Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

cukrovka a kojení

Datum vložení dotazu: 10.06.2022

Ptá se: Veronika

Dotaz

Dobrý den. V těhotenství mi z ogtt vyšla těhotenská cukrovka. Jsem 3 týdny po porodu a stále se mi nespustila laktace. Může to mít souvislost s případnou normální cukrovkou?
věk: 31 let výška: 163 cm váha: 60 kg

Odpověď

Dobrý den, cukrovka neovlivňuje rozvoj laktace. Příčina bude jiná. Naopak ženy s GDM jsou podporovány v kojení, neboť snižuje riziko pozdějšího rozvoje cukrovky 2. typu u matky i dítěte. 

S pozdravem 

(odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a těhotenství"

275 dotazů

 • Dotaz

  Dobrý den, u lékaře mi vyšly hodnoty lačné glykémie 5,3 a 5,6 (žilní). Glukózový toleranční test byl negativní. Dostala jsem glukometr a přes den s glykémií nemám problém, lačné mi vycházejí 5,2, 5,4, 5,8,... . Chtěla bych se zeptat, jak mohu ovlivnit lačné glykémie. Co případně zařadit na druhou večeři? (odpolední svačina 200 g mléčného - jogurt + tvaroh, hrst ořechů, trocha vloček (pol. lžíce) a večeře sýr, zelenina, vejce, kousek žitného chleba). Ovoce se jsem téměř vynechala, dopoledne nesvačím a odpoledne přidávám ke svačině jen symbolicky. Děkuji a přeji hezký den, Petra Schreierová. Poznámka pro lékaře: již jsem posílala dotaz, ale přiznám se, že bych celou situaci ráda vyřešila dietou a medikaci bych se chtěla vyhnout. Je možné aby měl glukometr odchylku více jak 0,5 ve svou za sebou jdoucích měřeních? V mém případě bude zřejmě zvýšená glykémie způsobena těhotenskými hormony, jaký je tedy efekt diety, případně kdy tento efekt bude poznat. Za více jak týden se nic nezměnilo. Omlouvám se za dlouhý dotaz, budu vděčná pokud si najdete čas na odpověď.

  Odpověď

  Dobrý den, při měření glykémie na glukometru, by ranní glykémie měla být do 5,3 mmol/l. Ranní glykémie pomáhá snížit druhá večeře - maximální interval nočního hladovění by neměl být více než 8-10 hod. K druhé večeři je vhodnější cca 20-30 g sacharidů ve formě pečiva, večerní pečivo, šunka, sýr, zbytek od první večeře (těstoviny, brambory, rýže...Nedoporučuji ovoce, mléko, mléčné výrobky. Pokud to nepomůže, tak pak se musí nasadit léky (metformin nebo inzulín). Přesnost glukometrů je různá....poraďte se se svým lékařem, jestli ten Váš glukometr patří mezi ty přesné. 

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat co reálně hrozí mému dítěti, když mám ve 29tt ranní glykemie 5,3, 5,5. Glukozový toleranční test vyšel negativně. Pokud by nadále byly ranní glykemie podobné a po jídle v normě je nutné sledování? Děkuji a přeji hezký den, Petra Schreierová.

  Odpověď

  Dobrý den, naměřené hodnoty glykémie jsou na glukometru? Vy jste dostala glukometr, i když jste měla negativní OGTT? ....Hodnoty glykémie ze žíly během OGTT jsou přesnější než na glukometru. Pokud ale měříte opakovaně hodnoty vyšší než 5,3 mmol/l, měla byste být pak sledována na diabetologii. Opakované vyšší glykémie mohou ovlivnit vývoj miminka (diabetická fetopatie, obezita atd.)

  S pozdravem 

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda se může objevit zvýšená glykemie až k hodnotám 9,0 mmol/l 1 hodinu po jídle 100g Haribo bonbonu? Těhotenskou cukrovku diagnostikovanou nemám, ale při takové dietní chybě si někdy kontroluji cukr a vždy byl v normě. Až nyní došlo k tomuto většímu kolísání. Děkuji

  Odpověď

  Dobrý den,

  100g medvídků Haribo, má kolem 77 g sacharidů -  z toho 46g cukrů (jednoduchých sacharidů). Medvídci v tomto množství jsou opravdu cukrová “nálož”. Glykémie po nich asi může výrazně stoupnout.

  Během oGTT testu se podává 75 g glukózy (což je jednoduchý cukru) - prakticky jako medvídci. Samozřejmě podle medvídků těhotenskou cukrovku nezhodnotíme (mají jednoduché i složené cukry a asi jste je nesnědla během 10 minut) a na diagnózu jako takovou nelze využít ani glukometr samotný, ale můžeme se na glykémii 9 mmol/l alespoň podívat podle daných hodnot pro těhotenství. 

  Např. pro oGTT jsou v graviditě cílové hodnoty po 1h do 10 mmol/l, ale v druhé hodině pod 8,5 mmol/l. 

  Dalšími hodnotami jsou  -  cílové glykémie po jídle, které by neměly být v těhotenství překračovány, pokud máme u ženy stanoven gestační diabetes. Tento cíl je 7,8 mmol/l 1 hodinu po jídle a 6,7 mmol/l  2 hodiny po jídle -  tyto hodnoty platí i pro měření glukometrem. 

  Samozřejmě glykémii normálně může snižovat i pohyb a proto je jednou po jídle glykémie v normě a podruhé, když se nehýbete, může být vysoká. Stejně tak nemoc -  např. nachlazení… může zvyšovat hladiny cukru. Zároveň během těhotenství postupně stoupají hormony uvolňované placentou a ty zhoršují citlivost na inzulin a tím zvyšují glykémii. Faktorů, které mají vliv na glykémie v graviditě je proto mnoho.

  Základní odpověď tedy zní. Nemůžu z vaší hodnoty říci zda máte či nemáte gestační diabetes. Rozhodně glykémie po 77 g sacharidů může jít výrazně nahoru. Doporučuji dávat pozor na vysoký příjem sacharidů. Myslím, že hodnoty glykémie 7,8 mmol/l  1 hodinu po jídle  a 6,7 mmol/l  2 hodiny po jídle,  by neměly být opakovaně  překračovány ani pokud nemáte jasně stanovený gestační diabetes. Cukr se stále  dostává přes placentu a ovlivňuje plod.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, chci si jen upřesnit, zda rozumím naměřeným hodnotám krevního cukru během těhotenství. Při měření glukometrem z kapilární krve prstu doma jsou hraniční hodnoty pro potvrzení cukrovky 5,3 mmol/l, 1 hodinu po jídle 7,8 a 2 hodiny po jídle 6,7 ? Při měření v nemocnici z žilní krve je to ale 5,1 mmol/l 1 hod po jídle 10 a 2 hod po jídle 8,5 ? Liší se hodnoty v průběhu těhotenství?

  Odpověď

  Dobrý den, 

  měření na glukometru a OGTT jsou rozdílné situace. 

  Při OGTT se testuje, jak je těhotná schopna zpracovat dané množství sacharidů a tam jsou hodnoty skutečně:
  5,1 mmol/l
  1 hod po jídle 10 mmol/l
  a 2 hod po jídle 8,5 mmol/l .

  Při měření na glukometru sledujeme, jak se zvyšuje glykémie po jídle a naším cílem je, aby těhotná s těhotenskou cukrovkou měla takové hladiny cukru v krvi jako zdravá těhotná žena, aby její miminko nebylo ohroženo vyššími hladinami cukru. Proto při měření na glukometru jsou hodnoty jiné tj,:
  5,3 mmol/l, 
  1 hod po jídle 7,8 mmol/l 
  a 2 hod po jídle 6,7 mmol/l.

  S pozdravem 

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, po testu ogtt ( lačná v pořádku myslím 4.4 ze žily, ale vyšší hodnoty po vypití roztoku)objednaná do diabetologie, kde jsem dostala glukoměr a měla jsem si měřit a za měsíc na kontrolu. Hodnoty nalačno mám max.do 4.6 většinou 4.3 ,ale občas hodnoty po jidle vyskočily na 8-9 (jednou denně po cca 2-3dnech). Píšu si i kolik toho sním (dokora to nezajímá co jím jen uvedl držte dietu, bez jakékoli konzultace). Dietu jsem brala přísněji, abych se vyvarovala medikaci. Vychází mi ale jen sacharidy do 100g na den... Dnes po kontrole (podle mých zapsaných hodnot) mám brát na večer 500mg glucophage. Jsem ve 30tt.. a kontrola za měsíc a půl a měření stačí 4xtydně... Přijde mi jednání doktora laxní a nemám k němu důvěru, proto zvažuji návštěvu jiného. Ale předem bych chtěla názor váš. Neměl by být konzultovan na diabetologii v těhotenství jídelníček? Je podle vás meditace lékama v pořádku? Nesníží mi to spíš lačnou ?A co nízký příjem sacharidů nemá vliv na dítě? (Bylo mi řečeno že ne). Neměly by být kontroly pravidelnejší s ohledem na předepsané léky? Děkuji za odpověď.

  Odpověď

  Dieta je při těhotenské cukrovce to nejdůležitější!!! A je potřeba s pacientkami probírat jídelníček, radit kterým potravinám se vyhnout a naopak doporučit, co vhodné je. Pokud máte vyšší glykémie jen po jídle, dalo by se to pravděpodobně upravit dietou. Metformin podáváme pokud má žena vyšší glykémii nalačno.  Dieta o 100g sacharidů za den nevadí, pro Vás i mimko je to dostatek, ale nesmíte se cítit hladová, unavená. Určitě je možno se obrátit na některou diabetologickou poradnu, která je specializovaná na diabetes v těhotenství. S pozdravem    

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a těhotenství"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!