Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Hodnoty glukometru a senzoru - doba těhotenství

Datum vložení dotazu: 06.11.2023

Ptá se: Veronika M.

Dotaz

Dobrý den, vím, že se již v několika vláknech řešila otázka rozdílných hodnot na senzoru (systém Minimed - pumpa 780G a senzory Elite4), které mohou být způsobeny zejména v případě velkých oscilací glykémie. Co ale v případě, kdy se zdá být glykémie dle senzoru zcela vyrovnaná (např. mezi jídly stále kolem 5), ale dle glukometru (měřeno vždy po jedné hodiny) jsou rozdíly až 3 jednotky. Jde mi o to, že dle všech doporučení nemá být glykémie u těhotných po jídle vyšší než 7,8. Doteď jsem byla v klidu s tím, že senzor mi ukazuje, že jsem v daném rozmezí, podle glukometru (mám glukometru, který je dle výrobce kalibrován na krevní plazmu - GlucoLab) ale nikoli. Např. před jídlem mám podle glukometru 5,2, dle glukometru ale 7,6 (což je podstatný rozdíl v tom, kolik jednotek inzulinu a jak se najíst). Dle laboratorních testů mám glykovaný hemoglobin 53, dle GMI je to 44,9. Tzv. Time in range mám kolem 80% (což je prý momentálně číslo, které by mělo gynekologa zajímat víc). V době odběru krve jsem dle senzoru měla glykémii 4,2 - dle výsledků v laboratoři byla glykémie 9. Vím, že drobné odchylky tu být mohou, ale pro zajištění co nejlepšího profilu kvůli možnému těhotenství (podstoupila jsem před týdnem IVF-embryotransfer) bych si chtěla být jistá, ze kterých hodnot mám vycházet. Dle názoru mého diabetologa se mám řídit tím, co mi říká senzor. Cílovou hodnotu glykemie mám stanovenu na 5,5..a nejsem si jistá, pokud mám celou noc glykémii kolem 6,5 (na glukometru tedy jistě o něco vyšší), zda je to právě v souvislosti s případným těhotenstvím v pořádku.Děkuji za názor
výška: 168 cm váha: 70 kg

Odpověď

Dobrý den,

omlouvám se za pozdní odpověď.

Váš dotaz není vůbec snadný. Chápu Vaše obavy z nepřesnosti měření v graviditě, protože cíle během těhotenství jsou podstatně přísnější než mimo toto období. Zároveň je již na Vašem dotazu vidět, že tato problematika Vám není úplně neznámá a že jste se celým problémem již zabývala.

Samozřejmě ani glukometr ani senzor nemusí měřit úplně přesně. Povolená odchylka u glukometru je obecně při glykémii < 5,6 mmol/l ∓ 0,83 mmol/l, při  > 5,6 mmol/l ∓ 15 %. Současně ani senzory nejsou stoprocentně přesné -  jejich nepřesnost se zvyšuje hlavně v pásmu hodně nízkých nebo vysokých glykémií. Rozdílnost  mezi glukometrem a senzorem je samozřejmě ovlivněna i místem měření hladiny cukru. Glukometr stanovuje hladinu glykémie (hladinu cukru v kapilární krvi z prstu), senzor hladinu cukru v mezibuněčné tekutině. Senzory, tak mají oproti glukometrům klidně 15-20 minut zpoždění. To dělá velké rozdíly v hodnotách, hlavně při poklesech a vzestupech hladin cukru - čím prudší pokles/vzestup hladin cukru, tím větší rozdíly měření. 

Z Vašeho dotazu, ale chápu, že tyto základní informace již znáte a že velké rozdíly měření jsou i při vyrovnané normální hladině cukru -  s rovnou trendovou šipkou na senzoru. Bohužel se může stát, že u někoho senzory nemusí měřit úplně přesně, pak je i otázkou zda je to jen jeden senzor, jedna šarže senzorů (někdy může být vada jen jednoho senzoru či jedné řady senzorů), nebo úplně všechny senzory. 

Začněte ověřením přesnosti glukometru, který používáte na srovnávání  -  to můžete teoreticky udělat pomocí kontrolního roztoku pro glukometry od stejné firmy, jako máte glukometr. Pokud má Vaše DIA ambulance kalibrovaný glukometr můžete zkusit změření i tam a porovnat hodnoty -  zde připomínám, dvě měření na různých glukometrech (i když ze stejné kapky krve) nejsou nikdy 100% stejné. Případně poproste diabetologa, jestli by nebylo možné dostat nový glukometr. Teprve potom je možné porovnávat měření na senzoru a glukometru -  to lze provádět jen pokud jsou trendové šipky rovně, jak jsem již zmiňovala. 

Pokud máte dobře měřící glukometr. To co můžu doporučit je začít kalibrovat. Guardian 4 (pro pumpu Minimed G780) je sice bezkalibrační senzor, ale přesto je kalibrace možná a rozhodně upřesňuje měření senzoru. Takže v okamžiku rovných trendových šipek a normálních hladin glukózy doporučuji přeměřit glukometrem a zkalibrovat. Takto kalibrovat 1-2x denně (klidně i 3x). To by mohlo pomoci senzor zpřesnit. Není vhodné kalibrovat při stoupání nebo klesání glykémie.

Pokud budou rozdíly i přes kalibraci stále hodně velké, zkonzultujte ještě jednou celou situaci se svým diabetologem. 

Hybridní systém pumpy Minimed 780G bohužel nelze zacílit níže než na 5,5 mmol/l a tak někdy pumpa drží hladiny cukru o něco výše, než je v těhotenství ideální. Bohužel tento systém nebyl původně určen pro cíle v graviditě (i když na nich i těhotné pacientky mohou mít velice hezké výsledky). Tento bod bohužel nelze ovlivnit. Bez senzorů systém nedokáže pracovat a tak doufám, že kalibracemi dosáhnete alespoň určitého zlepšení přesnosti měření.

(odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a těhotenství"

324 dotazů

 • Dotaz

  Dobrý den. Byla mi stanovena těhotenská cukrovka. Prostředí hodnota o 0,7 vyšší. Dodržuji tedy nějakou dietu. Ale občas ta chuť na sladké je. Je možné si dát třeba oplatek nebo něco sladkého když mi to prochází v měření? Nebo i ta trocha sladkého občas, uškodí miminku? Jsem ve 32tt a miminko je zatím váhově jak má být.

  Odpověď

  Dobrý den, sladké byste během těhotenství neměla jíst. Jedna zvýšená glykémie miminku neublíží, ale pokud budete mít glykémie opakovaně vyšší, to už by vliv na miminko mít mohlo. A i když máte po sladkém glykémie v normě, nemusí to být vždy v pořádku. Glykémie měříte vždy 1 hodinu po jídle, kdy by měla být hodnota po jídle nejvyšší, ale po různých jídlech může glykémie stoupat různě rychle. Takže vrchol může být klidně za 45 min nebo až 70 min. Pokud máte chuť na sladké, zkuste ovoce, nesladkou palačinku s tvarohem, ovocem, neslazený jablkový závin, kostička více než 75% čokolády. Musíte ale vždy započítat sacharidy a jídle si vzít místo svačiny, večeře apod. 

  S pozdravem 

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den , Chci se zeptat mám tehotenskou cukrovku a dali mi inzulin 6j kvůli lačné 1x denně teď jsem si ho dva dny píchala ráno , mohu to změnit a pichat si ho spíše v těch 22:00 ? Nebo musím pořad ráno ? Děkuji

  Odpověď

  Dobrý den, 

  pokud jste dostala bazální (noční) inzulín kvůli vyšší glykémii, je lepší si aplikovat inzulín večer před spaním.  

  S pozdravem 

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den. V 5 tt mi byla odebrána krev na lačno u moji gynekoložky. Až nyní ve 29 tt jsem se na hodnotu podívala a byla 5,3 mmol/l. Nikdo mě na diabetologii neposlal, ani jsem nebyla na odběrech podruhé. Ve 26 tt jsem absolvovala test na OGTT. Lačná hodnota byla 4,7, po 60 min 7,4 a po 120 min 6,5. Mám strach, že vzhledem k vyšší hodnotě 5,3 na úplném začátku těhotenství jsem mohla miminku nějak ublížit. Sladké jím celé těhotenství podle chuti. Nijak to nepřeháním, ale občas si dám sušenku, džus atd. Pouze den před testem na OGTT ve 26 tt jsem na doporučení gynekoložky nejedla žádné sladkosti, ale k snídani jsem měla ovesnou kaši, k obědu rýži s masem, k večeři už jen trochu večerního pečiva, sýr a zeleninu. Normálně jím více jídla, ale den před testem jsem byla nervózní a musela se do jídla vyloženě nutit. Doba lačnění před testem byla cca 11 hodin. Jsem po porodu mrtvého plodu ve 38tt v minulém těhotenství, od začátku současného těhotenství si píchám Clexan 0,4, od 25 tt užívám progesteron na noc vaginálně. V minulém těhotenství jsem cukrovku neměla. Myslíte, ze bych měla test na OGTT raději absolvovat znovu kvůli té první hodnotě ze začátku těhotenství, která nebyla nijak řešena? Nebo kvůli tomu, že jsem den před testem na OGTT jedla méně, než obvykle? Byl to opravdu jen jeden den, předtím jsem se nijak neomezovala a jedla s chutí včetně trochy sladkostí. Moc děkuji.

  Odpověď

  Dobrý den, 

  OGTT máte zcela v pořádku, screening je tedy negativní. Není nutné test znovu opakovat. Vyšší glykémie v I. trimestru měla sice být zopakována. Je však pravděpodobné, že kontrolní náběr by byl také v pořádku. To, že jste den před testem jedla o trochu méně, výsledky neovlivní.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, nikde na internetu nemohu dohledat, kam až se může vyšplhat hladina cukru hodinu po sladkém jídle u zdravého člověka. Vím, že se všeobecně uvádí hodnota 7,8, do které nemám problém se vejít např. po normálním obědě. Co když ale, jako člověk bez diabetu, sním v extrémním případě třeba tabulku čokolády? Je normální, že glykémie za hodinu vyletí ke 14. A po velké porci těstovin téměř ke 12? (měřeno doma na glukometru) Nebo by absolutně zdravé tělo mělo vždy udržet hladinu do zmiňované hodnoty 7,8? Ptám se proto, že jsem nyní v 17. týdnu těhotenství. Při prvním odběru krve mi vyšla lačná glykémie 5,5, později při opakovaném odběru 5,0 - den předem jsem si však dávala velký pozor na to, co jím. Nedalo mi to spát a tak jsem si zakoupila glukometr, který mi často ukazuje ranní glykémie 5,0 - 5,3, po jídle poté v normě, v případě ne úplně dietního jídla se většinou vejdu do 10 - ne, tabulku čokolády bych nesnědla, ale sladké mám ráda. Mohou tyto hodnoty naměřené na glukometru v mé fázi těhotenství nepříznivě ovlivnit plod? Samozřejmě zvažuji předčasné provedení OGTT testu, ale uklidňuji se tím, že je normální, že i zdraví lidé mají sem tam hodnoty vysoké. Předem děkuji za odpověď, která mi jistě pomůže se správně rozhodnout. S pozdravem, Nikola

  Odpověď

  Dobrý den, 

  glykémie nalačno by měly být do 5,3 mmol/l, 1 hodinu po jídle do 7,8 mmol/l.  Pokud máte glykémie takto vysoké, určitě byste měla co nejdříve kontaktovat diabetologii a začít dodržovat diabetickou dietu v těhotenství.

  Doporučení redakce: podrobněji se diagnostice cukrovky v těhotenství věnujeme zde: https://www.cukrovka.cz/diagnostika-2

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, při těhotenství jsem měla diagnostikovanou těhotenskou cukrovku. Diabetoložka doporučila zopakovat OGTT 6-12 mes po porodu. Dnes jsem byla u praktické lékařky a ta mě poslala pouze na odběry krve. OGTT prý pokud bude cukr z krve špatný. Mám na OGTT trvat, nebo po porodu není potřeba ho opakovat? Děkuji.

  Odpověď

  Dobrý den, 

  cca 6 měsíců po porodu byste měla absolvovat kontrolní OGTT.  Toto vyšetření je přesnější, než pouze vyšetření glykémie z krve. Pokud bude vše v pořádku, tak pak stačí již kontroly  glykémie + glykovaného hemoglobinu ze žíly. 

  S pozdravem 

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a těhotenství"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!