Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Může mít sladká elektronická cigareta vliv na cukrovku?

Datum vložení dotazu: 27.06.2022

Ptá se: Veronika

Dotaz

Maminka kouří elektronickou cigaretu s velmi sladkými náplní. Je možné, že to má vliv na hladinu cukru. Veronika
věk: 55 let výška: 173 cm váha: 110 kg

Odpověď

Milá Veroniko, to jste mi pěkně zamotala hlavu. Jsem přirozeným odpůrcem kouření v jakékoliv podobě a ani si to nemusím vědecky zdůvodňovat. Asi mi stačilo, že moje (milovaná) máma celý život kouřila a mně to dost vadilo. Ten dým vždy a všude. Kdykoliv byla jen trochu rozčílená, hned si zapálila.

Takže po vaší otázce jsem začal přemýšlet a hledat, co všechno obsahují elektronické cigarety. Dost si myslím, že kdyby v nich byl opravdový cukr, tak by se teplem pěkně zkaramelizoval a pálil a výsledek by byl možná horší, než tabák. 

Zahledal jsem tedy na internetu, a copak jsem tam nenalezl? Nalezl jsem tam svoji vlastní odpověď na podobnou otázku z minulosti. Snad je to tím vedrem, že jsem na to zapomněl. Ale se svojí odpovědí souhlasím, tak si ji, prosím, přečtěte:

https://www.cukrovka.cz/poradna/cukrovka-a-koureni

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a životospráva"

100 dotazů

 • Dotaz

  Jak se vypočítávají sacharidy z potravin? Petr

  Odpověď

  Dobrý den Petře, 

  sacharidy v potravinách lze zjistit několika způsoby. 

  Dle mého názoru je nejjednodušší a nejrychlejší způsob tento: stáhněte si aplikaci do telefonu. K dostání je jich více, já  osobně preferuji www.kaloricketabulky.cz - je zdarma a má velmi širokou databázi potravin. Pak už jen  stačí najít potravinu, zadat její množství (to je důležité opravdu zvážit na kuchyňské váze, ne jen odhadovat) a máte výsledek. 

  Dále existují různé edukační materiály pro diabetiky, které vám může dát váš diabetolog. Např. edu materiály Výměnné jednotky - kde je vždy fotka jídla, jeho množství a obsah sacharidů. 

  Také si můžete sehnat knihu s názvem VELKÁ DIA KNIHA O JÍDLE Velká dia knížka o jídle (Jan Lebl, Radka Burgerová) | ČBDB.cz (cbdb.cz)

  - tato kniha je volně ke stažení zde velká.dia.knížka.o.jídle.pdf | Ulož.to (ulozto.cz)

  Na obalech potravin je rovněž vždy údaj ohledně obsahu sacharidů. Zde je třeba si dát pozor na dvě věci. 

  1. údaj se většinou uvádí na 100g, nikoliv na celé balení. Tedy je třeba vždy sacharidy přepočítat na zkonzumovanou porci. 

  2. Neplést si údaj sacharidy a cukry. Vždy se počítají veškeré složené sacharidy, ne pouze jednoduché cukry. 

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den od včerejška mám držet dietu. Mohu někde požádat o finanční příspěvek? Jsem v důchodu. Dana

  Odpověď

  Milá Dano,

  jak známo, základní součástí léčby pacienta s diabetem ve vhodná strava (dieta). Diabetická dieta představuje vlastně vzorový jídelníček, jak by měl užívat zdravý člověk, pokud chce zůstat zdravý. 

  Nejedná se tedy o nic mimořádného. Zejména je důležité, aby sám pacient znal složení základních potravin a měl přehled o tom, kolik obsahují sacharidů, tuků a bílkovin. Navíc, pro osoby s diabetem 2. typu je zejména důležité, aby strava nebyla příliš kalorická a vedla spíše k mírné redukci hmotnosti a rozhodně nevedla k tloustnutí. Doporučené porce jsou tedy spíše menší a jejich součástí zpravidla nejsou např. zákusky či kulinářské doplňky, byť vhodné pro diabetiky. Tyto nákladnější složky mohou být chutné a pro dobrý pocit důležité, ale z hlediska udržování zdraví nejsou nutné. Diabetik potřebuje dostatek všech potřebných látek, ale nikoliv více, než zdravý člověk.

  Správně sestavený jídelníček pro pacienta s diabetem 2. typu nemusí být nákladnější, než jídelníček zdravé osoby. Je ale možné, že někteří lidé mají opravdu příliš nízký příjem, takže aby se dostatečně najedli, musejí jíst zbytečně mnoho např. pečiva a tučného masa a nemohou si dovolit je částečně nahradit zeleninou a zdravějším zdrojem bílkovin, než je tučné maso, nebo nezdravé tučné uzeniny.

  V takovém případě mohou požádat na oboru sociální péče obecního úřadu o finanční podporu na dietu. Tato podpora může nyní činit až 500 Kč měsíčně. K žádosti je nutné připojit potvrzení o finančním příjmu a dále je dobré vzít s sebou doporučení lékaře, kde je uvedeno, jakou stravu mají užívat (např. doporučený vzorový jídelníček).

  Jak vidíte, možnost podpory není velká. 
   

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Vážení, díky za poradnu. Je to skvělé! A nyní poprosím o názor: Prediabetes mi byl tehdy diagnostikován 1-1,5 roku zpět. Aktuálně 1x metformin ráno 1000mg +1x večer, ráno 1x ráno gliptin. Není to se mnou zcela ideální - člověk za covidu trochu zlenivěl - ale celý život jsem tak spíše nadprůměrným pěším turistou, takže pohyb (i stráně, kopce, hory...) mi rozhodně není cizí. Hmotnost mám vyšší, ale roky je setrvalá. Mám rád zeleninu, luštěniny jsou moje oblíbené, zdravější stravě se nevyhýbám. Pro vysvětlení podmínek níže sděluji, že pivo jsem omezil (vypiji v souhrnu mezi 5-10 pivy týdně). Vím o pravidlech i podmínkách užívání léků. Přesto mne mírně stoupající hodnota cukru zarazila (první odběr v ordinaci byl cca 7 mmol/L, teď po 1,5 roce jsem byl hodnotě 9). Proto již asi 3 týdny mám svůj glukometr a ze začátku jsem zkoumal různé stavy - jaké hodnoty mám např. nalačno brzo ráno (nejsem skřivan), pak jaké v 8 h., jindy před jídlem a po jídle, po pivu, po 20 km pochodu... Prostě mixáž stavů. Jsou to pro mne zajímavé hodnoty k různým situacím a více mi to pomohlo určit, co je lepší a co horší. Nyní se pomalu přesouvám ke 4 či 8 krokovému testovacímu schématu. Opakovaně mne však zarazila jedna věc: i když jsem neužil večerní metformin a vypil za večer 5 std. piv (...vím, ale je to 1x týdně), měl jsem hodinu po dopití posledního piva i následně ráno hodnotu nižší nebo stejnou, než v jiných dnech bez alkoholu a a s lehkou večeří i s večerním lékem. Prakticky: běžný den + lehká večeře + bez léku + piva -> hodinu po dopití (22h.): vždy těsně nad 7 (!); ráno v 6-8h. vždy těsně nad 8 (!!) // a naopak běžný dietní režim = běžný den + lehká večeře + metformin + v noci se napiju např. trochu mléka -> pozdní večer hodnota kolem 8-9, ráno třeba i 10 (rozhodně ne méně, než za toho piva). Není to z jednoho pozorování a vzhledem k velmi vysoké hodnotě glyk. indexu u norm. piva mne tato opakovaná skutečnost velmi udivuje. S vědomím lehkovážné nadsázky až řeknu, že to pivo mne léčí :) Jaký je Váš názor na tuto nevyrovnanost ve výsledcích? Rozumím toleranci/odchylkám v měření, ale... Děkuji. A celý web (i s poradnou) je opravdu báječný! Viktor

  Odpověď

  Milý Viktore,

  je dost normálním jevem, že lidé u sebe rádi hledají různá neobvyklá vysvětlení, atypické příznaky, paradoxní účinky léků a neobvyklé působení potravy. Je to lepší a zajímavější než smířit se s tím, že máte dost běžnou poruchu, která se bohužel postupem času jenom zhoršuje a nakonec vede k poškození prakticky celého těla, od srdce, nervů, cév, mozku, po klouby, svaly a podobně. Takhle probíhá diabetes mellitus 2. typu, pokud se člověk aktivně takovémuto vývoji nepostaví do cesty.

  Diabetes vzniká kombinací 2 poruch, a to sníženou citlivostí vůči inzulínu, a sníženou produkcí inzulínu. Jak jsme zde již opakovaně vysvětlovali, nedostatečná sekrece inzulínu může být jen relativní, to znamená, že inzulínu je sice dost, ale stále to nestačí k tomu, aby se udržovala normální glykémie. Hodnota 9 mmol/l na lačno je už dost vysoká a svědčí pro jasný diabetes. Po jídle jsou hodnoty jistě o dost vyšší (tedy s výjimkou toho vašeho piva!).

  Léky pro diabetes 2. typu jsou dnes různé, dají se kombinovat a celkem dobře fungují. Základem, který ale funguje lépe než tyto léky (kromě inzulínu), je dodržování dietního režimu s dostatkem pohybu. 

  U někoho to může vést k úplnému vyrovnání diabetu (vloha ale bohužel zůstane), jindy "zhoršování" pokračuje i přes tuto snahu, ale probíhá mnohem pomaleji a má mnohem menší zdravotní důsledky.

  S nadváhou klesá účinnosti inzulínu a je ho potřeba více. Energie z potravy, kterou máte navíc, se tělo snaží uložit, kde to jde. Nejlépe do podkoží, ale také do jater, do břišního tuku, co cév. A to všechno je škodlivé. A také si uvědomte, že pivo, to je také energie: z cukrů, z alkoholu. Rozhodně se po něm tloustne a alkoholem se navíc poškozují játra, která i tak trpí diabetem 2. typu (ztučnění jater při nevyrovnaném diabetu). Pacienti si rádi vysvětlují doporučení lékařů přehnaně, ale i tak se odvážím vám napsat: pivo nemusí být v malém množství pro diabetika škodlivá potravina. Jen ji člověk musí brát skutečně s mírou, spíš pro dobrou chuť a ne pro účinky alkoholu. Je nutné si ho započítat do denního příjmu kalorií a sacharidů. Za rozumnou míru, která by se neměla překračovat, považuji tak 0,3 l denně, nebo chcete-li, 2x týdně 1 pivo.

  Vy si musíte uvědomit, že pokud si chcete udržet zdraví, musíte se podrobněji seznámit se složením stravy a určit si, jaký by měl být váš vzorový jídelníček. K tomu potřebujete spolupráci s dietní sestrou (nutričním specialistou) a také doporučení od vašeho diabetologa. Odhaduji, že pro vás by stačilo 180 g sacharidů denně, včetně těch z piva. 2 piva týdně, podle mého odhadu, vám neuškodí, ale i s tím musíte počítat ve svém kalorickém plánu. Pít pivo denně, to už je mírný stupeň alkoholismu, který navíc bude mít tendenci se zhoršovat. Zvláště když takové pivní seánce budete využívat k tomu, abyste sledoval jeho blahodárné účinky na váš diabetes, což se vám při "vašem výzkumném zápalu" může i podařit.

  Jistě je velmi dobře, že se dostatečně pohybujete. I zde bych vám ale doporučil, abyste se pohybu věnoval raději každý den alespoň hodinu než potom abyste místo toho pořádal náročné pochody jednou za 14 dnů.

  Doufám, že jsem vám tímto výkladem nezkazil názor na náš web. Snažil jsem  se vám vysvětlit, že s diabetem se dá celkem dobře žít. Jen si člověk musí víc než ostatní připouštět svoje zdravotní omezení. Má se snažit diabetes vyrovnat tak, abyste byl vlastně jako zdravý člověk a ne tím, že jej budete překonávat silou - metodou "tohle snesu". Snesete to, ale roky jdou. A pak se to někdy snáší obtížně.

  poznámka redakce: moc děkujeme za pochvalu Viktore a prosíme o omluvu za pozdější zaslání odpovědi

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat... Byla jsem na odběru těhotenské cukrovky a po vypití nápoje a odběr hodinu na to my dělalo 10.8mmol/l,takze třetí odběr už mi nedělali a musím se objednat k diabetické doktorce, což mě čeká teď ve středu. Předem si už zapisuju do kalorické tabulky co sním a kolik. Snažím se dodržovat to co jsem zatím vycetla, co můžu jist. A ani náhodou za den nesním ten počet g sacharidů, co bych měla nejspíš sníst (cítím se být sytá) jim 3 denně víc do sebe nedám byla jsem zvyklá jist 1 max.2 denně. Je to velký problém nebo ne. Můžu se během doby než porodim stát, že už nebudu muset dodržovat tehotenskou cukrovku? Nebo i tak to už musím dodržovat do konce porodu... A ještě otázka .. Když za ten den nesním to množství, co bych měla. Bude vadit když si dám jednou za čas zmrzlinu, zákusek nebo normální jídlo v restauraci? Děkuji za odpověď

  Odpověď

  Dobrý den Sandro, 

  tématu těhotenské cukrovky se velmi pečlivě věnuje paní doktorka MUDr. Hana Krejčí na webu Těhotenská cukrovka | Těhotenská cukrovka (tehotenskacukrovka.cz)

  1. ohledně toho, jak přísně musíte dodržovat diabetickou dietu se nejlépe dohodnete s vaším diabetologem podle toho, jaké budete mít výsledky ostatních lab.hodnot. Zejmena dlouhodobého cukru - HbA1c

  2. Ano, je důležité jíst pravidelně, minimálně 3x denně a to kvůli tomu, abyste měla vyrovnaný cukr v krvi. 

  3. Ano, můžete si dát jídlo v restauraci. Pokud si vyberete českou klasiku, omezte velikost porce na polovinu. Nebo si raději vyberte takové jídlo, které obsahuje zeleninu a např. pouze vařené brambory, které obsahují ze všech příloh (kromě luštěnin) nejméně sacharidů. 

  Zmrzlinu si dát občas můžete. Na výběr jsou dnes i nanuky, které mají snížený obsah cukru a vyšší obsah bílkovin. Poté to není zas taková neřest. Tvarohové nanuky jsou ideální volba. 

  Pozor na nanuky obsahující náhradní (umělá) sladidla. 

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a životospráva"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!