Výsledky vyhledávání v poradně
-
Ozempic může se používat když se chystám těhotenství a musím brát prášky na Ovulaci
(08.01.2025)
Dotaz
Dobrý den. Chtěla bych se zeptat zda můžu začít používat Ozempic když chci zhubnout ale budu podstupovat léčbu pro otěhotnění? Nejsou s tím spojené nějaké kontraindikace? Nebo je naopak prospěšné že bych mohla hubnout díky léku Ozempic? Děkuji za vaši odpověďvěk: 34 let výška: 172 cm váha: 130 kgOdpověď
Dobrý den,
Ozempic je v těhotenství kontraindikován a měl by být vysazen minimálně 3 měsíce před otěhotněním. Takže pokud těhotenství plánujete, Ozempic byste užívat neměla.
(odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)
-
glukometr kombinace se senzorem
(09.11.2024)
Dotaz
Dorbry den, mam dotaz, jestli mam narok na glukometr hrazeny pojistovnou plus prouzky k nemu a v jakem mnozstvi, mam nove diagnostikovany diabetes typu 1. Pan doktor mi predepsal senzory FSL2, ale o glukometru jsme se vubec nebavili, ale asi bych ho pro jistotu chtela mit, tak se jen ptam jake jsou moznosti, k diabetologovi jdu na kontrolu az v lednu. Dekuji za odpovedvěk: 26 let výška: 174 cm váha: 68 kgOdpověď
Dobrý den,
podle poslední metodiky pojišťovny VZP z 11/2024 NElze Freestyle Libre předepsat současně s glukometrem. Někteří diabetologové mají k dispozici glukometry od firem a pacienty jsou schopni vybavit, ale není možné napsat glukometr na poukaz nebo poukaz vyúčtovat.
Pokud používáte čtečku se senzory Freestyle Libre, může Vám sloužit jako glukometr. Umí dokonce stanovit i ketolátky. Čtečku lze předepsat i pokud používáte většinu času mobilní telefon. Společně se systémem Freestyle Libre máte nárok na předpis jen 100 ks proužků na rok ( pro děti do 18 let je to 300 proužků na rok).
(odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)
-
půst a diabetes 1
(04.11.2024)
Dotaz
Dobrý den, chtela bych se zeptat jestli je mozne delat pust v remisi u diabetu 1. Rychlí inzulín nepoužívám a dlouhy mam 15 a jsem dobre kompenzována. A jestli mam kdyztak uplne vysadit inzulin nebo zmensit dávku.Dekuji Veronikavěk: 17 let výška: 171 cm váha: 64 kgOdpověď
Milá Veroniko, u diabetu 1. typu různou rychlostí postupně ubývá schopnost tvořit si inzulín. Nakonec ale téměř vždy tato schopnost zanikne, nebo zůstane zcela minimální. Je samozřejmě příjemné, pokud se dostaví remise a člověk by ji rád prodloužil. Proto u lidí s mírnou nadváhou může být vhodné omezit kalorický příjem. Tím se i sníží potřeba inzulínu a člověk může vystačit s tím, co má. Ale pokud jde skutečně o diabetes 1. typu, tak se bohužel porucha později stejně prohloubí.
Vynechání jídla vede i u zdravého člověka k poklesu sekrece inzulínu. Hladovění ale potom většinou vede k tvorbě ketolátek, což v malé míře nevadí. Pokud je ale sekrece i tak nedostatečná, může vzniknout vážnější ketoacidóza, která vás může ohrožovat. Proto vám půst nedoporučuji. Jezte zdravě, dietně, s menším obsahem sacharidů, např. 150 g denně. Nikoli však méně. Budou-li glykémie v normě či blízko normy (po jídle pod 7 mmol/l), tak dávky inzulínu klidně snižujte, ale buďte připravena inzulín potom znovu nasadit.
Jen zcela na okraj, podívejte se na tento odkaz na našich stránkách:
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
Vysledek teh.cukrovky
(25.09.2024)
Dotaz
Dobry den, ve 27tt jsem absolvovala test na cukrovku, vysledek z prstu byl 4,9, to me pustilo do celeho procesu piti sirupu a odberu, vysledek na lacno byl 5,1 a ty dva po 60 min a 120 min absolutne v norme. Chci se zeptat, pri prvnim tehotenstvi byla hranice 5,3, ted 5,1 proc se snizuji hodnoty a kdyz je vysledek takto hranicni, musi se na diabetologicke vysetreni? Dekujivýška: 168 cm váha: 69 kg těhotenství: 28. týdenOdpověď
Dobrý den,
pokud je glykémii nalačno 5,1 mmol/l a více, neměl by se roztok glukózy vůbec pít, a měla byste si druhý den dojít znovu na vyšetření lačné glykémie. Ve Vašem případě by se tedy měla ještě jednou zopakovat glykémie nalačno. Nové hodnoty pro screening GDM se změnily v roce 2016 a bylo to na základě výsledků studií u těhotných žen. Porovnávaly se hodnoty glykémie během OGTT a následně jaké komplikace se pak u těchto žen rozvinuly, na základě tohoto sledování pak vznikla nová diagnostická kritéria. Hodnota pozitivního screeningu lačné glykémie klesla z 5,6 na 5,1 mmol/l.
S pozdravem
(odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)
-
2. typ a předepsání inzulínu?
(26.08.2024)
Dotaz
Dobrý den, dnes mi byl diagnostikován diabetes typu 2 a předepsán inzulín Novomix 6 jednotek před snídaní a 6 před večeří. Denní hodnoty se mi pohybují mezi 7-12 mmol a dlouhodobý cukr vyšel 48 mmol. Na lačno mívám cca 7,8 mmol. Chtěla bych znát další názor, proč dle Vás lékař předepsal inzulín ačkoliv se jedná o 2. typ? Moc studií či názorů kromě negativních názorů jsem nenašla. Bojím se, že mi to přivodí více potíží, než užitku a váhám, zda nemám změnit lékaře. Více než rok dodržuji diabetickou dietu a cvičím, mám pouze problém se shozením posledních kg a bojím se, abych nezačala znovu nabírat na váze díky inzulínu. Děkuji Veronika.věk: 28 let výška: 160 cm váha: 70 kgOdpověď
Milá Veroniko,
abych vám mohl lépe poradit, potřeboval bych znát více podrobností o průběhu vašeho diabetu.
Je vám 28 let a nejste přímo obézní. Na druhé straně jste v posledních měsících zřejmě dost zhubla a dříve jste asi obézní byla.
Diabetes 2. typu se v poslední době objevuje častěji i u mladších osob, ale obyčejně je spojen s výraznou obezitou. Tito lidé mají často nadprodukci vlastního inzulínu, který jim ale nepostačuje, a proto se objeví zvýšená glykémie. Zpravidla se u nich opravdu postupuje tak, že se doporučí výrazně zhubnout a hodně se hýbat a k tomu většinou jen tablety, nebo některé nové injekční přípravky, které ale nejsou inzulín, jenom podporují jeho funkci a dávají se zpravidla 1x týdně.
Když ale vlastní sekrece inzulínu není dostatečná, používá se i u diabetu 2. typu někdy inzulín.
Ve vašem případě existuje několik možností, které nedokážu jen tak od stolu odlišit:
- Jedná se opravdu o diabetes 2. typu, ale nefungují u vás dostatečně tablety a je zjevné, že vám váš vlastní inzulín nestačí. V tom případě váš lékař postupuje správně. Bude se snažit, abyste měla co nejmenší dávky inzulínu tak, abyste měla dobré glykémie, cítila se dobře a nepřibírala na váze. Tato možnost je nejpravděpodobnější.
- Teoreticky se může jednat o pomalu se rozvíjející diabetes 1. typu, který vznikl u osoby s nadváhou. V tomto případě vám bude postupně, asi pomalu, ubývat sekrece inzulín a vy jej budete nutně potřebovat. V tomto případě lze očekávat, že potřeba inzulínu se bude časem zvyšovat. Diagnózu je možné potvrdit zjištěním autoprotilátek v krvi (anit-GAD, anti-IA2, anti-ZnT8). Pokud by to tak byla, připadalo by v úvahu i zařazení do některé klinické studie zaměřené na časné stádium tohoto typu diabetu, např.: https://www.cukrovka.cz/byl-u-vas-prave-zjisten-diabetes-1.-typu-nabizime-moznost-ucastnit-se-klinicke-studie . Je ale dost možné, že váš lékař tato vyšetření provedl a byla negativní.
- Existují i jiné typy diabetu, z nichž některé jsou silně dědičné, takže onemocnění má více členů v rodině různého věku. Léčba se podovádí podle potřeby tak, aby glykémie byly v pořádku, tedy často i inzulínem. Přesná diagnostika je obtížná, protože je nutné provést molekulárně biologické potvrzení.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
vedlejší účinky
(10.06.2024)
Dotaz
Dobrý den.Dns mi doktorka změnila léky a prdepsala mi Synjardy.Upřímně,když jsem si přečetla vedlejší ůčinky,tak mám obavy ten lék uživat.To je opravdu takové svin...??? Veronikavěk: 43 let výška: 167 cm váha: 87 kgOdpověď
Vážená paní Veroniko, přeji dobrý den,
dovoluji si Vám zaslat svůj názor na Vaše obavy z nežádoucích účinků léčivého přípravku Synjardy. Vaše znepokojení chápu a plně mu rozumím. Pokusím se Vám objasnit z jakého důvodu je text nežádoucích účinků tak obsáhlý a proč obsahuje takové množství nežádoucích účinků. Prvním důvodem jsou právní souvislosti. Podle § 33 zákona léku je totiž držitel rozhodnutí o registraci (mohli bychom říct výrobce) je právně tzv. objektivně odpovědný za případnou škodu, je-li způsobena tím, že do souhrnu údajů o přípravku neuvede některý z nežádoucích účinků. Tento paragraf v odstavci 7 výslovně uvádí: (7) Držitel rozhodnutí o registraci odpovídá za škodu způsobenou v důsledku účinků léčivého přípravku neuvedených v souhrnu údajů o přípravku, přičemž této odpovědnosti se nemůže zprostit; za škodu způsobenou v důsledku účinků léčivého přípravku v souhrnu údajů o přípravku uvedených odpovídá držitel rozhodnutí o registraci jen tehdy, prokáže-li se, že vznik takové škody zavinil. Jde tedy o to, že pokud není nežádoucí účinek uveden odpovídá za to výrobce a této odpovědnosti se nemůže zprostit, je-li nežádoucí účinek uveden odpovídá výrobce za škodu pouze tehdy, je-li prokázáno, že jí svým jednáním zavinil.
Druhý důvod obsáhlosti textu nežádoucích účinků je skutečnost, že lék v klinických studiích užívá tisíce pacientů a následně v klinické praxi to mohou být miliony pacientů. V takovém množství se pochopitelně vyskytují situace (nežádoucí účinky), které Vám mohou připadnout jako podivné. Tak např. lék na bolest hlavy má nejčastější nežádoucí účinek bolest hlavy, pokud Vám to přijde podivné, tak toto je běžné a obvyklé. U části pacientů totiž nezabere a je těžké odlišit, zda je jednalo o nežádoucí účinek nebo ne.
Třetí důvod spočívá v účinnosti terapie. Můj slavný účitel farmakologie vždy uváděl, že žádný nežádoucí účinky nemá pouze neúčinný lék, ale abychom si dali pozor, protože velmi závažné nežádoucí účinky má i kuchyňská sůl. Je-li Synjardy účinný u diabetu, musí prostě vyvolávat hypoglykemické příhody. Důvodů jejich vzniku je hodně, např. dietetická chyba pacienta (nenajedl se, pil alkohol na lačno, atd.). Proto je v souhrnu údajů o přípravku Synjadry tak dlouhá pasáž o hypohlykemických příhodách.
Takto bych mohl pokračovat ještě dlouho. K nežádoucím účinkům musíme mít respekt, nesmíme je podceňovat. Věřte ale, že většina pacientů nežádoucí účinky nemá, a léky užívá bez problémů. Léky jako je Synjardy totiž snižují nemocnost a úmrtnost, zlepšují nejen diabetes, ale i funkce srdce a ledvin. Pokud je pacient dobře toleruje, vyplatí se mu je užívat. Vám přeji, aby jste lék dobře snášela, čehož lze nejlépe dosáhnout jeho pravidelným užíváním spolu s jídlem, které by mělo být spíše lehké než vydatné, kořeněné jídlo není vhodné. Lék je třeba zapíjet vodou, rozhodně není dobré jej zapíjet čajem nebo ovocnými šťávami.
S přátelským pozdravem
(odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)
-
Vysoké hodnoty glykémie
(21.04.2024)
Dotaz
Dobrý den, jsem ve 14. týdnu těhotenství a vzhledem k diagnostikovanému prediabetes před těhotenstvím jsem rovnou dostala diagnózu těhotenská cukrovka hned od začátku těhotenství. Do 13. týdne byly ranní hodnoty glykémie v normě, většinou okolo 4,8. Hodinu po jídle se zřídka dostaly nad 7,8. Většinou se mi ale dařilo držet i okolo 6,7. Už rok beru 2x denně Metformin 500mg, tedy i od začátku těhotenství a na konci prvního trimestru jsem měla hodnotu glykovaného hemoglobinu 4,6mmol/l. Poslední týden mám ranní hodnoty okolo 5,6. Hodinu po jídle se mi sice stále daří držet okolo 6,7, ale vzhledem k tomu, že jsem si pořídila senzor na kontinuální měření, zjistila jsem, že po hodině a půl mi začnou hodnoty opět z ničehonic prudce stoupat, aniž bych něco dalšího snědla a po dvou hodinách od jídla se dostanu třeba i na 8,4, někdy i k hodnotám okolo 9 mmol. Díky senzoru jsem také zjistila, že se během celého dne držím na hodnotách okolo 6mmol, málokdy mi hodnoty spadnou pod 5,5. Vzhledem k tomu, že jsem během prvního trimestru na základě doporučení své paní doktorky měříla pouze lačnou a pak jen hodinu po jídle (ne po dvou hodinách), tento fakt jsem neměla jak zjistit a teď mám strach, zda jsem takové hodnoty neměla už během prvního trimestru a nemohla jsem tak ublížit miminku. Mohla bych se Vás zeptat ohledně doporučení, jak s takovými hodnotami dále postupovat? Zda zvýšit medikaci na 1500mg/den, nebo už rovnou zapojit inzulin? A dá se nějak zjistit, zda jsem takové hodnoty měla již v prvním trimestru a mohly ovlivnit vývoj plodu? Případně po jak dlouhé době takto zvýšených hodnot to má negativní vliv na plod? Mockrát Vám děkuji za Váš čas a přeji krásný den, Veronikavěk: 33 let výška: 175 cm váha: 64 kg těhotenství: 14. týdenOdpověď
Dobrý den,
metformin se dá navýšit až na 2000 mg /denně. Pokud i pak budou glykémie vyšší, přidáváme inzulín. Nalačno byste měla mít do 5,3 mmol/l, 1 hodinu po jídle do 7,8 mmol/l a 2 hodiny po jídle do 6,7 mmol/l. Vyšší glykémie určitě hned konzultujte se svým lékařem. Vyšší glykémie po jídle lze upravit především změnou stravy - snižte příjem sacharidů, vyberte jiné potraviny apod. Zpětně již glykémie zjistit nelze, ale pokud jste měla glykémie na glukometru a odběry krve v normě, tak jste měla určitě vše v pořádku.
S pozdravem
(odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)
-
těhotenská cukrovka a dieta
(04.02.2024)
Dotaz
Dobrý den, jsem v 12. týdnu těhotenství a byla diagnostikována GDM na základě hodnot ranní glykemie 5,2 a 5,1mmol/l. Nyní se měřím glukometrem. Mé hodnoty ranní glykemie se pohybují v rozmezí 5,0 - 5,2, přes den ve všech odběrech i 1hod po jídle max 6,0 mmol/l a nezáleží na tom co jím, i po standardní dávce sacharidů mám 1h po hlavním jídle max 6,0. Zkoušela jsem sníst i dort na rodinné oslavě a poté mi hladina 1h po jídle vyšla 6,5. Proto bych se chtěla zeptat, jak moc striktně mám tedy dietu dodržovat, když tělo reaguje na příjem sacharidů normálně a ranní glykemie se drží pořád stejná a v normě? Nebo má snížení sacharidů v delším časovém horizontu vliv následně i na ranní glykemii a měla bych tedy držet striktní dietu? Děkuji za odpověď.věk: 29 let výška: 174 cm váha: 68 kg těhotenství: 12. týdenOdpověď
Dobrý den, i když máte glykémie po sladkých jídlech v normě, doporučuji dodržovat diabetickou dietu v těhotenství a vynechat příjem rychlých sacharidů. Vlivem postupně se zvyšující tvorby těhotenských hormonů se těhotenská cukrovka může během těhotenství zhoršovat a jednak, jak píšete, příjem sacharidů má i dlouhodobý vliv na vývoj glykémie během těhotenství.
(odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)
-
GDM a inzulín na noc
(29.11.2023)
Dotaz
Dobrý den, kvůli opakovaně vyšším lačným hodnotám jsem dostala na noc inzulín značky Lantus 6 jednotek. V kolik hodin večer je ideální aplikace? A po kolika hodinách od aplikace je možné měřit lačnou hodnotu? Špatně spím, abych věděla po kolika hodinách mohu nejdřív změřit.věk: 27 let výška: 170 cm váha: 91 kg těhotenství: 15. týdenOdpověď
Dobrý den, večerní (bazální inzulín) se aplikuje večer mezi 20-22 hod. nezávisle na jídle. Přesný čas si můžete zvolit podle toho, jak Vám to vyhovuje. Důležité je, abyste ho aplikovala vždy pravidelně ve stejný čas. Ranní glykémii si pak měřte po probuzení mezi 7:00-9:00. S pozdravem
(odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)
-
Hodnoty glukometru a senzoru - doba těhotenství
(06.11.2023)
Dotaz
Dobrý den, vím, že se již v několika vláknech řešila otázka rozdílných hodnot na senzoru (systém Minimed - pumpa 780G a senzory Elite4), které mohou být způsobeny zejména v případě velkých oscilací glykémie. Co ale v případě, kdy se zdá být glykémie dle senzoru zcela vyrovnaná (např. mezi jídly stále kolem 5), ale dle glukometru (měřeno vždy po jedné hodiny) jsou rozdíly až 3 jednotky. Jde mi o to, že dle všech doporučení nemá být glykémie u těhotných po jídle vyšší než 7,8. Doteď jsem byla v klidu s tím, že senzor mi ukazuje, že jsem v daném rozmezí, podle glukometru (mám glukometru, který je dle výrobce kalibrován na krevní plazmu - GlucoLab) ale nikoli. Např. před jídlem mám podle glukometru 5,2, dle glukometru ale 7,6 (což je podstatný rozdíl v tom, kolik jednotek inzulinu a jak se najíst). Dle laboratorních testů mám glykovaný hemoglobin 53, dle GMI je to 44,9. Tzv. Time in range mám kolem 80% (což je prý momentálně číslo, které by mělo gynekologa zajímat víc). V době odběru krve jsem dle senzoru měla glykémii 4,2 - dle výsledků v laboratoři byla glykémie 9. Vím, že drobné odchylky tu být mohou, ale pro zajištění co nejlepšího profilu kvůli možnému těhotenství (podstoupila jsem před týdnem IVF-embryotransfer) bych si chtěla být jistá, ze kterých hodnot mám vycházet. Dle názoru mého diabetologa se mám řídit tím, co mi říká senzor. Cílovou hodnotu glykemie mám stanovenu na 5,5..a nejsem si jistá, pokud mám celou noc glykémii kolem 6,5 (na glukometru tedy jistě o něco vyšší), zda je to právě v souvislosti s případným těhotenstvím v pořádku.Děkuji za názorvýška: 168 cm váha: 70 kgOdpověď
Dobrý den,
omlouvám se za pozdní odpověď.
Váš dotaz není vůbec snadný. Chápu Vaše obavy z nepřesnosti měření v graviditě, protože cíle během těhotenství jsou podstatně přísnější než mimo toto období. Zároveň je již na Vašem dotazu vidět, že tato problematika Vám není úplně neznámá a že jste se celým problémem již zabývala.
Samozřejmě ani glukometr ani senzor nemusí měřit úplně přesně. Povolená odchylka u glukometru je obecně při glykémii < 5,6 mmol/l ∓ 0,83 mmol/l, při > 5,6 mmol/l ∓ 15 %. Současně ani senzory nejsou stoprocentně přesné - jejich nepřesnost se zvyšuje hlavně v pásmu hodně nízkých nebo vysokých glykémií. Rozdílnost mezi glukometrem a senzorem je samozřejmě ovlivněna i místem měření hladiny cukru. Glukometr stanovuje hladinu glykémie (hladinu cukru v kapilární krvi z prstu), senzor hladinu cukru v mezibuněčné tekutině. Senzory, tak mají oproti glukometrům klidně 15-20 minut zpoždění. To dělá velké rozdíly v hodnotách, hlavně při poklesech a vzestupech hladin cukru - čím prudší pokles/vzestup hladin cukru, tím větší rozdíly měření.
Z Vašeho dotazu, ale chápu, že tyto základní informace již znáte a že velké rozdíly měření jsou i při vyrovnané normální hladině cukru - s rovnou trendovou šipkou na senzoru. Bohužel se může stát, že u někoho senzory nemusí měřit úplně přesně, pak je i otázkou zda je to jen jeden senzor, jedna šarže senzorů (někdy může být vada jen jednoho senzoru či jedné řady senzorů), nebo úplně všechny senzory.
Začněte ověřením přesnosti glukometru, který používáte na srovnávání - to můžete teoreticky udělat pomocí kontrolního roztoku pro glukometry od stejné firmy, jako máte glukometr. Pokud má Vaše DIA ambulance kalibrovaný glukometr můžete zkusit změření i tam a porovnat hodnoty - zde připomínám, dvě měření na různých glukometrech (i když ze stejné kapky krve) nejsou nikdy 100% stejné. Případně poproste diabetologa, jestli by nebylo možné dostat nový glukometr. Teprve potom je možné porovnávat měření na senzoru a glukometru - to lze provádět jen pokud jsou trendové šipky rovně, jak jsem již zmiňovala.
Pokud máte dobře měřící glukometr. To co můžu doporučit je začít kalibrovat. Guardian 4 (pro pumpu Minimed G780) je sice bezkalibrační senzor, ale přesto je kalibrace možná a rozhodně upřesňuje měření senzoru. Takže v okamžiku rovných trendových šipek a normálních hladin glukózy doporučuji přeměřit glukometrem a zkalibrovat. Takto kalibrovat 1-2x denně (klidně i 3x). To by mohlo pomoci senzor zpřesnit. Není vhodné kalibrovat při stoupání nebo klesání glykémie.
Pokud budou rozdíly i přes kalibraci stále hodně velké, zkonzultujte ještě jednou celou situaci se svým diabetologem.
Hybridní systém pumpy Minimed 780G bohužel nelze zacílit níže než na 5,5 mmol/l a tak někdy pumpa drží hladiny cukru o něco výše, než je v těhotenství ideální. Bohužel tento systém nebyl původně určen pro cíle v graviditě (i když na nich i těhotné pacientky mohou mít velice hezké výsledky). Tento bod bohužel nelze ovlivnit. Bez senzorů systém nedokáže pracovat a tak doufám, že kalibracemi dosáhnete alespoň určitého zlepšení přesnosti měření.
(odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)
-
prediabetes mi zůstal po těhotenské cukrovce
(02.08.2023)
Dotaz
Pekny den, Po dvou GDM mi zustal prediabetes. Zatim jsem pouze na rezimovych opatrenich, problem mam s lacnou hodnotou. Stejny problem jsem mela i v tehotenstvi a musela jsem si pichat inzulin. Ted se to vlastne opakuje - rano cukr 6,2 at delam, co delam (v unoru se mi to jeste darilo drzet na 5,8) Mela bych dva dotazy: 1) Jedina sance, jak srazit ranni hodnoty, je jist naposled v 17h a minimum sacharidu, coz neni dlouhodobe udrzitelne (pro me). To byl i duvod, proc jsem mela v tehotenstvi inzulin. Hladovela jsem. Resi se prediabetes medikaci nebo muzu fungovat v teto hodnote i nadale? Na diabetologii chodim tedka jednou za rok, tak zda je nutne se tam hnat drive.. 2) Se zvysujicim se cukrem se mi zvysuje i vaha. Jsem v kontaktu s nutricni specialistkou, jidlo mam v poradku. Objektivne neni duvod, aby vaha sla nahoru. Muze to zpusobovat prediabetes? Myslela jsem si vzdycky, ze vaha je spise prerekvizita k cukrovce nez ze by tomu bylo naopak. Rada bych to vse dostala pod kontrolu nez se to rozvine v diabetes. Dekuji moc! Veronikavěk: 34 let výška: 180 cm váha: 75 kgOdpověď
Milá Veroniko,
prediabetes je významným rizikovým faktorem pro vznik diabetu 2. typu. Jeho vznik můžete oddálit, či zmírnit zejména zdravým způsobem života s dostatkem pohybu a zdravou, spíše méně kalorickou stravou. Nemáte vysloveně nadváhu, ale určitou rezervu ještě máte a pokud o zlepšení velmi usilujete, měla byste ještě zkusit mírně ubrat. Rozhodnutí o tom, zda by byla vhodná nějaká léčba diabetu, závisí zejména na tom, jak se pohybují glykémie během dne po jídle a jakou máte hodnotu glykovaného hemoglobinu.
Pokud byste dosáhla pro sebe optimální váhy, ale vaše glykémie by dostatečně neklesaly, a vy měla nadále hlad a potřebovala jíst více, asi by bylo nutné podávat malé dávky inzulínu. Zatím k tomu ale není důvod.
Jinak zvýšená glykémie sama o sobě nadváhu rozhodně nepůsobí. Prediabetes velmi často provází nadváha a čím více nadváha stoupá, tím více se prediabetes zhoršuje. Příčinou diabetu 2. typu ale rozhodně není pouze nadváha, onemocnění se vyskytuje i u štíhlých osob. Kromě toho existují i jiné vzácnější formy pre-diabetu, např. u osob s některými silně dědičnými formami diabetu, kdy v rodině má diabetes či prediabetes více členů rodiny v různých generacích, a to zpravidla bez výrazné obezity.(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
chci názor jiného lékaře
(27.04.2023)
Dotaz
Dobrý den, dnes mi lékařka na diabetologii předepsala inzulín. Viz zpráva. V prvním těhotenství jsem měla stejné hodnoty cca a žádné léky ani inzulín jsem brát nemusela. Syn se narodil 40+6 s váhou 3,45 kg. Jsem jíž v 33tt a miminko má normální váhu dle utz od mé gynekoložky. přikládám i těhotenskou průkazku. Je pravda. že jsem v prvním těhotenství neměřila hodnoty na lačno. Raději bych upravila jídelníček než užívala inzulín, pokud by to nebylo úplně potřeba. Moc děkuji za odpověď. Veronikavěk: 36 let výška: 173 cm váha: 89 kg těhotenství: 33. týdenOdpověď
Dobrý den,
hodnoty glykémie nalačno by měly být do 5,1 mmol/l. Pokud jsou opakovaně vyšší, je potřeba zahájit farmakoterapii (léčbu), protože opakovaně vyšší glykémie mohou ovlivnit vývoj miminka. V naší ambulanci nejdříve podáváme tabletky metforminu a až pokud to nestačí, přidáváme inzulín. Začít léčbu hned s inzulínem je také možnost, chyba to není. Pokud byste to ještě chtěla zkusit dietně, přidejte druhou večeři. Noční hladovění by nemělo být delší než 8-10 hodin, takže druhá večeře by mohla být okolo 21-22 hod (podle toho, kdy vstáváte 🙂). K druhé večeři doporučuji včerejší pečivo, šunku, sýr, ořechy apod, nedoporučuji mléko, mléčné výrobky a ovoce.
Jinak každé těhotenství je jiné, i cukrovka má v každém těhotenství jiný průběh. Nelze to porovnávat. V předchozím těhotenství jste si také neměřila glykémii nalačno, nevíme, jaké jste měla hodnoty.
S pozdravem(odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)
-
těhotenská cukrovka a nachlazení
(16.02.2023)
Dotaz
Dobry den, mam tehotenskou cukrovku uz druhe tehotenstvi. Uzivam inzulin 6j 3x denne. Momentalne jsem nachlazena(ryma,kasel, bolest hlavy,svalu) a mam velmi vysoke hodnoty i po 2h se drzi kolem 9-10. Jim max 3-4denne protoze nemam chut k jidlu. A dost piju caje a magnezii neperlivou. Sirup jsem si vzala prvni den ale take mi zvysuji cukr takze uz jen s paralenem. Muze mi nemoc zvyšovat cukr a jak mam snizit vysledky glukometru? Zvysit davku inzulinu ?věk: 38 let výška: 162 cm váha: 66 kg těhotenství: 13. týdenOdpověď
Dobrý den,
infekce (virová i bakteriální) mohou zvyšovat hladiny glykémie. V tomto případě se musí zvýšit dávky inzulínu, zkuste cca o 1-2 j. před jídlem. Po nemoci se dávky inzulínu zase sníží. Raději se vyhněte sirupům se sladidly, medem apod.
S pozdravem(odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)
-
souběžné užívání léků Stadamet a Ozempic
(13.11.2022)
Dotaz
Dobrý den, můj dotaz zní zda je možné souběžně užívat lék Stadamet 500 (0-0-1) a injekce Ozempic? Ještě užívám Eliquis (1-0-1) a Detralex (1-0-1). Děkuji za odpověď a hezký den přeji. Veronikavěk: 41 let výška: 164 cm váha: 105 kgOdpověď
Vážená paní Veroniko, přeji dobrý den,
k Vašemu dotazu mohu uvést, že bylo v klinické studii zkoumáno, zda injekce léku Ozampic neovlivňují osud léku Stadamed (tj. metforminu). Bylo zjištěno, že nedochází k ovlivnění vstřebávání nebo vylučování metforminu. Oba léky, ale různým mechanismem snižují hladinu krevního cukru, a tak lze logicky předpokládat zlepšení kompenzace cukrovky, protože jejich kombinace bude mít zvýšený efekt. Současné užívání léku Detralex je z hlediska obou léků bez problému, Detralex by se ale raději měl užívat odděleně od léku Stadamed, užít by se měl přibližně jednu hodinu po užití léku Stadamed, aby neovlivnil jeho vstřebávání. Nepíšete v jaké dávce užíváte lék Eliquis, což by mohlo být důležité. Již jsem se v minulosti setkal se zajímavou lékovou interakcí, na kterou je vhodné myslet. V daném případě se na mě obrátila pacientka, která si začala aplikovat Ozempic a již předtím užívala lék Convulex, po nějaké době, asi za 3 měsíce, došlo k významnému poklesu její tělesné hmotnosti ze 72 kg na 58 kg a původní dávka léku Convulex pro ní byla náhle vysoká a objevily se u ní nežádoucí účinky. Něco podobného by se mohlo stát i v případě léku Eliquis, protože pro jeho dávkování je stanoven limit 60 kg tělesné hmotnosti při souběhu jednoho dalšího tzv. rizikového faktoru (věk, funkční stav ledvin), pak se dávka 5 mg 2krát denně musí snížit na 2,5 mg 2krát denně. To se ale netýká pacientů, kteří jsou léčeni dávkou 2,5 mg 2krát denně, v tomto případě se dávky léku Eliquis nesnižují. Znovu opakuji, že pro snížení dávky musí být přítomny nejméně dva rizikové faktory najednou. V případě jakýchkoliv pochybností se můžete obrátit na svého lékaře, který jistě vše pečlivě posoudí.
S přátelským pozdravem(odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)
-
Po porodu oGTT?
(11.11.2022)
Dotaz
Dobrý den, je opravdu nutné jít po porodu znovu na ogtt test? Nestačí si nechat odebrat krev jen na lačnou a hba1c? Případně proč to nestačí?Odpověď
Dobrý den, kontrolní zátěžový test po porodu (OGTT) je citlivější, než jen vyšetření glykémie nalačno + glyk. hemoglobin. Dříve a lépe odhalí případnou poruchu metabolismu cukru.
S pozdravem
(odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)
-
předpoklad pro DM - typ, procento
(18.10.2022)
Dotaz
Dobrý den, zajímalo by mě, pro jaký typ diabetu mám předpoklad a jak vysoký ten předpoklad je? Mám 31 let, 163 cm a 58 kg. Momentálně jsem 5 měsíců po porodu a v těhotenství mi byla zjištěna těhotenská cukrovka (na ogtt v 27tt - zvýšená hodnota po 2h). Při měření glukometrem lačná vždy v pořádku (většinou pod 5), za 1h po jídlech problémy. V rodině měl diabetes pouze můj děda (otec otce), nevím to jistě ale asi DM1. Jak to vypadá u mě?věk: 31 let výška: 163 cm váha: 58 kgOdpověď
Milá Veroniko, zjištěná cukrovka během těhotenství představuje obecně rizikový faktor pro budoucí cukrovku po porodu. V úvahu je ale třeba vzít, že kritéria pro diagnózu těhotenské cukrovky jsou přísnější než pro ostatní osoby. Vy neuvádíte, jaké hodnoty glykémie jste měla a už vůbec neudáváte, jak jste na tom nyní.
Vidím ale, že jste štíhlá a asi máte nyní glykémie v normě. Doporučuji vám proto v celém dalším životě pamatovat na to, že jste v těhotenství měla zvýšené glykémie a že podobné zvýšení se může znovu objevit, pokud budete svoje tělo v budoucnu přetěžovat nadměrnými kily a pokud se budete málo věnovat fyzické aktivitě. Potom si myslím, že vaše riziko budoucího diabetu bude nízké, respektive podobné, jak v ostatní naší populaci.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
Příznaky u kojenců
(10.08.2022)
Dotaz
Stále mi nepřišla odpověď na mou otázku, tak se ptám znovu - jaké mohou být příznaky cukrovky u miminek, které zatím pijou jen mateřské/umělé mléko?věk: 0 letOdpověď
Dobrý den, cukrovka se objevuje až v pozdějším věku, ne u miminek. U nich se mohou objevit jen hodně vzácné poruchy spojené s cukrovkou. Tyto děti neprospívají, jsou neklidné, a nebo zase příliš spavé. S pozdravem
(odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)
-
příznaky u kojenců
(28.07.2022)
Dotaz
Dobrý den, jaké mohou být příznaky cukrovky u miminek, které zatím pijou jen mateřské/umělé mléko?věk: 0 letOdpověď
Dobrý den, cukrovka se objevuje až v pozdějším věku, ne u miminek. U nich se mohou objevit jen hodně vzácné poruchy spojené s cukrovkou. Tyto děti neprospívají, jsou neklidné a nebo zase příliš spavé. S pozdravem
(odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)
-
Může mít sladká elektronická cigareta vliv na cukrovku?
(27.06.2022)
Dotaz
Maminka kouří elektronickou cigaretu s velmi sladkými náplní. Je možné, že to má vliv na hladinu cukru. Veronikavěk: 55 let výška: 173 cm váha: 110 kgOdpověď
Milá Veroniko, to jste mi pěkně zamotala hlavu. Jsem přirozeným odpůrcem kouření v jakékoliv podobě a ani si to nemusím vědecky zdůvodňovat. Asi mi stačilo, že moje (milovaná) máma celý život kouřila a mně to dost vadilo. Ten dým vždy a všude. Kdykoliv byla jen trochu rozčílená, hned si zapálila.
Takže po vaší otázce jsem začal přemýšlet a hledat, co všechno obsahují elektronické cigarety. Dost si myslím, že kdyby v nich byl opravdový cukr, tak by se teplem pěkně zkaramelizoval a pálil a výsledek by byl možná horší, než tabák.
Zahledal jsem tedy na internetu, a copak jsem tam nenalezl? Nalezl jsem tam svoji vlastní odpověď na podobnou otázku z minulosti. Snad je to tím vedrem, že jsem na to zapomněl. Ale se svojí odpovědí souhlasím, tak si ji, prosím, přečtěte:
https://www.cukrovka.cz/poradna/cukrovka-a-koureni
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
cukrovka a kojení
(10.06.2022)
Dotaz
Dobrý den. V těhotenství mi z ogtt vyšla těhotenská cukrovka. Jsem 3 týdny po porodu a stále se mi nespustila laktace. Může to mít souvislost s případnou normální cukrovkou?věk: 31 let výška: 163 cm váha: 60 kgOdpověď
Dobrý den, cukrovka neovlivňuje rozvoj laktace. Příčina bude jiná. Naopak ženy s GDM jsou podporovány v kojení, neboť snižuje riziko pozdějšího rozvoje cukrovky 2. typu u matky i dítěte.
S pozdravem(odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)
-
těhotenská cukrovka a prediabetes
(19.04.2022)
Dotaz
Dobrý den, mám těhotenskou cukrovku a slyšela jsem, že mnoha ženám zůstává nebo brzy vznikne prediabetes. Zajímá mě, CO má vliv na to, že některým ženám zůstává prediabetes a některým ne? Je to dáno tím, jestli ženy tu těhotenskou cukrovku léčí (dietou, inzulinem) nebo ne? Pokud se žena léčí, nezůstane ji prediabetes a naopak neléčeným zůstane?věk: 31 let výška: 163 cm váha: 65 kg těhotenství: 36. týdenOdpověď
Dobrý den,
až u 60% žen, které v těhotenství byly sledovány pro těhotenskou cukrovku, se v průběhu dalšího života může rozvinout prediabetes/diabetes mellitus 2. typu. Častěji jsou ohroženy ženy s nadváhou/obezitou, nezdravou životosprávou, nedostatkem pohybu, rodinnou anamnézou apod. Proto doporučujeme všem ženám s GDM po porodu racionální stravu a pravidelný pohyb a chodit na preventivní kontroly k praktickým lékařům (3-6 měsíců po porodu OGTT, dále 1 x ročně odběr krve). Léčba v těhotenství nemá vliv na to, jestli se cukrovka později vyvine. Ale ženy, které jsou v těhotenství léčeny metforminem nebo inzulínem, jsou považované za rizikovější a častěji se u nich cukrovka po porodu objeví.
(odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)
-
těhotenská cukrovka. dědičnost a diabetes 1. typu
(01.04.2022)
Dotaz
Dobrý den, zajímá mě pár věcí ohledně těhotenské cukrovky. Na internetu je psáno, že těh. cukrovka vzniká u žen, které mají v rodině někoho s cukrovkou 2. typu, ale u nás nikdo 2. typ neměl (matka porodila mě i sourozence s váhou cca 2,5kg). Jen děda (otec otce) měl cukrovku 1. typu. Je možné, že 1. typ má taky předpoklady pro vznik těh. cukrovky nebo se mi rozjela přímo 1. typu? Mám 1. těhotenství, věk 30, jsem štíhlá. Při ogtt v 27tt mi vyšly hodnoty po roztoku nad hranici. Teď jsem v 33tt a hodnoty na dietě mám - lačnou vždy v pořádku, po jídlech často zvýšenou. Na internetu se píše, že nejvíce těh. hormonů působí v noci a ráno - jak to že tedy nemám vyšší lačnou, když to je v těle nejvíce hormonů? Mívám zvýšené jen po jídlech, ale to už přece hormony tolik nepůsobí. Jak to? Znamená to, že můžu mít netěhotenskou cukrovku? Z hlediska prediabetu - vzniká častěji u žen, které měly vyšší lačné hodnoty nebo vyšší po jídlech? Myslíte, že podle popisu se mě prediabetes týká?věk: 31 let výška: 163 cm váha: 65 kg těhotenství: 33. týdenOdpověď
Dobrý den,
dědičnost (výskyt diabetu v rodině) je jeden z rizikových faktorů rozvoje těhotenské cukrovky. Znamená to, že pokud se u Vás v rodině cukrovka vyskytuje, máte větší riziko, že se těhotenská cukrovka u Vás může objevit, ale také nemusí. Těch vlivů je tam více - věk, pohyb, životospráva apod.
Pokud máte vyšší glykémie po jídle, mohou to být dietní chyby. Proberte konkrétní případy s Vaším lékařem.
Jestli se u Vás jedná "jen o těhotenskou cukrovku" nebo o prediabetes, ukáže až kontrolní test po porodu (oGTT za 3-6 měsíců). A i když vyjde negativně, doporučujeme pravidelné sledování u praktického lékaře (1x za rok), protože až u 60 % žen s těhotenskou cukrovkou se do 10 let může cukrovka rozvinout.
S pozdravem(odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)
-
pohyb u měření glykemie
(11.03.2022)
Dotaz
Prosím Vás, když mi byla zjištěna těhotenská cukrovka a měřím se po jídle. Je dobré, začít se hned po jídle hýbat, abych i zvýšila šanci, že se glukóza sníží? Zkouším dietní režim, ale hodinu po snídani jsem měla glykemii hodně vysokou(spíše jsem odpočívala, nebylo mi moc dobře). Okamžitě jsem se pak začala hýbat, pak to kleslo. Jde mi jen o to, jestli mám zkusit vypozorovat, jak na které jídlo reaguji(v klidu) a podle toho i sestavit jídelníček (možná vynechat ráno mléko) a nebo nemám zkoušet typy jídla, ale automaticky hned po jídle začít s pohybem (běžným).Nechci hlavně ohrozit miminko. Děkujivěk: 34 let výška: 154 cm váha: 57 kg těhotenství: 28. týdenOdpověď
Dobrý den,
pohyb pomáhá snížit hladinu glykémie. Po jídle se tedy hýbat můžete, ale s rozumem, aby Vám nebylo špatně 🙂. Aby Vám hodnoty cukru po jídle tolik nekolísaly, je nutné jíst pravidelně, menší porce, vynechat vše sladké a počítat sacharidy. Vše o dietě při těhotenské cukrovce najdete na
(odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)
-
těhotenská cukrovka - hodnoty
(10.03.2022)
Dotaz
Dobrý den,
jaká je prosím minimální hodnota hodinu po jídle? Vadí plodu nízká hladina cukru?
Jaká je prosím minimální hodnota cukru, aby plod v děloze nebyl ohrožen. Všude se mluví o horní hranici po jídle, ale nevím, jestli je nutno hodně hlídat i tu spodní hranici. Děkuji
věk: 34 let výška: 154 cm váha: 57 kg těhotenství: 28. týdenOdpověď
Dobrý den,
pokud neberete žádné léky na cukrovku, tak si dolní hranici glykémie hlídat nemusíte. Na nízkou hladinu glykémie (hypoglykémie = glykémie pod 3,5 mmol/l) si musí dávat pozor ženy, které užívají inzulín. Opakované hypoglykémie mohou zhoršit výživu a růst plodu a také způsobit řadu obtíží u samotných žen (slabost, mdloba atd).
S pozdravem(odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)
-
prediabetes, těhotenská cukrovka
(01.12.2021)
Dotaz
Dobrý den, zajímal by mě Váš názor na tuto věc. Během prvního těhotenství mi byla po OGTT diagnostikována těhotenská cukrovka (ranní glykémie opakovaně 5,7, podání glukózy tedy neproběhlo), kompenzována byla pouze dietou a hodnoty byly po celé sledované období dobré. Po porodu (dcera s porodní váhou 3100g) jsem byla opět odeslána na OGTT a tentokrát hodnoty v normě, nicméně stále jsem sledována. Při poslední kontrole před pár dny mi vyšla ranní glykémie nalačno 5,8. Vzhledem k tomu, že plánuji další těhotenství, doktor mě upozornil, že se těhotenské cukrovce ani tentokrát nevyhnu, že "to je jasné". A odeslal mě znovu na OGTT, na který mám jít až za několik dní. Ještě bych chtěla říci, že jsem nekuřačka, nadváhu nemám a nikdy jsem neměla, 4x týdně cvičím jógu a každý den chodím s dcerou na procházky. Je možné ještě tento stav zvrátit, nebo ještě snížit riziko těhotenské cukrovky? Vím, že když jsem ji měla při prvním těhotenství, mám vyšší pravděpodobnost, že ji budu mít znovu, ale zajímalo by mě, jestli se s tím opravdu už nedá nic dělat a mám s tím tedy počítat. A ještě jeden dotaz, než jsem na poslední odběr šla, změřila jsem si lačnou glykemii glukometrem, který mi po těhotenské cukrovce doma zbyl, a hodnota se mi ukázala 4,2. To bylo asi hodinu před odběrem žilní krve. Byla jsem proto úplně v klidu a výsledek odběru mě pak celkem nemile překvapil. Je takový velký rozdíl v měření normální? Děkujivěk: 31 let výška: 158 cm váha: 50 kgOdpověď
Dobrý den,
těhotenská cukrovka se v následujících těhotenství většinou opakuje. Toto riziko lze snížit zdravou stravou a pravidelným pohybem. Tak moc držím palce, ať se vám cukrovka již neopakuje 🙂. K druhé otázce - glukometry slouží k orientačnímu měření krve, jejich přesnost je různá - některé měří velmi přesně, u jiných je to horší. Vždy ale platí, že nejpřesnější jsou výsledky ze žilního odběru.
Moc zdravím
(odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)
- «
- 1 (current)
- 2
- ›
- »
Poradna
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!
Obecné
984 dotazů
-
Hodnoty na glukometru
(21.06.2025)
Dotaz
Dobrý večer, prosím Vás, jak rozumět hodnotám na glukometru, když třeba se mění naměřené hodnoty klidně během minut? Je to vůbec možné a jakým hodnotám věřit? Když třeba naměřím jednou 2,7 a během třeba půl hodiny 3,7, nebo naopak po jídle třeba naměřím 6,9 a během 15 minut mám najednou třeba 5,8 apod.. Co takové skoky znamenají a jak jim rozumět a jaké vůbec mám brát v potaz? Mockrát děkuji.věk: 31 let výška: 161 cm váha: 50 kgOdpověď
Milá Andreo, opravdu mnohokrát jsme zde již zdůrazňovali, že osobní glukometry neslouží k přesné diagnostice diabetu, ale pro monitorování léčby u osob s diabetem. Vím, že jste u nás už několik dotazů pokládala, ale souvislost si nemohu pamatovat. Zde neuvádíte ani věk, ani hmotnost, ani to, zda máte diabetes či jste něčím léčena.
Každý glukometr má uvedenou deklarovanou přesnost měření, kterou lze ověřit testovacím roztokem, jenž je pro určitý týp glukometru většinou dostupný v lékárně nebo jej lze objednat. Každopádně při hodnotách okolo 5 mmol/l může mít většina glukometrů odchylku až +1 či - 1 mmol/l.
Za 30 minut se může glykémie měnit i bez jídla a léčebného zásahu, protože glukóza se v těle tvoří i spotřebovává. Nízké hodnoty se u zdravého člověka objevují zřídka, a pokud ano, tak se většinou rychle samy upravují. Takže vámi uváděné rozdíly jsou možné, a to ani nepočítám s možnou chybou měření.(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
Hladina glukozy
(21.06.2025)
Dotaz
Dobrý den, pořídila jsem si freestyle libre 2, abych měla přehled po jakém jidle mi nejvíc stoupá glykemie. U dr na lačno 5,8, dlouhodobý 38. Teď na senzoru mi vyleze glykemie po jidle (krajic chleba,zelenina a kaca)klidně i na 11 ale za 1hod mám třeba 7 a za 2hod jsem na 5. Je to tak v pořádku? Hodinu po jidle mám cukr v pořádku ale hned po jidle to jde rychle nahoruOdpověď
Dobrý den,
u plně zdravého jedince by po běžném jídle glykémie k 11 mmol/l stoupat neměla. Předpokládám, ale, že jste diabetik, nebo máte prediabetes. Pokud ne - tak doporučuji doplnění oGTT jako základního diagnostického testu na diabetes. Protože glykémie k 11 mmol/l by zde svědčily již pro poruchu metabolismu glukózy - ať již na úrovni prediabetu nebo diabetu. Je pravda že již glykémie nalačno 5,8 mmol/l by byla v pásmu prediabetu.
Pokud máte diabetes, tak se glykémie k 11mmol/l může dostat. Pokud byste byla na inzulinu, tento rychlý vzestup a pokles by svědčily proto, že dávka inzulinu je dostatečná (nebo dokonce o něco vyšší než je potřeba - to by záviselo na glykémii před jídlem), ale že potřebujete píchat inzulin o něco dříve. Pokud jste jen na prášcích tak je vidět, že tělo na vzestup glykémie reaguje a je schopné vytvořit inzulin ke snížení glykémie, jen už nedokáže reagovat tak rychle. Zde by mělo být základem upravení dietních opatření - zkusit se vyvarovat bílému pečivu a volit spíše potraviny s nižším glykemickýcm indexem (GI). Ty jsou obecně u diabetiků preferovány. Gl vyjadřuje, jak rychle potraviny zvyšují hladinu glukózy, po jejich snězení. Čím je index vyšší, tím glykémie stoupá rychleji. GI je možné najít na internetu - např. na stránkách STOB - https://www.stob.cz/cs/glykemicky-index-tabulky. GI není dán jen potravinou samotnou, ale i jejím zpracováním - čím více zpracované (jak mletím, tak například smažením…), tím vyšší glykemický index. Proto například bramborová kaše nebo hranolky mají vyšší glykemický index než vařené brambory.
Pokud se ptáte, zda jsou vaše hodnoty v pořádku. Ideální je nemít takto vysoké glykémie, ale velice záleží i na tom kolik času nakonec strávíte ve vysokých glykémiích - což je možné díky zmiňovanému senzoru zjistit.
(odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)
-
diabetická dieta a příspěvek na ni
(17.06.2025)
Dotaz
Od roku 1996 mám DM II.typu. Jaká je výše příspěvku na dietu,nikdy jsem nežádala. Insulin 5x denně.věk: 73 let výška: 165 cm váha: 85 kgOdpověď
Dobrý den,
diabetik může získat příspěvek na dietu buď jako příspěvek na živobytí od Úřadu práce nebo na sociálním odboru v místě bydliště.
Některé zdravotní pojišťovny rovněž přispívají z fondu prevence.
Výše příspěvku závisí na příjmech, jejichž doložení je potřeba. Dále v diabetologické ambulanci dostanete potvrzení o typu diabetu a nutnosti dodržovat dietu
Je tedy na Vás, abyste vyrazila na pojišťovnu, nebo na sociální úřad a zeptala se na podmínky pro příspěvek.
s pozdravem(odpovídá MUDr. Dagmar Bartášková, Diabetologická a endokrinologická ambulance Praha 4)
-
Glykémie nalačno doma vs. krevní testy + sacharidy omezení kvůli glykemii a následné nežadoucí hubnutí
(15.06.2025)
Dotaz
Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou a dotazem skrze rozvoj cukrovky. Ráda bych se zeptala na jednu věc. Jak a proč zacházet s tím, pokud osobně jsem opakovaně doma naměřila glykémie nalačno hodnoty jako prediabetes či dokonce diabetik 2. typu - opakovaně po týdenním měření klidně až k 7 a přes den i po jídle až klidně k 10. Vždy ale jen pomocí domácího glukometru. Nicméně každý rok chodím jako samoplátce také na kompletní krevní testy a nechávám si měřit zároveň i glyk.hemoglobin z klasické žilní krve či glykémie právě z žil a ty jsou vždy v normě - glyk.hemoglobin v rozmezí 30-34 a glykemie jednou byla na hraně, ale max. do 5,5. Zároveň ale jsem hodně hubená a aktuálně naopak než hubnout se potřebuji přibrat. Zároveň ale již přes 10 let se stravuji výhradně zdravě - myšleno BEZ sladkostí, jednoduchým cukrů a hlavně již stabilně přes 5 let i formou tzv. přerušovaného půstu, čili dodržuji veškerá opatření, co se doporučují lidem právě skrze vyšší glykemie + i samozřejmě vždy jsem byla velmi aktivní a pohyb je součástí mého každého dne,ačkoliv nyní,kvůli přibírání jsem ho musela omezit. Jak v tomto opačném případě postupovat? Slyšela jsem názory, že pokud je člověk hubený a zároveň absolutně jeho strava je ukázková (žádné nekvalitní zpracované potraviny, sacharidy výlučně jen kompletní, žádné cukry ani sladkosti apod..) + navíc i POTŘEBUJE přibrat, tak ty hodnoty mohou být zkreslené a nemám to řešit a nikdy mi lékaři neřekli, že bych měla se znepokojovat, protože ty hlavní - krevní testy a hodnoty,byly vždy v normě a navíc jsem právě ve fázi přibírání a zároven nežiji nezdravě , tak se tím vůbec nemám znepokojovat. Jak bych se ale měla, dle vás, lékařů přímo z oblasti dia, stravovat, když potřebuje jíst opravdu hodně abych nabrala na hmotnosti, což je naprosto v mém případě základní, abych NEOMEZOVALA ani sacharidy, neboť když jsem je zkusila kvůli té glykémii omezit, tak jsem začala ještě víc hubnout, což je nepřípustné, ačkoliv jsem třeba jedla naopak více tuků (tzv. low carb dietu), tak po osobních zkušeností právě s různými směry, jakmile omezím sacharidy, ba i jen pod 200g/den, ačkoliv zvýším tuky a bílkoviny, tak hubnu jak blázen.... Takže jak se mám k tomu postavit? Další jen otázka, prosím Vás, jak to je s povinností OGTT testu. Tím, že nejím přes 10 let vůbec sladké a nepiji slazené nápoje a sebemenší sladkosti mi dělají zle a ani je nepozřu, tak představa vypití glukozy se mi dělá zle a vím, že bych to ani nedokázala, protože mám problém i se sladším ovocem a obecně ovoce čisté samotné ani nesním, jak jsem si na cukr odvykla, (sním ovoce jen v omezeném množství a jen v kombinaci se zeleninou či bílkovinou) tak je opravdu povinností jej absolvovat, nebo mohu být i bez něj? Do budoucna totiž plánujeme rodinu a miminko. Mockrát děkuji za ochotné odpovědi. Jinak doplnění - v rodině cukrovku máme: -otec - aktuálně v 55 letech diagnostikována DM 2. typu - matka - těhotenská cukrovka v 21 letech - následně již nic - babička z matčiny strany - v 72 letech - prediabetes - děda z otcovy strany - již nežije, ale od 50 let léčen léky na DM 2 -prababička z matčiny strany - nežije , ale od 50 let DM 2věk: 31 let výška: 161 cmOdpověď
Milá Andreo, uvádíte, že se stravujete zdravě, jíte poměrně málo sacharidů a volné cukry téměř vůbec, dostatečně se pohybujete. Bohužel ale neuvádíte svoji váhu, jen píšete že hubnete a chtěla byste přibrat.
Já vám doporučuju, abyste se objednala i jako samoplátce na vyšetření k praktickému lékaři a vyžádala si vyšetření glykémie ráno na lačno (od večeře již nic nejíst). Kromě toho by se měl znovu vyšetřit glykovaný hemoglobin. Následně byste si v klidu snědla svoji snídani, která by měla obsahovat také nějaké sacharidy, např. 80 až 100 g chleba (jeden krajíc) a k tomu třeba bílý jogurt nebo něco podobného. Po 2 hod. byste se dostavila na opětovné změření glykémie – s odesláním do standardní laboratoře.
Podle výsledků by se celkem dobře dal vyloučit či diagnostikovat diabetes, případně porucha glukózové tolerance.
Bude-li glykémie na lačno do 5,6 mmol/l, po jídle do 10 mmol/l a glykovaný hemoglobin v normě, tak byste mohla diabetes klidně pustit z hlavy.
Budou-li ale výsledky zvýšené a vy kromě toho hubnete, i když nechcete, např. pod 50 kg, budete potřebovat podrobnější vyšetření, např. stanovení autoprotilátek charakteristických pro diabetes 1. typu.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
Glucophage xr 1000mg
(13.06.2025)
Dotaz
Beru Glucophage xr 1000mg1 večer. Ráno je stále glyjrmie8 přes den v normě. Jak tu ranni glykemii snížit?věk: 75 let výška: 160 cm váha: 69 kgOdpověď
Milá Miloslavo, pokud vám přes den glykémie nestoupá příliš nad těch 8 mmol/l, tak buďte spokojená. Pokud někdo má ráno 8 a po snídani nad 12, tak bych něco dalšího doporučoval, ale takhle je to celkem v pořádku.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
Cukrovka a léky
778 dotazů
-
Ozempik- hradí pojišťovna?
(21.06.2025)
Dotaz
Dobrý den jsem muž mám morbidní obezitu tipů 3 Cukrovku tipů 2.Chtel sem se zeptat zda mi pojišťovna VZP proplatit nakou částku děkuji Bledývěk: 53 let výška: 168 cm váha: 140 kgOdpověď
Dobrý den,
pojišťovna proplácí lék Ozempic pouze diabetikům, kteří splní podmínky dané pojišťovnou. Je to hmotnost, toto splníte. Dále je to ještě stav kompenzace diabetu (tedy parametr HbA1C nad 60 mmol/mol) a léčba cukrovky minimálně dvěma léky, při čemž toto nevede k dostatečné kompenzaci diabetu. Protože nepíšete jak jste léčen a jaké máte výsledky, doporučuji Vám konzultovat svého diabetologa, který Vám řekne, zda Vám lék pojišťovna může hradit nebo ne.
Doporučení redakce:
Když si zadáte do rámečku HLEDAT v Poradně klíčové slovo Ozempic, naleznete spoustu zajímavých dotazů na toto téma a mnoho užitečných odpovědí.
(odpovídá MUDr. Dagmar Bartášková, Diabetologická a endokrinologická ambulance Praha 4)
-
Dobrý den, p. Doktorka mi chce napsat metformin. Gi jsem měla 6 a dlouhodobý 43.
(17.06.2025)
Dotaz
Nevím, zda je to nutné?věk: 68 let výška: 160 cm váha: 98 kgOdpověď
Milá Zdeňko, máte lehkou poruchu glukózové tolerance. Ta při obezitě a nedostatečně přísné dietě může snadno přejít do zjevného diabetu a metformin může přispět k tomu, že se diabetes nevyvine nebo oddálí. Zároveň může trochu pomáhat hubnutí.
Já vám na prvním místě doporučuji omezení kalorického příjmu a více pohybu. Ale to se lehce řekne a hůř dlouhodobě dodržuji. Metformin vám neuškodí a může pomoci.(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
vhodnost léku
(14.06.2025)
Dotaz
dobrý den,mám cukrovku 2st. kolem 7.Dostal jsem JARDIANCE,po tom mi bývalo špatně,pak JUZINA. Nyní po kontrole na nefrologii kreatinin 190,nasazen FORXIDA,Není mi po tom dobře,přesvědčují mě že to berou všichni a nejsou nežad,účinky. Opravdu už nevím. V r. 2022 jsem měl menší plicní embl. a dvakrát dializa.Od té doby samý problém. Ten kreatinin je tři roky stejný,říkají že přijdu o ledviny.děkujivěk: 71 let výška: 196 cm váha: 110 kgOdpověď
Milý Vlastimile, i když neznám vaše kompletní vyšetření, domnívám se, že máte poměrně pokročilé diabetické onemocnění ledvin, které skutečně může dospět do konečného selhání ledvin. Proto je velmi důležité, abyste byl léčen tak, aby vaše onemocnění ledvin co nejméně postupovalo.
Pravděpodobně vám to vaši lékaři vysvětlili, ale mezi základní opatření se řadí:
- Udržování krevního tlaku co nejblíže normálním hodnotám, tedy nejlépe v rozmezí 110/70 – 130/90
- Užíval léky, které mohou postup onemocnění ledvin zpomalovat. Patří mezi ně jak Jardiance, tak Forxiga. Po těchto lécích opravu udává málo kdo nevolnost. Mezi možné vedlejší účinky patří u mužů kvasinkové záněty předkožky, který leze předcházet vhodnou hygienou. Oba léky zvyšují vylučování cukru do moči (čímž také přispívají k vyrovnání diabetu).
- Mít dobře vyrovnaný diabetes, což celkem máte.
- Mít hladiny krevních tuků v normě či blízko normy
- Pravidelně vynakládat přiměřenou fyzickou zátěž, např. pravidelné delší vycházky.
Lék Forxiga vám silně doporučuji. Měl byste to s ním zkusit a třeba ho brát s jídlem či po jídle. Pokud by opravdu vyvolával nevolnost, tak byste jej užívat nemohl, ale já bych spíše hledal jiné příčiny nevolnosti.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
hladina cukru
(03.06.2025)
Dotaz
Dobrý den. Mám 73 roků, glukóza 7,0mmol/l. Beru 0-0-1 a B_HbA1c-IFCC mám 51nmol/mol. Beru 0-0-1 Glucophage 500. Taky beru na ředění krve Xarelto 15mg. Je nezbytné zvyšovat denní dávku Glucophage? Když mám cukr 6,5, tak už se cítím zpomalený. Chodím 2x týdně do posilovny a hraji v kapele, takže pohybu mám dostvěk: 73 let výška: 179 cm váha: 96 kgOdpověď
Milý Ivane, lék Glucophage se většinou toleruje velmi dobře, jen občas lidé udávají zažívací obtíže. Útlum není obvyklý. Vy navíc máte velmi nízkou dávku. Doporučuji vám ho brát dále a je-li potřeba, tak i ve vyšší dávce.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
Xultophy - závažné vedlejší účinky?
(27.05.2025)
Dotaz
Dobrý den, aktuálně jsem čerstvě s DM II léčen inzulínem Xultophy. V příbalovém letáku není ani zmínka o riziku vzniku karcinomu štítné žlázy. Oč větší překvapení, že u anglické verze léku je toto varování uvedeno dokonce i na krabičce. → zde: Liraglutid, jedna ze složek XULTOPHY 100/3.6, způsobuje nádory C-buněk štítné žlázy při klinicky relevantních expozicích u obou pohlaví potkanů i myší. Není známo, zda XULTOPHY 100/3.6 způsobuje nádory C-buněk štítné žlázy, včetně medulárního karcinomu štítné žlázy (MTC), u lidí, protože význam C-buněk štítné žlázy vyvolaných liraglutidem pro člověka nebyl stanoven. Moc rád bych se zeptal na váš názor. Přiznám se, že jsem z toho zneklidněn a nejsem si jistý, jak/či za daných okolností v léčbě pokračovat. Děkuji David.věk: 55 let výška: 187 cm váha: 106 kgOdpověď
Vážený pane Davide, přeji dobrý den,
děkuji Vám za Váš dotaz a za důvěru, se kterou se na mě obracíte. Chápu, že informace uvedené v anglické dokumentaci k přípravku Xultophy mohou vyvolat znepokojení, zvláště pokud nejsou v české verzi příbalového letáku explicitně uvedeny.
Dovolte mi k tomu několik objasnění:
Jednou ze složek přípravku Xultophy je liraglutid – analog GLP-1 (glukagon-like peptidu 1), který je ve své podstatě hormonální látkou napodobující přirozené působení inzulínu. Ve studiích na hlodavcích (zejména potkanech a myších) byl zaznamenán výskyt nádorů z tzv. C-buněk štítné žlázy při dlouhodobé aplikaci liraglutidu ve vysokých dávkách.
Tyto nálezy vedly k preventivnímu varování v některých jazykových verzích příbalových informací (zejména v USA), přestože: nebyla prokázána přímá souvislost mezi liraglutidem a nádory štítné žlázy u lidí. Mechanismus vzniku těchto nádorů u hlodavců se ukazuje být specifický pro tento živočišný druh, tedy hlodavce – lidské C-buňky nereagují na GLP-1 stejným způsobem jako ty zvířecí.
Současné odborné stanovisko Evropské lékové agentury (EMA), stejně jako dalších regulačních autorit je takové, že považují liraglutid za bezpečný při schváleném použití, a varování týkající se medulárního karcinomu štítné žlázy (MTC) u lidí není dosud podloženo klinickými daty. U pacientů bez osobní nebo rodinné anamnézy medulárního karcinomu štítné žlázy nebo tzv. MEN 2 syndromu (mnohočetná endokrinní neoplazie typu 2) není důvod léčbu ukončovat. Důvody proč takové stanovisko regulační orgány vydávají vychází z klinické studie LEADER, ve které byly zařazeni pacienti léčení liraglutidem po dobu až 5 let. Pacientů bylo celkem 9 340, tedy poměrně velké množství. Za celou dobu sledování nebyl pozorován žádný případ MTC, ale ani zvýšení hladiny kalcitoninu, což je pro MTC charakteristické. Pokud by jste si chtěl sám udělat obrázek o kvalitě důkazů uvádím odkaz na databázi americké národní lékařské knihovny, kde naleznete text článku: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29279300/. 7 let před publikováním tohoto článku, byly zveřejněny výsledky sledování hladiny kalcitoninu u více než 5 000 pacientů léčených liraglutidem. Na základě zjištěných dat výzkumníci konstatovali: "Tato data nepodporují vliv aktivace receptoru GLP-1 na hladiny CT v séru u lidí a naznačují, že zjištění dříve hlášená u hlodavců se nemusí vztahovat na člověka.". Také v tomto případě uvádím odkaz: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21209033/
Co doporučuji:
Pokračujte v léčbě, pokud je dobře tolerována a má pozitivní účinky na hladinu glykémie.
Pokud přesto máte obavy, je možné konzultovat věc se svým ošetřujícím diabetologem nebo endokrinologem. Požádat o základní ultrazvukové vyšetření štítné žlázy, případně stanovení kalcitoninu, pokud je podezření na C-buněčný proces (v praxi velmi vzácný).
Rizika vždy hodnotíme ve vztahu k přínosům léčby – a v případě přípravku Xultophy jsou přínosy (účinná kontrola glykémie, snížení rizika hypoglykémie a možný kardiovaskulární benefit) u drtivé většiny pacientů výrazně vyšší než teoretická rizika.
S přátelským pozdravem(odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)
Cukrovka a těhotenství
394 dotazů
-
Vyšší ranní glykémie v těhotenství
(20.06.2025)
Dotaz
Dobrý den, Při odběrech v prvním trimestru jsem měla hodnoty glykémie na lačno 5.3 a poté 5.5, byla jdem tedy odeslána na diabetologii. I přes dietu mi lačné hodnoty neklesly pod požadovaných 5.1. Byla mi nasazena léčba Glucophage 500 mg 1 tableta večer, ale lačná glykémie se stále drží okolo 5.5 na glukometru. Hodinu po jídle mám hodnoty do 6, avšak po večeři mám okolo 4.7. Dietu dodržuji, zkoušela jsem druhou večeři se sacharidu, bez sacharidů, ale lačná glykémie nechce klesat. Nyní jsem ve 20tt. Lačná glykémie ze žíly před otěhotněním 5.4. Nyní glykovaný hemoglobin 33, výška 172 cm, váha 88 kg. Je můj stav opravdu vážný pro plod jak mě lékařka straší? Děkuji za odpověď.věk: 33 let výška: 172 cm váha: 88 kg těhotenství: 20. týdenOdpověď
Dobrý den,
opakované vyšší glykémie nalačno než 5,3 mmol/l mohou ovlivňovat vývoj miminka. Pokud glykémie neklesnou při dietních opatření, je nutné užívat léky (metformin, nebo případně inzulín). Vaše glykémie nejsou dramatické, ale určitě byste měla být sledována a glykémie by měly být pod 5,3 mmol/l. Zdravím
(odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)
-
Zpožděný odběr lačné glykémie
(17.06.2025)
Dotaz
Dobrý den, byla jsem dvakrát na OGTT. V obou případech byla naměřena zvýšená ranní glykémie 5,21 a 5,39. Nicméně jsem se dočetla, že pozdější odběr lačné glykémie může vést k falešně pozitivním výsledkům. V obou případech byla krev odebrána až po 2 hodinách od probuzení (kvůli přípravě a předání prvního dítěte do školky). Lačnění bylo dodrženo, po probuzení jsem pila pouze čistou vodu. U zdravého člověka může údajně po 2 hodinách od probuzení dojít k nárůstu glykémie až o 0,5. Což by v mém případě mohli klidně znamenat hodnoty 4,7 a 4,9. Zároveň jsem vždy velmi nervózní z odběru, což by mohlo mít také menší vliv na zvýšení. Co si o tom prosím myslíte? Vzhledem k tomu, kolik faktorů může mít vliv na lačnou glykémii, mám velkou nedůvěru k určení diagnózy pouze na základě těchto hodnot. Děkuji.věk: 30 let výška: 170 cm váha: 70 kg těhotenství: 28. týdenOdpověď
Dobrý den, u zdravé ženy by hladina glykémie nalačno neměla být vyšší než 5,1 mmol/l. Regulace glykémie by měla zvládnout stres, hladovění, nevyspání i další faktory. Pokud je glykémie nalačno již vyšší, není regulace glykémie dostatečná a rozvíjí se cukrovka. Doporučení pro screening těhotenské cukrovky jsou závazná. Maximálně si můžete doplnit OGTT. Ale aby byla vyloučena těhotenská cukrovka, musela byste mít při OGTT glykémii nalačno pod 5,1 mmol/l. Odběr ihned po probuzení není možné zajistit, to byste musela spát v odběrovém centru 😉.
S pozdravem
(odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)
-
Zhoršení glykemie
(13.06.2025)
Dotaz
Dobrý den, jsem 38+6 s GD korigovaným dietou. Poslední 2 dny mám velmi zvýšené hodnoty lačna 5,5 a 5,7 a po jídle 8,1. Až do ted jsem nemela s hodnotami problem a ani jsem nepochybila v dietě. Nicméně od pondělí nespim, dcera má neštovice a vychází mi spánek zhruba na 2 hodiny denne, dnes začla u mě teplota. Muže být toto zhoršení spojené s tím? Muj lékař bude v ordinaci až 17.6. Moc děkujivěk: 30 let výška: 168 cm váha: 86 kg těhotenství: 38. týdenOdpověď
Dobrý den,
nemoc a nedostatek spánku mohou zvýšit glykémie. Pokud by však glykémie přetrvávaly stále vyšší více než 2-3 dny, kontaktujte svého lékaře. Bude nutné třeba i na přechodnou dobu nasadit léky (metformin nebo inzulín).
S pozdravem(odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)
-
Glykovaný hemoglobin
(10.06.2025)
Dotaz
Dobrý den, mohu prosím poprosit o radu,zda hodnoty glykovaného hemoglobinu 32 a 34 (v 37.tydnu těhotenství) jsou v pořádku? Na prvním screeningu glykemie nalačno 5,12 (tudíž vedena jako gestační diabetes). Děkujivýška: 159 cmOdpověď
Dobrý den,
ano Vaše hodnoty glykovaného hemoglobinu jsou v normě. Norma je do 40 mmol/mol. Moc zdravím
(odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)
-
Těhotenská cukrovka?
(06.06.2025)
Dotaz
Dobrý den, ráda bych se zeptala na Vás názor, jak mám postupovat. V první těhotenství jsem měla cukrovku. Nyní ve druhém jsem podstoupila test ale byl negativní. Každopádně mi to nedalo a zkoušela jsem si preventivně měřit hodnotu na lačno. Kdy mi již po 2x vyšlo více jak 5,1 (konkrétně 5,1). I v minulém těhotenství jsem měla problém spíše s hodnotou na lačno. Jsem ve 32 týdnu. Měla bych to řešit mimo to že začnu s dietou jakou jsem dodržovala při prvním těhotenství? Dekujivěk: 38 let výška: 160 cm váha: 79 kg těhotenství: 32. týdenOdpověď
Dobrý den,
při měření na glukometru je hodnota do 5,3 mmol/l v normě. Těhotenská cukrovka se z 95% objevuje v dalším těhotenství znovu. Doporučovala bych dietu raději dodržovat, občas se změřit na glukometru a příp. kontaktovat Vašeho diabetologa.
Zdravím
(odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)
Cukrovka a komplikace
307 dotazů
-
Zexitor a vypadávání vlasů
(13.06.2025)
Dotaz
Dobrý den, beru léky na ŠŽ,vysoký krevní tlak,na vysoký cholesterol,diabetes 2 nyní mi diabetolog přidal zexitor 500, 1.týden 1 tab,2.týden2 tab.,3.týden 3 tab a 4.týden 4 tab. četla jsem nežadoucí účinky,výpadek vlasů,už jich tak mám málo díky ŠŽ,myslíte že bych měla zkusit něco jiného? Monikavěk: 47 let výška: 159 cm váha: 86 kgOdpověď
Vážená paní Moniko, přeji dobrý den,
léčivý přípravek Zexitor 500 není spojován s vypadáváním vlasů. Tento nežádoucí účinek dokonce není součástí souhrnu údajů o přípravku ani příbalové informace. Výrobce jej v těchto oficiálních dokumentech neuvádí. V odborné literatuře lze nalézt několik publikovaných případů pacientů, u kterých při terapii metforminem, což je účinná látka přípravku Zexitor 500, bylo zaznamenáno vypadávání vlasů, ale tito pacienti užívali současně také jiné léky. Jinými slovy vypadávání vlastů při terapii mefrominem je patrně možné, ale jedná se o mimořádně vzácný nežádoucí účinek. V případě metforminu se v odborné literatuře tak trochu spekuluje, že by důvodem vypadávání vlasu mohl být nedostatek vitaminu B12, který může navodit dlouhodobé podávání metforminu. Já osobně považuji za významné spíše to, že metformin dokáže bránit vypadávání vlasů, které může být způsobeno převahou mužských pohlavních hormonů nad ženskými. Metformin má totiž schopnost změnit poměry těchto hormonů a potlačením vlivu tzv. androgenů (tj. mužských pohlavních hormonů) vždy vede ke zvýšení hustoty vlasů i jejich kvality. Pokud Vám vypadávají vlasy již nyní bylo by dobré provést laboratorní vyšetření (hladina vitaminu B12, TSH, androgenů). Podle mého názoru vše nasvědčuje tomu, že terapie metforminem je spíše spojena se zastavením vypadávání vlasů.
S přátelským pozdravem
(odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)
-
Reakce na lék Stadamet 500mg
(10.06.2025)
Dotaz
Dobrý den, prosím o informaci zda Stadamet může vyvolat extrémní vypadávání vlasů. Evavěk: 66 let výška: 172 cm váha: 69 kgOdpověď
Vážená paní Evo, přeji dobrý den,
vypadávání vlasů může být nežádoucím účinkem mnoha léků, jen málokdy se jedná o extrémní závažnost, jak uvádíte. Metformin společnosti Stada obchodovaný pod názvem Stadamet nemá nežádoucí účinek vypadávání vlasů uvedený v SPC, což ale neznamnená, že by k takovému nežádoucímu účinku nemohlo dojít. Podíval jsem se proto do databáze nežádoucích účinků FDA. Metformin má v této databázi hlášených více než 58 tisíc nežádoucích účinků, ale žádný z nich není vypadávání vlasů. Vlasů se týkají jiné nežádoucí účinky, jako je abnormální růst, změna barvy vlasů, zarůstání vlasů, změna textury vlasů a hypertrichóza (tedy zvýšení růstu vlasů). Poslední nežádoucí účinek mě zaujal a tak jsem se podíval, zda se růstem vlasů zabývají také vědci z americké národní lékařské knihovny. Tam jsem ke svému překvapení objevil studii provedenou u zvířat, ve které aplikovali krém s metforminem, přičemž zjistili, že dochází ke zvýšení počtu vlasových folikulů a hustoty ochlupení laboratorních potkanů.
Vypadávání vlasů je velmi nepříjemný nežádoucí účinek, proto Vám doporučuji se obrátit na zkušeného dermatologa. Je možné, že u Vás se na vypadávání vlasů podílí methotmin, ale je to málo pravděpodobné, protože by to byl první případ, který se mi podařilo najít. Je možné, že užíváte i jiné léky, nebo že jste změnila stravovací návyky nebo máte zvýšenou stresovou zátěž. Vypadávání vlasů může mít mnoho příčin, je známo, že je věkem podmíněné, a že postihuje muže i ženy, obvykle ve vyšším věku. Tradiční léky na obnovu vlasů, jako je minoxidil, mají omezení, jako je podráždění kůže a hypertrichóza. Metformin je antidiabetikum, které může podpořit regeneraci vlasových folikulů prostřednictvím zvýšení indukce tvorby nových vlasových folikulů. Jen pro úplnost uvádím, že některá jiná antidiabetika mohou způsobit vypadávání vlasů jako nežádoucí účinek.
S přátelským pozdravem
(odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)
-
Nepřiměřená dlouho trvající hypoglykémie u diabetika 1. typu
(01.06.2025)
Dotaz
Dobrý den, mám 25 let diabetes 1. typu, vždy jsem víceméně dobře zvládal kompenzaci, zatím nemám chronické potíže. V poslední době pozoruji, že na vyrovnání glykémie po jídle potřebuji zhruba o třetinu méně inzulínu než dříve. Někdy mívám hypoglykémie, na jejichž zvládnutí potřebují opravdu velké množství sacharidů, 60g i více. Tyto hypoglykémie nemají příčinu ve špatném nastavení jídla a inzulínu, dříve jsem se s tím nesetkával. Martinvěk: 69 let výška: 175 cm váha: 75 kgOdpověď
Milý Martine, s délkou trvání diabetu 1. typu se často zhoršuje přirozená ochrana organizmu před hypoglykémií. Ta je u diabetu narušena tím, že když je inzulín jednou v těle, tak už tam prostě je, zatímco u zdravého člověka se při klesající hodnotě glykémie okamžitě zarazí produkce inzulínu.
Při diabetu 1. typu chybějí v ostrůvcích beta buňky, které produkují inzulín a také přímo kontrují alfa buňky, které udržují „ve střehu“. Alfa buňky produkují glukagon, který glykémii naopak zvyšuje. U diabetu 1. typu jsou sice alfa buňky přítomné, ale reagují méně a časem se to dále zhoršuje.
Takže na obranu proti hypoglykémii zbývá už jenom jeden hormon, a to je adrenalin. Ten nejen glykémii zvyšuje, ale jeho vyplavení také vyvolává příznaky hypoglykémie, takže člověk ji hned rozpozná a reaguje tím, že se nají.
Bohužel, i ten adrenalin se časem opožďuje a viní se z toho autonomní neuropatie vyvolaná diabetem při dlouhém trvání. To může vést až k tomu, že si člověk hypoglykémii uvědomí až opravdu pozdě při nízké hodnotě, která může být i nebezpečná.
Člověk by tohle všechno měl pochopit a uvědomit si, že je to hodně v jeho rukách. K dispozici jsou nyní naštěstí senzory hladiny glukózy v podkoží, které pacienta včas varují. Kromě toho mohou být přímo napojené na inzulínovou pumpu, která dnes dokáže infúzi inzulínu zpomalit či úplně na nějakou dobu zastavit.
I s použitím této technologie je to ale problém. Člověk musí být mnohem více opatrný a musí pokud možno hypoglykémiím předcházet. Je totiž známo, že každá další hypoglykémie poruchu dále zhoršuje a naopak se vnímání hypoglykémie zlepšuje, když je člověk dlouhodobě téměř bez hypoglykémií.
Potřeba inzulínu u osob ve starším věku bez obezity často klesá. Potřebu inzulínu také snižuje pokročilé onemocnění ledvin.
Co tedy můžete dělat:
Rozhodně trvale používejte senzory a zvažte užívání pumpy – je ovšem nutná dobrá edukace. Vývoj glykémií pečlivě sledujte a snažte se hypoglykémiím předcházet příjmem malého množství sacharidů při klesající hodnotě nebo vypitím malého množství např. džusu. Monitor senzoru si nastavte tak, aby vás před hrozící hypoglykémií včas varoval. Opatrný buďte zejména při fyzické aktivitě a včas si dejte malou dávku sacharidů.
A konečně: pro jistotu noste při sobě Glukagen hypokit, který je určen pro poučené blízké osoby, aby jej mohly použít v případě vaší těžké hypoglykémie, kdybyste si sám již nedokázal pomoci.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
Trpím CHOPN,2-3 stupeň, astma 2-3 stupeň a diabetem 2. typu
(01.06.2025)
Dotaz
Užívam inzulín humalog KwikPen,Toujeo noční a k tomu mi lékař naaordinoval siofor prolong 100mg a Pioglitazon Actavis 30mg. Jenomže po užíti těchto medikamentů mívam velmi často silné astmatické záchvaty a musí mi být aplikovány kortikoidy abych mohl vůbec existovat. Chtěl bych vědět zda záchvaty nespouští Siofor.Děkují.věk: 68 let výška: 187 cm váha: 167 kgOdpověď
Vážený pane Jane, přeji dobrý den
děkuji za Váš dotaz a důvěru, se kterou se na mě obracíte. Z Vašeho sdělení vyplývá, že užíváte kombinovanou léčbu diabetu 2. typu, konkrétně: inzulin prandiální (Humalog), bazální inzulin (Toujeo), metformin s prodlouženým uvolňováním (Siofor prolong 1000 mg) a pioglitazon (Actavis 30 mg). Uvádíte výskyt opakovaných a závažných astmatických záchvatů po nasazení metforminu a pioglitazonu, přičemž stav si opakovaně vyžádal podání kortikoidů. Tento vývoj je samozřejmě velmi znepokojivý, a je správné jej řešit.
Metformin (účinná látka přípravku Siofor prolong) má velmi příznivý bezpečnostní profil a bývá většinou velmi dobře snášen, ale velmi vzácně může vyvolat nežádoucí účinky, včetně nežádoucích účinků v oblasti dýchacích cest. Byl např. popsán případ pacienta s astmatickým záchvatem (Insulin/metformin/ramipril. Reactions Weekly 1978, 212 (2023). https://doi.org/10.1007/s40278-023-47579-x), který může být spuštěn hypersenzitivní reakcí nebo nespecifickým podrážděním bronchů. Pokud se záchvaty začaly objevovat po nasazení Sioforu a dříve jste takové potíže nemíval, nelze souvislost vyloučit. Rozhodně by bylo vhodné léčbu metforminem přechodně přerušit a zhodnotit, zda záchvaty ustoupí – ovšem výhradně po domluvě s Vaším ošetřujícím diabetologem. Naopak, některé studie naznačují, že metformin může mít pozitivní vliv na kontrolu astmatu. Např. studie publikovaná v časopise JAMA Internal Medicine zjistila, že užívání metforminu bylo spojeno s nižším rizikem astmatických záchvatů u pacientů s diabetem 2. typu a současně s astmatem.
Pioglitazon je derivát thiazolidindionu a působí protizánětlivě, ale v literatuře nejsou známy přímé souvislosti s vyvoláním astmatických záchvatů. Může však zadržovat v těle tekutiny, což v ojedinělých případech zhoršuje dechové obtíže u pacientů se srdečním nebo plicním onemocněním.
Doporučuji Vám obrátit se na svého diabetologa/diabetoložku, jedině ten/ta může rozhodnout o změně terapie, nebo její úpravě. Rozhodně by nebylo dobré užívat léky, které způsobují zhoršení dušnosti vyžadující podání glukokortikoidů, už jen proto, že glukokortikoidy zhoršují kompenzaci diabetu.
S přátelským pozdravem
(odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)
-
Špatně píchnutý inzulin
(23.05.2025)
Dotaz
Co se stane když jsem si píchla Tresiba 28 jednotek ráno a večervěk: 46 let výška: 160 cm váha: 72 kgOdpověď
Milá Petro, odpověď může být dost individuální. Lék Tresiba účinkuje déle než 24 hod. a tak po dobu asi 2 dnů můžete mít sklon k nízkým glykémiím a měla byste si na to dát pozor a glykémie sledovat.
U člověka, který je dobře citlivý na působení inzulínu by to mohlo vyvolávat i těžší hypoglykémii. U vás spíš předpokládám, že máte typ 2 a citlivost sníženou. Tak si myslím, že to nebude žádné drama. Ale pro jistotu byste si měla glykémie sledovat a mít u sebe něco sladkého.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
Cukrovka a technologie
92 dotazů
-
Poškodí magnetoterapie ramene senzor FreeStyle Libre 2?
(14.06.2025)
Dotaz
Poškodí magnetoterapie ramene senzor FreeStyle Libre 2?věk: 64 letOdpověď
Dobrý den,
nejsem schopna odpovědět přesně na Váš dotaz. Dle informací od výrobce: Systém musí být odstraněn před zobrazováním magnetickou rezonancí (MRI), počítačovou tomografií (CT) nebo vysokofrekvenčním elektrickým teplem (diatermie). Vliv MRI, CT nebo diatermie na výkon systému nebyl hodnocen. Expozice může poškodit senzor a může ovlivnit správnou funkci zařízení, což by mohlo způsobit nesprávné hodnoty.
Myslím, že magnetoterapii přímo také nikdo netestoval. Pokud by měla být na rameno končetiny, kde je senzor upevněn, tak si myslím, že by k ovlivnění funkce senzoru dojít mohlo. Vliv při použití na druhou končetinu bude záležet na tom, jaký přístroj je používán a kam až dosahuje magnetické pole při používání.
Přesnější informace by mohl teoreticky poskytnout výrobce senzorů - je možné se případně obrátit na jejich help linku - kontakty lze nalézt na stránkách: https://www.freestylelibre.cz/
(odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)
-
Bolusový kalkulator
(11.06.2025)
Dotaz
Dobrý den,mám dotaz na aplikaci bolusový kalkulator.Existuje aplikace i pro uživatele inzulínu na perech nebo je jen pro pumpy?Popřípadě jak se aplikace jmenuje?Chtěla bych ji využívat a nemohu žádný kalkulátor najít.Dekujivěk: 43 let výška: 160 cm váha: 71 kgOdpověď
Aplikace "my life" umožňuje využívání bolusového kalkulátoru i když nemáte inzulinovou pumpu - zvolíte zde terapii MDI. Aplikace mySugr má také bolusový kalkulátor, ale u ní si nejsem jista, zda se nedostal v posledních aktualizacích do placené části - musela byste vyzkoušet. Na google play je možné teoreticky najít ještě několik kalkulátorů (několik pod názve Bolus calc), ale ty osobně vyzkoušené nemám, takže nedokáži více říci.
(odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)
-
Oyikey nano jehličky
(09.06.2025)
Dotaz
Dobrý den funguje tento lék nebo ke to podvod,píší že to je vyrobeno v ČR.věk: 35 let výška: 156 cm váha: 135 kgOdpověď
Rozhodně to není mezi schválenými zdravotnickými přípravky v ČR - způsob aplikace je zvláštní. Na stránkách prodejců neuvádějí ani o jaký údajný GLP-1 analog by se mělo jednat, případně o jaké dávky se jedná. Ceny za schválené přípravky s účinnou dávkou GLP-1 analog (na hubnutí) se pohybují v jiných rovinách. Současně všechny stránky kde se dají tyto přípravky objednat jsou zahraniční servery nejisté povahy.
(odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)
-
Nárok na Freestyle Libre
(09.06.2025)
Dotaz
Mám nárok na Freestyle Libre - jsem diabetik 2.typu na inzulinu 4x denně + autoimunitní zánět štítné žlázy?věk: 72 let výška: 161 cm váha: 87 kgOdpověď
Dobrý den,
v této chvíli nárok na úhradu Freestyle Libre nemáte, ale je možné že bude v dohledné době schválena vyhláška upravující předepisování senzorů Freestyle Libre u pacientů s DM 2. typu na intenzifikovaném inzulinovém režimu (několika injecích inzulinu denně).
Pokud pícháte inzulin několikrát denně, musíte upravovat dávkování dle jídla, máte větší kolísání glykémií nebo například častější hypoglykémie je možné poslat žádost o schválení CGM (kontinuální monitorace). Žádost vyplňuje ošetřující diabetolog. Musí ji schválit revizní lékař. Mělo by být doloženo, že se pravidelně měříte - ideálně 4x denně a proto pro Vás bude senzor přínosem. Může pomoci jednorázová profesionální monitorace (= Nasazení senzoru na týden až 14 dní, které může provést diabetolog u pacienta až 3x ročně, pokud má podezření na problémy s kompenzací cukrovky.) Na této monitoraci pak lze jasně prokázat kolísání glykémie nebo větší výskyt nízkých glykémií. Samozřejmě žádost o schválení senzoru může být revizním lékařem zamítnuta, ale pokud máte problémy s kolísáním glykémií nebo kompenzací diabetu, tak to má cenu zkusit.
(odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)
-
měření cukru bez krve?
(26.05.2025)
Dotaz
opravdu ukazuje kys.močovou i cukr v krvi? Jiřívěk: 71 let výška: 170 cm váha: 77 kgOdpověď
Milý Jiří, bohužel neuvádíte svůj zdroj informace a ani neuvádíte jméně zařízení, o kterém někdo tvrdí, že měří hladinu krevního cukru a kyseliny močové neinvazivně (bez odběru krve či bez zavedení senzoru do podkoží). Nepravdivých inzerátů se ale na sítí vyskytuje hodně a týkají se i měření glykémie.
Mohu vám s klidem odpovědět, že nic takového v současné době není k dispozici. Asi víte, že senzory hladiny krevního cukru v podkoží jsou běžně používané a jsou pro osoby s diabetem velmi užitečné. Senzor se zavádí do podkoží pomocí tenké jehly a je potřeba jej vyměňovat každých 7 až 14 dnů. Pro zcela neinvazivní použití se testují přístroje na principu spektroskopie v oblasti infra-červené oblasti světla (near-infrared spectroscopy) a na principu fotoakustiky. Zatím nefungují dostatečně.
Pro kyselinu močovou nic takového zatím neexistuje.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
Cukrovka a doplňky stravy
121 dotazů
-
Anacaps a inzulin
(27.05.2025)
Dotaz
Dobrý den, píchám si inzulin (DM1), TouJeo, Humalog ... ale to je asi jedno. Lze brát lék Anacaps? Má v kontraindikacích antidiabetika ... což moc nechápu, vzhledem ke složení ... potřeboval bych ho brát kvůli poškozenému prstu (nehtu) ... Děkujivěk: 40 let výška: 187 cm váha: 97 kgOdpověď
Vážený pane Aleši, přeji dobrý den,
pokud si aplikujete insulin a současně užíváte Anacaps, tak Vás mohu ubezpečit, že Vám žádné riziko nehrozí, přesto by jste měl být opatrný a vysvětlím proč. Předně Anacaps není léčivý přípravek, ale doplněk stravy, Obsahuje vitaminy, železo, zinek a extrakty ze tří rostlin Ostropestřece, Netíku a Borůvky. Poslední dvě rostliny mají schopnost snižovat hladinu cukru v krvi, tzv. glykémii. Nelze vyloučit, že když začnete užívat Anacaps, budete mít nižší glykémii. Protože si ale aplikujete insulin, tak si jistě glykémii měříte glukometrem. Lékař Vás patrně také poučil co máte dělat, když je glykémie nižší než obvykle. Podle glykémie je možné upravit dávku insulinu nebo přijem cukru. Riziko, že by došlo k významné hypoglykémii je ale malé, protože obsah uvedených rostlin není vysoký. Je to podobné jako v živodě, když sníte borůvky, také mohou snížit glykémii a myslím, že se toho nebojíte. Hlavně dál měřte glykémii a případně lékaři sdělte, že doplněk stravy Anacaps užíváte. Jeho výrobce uvádí v příbalové informaci upozornění: "Není vhodné pro těhotné nebo kojící ženy, pro pacienty užívající antidiabetika a pro pacienty s onemocněními, která vedou k abnormálnímu hromadění železa v organismu.". Toto upozornění ale nepředstavuje kontraindikaci. U diabetiků představuje opatrnost, kterou projevíte právě měřením glykémie.
S přátelským pozdravem
(odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)
-
Kombinace léku metformin a doplňku stravy Dialos
(07.05.2025)
Dotaz
Užívám dlouhodobě lék Metformin. Mohu k němu brát doplněk stravy Dialos, nebo nelze tyto dva produkty kombinovat?věk: 71 let výška: 177 cm váha: 112 kgOdpověď
Vážený pane Tomáši, přeji dobrý den,
užívání léku Metformin s doplňkem stravy Dialos je možné a není spojeno se zvýšením rizik, naopak doplněk stravy Dialos by mohl napomoci zlepšení kompenzace diabetu. Je dobré si ale uvědomit, že v obou případech dochází při užívání ke snížení hladiny krevního cukru, tzv. glykémie. To ale může vést ke zvýšení účinku Metforminu. V tomto konkrétním případě naštěstí nehrozí riziko tzv. symptomatické hypoglykémie. Podle mých zkušeností je lepší sdělit užívání doplňku stravy ošetřující diabetoložce nebo diabetologovi, aby věděli, že užíváte doplněk stravy, ve kterém je např. kurkumin. Důvodem je, že kurkumin poskytuje lékovou interakci se statiny, což jsou léky, které diabetici poměrně často užívají na snížení hladiny cholesterolu. Další složka doplňku stravy Dialos - skořice - zase zpomaluje odbourávání nikotinu, takže, pokud jste kuřák, mohou se objevit nežádoucí účinky nikotinu.
S přátelským pozdravem(odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)
-
zacala som brat medfogamma500, doteraz som brala bio chrom diabetes 2 krat denne,
(15.04.2025)
Dotaz
mozem nadalej brat biochrom diabetes, hladina cukru 2 roky pohybuje na cisle 8 - 8,25věk: 81 let výška: 163 cm váha: 72 kgOdpověď
Milá Etelo, Medfogamma je osvědčený lék používaný na léčbu diabetu 2. typu. Dávkuje se zpravidla alespoň 2x 500 mg, ale dávku je možné až zdvojnásobit.
Naproti tomu Biochrom je pouze potravinový doplněk, který sice můžete klidně užívat dále, ale jeho efekt nebyl dostatečně ověřen v klinických studiích. Je to výtažek z kvasnic, který obsahuje navíc chrom.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
Diabetes 2. typu a sportovní suplementace
(10.04.2025)
Dotaz
Dobrý den, na cukrovku 2. typu užívám Metformin a forxigu. Proto že sportuji a chodím do posilovny, chtěl bych začít suplementovat Kreatin. Je to ok? Děkuji Petrvěk: 61 let výška: 178 cm váha: 85 kgOdpověď
Vážený pane Petře, přeji dobrý den,
je vynikající pokud sportujete, protože taková aktivita snižuje riziko dlouhodobých komplikací diabetu 2. typu. Píšete, že užíváte metformin. Nevím sice v jaké dávce jej užíváte a zda používáte retardovanou formu, ale vím, že mefromin a kreatin (a jeho metabolický produkt kreatinin) mají stejnou cestu vylučování z organismu. Tou jsou transportní systémy organických kationtů, mezi něž obě látky patří, OCT2 a MATE1. Vysoké dávky kreatinu by mohly zpomalit vylučování metforminu a vést k jeho zadržování v těle, což by se mohlo projevit ve formě různých nežádoucích účinků metforminu. Otázkou, která Vás patrně zajímá, je co jsou to vysoké dávky. Podle mého názoru se jedná o dávky nad 5 g denně. Dávky kreatinu nižší než 5 g denně patrně nepředstavují riziko, pokud máte normální funkci ledvin, což předpokládám. Metformin se má přednostně užívat večer, předpokládám, že cvičíte odpoledne, pokud budete užívat kreatin ve dvou dílčích dávkách behem dně, měla by být odstup mezi užitím kreatinu a metforminu alespoň 2 hodiny. Dávky kreatinu nad 5 g denně již nepovažuji za bezpečné ve spojením s užíváním metforminu a nedoporučil bych je.
S přátelským pozdravem
(odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)
-
Může člověk použivat kreatin
(05.04.2025)
Dotaz
Dobrý den chtěl bych se zeptat mohu používat kreatin pokud jsem diabetik a nemám štitnou žlazu ?věk: 44 let výška: 167 cm váha: 91 kgOdpověď
Omlouváme se za pozdní odpověď.
Na toto téma jsme již odpovídali, doporučujeme se podívat na tento odkaz:
https://www.cukrovka.cz/poradna/diabetes-2.-typu-a-sportovni-suplementace
(odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)
Cukrovka a pohyb
23 dotazů
-
Zvýšený cukr po tréninku závodního plavání
(06.05.2025)
Dotaz
Dobrý den, naše 13 letá dcera má vždy zvýšený cukr po tréninku plavání, oběd má ve 13:30 přibližně 40 -50 g uhlohydrátů, žádný insulin, doba tréninku 60 až 90 minut, závodní plavání, cukr po tréninku 4 až 7 pravidelně, 20 minut později cukr 13 a stoupající tendence, dáváme insulin a vše se relativně rychle upraví, co může zapříčinit tak rychlé zvýšení, adrenalin, játra, stresový hormon, resistence nebo chybějící insulin k obědu? Pokud aplikujeme pouze 25% obvyklé inzulínové dávky s obědem během plavání jde rychle dolu a má časté delší přestávky. Prosím o radu. Děkuji RVvěk: 14 let výška: 162 cm váha: 50 kgOdpověď
Milá Karolíno, správné dávkování inzulínu a jídla při náročnějším sportu je nutné vždy individuálně vyladit a znát více podrobností.
Dcera asi dostává také dlouze působící inzulín, nebo používá inzulínovou pumpu. Zcela bez inzulínu být nemůže ani na poměrně krátkou dobu, a tak předpokládám, že během plavání na ni působí inzulín, který v těle přetrvává od poslední aplikace. Prevence hypoglykémie je pro ni asi zásadní, a proto před sportem požije těch 40 až 50 g sacharidů. Během fyzické zátěže jí glykémie nestoupá vlivem spalování sacharidů ve svalech a také vlivem působení přetrvávajícího inzulínu. Po cvičení ale již asi uplynula příliš dlouhá doba od poslední aplikace inzulínu a v těle není dostatečná zásoba v podkoží. To se může projevit vzestupem glykémie.
Je proto nutné po cvičení co nejdříve znát glykémii a co nejdříve obnovit podávání inzulínu, případně s použitím mírné „nárazové“ dávky, která jeho určitý deficit vyrovná.
Je to ale jen můj názor. Možností je více. Asi je správné, že inzulín na krátkou dobu vynecháte, ale pak je nutné co nejdříve jej znovu podat.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
Úprava dávky inzulinu před posilováním a po
(19.04.2025)
Dotaz
Dobrý Den Cely život sportuji od svých 8 let dělám bojové sporty a od svých 14 k tomu i cvičím před 3 roky mi diagnostikovali DM2 Dlouho Jsem nepotřeboval inzulin a kompenzoval Jsem to jen tvrdými tréninky a přísnou dietou po 3 letech mi byl naordinovan inzulín a neumím vůbec s tím pracovat úplně mi to rozhodlo tělo režim tréninky a nevím co s tím necítím se vůbec dobře rozhodlo mi to i glykemie po ránu. Poradili byste mi jak to dělat s inzulinem před a po tréninku? Beru 3xdenně 4jednotky fiasp Při tréninku když zvednu něco těžkého mi to vyletí třeba na 12,13,14 a po 20 30min to zase docela rychle padá vůbec si s tím nevím rady. Byl bych vděčný za jakoukoliv radu a pomoc. Obecne se doporučuje snížit dávky inzulínu o 25-50% před a po tréninku jen ze to mam obavy ze to buď vyletí a nebo když si dam 4 jednoty ze to bude rychle klesat. Je pro mě strašně těžké uzpůsobit tomu jídlo protože tréninky jsou fakt těžký a když si uberu dávku nevím kolik jídla si mám dát. Mockrát děkuji a hezký Den, Ragnarvěk: 29 let výška: 185 cm váha: 69 kgOdpověď
Milý Ragnare,
předpokládám, že ve vašem případě se jedná o diabetes 1. a nikoliv 2. typu jak píšete, neboť diabetes 2. typu je u takto mladých osob poměrně vzácný, většinou nevyžaduje léčbu inzulínem a navíc bývá u takto mladých osob provázen obezitou, což zjevně váš případ není.
Předpokládám, že užíváte 4 dávky inzulínu, nebo možná máte inzulínovou pumpu. Dost možná užíváte kontinuální senzor hladiny glukózy v podkoží, který vám stále ukazuje změny glykémií a vydává varovná znamení při nebezpečném poklesu či vzestupu. To všechno se pro sportování velmi hodí, jen možná s určitým omezením zrovna pro kontaktní sporty, jako je (asi) bojové umění. Tam se lidé o sebe různě otírají a mlátí a muže dojít k odpadnutí senzoru. Ať to již máte či nikoliv, silně to všem doporučuji, neboť to zlepšuje vyrovnání diabetu a pomáhá to předcházet vzniku pozdních komplikací.
Intenzifikovaná léčba inzulínem však vyžaduje podrobné zacvičení a je nemožné to zde v několika větách zvládnout. Existují také praktická doporučení, jak nakládat s inzulínovou léčbou při aktivním sportu. Základní informace vám ve stručnosti posílám v odkazu ze stránek Centra diabetologie IKEM. Najde je v příloze, ale i další užitečná poučení najdete na stránkách www.ikem.cz pod Centrem diabetologie a edukačními materiály (https://www.ikem.cz/cs/fyzicka-aktivita/a-3903/). Tento návod je velmi praktický a užitečný. Po jeho nastudování byste pak mohl další podrobnosti probrat se svým lékařem.
Před delším sportem bývá vhodné dávku inzulínu snížit. Někdy se stává, že po zahájení intenzivního sportu glykémie přechodně stoupne, a to vlivem stresu. Vy jste ale trénovaný a zvyklý, takže si myslím, že to nebude váš případ. Spíše mě napadá, že si snížíte dávku inzulínu a k tomu se preventivně najíte, a proto vám glykémie nejprve stoupne. Důležité je především předejít hypoglykémii, a proto bych přechodné a mírné zvýšení tolik neprožíval. V průběhu cvičení to určitě klesne.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
Diabetes 2. typu a sport
(10.04.2025)
Dotaz
Dobrý den, jak mám po intenzivním a delšíím sportovním výkonu (např. MTB 3 hodiny) zajistit doplnění glykogenu v těle? Bez diabetu se doporučuje mix bílkoviny a "rychlé cukry". Jak je to v případě diabetiků (kompenzovaných Metforminem a Forxigou) Děkuji Petrvěk: 61 let výška: 178 cm váha: 85 kgOdpověď
Milý Petře, píšete, že máte diabetes 2. typu a jste léčen tabletami, které sice snižují zvýšenou glykémii, ale zpravidla nepůsobí hypoglykémii.
Při intenzivním a dlouhém sportování že zejména náročné správně upravit podávání inzulínu, protože často hrozí hypoglykémie. Vy ale asi inzulín neužíváte.
Vy máte hmotnost celkem přiměřenou nebo jen lehce zvýšenou. Nicméně, pokud by vám sport přispěl k hubnutí, tak by to příliš nevadilo. Proto bych se nesnažil cpát do sebe zbytečné kalorie, které sice možná trochu pomohou zvýšit výkon, ale nebude to příliš zdravé.
Za nejlepší bych považoval dát si normální svačinu, a to dříve, než dojde k vašemu „vyčerpání“. Podle hodnoty glykémie bych volil množství sacharidů v této svačině, někdy by to mohly být i nějaké sušenky nebo něco podobného, protože na kole to řada lidí „vyjezdí“. Během 3hodinové jízdy by takové svačiny mohly být i 2. Je to celkem přirozené a nebylo by nutné si složitě připravovat nějaké speciální nápoje.
Osoby, které si podávají inzulín, jeho dávku před intenzivním sportem snižují a buď si také volí ty malé svačiny, nebo upíjejí sladký nápoj, např. džus nebo jiný sladký nápoj, aby neměly hypoglykémii. Jíž na hranu, jako to dělají závodníci, bych vám při vašem věku a diabetu 2. typu nedoporučoval. Cílem je udržovat se fit a ne se „zničit“. Hlavně je dobré cvičit pravidelně a často.
V principu je možné stejně jako zdraví lidé si brát ty energetické a iontová nápoje. Jen by člověk měl znát svoje glykémie a nevypít toho mnoho při zvýšené glykémii. Záleží na gustu, zda se chcete cítit jako vrcholový sportovec. Já bych to bral spíš víc sportovně a připustil si, že nemusím jít do krajností.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
Po sportovni aktivite mam vysokou glikěii i o cca 4 jednoky
(22.10.2024)
Dotaz
Jsem diabetik 2.typu, 73 let. Pri sportovni zatezi jizde na kole cca 3-4x tydne, s vetsim prevysenim terenu cca 1,5 hod mi stoupne glykemie i o cca 3 jednotky, mimo to provozuji denne cca 10 km svizne chuze i casto jeste po jizde na kole. Jsem zvykla na pravidelny pohyb celorocne tj. kolo chuze lyze. Mam vyssi ranni glykemie, denni hodnoty po jidle cca 8-9. Po jizde na kole jsem mela i 12,4, coz me hodne prekvapilo. Pry to nemam resit, ale myslim, zemi to zhorsuje vysledky dlouheho cukru. Jak na to? Dekuji Stanislavavěk: 72 let výška: 162 cm váha: 69 kgOdpověď
Milá Stanislavo,
pohyb obecně zlepšuje průběh diabetu 2. typu. Vede k lepší účinnosti inzulínu, ale zlepšuje i stav kardiovaskulárního ústrojí. Tento efekt má zejména pohyb vytrvalejší, tady takový, jaký provádíte vy. Proto vám jej nadále doporučuji.
Někdy u osob, které jsou málo trénované a cvičí jen krátkodobě a nárazově skutečně může glykémie stoupat jako projev určitého stresu, který pro ně cvičení představuje. Vy ale jste "sportovkyně", a tak bych to u vás neočekával.
Pochopitelně velmi záleží na tom, zda před fyzickou zátěží jíte sacharidy a kolik jich jíte. Je také možné, že vám prostě chybí dostatek inzulínu. Tomu trochu nasvědčuje fakt, že nemáte nadváhu. I v tomto případě cvičení pomáhá, ale pokud je inzulínu opravdu málo, cvičením ani tabletami jej nenahradíte. To by ale musel posoudit váš diabetolog - nevím, jaké léky užíváte a jak se stravujete. Možná by pro vás byla vhodná malá dávka inzulínu, zatím 1x denně. To ale na dálku posoudit nemohu.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
Test fyzicke aktivity a vliv na glykemii
(17.04.2024)
Dotaz
Dobry den, jsem celozivotne nemocny s diabetem a po normalnim jidle mivam vzdy glukozu pres 10 mmol/l. Nyni jsem udelal test po komzumaci celozrne tycinky muesli hmotnost 60kg a potom jsem sel pesky domu rychlou chuzi cca 4km/hod celkem 60 minut. Nic jineho jsem nejedl od rana. Bylo 15h pri konzumaci te muesli tycinky. Glykemii jsem meril v 16h, tedy hodinu po konzumaci, a bylo namereno 6.5mmol/l. Je to normalni hodnota nebo ne ? Dekauji s pozdramvěk: 46 let váha: 80 kgOdpověď
Dobrý den,
glykémie 6,5 mmol/l může být v této situaci úplně normální. Záleží i na tom kolik jste měl glykémii před tyčinkou. Tyčinka může dle své velikosti a složení mezi 20-40 g sacharidů. Běžný oběd klidně kolem 50-80g sacharidů - podle toho, jaké množství a co jíte.
Běžně při anaerobní aktivitě (kam u většinou chůze spadá) glykémie (hladiny glukózy v krvi) klesá. Při chůzi se tedy mohla část cukru, který jste snědl spálit. Hladina glykémie 6,5 mmol/l může tedy být úplně normální. Rozhodně se nejedná ani o hypoglykémii (nízkou hladinu cukru v krvi) ani o hyperglykémii (vysokou hladinu cukru v krvi).
Poznámka redakce:
omlouváme se za opožděnou reakci
(odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)
Cukrovka a životospráva
206 dotazů
-
Môže diabetik Ii jesť po infarkte zavinace,slede kyslé.
(20.06.2025)
Dotaz
Môžem jesť,kyslé ryby, zavináč,sledea tu calamadu v nich Dušanvěk: 64 let výška: 177 cm váha: 106 kgOdpověď
Milý Dušane, diabetik i po infarktu myokardu může jíst zavináče. Je to celkem zdravá strava a téměř to neobsahuje sacharidy. Dobrou chuť.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
Vysoká glykémie a tuky ve stravě vs. sacharidy
(19.06.2025)
Dotaz
Dobrý den. Ráda bych se zeptala, jestli ovlivňuje vzniku cukrovky 2. typu, prediabetu či inzulinové rezistence i konzumace tuků, nebo tato nemoc včetně zmíněných přídružení, ovlivňuji jen sacharidy, respektive cukry? Mezi lidmi laiky je cukrovka zkrátka nemoc, kterou ovliňují jen a pouze jednoduché cukry a jejich nadmíra a dokonce se na kompenzace doporučují vždy diety s omezením sacharidů a naopak i někdy dokonce nízkosacharidové/vysokotukové až keto stravování, kdy se prakticky vymění sacharidy za tuky. Nicméně je toto prokazatelné a skutečně příjem tuků nevede ke vzniku cukrovky? Proč by se pak doporučovalo diabetikům i celkově omezování tuků ve stravě? Popravdě Já osobně mám též zkušenosti s tím, že naopak se zlepšily glykémie po omezení tuků než právě sacharidů. Nezáleží spíše pak na genetice? Upřímně mám v okolí právě lidi, u kterých se projevila ve stáří cukrovka 2. typu spíše po vysokotučných konzumaci potravin a to i právě tím, že nadváha a obezita u nich vznikla spíše po konzumaci tučných a mastných jídel a potravin, než po vyšších sacharidech a cukrech. Jak to tedy přesně je? Mockrát děkuji za ochotné odpovědi.věk: 31 let výška: 161 cmOdpověď
Milá Andreo,
diabetes 2. typu je z velké části vyvolán sníženou citlivostí tkání na inzulín. Tuto sníženou citlivost velmi podněcuje obezita a konzumace kalorické stravy a dále ztučnění orgánů, zejména jater a pankreatu. Dochází ale také k poruše sekrece inzulínu, která může nejprve odolávat a teprve když na to nestačí, tak se objeví diabetes.
Inzulín má v těle hodně účinků a výrazně se uplatňuje v metabolismu tuků.
Samotná konzumace tuku sice nezvyšuje bezprostředně glykémii, ale ve svém důsledku ano. Při diabetu je nutné na prvním místě kontrolovat příjem sacharidů, protože ty zvyšují glykémii bezprostředně (a záhy se z části mění na tuk), ale nejúčinnější léčbou diabetu 2. typu je nízkokalorická dieta, pokud trvá dostatečně dlouho. Tuky jsou mnohem kaloričtější než sacharidy. Je také pravda, že pokus se sacharidy promíchají s „tukem“, tak se snad o něco pomaleji vstřebávají.
Je trochu paradoxem, že při velkém omezení sacharidů se používá „vysokotuková dieta“, což do určité míry zvrátí metabolismus nefyziologickým směrem a může to vést k hubnutí. Dlouhodobě je určitě nevhodná a já ji příliš nedoporučuji ani krátkodobě. Velký příjem tuků má různé nepříznivé účinky, zejména na rozvoj aterosklerózy.
Nejlepší je celkové přiměřené omezení kalorického příjmu s dostatkem vlákniny, sníženým obsahem sacharidů (150 – 200 g/den, u obézních i méně), přiměřeným příjmem bílkovin a s velkým omezením živočišných tuků.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
Zlepšení glykémie na rostlinné stravě - není do paradox?
(18.06.2025)
Dotaz
Dobrý večer, ráda bych se zeptala na Váš osobní názor, respektive i podělila o zkušenost, které moc nerozumím. Vím, že glykemii ovlivnují hlavně sacharidy, nicméně nikoliv jen jednoduché cukry (to je pochopitelné), avšak i kompletní sacharidy, ačkoliv mohou být z kvalitních zdrojů jako jsou celozrnné obiloviny, luštěniny, zelenina a střídmé ovoce, ořechy či i semena obsahují určitý množství sacharidů. Nicméně i sacharidy obsahují mléčné výrobky - složené z laktozy (mléčného cukru). Vím, že pokles glykemie a úprava vyšších hodnot je doporučováno právě konzumace omezený (snížené množství sacharidů) + i pohyb. Já jsem toto vždy dodržovala. Stravovala se výhradně výše zmíněnou stravou + hodně sportovala a ačkoliv nikdy jsem neměla diagnostikovanou cukrovku, ani nic jiného k tomu, tak jsem si sama ze zvědavosti občas měřila sama v domácích podmínkách (glukometrem) hladiny glykémie (samomonitoring). Před 2-3 letedy mi hodnoty ale vykazovaly extrémní hodnoty až takové,které spadají do prediabetu či dokonce už i hodnoty u diabetiků 2. typu. Například lačná glykemie byly klidně až přes 7, po jídle za hodinu až dvou klidně k 9-10, a dokonce mi stoupaly přes den i po pohybu. Nicméně po osobních zkušenostech, nebot jsem měla období v minulosti, kdy jsem se stravovala výhradně rostlinnou stravou (vegansky) jsem takové hodnoty neměla. Aktuálně právě i z osobních důvodu jsem před půl rokem znovu začala jíst čistě rostlinnou stravu bez živočišných potravin a cítim se dobře (vždy mi rostlinná strava prospívala). Omezila jsem i sport (ne pohyb, ale cílený sport a cvičení) a jen pro sebe jsem si po cca1,5-2 letech opět změřila sama hodnoty glykémie po tomto období a opět na rostlinné stravě a byla jsem překvapena, že najednou veškeré hodnoty jsou naprosto krásné jako u zdravého člověka. Lačná glykemie 5.1 a po jídle 1,5-2 hodiny max. 7.1. Jediné co mne překvapilo, jak je možné, že po jídle jsem měla tedy 7.1 a během půl hodiny mi klesla na 5.9 - je to možné? Čím to je? A poslední dotaz právě k té stravě. Jak to je možné, že na rostlinné stravě,která ale je extremně bohatá na ty kompletní sacharidy,které opravdu ale neomezuji a jím převažně právě sacharidová jídla, tak mám paradoxně lepší a výrazně se mi glykémie zlepšily, než na živočišné stravě, která měla sacharidy střídmější? Nemůže glykemie ovlivnit i třeba skladba tuků a bílkovin? Není možné, že i Já osobně a mé tělo stravu čistě rostlinnou může zpracovávat lépe? Moc vám děkuji za možnou odpověd.věk: 31 let výška: 161 cmOdpověď
Milá Noemi, spolehlivě vám nemohu odpovědět z více důvodů, ale zejména proto, že jste svá pozorování neprováděla za dostatečně kontrolovaných podmínek, abych si mohl být jistý, že to tak opravdu bylo.
Píšete sice o „extrémních“ hodnotách glykémie, ale extrémní hodnoty jsou opravdu zcela jiné. Vaše nálezy se ještě klidně vejdou do „normálu“.
Pro monitorování léčby se může glykémie stanovovat kdykoliv a uživatel samozřejmě musí přihlížet k okolnostem. U osoby s diabetem léčené inzulínem např. doporučujeme, aby glykémie neklesala pod normální hodnoty (pod cca 3,8 mmol/l) a po jídle pokud možno nestoupala nad 10 mmol/l. Zajímá nás také průměrná glykémie, protože pokud někdo bude sice trvale v níže uvedeném rozmezí, ale glykémie se bude držet okolo 9 mmol/l, tak to také není dobré.
Glukometr ale není určen pro monitorování glykémií u zdravých osob, protože ty mají hodnoty v normě či blízko normy a osobní glukometr není dostatečně přesný, aby spolehlivě zachytil menší odchylky.
Při posuzování toho, zda někdo má či nemá diabetes (když jsou hodnoty jen hraniční či blízko horního limitu), je nutné glykémii měřit za standardních podmínek. Na lačno znamená ráno po celonočním půstu. Spolehlivé „normy“ po zátěži jsou také známy pouze u orálního glukózového tolerančního testu při měření laboratorním přístrojem.
Vy byste tedy mohla podstoupit měření v laboratoři na lačno a případně po orálním glukózovém testu, ale podle mého názoru je to pro vás zbytečné. Máte normální hodnoty a momentálně se nemusíte měřit a můžete dodržovat jakoukoliv zdravou dietu s přiměřeným množstvím sacharidů.
Pokud jde o váš dotaz ohledně rostlinné stravy a nižších hodnot glykémií, tak mi moje znalosti dovolují odpovědět takto:
Rostlinná strava obsahuje hodně vlákniny. Ta zpomaluje štěpení sacharidů ve střevě a zpomaluje také jejich vstřebávání do krevního oběhu. To se obecně považuje za zdravé a může to být důvodem, proč glykémie pak stoupají méně.
Kromě toho existují práce, že větší příjem živočišných bílkovin a tuků snižuje citlivost tkání vůči inzulínu. Platí to zejména u osob s tzv. inzulínovou rezistencí, která ještě nemusí vyvolávat diabetes, ale je pravidelně přítomna u osob s diabetem 2. typu. Omezení zejména živočišných tuků a nezvýšený (nad normální doporučení ) příjem bílkovin se proto doporučují. Správná dieta pak může vést k zlepšení citlivosti vůči inzulínu a ke zlepšení glukózové tolerance. Existují také studie, že tzv. vegani mají spíše lepší citlivost vůči inzulínu a také pokud osoby s diabetem 2. typu přejdou na převážně vegetariánskou stravu, často zhubnou a také se jím zlepší efekt inzulínu. Je ale potřeba zdůraznit, že takovéto studie byly provedeny u osob, které předtím žádnou pořádnou dietu nedržely. Podle mého názoru by podobný efekt mohla mít také standardní strava s omezením kalorického příjmu, ve které by bylo málo živočišných tuků, přiměřeně nezvýšený příjem bílkovin (asi 1 g/kg) a omezené množství sacharidů mezi 150 a 250 g denně.
A moje závěry:
- Příliš se sledujete
- Pokud vám veganská strava vyhovuje, pokračujte v ní. Jen je nutné se radit s odborníky, abyste měla skutečně zajištěný dostatečný příjem bílkovin, minerálních látek a vitamínů, a také dostatek času a peněz, abyste si takovouto stravu v našich zeměpisných podmínkách dokázala za přiměřenu cenu obstarat. Takováto dieta ale není nezbytná, v prevenci diabetu by vám posloužila i dieta podobná, která by obsahovala také přiměřené množství živočišných bílkovin, případně malé množství živočišných tuků ze zdravých zdrojů.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
Jaký jídelníček pro štíhlé sportovce?
(31.05.2025)
Dotaz
Dobrý den, prosím o radu, jak se vypořádat s jídelníčkem pro aktivní a štíhlé osoby. Začal jsem mít zdravotní problémy, které se po mnoha letech ukázaly mít příčinu v hyperglykémii. Velmi dlouho lékaři nevěděli, co se mnou, dokud se neudělaly krevní testy na dvě stránky A4 s jediným problémem - glukóza v pásmu prediabetes. Kromě zvýšeného cukru nalačno se ukázaly i špičky po jídle (zejména rýže, těstoviny, pečivo a brambory - tedy žádné dorty nebo čokoláda) 12-14 mmol/l, které už do dalšího jídla, ani do rána nestačily spadnout pod 5,5 mmol/l. Celoživotně jsem byl štíhlý, sportující a zdravě se stravující, proto takovýto závěr nikdo nečekal. Redukcí sacharidů jsem vyřešil krevní cukr tak, že jsem se dostal do zdravých hodnot i na lačno i jsem eliminoval vysoké špičky po jídle. Omezení sacharidů ale bylo za cenu zvýšení příjmu tuků. Důsledkem byl skok v cholesterolu - z původně normálních hodnot celkový okolo 9, z toho LDL cca 6 (TG pouze 0,45). V různých studiích se uvádí, že štíhlí lidé na ketodietě jsou tzv. lean mass hyper-responders a cholesterol jim takto vyskočí, narozdíl od obézních. U mě to tak skutečně je. Na vašem webu je jídelníček zjevně navržen pro cukrovkáře s nadváhou. Jaké ale doporučujete stravování pro pohybově aktivní štíhlé pacienty? - denně 4 000 - 5 000 kcal, aby nedocházelo k hubnutí a ztrátě svalové hmoty - sacharidů tolik, aby nebyla vysoká glykemie ani po jídle, ani nalačno - tuků tolik, aby nebyl zvýšený cholesterol - proteinů tolik, aby dlouhodobě nebyly poškozovány ledviny (zde jsem našel limit nikoliv procentuální z příjmu, ale váhový - max. 2 g / kg váhy, tedy v mém případě max. 130 g denně) Z mé strany přidávám další podmínky pro sestavení životosprávy: - žádné prášky ani na cukr a už vůbec ne na cholesterol - žádné omezování sportu nebo manuální práce za účelem snížení kalorického příjmu - prosím nezavádět čtvrtou živinu alkohol na doplnění potřebných kalorií - zdravotní důsledky by byly výrazně horší než hyperglykémie či vysoký cholesterol Ať počítám, jak počítám, vždy mi něco nevychází, pokud se mají dodržet obecně doporučované poměry živin - v hodně aktivních dnech, kdy se nezastavím, to vychází i na půl kilogramu sacharidů denně, což se výrazně projeví na glykémii. Zadal jsem stejný úkol i umělé inteligenci - a i ta selhala: obdržel jsem sice krásný elaborát s rozpisem jednotlivých složek stravy a vysvětlením, proč jsou hodnoty takové, jaké jsou. Měl jednu vadu - procenta po sečtení nedávala 100 %. AI je možná dobrá v sepisování reportů, ale ne v matematice :-) Jak si s návrhem jídelníčku, který nemá za cíl zhubnout, ale udržet váhu bez vedlejších zdravotních důsledků u aktivních lidí, poradí živý odborník?věk: 49 let výška: 180 cm váha: 65 kgOdpověď
Dobrý den,
děkuji za velmi podnětný dotaz – je z něj vidět, že se snažíte situaci důkladně pochopit a že vás téma skutečně zajímá. A zároveň je znát, že se v tom množství informací začínáte ztrácet, což je naprosto pochopitelné – i pro odborníka jde o komplexní problematiku.
Vaše situace vyžaduje individuální přístup, protože se jedná o kombinaci porušené glukózové tolerance, vysokého energetického výdeje, štíhlé postavy a nově i dyslipidémie. Takový stav se skutečně nedá řešit univerzálním jídelníčkem z webu – i když třeba fotojídelníček, který zmiňujete, není určen výhradně pro obézní osoby, ale je postaven na běžných nutričních doporučeních, nikoliv na nízkosacharidovém modelu. Pokud tedy nemáte žádnou farmakologickou podporu, je pochopitelné, že by vám při takovém režimu glykémie stoupaly.
Váš popis postprandiálních glykémií 12–14 mmol/l a jejich pomalý pokles je natolik výrazný, že bych doporučila provést další dovyšetření u diabetologa – například OGTT, autoprotilátky, C-peptid, a především nasazení senzoru (CGM), alespoň na pár týdnů. Ten může velmi přesně odhalit nejen reakce na konkrétní jídla, ale i skryté noční hyperglykémie či nesprávné kompenzace, které z běžného glukometru nevyčtete.
Zvláště u štíhlých, aktivních osob s takto vysokými glykémiemi je nutné vyloučit časnou formu diabetu 1. typu, LADA, případně jiné atypické formy diabetu, které by zcela změnily doporučení ohledně stravy i pohybu.
Abych vám mohla dát přesnější odpověď, potřebovala bych znát vaši zdravotní dokumentaci, anamnézu, výsledky laboratorních testů v čase, jídelní záznamy i glykémie v kontextu – jinak hrozí, že se dostaneme k chybným závěrům. Proto bych vám doporučila obrátit se na kombinaci zkušeného diabetologa a nutričního terapeuta, kteří vám pomohou nastavit takový režim, který bude udržitelný, funkční – a hlavně bezpečný. U nás jste vítaný.
Přeji vám, ať se vám daří situaci stabilizovat – a pokud se rozhodnete pro odbornou spolupráci, věřím, že najdete cestu, která vám bude dávat smysl.
(odpovídá Mgr. Beáta Bohnerová, StefaMed, s.r.o.)
-
Kyselé uhorky, vo flaši.
(23.05.2025)
Dotaz
Pri cukrovke a cholesterolu možno jesť kyselé uhorky ?věk: 74 let výška: 171 cm váha: 88 kgOdpověď
Dobrý den, Heleno,
kyselé okurky lze zakoupit nebo doma vyrobit s umělým sladidlem a poté se jejich konzumace nemusíte vzhledem k diabetu obávat.
S pozdravem,
(odpovídá Mgr. Nikola Homzová, Nemocnice Mělník, nutriční terapie)
Cukrovka a nadváha
210 dotazů
-
Ozempic
(25.06.2025)
Dotaz
Dobrý den. Doktor mi předepsal ozempic 1mg na hubnuti. Nevím kolikatkou mám začít. Četla jsem o to děsivé recenze. Můžete mi napsat mail prosím? Děkujivěk: 51 let výška: 168 cm váha: 102 kgOdpověď
Doporučení redakce:
Když si zadáte do rámečku HLEDAT v Poradně klíčové slovo Ozempic, naleznete spoustu zajímavých dotazů na toto téma a mnoho užitečných odpovědí.
(odpovídá redakce, )
-
Mounjaro,pltba BMnad5
(24.06.2025)
Dotaz
Mám 150kg,/168cm. Nemám cukrovku,je mi 65let,stále velmi pracuji. Prosím,hradí pojišťovna nějak MOUNJARO pacientům nad BM5? Děkuji Květavěk: 65 let výška: 168 cm váha: 150 kgOdpověď
Vážená paní Květo,
máte zřejmě na mysli BMI 53,14... což je BMI odpovídající vašim tělesným parametrům
- BMI 30 a více se považuje za obezitu.
- BMI 40 a více považujeme za morbidní obezitu (těžká obezita)
Doporučujeme podívat se na již zodpovězený dotaz
https://www.cukrovka.cz/poradna?search=mounjaro
Když si zadáte do rámečku HLEDAT v naší Poradně klíčové slovo Mounjaro, naleznete spoustu zajímavých dotazů na toto téma a mnoho užitečných odpovědí.
(odpovídá redakce, )
-
Od října 2024 si píchám Mounjaro
(18.06.2025)
Dotaz
Začínal jsem na 2,5mg. Bohužel účinek je malý (jen 10kg za celou dobu) Nyní jsem na dávce 12,5mg a 3 měsíce na zhruba stejné váze. Mám ještě zvýšit dávku na konečných 15mg anebo raději ukončit aplikaci.věk: 56 let výška: 196 cm váha: 170 kgOdpověď
Dobrý den,
úbytek hmotnosti 10kg za 8 měsíců není tak malý, ale chápu, že můžete mít s ohledem na celkovou cenu větší očekávání. Obecně je doporučováno, hubnout kolem 0,5kg za týden - aby byl stav dlouhodobě udržitelný a současně jedinec nepřicházel o velké množství svalové hmoty.
Hlavním efektem Mounjara je snížení chuti k jídlu, zpomalení vyprazdňování žaludku a tím zvýšení pocitu sytosti - lék samotný nespaluje podkožní tuk (i když by může mít pozitivní vliv na změnu složení tuku - snížení procenta viscerálního = orgánového tuku, který je více nebezpečný). Zda má smysl navýšení dávky na 15 mg záleží na efektu Mounjara u Vás - pokud máte pocit snížení chuti k jídlu a dávka 12,5 mg pomáhá, tak navýšení na 15 mg může ještě o trochu efekt zvýšit. Pokud nevidíte žádný efekt (působení), tak už navýšení na 15 mg asi tolik nepomůže. Je ale otázkou, jestli úplně vysazovat - to opravdu záleží, jestli jste cítil nějaký přínos (efekt).
Léky na hubnutí Vám mohou pomoci snížit chuť k jídlu a tím ovlivnit množství přijatých potravin. Důležité je ale zařadit i pohyb, protože právě svalová hmota se podílí výrazně na celkovém metabolismu (spalování energie). Zároveň pohyb při hubnutí je nezbytný, aby se snížil úbytek svalové hmoty při sníženém příjmu jídla (Protože tělo při nízkém příjmu kalorií začne kromě tuku "jíst" i svalovou hmotu). Chápu, že pohyb může ze zdravotních důvodů pro mnohé obtížný, ale je třeba zkusit zařadit alespoň nějaký - dle možností jedince - chůze, plavání, rehabilitační cvičení...
(odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)
-
Mounjaro a pankreatitida - doplnění po nasazení
(13.06.2025)
Dotaz
Dobrý den, pro někoho, kdo váhá. Boty do hor jsem si nekoupil a investoval do MJ v aplikaci 5 mg s tím, že užíváním od 02/25 do dnešní doby a od této doby redukováno o 12 kg na 89 kg, Hb1ac hodnota klesla ze 47 na 36 mmol/l, inzulinbolus do 12 j/den, bazál 12 j den + Zexitor. Sacharidy v denní dávce do 180 gr. Zakoupen e-Bike kvůli tlaku, který ovšem klesl na průměr cca 120/80. Závěr tedy je? Že Mounjaro neuškodilo a s ohledem na vše okolo DM 2 přiznávám, že cena odpovídá účinkům a z toho plynoucím pocitům ve zlepšení tělesné schránky a psychické pohody. “Horalům” zdar, i když podtext nicku byl jiný, směřoval k tzv, skupině jedinců s označením Kilimounjaro a nebyl v přímé souvislousti s výstupem do hor. Pokud pomůže v rozhodování mějte stejný nástup a pocity. Hezký víkend.věk: 55 let výška: 181 cm váha: 89 kgOdpověď
Milý Horolezče, mluvíte sice trochu v jinotajích a skrývačkách, ale snad tomu rozumím dobře a mohu vám gratulovat, že tak hezky hubnete. Jen se připravte, že to dlouhodobě nebude tak snadné a bez pořádné vůle k dalšímu výstupu to nepůjde.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
Píchám si mounjaro
(10.06.2025)
Dotaz
Po první injekci již pátý den nepozoruji žádnou změnu. Pociťuji hlad a chutě. Změní se to po druhé injekci?věk: 72 let výška: 161 cm váha: 77 kgOdpověď
Dobrý den,
účinek injekcí na snížení chuti k jídlu, tzv GLP-1 analog se projevuje postupně. Tak jak se navyšuje dávka. Obvykle se plný efekt rozjíždí do 4-8 týdnů. U většiny pacientů se ale nějaké příznaky projeví hned, tedy v průběhu 2-3 dnů po první aplikaci.
Z mých zkušeností ale vidím, že někteří jsou tzv. nonrespondeři. To znamená, že lék u nich nemá ten efekt, který je očekáván. Je možné, že máte menší odpověď na účinnou látku a efekt se dostaví až při vyšších dávkách. Radila bych vyčkat, jaký účinek budou mít vyšší dávky. Je ale možné, že bude menší, než jste očekával (a).
s pozdravem
(odpovídá MUDr. Dagmar Bartášková, Diabetologická a endokrinologická ambulance Praha 4)
Napsat dotaz
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!