Výsledky vyhledávání v poradně
-
Mám predispozici k cukrovce?
(31.10.2021)
Dotaz
Dobrý den, zjistila jsem že má babička ze strany matky a můj otec měli cukrovkou.. Nevím jaký tip. Ale chci se zeptat jestli je riziko že bych mohla mít někdy cukrovku? Jestli mě chápete.. děkuji Veronikavěk: 27 let výška: 164 cm váha: 78 kgOdpověď
Milá Veroniko, předpokládejme, že vaši příbuzní měli diabetes 2. typu, protože byste to v případě diabetu 1. typu asi věděla. Navíc, u diabetu 1. typu není zatím známa žádná efektivní prevence a onemocnění je mnohem méně časté.
Hovořme tedy o riziku vzniku diabetu 2. typu. Ptáte se, zda je možné, že v budoucnosti diabetes 2. typu dostanete. Odpověď je jednoduchá: možné to je. V České republice se diabetes 2. typu prokazatelně vyskytuje asi u 8 % obyvatel a předpokládá se, že u dalších minimálně 2 % není onemocnění rozpoznané. U další části obyvatel se může vyskytovat porucha glukózové tolerance, která je častá ve starším věku a u osob s nadváhou častá.
Rizikovými faktory pro vznik diabetu jsou zejména malá fyzická aktivita a obezita. Predispozice k diabetu 2. typu se také do značné míry dědí, takže výskyt v rodině, nadváha a vyšší věk riziko diabetu zvyšují.
Vy kromě posledního ostatní 2 rizika již máte, pokročilejší věk se jednou dostaví. Měla byste tedy učinit něco pro to, abyste se diabetu vyhnula. Na našich stránkách se této problematice celkem hodně věnujeme. Řečeno ale stručně, měla byste výrazně zhubnout a hodně se pohybovat. Jednou ročně byste si měla nechat změřit glykémii na lačno v laboratoři. Kromě kalorického omezení byste měla jíst zdravě s dostatkem zeleniny a méně sladkého ovoce a s omezením živočišných tuků. Tímto způsobem nebezpečí diabetu nejspíše odvrátíte, a pokud by vám to osud opravdu do vínku připravil, stalo by se tak nejspíše o hodně později, než kdybyste zdravou životosprávu nedodržovala.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
cukrovka a Canesten
(12.10.2021)
Dotaz
dobrý den, na prasklinky kůže a opruzeniny nám lékař předepsal Canesten. po 4 dnech mírného zlepšení se stav kůže opět zhoršil. Zkusila jsem Sudokrém, a situace se opakovala, nevím jak dál. Veronikavěk: 79 let výška: 155 cm váha: 75 kgOdpověď
Milá Veroniko, proč jen svůj dotaz trochu nerozvedete? Takto mě dostáváte trochu do úlohy věštce.
Zaprvé píšete: „lékař nám předepsal…“. Jedná se tedy o více postižených osob?
Zadruhé neuvádíte, o jaké místo na těle se jedná. Podle toho, že píšete o opruzení, může jíž o třísla čí oblast pod prsy, ale může jít také o meziprstní prostory či oblast genitální.
Podle toho, že vám lékař předepsal Canesten, usuzuji, že váš problém považuje za kvasinkovou infekci. Ta často trápí pacienty s nedostatečně léčeným diabetem a objevuje se právě na místech málo větraných, tedy v třísle, v okolí genitálu a někdy v podbřišku či pod prsy. Na prvním místě pomůže dostatek vzduchu, tedy obložení postižených míst měkkým obvazem či látkou tak, aby se kožní řasy vzájemně nedotýkaly a nebylo mezi nimi vlhko. Dále se používá nějaká protikvasinková mast, např. ten Canesten. Je ale možné zkusit také mast Fungicidin, která vydrží na místě déle. Tento lék je bez lékařského předpisu a můžete jej zkusit.
Vyskytují-li se problémy na více částech těla, je někdy vhodná i léčba celkově podávanými protikvasinkovými léky, např. Diflucan či Mycomax. Ty ovšem musí předepsat lékař.
V prevenci kvasinkových infekcí je velmi důležitá dobrá léčba diabetu. Kvasinky mají rády cukr a zvýšená glykémie podporuje jejich růst. Z tohoto důvodu se také kvasinky rády usídlují v okolí genitálu, kde nejen bývá zapářka, ale také se tam snadno dostanou kapičky moči bohaté na cukr. Kvasinkové infekce v této oblasti také často provázejí léčbu tzv. glifloziny, které zvyšují vylučování cukru do moči.
V prevenci je také důležitá dobrá hygiena, ale nikoliv přehnaná. Stačí lehké opláchnutí vodou, nikoliv drhnutí či používání mýdel či desinfekčních látek (ty naopak kůži mohou dráždit a kvasinkám pomáhat v růstu).
Je ale také možné, že se nejedná o kvasinkovou infekci. Může jít o infekci jiným typem „hub“ (jinou mykózu), na kterou uvedené léky nemusejí působit. Také muže jít o ekzém, který se na rozdíl od mykotických infekcí léčí jinak.
I když přesně nemohu vědět, o co se ve vašem případě jedná, doporučuji zkusit ten Fungicidin a pokud by nezabral po několika dnech, navštívit lékaře a uvážit léčbu tabletami. A samozřejmě dbejte na glykémie.
Pokud se stav nezlepší, rozhodně navštivte kožního lékaře.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
cukrovka a měření cukru v krvi
(25.07.2021)
Dotaz
Dobrý den byla jsem poslána z tehotenske cukrovky na kontrolu a na měření cukru v krvi. Každé rano nalačno si naměřím 4,6 - 4,8 max a vždy hodinu po jídle 5,0 - 5,1 nebo také 4,6 chtěla jsem se zeptat jestli teda cukrovku mám nebo ne snažím se jist i normálně ovoce a všechno a neprijde mi že bych nějak měla zvýšený cukr v krvi.věk: 19 let výška: 157 cm váha: 74 kg těhotenství: 31. týdenOdpověď
Dobrý den, těhotenská cukrovka se zjistí podle výsledku OGTT. Tento test prokazuje, že pokud byste nedržela dietu a jedla větší množství sacharidů (cukrů), byly by hodnoty glykémie vysoké.
S pozdravem(odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)
-
těhotenská cukrovka, kontrola nalačno, nebo ne
(30.04.2021)
Dotaz
Dobrý den. Včera mi ve 26. Týdnu zjistili tehotenskou cukrovku. Za tři týdny mám jít na kontrolu. Den před tím celý den a v den kontroly ráno nalacno si mam měřit cukr. Na kontrolu jdu mezi 10 a 11 hod. Dopoledne neřekli mi ale jestli mam dojít nalačno nebo jestli se můžu najíst. Můžete mi prosím poradit? Děkujivěk: 33 let výška: 156 cm váha: 68 kg těhotenství: 26. týdenOdpověď
Dobrý den, neznám zvyklosti pracoviště, kde budete pro GDM sledována. Nejlepší je zavolat a zeptat se přímo v ordinaci Vašeho lékaře. Podle mě nalačno být nemusíte.
S pozdravem
(odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)
-
diabetes 2. typu a těhotenství
(06.03.2021)
Dotaz
Dobrý den, léčím se 2roky s cukrovkou, na lačno mám momentálně cukr 7.2,glykovany 47,jsem 5+4tt., jak moc velké je riziko na vývojové vady? Jdu do poradny pro inzulin a glukometr za 4dny. Děkujitěhotenství: 6. týdenOdpověď
Dobrý den,
ideální hodnoty glykovaného hemoglobinu by měly být alespoň 3 měsíce před otěhotněním do 42 mmol/mol. Se stoupající hodnotou, stoupá i riziko komplikací a to především pokud je glykovaný hemoglobin nad 50 mmol/mol. Vaše hodnota je sice mírně vyšší, ale ještě ne tolik 🙂. Je důležité, co nejdříve zlepšit cukrovku, držet dietu a pravidelně se hýbat.
S pozdravem
(odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)
-
hodnoty glykémie a rychlé cukry
(03.03.2021)
Dotaz
Dobrý den, mám prediabetes a chtěla jsem se zeptat, když jsem snědla zmrzlinu (vím, že to není ok, ale chtěla jsem zkusit, jaké budou hodnoty), tak po hodině byla hodnota 7,8 a po dvou hodinách 9,3. Jak je možné, že hodnota po dvou hodinách tolik stoupla, když zmrzlina je rychlý cukr? Moc děkuji za odpověď. VeronikaOdpověď
Milá Veroniko, lidský metabolismus nefunguje jako švýcarské hodinky. Prediabetes spočívá v tom, že vaše rezerva udržovat metabolismus sacharidů v normě je na hranici nebo lehce pod hranicí. Jakmile se objeví nějaká zátěž, třeba i zmrzlina, tak se to projeví. Cukr se dostává do krve nejen z jídla, ale také se v těle tvoří. Inzulín působí tak, že potlačuje jeho novotvorbu a pomáhá zpracovat ten cukr, co sníte.
K hodnocení metabolismu glukózy se používají různé standardní testy, např. orální glukózový toleranční test (a nikoliv zmrzlina). Je to dost velká zátěž sacharidy, a tak se projeví i mírnější poruchy.
Pokud máte prediabetes, tak neočekávejte, že vaše srovnání nastane rychle a jen podle toho, zda sníte či nesníte zmrzlinu. Vy pravděpodobně musíte změnit svůj dietní a pohybový režim, a důsledky se projeví třeba za měsíc či za dva. Nejde o to, aby vám jednorázově nestoupla glykémie (glykémie je kolísavá), ale o to, jaké míváte většinou glykémie na lačno a po jídle.
Ostatně, přiměřené porci zmrzliny nemusí být zase tolik sacharidů. Ale je tam většinou také hodně tuku. Po obojím se tloustne a v případě prediabetu to pak při častém opakování vede k dalšímu zhoršování.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha
-
diabetes a vysoké hodnoty glykémie
(09.02.2021)
Dotaz
Dobry den je domu par Denis co usen se dozvedela ze mam cukrovka hodnoty rano 18.6 po snidani mam pres 20 nekdy I 23.5 nasadili mi tablety key mi to zacne kleist dekuji Veronikavěk: 41 let výška: 160 cm váha: 80 kgOdpověď
Milá Veroniko, píšete trochu nejasně a navíc si asi jazykový editor ve vašem počítači pěkně zařádil a hodně slov dost legračně upravil. Nicméně asi vám rozumím. Nedávno vám zjistili hodně vysoké hladiny krevního cukru a nasadili vám nějaké léky. Vy se ptáte, kdy můžete očekávat, že se to zlepší.
No, hodnoty jsou opravdu dost vysoké, opravdu je na místě dodržovat diabetickou dietu s omezením zejména kalorií a takto na dálku nelze ani vyloučit, že byste mohla potřebovat léčbu inzulínem. Máte ale výraznou nadváhu, a tak si myslím, že pořádná redukční dieta by vám mohla hodně pomoci a glykémie by pak hodně klesly. Také byste měla být vybavena osobním glukometrem a sama si doma kontrolovat, zda glykémie klesají, nebo zůstávají stále vysoké. Lékař a dietní nebo edukační sestra by vás také měly proškolit, abyste té dietě rozuměla a věděla, jaké léky berete a proč.
Pokud se u vás cukrovka zjistila nyní poprvé a dosud jste s tím k lékaři nechodila, tak by měla proběhnout kontrola tak nejpozději za 3 týdny, aby se vidělo, zda opatření zabrala, nebo je nutné vám znovu ještě „domluvit“ a případně přidat další léky. Za ty 3 týdny bych očekával, že byste měla mít hodnoty již řekněme pod 12 mmol/l, i když to zdaleka ještě nebudou cílové hodnoty. Pokud by glykémie neklesaly, určitě by se mělo něco dalšího včas podniknout.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)
-
LADA a těhotenství
(19.09.2020)
Dotaz
Vážený pane doktore, před 8 lety mi byl diagnostikován diabetes typu LADA. Jsem nyní těhotná a v období kolem 15tt jsem měla častější výskyt hypoglykémií a především v noci jsem jak dle senzoru tak po přeměření z krve byla pod hodnotou 4 mmol/l ačkoliv jsem snížila dávku Tresiby na 2j z původních 12j na začátku těhotenství. Tresibu jsem zkusila vynechat úplně a noční glykémie se konečně držely na hodnotě kolem 5 mmol/l i výskyt denních hypoglykemií výrazně klesl. Glykemie jsem měla vyrovnané a většinu času cílovém rozmezí. Po měsíci bez Tresiby jsem se ale na kontrole dozvěděla že mi hodnota glykovaného hemoglobinu stoupla na 45 ze 30. Takový skok jsem nečekala a bojím se, zda jsem to nezavinila úplným vynecháním Tresiby.věk: 25 let výška: 163 cm váha: 58 kg těhotenství: 30. týdenOdpověď
Dobrý den,
potřeba inzulínu vlivem produkce hormonů v těhotenství kolísá. V prvním trimestru potřeba inzulínu klesá (proto jste měla hypoglykémie), od druhého trimestru spotřeba stoupá a dávky inzulínu se navyšují. Zvýšení hodnoty glykovaného hemoglobinu mohlo být vynecháním Tresiby, ale bez dat ze senzoru, Vám to nemohu přesně sdělit. V těhotenství je nutné si každý den pravidelně kontrolovat glykémie a hodnoty neustále konzultovat s Vaším lékařem. S pozdravem
(odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)
-
diabetes I. typu a lymfatický systém
(17.05.2020)
Dotaz
Dobrý den, obracím se na vás s dotazem ohledně vhodnosti pročištění lymfatického systému vzhledem k tomu, že se již 16 let potýkám s diabetem I. typu. Narazila jsem na možnost si nechat udělat takový zábal, který napomáhá odplavení vody (obsahující toxiny) z těla a detoxikaci pomocí stimulace lymfatického systému. Mluvila jsem o tom se svým lékařem a ten neříkal nic ve smyslu toho, že by tato procedura pro mě nebyla vhodná vzhledem k diabetu, ale spíš mu to celé přišlo zbytečné. Ráda bych se ještě jednou ujistila u vás, že stimulace lymfatického systému není vzhledem k mé nemoci "nebezpečná". Předem děkuji za odpověď, Veronika V.Odpověď
Milá Veroniko, ptáte se, zda vám nějak nemůže uškodit „pročištění lymfatického systému“. Osobně si vůbec neumím představit, jak se takový lymfatický systém může pročišťovat, a tudíž nevím, jaké proceduře se vlastně hodláte podrobit.
U jinak zdravého člověka, a tím myslím i pacienta s diabetem v celkem dobré kondici, žádné pročišťování není potřebné. Co by se vlastně mělo odstraňovat, jaké toxiny a škodlivé látky?
Jsou případy, kdy lymfatický systém nefunguje dobře. Nejčastěji se jedná o poruchy odtoku lymfy spojený s jejich většinou vrozeným nedostatečným vývojem nebo v důsledku nějakého onemocnění, což může být třeba infekce, útlak nějakým, například nádorovým, procesem, nebo přímo nádorové onemocnění, které postihuje lymfatické cévy. Lymfatické uzliny se nacházejí v průběhu lymfatických cév, zachycují a zpracovávají různé škodlivé látky, jako jsou zejména infekční agens nebo jejich produkty. Připravují tak jejich zpracování při vývoji odpovědi celého organismu na infekci. Pokud se nejedná o vysloveně zanícené uzliny, neradil bych nikomu do jejich činnosti zasahovat. Lymfatický systém zachycuje také některé látky, které se dostávají do těla vdechováním – jedná se o lymfatický systém plicní. Protože se jedná často o součásti znečištění ovzduší nebo cigaretového dýmu, je to činnost velmi důležitá. Tyto částice se však dají jen velmi těžko dále zpracovat, takže se zde postupně hromadí. Odtud se je ale žádnou procedurou vyplavit nepodaří.
Porucha odtoku lymfy, zejména na podkladě nedostatečně vytvořených lymfatických cév nebo po prodělaném (a již ukončeném) zánětu, není ale bohužel vzácná. Lymfa (nikoliv snad toxické látky) se např. hromadí v končetinách či jiném postiženém úseku a působí otok, někdy velmi úporný a problematický. Pokud nepomáhají jiné běžnější metody (bandáže, omezení soli v jídle, diuretická léčba, zvýšená poloha končetiny apod.), připadá v úvahu tzv. lymfodrenáž, kterou může provádět jen speciálně vyškolený terapeut a může k tomu používat i pomocné přístroje, které jemně masírují končetinu a používají někdy podtlak, aby lymfa lépe odtékala žádoucím směrem. Tento postup musí ale vždy doporučit kvalifikovaný lékař a vyloučit zejména stavy, kdy naopak tento postup může být škodlivý (např. infekce s rizikem jejího dalšího rozšíření, srážení krve v žilním systému s rizikem vmetení krevní sraženiny do plic, nádorové postižení).
Jaké je tedy doporučení pro vás? Žádná metoda „detoxikace organismu“ pomocí stimulace lymfatického systému neexistuje. Jezte zdravě, pijte zdravě, sportujte, ale hlavně dobře pečujte o svůj diabetes. Nejedná-li se ale o žádnou agresivní metodu a nebudete-li nucena užívat nějaké léky či nedostatečně prověřené výživové doplňky, můžete „detoxikaci“ podstoupit, pokud vám to bude příjemné a udělá vám to radost.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)
-
hodnoty těhotenské cukrovky
(29.04.2020)
Dotaz
Dobrý den, minulý týden jsem podstoupila test těhotenské cukrovky (v 25. tt.) s výslednými hodnotami 4.3/8.4/7.9 - podle nemocnice je ta poslední hodnota vyšší, podle nich má být po 2. hodinách do 7.8. Všude jsem se ale dočetla, že hodnota je v normě do 8.5. Volala jsem tam, a opravdu mě potvrdili, že je tato hodnota vyšší, musím na dietu a chodit k diabetologovi. Našla jsem si diabetologa, který mi ale dnes řekl, že se nejedná o těhot.cukrovku. Takže teď nevím, jak se správně zachovat. Když bych se obrátila na nemocnici, kde mi test dělali, tak by zřejmě trvali na svém a musela bych nastoupit k nim do poradny s diagnózou těhot. cukrovka. Chápu, že zdraví dítěte je nejdůležitější, ale i právě proto je pro mě důležité vědět, zda cukrovku skutečně mám, nebo ne. Dieta a vše kolem je dost stresující a už tak mám rizikové těhotenství. Napadlo mě jako řešení zakoupit si glukometr a hodnoty si hlídat sama od sebe. Jaký je prosím vás názor na tuto záležitost? Děkuji, V. M.věk: 29 letOdpověď
Dobrý den,
výsledky Vašeho testu na těhotenskou cukrovku jsou zcela v normě. Není nutné, abyste byla sledována v diabetologické poradně. Posílám Vám odkazy na doporučený screening těhotenské cukrovky pro laiky i odborníky. S pozdravemhttps://www.cukrovka.cz/diagnosticky-postup, https://www.diab.cz/dokumenty/DP_GDM_2017.pdf
(odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)
-
hladina cukru v krvi v těhotenství
(19.03.2020)
Dotaz
Dobrý den. Mám těhotenskou cukrovku. Měřím si každý den glukometrem hodnoty. Poslední 3 týdny jsem měla na lačno hodnoty okolo 4, po jídle do 6.0. Od tohoto víkendu ale beru antibiotika, mám pichly bubínek, hodnoty se od té doby zvýšily, a to na lačno 4.7 až 5.1 a po jídle 6.1 až 7.7. Jednou byla hodnota po jídle 8.4. Kromě jednoho údaje jsou hodnoty v normě, do 7.8. I s přihlédnutím ke stresu, který vyvolala bolest z Le zánětu středního ucha. Je důvod k panice? Ošetřující diabetologie navrhuje změnu antibiotik a hodnoty po jídle do 7.0. Jinak se přikročí ke snižování glykemie. Podle mne jsou ale hodnoty v pořádku. Můžete mi prosím sdělit váš názor? DěkujiOdpověď
Dobrý den,
při infekčním onemocnění mohou být glykémie (hladiny cukru v krvi vyšší). Ve Vašem případě jsou ale glykémie v normě (nalačno do 5,1 mmol/l, 1 hod. po jídle do 7,8 mmol/l - cílové hodnoty se při onemocnění nemění). Není tedy potřeba podávat léky na snížení hladiny cukru. Pokud by ale Vaše hodnoty glykémie byly při infekčním onemocnění vyšší než cílové (alespoň několik měření za sebou), pak by se léky nasadit měly. Případnou změnu antibiotik byste měla řešit s ORL lékařem, ale ta se indikuje podle citlivosti a účinnosti antibiotik na vyvolávající patogen, ne podle hladiny glykémie.
(odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)
-
nedostatečnost ledvin a kumulace inzulinu
(04.03.2020)
Dotaz
Dobry den - chcela by som sa informovat, ci při insuficiencii ledvin dochadza ku kumulaci inzulinu.. Ci pripadne lekar znizuje davku při insuficiecii. Veronikavěk: 29 letOdpověď
Milá Veroniko, vysvětlení není úplně jednoduché.
Při nedostatečnosti ledvin se totiž vyskytuje častěji porucha glukózové tolerance, protože u některých pacientů inzulín hůře účinkuje.
Na druhé straně ale je inzulín v těle částečně inaktivován v ledvinách. Pokud jsou ledviny hodně postižené, může tedy pacientovi postačovat menší množství inzulínu.
U pacientů, kteří již mají diabetes a rozvíjí se u nich nedostatečnost ledvin, stačí často opravdu nižší dávky inzulínu. Když pak nedostatečnost ledvin dále pokračuje, mají někteří nemocní navíc menší chuť k jídlu a hubnou a inzulínu pak potřebují ještě méně.
Inzulín se ale nedávkuje podle toho, jak člověku fungují ledviny. Dávkuje se podle hladin krevního cukru. Pacient má mít tedy dobře nastavenou dietu s potřebným obsahem sacharidů a k tomu tolik inzulínu, kolik je třeba, aby se glykémie udržovaly ve správném rozmezí a nevyskytovaly se větší a častější hypoglykémie. V praxi se ovšem setkáváme s tím, že diabetici 1. typu a současně těžší poruchou funkce ledvin potřebují poměrně malé dávky inzulínu a častěji trpí hypoglykémiemi. Na to je nutné dávat pozor a je nezbytné glykémie náležitě monitorovat.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)
-
glykovaný hemoglobin u těhotenské cukrovky
(28.02.2020)
Dotaz
Dobrý den, měla jsem lačnou glykemii 2x zvýšenou před testem OGTT, vždy z glukometru, ano vím, je to špatně. Ze žilní krve to nedělali. Ze žíly glykemie pod 5,1. Glykovaný hemoglobin 32. Můj dotaz. Při těhotenské cukrovce, by měl být zvýšený i glykovaný hemoglobin, že? Nabíraný ve 26 týdnu. Lze se k tomuto takto přiklonit, nebo je možné, že ještě nenastoupal? Děkuji VeronikaOdpověď
Milá Veroniko, nejsem specialista přes těhotenský diabetes. Musím se ale přiznat, že když před několika lety vešla ve známost nová kritéria pro stanovení těhotenského diabetu, měl jsem obavy, že příliš mnoho zdravých nastávajících maminek bude znepokojeno tím, že mají diabetes. Glykémie nad 5,1 mmol/l stoupne totiž velmi snadno i zcela zdravým lidem, ať už je tou souhra různých fyziologických náhod nebo i nepřesným stanovením.
Postupem času jsem si ale uvědomil, že tato pečlivost naopak upozorní na riziko diabetu i celkem zdravé lidi a přiměje je k tomu, by se řádně stravovali, věnovali se pohybu a snažili se předejít nadváze. Diabetes je dnes velmi častý a souvisí to velmi často se špatnou životosprávou. Takže si myslím, že je to dobře, že se o riziko diabetu zajímáte.
Nevím, jak moc zvýšené hodnoty jste předtím zachytila. Ale zřejmě máte normální glukózový toleranční test a glykémii na lačno pod 5,1. Diabetes tedy nemáte. Máte také zcela normální hodnotu glykovaného hemoglobinu. Je-li tedy pravda, že jste předtím opakovaně měla glykémie na lačno nad 5,1 mmol/l, ať již byly měřeny jakýmkoliv způsobem, přece jen byste si měla dát pozor na to, abyste nenabírala zbytečné kilogramy, jedla zdravě a k tomu v rámci zdravotních možností se věnovala tělesnému pohybu.
Jak známo, glykovaný hemoglobin odráží hodnoty glykémií v posledních 3 měsících, což je doba života červených krvinek. Pokud byste měla celou dobu glykémie v normě a potom v průběhu posledních dvou týdnů zvýšené (např. na 11 mmol/l), nebylo by to na výsledku asi příliš patrné, ale přece jen by to bylo znát. Hodnota 32 mmol/mol je ale naprosto v normě, a tak jsem přesvědčen, že v tomto ohledu je s vámi všechno v pořádku.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)
-
OGTT a vysoká lačná glykémie, měření glukometrem a z žilní krve
(27.02.2020)
Dotaz
Dobrý den, ve 24. týdnu těhu, jsem byla poslána na OGTT test. Lačná glykemie z glukometru 6,2 test neproveden. Odeslána na diabetologii. V 25. tt, mi udělali na diabetologii odběr ze žíly, kde hodnoty nalačno 5,0, glykovaný hemoglobin 32. Opět odeslána na OGTT. Ve 28. tt, na testu jsem měla lačnou opět z glukometru 6,5. Mohlo by se jednat o těhotenskou cukrovku, když mám glykovaný hemoglobin nízký? Pokud budou další odběry na diabetologii v pořádku, je rozumné odmítnout test na OGTT? Děkuji Veronika Všeobecná sestra.věk: 30 letOdpověď
Dobrý den, hodnoty glykémie během OGTT by všechny měly být stanovovány ze žilní krve na laboratorních přístrojích. K diagnóze GDM by nikdy neměl být použit glukometr. Je to přístroj, který se používá pro domácí orientační měření. Takže byste měla jít na OGTT a již ta první hodnota nalačno by měla být stanovena ze žíly a podle výsledku by se mělo rozhodnout, zda-li v testu pokračovat nebo ne. Jedině podle správně provedeného OGTT lez provést diagnózu GDM.
viz: https://www.cukrovka.cz/diagnostika-2(odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)
-
Těhotenská cukrovka ano či ne, jak je to s odběry?
(23.02.2020)
Dotaz
Dobrý den. Jsem těhotná 28.týden. Před týdnem v pondělí jsem byla na OGTT, kde mi vzali nalačno krev a po hodině zjistili hodnotu 5,2 což prý znamená,že v zátěžovém testu nemohou nadále pokračovat, vzala jsem si výsledky a jela ke svému gynekologovi. Ten mi vypsal žádanku na diabetologii. Když jsem tam hned druhý den přijela a předložila výsledky z krve nalačno, oznámili mi, že jsem již braná jako pacient s těhotenskou cukrovkou. Před odchodem z nemocnice mi měřili cukr a měla jsem po snídani (kde jsem mimochodem měla i kávu s cukrem) hodnotu 4,6, kterou ale nikam nezapisovali. Dostala jsem glukometr a mám zapisovat hodnoty ráno nalačno před jídlem a hodinu po jídle. Ráno nalačno mi vycházela hodnota 4,9 a hodinu po snídani 6,2. Před obědem 5,2 a hodinu po obědě 5,6. Před večeří 5,8 a hodinu po večeři 6,7. Nemyslím si, že jsou to nějak velké hodnoty, a to se přiznám, že jsem během dne měla kávu se šlehačkou, 2 palačinky s tvarohem a 4 sušenky Bebe. Co jsem slyšela a četla, pokud vyjde krev napoprvé nalačno více jak 5,2, tak by se měl odběr druhý den opakovat, mě ho ale nikdo nedělal. A v nemocnici z tohoto jednoho výsledku usoudili, že jsem brána automaticky jako pacient s těhotenskou cukrovkou. Zajímá mě proto Váš názor na mou danou situaci. Děkuji za odpověď a omlouvám se za tak dlouhou a vyčerpávající zprávu. Hezký zbytek dne. Veronikavěk: 28 letOdpověď
Dobrý den, máte pravdu. Pokud máte nalačno 5,1 a více, měl by být kontrolní odběr proveden následující den a podle výsledku buď diagnostikována těhotenská cukrovka nebo pokračovat v OGTT.
Přesný postup najdete na https://www.cukrovka.cz/diagnostika-2
(odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)
-
dobrý den, mám prý těhotenskou cukrovku
(09.01.2020)
Dotaz
Nyní se měřím 3 týdny na glukometru hodnoty, mám ráno nalačno vždy do 5,3 i méně, hodinu po jídle nejvíce 7,2.
Proto se vás chci zeptat zda je něco špatně a jestli se jedná o hraniční výsledky děkuji Veronika
Odpověď
Dobrý den, cílové hodnoty glykémie nalačno jsou do 5,3 mmol/l a 1 hodinu po jídle do 7,8 mmol/l. Vaše naměřené hodnoty jsou tedy v pořádku. Pokračujte v dodržování diabetické diety a kontrolujte si glykémii podle instrukcí Vašeho lékaře.
(odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)
-
Nemám prediabetes s hodnotou glykémie 5,2 mmol/l?
(28.12.2019)
Dotaz
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je normální lačná glykémie ve 33 letech 5,2 mmol/l? Tuto hodnotu mívám opakovaně už od cca 26-27 let. Jinak laboratoř mám dobrou, celk. cholesterol 3,6, HDL 1,4, funkci štítnice normální. Při výšce 175 cm mám 79 kg, ale pravidelně cvičím, stravuji se zdravě. Může se takto projevit i velmi stresující práce? Mám za sebou OGTT a byl normální. Předem děkuji za odpověď. Veronikavěk: 33 letOdpověď
Milá Veroniko, vaše glykémie jsou zcela v normě a není důvod se proto kvůli tomu stresovat. Pouze pro těhotné diabetičky by tato hodnota byla mírně varovná a byl by pak vhodný glukózový toleranční test. To proto, že těhotenství je velkou zátěží pro osoby s hraniční glukózovou tolerancí a také proto, že normální glykémie matky je pro plod velmi důležitá.
Horní hranice glykémie po celonočním lačnění je 5,6 mmol/l. U pokud by hodnota byla v ojedinělém případě vyšší, ještě by to nic neznamenalo. 5,2 je v normě. Tak buďte v klidu a pečujte o svoji štíhlou linii a dobrou fyzickou normu.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)
-
úprava jídelníčku pro pacienta 190 cm/140 kg s cukrovkou
(19.11.2019)
Dotaz
Dobrý den, mému příteli včera pan doktor oznámil, že má cukrovku - hodnota 13. Prý ještě není potřeba, aby byl odeslán na diabetologii. Abych mu mohla přizpůsobit jídelníček, tak bych Vás chtěla poprosit o radu, jaké potraviny z jídelníčku úplně odebrat a jaké naopak přidat, a co lze případně požívat v omezeném množství. Pan doktor toho moc nesdělil a na internetu jsou rozporuplné názory, proto se obracím přímo na Vás. Příteli je 42 let, výška cca 190 cm, váha +/- 140 kg. Předem děkuji za odpověď a přeji hezký den. S pozdravem Veronikavěk: 42 letOdpověď
Milá Veroniko, jsou úkoly, které se plní snadno, a úkoly, které se plní hůře.
Pro začátek nebude tak složité, abyste se zacvičila v přípravě vhodných potravin. Stačí, když si zapamatujete základní opatření, a sice: aby toho bylo málo. Skutečně základním dietním opatření u diabetu 2. typu je méně jíst. Protože ale lidé jedí rádi a někteří velmi rádi, tak vzniká celá věda dietní kuchyně, jejímž cílem je vyvolat v jedlíkovi pocit, že se pořádně najedl, ale přitom se ve skutečnosti jedná o jídlo málo kalorické, kterého v klidu může sníst hodně. Prvním krokem tedy je seznámit se trochu se složením potravin. Jídla hodně kalorická by se měla pokud možno zcela vynechat. Jedná se především o jídla tučná, o tučné maso, uzeniny, omáčky a různé krémy. Dalším bodem je vynechání jídel, která obsahují volný cukr. Zejména se jedná o potraviny přislazené. Naprosto zásadně je nutné vynechat sladké nápoje. A dalším poznatkem je, že zelenina obecně neobsahuje tuk, má málo sacharidů a je poměrně objemná, takže vyvolává pocit plného žaludku. Takže hurá do salátů a různých forem zeleniny.
Vy byste tedy měla prostudovat alespoň základní tabulky, některé jsou i na našem webu. Dále byste si měla opatřit nějaké vzorové jídelníčky pro osoby s diabetem a zvolit takovou, která obsahuje doporučený obsah sacharidů a celkových kalorií. Váš přítel má notnou nadváhu a projevil se u něj diabetes. Tak by měl mít dietu s maximálně 200 g sacharidů a maximálně 1800 kcal/den. V prodeji je řada příruček, existují pěkné informace na našem webu, ale ještě lepší by bylo navštívit dietní sestru či dietního terapeuta. A tady končí ta lehká část mých doporučení. Protože až doposud jsem hovořil o vás. Měla byste…, přečtěte si… naučte se… uvařte …
Ale ono se to netýká vás, ale vašeho přítele. Co bude platné, když mu připravíte kopu salátu a budete zvládat násobilku a sčítání sacharidů v dietě podle tabulek. To on se musí naučit počítat a mít silnou vůli a to on musí chtít něco s tím udělat. Když ve 40 letech má 140 kg, tak to v 50 bude mít 160 a nevím nevím, jestli se s ním budete ještě chtít „chodit“, když už skoro nebude schopen chůze.
Myslím si tedy, že by to měl být on, kdo si ty tabulky nastuduje a také on, kdo vás případně požádá, ať mu podle nich něco dobrého připravíte.
Vrátím se ale ještě k vašemu dotazu: Pro diabetiky ve skutečnosti je jen minimum jídel skutečně zakázaných. Opravdový nesmysl je pít sladké nápoje a to včetně piva, které obsahuje hodně sacharidů. Jinak je to skutečně otázka množství. Myslím, že pokud by váš přítel nyní omezil celkové množství jídla na ½, tak se to určitě projeví. Glykémie se upraví a on zhubne. Otázka diabetu se tím asi na trvalo neupraví, protože často se jedná o postupující poruchu, ale zhubnutí je to, co mu lze nejlépe doporučit.
Mohl by také užívat některé léky, které by glykémii snižovaly. Ale cílem není udržet si stávající nadváhu a mít dobré glykémie. Léky bych přidával až později, pokud by zhubnutí nestačilo anebo, pokud by se ukázalo, že držet dietu a zhubnout není váš přítel schopen.
Také by stálo zato se informovat o možnostech tzv. bariatrické léčby, což jsou zákroky na zažívacím ústrojí, které vedou k hubnutí a léčbě diabetu. O tom bych ale uvažoval opravdu až poté, co by ostatní prostředky selhávaly.
Pokud jde o „rozporuplné“ informace na internetu: myslím, že většina se shoduje v tom, že zásadní je zhubnout. Existují různé diety a téměř všechny mohou být dobré. Já bych vám navrhoval navštívit portál www.stob.cz Je zde mnoho dobrých rad a také nabídka přímé pomoci. Jedná se o zaručeně osvědčené postupy, i když samozřejmě nelehké (ty lehké ignorujte, jsou to reklamní lži). Ale opět: podívat by se na to měl váš přítel. Vy za něho dietu držet nemůžete.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)
-
zhoršení zdravotního stavu po nasazení inzulinu
(23.10.2019)
Dotaz
Dobrý den, mojí devítileté sestře diagnostikovali cukrovku typu 1. Před nasazením inzulínu bylo rodičům řečeno, že jde pravděpodobně o typ 2 a budou stačit léky. O týden později ji však již hospitalizovali s tím, že jde o typ 1 a bude zapotřebí píchat inzulín. V tuto chvíli píchají vždy ráno. Do prvního aplikování byla sestra zdravá a nic ji netrápilo. Od té doby si ale stěžuje na neustálé bolesti hlavy, zad, má pocit na zvracení, je bledá a unavená. Její současná lékařka nad tím vším mává rukou. Avšak mě a hlavne rodiče by zajímalo, zda nemůže jít o projevy toho, že inzulín není potřeba? Jak se kromě vyšetření hodnot toto pozná? Diagnostika a přístup lékařů byl v jejím případě tak rychlý a laxní, že ač nejsme lékaři, tak si jsme skoro jisti, že inzulín nepotřebuje. Avšak nepodávat jej nemocnému člověku je dost velké riziko. Mohu poprosit o radu? S pozdravem Veronikavěk: 9 letOdpověď
Milá Veroniko, kladete mi opravdu náročné dotazy, na které nelze přesně odpovídat, když neznám všechny podrobnosti.
Zaprvé, u 9leteho dítěte je zdaleka nejpravděpodobnějším typem diabetu typ 1. Vše ostatní je velmi vzácné. U dětí se zcela výjimečně může vyskytnout typ 2. To se ale zpravidla jedná o děti velmi obézní nebo takové, které mají jinou nemoc a musejí kvůli ní užívat jiné účinné léky, nejčastěji kortikoidy.
Existují ještě různé velmi vzácné a silně dědičné typy, které by se ale vyskytovaly i u jiných členů rodiny různého věku. Ty někdy nelze zpočátku rozpoznat a mohou se jevit jako pomaleji se rozvíjející typ 1. Diagnózu lze určit poměrně náročným genetickým vyšetřením a dělá se to zejména tehdy, pokud i jiní členové rodiny mají podobně probíhající diabetes. Píšeme o tom i na našich stránkách v rubrice DĚDIČNOST.
Jedná se tedy skoro jistě o typ 1. Ten se může rozvíjet různě rychle. Při rychlém rozvoji, kdy rychle zaniká sekrece inzulínu, mohou mít lidé tzv. ketoacidózu. Ta je provázena nevolností, slabostí, často zvracením a různými zavádějícími příznaky. Musí být rychle léčena inzulínem a příznaky pak rychle mizí.
Léčba dětského diabetu je v ČR obecně na velmi vysoké úrovni, a tak si neodvažuji pochybovat, že by lékaři dělali něco špatně. Když se ztráta inzulínu rozvíjí pomalu, může být z počátku inzulín potřeba jen po určitou dobu, a pak se zbývající buňky vyrábějící inzulín zotaví a ještě chvíli pracují dostatečně. Pak je možné i přechodně inzulín vysadit a dítě velmi pečlivě sledovat. Inzulín totiž bude později určitě zase nutný. Mohou se vyskytnout i nižší hladiny krevního cukru, protože nastavení potřebné dávky inzulínu je zpočátku obtížné.
Doporučuji, abyste si nechali všechno co nejlépe vysvětlit, přečetli si o tom informace pro děti a pro jejich rodiče například na stránkách dětská diabetologie.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)
-
glukózový toleranční test - ano nebo ne
(15.09.2019)
Dotaz
Dobrý den. Je mi 25 let, letos v dubnu mi byl diagnostikován diabetes, na lačno jsem měla hodnotu glykémie 7.2. Byly mi nasazeny léky Glucophage XR 500 mg, které jsem brala do minulého týdne, tedy 5 měsíců. Nejprve mi bylo řečeno, že se jedná o typ druhý, poté asi v červnu, že nejspíš typ první, protože v krvy byly nalezeny protilátky, které se vyskytují u prvního typu. Během pěti měsíců jsem zhubla 13 kg (nyní mám 176 cm, 69 kg), protože jsem změnila životní styl k lepšímu, co se týče pití - piji pouze vodu, čaj a kafe, žádné sladké nápoje, a začla jsem jíst (většinou když to jde) pravidelně, alkohol ani cigarety neužívám (to ani předtím). Před týdnem mi moje diabetoložka léky vysadila a řekla, abych si cukr dále měřila glukometrem zhruba jednou za týden. Jakmile prý budu mít hodnotu po jídle kdykoliv vyšší než 10, nasadí mi prý nejspíše inzulin, což mě vyděsilo, protože při práškách jsem měla hodnoty po jídle většinou 4-7, nikdy ne vyšší, takže si myslím, že teď to hodnotu 10 přesáhne, tak jsem myslela, že bych při práškách "mohla zůstat", ale říkala, že je zkusíme vysadit. Také mi řekla, že se podle ní jedná nejspíše o typ první, tedy to neřekla na jisto. Slyšela jsem o glukózovém tolerančním testu, o kterém mi ale paní doktorka nic neřekla, vím to jen od známých, kteří byli na tento test většinou poslání. Myslíte, že by stálo za to se na něj objednat nebo mám dát opravdu jen na paní doktorku? Předem děkuji za odpověď. VeronikaOdpověď
Milá Veroniko, Vy byste měla absolvovat podrobnější edukační pohovor s paní doktorkou a s dietní sestrou a ještě k tomu byste si měla o cukrovce toho více přečíst, možná na našich stránkách, protože se tomu dost věnujeme.
Z toho, co píšete, je evidentní, že máte diabetes 1. typu, který se u vás asi rozvíjí poměrně pomalu. V tomto věku je také jiný typ dost vzácný, leda byste byla hodně obézní anebo měla nějakou vzácnější dědičnou formu. Tak tedy je to typ 1 a vy se k tomu musíte postavit čelem. Že to jde pomalu, je dobře, protože budete mít víc času se adaptovat na změny, a také se budete moci toho více naučit včas.
O diabetu 1. typu se skuteačně dočtete na našich stránkách v rubrice CUKROVKA 1. TYPU.
Tento typ diabetu je způsoben zničením vašich vlastních buněk, které tvoří inzulín. Pokud jich je ještě dost, obejdete se bez inzulínu, ale později to nepůjde. Ztráta beta-buněk bude pokračovat a později vám žádná dieta sama o sobě nepomůže, a také žádné tablety. Prostě budete potřebovat inzulín. Musíte se včas s ním naučit zacházet a pochopit, že je to nesmírně důležité pro váš další život. Injekcemi se budete muset naučit napodobovat přirozenou sekreci inzulínu a bude třeba si pravidelně měřit co nejčastěji glykémie a snažit se je udržovat blízko normálním hodnotám. Flákání se nevyplatí, moc doporučuji naučit se hned ze začátku to dělat co nejlépe, přeučování je vždycky těžké a otravné. Ale uvidíte, že to půjde, že budete žít normální zdravý život, jen budete mít trochu starostí navíc, a ty vás neopustí. Ale v životě se toho obyčejně semele mnohem více a mnoho problémů se řeší mnohem hůř.
Nevím, jaké glykémie máte nyní, ale pokud jsou i jen zatím málo zvýšené, tak bych vám doporučoval velmi malé dávky inzulínu. Nejlépe večer injekci dlouho působícího inzulínu, a pokud by to nestačilo, tak před všemi hlavními jídly malou dávku inzulínu rychle působícího. V první fázi bude asi stačit velmi málo a vy budete mít příležitost si na to zvyknout a zaučit se. Očekával bych, že v průběhu doby potřeba inzulínu vzroste, ale to už budete umět s tím zacházet. Berte to, jak to je. Je to životní překážka a vy ji prostě zvládnete a budete fungovat dál.
Měla byste se pravidelně měřit a zjistit si, že také dnes již existují kontinuální senzory glykémií, respektive hodnot v podkoží, a to vám může velmi pomoci. Dozvíte se něco o dietě, ale ta je v podstatě téměř normální, jen musíte jíst tak, aby to zbytečně nezvyšovalo glykémie.
Přestaňte doufat v tablety, ty se pro diabetes 1. Typu nehodí, i když z počátku mohou zdánlivě fungovat. Glukózový toleranční test podle mého nemá smysl. Máte-li glykémie zatím tak nízké, jak uvádíte, začal bych zatím s velmi malou dávkou dlouho působícího inzulínu. Až to nebude stačit, bude nutné dávku zvýšit, případně přidat dávky před jídly.
Vím, že jsem vás zklamal, ale uvidíte, že život půjde dál a vy to zvládnete. Moc vám držím palce a moc doporučuju, abyste začala hned správně.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)
-
diabetes 1. nebo 2. typu
(17.04.2019)
Dotaz
Dobrý den, před týdnem jsem se ptala na to, zdali mohu užívat alkohol když beru léky GLucophage xr 500 mg. Ještě jednou zopakuji můj problém a dodám podstatné informace. Před 9 dny mi byla zjištěna diabetes (nejspíše) 2. typu, měla jsem totiž hodnotu glykémie na lačno 7.3 a po jídle dokonce hodnotu kolem 10. Již je to týden, co užívám léky Glucophage xr 500 mg jednou denně po večeři. Je mi 24 let, mám lehkou nadváhu (176 cm, 80 kg) - poslední rok jsem nejedla pravidelně, často tučnější a slaná jídla (brambůrky ap.), sladké skoro vůbec, v rodině trpí cukrovkou 1. i 2. typu prarodiče, ale až po věku 60 let. Bylo mi řečeno, že se u mě jedná nejspíše o 2. typ diabetes. Dnes jsem si po týdnu užívání léků a lepším zdravotním stylu měřila cukr glukometrem (mám si to prý měřit jednou týdně) a na lačno jsem dnes měla 5.3, po jídle (snídani) po 2 hod hodnotu 5.6. Myslíte tedy, že je to opravdu diabetes 2. typu když se to po týdnu zlepšilo nebo tam stále může hrozit riziko 1.typu na inzulin..? Mám obavy. Na kontrolu mám jít za 2 měsíce. Ještě by mě zajímalo - myslíte, že je možné, že léky nebudu muset užívat napořád..? Děkuji za odpověď. Veronikavěk: 24 letOdpověď
Milá Veroniko, většinu obecných poznámek k vašemu dotazu jsem uvedl již minule v odpovědi na dotaz předchozí (glucophage XR 500 mg a alkohol). Není nyní důležité, alespoň z čistě zdravotního hlediska vědět s jistotou, jaký typ diabetu se o váš pokouší. Počáteční stadium diabetu 1. typu může někdy probíhat velmi pomalu a může nastat i období, kdy se stav přechodně upraví. Diabetes 2. typu je ve vašem věku málo pravděpodobný, a tak připadají ještě v úvahu možnosti, které jsem uvedl minule.
Monentálně se váš stav skutečně upravil, asi díky tomu, že držíte dietu a nejíte ty dost nezdravé věci, o kterých jste psala. Taky působí ten metformin.
Momentálně vlastně známky diabetu nemáte, mohlo jít také jen o nějaký přechodný exces, který nyní odešel.
Důležité je, abyste se nyní kontrolovala a pokračovala ve zdravé životosprávě, čas ukáže, co se z toho vyvine. Při takto dobrých výsledcích možná ani ten metformin nebude nutný.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)
-
glucophage XR 500 mg a alkohol
(10.04.2019)
Dotaz
Dobrý den, je mi 24 let a předevčírem mi byla zjištěna diabetes 2. typu (měla jsem hladinu cukru 7.3). Od včerejška jsem začala brát tyto léky: GLUCOPHAGE XR 500 mg (tablety). Nejsem si jistá, jak je to s alkoholem během užívání těchto léků. Jedu na 4 měsíce do zahraničí na studijní pobyt, kde určitě budu alespoň jednou týdně chodit po barech apod., alkohol piji příležitostně, takže bych si určitě nějaké to pivo či jiný alkohol v rozumném množství dala. Je to problém, když budu užívat tyto léky? Nebo by bylo lepší ten večer, kdy budu vědět že někam půjdu, vynechat tabletu..? A co se týče např. jednoho piva, bude to mít na to nějaký vliv..? Děkuji za odpověď. Veronikavěk: 24 letOdpověď
Milá Veroniko, nejprve stručně zopakuji to důležité, co píšete.
Je vám 24 let. Z nějakého důvodu vám nedávno lékař změřil glykémii a měla jste hodnotu 7,3 mmol/l. Toto vyšetření bylo provedeno podle všeho zatím jen 1x. Dostala jste lék Glucophage XR 500 mg.
Co by bylo dobré dále vědět: Jste obézní? Má ve vaší rodině více lidí diabetes 2. typu? Jednalo se skutečně jen o jednu hodnotu glykémie, nebo vám byla hodnota stanovena opakovaně? Mohu se jen domýšlet, a proto budu spekulovat.
Diabetes 2. typu se u takto mladých osob skutečně vyskytuje vzácně. Skoro vždy se jedná o osoby s nadváhou, často s velkou nadváhou. Porucha se může také častěji vyskytovat u žen, které mají tzv. syndrom polycystických ovarií. Prvním opatřením po vzniku diagnózy je nasazení pořádné diety s omezením celkových kalorií. Druhým doporučením je začít sportovat, a to pořádně, alespoň 45 minut denně. To může velmi pomoci, lépe než samotný Glucophage. Zbytečné kalorie jsou obsaženy mimo jiné i v alkoholu. Pivo je navíc bohaté na sacharidy. Tloustne se po něm a obézním diabetikům jej rozhodně nedoporučuji.
Glykémii je rozhodně nutné přeměřit. Jedna hodnota ke stanovení diagnózy nestačí. Abyste měla i na svém studijním pobytu klid, že se nic nezhoršuje, pořiďte si osobní glukometr a sama si kontrolujte glykémie. Podle výsledků sama poznáte, co vám škodí a zda vaše léčba nevyžaduje nějakou změnu.
Nejste-li obézní, bylo by vhodné ve vašem věku ověřit, že se skutečně jedná o diabetes 2. typu. Mohlo by se jinak také jednat o počáteční stádium diabetu 1. typu nebo o některou z vzácnějších forem diabetu. V tom případě byste po dobu pobytu (asi) v cizině měla být lékařsky sledována, aby se včas zjistilo případné zhoršení. Rozhodně si pořiďte ten glukometr.
A konečně: spolu s Glucophage se nedoporučuje požívat alkohol. Alkohol totiž může vyvolat některé jinak zcela vzácné nežádoucí účinky tohoto léku. Jako lékař vám tedy mohu odpovědět pouze tak, že alkohol se nemá požívat spolu s metfrominem (jenž je obsažen v Glucophage). Když to ale na mě neřeknete, tak musím přiznat, že při dávce 1x 500 mg nebo 2x 500 mg by vám 1 – 2 piva jednou týdně nebo 2 skleničky vína neměly uškodit. Jen znovu upozorňuji: po pivu se tloustne a vy máte začít držet dietu! To je mi pěkný začátek místo statečného předsevzetí živit se hlávkovým salátem a okurkami! Navíc po alkoholu lidé často ztratí zábrany vůči dietním omezením a většinou to ještě zajedí něčím pěkně kalorickým a nebo si pak těch skleniček dají 5, a to by již mohlo být nebezpečné.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)
-
výkyvy glykémie v těhotenství
(01.10.2018)
Dotaz
Dobry den, po prvnim tehotenstvi mi zůstala cukrovka resp pomaleji se mi vstrebava cukr po jidle naopak mezi jidly mi klesala glykemie a dostavala jsem se skoro k hypoglykemiim. Ted ve druhém tehotenstvi mi byl nasazen inzulín na noc Lantus kvuli rannim glykemiim kolem 5.5. nyni picham 5j. Pres den se dostavam s glykemiema 1hpo jidle na 8-9 a pak mi to behem dalsi hodiny klesne klidne o 5 treba na 4.2 a tak...nevadí takove velke vykyvy a cim by to mohlo byt zpusobeno? A jeste mensi dotaz mela jsem hlad a glykemii jsem měla 5.2. Dala jsem si tatranku nebot jsem nic jineho po ruce nemela, ale po cca pul hodine mi glykemie klesla na 4.4 coz mi po tatrance prijde divne... nevite cim to muze byt způsobeno? Opravdu je nutny ten inzulin na noc v těhotenství aplikovat pri hodnotách do 6 nalacno? Účinek jeho pisou 24h tak jestli to pak moc neovlivnuje ty vykyvy přes den...věk: 0 letOdpověď
Lantus 5 j večer hodnoty přes den téměř neovlivňuje. Z hlediska komplikací vadí jak glykémie nalačno 6, tak glykémie po jídle 8-9 a je třeba je snížit. Hodnoty po jídle závisí zejména na množství a kvalitě sacharidů. Vaše slinivka na ně reaguje se zpožděním - proto je nejprve hodnota vyšší, ale později klesne (hodnota 4 je ale zcela normální, za hypoglykémii považujeme až 3,5 a nižší). Vynechejte sacharidy s vysokým glykemickým indexem (sladké, džusy, bílé a hnědé dobarvené pečivo, smažené a pečené brambory, kaše, jasmínová rýže...), přílohy ať jsou převážně zelenina, celozrnné obiloviny, luštěniny. Hodnota po tatrance mohla být chyba měření a rozhodně byste tyto věci jíst neměla. Pro případ hladu mějte po ruce ořechy, kousek sýra atd.
(odpovídá MUDr. Hana Krejčí, Ph.D. z interní ambulance porodnice „U Apolináře“ Všeobecné fakultní nemocnice a 1. LF UK v Praze)
-
hloubka vpichu pri odebírání glykémie
(12.09.2018)
Dotaz
Dobry večer, chtěla bych se zeptat jestli záleží na hloubce vpichu pri odebérání glukometrem? DěkujiOdpověď
Dobrý den, hloubka vpichu je při měření glykémie důležitá, ale samotný výsledek (pokud se vytvoří použitelná kapka krve) by neměla přímo ovlivnit.
Hloubka vpichu by se měla při odběru z prstu pohybovat kolem 2 mm. Jednotlivé jednorázové lancety i výměnné lancety do odběrových per se prodávají v odlišných rozměrech (např. s hloubkou vpichu 1,8 nebo 2,2 mm). Výběr záleží na Vás a Vašem typu kůže (šířka a tvrdost kůže). Příliš hluboký vpich může poškodit hlubší kožní struktury a bude bolestivější. Pří příliš mělkém vpichu se nevytvoří dostatečná kapka krve. Pokud budete následně „násilně“ vytlačovat krev, může dojít ke smíšení kapky krve s tkáňovým mokem a výsledek může být v tomto případě zkreslen.
U většiny glukometrů je dnes možnost odběru krve z alternativních míst (předloktí, paže, lýtko, malíková a palcová strana dlaně, prsty na nohou). V tomto případě je však nutno použít speciální nástavec na odběrová pera (autolancety), který mění hloubku vpichu.
(odpovídá MUDr. Pavlína Krollová z diabetologické stanice a ambulance Interní kliniky Fakultní nemocnice v Motole)
Poznámka redakce:
Různé typy jehlel například s tenkými stěnami a silikovým povrchem lze levně zakoupit na internetových stránkách firmy Healthinfo.
Dále pak třeba dodává jehly firma Schubert CZ pro různé typy kůže.
Vyrábí se ve třech barevných variantách dle hloubky vpichu:
1) Žlutá lanceta (Micro Flow, jehla 30G 1,5 mm, obj. č 0360-01) určená pro pacienty s jemnou kůží
2) Modrá lanceta (Normal Flow, jehla 25G 1,8 mm, obj. č. 0360-02) vhodná pro pacienty s normální a
silnější kůží
3) Růžová lanceta (High Flow, jehla 21G 2,0 mm, obj. č. 0360-03) určená pro odběry kapilární krve na
hematokryt, hemoglobin, cholesterol atd.
- «
- ‹
- 1
- 2 (current)
- »
Poradna
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!
Obecné
988 dotazů
-
Výsledky krevních testů vs. domácí měření
(14.07.2025)
Dotaz
Dobrý den, obracím se na vás s dotazem. Nechápu jednu věc a trochu mě to znepokojuje. Před necelým týdnem jsem absolvovala krevní testy přímo z laborky na vyšetření ranní glykémie nalačno. Jednalo se o glukózu v plazmě, glykovany hemoglobin a inzulín. Vše mi vyšlo naprosto ukázkově - glukóza hodnota 4,15 , glykovany hemoglobin 27 a inzulín 4,5. Naprosto tímto vyloučena spojitost s cukrovkou i rezistencí. Nicméně po dalších dnech na domácím glukometru mi vycházely nalačno hodnoty opět nad 6,3 nebo po jídle třeba nad 7,5. Jsem z toho zmatená a nechápu to. Mockrát děkuji za odpověď.věk: 31 let výška: 161 cm váha: 50 kgOdpověď
Milá Andreo, jste naprosto štíhlá, a tak moc nechápu, proč jste vůbec podstupovala podrobnější vyšetření k vyloučení diabetu. Napadá mě leda, že lékař měl podezření na časné stádium diabetu 1. typu. Ten se někdy rozvíjí velmi pomalu, bývá provázen hubnutím a glykémie bývá v normě a jen občas může stoupnout nad normu. Vyšetření hladiny inzulínu nemá moc smysl. Glykovaný hemoglobin ale máte naprosto v normě, tak diabetes rozhodně nemáte - leda opravdu v tom časném stádiu, dříve než stoupají glykémie. Potom by se hodilo spíše vyšetření autoprotilátek charakteristických pro diabetes 1. typu.
Opakovaně jsme na těchto stránkách vysvětlovali, že osobní glukometr není určen k diagnostice diabetu, ale ke kontrole vyrovnání diabetu u osob, které již diabetes nebo pre-diabetes mají. Přístroje mají povolenou odchylku, která znemožňuje dostatečně přesně stanovovat hladiny blízko normy.
Máte-li tedy skutečně podezření, na časné stádium diabetu 1. typu, dejte si vyšetřit autoprotilátky. Pokud máte podezření spíše na diabetes 2. typu, nechte to být. Nyní diabetes nemáte. Jinak ale věřte, že i u zdravných osob se mohou občas vyskytnout hraniční nebo lehce zvýšené hodnoty glykémie, pokud je sledujete velmi často nebo pomocí senzoru.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
Operace amputace prstů
(07.07.2025)
Dotaz
Jak dlouho může být manžel v nemocnici po operaci amputace prstů na noze není cukrovkářivěk: 58 let výška: 176 cm váha: 50 kgOdpověď
Milá Iveto, ptáte se opravdu lakonicky (stručně). Váš muž podstoupil amputaci prstů z pro mne neznámého důvodu. Právě ty důvody mohou být rozhodující. Pokud např. dojde k těžkému poranění prstů, které nejdou zachránit, provede se amputace a pacient může klidně být dále léčen doma.
Naopak u osob s diabetem se většinou jedná o deformované a infikované prsty, které jsou špatně prokrvené. Je potom velké riziko, že se infekce bude šířit dále a špatné prokrvení bude překážkou hojení. Potom je často nutná intenzivní antibiotická léčba a někdy zákroky, které zlepšují prokrvení. To pobyt prodlužuje, někdy i na týdny.
Takže vám nedokážu kloudně odpovědět. U osob s diabetem je důležité, aby noha byly po zákroku znehybněna, aby se nešířila infekce. Doba pobytu v nemocnici potom také závisí na možnosti domácí léčby. Např. osamělé osoby se nemohou o sebe řádně starat a jejich pobyt v nemocnici je delší.(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
prukaz TP
(06.07.2025)
Dotaz
Mužu požadat o prukaz TP když si pichám inzulín?věk: 66 let výška: 178 cm váha: 105 kgOdpověď
Milý Zdeňku, diabetes sám o sobě není důvodem k přiznání invalidního důchodu a důvodem není ani fakt, že si člověk musí aplikovat inzulín. Rovněž přiznání průkazu TP nebo ZTP nezávisí na tom, zda si pacient aplikuje inzulín.
Inzulín si diabetici podávají proto, aby v rámci možností byli "zdrávi", dařilo se jim dobře a pokud možno byli schopni pracovní činnosti.
Posudkovým kritériem jsou ale důsledky diabetu, které vedou ke zdravotnímu postižení, což v případě diabetu např může být závažné srdeční onemocnění, závažné onemocnění ledvin, těžké postižení zraku, chronický nehojící se syndrom diabetické nohy a podobně.
Řízení zahajuje pacient žádostí u svého praktického lékaře. Ten se pak opírá o posudky odborných lékařů, např. diabetologa. Vše pak hodnotí posudková komise.(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
Mohu získat nárok na úhradu OZEMPICU ?
(02.07.2025)
Dotaz
Vážení, rád bych získal informaci, která povede k tomu jak získat doplatek k léku OZEMPIC ze zdravotního pojištění. Je mi 67 let již 15 let na kyslíkovém koncentrátoru 16 hod. a invalidní důchod 3 st. Pro CHOPN ve IV. stupni. Schopen ujití tak do 50 m , takže skoro bez pohybu. Rád bych také s váhou něco positivního udělal, celý život mám nadváhu i díky rodinné genové zátěži. V současné době již po dva roky užívám nejprve SAXENDU a MOUNJARO pod dohledem lékaře s obeziologie. Za dva roky se mi povedlo sundat cca 17 kg z počátečních 192,5 kg. Jsem rád, ale dechové potíže mám stále stejné , a navíc k měsíční úhradě těchto přípravků, které jsou cca 10000 .- Kč, je jasné , že už docházejí rodinné úspory, když je příjmem pouze průměrný důchod. Děkuji za radu. Romanvěk: 67 let výška: 174 cm váha: 175 kgOdpověď
Vážený pane Romane, přeji dobrý den,
pokud si současné době aplikujete Mounjaro, pak změna na přípravek Ozempic s téměř jistotou, nepovede k lepšímu výsledku. Vás patrně trápí skutečnost, že Vám tyto léky nejsou hrazeny z prostředků veřejného zdravotního pojištění. Všechny léky, které lze použít jak k léčbě diabetu 2. typu, tak i (současně) ke zhubnutí, nejsou hrazeny pro pacienty, kteří nemají diabetes. Pokud netrpíte diabetem 2. typu je vaší jednou možností požádat o mimořádnou úhradu formou tzv. § 16 zákona o veřejném zdravotním pojištění. Toto je skutečně mimořádná úhrada a k jejímu schválení je třeba, aby se jednalo o jedinou možnost léčby, což bych řekl, že je ve Vašem případě splněno, i když připouštím, že nemám všechny potřebné informace. Druhou podmínkou je, aby se jednalo o výjimečný případ, což bych si také troufnul odhadnout, že Vaše konkrétní situace není obvyklá ale naopak je velmi výjimečná. Postup by spočíval v tom, že Váš ošetřující lékař pošle Vaší zdravotní pojišťovně žádost o úhradu vybraného léčivého přípravku (doporučoval bych Mounjaro, protože je nejvíce účinné v redukci tělesné hmotnosti), žádost doloží podrobným popisem Vašeho zdravotního stavu. Poté vyčkáte na rozhodnutí zdravotní pojišťovny.
Jistě víte, že máte nárok na sociální dávky:
Příspěvek na péči: Tato dávka je určena osobám, které kvůli dlouhodobě nepříznivému zdravotnímu stavu potřebují pomoc jiné osoby při zvládání základních životních potřeb. Výše příspěvku závisí na stupni závislosti a může činit až 19 200 Kč měsíčně.
Příspěvek na mobilitu: Pokud je pacient omezen v pohyblivosti a využívá kompenzační pomůcky (např. kyslíkový koncentrátor), může mít nárok na tento příspěvek ve výši 550 Kč měsíčně.
Příspěvek na zvláštní pomůcku: V případě potřeby pořízení nebo úpravy pomůcky usnadňující mobilitu či komunikaci může být poskytnut jednorázový příspěvek.
S přátelským pozdravem
(odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)
-
Hodnoty na glukometru
(21.06.2025)
Dotaz
Dobrý večer, prosím Vás, jak rozumět hodnotám na glukometru, když třeba se mění naměřené hodnoty klidně během minut? Je to vůbec možné a jakým hodnotám věřit? Když třeba naměřím jednou 2,7 a během třeba půl hodiny 3,7, nebo naopak po jídle třeba naměřím 6,9 a během 15 minut mám najednou třeba 5,8 apod.. Co takové skoky znamenají a jak jim rozumět a jaké vůbec mám brát v potaz? Mockrát děkuji.věk: 31 let výška: 161 cm váha: 50 kgOdpověď
Milá Andreo, opravdu mnohokrát jsme zde již zdůrazňovali, že osobní glukometry neslouží k přesné diagnostice diabetu, ale pro monitorování léčby u osob s diabetem. Vím, že jste u nás už několik dotazů pokládala, ale souvislost si nemohu pamatovat. Zde neuvádíte ani věk, ani hmotnost, ani to, zda máte diabetes či jste něčím léčena.
Každý glukometr má uvedenou deklarovanou přesnost měření, kterou lze ověřit testovacím roztokem, jenž je pro určitý týp glukometru většinou dostupný v lékárně nebo jej lze objednat. Každopádně při hodnotách okolo 5 mmol/l může mít většina glukometrů odchylku až +1 či - 1 mmol/l.
Za 30 minut se může glykémie měnit i bez jídla a léčebného zásahu, protože glukóza se v těle tvoří i spotřebovává. Nízké hodnoty se u zdravého člověka objevují zřídka, a pokud ano, tak se většinou rychle samy upravují. Takže vámi uváděné rozdíly jsou možné, a to ani nepočítám s možnou chybou měření.(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
Cukrovka a léky
783 dotazů
-
Musím brát léky na DM2 , když nesnídám nebo nevečeřím ?
(08.07.2025)
Dotaz
Dobrý den , jak již píšu v nadpisu , musím brát léky na DM2 , když ráno nebo večer nejím ? Není to tak , že bych nechtěl , ale moje životní situace není dobrá prostě jídlo mám 1x denně, a navíc ne pro dietáře. Stadamet 850 + Glimepirid Sandoz 3mg 1+1.věk: 50 let výška: 178 cm váha: 106 kgOdpověď
Milý Martine, velmi záleží na tom, jak máte vyrovnaný diabetes. Léky, které užíváte, glykémii snižují, a to i na lačno, tedy pokud nejíte. I tak vám může jinak glykémie stoupat.
Jíst 1x denně při diabetu určitě není vhodné, zejména není vhodné jíst naráz velké množství sacharidů. Přemýšlím, co vás nutí jíst i sacharidy jen jedenkrát denně. Proč si je nerozdělíte - třeba místo 3 krajíců chleba najednou raději 3 krajíce během dne. Zejména ten Stadamet je vhodný třeba i na noc, kdy lidé vůbec nejedí. To proto, aby se během noci zbytečně netvořila ze zásob nadbytečná krevní glukózy.(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
Rybelsus a jeho úhrada
(07.07.2025)
Dotaz
Dobry den, jsem lecena na cukrovku typu II. Mimo jine i Rybelsusem 14. Po zmene lekarky mi predepisuje Rybelsus a ja ho plne hradim. Tedy prvni dve baleni, tim jsem dosahla limitu 5 000 Kc. Jaky je bezny doplatek pro lecbu diabetiku, neposkozuje me lekarka financne? Dekuji Michala.věk: 60 let výška: 184 cmOdpověď
Vážená paní Michalo, přeji dobrý den,
úhrada léčivého přípravku Rybelsus (léčivá látka semaglutid) je vázána na splnění podmínek základní úhrady, které zní: Semaglutid p. o. je hrazen v kombinaci s metforminem a/nebo sulfonylureou nebo v kombinaci s thiazolidindiony u pacientů, u nichž použití maximálních tolerovaných dávek zmíněných léčiv po dobu alespoň 3 měsíců společně s režimovými opatřeními nevedlo k uspokojivé kompenzaci diabetu definované jako hladina HbA1c nižší než 53 mmol/mol. Nedojde-li k prokazatelnému zlepšení kompenzace diabetu o 7 % či vyššímu poklesu hladiny HbA1c při kontrole po 6 měsících léčby, semaglutid není dále hrazen. V kombinaci s inzulinem nejsou léčivé přípravky s obsahem semaglutidu p. o. hrazeny. Z prostředků veřejného zdravotního pojištění je hrazena jedna tableta o síle 3 mg, nebo 7 mg, nebo 14 mg denně.
Když to přeložím do srozumitelného jazyka (i když trochu zjednodušeně), máte-li diabetes 2. typu a jste-li léčba metforminem a přitom nemáte cukrovku dostatečně kompenzovanou, tj. hladina HbA1c není nižší než 53 mmol/mol, pak máte nárok na základní úhradu z prostředků veřejného zdravotního pojištění, ta ale činí pouze 260,09 Kč za balení 30x14 mg.
Dále je ale pro léčivý přípravek Rybelsus stanovena jedna další zvýšená úhrada, která má následující podmínky úhrady: Semaglutid p. o. je ve zvýšené úhradě hrazen:
1) v kombinaci s metforminem a sulfonylureou u pacientů, u kterých není při podávání maximálních tolerovaných dávek perorálních přípravků (včetně gliptinu nebo thiazolidindionu) po dobu alespoň 3 měsíců dosaženo dostatečné kontroly diabetu definované jako hladina HbA1c nižší než 60 mmol/mol a zároveň při obezitě I. a vyššího stupně definované jako BMI 30 nebo vyšší. Nedojde-li k prokazatelnému zlepšení kompenzace diabetu a 10% či vyššímu poklesu hladiny HbA1c bez současného vzestupu tělesné hmotnosti po 6 měsících léčby, není semaglutid dále hrazen;
2) v kombinaci s bazálním analogem inzulinu u diabetiků 2. typu se zachovalou sekrecí inzulinu, u nichž použití kombinace alespoň jednoho perorálního antidiabetika s bazálním analogem inzulinu (inzulin detemir, inzulin glargin, inzulin degludek) v denní dávce alespoň 20 U po dobu alespoň 3 měsíců společně s režimovými opatřeními nevedlo k uspokojivé kompenzaci diabetu definované hladinou HbA1c nižší než 60 mmol/mol. Nedojde-li k prokazatelnému zlepšení kompenzace diabetu 2. typu o 10 % či vyššímu poklesu hladiny HbA1c bez současného vzestupu tělesné hmotnosti při kontrole po 6 měsících léčby, volná kombinace semaglutidu s bazálním analogem inzulinu není dále hrazena.
Z prostředků veřejného zdravotního pojištění je hrazena v obou indikacích jedna tableta o síle 3 mg, nebo 7 mg, nebo 14 mg denně.Když to opět přeložím do srozumitelného jazyka (opět i když trochu zjednodušeně), jste-li léčena uvedenými antidiabetiky, nebo insulinem po dobu alespoň 3 měsíců a nemáte-li diabetes dostatečně kompenzovaný, tj. hladina HbA1c není nižší než 60 mmol/mol a máte-li současně obezitu s BMI 30 kg/m2 nebo vyšší, pak máte nárok na úhradu z prostředků veřejného zdravotního pojištění, která v tomto případě činí 2 169,06 Kč.
Podle mého názoru pokud pacientka splňuje všechny podmínky pro úhradu přípravku Rybelsus z veřejného zdravotního pojištění, lékař by měl tento lék předepsat s úhradou ze zdravotního pojištění. Odmítnutí předepsání léku s úhradou, a místo toho předepsání jako hradí nemocný, by mělo být výjimečné a řádně odůvodněné. Podle § 28 zákona č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách, má pacient právo na poskytování zdravotních služeb na náležité odborné úrovni, což zahrnuje i předepsání léků, na které má nárok z veřejného zdravotního pojištění. Lékař je povinen jednat v souladu s aktuálními odbornými poznatky a respektovat práva pacienta. Existují situace, kdy lékař může rozhodnout o předepsání léku bez úhrady, například pokud:
- Pacient nesplňuje specifické indikační nebo preskripční podmínky stanovené pro úhradu daného léku.
- Existují medicínské důvody, proč by předepsání s úhradou nebylo vhodné.
V takových případech by měl lékař pacientku informovat o důvodech tohoto rozhodnutí a zaznamenat je do zdravotnické dokumentace.
Zda Vám lékař předepíše indikovaný lék na účet pojišťovny nebo jako hradí nemocný není jeho výhradní vůle. Pacient má totiž podle Ústavy nárok na úhradu zdravotní péče, a to v rozsahu a za podmínek stanovených zákonem. Pokud podmínky splňujete, není dle mého názoru co řešit. Pokud se domníváte, že došlo k nesprávnému postupu:
- Komunikujte s lékařem: Požádejte o vysvětlení důvodů předepsání léku bez úhrady.
- Obraťte se na zdravotní pojišťovnu: Pokud vysvětlení není uspokojivé, kontaktujte svou zdravotní pojišťovnu a požádejte o stanovisko.
- Podání stížnosti: V případě potřeby můžete podat stížnost na postup lékaře u příslušného orgánu, například u České lékařské komory nebo krajského úřadu.
Držím Vám palce a jsem s přátelským pozdravem
(odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)
-
Užívání Metformin Teva XR
(04.07.2025)
Dotaz
Praktický lékař mě léčí z Glykemií a dává mi užívat Metformun TEVA XR 500 Mám při domácím měření potvrzeno, že mi to zvyšuje cukr. Při užívání mám hladinu 6,4, když vynechám i 4,5. Několikrát jsem opakoval vysazení a stejný výsledek. Před začátkem užívání jsem měl kolem 6,0. Praktik tomu nevěří. Daliborvěk: 62 let výška: 186 cm váha: 101 kgOdpověď
Milý Dalibore, já tomu také moc nevěřím a domnívám se, že je to spíš shoda náhod. Nicméně není třeba vám to vymlouvat. Ostatně dávka Metforminu je velmi nízká, dává se 2x 1000 mg a někdy i více. Pokud ale opravdu bez Metfrominu máte glykémie v normě, tak proč byste jej užíval. Zkuste to chvíli bez něj, a uvidíte. Nezapomeňte ale, že důležitější než ten metformin je rozumná dieta.
Doporučení redakce:
Podívejte se na naše fotojídelníčky https://www.cukrovka.cz/dietni-jidelnicek, zadejte si do dialogových rámečků 150 g, 175 g, 200 g, nebo 250 g sacharidů na den, dále jestli chcete jídelníček se svačinami či bez, počet dnů v týdnu, pro které chcete jídelníček vytvořit, klikněte na "Generovat náhodně" a vytvoří se Vám pestrý jídelníček, kde nepřekročíte zvolenou denní dávku sacharidů. Pokud vám nějaké jídlo nebude vyhovovat, myší si kliknete na přehled jídel a můžete je dle libosti měnit - ve výsledku ale bude vždy zvolená dávka sacharidů na den. Najedete-li myší na "Postup přípravy" objeví se rámeček s návodem, jak jídlo připravit a "fotojídelníčky jsou to proto, že když si budete dále klikat na obrázek jídla, bude se zvětšovat do maximální velkosti, aby bylo krásně vidět, motivovalo Vás a naladilo Vaše chuťové pohárky :-)(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
statiny při diabetu
(29.06.2025)
Dotaz
Maminka je ročník 1954 má dibetes 2 typu, LDL chlesterol 4,9 je nutné užívat statiny ? Ludmilavěk: 47 letOdpověď
Vážená paní Ludmilo, přeji dobrý den,
u pacientů s diabetem 2. typu je riziko kardiovaskulárních onemocnění (KVO) zvýšené. Doporučení odborných společností, včetně Americké diabetologické asociace (ADA), uvádějí, že:
- Pacienti s diabetem ve věku nad 40 let by měli užívat statiny, pokud mají jeden nebo více dalších rizikových faktorů KVO, bez ohledu na výchozí hladinu LDL cholesterolu.
- Cílová hodnota LDL cholesterolu u nekomplikovaného diabetika 2. typu je stanovena na < 2,6 mmol/l.
Velmi záleží na tom, jaký statin a v jaké dávce Vaše maminka užívá. Záleží také na tom, jestli statin dobře snáší a zda nemá nežádoucí účinky. V každém případě, ale platí, že u pacientů starších 70 let s diabetem 2. typu a zvýšenou hladinou LDL cholesterolu představuje léčba statiny významný přínos v prevenci kardiovaskulárních onemocnění. Klinické studie, jako je např. PROSPER, prokázaly, že podávání statinů u seniorů ve věku 70–82 let vedlo k významnému snížení výskytu závažných kardiovaskulárních příhod, včetně koronárních úmrtí, téměř o čtvrtinu během tří let sledování. Výhodou statinů u starších nemocných je jejich velmi dobrá účinnost (i v nižších dávkách).
S přátelským pozdravem
(odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)
-
rozdíl mezi metamorfin teva 500mg tbl. FLM 60 /1 0 1 a siofor prolong 500 mg
(26.06.2025)
Dotaz
Od lekáře mám metamorfin 1 0 1,a od lékarnice siofor 500mg 0 0 1,taže mi polovina vždy zbyde,je v těch lecích a dávkování rozdíl ? Antonínvěk: 70 let výška: 170 cm váha: 79 kgOdpověď
Vážený pane Antoníne, přeji dobrý den,
děkuji za Váš dotaz ohledně rozdílu mezi přípravky Metformin Teva 500 mg a Siofor 500 mg Prolong a jejich dávkování.
Rozdíly mezi přípravky:
- Metformin Teva 500 mg: Jedná se o tablety s okamžitým uvolňováním (immediate-release, IR), které se obvykle užívají dvakrát denně, například ráno a večer.
- Siofor 500 mg Prolong: Tento přípravek má prodloužené uvolňování (extended-release, ER), což znamená, že účinná látka se uvolňuje postupně po delší dobu. Obvykle se užívá jednou denně, nejlépe večer s jídlem.
Dávkování a užívání:
I když oba přípravky obsahují stejnou účinnou látku – metformin hydrochlorid – liší se ve způsobu uvolňování a frekvenci užívání. Pokud Vám lékař předepsal Metformin Teva 500 mg s dávkováním 1–0–1 (ráno a večer) a lékárník Vám vydal Siofor 500 mg Prolong s doporučením 0–0–1 (pouze večer), může dojít k nesouladu v léčbě. Již na první pohled je zřejmé, že se liší nejen lékové formy, ale i dávky metforminu.
Dávka 500 mg metforminu s okamžitým uvolňováním je ekvivalentní dávce 500 mg metforminu s prodlouženým uvolňováním. Obě formy obsahují stejnou účinnou látku ve stejné množství, liší se však způsobem uvolňování léčiva v těle. Při přechodu z metforminu IR na ER se obvykle zachovává stejná celková denní dávka, maximálně však do 2000 mg denně. Například pokud pacient užívá metformin IR 500 mg dvakrát denně (celkem 1000 mg), může být převeden na metformin ER 1000 mg jednou denně, obvykle s večerním jídlem.
Doporučuji proto konzultovat tuto situaci s Vaším ošetřujícím lékařem. Je důležité, aby byl dodržen správný režim dávkování podle typu přípravku, který užíváte. Náhodné střídání mezi přípravky s okamžitým a prodlouženým uvolňováním bez konzultace s lékařem může vést k nežádoucím účinkům nebo snížené účinnosti léčby.
(odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)
Cukrovka a těhotenství
394 dotazů
-
Vyšší ranní glykémie v těhotenství
(20.06.2025)
Dotaz
Dobrý den, Při odběrech v prvním trimestru jsem měla hodnoty glykémie na lačno 5.3 a poté 5.5, byla jdem tedy odeslána na diabetologii. I přes dietu mi lačné hodnoty neklesly pod požadovaných 5.1. Byla mi nasazena léčba Glucophage 500 mg 1 tableta večer, ale lačná glykémie se stále drží okolo 5.5 na glukometru. Hodinu po jídle mám hodnoty do 6, avšak po večeři mám okolo 4.7. Dietu dodržuji, zkoušela jsem druhou večeři se sacharidu, bez sacharidů, ale lačná glykémie nechce klesat. Nyní jsem ve 20tt. Lačná glykémie ze žíly před otěhotněním 5.4. Nyní glykovaný hemoglobin 33, výška 172 cm, váha 88 kg. Je můj stav opravdu vážný pro plod jak mě lékařka straší? Děkuji za odpověď.věk: 33 let výška: 172 cm váha: 88 kg těhotenství: 20. týdenOdpověď
Dobrý den,
opakované vyšší glykémie nalačno než 5,3 mmol/l mohou ovlivňovat vývoj miminka. Pokud glykémie neklesnou při dietních opatření, je nutné užívat léky (metformin, nebo případně inzulín). Vaše glykémie nejsou dramatické, ale určitě byste měla být sledována a glykémie by měly být pod 5,3 mmol/l. Zdravím
(odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)
-
Zpožděný odběr lačné glykémie
(17.06.2025)
Dotaz
Dobrý den, byla jsem dvakrát na OGTT. V obou případech byla naměřena zvýšená ranní glykémie 5,21 a 5,39. Nicméně jsem se dočetla, že pozdější odběr lačné glykémie může vést k falešně pozitivním výsledkům. V obou případech byla krev odebrána až po 2 hodinách od probuzení (kvůli přípravě a předání prvního dítěte do školky). Lačnění bylo dodrženo, po probuzení jsem pila pouze čistou vodu. U zdravého člověka může údajně po 2 hodinách od probuzení dojít k nárůstu glykémie až o 0,5. Což by v mém případě mohli klidně znamenat hodnoty 4,7 a 4,9. Zároveň jsem vždy velmi nervózní z odběru, což by mohlo mít také menší vliv na zvýšení. Co si o tom prosím myslíte? Vzhledem k tomu, kolik faktorů může mít vliv na lačnou glykémii, mám velkou nedůvěru k určení diagnózy pouze na základě těchto hodnot. Děkuji.věk: 30 let výška: 170 cm váha: 70 kg těhotenství: 28. týdenOdpověď
Dobrý den, u zdravé ženy by hladina glykémie nalačno neměla být vyšší než 5,1 mmol/l. Regulace glykémie by měla zvládnout stres, hladovění, nevyspání i další faktory. Pokud je glykémie nalačno již vyšší, není regulace glykémie dostatečná a rozvíjí se cukrovka. Doporučení pro screening těhotenské cukrovky jsou závazná. Maximálně si můžete doplnit OGTT. Ale aby byla vyloučena těhotenská cukrovka, musela byste mít při OGTT glykémii nalačno pod 5,1 mmol/l. Odběr ihned po probuzení není možné zajistit, to byste musela spát v odběrovém centru 😉.
S pozdravem
(odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)
-
Zhoršení glykemie
(13.06.2025)
Dotaz
Dobrý den, jsem 38+6 s GD korigovaným dietou. Poslední 2 dny mám velmi zvýšené hodnoty lačna 5,5 a 5,7 a po jídle 8,1. Až do ted jsem nemela s hodnotami problem a ani jsem nepochybila v dietě. Nicméně od pondělí nespim, dcera má neštovice a vychází mi spánek zhruba na 2 hodiny denne, dnes začla u mě teplota. Muže být toto zhoršení spojené s tím? Muj lékař bude v ordinaci až 17.6. Moc děkujivěk: 30 let výška: 168 cm váha: 86 kg těhotenství: 38. týdenOdpověď
Dobrý den,
nemoc a nedostatek spánku mohou zvýšit glykémie. Pokud by však glykémie přetrvávaly stále vyšší více než 2-3 dny, kontaktujte svého lékaře. Bude nutné třeba i na přechodnou dobu nasadit léky (metformin nebo inzulín).
S pozdravem(odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)
-
Glykovaný hemoglobin
(10.06.2025)
Dotaz
Dobrý den, mohu prosím poprosit o radu,zda hodnoty glykovaného hemoglobinu 32 a 34 (v 37.tydnu těhotenství) jsou v pořádku? Na prvním screeningu glykemie nalačno 5,12 (tudíž vedena jako gestační diabetes). Děkujivýška: 159 cmOdpověď
Dobrý den,
ano Vaše hodnoty glykovaného hemoglobinu jsou v normě. Norma je do 40 mmol/mol. Moc zdravím
(odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)
-
Těhotenská cukrovka?
(06.06.2025)
Dotaz
Dobrý den, ráda bych se zeptala na Vás názor, jak mám postupovat. V první těhotenství jsem měla cukrovku. Nyní ve druhém jsem podstoupila test ale byl negativní. Každopádně mi to nedalo a zkoušela jsem si preventivně měřit hodnotu na lačno. Kdy mi již po 2x vyšlo více jak 5,1 (konkrétně 5,1). I v minulém těhotenství jsem měla problém spíše s hodnotou na lačno. Jsem ve 32 týdnu. Měla bych to řešit mimo to že začnu s dietou jakou jsem dodržovala při prvním těhotenství? Dekujivěk: 38 let výška: 160 cm váha: 79 kg těhotenství: 32. týdenOdpověď
Dobrý den,
při měření na glukometru je hodnota do 5,3 mmol/l v normě. Těhotenská cukrovka se z 95% objevuje v dalším těhotenství znovu. Doporučovala bych dietu raději dodržovat, občas se změřit na glukometru a příp. kontaktovat Vašeho diabetologa.
Zdravím
(odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)
Cukrovka a komplikace
308 dotazů
-
Lék Tresiba a bolesti kloubů
(28.06.2025)
Dotaz
Může užívání léku Tresiba způsobit bolesti kloubů,nebo je dlouhodobé užívání provázeno bolestmi kloubů.věk: 74 let váha: 86 kgOdpověď
Milý Zdeňku, v medicíně je možné skoro všechno, ale většinou se dějí věci obvyklé. Inzulín Tresiba nepůsobí bolesti kloubů ani jejich onemocnění. Na 99% je nutno hledat jiné příčiny.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
Zexitor a vypadávání vlasů
(13.06.2025)
Dotaz
Dobrý den, beru léky na ŠŽ,vysoký krevní tlak,na vysoký cholesterol,diabetes 2 nyní mi diabetolog přidal zexitor 500, 1.týden 1 tab,2.týden2 tab.,3.týden 3 tab a 4.týden 4 tab. četla jsem nežadoucí účinky,výpadek vlasů,už jich tak mám málo díky ŠŽ,myslíte že bych měla zkusit něco jiného? Monikavěk: 47 let výška: 159 cm váha: 86 kgOdpověď
Vážená paní Moniko, přeji dobrý den,
léčivý přípravek Zexitor 500 není spojován s vypadáváním vlasů. Tento nežádoucí účinek dokonce není součástí souhrnu údajů o přípravku ani příbalové informace. Výrobce jej v těchto oficiálních dokumentech neuvádí. V odborné literatuře lze nalézt několik publikovaných případů pacientů, u kterých při terapii metforminem, což je účinná látka přípravku Zexitor 500, bylo zaznamenáno vypadávání vlasů, ale tito pacienti užívali současně také jiné léky. Jinými slovy vypadávání vlastů při terapii mefrominem je patrně možné, ale jedná se o mimořádně vzácný nežádoucí účinek. V případě metforminu se v odborné literatuře tak trochu spekuluje, že by důvodem vypadávání vlasu mohl být nedostatek vitaminu B12, který může navodit dlouhodobé podávání metforminu. Já osobně považuji za významné spíše to, že metformin dokáže bránit vypadávání vlasů, které může být způsobeno převahou mužských pohlavních hormonů nad ženskými. Metformin má totiž schopnost změnit poměry těchto hormonů a potlačením vlivu tzv. androgenů (tj. mužských pohlavních hormonů) vždy vede ke zvýšení hustoty vlasů i jejich kvality. Pokud Vám vypadávají vlasy již nyní bylo by dobré provést laboratorní vyšetření (hladina vitaminu B12, TSH, androgenů). Podle mého názoru vše nasvědčuje tomu, že terapie metforminem je spíše spojena se zastavením vypadávání vlasů.
S přátelským pozdravem
(odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)
-
Reakce na lék Stadamet 500mg
(10.06.2025)
Dotaz
Dobrý den, prosím o informaci zda Stadamet může vyvolat extrémní vypadávání vlasů. Evavěk: 66 let výška: 172 cm váha: 69 kgOdpověď
Vážená paní Evo, přeji dobrý den,
vypadávání vlasů může být nežádoucím účinkem mnoha léků, jen málokdy se jedná o extrémní závažnost, jak uvádíte. Metformin společnosti Stada obchodovaný pod názvem Stadamet nemá nežádoucí účinek vypadávání vlasů uvedený v SPC, což ale neznamnená, že by k takovému nežádoucímu účinku nemohlo dojít. Podíval jsem se proto do databáze nežádoucích účinků FDA. Metformin má v této databázi hlášených více než 58 tisíc nežádoucích účinků, ale žádný z nich není vypadávání vlasů. Vlasů se týkají jiné nežádoucí účinky, jako je abnormální růst, změna barvy vlasů, zarůstání vlasů, změna textury vlasů a hypertrichóza (tedy zvýšení růstu vlasů). Poslední nežádoucí účinek mě zaujal a tak jsem se podíval, zda se růstem vlasů zabývají také vědci z americké národní lékařské knihovny. Tam jsem ke svému překvapení objevil studii provedenou u zvířat, ve které aplikovali krém s metforminem, přičemž zjistili, že dochází ke zvýšení počtu vlasových folikulů a hustoty ochlupení laboratorních potkanů.
Vypadávání vlasů je velmi nepříjemný nežádoucí účinek, proto Vám doporučuji se obrátit na zkušeného dermatologa. Je možné, že u Vás se na vypadávání vlasů podílí methotmin, ale je to málo pravděpodobné, protože by to byl první případ, který se mi podařilo najít. Je možné, že užíváte i jiné léky, nebo že jste změnila stravovací návyky nebo máte zvýšenou stresovou zátěž. Vypadávání vlasů může mít mnoho příčin, je známo, že je věkem podmíněné, a že postihuje muže i ženy, obvykle ve vyšším věku. Tradiční léky na obnovu vlasů, jako je minoxidil, mají omezení, jako je podráždění kůže a hypertrichóza. Metformin je antidiabetikum, které může podpořit regeneraci vlasových folikulů prostřednictvím zvýšení indukce tvorby nových vlasových folikulů. Jen pro úplnost uvádím, že některá jiná antidiabetika mohou způsobit vypadávání vlasů jako nežádoucí účinek.
S přátelským pozdravem
(odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)
-
Nepřiměřená dlouho trvající hypoglykémie u diabetika 1. typu
(01.06.2025)
Dotaz
Dobrý den, mám 25 let diabetes 1. typu, vždy jsem víceméně dobře zvládal kompenzaci, zatím nemám chronické potíže. V poslední době pozoruji, že na vyrovnání glykémie po jídle potřebuji zhruba o třetinu méně inzulínu než dříve. Někdy mívám hypoglykémie, na jejichž zvládnutí potřebují opravdu velké množství sacharidů, 60g i více. Tyto hypoglykémie nemají příčinu ve špatném nastavení jídla a inzulínu, dříve jsem se s tím nesetkával. Martinvěk: 69 let výška: 175 cm váha: 75 kgOdpověď
Milý Martine, s délkou trvání diabetu 1. typu se často zhoršuje přirozená ochrana organizmu před hypoglykémií. Ta je u diabetu narušena tím, že když je inzulín jednou v těle, tak už tam prostě je, zatímco u zdravého člověka se při klesající hodnotě glykémie okamžitě zarazí produkce inzulínu.
Při diabetu 1. typu chybějí v ostrůvcích beta buňky, které produkují inzulín a také přímo kontrují alfa buňky, které udržují „ve střehu“. Alfa buňky produkují glukagon, který glykémii naopak zvyšuje. U diabetu 1. typu jsou sice alfa buňky přítomné, ale reagují méně a časem se to dále zhoršuje.
Takže na obranu proti hypoglykémii zbývá už jenom jeden hormon, a to je adrenalin. Ten nejen glykémii zvyšuje, ale jeho vyplavení také vyvolává příznaky hypoglykémie, takže člověk ji hned rozpozná a reaguje tím, že se nají.
Bohužel, i ten adrenalin se časem opožďuje a viní se z toho autonomní neuropatie vyvolaná diabetem při dlouhém trvání. To může vést až k tomu, že si člověk hypoglykémii uvědomí až opravdu pozdě při nízké hodnotě, která může být i nebezpečná.
Člověk by tohle všechno měl pochopit a uvědomit si, že je to hodně v jeho rukách. K dispozici jsou nyní naštěstí senzory hladiny glukózy v podkoží, které pacienta včas varují. Kromě toho mohou být přímo napojené na inzulínovou pumpu, která dnes dokáže infúzi inzulínu zpomalit či úplně na nějakou dobu zastavit.
I s použitím této technologie je to ale problém. Člověk musí být mnohem více opatrný a musí pokud možno hypoglykémiím předcházet. Je totiž známo, že každá další hypoglykémie poruchu dále zhoršuje a naopak se vnímání hypoglykémie zlepšuje, když je člověk dlouhodobě téměř bez hypoglykémií.
Potřeba inzulínu u osob ve starším věku bez obezity často klesá. Potřebu inzulínu také snižuje pokročilé onemocnění ledvin.
Co tedy můžete dělat:
Rozhodně trvale používejte senzory a zvažte užívání pumpy – je ovšem nutná dobrá edukace. Vývoj glykémií pečlivě sledujte a snažte se hypoglykémiím předcházet příjmem malého množství sacharidů při klesající hodnotě nebo vypitím malého množství např. džusu. Monitor senzoru si nastavte tak, aby vás před hrozící hypoglykémií včas varoval. Opatrný buďte zejména při fyzické aktivitě a včas si dejte malou dávku sacharidů.
A konečně: pro jistotu noste při sobě Glukagen hypokit, který je určen pro poučené blízké osoby, aby jej mohly použít v případě vaší těžké hypoglykémie, kdybyste si sám již nedokázal pomoci.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
Trpím CHOPN,2-3 stupeň, astma 2-3 stupeň a diabetem 2. typu
(01.06.2025)
Dotaz
Užívam inzulín humalog KwikPen,Toujeo noční a k tomu mi lékař naaordinoval siofor prolong 100mg a Pioglitazon Actavis 30mg. Jenomže po užíti těchto medikamentů mívam velmi často silné astmatické záchvaty a musí mi být aplikovány kortikoidy abych mohl vůbec existovat. Chtěl bych vědět zda záchvaty nespouští Siofor.Děkují.věk: 68 let výška: 187 cm váha: 167 kgOdpověď
Vážený pane Jane, přeji dobrý den
děkuji za Váš dotaz a důvěru, se kterou se na mě obracíte. Z Vašeho sdělení vyplývá, že užíváte kombinovanou léčbu diabetu 2. typu, konkrétně: inzulin prandiální (Humalog), bazální inzulin (Toujeo), metformin s prodlouženým uvolňováním (Siofor prolong 1000 mg) a pioglitazon (Actavis 30 mg). Uvádíte výskyt opakovaných a závažných astmatických záchvatů po nasazení metforminu a pioglitazonu, přičemž stav si opakovaně vyžádal podání kortikoidů. Tento vývoj je samozřejmě velmi znepokojivý, a je správné jej řešit.
Metformin (účinná látka přípravku Siofor prolong) má velmi příznivý bezpečnostní profil a bývá většinou velmi dobře snášen, ale velmi vzácně může vyvolat nežádoucí účinky, včetně nežádoucích účinků v oblasti dýchacích cest. Byl např. popsán případ pacienta s astmatickým záchvatem (Insulin/metformin/ramipril. Reactions Weekly 1978, 212 (2023). https://doi.org/10.1007/s40278-023-47579-x), který může být spuštěn hypersenzitivní reakcí nebo nespecifickým podrážděním bronchů. Pokud se záchvaty začaly objevovat po nasazení Sioforu a dříve jste takové potíže nemíval, nelze souvislost vyloučit. Rozhodně by bylo vhodné léčbu metforminem přechodně přerušit a zhodnotit, zda záchvaty ustoupí – ovšem výhradně po domluvě s Vaším ošetřujícím diabetologem. Naopak, některé studie naznačují, že metformin může mít pozitivní vliv na kontrolu astmatu. Např. studie publikovaná v časopise JAMA Internal Medicine zjistila, že užívání metforminu bylo spojeno s nižším rizikem astmatických záchvatů u pacientů s diabetem 2. typu a současně s astmatem.
Pioglitazon je derivát thiazolidindionu a působí protizánětlivě, ale v literatuře nejsou známy přímé souvislosti s vyvoláním astmatických záchvatů. Může však zadržovat v těle tekutiny, což v ojedinělých případech zhoršuje dechové obtíže u pacientů se srdečním nebo plicním onemocněním.
Doporučuji Vám obrátit se na svého diabetologa/diabetoložku, jedině ten/ta může rozhodnout o změně terapie, nebo její úpravě. Rozhodně by nebylo dobré užívat léky, které způsobují zhoršení dušnosti vyžadující podání glukokortikoidů, už jen proto, že glukokortikoidy zhoršují kompenzaci diabetu.
S přátelským pozdravem
(odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)
Cukrovka a technologie
94 dotazů
-
Ztráta signálu u Freestyle Libre 2
(08.07.2025)
Dotaz
Dobrý den, synovi jsme v únoru koupili nový telefón Motorola Edge 50 Fusion. Před ním měl Motorolu Moto G30. Problém nastal asi cca po měsíci používání, kdy začal hlásit problém se signálem. Od té doby vypadává signál neustále a často, takže se musí syn změřit, aby signál začal znovu fungovat. Problém je samozřejmě v noci, když syn spí, musíme ho neustále měřit a kontrolovat, aby nedošlo k hypoglykémii takže se nevyspíme. S předchozím telefonem nebyl vůbec žádný problém. Na lince freestyle mi nedokážou poradit, a aby se to nějak ukončilo, tak mi řeknou, že telefón není na seznamu podporovaných. Jenomže ten seznam nebyl aktualizován pět let a předchozí telefón rovněž nebyl na seznamu a signál fungoval. Motorola v ČR nemá linku pro zákazníky. Na FB ve skupinách rovněž nedokážou poradit. Na telefonu jsem zkoušel povolit veškeré věci pro aplikaci ( bluetooth, NFC, atd. ). Nedokážete mi poradit? Nesetkali jste se ze stejným problémem? Děkuji moc za Vaši odpověď a pomoc.věk: 13 let výška: 174 cm váha: 75 kgOdpověď
Dobrý den,
bojím se, že s tímto problémem opravdu nedokáži pomoci.
Někdy přestane fungovat samotná aplikace po aktualizaci mobilního telefonu a přechodu na vyšší verzi systému - což se ale u Vás ale nestalo.
Protože vše fungovalo normálně a stále chvílemi i posílání dat funguje, tak to nevypadá na problém s aplikací samotnou a s povoleními v telefonu. Jedině, že by se Vám aplikace opakovaně odhlašovala - což se pravděpodobně neděje, protože po načtení jedete dál.
Problém proto bude spíše na straně posílání nebo přijímání signálu:
Pokud by se jednalo jen o problém při jedné zásilce senzorů - mohl by být chyba v určitém senzoru nebo šarži senzorů - kde by byl horší vysílač. Většinou v rámci dvou zásilek na Vás nevyjde stejná šarže, takže s novou zásilkou by se pak měl problém zlepšit. Na druhou stranu může být problém s bluetooth připojením Vašeho mobilního telefonu, případně jeho přerušováním. Což může být chyba samotného telefonu. Někdy i prostředí, kde se vyskytuje velké množství bluetooth zařízení a signálů, může signál rušit.
Samozřejmě je s výhodou mít telefon co nejblíže, ideálně na stejné straně jako je senzor, ale přepokládám, že ho má hned u postele.
Bohužel více asi nedokážu s technickým problémem poradit.
(odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)
-
Certifikovaný senzor
(08.07.2025)
Dotaz
Dobry den pořídil jsem si senzor značky iCan i3 CGM a diabetolozka mi řekla ze není certifikovaný tak se chci zeptat zda je někde seznam certifikovaných senzoru dekuji za odpověď vojirvěk: 48 let výška: 182 cm váha: 180 kgOdpověď
Dobrý den,
Váš dotaz není úplně jednoduchý, protože ne všechny senzory jsou v ČR běžně používané a rozhodně i ty schválené mají různou kvalitu měření. Některé jsou používány častěji, některé minimálně.
Jako základ pro hledání schválených senzorů je možné využít seznam zdravotnických prostředků. Aktuální lze nalézt například zde: https://www.vzp.cz/poskytovatele/ciselniky/zdravotnicke-prostredky. Tady byste procházel číselníky zdravotnických prostředků.
Pokud seznam opravdu otevřete, tak ale zjistíte, že je to nekonečný text (nebo tabulka), který nemá logické řazení a využívá různých názvů.
Pomohla jsem si na internetu a pokusila se najít zda Vámi koupený senzor má SUKL kód - to je číslo přidělené Státním ústavem pro kontrolu léčiv. Google byl schopen nějaký kód najít. Tento kód jsem pak hledala ve výše jmenovaném seznamu, abych ověřila jeho pravdivost (což je podstatně jednodušší než hledat podle názvu). A tady je.
Takže senzor iCan i3 CGM je oficiálně schválen jako zdravotnický prostředek v ČR Ústavem pro kontrolu léčiv. Není u nás zatím používán často. Přiznávám, že jsem tento senzor také neznala. O jeho kvalitě měření a přesnosti se nejsem schopna vyjádřit. MARD (jež je hodnotou přesnosti senzorů) udávají 8,71%, což není špatná přesnost - ale tento uváděný faktor jsem neměla šanci nikde ověřit. Výrobcem senzorů je čínská firma Sinocare Inc., která využívá následně českého distributora. CGM senzorů od čínských firem se postupně na náš trh dostalo více a je těžké se v nich orientovat.
Shrnutí na závěr: hledání není snadné. Senzory přibývají jako houby po dešti a mají různou kvalitu měření. Senzor iCan i3 je oficiálně schválen k použití v ČR.
(odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)
-
Poškodí magnetoterapie ramene senzor FreeStyle Libre 2?
(14.06.2025)
Dotaz
Poškodí magnetoterapie ramene senzor FreeStyle Libre 2?věk: 64 letOdpověď
Dobrý den,
nejsem schopna odpovědět přesně na Váš dotaz. Dle informací od výrobce: Systém musí být odstraněn před zobrazováním magnetickou rezonancí (MRI), počítačovou tomografií (CT) nebo vysokofrekvenčním elektrickým teplem (diatermie). Vliv MRI, CT nebo diatermie na výkon systému nebyl hodnocen. Expozice může poškodit senzor a může ovlivnit správnou funkci zařízení, což by mohlo způsobit nesprávné hodnoty.
Myslím, že magnetoterapii přímo také nikdo netestoval. Pokud by měla být na rameno končetiny, kde je senzor upevněn, tak si myslím, že by k ovlivnění funkce senzoru dojít mohlo. Vliv při použití na druhou končetinu bude záležet na tom, jaký přístroj je používán a kam až dosahuje magnetické pole při používání.
Přesnější informace by mohl teoreticky poskytnout výrobce senzorů - je možné se případně obrátit na jejich help linku - kontakty lze nalézt na stránkách: https://www.freestylelibre.cz/
(odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)
-
Bolusový kalkulator
(11.06.2025)
Dotaz
Dobrý den,mám dotaz na aplikaci bolusový kalkulator.Existuje aplikace i pro uživatele inzulínu na perech nebo je jen pro pumpy?Popřípadě jak se aplikace jmenuje?Chtěla bych ji využívat a nemohu žádný kalkulátor najít.Dekujivěk: 43 let výška: 160 cm váha: 71 kgOdpověď
Aplikace "my life" umožňuje využívání bolusového kalkulátoru i když nemáte inzulinovou pumpu - zvolíte zde terapii MDI. Aplikace mySugr má také bolusový kalkulátor, ale u ní si nejsem jista, zda se nedostal v posledních aktualizacích do placené části - musela byste vyzkoušet. Na google play je možné teoreticky najít ještě několik kalkulátorů (několik pod názve Bolus calc), ale ty osobně vyzkoušené nemám, takže nedokáži více říci.
(odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)
-
Oyikey nano jehličky
(09.06.2025)
Dotaz
Dobrý den funguje tento lék nebo ke to podvod,píší že to je vyrobeno v ČR.věk: 35 let výška: 156 cm váha: 135 kgOdpověď
Rozhodně to není mezi schválenými zdravotnickými přípravky v ČR - způsob aplikace je zvláštní. Na stránkách prodejců neuvádějí ani o jaký údajný GLP-1 analog by se mělo jednat, případně o jaké dávky se jedná. Ceny za schválené přípravky s účinnou dávkou GLP-1 analog (na hubnutí) se pohybují v jiných rovinách. Současně všechny stránky kde se dají tyto přípravky objednat jsou zahraniční servery nejisté povahy.
(odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)
Cukrovka a doplňky stravy
122 dotazů
-
Mohu uzivat Gluceu? I kdyz beru metformin
(04.07.2025)
Dotaz
Dobry den, mám mirne zvýšený cukr cca v prumeru kolem 7,uzivam metformin,lek Zexitor 1000 mg,1x denne, rada bych metfirmin chtela casem vysadit...koupila jsem si Gluceu pokud by to fungovalo..mohu nyni brát zároveň???Zexitot i Gluceu?věk: 75 let výška: 173 cm váha: 90 kgOdpověď
Vážená paní Ivano, přeji dobrý den,
k Vaší otázce odpovídám, že ano, metformin (přípravek Zexitor) a doplněk stravy Glucea můžete užívat současně. Doporučil bych v takovém případě sdělit tuto informaci ošetřujícímu diabetologovi, protože tato kombinace může snadněji vyvolat hypoglykemickou příhodu. Také bych si na Vašem místě zpočátku častěji měřil glykémii, neboť pokud uděláte dietní chybu nebo při konzumaci alkoholu může dojít k významnější hypoglykémii.
S obdobným dotazem se setkávám poměrně často, takže dovolte mojí krátkou úvahu. Léky na diabetes nebereme proto, abychom měli lepší glykémii nebo glykovaný hemoglobin. Hlavním cílem je prodloužit život a zabránit pozdním komplikacím diabetu (neuropatie, nefropatie, atd.). Metformin je registrovaný léčivý přípravek, kterým má v klinických studiích významný efekt na kompenzaci diabetu a který prokazatelně prodlužuje život. Naproti tomu doplněk stravy Glucea nemá provedenou žádnou studii, která by prokazovala obdobné efekty. Jedná se o směs dvou nestandardizovaných extraktů z rostlin (morušovníku bílého a gymnemy lesní) s přídavkem trojmocného chromu. Všechny tři složky ovlivňují glykémii, ale pouze extrakt z gymnemy lesní také snižuje glykovaný hemoglobin. Z mého pohledu se jedná o rozhodování mezi užíváním léku, který má důkazy o účinnosti a doplňku stravy, kde je nezbytné účinku věřit, protože nebyl potvrzen vědeckými metodami, tj. ve dvojitě slepé randomizované studii. Samozřejmě máte právo se rozhodnout podle svého nejlepšího názoru, mějte však na paměti, že v klinické studii UKPDS (United Kingdom Prospective Diabetes Study) bylo zjištěno, že časná intenzivní léčba metforminem u pacientů s nově diagnostikovaným diabetem 2. typu vedla k prodloužení střední délky života o přibližně 2,7 roku ve srovnání s konvenční léčbou. Kromě prodloužení života metformin významně snížil riziko infarktu myokardu o 31 % a celkovou mortalitu o 25 % ve srovnání s konvenční léčbou.
S přátelským pozdravem
(odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)
-
Anacaps a inzulin
(27.05.2025)
Dotaz
Dobrý den, píchám si inzulin (DM1), TouJeo, Humalog ... ale to je asi jedno. Lze brát lék Anacaps? Má v kontraindikacích antidiabetika ... což moc nechápu, vzhledem ke složení ... potřeboval bych ho brát kvůli poškozenému prstu (nehtu) ... Děkujivěk: 40 let výška: 187 cm váha: 97 kgOdpověď
Vážený pane Aleši, přeji dobrý den,
pokud si aplikujete insulin a současně užíváte Anacaps, tak Vás mohu ubezpečit, že Vám žádné riziko nehrozí, přesto by jste měl být opatrný a vysvětlím proč. Předně Anacaps není léčivý přípravek, ale doplněk stravy, Obsahuje vitaminy, železo, zinek a extrakty ze tří rostlin Ostropestřece, Netíku a Borůvky. Poslední dvě rostliny mají schopnost snižovat hladinu cukru v krvi, tzv. glykémii. Nelze vyloučit, že když začnete užívat Anacaps, budete mít nižší glykémii. Protože si ale aplikujete insulin, tak si jistě glykémii měříte glukometrem. Lékař Vás patrně také poučil co máte dělat, když je glykémie nižší než obvykle. Podle glykémie je možné upravit dávku insulinu nebo přijem cukru. Riziko, že by došlo k významné hypoglykémii je ale malé, protože obsah uvedených rostlin není vysoký. Je to podobné jako v živodě, když sníte borůvky, také mohou snížit glykémii a myslím, že se toho nebojíte. Hlavně dál měřte glykémii a případně lékaři sdělte, že doplněk stravy Anacaps užíváte. Jeho výrobce uvádí v příbalové informaci upozornění: "Není vhodné pro těhotné nebo kojící ženy, pro pacienty užívající antidiabetika a pro pacienty s onemocněními, která vedou k abnormálnímu hromadění železa v organismu.". Toto upozornění ale nepředstavuje kontraindikaci. U diabetiků představuje opatrnost, kterou projevíte právě měřením glykémie.
S přátelským pozdravem
(odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)
-
Kombinace léku metformin a doplňku stravy Dialos
(07.05.2025)
Dotaz
Užívám dlouhodobě lék Metformin. Mohu k němu brát doplněk stravy Dialos, nebo nelze tyto dva produkty kombinovat?věk: 71 let výška: 177 cm váha: 112 kgOdpověď
Vážený pane Tomáši, přeji dobrý den,
užívání léku Metformin s doplňkem stravy Dialos je možné a není spojeno se zvýšením rizik, naopak doplněk stravy Dialos by mohl napomoci zlepšení kompenzace diabetu. Je dobré si ale uvědomit, že v obou případech dochází při užívání ke snížení hladiny krevního cukru, tzv. glykémie. To ale může vést ke zvýšení účinku Metforminu. V tomto konkrétním případě naštěstí nehrozí riziko tzv. symptomatické hypoglykémie. Podle mých zkušeností je lepší sdělit užívání doplňku stravy ošetřující diabetoložce nebo diabetologovi, aby věděli, že užíváte doplněk stravy, ve kterém je např. kurkumin. Důvodem je, že kurkumin poskytuje lékovou interakci se statiny, což jsou léky, které diabetici poměrně často užívají na snížení hladiny cholesterolu. Další složka doplňku stravy Dialos - skořice - zase zpomaluje odbourávání nikotinu, takže, pokud jste kuřák, mohou se objevit nežádoucí účinky nikotinu.
S přátelským pozdravem(odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)
-
zacala som brat medfogamma500, doteraz som brala bio chrom diabetes 2 krat denne,
(15.04.2025)
Dotaz
mozem nadalej brat biochrom diabetes, hladina cukru 2 roky pohybuje na cisle 8 - 8,25věk: 81 let výška: 163 cm váha: 72 kgOdpověď
Milá Etelo, Medfogamma je osvědčený lék používaný na léčbu diabetu 2. typu. Dávkuje se zpravidla alespoň 2x 500 mg, ale dávku je možné až zdvojnásobit.
Naproti tomu Biochrom je pouze potravinový doplněk, který sice můžete klidně užívat dále, ale jeho efekt nebyl dostatečně ověřen v klinických studiích. Je to výtažek z kvasnic, který obsahuje navíc chrom.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
Diabetes 2. typu a sportovní suplementace
(10.04.2025)
Dotaz
Dobrý den, na cukrovku 2. typu užívám Metformin a forxigu. Proto že sportuji a chodím do posilovny, chtěl bych začít suplementovat Kreatin. Je to ok? Děkuji Petrvěk: 61 let výška: 178 cm váha: 85 kgOdpověď
Vážený pane Petře, přeji dobrý den,
je vynikající pokud sportujete, protože taková aktivita snižuje riziko dlouhodobých komplikací diabetu 2. typu. Píšete, že užíváte metformin. Nevím sice v jaké dávce jej užíváte a zda používáte retardovanou formu, ale vím, že mefromin a kreatin (a jeho metabolický produkt kreatinin) mají stejnou cestu vylučování z organismu. Tou jsou transportní systémy organických kationtů, mezi něž obě látky patří, OCT2 a MATE1. Vysoké dávky kreatinu by mohly zpomalit vylučování metforminu a vést k jeho zadržování v těle, což by se mohlo projevit ve formě různých nežádoucích účinků metforminu. Otázkou, která Vás patrně zajímá, je co jsou to vysoké dávky. Podle mého názoru se jedná o dávky nad 5 g denně. Dávky kreatinu nižší než 5 g denně patrně nepředstavují riziko, pokud máte normální funkci ledvin, což předpokládám. Metformin se má přednostně užívat večer, předpokládám, že cvičíte odpoledne, pokud budete užívat kreatin ve dvou dílčích dávkách behem dně, měla by být odstup mezi užitím kreatinu a metforminu alespoň 2 hodiny. Dávky kreatinu nad 5 g denně již nepovažuji za bezpečné ve spojením s užíváním metforminu a nedoporučil bych je.
S přátelským pozdravem
(odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)
Cukrovka a pohyb
23 dotazů
-
Zvýšený cukr po tréninku závodního plavání
(06.05.2025)
Dotaz
Dobrý den, naše 13 letá dcera má vždy zvýšený cukr po tréninku plavání, oběd má ve 13:30 přibližně 40 -50 g uhlohydrátů, žádný insulin, doba tréninku 60 až 90 minut, závodní plavání, cukr po tréninku 4 až 7 pravidelně, 20 minut později cukr 13 a stoupající tendence, dáváme insulin a vše se relativně rychle upraví, co může zapříčinit tak rychlé zvýšení, adrenalin, játra, stresový hormon, resistence nebo chybějící insulin k obědu? Pokud aplikujeme pouze 25% obvyklé inzulínové dávky s obědem během plavání jde rychle dolu a má časté delší přestávky. Prosím o radu. Děkuji RVvěk: 14 let výška: 162 cm váha: 50 kgOdpověď
Milá Karolíno, správné dávkování inzulínu a jídla při náročnějším sportu je nutné vždy individuálně vyladit a znát více podrobností.
Dcera asi dostává také dlouze působící inzulín, nebo používá inzulínovou pumpu. Zcela bez inzulínu být nemůže ani na poměrně krátkou dobu, a tak předpokládám, že během plavání na ni působí inzulín, který v těle přetrvává od poslední aplikace. Prevence hypoglykémie je pro ni asi zásadní, a proto před sportem požije těch 40 až 50 g sacharidů. Během fyzické zátěže jí glykémie nestoupá vlivem spalování sacharidů ve svalech a také vlivem působení přetrvávajícího inzulínu. Po cvičení ale již asi uplynula příliš dlouhá doba od poslední aplikace inzulínu a v těle není dostatečná zásoba v podkoží. To se může projevit vzestupem glykémie.
Je proto nutné po cvičení co nejdříve znát glykémii a co nejdříve obnovit podávání inzulínu, případně s použitím mírné „nárazové“ dávky, která jeho určitý deficit vyrovná.
Je to ale jen můj názor. Možností je více. Asi je správné, že inzulín na krátkou dobu vynecháte, ale pak je nutné co nejdříve jej znovu podat.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
Úprava dávky inzulinu před posilováním a po
(19.04.2025)
Dotaz
Dobrý Den Cely život sportuji od svých 8 let dělám bojové sporty a od svých 14 k tomu i cvičím před 3 roky mi diagnostikovali DM2 Dlouho Jsem nepotřeboval inzulin a kompenzoval Jsem to jen tvrdými tréninky a přísnou dietou po 3 letech mi byl naordinovan inzulín a neumím vůbec s tím pracovat úplně mi to rozhodlo tělo režim tréninky a nevím co s tím necítím se vůbec dobře rozhodlo mi to i glykemie po ránu. Poradili byste mi jak to dělat s inzulinem před a po tréninku? Beru 3xdenně 4jednotky fiasp Při tréninku když zvednu něco těžkého mi to vyletí třeba na 12,13,14 a po 20 30min to zase docela rychle padá vůbec si s tím nevím rady. Byl bych vděčný za jakoukoliv radu a pomoc. Obecne se doporučuje snížit dávky inzulínu o 25-50% před a po tréninku jen ze to mam obavy ze to buď vyletí a nebo když si dam 4 jednoty ze to bude rychle klesat. Je pro mě strašně těžké uzpůsobit tomu jídlo protože tréninky jsou fakt těžký a když si uberu dávku nevím kolik jídla si mám dát. Mockrát děkuji a hezký Den, Ragnarvěk: 29 let výška: 185 cm váha: 69 kgOdpověď
Milý Ragnare,
předpokládám, že ve vašem případě se jedná o diabetes 1. a nikoliv 2. typu jak píšete, neboť diabetes 2. typu je u takto mladých osob poměrně vzácný, většinou nevyžaduje léčbu inzulínem a navíc bývá u takto mladých osob provázen obezitou, což zjevně váš případ není.
Předpokládám, že užíváte 4 dávky inzulínu, nebo možná máte inzulínovou pumpu. Dost možná užíváte kontinuální senzor hladiny glukózy v podkoží, který vám stále ukazuje změny glykémií a vydává varovná znamení při nebezpečném poklesu či vzestupu. To všechno se pro sportování velmi hodí, jen možná s určitým omezením zrovna pro kontaktní sporty, jako je (asi) bojové umění. Tam se lidé o sebe různě otírají a mlátí a muže dojít k odpadnutí senzoru. Ať to již máte či nikoliv, silně to všem doporučuji, neboť to zlepšuje vyrovnání diabetu a pomáhá to předcházet vzniku pozdních komplikací.
Intenzifikovaná léčba inzulínem však vyžaduje podrobné zacvičení a je nemožné to zde v několika větách zvládnout. Existují také praktická doporučení, jak nakládat s inzulínovou léčbou při aktivním sportu. Základní informace vám ve stručnosti posílám v odkazu ze stránek Centra diabetologie IKEM. Najde je v příloze, ale i další užitečná poučení najdete na stránkách www.ikem.cz pod Centrem diabetologie a edukačními materiály (https://www.ikem.cz/cs/fyzicka-aktivita/a-3903/). Tento návod je velmi praktický a užitečný. Po jeho nastudování byste pak mohl další podrobnosti probrat se svým lékařem.
Před delším sportem bývá vhodné dávku inzulínu snížit. Někdy se stává, že po zahájení intenzivního sportu glykémie přechodně stoupne, a to vlivem stresu. Vy jste ale trénovaný a zvyklý, takže si myslím, že to nebude váš případ. Spíše mě napadá, že si snížíte dávku inzulínu a k tomu se preventivně najíte, a proto vám glykémie nejprve stoupne. Důležité je především předejít hypoglykémii, a proto bych přechodné a mírné zvýšení tolik neprožíval. V průběhu cvičení to určitě klesne.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
Diabetes 2. typu a sport
(10.04.2025)
Dotaz
Dobrý den, jak mám po intenzivním a delšíím sportovním výkonu (např. MTB 3 hodiny) zajistit doplnění glykogenu v těle? Bez diabetu se doporučuje mix bílkoviny a "rychlé cukry". Jak je to v případě diabetiků (kompenzovaných Metforminem a Forxigou) Děkuji Petrvěk: 61 let výška: 178 cm váha: 85 kgOdpověď
Milý Petře, píšete, že máte diabetes 2. typu a jste léčen tabletami, které sice snižují zvýšenou glykémii, ale zpravidla nepůsobí hypoglykémii.
Při intenzivním a dlouhém sportování že zejména náročné správně upravit podávání inzulínu, protože často hrozí hypoglykémie. Vy ale asi inzulín neužíváte.
Vy máte hmotnost celkem přiměřenou nebo jen lehce zvýšenou. Nicméně, pokud by vám sport přispěl k hubnutí, tak by to příliš nevadilo. Proto bych se nesnažil cpát do sebe zbytečné kalorie, které sice možná trochu pomohou zvýšit výkon, ale nebude to příliš zdravé.
Za nejlepší bych považoval dát si normální svačinu, a to dříve, než dojde k vašemu „vyčerpání“. Podle hodnoty glykémie bych volil množství sacharidů v této svačině, někdy by to mohly být i nějaké sušenky nebo něco podobného, protože na kole to řada lidí „vyjezdí“. Během 3hodinové jízdy by takové svačiny mohly být i 2. Je to celkem přirozené a nebylo by nutné si složitě připravovat nějaké speciální nápoje.
Osoby, které si podávají inzulín, jeho dávku před intenzivním sportem snižují a buď si také volí ty malé svačiny, nebo upíjejí sladký nápoj, např. džus nebo jiný sladký nápoj, aby neměly hypoglykémii. Jíž na hranu, jako to dělají závodníci, bych vám při vašem věku a diabetu 2. typu nedoporučoval. Cílem je udržovat se fit a ne se „zničit“. Hlavně je dobré cvičit pravidelně a často.
V principu je možné stejně jako zdraví lidé si brát ty energetické a iontová nápoje. Jen by člověk měl znát svoje glykémie a nevypít toho mnoho při zvýšené glykémii. Záleží na gustu, zda se chcete cítit jako vrcholový sportovec. Já bych to bral spíš víc sportovně a připustil si, že nemusím jít do krajností.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
Po sportovni aktivite mam vysokou glikěii i o cca 4 jednoky
(22.10.2024)
Dotaz
Jsem diabetik 2.typu, 73 let. Pri sportovni zatezi jizde na kole cca 3-4x tydne, s vetsim prevysenim terenu cca 1,5 hod mi stoupne glykemie i o cca 3 jednotky, mimo to provozuji denne cca 10 km svizne chuze i casto jeste po jizde na kole. Jsem zvykla na pravidelny pohyb celorocne tj. kolo chuze lyze. Mam vyssi ranni glykemie, denni hodnoty po jidle cca 8-9. Po jizde na kole jsem mela i 12,4, coz me hodne prekvapilo. Pry to nemam resit, ale myslim, zemi to zhorsuje vysledky dlouheho cukru. Jak na to? Dekuji Stanislavavěk: 72 let výška: 162 cm váha: 69 kgOdpověď
Milá Stanislavo,
pohyb obecně zlepšuje průběh diabetu 2. typu. Vede k lepší účinnosti inzulínu, ale zlepšuje i stav kardiovaskulárního ústrojí. Tento efekt má zejména pohyb vytrvalejší, tady takový, jaký provádíte vy. Proto vám jej nadále doporučuji.
Někdy u osob, které jsou málo trénované a cvičí jen krátkodobě a nárazově skutečně může glykémie stoupat jako projev určitého stresu, který pro ně cvičení představuje. Vy ale jste "sportovkyně", a tak bych to u vás neočekával.
Pochopitelně velmi záleží na tom, zda před fyzickou zátěží jíte sacharidy a kolik jich jíte. Je také možné, že vám prostě chybí dostatek inzulínu. Tomu trochu nasvědčuje fakt, že nemáte nadváhu. I v tomto případě cvičení pomáhá, ale pokud je inzulínu opravdu málo, cvičením ani tabletami jej nenahradíte. To by ale musel posoudit váš diabetolog - nevím, jaké léky užíváte a jak se stravujete. Možná by pro vás byla vhodná malá dávka inzulínu, zatím 1x denně. To ale na dálku posoudit nemohu.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
Test fyzicke aktivity a vliv na glykemii
(17.04.2024)
Dotaz
Dobry den, jsem celozivotne nemocny s diabetem a po normalnim jidle mivam vzdy glukozu pres 10 mmol/l. Nyni jsem udelal test po komzumaci celozrne tycinky muesli hmotnost 60kg a potom jsem sel pesky domu rychlou chuzi cca 4km/hod celkem 60 minut. Nic jineho jsem nejedl od rana. Bylo 15h pri konzumaci te muesli tycinky. Glykemii jsem meril v 16h, tedy hodinu po konzumaci, a bylo namereno 6.5mmol/l. Je to normalni hodnota nebo ne ? Dekauji s pozdramvěk: 46 let váha: 80 kgOdpověď
Dobrý den,
glykémie 6,5 mmol/l může být v této situaci úplně normální. Záleží i na tom kolik jste měl glykémii před tyčinkou. Tyčinka může dle své velikosti a složení mezi 20-40 g sacharidů. Běžný oběd klidně kolem 50-80g sacharidů - podle toho, jaké množství a co jíte.
Běžně při anaerobní aktivitě (kam u většinou chůze spadá) glykémie (hladiny glukózy v krvi) klesá. Při chůzi se tedy mohla část cukru, který jste snědl spálit. Hladina glykémie 6,5 mmol/l může tedy být úplně normální. Rozhodně se nejedná ani o hypoglykémii (nízkou hladinu cukru v krvi) ani o hyperglykémii (vysokou hladinu cukru v krvi).
Poznámka redakce:
omlouváme se za opožděnou reakci
(odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)
Cukrovka a životospráva
207 dotazů
-
Diabetik a e-cigareta
(09.07.2025)
Dotaz
Dobrý den, chtěl bych se zeptat,jsem diabetik a mám neuropatii v nohách,má vliv e-cigareta na ucpání cév nebo podobně jestli má špatný vliv celkově,děkuji předem za odpověd. Petrvěk: 59 let výška: 187 cm váha: 112 kgOdpověď
Milý Petře,
ano, e-cigarety mohou mít negativní vliv na cévy, i když pravděpodobně menší než klasické cigarety. Pro osobu s diabetickou neuropatií a zvýšeným kardiovaskulárním rizikem je ale i e-cigareta potenciálním škodlivým faktorem, který může přispět k poškození cév, zhoršit krevní zásobení nohou a ztížit hojení případných ran.
Toto jsou známé účinky nikotinu, který je obsažen v e-cigaretách:
- zvyšuje krevní tlak a srdeční frekvenci
- zužuje cévy (vazokonstrikce), což omezuje průtok krve v končetinách
podporuje zánět v cévní stěně
- zvyšuje riziko aterosklerózy (ucpávání cév)
I když e-cigarety neobsahují dehet a spaliny jako klasické cigarety, nikotinový účinek na cévy přetrvává. Kromě toho, pára z e-cigaret obsahuje kromě nikotinu i další chemické látky (např. propylenglykol, aromata), které mohou dráždit dýchací cesty a způsobovat oxidativní stres a zánět v těle.
Diabetici s neuropatií často trpí poruchou prokrvení dolních končetin (ischemickou chorobou dolních končetin). Kouření a e-cigarety toto riziko dále zvyšují. Může se zhoršovat samotná neuropatie, hojení ran, může být větší sklon ke vzniku gangrény či vředu na nohách s konečným důsledkem amputace.
Jó, ptát se doktora na kouření, to není dobrý nápad pro člověka, který není odhodlán s tím přestat. Pokud ovšem užíváte e-cigarety kvůli odvykání kouření, je to rozhodně menší zlo, než kouřit klasické cigarety. Rozhodně by pro vaše nohy a cévy bylo lepší s kouřením postupně úplně přestat. Existují k tomuto účelu také odvykací centra, kde by vám mohli pomoci.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
Môže diabetik Ii jesť po infarkte zavinace,slede kyslé.
(20.06.2025)
Dotaz
Môžem jesť,kyslé ryby, zavináč,sledea tu calamadu v nich Dušanvěk: 64 let výška: 177 cm váha: 106 kgOdpověď
Milý Dušane, diabetik i po infarktu myokardu může jíst zavináče. Je to celkem zdravá strava a téměř to neobsahuje sacharidy. Dobrou chuť.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
Vysoká glykémie a tuky ve stravě vs. sacharidy
(19.06.2025)
Dotaz
Dobrý den. Ráda bych se zeptala, jestli ovlivňuje vzniku cukrovky 2. typu, prediabetu či inzulinové rezistence i konzumace tuků, nebo tato nemoc včetně zmíněných přídružení, ovlivňuji jen sacharidy, respektive cukry? Mezi lidmi laiky je cukrovka zkrátka nemoc, kterou ovliňují jen a pouze jednoduché cukry a jejich nadmíra a dokonce se na kompenzace doporučují vždy diety s omezením sacharidů a naopak i někdy dokonce nízkosacharidové/vysokotukové až keto stravování, kdy se prakticky vymění sacharidy za tuky. Nicméně je toto prokazatelné a skutečně příjem tuků nevede ke vzniku cukrovky? Proč by se pak doporučovalo diabetikům i celkově omezování tuků ve stravě? Popravdě Já osobně mám též zkušenosti s tím, že naopak se zlepšily glykémie po omezení tuků než právě sacharidů. Nezáleží spíše pak na genetice? Upřímně mám v okolí právě lidi, u kterých se projevila ve stáří cukrovka 2. typu spíše po vysokotučných konzumaci potravin a to i právě tím, že nadváha a obezita u nich vznikla spíše po konzumaci tučných a mastných jídel a potravin, než po vyšších sacharidech a cukrech. Jak to tedy přesně je? Mockrát děkuji za ochotné odpovědi.věk: 31 let výška: 161 cmOdpověď
Milá Andreo,
diabetes 2. typu je z velké části vyvolán sníženou citlivostí tkání na inzulín. Tuto sníženou citlivost velmi podněcuje obezita a konzumace kalorické stravy a dále ztučnění orgánů, zejména jater a pankreatu. Dochází ale také k poruše sekrece inzulínu, která může nejprve odolávat a teprve když na to nestačí, tak se objeví diabetes.
Inzulín má v těle hodně účinků a výrazně se uplatňuje v metabolismu tuků.
Samotná konzumace tuku sice nezvyšuje bezprostředně glykémii, ale ve svém důsledku ano. Při diabetu je nutné na prvním místě kontrolovat příjem sacharidů, protože ty zvyšují glykémii bezprostředně (a záhy se z části mění na tuk), ale nejúčinnější léčbou diabetu 2. typu je nízkokalorická dieta, pokud trvá dostatečně dlouho. Tuky jsou mnohem kaloričtější než sacharidy. Je také pravda, že pokus se sacharidy promíchají s „tukem“, tak se snad o něco pomaleji vstřebávají.
Je trochu paradoxem, že při velkém omezení sacharidů se používá „vysokotuková dieta“, což do určité míry zvrátí metabolismus nefyziologickým směrem a může to vést k hubnutí. Dlouhodobě je určitě nevhodná a já ji příliš nedoporučuji ani krátkodobě. Velký příjem tuků má různé nepříznivé účinky, zejména na rozvoj aterosklerózy.
Nejlepší je celkové přiměřené omezení kalorického příjmu s dostatkem vlákniny, sníženým obsahem sacharidů (150 – 200 g/den, u obézních i méně), přiměřeným příjmem bílkovin a s velkým omezením živočišných tuků.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
Zlepšení glykémie na rostlinné stravě - není do paradox?
(18.06.2025)
Dotaz
Dobrý večer, ráda bych se zeptala na Váš osobní názor, respektive i podělila o zkušenost, které moc nerozumím. Vím, že glykemii ovlivnují hlavně sacharidy, nicméně nikoliv jen jednoduché cukry (to je pochopitelné), avšak i kompletní sacharidy, ačkoliv mohou být z kvalitních zdrojů jako jsou celozrnné obiloviny, luštěniny, zelenina a střídmé ovoce, ořechy či i semena obsahují určitý množství sacharidů. Nicméně i sacharidy obsahují mléčné výrobky - složené z laktozy (mléčného cukru). Vím, že pokles glykemie a úprava vyšších hodnot je doporučováno právě konzumace omezený (snížené množství sacharidů) + i pohyb. Já jsem toto vždy dodržovala. Stravovala se výhradně výše zmíněnou stravou + hodně sportovala a ačkoliv nikdy jsem neměla diagnostikovanou cukrovku, ani nic jiného k tomu, tak jsem si sama ze zvědavosti občas měřila sama v domácích podmínkách (glukometrem) hladiny glykémie (samomonitoring). Před 2-3 letedy mi hodnoty ale vykazovaly extrémní hodnoty až takové,které spadají do prediabetu či dokonce už i hodnoty u diabetiků 2. typu. Například lačná glykemie byly klidně až přes 7, po jídle za hodinu až dvou klidně k 9-10, a dokonce mi stoupaly přes den i po pohybu. Nicméně po osobních zkušenostech, nebot jsem měla období v minulosti, kdy jsem se stravovala výhradně rostlinnou stravou (vegansky) jsem takové hodnoty neměla. Aktuálně právě i z osobních důvodu jsem před půl rokem znovu začala jíst čistě rostlinnou stravu bez živočišných potravin a cítim se dobře (vždy mi rostlinná strava prospívala). Omezila jsem i sport (ne pohyb, ale cílený sport a cvičení) a jen pro sebe jsem si po cca1,5-2 letech opět změřila sama hodnoty glykémie po tomto období a opět na rostlinné stravě a byla jsem překvapena, že najednou veškeré hodnoty jsou naprosto krásné jako u zdravého člověka. Lačná glykemie 5.1 a po jídle 1,5-2 hodiny max. 7.1. Jediné co mne překvapilo, jak je možné, že po jídle jsem měla tedy 7.1 a během půl hodiny mi klesla na 5.9 - je to možné? Čím to je? A poslední dotaz právě k té stravě. Jak to je možné, že na rostlinné stravě,která ale je extremně bohatá na ty kompletní sacharidy,které opravdu ale neomezuji a jím převažně právě sacharidová jídla, tak mám paradoxně lepší a výrazně se mi glykémie zlepšily, než na živočišné stravě, která měla sacharidy střídmější? Nemůže glykemie ovlivnit i třeba skladba tuků a bílkovin? Není možné, že i Já osobně a mé tělo stravu čistě rostlinnou může zpracovávat lépe? Moc vám děkuji za možnou odpověd.věk: 31 let výška: 161 cmOdpověď
Milá Noemi, spolehlivě vám nemohu odpovědět z více důvodů, ale zejména proto, že jste svá pozorování neprováděla za dostatečně kontrolovaných podmínek, abych si mohl být jistý, že to tak opravdu bylo.
Píšete sice o „extrémních“ hodnotách glykémie, ale extrémní hodnoty jsou opravdu zcela jiné. Vaše nálezy se ještě klidně vejdou do „normálu“.
Pro monitorování léčby se může glykémie stanovovat kdykoliv a uživatel samozřejmě musí přihlížet k okolnostem. U osoby s diabetem léčené inzulínem např. doporučujeme, aby glykémie neklesala pod normální hodnoty (pod cca 3,8 mmol/l) a po jídle pokud možno nestoupala nad 10 mmol/l. Zajímá nás také průměrná glykémie, protože pokud někdo bude sice trvale v níže uvedeném rozmezí, ale glykémie se bude držet okolo 9 mmol/l, tak to také není dobré.
Glukometr ale není určen pro monitorování glykémií u zdravých osob, protože ty mají hodnoty v normě či blízko normy a osobní glukometr není dostatečně přesný, aby spolehlivě zachytil menší odchylky.
Při posuzování toho, zda někdo má či nemá diabetes (když jsou hodnoty jen hraniční či blízko horního limitu), je nutné glykémii měřit za standardních podmínek. Na lačno znamená ráno po celonočním půstu. Spolehlivé „normy“ po zátěži jsou také známy pouze u orálního glukózového tolerančního testu při měření laboratorním přístrojem.
Vy byste tedy mohla podstoupit měření v laboratoři na lačno a případně po orálním glukózovém testu, ale podle mého názoru je to pro vás zbytečné. Máte normální hodnoty a momentálně se nemusíte měřit a můžete dodržovat jakoukoliv zdravou dietu s přiměřeným množstvím sacharidů.
Pokud jde o váš dotaz ohledně rostlinné stravy a nižších hodnot glykémií, tak mi moje znalosti dovolují odpovědět takto:
Rostlinná strava obsahuje hodně vlákniny. Ta zpomaluje štěpení sacharidů ve střevě a zpomaluje také jejich vstřebávání do krevního oběhu. To se obecně považuje za zdravé a může to být důvodem, proč glykémie pak stoupají méně.
Kromě toho existují práce, že větší příjem živočišných bílkovin a tuků snižuje citlivost tkání vůči inzulínu. Platí to zejména u osob s tzv. inzulínovou rezistencí, která ještě nemusí vyvolávat diabetes, ale je pravidelně přítomna u osob s diabetem 2. typu. Omezení zejména živočišných tuků a nezvýšený (nad normální doporučení ) příjem bílkovin se proto doporučují. Správná dieta pak může vést k zlepšení citlivosti vůči inzulínu a ke zlepšení glukózové tolerance. Existují také studie, že tzv. vegani mají spíše lepší citlivost vůči inzulínu a také pokud osoby s diabetem 2. typu přejdou na převážně vegetariánskou stravu, často zhubnou a také se jím zlepší efekt inzulínu. Je ale potřeba zdůraznit, že takovéto studie byly provedeny u osob, které předtím žádnou pořádnou dietu nedržely. Podle mého názoru by podobný efekt mohla mít také standardní strava s omezením kalorického příjmu, ve které by bylo málo živočišných tuků, přiměřeně nezvýšený příjem bílkovin (asi 1 g/kg) a omezené množství sacharidů mezi 150 a 250 g denně.
A moje závěry:
- Příliš se sledujete
- Pokud vám veganská strava vyhovuje, pokračujte v ní. Jen je nutné se radit s odborníky, abyste měla skutečně zajištěný dostatečný příjem bílkovin, minerálních látek a vitamínů, a také dostatek času a peněz, abyste si takovouto stravu v našich zeměpisných podmínkách dokázala za přiměřenu cenu obstarat. Takováto dieta ale není nezbytná, v prevenci diabetu by vám posloužila i dieta podobná, která by obsahovala také přiměřené množství živočišných bílkovin, případně malé množství živočišných tuků ze zdravých zdrojů.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
Jaký jídelníček pro štíhlé sportovce?
(31.05.2025)
Dotaz
Dobrý den, prosím o radu, jak se vypořádat s jídelníčkem pro aktivní a štíhlé osoby. Začal jsem mít zdravotní problémy, které se po mnoha letech ukázaly mít příčinu v hyperglykémii. Velmi dlouho lékaři nevěděli, co se mnou, dokud se neudělaly krevní testy na dvě stránky A4 s jediným problémem - glukóza v pásmu prediabetes. Kromě zvýšeného cukru nalačno se ukázaly i špičky po jídle (zejména rýže, těstoviny, pečivo a brambory - tedy žádné dorty nebo čokoláda) 12-14 mmol/l, které už do dalšího jídla, ani do rána nestačily spadnout pod 5,5 mmol/l. Celoživotně jsem byl štíhlý, sportující a zdravě se stravující, proto takovýto závěr nikdo nečekal. Redukcí sacharidů jsem vyřešil krevní cukr tak, že jsem se dostal do zdravých hodnot i na lačno i jsem eliminoval vysoké špičky po jídle. Omezení sacharidů ale bylo za cenu zvýšení příjmu tuků. Důsledkem byl skok v cholesterolu - z původně normálních hodnot celkový okolo 9, z toho LDL cca 6 (TG pouze 0,45). V různých studiích se uvádí, že štíhlí lidé na ketodietě jsou tzv. lean mass hyper-responders a cholesterol jim takto vyskočí, narozdíl od obézních. U mě to tak skutečně je. Na vašem webu je jídelníček zjevně navržen pro cukrovkáře s nadváhou. Jaké ale doporučujete stravování pro pohybově aktivní štíhlé pacienty? - denně 4 000 - 5 000 kcal, aby nedocházelo k hubnutí a ztrátě svalové hmoty - sacharidů tolik, aby nebyla vysoká glykemie ani po jídle, ani nalačno - tuků tolik, aby nebyl zvýšený cholesterol - proteinů tolik, aby dlouhodobě nebyly poškozovány ledviny (zde jsem našel limit nikoliv procentuální z příjmu, ale váhový - max. 2 g / kg váhy, tedy v mém případě max. 130 g denně) Z mé strany přidávám další podmínky pro sestavení životosprávy: - žádné prášky ani na cukr a už vůbec ne na cholesterol - žádné omezování sportu nebo manuální práce za účelem snížení kalorického příjmu - prosím nezavádět čtvrtou živinu alkohol na doplnění potřebných kalorií - zdravotní důsledky by byly výrazně horší než hyperglykémie či vysoký cholesterol Ať počítám, jak počítám, vždy mi něco nevychází, pokud se mají dodržet obecně doporučované poměry živin - v hodně aktivních dnech, kdy se nezastavím, to vychází i na půl kilogramu sacharidů denně, což se výrazně projeví na glykémii. Zadal jsem stejný úkol i umělé inteligenci - a i ta selhala: obdržel jsem sice krásný elaborát s rozpisem jednotlivých složek stravy a vysvětlením, proč jsou hodnoty takové, jaké jsou. Měl jednu vadu - procenta po sečtení nedávala 100 %. AI je možná dobrá v sepisování reportů, ale ne v matematice :-) Jak si s návrhem jídelníčku, který nemá za cíl zhubnout, ale udržet váhu bez vedlejších zdravotních důsledků u aktivních lidí, poradí živý odborník?věk: 49 let výška: 180 cm váha: 65 kgOdpověď
Dobrý den,
děkuji za velmi podnětný dotaz – je z něj vidět, že se snažíte situaci důkladně pochopit a že vás téma skutečně zajímá. A zároveň je znát, že se v tom množství informací začínáte ztrácet, což je naprosto pochopitelné – i pro odborníka jde o komplexní problematiku.
Vaše situace vyžaduje individuální přístup, protože se jedná o kombinaci porušené glukózové tolerance, vysokého energetického výdeje, štíhlé postavy a nově i dyslipidémie. Takový stav se skutečně nedá řešit univerzálním jídelníčkem z webu – i když třeba fotojídelníček, který zmiňujete, není určen výhradně pro obézní osoby, ale je postaven na běžných nutričních doporučeních, nikoliv na nízkosacharidovém modelu. Pokud tedy nemáte žádnou farmakologickou podporu, je pochopitelné, že by vám při takovém režimu glykémie stoupaly.
Váš popis postprandiálních glykémií 12–14 mmol/l a jejich pomalý pokles je natolik výrazný, že bych doporučila provést další dovyšetření u diabetologa – například OGTT, autoprotilátky, C-peptid, a především nasazení senzoru (CGM), alespoň na pár týdnů. Ten může velmi přesně odhalit nejen reakce na konkrétní jídla, ale i skryté noční hyperglykémie či nesprávné kompenzace, které z běžného glukometru nevyčtete.
Zvláště u štíhlých, aktivních osob s takto vysokými glykémiemi je nutné vyloučit časnou formu diabetu 1. typu, LADA, případně jiné atypické formy diabetu, které by zcela změnily doporučení ohledně stravy i pohybu.
Abych vám mohla dát přesnější odpověď, potřebovala bych znát vaši zdravotní dokumentaci, anamnézu, výsledky laboratorních testů v čase, jídelní záznamy i glykémie v kontextu – jinak hrozí, že se dostaneme k chybným závěrům. Proto bych vám doporučila obrátit se na kombinaci zkušeného diabetologa a nutričního terapeuta, kteří vám pomohou nastavit takový režim, který bude udržitelný, funkční – a hlavně bezpečný. U nás jste vítaný.
Přeji vám, ať se vám daří situaci stabilizovat – a pokud se rozhodnete pro odbornou spolupráci, věřím, že najdete cestu, která vám bude dávat smysl.
(odpovídá Mgr. Beáta Bohnerová, StefaMed, s.r.o.)
Cukrovka a nadváha
216 dotazů
-
Nadváha
(13.07.2025)
Dotaz
Měsíc po odstranění štítné žlázy. Věk 51, váha 94 a úbytek po třech týdnech mounjaro 2.5 mg pouze 2 kg. Něco musí být špatně.věk: 51 let výška: 170 cm váha: 92 kgOdpověď
Milá Dano, především je nutné, abyste měla po odstranění štítné žlázy dostatečně hrazené hormony štítné žlázy, a to ve formě tablet. To doufám máte, ale najít vhodnou dávku není zpočátku tak snadné a vyžaduje to častější kontroly v laboratoři. Při nedostatku těchto hormonů se hubne obtížně.
Za druhé, osobně bych nezahajoval léčbu Mounjaro tak brzy po odstranění štítné žlázy - nejprve bych doporučoval počkat, až se najde vhodná dávka hormonů štítné žlázy a zároveň bych doporučoval správnou dietu k hubnutí. Teprve potom, až byste takto ztratila alespoň ta 2 kila, bych začal s léčbou Mounjaro. Zatím máte nejnižší dávku - ta se postupně zvyšuje.
Tak vydržte a vězte, že špatně je vždy jen nedostatečná dieta. I s Mounjarem se hubne jen díky menší chuti k jídlu.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
Diabetes mellitus, 2.typu
(10.07.2025)
Dotaz
Dobrý den, léčím se inzulínu Humalog a Toueo. Lék Siofor 1000 mg užívám 2 krát denně. Trápí mě obezita. Jaký Lék je pro mě vhodný?
Prosím o doporučení léků na obezitu. Hradí VZP lék Rybelsus?
Ne Ozempic.
Děkuji
věk: 66 let výška: 160 cm váha: 101 kgOdpověď
Milá Jano, pro vás by právě byl asi, kromě diety (!!!) nejvhodnější lék Ozempic, nebo jiný jemu podobný. Nevím, proč jej nechcete. Asi vám po něm nebylo dobře (a vy chcete, aby vám bylo dobře a mohla dále dostatečně jíst). S lékem se má začínat v malých dávkách a čekat, až si na něj zvyknete.
Rybelsus je také vhodný, ale není tolik účinný na hubnutí. Hrazený je, pokud nemáte dostatečně vyrovnaný diabetes při použití jiných léků.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
Cukrovka typu b a obezita
(29.06.2025)
Dotaz
Lék na hubnutí, můžu max. chodiť, mám chodítko kůli páteře, polyneuropatie chodidel, diabetická nohavěk: 61 let výška: 173 cm váha: 100 kgOdpověď
Milá Barboro, máte výraznou nadváhu a určitě by vám pomohlo, kdybyste zhubla. Naprostým základem je redukční dieta, ale je velmi těžké ji dlouhodobě spolehlivě držet. Moderní léky na hubnutí, zejména při diabetu 2. typu, dietu usnadňují a skutečně pomáhají. Ne nutné se o tom poradit s vaším lékařem.
Doporučení redakce:
Podívejte se na naše fotojídelníčky https://www.cukrovka.cz/dietni-jidelnicek, zadejte si do dialogových rámečků 150 g, 175 g, 200 g, nebo 250 g sacharidů na den, dále jestli chcete jídelníček se svačinami či bez, počet dnů v týdnu, pro které chcete jídelníček vytvořit, klikněte na "Generovat náhodně" a vytvoří se Vám pestrý jídelníček, kde nepřekročíte zvolenou denní dávku sacharidů. Pokud vám nějaké jídlo nebude vyhovovat, myší si kliknete na přehled jídel a můžete je dle libosti měnit - ve výsledku ale bude vždy zvolená dávka sacharidů na den. Najedete-li myší na "Postup přípravy" objeví se rámeček s návodem, jak jídlo připravit a "fotojídelníčky jsou to proto, že když si budete dále klikat na obrázek jídla, bude se zvětšovat do maximální velkosti, aby bylo krásně vidět, motivovalo Vás a naladilo Vaše chuťové pohárky :-)Doporučení redakce:
Když si zadáte do rámečku HLEDAT v Poradně postupně klíčová slova Ozempic, Mounjaro, Saxenda, Wegovy, Rybelsus naleznete spoustu zajímavých dotazů na toto téma a mnoho užitečných odpovědí.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
Ozempic - hrazení, aplikace
(27.06.2025)
Dotaz
jsem 25 let diabetička, užívám glukofoge a mám výsledy vyšetření kolem 7-8 a dlouhodobý 42, vážím 87 kg a léčím se takoés tukama v krvi a to sortisem, mohla bych požádat lékaře o ozempic a jak často se píchá? Jsem ochotna si i zaplatitvěk: 77 let výška: 168 cm váha: 87 kgOdpověď
Dobrý den,
na Váš dotaz naleznete mnoho informací, když zadáte do rámečku Hledat v poradně slovo Ozempic.Doporučujeme například prohlédnout si tyto odpovědi:(odpovídá redakce, )
-
Cukr v krvi.
(26.06.2025)
Dotaz
Dobrý den .Je me 66 let a měřil jsem si doma cukr z kapky krve.Na lačno 6.5 a 2 h pojidle 9.5..je nějaké riziko?Děkuji za info.věk: 66 let výška: 172 cm váha: 110 kgOdpověď
Milý Jiří, zřejmě máte poruchu glukózové tolerance, ze které se při vaší nadváze může snadno vyvinout diabetes. Posoudit to ale ze 2 nestandardně měřených glykémií spolehlivě nelze.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
Napsat dotaz
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!