Poradna

diabetes I. typu a lymfatický systém

Datum vložení dotazu: 17.05.2020

Ptá se: Veronika

Dotaz

Dobrý den, obracím se na vás s dotazem ohledně vhodnosti pročištění lymfatického systému vzhledem k tomu, že se již 16 let potýkám s diabetem I. typu. Narazila jsem na možnost si nechat udělat takový zábal, který napomáhá odplavení vody (obsahující toxiny) z těla a detoxikaci pomocí stimulace lymfatického systému. Mluvila jsem o tom se svým lékařem a ten neříkal nic ve smyslu toho, že by tato procedura pro mě nebyla vhodná vzhledem k diabetu, ale spíš mu to celé přišlo zbytečné. Ráda bych se ještě jednou ujistila u vás, že stimulace lymfatického systému není vzhledem k mé nemoci "nebezpečná". Předem děkuji za odpověď, Veronika V.

Odpověď

Milá Veroniko, ptáte se, zda vám nějak nemůže uškodit „pročištění lymfatického systému“. Osobně si vůbec neumím představit, jak se takový lymfatický systém může pročišťovat, a tudíž nevím, jaké proceduře se vlastně hodláte podrobit.

U jinak zdravého člověka, a tím myslím i pacienta s diabetem v celkem dobré kondici, žádné pročišťování není potřebné. Co by se vlastně mělo odstraňovat, jaké toxiny a škodlivé látky?

Jsou případy, kdy lymfatický systém nefunguje dobře. Nejčastěji se jedná o poruchy odtoku lymfy spojený s jejich většinou vrozeným nedostatečným vývojem nebo v důsledku nějakého onemocnění, což může být třeba infekce, útlak nějakým, například nádorovým, procesem, nebo přímo nádorové onemocnění, které postihuje lymfatické cévy. Lymfatické uzliny se nacházejí v průběhu lymfatických cév, zachycují a zpracovávají různé škodlivé látky, jako jsou zejména infekční agens nebo jejich produkty. Připravují tak jejich zpracování při vývoji odpovědi celého organismu na infekci. Pokud se nejedná o vysloveně zanícené uzliny, neradil bych nikomu do jejich činnosti zasahovat. Lymfatický systém zachycuje také některé látky, které se dostávají do těla vdechováním – jedná se o lymfatický systém plicní. Protože se jedná často o součásti znečištění ovzduší nebo cigaretového dýmu, je to činnost velmi důležitá. Tyto částice se však dají jen velmi těžko dále zpracovat, takže se zde postupně hromadí. Odtud se je ale žádnou procedurou vyplavit nepodaří.

Porucha odtoku lymfy, zejména na podkladě nedostatečně vytvořených lymfatických cév nebo po prodělaném (a již ukončeném) zánětu, není ale bohužel vzácná. Lymfa (nikoliv snad toxické látky) se např. hromadí v končetinách či jiném postiženém úseku a působí otok, někdy velmi úporný a problematický. Pokud nepomáhají jiné běžnější metody (bandáže, omezení soli v jídle, diuretická léčba, zvýšená poloha končetiny apod.), připadá v úvahu tzv. lymfodrenáž, kterou může provádět jen speciálně vyškolený terapeut a může k tomu používat i pomocné přístroje, které jemně masírují končetinu a používají někdy podtlak, aby lymfa lépe odtékala žádoucím směrem. Tento postup musí ale vždy doporučit kvalifikovaný lékař a vyloučit zejména stavy, kdy naopak tento postup může být škodlivý (např. infekce s rizikem jejího dalšího rozšíření, srážení krve v žilním systému s rizikem vmetení krevní sraženiny do plic, nádorové postižení).

Jaké je tedy doporučení pro vás? Žádná metoda „detoxikace organismu“ pomocí stimulace lymfatického systému neexistuje. Jezte zdravě, pijte zdravě, sportujte, ale hlavně dobře pečujte o svůj diabetes. Nejedná-li se ale o žádnou agresivní metodu a nebudete-li nucena užívat nějaké léky či nedostatečně prověřené výživové doplňky, můžete „detoxikaci“ podstoupit, pokud vám to bude příjemné a udělá vám to radost.

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

Další dotazy z kategorie "Obecné"

255 dotazů

 • Dotaz

  Dobrý den, manželovi diagnostikovali v nemocnici cukrovku a musel zahájit léčbu jak léky, tak dietou a pohybem. V rámci prevence si tak zkouším hladinu cukru na glukomertu i já. Na lačno ráno, se mi to pohybuje mezi 4,8 až 5,1 mmol/l. Mám se začít znepokojovat a už preventivně něco podnikat? S hubnutím to není u mně jednoduché, protože mám hormonální léčbu od gynekologa a taky horminální léčbu štítné žlázy. Děkuji za odpověď... Jarka

  Odpověď

  Milá Jarko, glykémie máte zcela v normě, tak se alespoň z tohoto důvodu nemusíte znepokojovat. Nadváhu trochu máte, tak se přece jen pokoušejte to řešit. Ani hormonální léčba ani porušená funkce štítné žlázy nejsou povolenkami k bezstarostnému tloustnutí. Pokud se léčba provádí dobře, není důvod, proč by měla vést k obezitě.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  poznámka redakce:

  Vaše BMI (body mass index) je 32,87 což znamená pro Vaši věkovou kategorii střední nadváhu (obezita 1. stupně). Vaše ideální váha by měla být 53 kg

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den. Přítel má diabetes, píchá si inzulin, má operovanou slinivku. Chronická pankreatitida. Vždy po obědě cca 1hod. mu klesne glykěmie na cca 2,1-3,4 mmol/l. Rychle si veme hroznový cukr nebo colu. Přitom dodržujeme příjem sacharidů a ostatní věci. Píchá si 8-8-6 jednotek pérem Novorapid a večer 8 jednotek Levemir. Nevím co to může způsobovat. Předem děkuji za odpověď. Šárka

  Odpověď

  Milá Šárko, vašemu příteli po operaci slinivky břišní klesla schopnost prokukovat vlastní inzulín, a tak si ho musí píchat. Podle zvolených dávek má ale pravděpodobně zachovanou určitou vlastní sekreci ve zbytku slinivky, který mu po operaci zůstal.

  Na prvním místě si váš přítel musí pravidelně v průběhu dne měřit glykémie, nebo si případně opatřit kontinuální senzor glykémií, který je nyní k dispozici. Musí se naučit, kolik inzulínu je pro něho vhodné s ohledem především na množství sacharidů v jídle, které se chystá sníst.

  Hypoglykémie má buď proto, že jí příliš málo sacharidů, nebo si naopak dává příliš velké dávky inzulínu. Bude záležet na tom, zda je štíhlý a naopak eventuálně je pro něho vhodné trochu přibrat, nebo štíhlý není.

  V prvním případě mu doporučuji tedy trochu více jíst, zejména v poledne, kdy potom mívá ty hypoglykémie. V druhém případě bude ale vhodné spíše snížit dávky inzulínu, např. z 8 na 6 a vyzkoušet to. Především ale se o to musí sám aktivně starat, seznámit se, jak dlouho který inzulín působí a kolik sacharidů obsahuje které jídlo. Měl by si umět samostatně upravovat dávky. K tomu samozřejmě potřebuje pořádnou edukaci od svého lékaře a od edukačních a dietních sester.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Aplikuji si inzulin 4x denně. Vždy po nočnim inzulinu dostávám nezřízený hlad. Je to tak v posledních šesti měsících. Hana

  Odpověď

  Milá Hano, asi tušíte, že vám nemohu jen tak snadno poradit. Pokud se jedná skutečně jen o „hlad“, tak bych měl jen jednu odpověď, kterou ani nebudu psát, protože si ji sama domyslíte.

  Pokud tím ale myslíte něco jiného, musela byste se ve svém dotazu trochu více rozepsat. Nejčastěji pacienti zaměňují pojmy „hlad“ a „hypoglykémie“. Přiznám se, že s jedním z nich se mi tak dlouho nepodařilo se domluvit, až si raději zvolil jiného lékaře, tedy v tomto případě mladou lékařku. A ta ho pochopila lépe.

  Vždycky jsem mu radil, aby si trochu snížil dávku inzulínu, a on na to, že potom má příliš vysokou glykémii. Tak jsem mu tedy radil, ať jí trochu méně, a on zas, že potom má „hlad“. „Když tedy máte takový hlad a jste celkem štíhlý, tak si trochu přidejte inzulín a pořádně se najezte“, řekl jsem mu. Na to on ale, že potom má zase glykémii vysokou. „A když máte hlad“, ptal jsem se, „jakou máte glykémii?“. Na to on, že většinou nízkou. Tak jsem se zaradoval: „Tak se trochu najezte, ale opravdu jen trochu“. Ale nezabralo to: „To mám ale glykémii moc vysokou“. „A máte tedy hlad, nebo skutečně hypoglykémii?“. On na to: „No prostě hlad, to já nepoznám“.

  Když mi tedy napíšete, že máte hlad po dlouho účinkujícím inzulínu, tak mě jako první možnost napadne, že máte potom příliš nízkou glykémii (pod přibližně 3,5 mmol/l), a to u vás vyvolá velký pocit hladu, takže se musíte potom hodně najíst (a glykémie je potom asi vysoká). Jinak ale vězte, že jiným způsobem inzulín pocit hladu nevyvolává. Takže pokud máte jen velikou chuť k jídlu, ale glykémie normální či dokonce mírně zvýšené, tak to není po žádném inzulínu.

  Proto vám radím, abyste si především měřila glykémie. Pokud budou v doporučeném rozmezí, tak vám nezbývá, než ten hlad vůlí překonat.

  Pokud ale zjistíte, že glykémie klesají pod doporučené hodnoty, např. opakovaně kolem 4,0 mmol/l), tak by bylo vhodné noční inzulín snížit či možná dokonce vynechat. Místo toho byste možná mohla dostat tzv. analog glukagon-like peptidu 1 (GLP 1 analog), který bude rovněž (ale jen mírně) snižovat glykémii, ale zároveň tlumí pocit hladu. To ale musí posoudit váš lékař. GLP-1 analoga nejsou až na výjimky vhodná pro pacienty s diabetem 1. typu, což vy ale pravděpodobně nejste.

  No a další možnost je, že dávka vašeho krátce účinného inzulínu před večeří je příliš vysoká a vyvolává vám potom v kombinaci s tím dlouhým inzulínem hypoglykémie. Na to by bylo vhodné jeho dávku přiměřeně snížit.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  1 hodinu po odběru mě postihne nevolnost a začnu se potit. Jak zvolit stravu, aby tomu nedocházelo? Jíst nabízené občerstvení - rohlík, šunka, sýr, ledové kaštany (samozřejmě bez nich) nebo nejíst? Zkusila jsem banán, ale stejný efekt. Děkuji za odpověď Edita

  Odpověď

  Milá Edito, na tento dotaz vám nedokážu odpovědět, protože o vás skoro nic nevím. V záhlaví dotazu máte uvedeno „dárcovství krve a prediabetes“, ale jak to s vámi souvisí, nevím, protože v dotazu se o tom již nezmiňujete. Takže si pokusím poskládat dotaz sám:

  Asi vám někdo zjistil prediabetes, ale diabetes nemáte, protože v tomto případě bysta nebyla vhodnou osobou pro dárcovství krve. Ze stejného důvodu netrpíte žádnou vážnější chorobou. No, a po větším odběru krve je vám za hodinu nevolno po jídle. Vy se asi ptáte, jak se zachovat příště, až zas budete darovat krev. Mimochodem, velmi si vaší dobré vůle vážím a oceňuji to.

  Normálně bych myslel, že určitý stupeň nevolnosti po odběru by mohl postihnout i zcela zdravou osobu. Odběr může mírně snížit krevní tlak, a kdy se potom v důsledku jídla více prokrví vaše zažívací orgány, může to pokles krevního tlaku u někoho ještě dále podpořit.

  Navrhuji vám tedy, abyste zejména po odběru dostatečně pila, byla déle v klidu a jedla pomalu. Jezte to, na co máte chuť, třeba i ty ledové kaštany, když to je pro jednou. Do souvislosti s pre-diabetem si vaše potíže neumím dát a především by bylo potřeba zjistit, zda vás podobné stavy nepostihují i za jiných situací.

  Ale ještě jednou, máte můj obdiv a jako lékař vám děkuji.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den. Vážený pane doktore. Je mi 44 let.188 cm a 95 kg. Mám po testu OGGT diagnostikovaný prediabetes. Před testem na lačno 6,9 a po dvou hodinách 5,00. Pořídil jsem si tedy glukometr a měřím hlavně ty ranní glykémie. Pořád se pohybují okolo 6-7 mmol. Spíše ale k těm 7 mmol.Mám užívat Siofor 500 jednou ráno, ale ten zatím neužívám. Je to asi velká hloupost z mé strany, ale jak potom poznám, že mi zabere dieta a pohyb když výsledky bude zkreslovat ten Siofor? To ho pak budu muset užívat do konce života, nebo i ten se dá časem vysadit? Vím že je u mně větší pravděpodobnost přechodu v budoucnu do diabetu 2.typu, ale třeba budu mít štěstí a vrátím se na zdravé hodnoty. Jenže po Sioforu už nepoznám, zda funguje pohyb a dieta, nebo právě ty léky. Děkuji za odpověď. Marek

  Odpověď

  Milý Marku, Sioforu (metformin) se nebojte. Je to dobrý a bezpečný lék a rozhodně nic nezhoršuje a ani neohrožuje to, že by si na něj tělo zvyklo a po případném vysazení by byl stav horší než dříve. Můžete si o něm přečíst můj trochu zábavný článek "Proč mě lidi nemaj rádi" na našem webu. Ostatně, pan doktor vám zatím doporučil jen poměrně hodně nízkou dávku. Metformin mimo jiné tlumí novotvorbu glukózy ve stavu na lačno, která je asi u vás zvýšená.

  Jinak ale máte poruchu lehkou a mohl byste klidně začít se Sioforem i s dietním a pohybovým režimem. Když se stav upraví, můžete Siofor zkusit vysadit. Věřte, že Sioforem nic nepokazíte.

  Možná máte nějaké období, kdy více jíte než dříve a méně se pohybujete. Je možné, že po změně režimu se vše upraví. Jinak ale, vzhledem k tomu, že jste mladý a nejste obézní, vám také může časem pomalu ubývat sekrece inzulínu a pak budete potřebovat ještě nějakou jinou léčbu. Já bych byl zatím rád, že je to tak, jak to je. Užívejte Siofor, cvičte a jezte zdravě a méně. Když bude pak vše v pořádku, klidně to zkuste bez Sioforu, nic vám nyní nehrozí. Jen se občas změřte.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Obecné"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Pravidla poradny

Dříve, než položíte svůj dotaz, vyhledejte si, prosím, zda ten samý nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Návod "Jak na to" naleznete v sekci Vyhledávání v dotazech. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejňovány, stejně jako odpověď na ně. Neuvádějte, prosím, celé své jméno. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky působí pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!