Pít či nepít... alkohol ?

Autor:
Miroslava Hylenová, DiS.

Pracoviště:

Vloženo: 6. 10. 2016


Nadměrné pití alkoholu, ať už se jedná o piva, vína, slivovice a jiné může vést k vážným problémům, včetně nebezpečně nízké hladiny glukózy (cukru) v krvi a také ke škodlivému vzájemnému působení v těle s diabetickými léky.

Pokud máte cukrovku a pijete alkohol, je zvláště důležité, abyste tak činili zodpovědně. Promluvte si se svým lékařem (diabetologem) o tom, jak alkohol zapadá do vaší diabetické péče a stravovacího plánu.

Mírná konzumace může mít malý přínos ke zdraví
V některých studiích bylo prokázáno, že konzumace alkoholu (tj. max 1-2 malé skleničky vína nebo 1 malé pivo) s mírou má prokazatelné účinky na snížené riziko infarktu, mrtvice a předčasného úmrtí než ti, kteří zcela abstinují.

Jiné studie poukazují na to, že občasná konzumace alkoholu s mírou je spojena s nižším rizikem nezdravého cholesterolu a onemocnění ledvin u pacientů s diabetem. Ale důležité je opravdu všeho s mírou. To znamená, že ne více než 2 nápoje denně (u mužů) a 1 nápoj (u žen). Nadměrné pití může způsobovat celou řadu zdravotních problémů, včetně vysokého krevního tlaku, poškozování jater dokonce i některé druhy rakoviny. Další informace: viz Malý dietní rádce

Alkohol může způsobit hypoglykémii i při mírné konzumaci
Když máte diabetes, popíjení alkoholu může vést k výraznému snížení hladiny glukózy v krvi – hypoglykémii. Alkohol v krvi totiž brání ukládání rezervních zásob cukru do jater. 

Pijete-li větší množství alkoholu,  zaměstnáte vlastní játra jeho odbouráváním. Pak ale může nastat následující situace: aplikujete inzulín, máte menší přísun cukrů v potravě a hladina cukru v krvi klesá. Za normální situace jsou tu játra, aby do oběhu vypustila cukr, který zabrání hypoglykémii. Játra zaměstnaná zpracováním alkoholu ovšem cukr nevyrobí, a hrozí riziko závažné hypoglykémie. Proto nikdy nepijte nalačno, vždy si kontrolujte hladinu glykémie večer před ulehnutím po proběhlé oslavě.

Mějte u sebe vždy zdroj cukru (glukózový bonbón nebo něco jiného) a pokud někde slavíte, určitě někoho informujte, že jste diabetik.

Pokud tedy diabetik pije a nemá dostatek cukru v krvi, tělo nemá patřičné zásoby pro navýšení hladiny cukru v krvi. pak hrozí reálné riziko závažné hypoglykémie. Tedy takové, kdy pacient si nedokáže sám pomoci. Začne chovat zmateně, mluvit nesrozumitelně, může se i motat a po chvíli (pár minut i několik hodin, zvláště, pokud se poté zapomene najíst) upadne do hlubokého bezvědomí. V takovém případě už mluvíme o závažné hypoglykemii, která přímo ohrožuje život.

Alkohol může zkomplikovat léčení s diabetickými léky
Kombinace alkoholu s diabetickými léky mohou zvýšovat riziko škodlivých vedlejších účinků.

Pokud užíváte perorální antidiabetika – sulfonylmočoviny, které pomáhají k tomu, že slinivka břišní produkuje více inzulinu, je více pravděpodobné, že alkohol může způsobit hypoglykémii. Sulfonylmočoviny jsou např. Gliklazid, Glipizid, Glimepirid – Amaryl atd.
Kombinace léků metformin (například Glucophage, Metformin aj.) s alkoholem zvyšuje riziko vzniku laktátové acidózy. Tento vzácný, ale velmi závažný nežádoucí účinek může způsobit slabost, únavu, závratě, zimnici, potíže s dýcháním, bolest svalů, žaludeční potíže a náhlé změny v srdečního rytmu. Užíváte li metformin, neměl by diabetik konzumovat alkohol vůbec!
Pakliže berete léky na diabetes, buďte ke svému lékaři (diabetologovi) upřímní a pravdivě informujte o tom, jak často a kolik konzumujete alkoholu, protože může mít velký vliv ve vzájemném používání s léky, které mohou mít značné vedlejší účinky.

Kdo by neměl konzumovat alkoholické nápoje vůbec?

Diabetik s těžkým postižením periferních nervů, tedy trpící na polyneuropatii, s těžkým postižením zraku v důsledky diabetu (retinopatie) a s vysokým krevním tlakem
Těhotné ženy
Diabetici užívající léky metformin
Děti a dorost
Diabetici s rizikovým povoláním, například profesionální řidiči, dále lidé užívající jakékoliv léky, které se nesnášejí s alkoholem