Poradna

dobrý den, mám prý těhotenskou cukrovku

Datum vložení dotazu: 09.01.2020

Ptá se: Veronika

Dotaz

Nyní se měřím 3 týdny na glukometru hodnoty, mám ráno nalačno vždy do 5,3 i méně, hodinu po jídle nejvíce 7,2.

Proto se vás chci zeptat zda je něco špatně a jestli se jedná o hraniční výsledky děkuji Veronika

Odpověď

Dobrý den, cílové hodnoty glykémie nalačno jsou do 5,3 mmol/l a 1 hodinu po jídle do 7,8 mmol/l. Vaše naměřené hodnoty jsou tedy v pořádku. Pokračujte v dodržování diabetické diety a kontrolujte si glykémii podle instrukcí Vašeho lékaře. 

(odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a těhotenství"

70 dotazů

 • Dotaz

  Dobrý den, zajímalo by mě, zda je nutné snist 275 gs/den pri gestacnim diabetu. Dnes jsem snedla cca 130 g s., a to jsem mela i banan, panaccotu a fruko. Jde mi o to... Musim ja na snidani snist uvedenych 60 g sacharidu? Nebo muzu snist treba 30 g. Jde mi o to, jestli kdyz snim min to nevadi, ale dulezity je, ze tech 60 g nepřesáhnu. Nebo musim snist primo tech 60 g aby to bylo správně ? Ted jsem na veceri mela hovezi maso s chlebem, kukurici na grilu a fruko a po hodine jsem mela glykemii 5,6... Proste mne to vubec nevyletelo ani po tom fruku. Děkuji

  Odpověď

  Dobrý den, podle nejnovějšího doporučeného postupu pro léčbu těhotenské cukrovky je doporučen příjem 200 g sacharidů/den. Myslí se tím, že je to horní hranice. Pokud sníte méně sacharidů,  vůbec to nevadí. Jen byste neměla hladovět. Fruku a podobným sladkým nápojům se raději vyhněte, mohou prudce zvýšit glykémii a nemusíte to zachytit na glukometru. 

  (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, OGTT poprvé 6,8 podruhé 6,3...tak test neproveden. Týden se meřím a na lačno vysoké 6,7(6,1) po snídani +/- 2h 5,9 (6,4). Jím pravidelně snídaně chléb-žervé šunka okurka......a sladké vůbec, zkusila jsem druhou večeři 150g jablka a nic nevede k rannímu snížení. Měřím se celý den, a vysoká hodnota jen na lačno jinak v normě. Co jsem našla po jídle do 7,8. Jedná se o těhotenskou cukrovku, když je jen ranní hodnota zvýšená? Děkuji

  Odpověď

  Dobrý den, 2x vyšší lačné glykémie stačí pro diagnózu těhotenské cukrovky. Těhotenská cukrovka Vám byla tedy správně diagnostikována. Většina žen má  vyšší pouze glykémii nalačno, protože k ránu je nejvyšší produkce těhotenských hormonů, které cukrovku způsobují.  Na snížení lačné glykémie pomáhá zařazení 2. večeře - nejvhodnější je kousek pečiva, ořechy. Ovoce ani mléčné výrobky k 2. večeři vhodné nejsou. Pokud stále nedojde ke snížení ranních hodnot cukru, musí být zahájena léčba léky - tabletky metforminu nebo si aplikovat inzulín.  Co nejdříve kontaktujte Vašeho diabetologa a domluvte se na dalším postupu.

  (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den měla bych dotaz. Ráno jsem si měřila na lačno cukr a 5,1mmol. Posnidala jsem chleba s nižším obsahem sacharidů s kuřecí šunkou a okurkem. V 10 hodin jsem si dala čokoládovou zmrzlinu. Po 12 hodině mi glukomer naměřil 3,7mmol. Je to tím, že zmrzlina se považuje za rychlé cukry, takže mi hladina rychle stoupla a rychle a až moc klesla? A je to pro plod nebezpečné? Děkuji za odpověď.

  Odpověď

  Dobrý den,
  glykémii (hladinu cukru v krvi) byste si měla měřit vždy 1 hodinu po jídle (ne 2 hodiny). Je možné, že  se Vám po zmrzlině glykémie nejdříve zvýšila a pak klesla. Abychom to přesně zjistili, museli bychom Vám měřit glykémii kontinuálně. Při těhotenské cukrovce nedoporučujeme jíst rychlé sacharidy. Mohou Vám zvýšit glykémii a nemusíte to na glukometru zachytit. Opakované vyšší hladiny cukru v krvi pak již ovlivňují vývoj plodu.  Raději se rychlým sacharidům vyhněte. Zmrzlinu si vyrobte sama - zmražte si rozmixované ovoce, přidejte smetanu nebo tvaroh, hlavně bez cukru ?

  S pozdravem

  (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, minulý týden jsem podstoupila test těhotenské cukrovky (v 25. tt.) s výslednými hodnotami 4.3/8.4/7.9 - podle nemocnice je ta poslední hodnota vyšší, podle nich má být po 2. hodinách do 7.8. Všude jsem se ale dočetla, že hodnota je v normě do 8.5. Volala jsem tam, a opravdu mě potvrdili, že je tato hodnota vyšší, musím na dietu a chodit k diabetologovi. Našla jsem si diabetologa, který mi ale dnes řekl, že se nejedná o těhot.cukrovku. Takže teď nevím, jak se správně zachovat. Když bych se obrátila na nemocnici, kde mi test dělali, tak by zřejmě trvali na svém a musela bych nastoupit k nim do poradny s diagnózou těhot. cukrovka. Chápu, že zdraví dítěte je nejdůležitější, ale i právě proto je pro mě důležité vědět, zda cukrovku skutečně mám, nebo ne. Dieta a vše kolem je dost stresující a už tak mám rizikové těhotenství. Napadlo mě jako řešení zakoupit si glukometr a hodnoty si hlídat sama od sebe. Jaký je prosím vás názor na tuto záležitost? Děkuji, V. M.

  Odpověď

  Dobrý den,
  výsledky Vašeho testu na těhotenskou cukrovku jsou zcela v normě. Není nutné, abyste byla sledována v diabetologické poradně. Posílám Vám odkazy na doporučený screening těhotenské cukrovky pro laiky i odborníky. S pozdravem

  https://www.cukrovka.cz/diagnosticky-postuphttps://www.diab.cz/dokumenty/DP_GDM_2017.pdf

  (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Nejde zmírnit ranni hodnoty 8 a nekdy 9.Je mi 42 a diabetolog mi neurvalym způsobem řekl, že jsem na těhotenství uz stará.

  Odpověď

  Dobrý den, z Vašeho dotazu není zřejmé, jestli se léčíte s cukrovkou již delší dobu nebo se jedná o těhotenskou cukrovku? Jakou máte kompenzaci diabetu atd? V těhotenství by měla být glykémie nalačno do 5,3 mmol/l...…..Věk není zcela rozhodující, záleží na Vašem zdravotním stavu a mnoha dalších faktorech. 

  S pozdravem

  (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a těhotenství"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Pravidla poradny

Dříve, než položíte svůj dotaz, vyhledejte si, prosím, zda ten samý nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Návod "Jak na to" naleznete v sekci Vyhledávání v dotazech. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejňovány, stejně jako odpověď na ně. Neuvádějte, prosím, celé své jméno. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky působí pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!