Poradna

úprava jídelníčku pro pacienta 190 cm/140 kg s cukrovkou

Datum vložení dotazu: 19.11.2019

Ptá se: Veronika

Dotaz

Dobrý den, mému příteli včera pan doktor oznámil, že má cukrovku - hodnota 13. Prý ještě není potřeba, aby byl odeslán na diabetologii. Abych mu mohla přizpůsobit jídelníček, tak bych Vás chtěla poprosit o radu, jaké potraviny z jídelníčku úplně odebrat a jaké naopak přidat, a co lze případně požívat v omezeném množství. Pan doktor toho moc nesdělil a na internetu jsou rozporuplné názory, proto se obracím přímo na Vás. Příteli je 42 let, výška cca 190 cm, váha +/- 140 kg. Předem děkuji za odpověď a přeji hezký den. S pozdravem Veronika 

Odpověď

Milá Veroniko, jsou úkoly, které se plní snadno, a úkoly, které se plní hůře.

Pro začátek nebude tak složité, abyste se zacvičila v přípravě vhodných potravin. Stačí, když si zapamatujete základní opatření, a sice: aby toho bylo málo. Skutečně základním dietním opatření u diabetu 2. typu je méně jíst. Protože ale lidé jedí rádi a někteří velmi rádi, tak vzniká celá věda dietní kuchyně, jejímž cílem je vyvolat v jedlíkovi pocit, že se pořádně najedl, ale přitom se ve skutečnosti jedná o jídlo málo kalorické, kterého v klidu může sníst hodně. Prvním krokem tedy je seznámit se trochu se složením potravin. Jídla hodně kalorická by se měla pokud možno zcela vynechat. Jedná se především o jídla tučná, o tučné maso, uzeniny, omáčky a různé krémy. Dalším bodem je vynechání jídel, která obsahují volný cukr. Zejména se jedná o potraviny přislazené. Naprosto zásadně je nutné vynechat sladké nápoje. A dalším poznatkem je, že zelenina obecně neobsahuje tuk, má málo sacharidů a je poměrně objemná, takže vyvolává pocit plného žaludku. Takže hurá do salátů a různých forem zeleniny.

Vy byste tedy měla prostudovat alespoň základní tabulky, některé jsou i na našem webu. Dále byste si měla opatřit nějaké vzorové jídelníčky pro osoby s diabetem a zvolit takovou, která obsahuje doporučený obsah sacharidů a celkových kalorií. Váš přítel má notnou nadváhu a projevil se u něj diabetes. Tak by měl mít dietu s maximálně 200 g sacharidů a maximálně 1800 kcal/den. V prodeji je řada příruček, existují pěkné informace na našem webu, ale ještě lepší by bylo navštívit dietní sestru či dietního terapeuta. A tady končí ta lehká část mých doporučení. Protože až doposud jsem hovořil o vás. Měla byste…, přečtěte si… naučte se… uvařte …

Ale ono se to netýká vás, ale vašeho přítele. Co bude platné, když mu připravíte kopu salátu a budete zvládat násobilku a sčítání sacharidů v dietě podle tabulek. To on se musí naučit počítat a mít silnou vůli a to on musí chtít něco s tím udělat.  Když ve 40 letech má 140 kg, tak to v 50 bude mít 160 a nevím nevím, jestli se s ním budete ještě chtít „chodit“, když už skoro nebude schopen chůze.

Myslím si tedy, že by to měl být on, kdo si ty tabulky nastuduje a také on, kdo vás případně požádá, ať mu podle nich něco dobrého připravíte.

Vrátím se ale ještě k vašemu dotazu: Pro diabetiky ve skutečnosti je jen minimum jídel skutečně zakázaných. Opravdový nesmysl je pít sladké nápoje a to včetně piva, které obsahuje hodně sacharidů. Jinak je to skutečně otázka množství. Myslím, že pokud by váš přítel nyní omezil celkové množství jídla na ½, tak se to určitě projeví. Glykémie se upraví a on zhubne. Otázka diabetu se tím asi na trvalo neupraví, protože často se jedná o postupující poruchu, ale zhubnutí je to, co mu lze nejlépe doporučit.

Mohl by také užívat některé léky, které by glykémii snižovaly. Ale cílem není udržet si stávající nadváhu a mít dobré glykémie. Léky bych přidával až později, pokud by zhubnutí nestačilo anebo, pokud by se ukázalo, že držet dietu a zhubnout není váš přítel schopen.

Také by stálo zato se informovat o možnostech tzv. bariatrické léčby, což jsou zákroky na zažívacím ústrojí, které vedou k hubnutí a léčbě diabetu. O tom bych ale uvažoval opravdu až poté, co by ostatní prostředky selhávaly.

Pokud jde o „rozporuplné“ informace na internetu: myslím, že většina se shoduje v tom, že zásadní je zhubnout. Existují různé diety a téměř všechny mohou být dobré. Já bych vám navrhoval navštívit portál www.stob.cz   Je zde mnoho dobrých rad a také nabídka přímé pomoci. Jedná se o zaručeně osvědčené postupy, i když samozřejmě nelehké (ty lehké ignorujte, jsou to reklamní lži). Ale opět: podívat by se na to měl váš přítel. Vy za něho dietu držet nemůžete.

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a životospráva"

45 dotazů

 • Dotaz

  Dobrý den, manžel má pouze 1/3 slinivky již asi 10 let. Dodržovali jsme dietu pankreatickou. Již od počátku měl cukrovku (užíval léky). Nyní mu cukr stoupl a p. doktorka uvažuje o inzulínu. Chci se zeptat jak spojit dietu pankreatickou s dietou diabetickou. Například jak řešit pečivo (slinivka - bílé pečivo, cukrovka - celozrnné). Dál můžete mi poradit jak se vyznat například v hodnotách rýže (např. rýže Basmati - na internetu jsou udávány jiné hodnoty než na balení rýže v obchodě). Můžete mi napsat popřípadě zaslat odkaz kde bych se v těchto údajích víc zorientovala. Je toho sice spoustu, ale s velkými rozdíly. Děkuji. Lenka

  Odpověď

  Milá Lenko, pokud má váš manžel delší dobu skutečně jen 1/3 slinivky, není skutečně neobvyklé, že mu po letech nepostačuje inzulínová sekrece. V tomto případě je inzulín skutečně nejlepší volba, a to v jedné, nebo raději ve více dávkách. Podávání inzulínu bude šetřit zbytek jeho beta buněk, takže bude lepší naděje, že mu vydrží déle. Inzulínu bude asi stačit málo, ale je nutné se tomu věnovat, sledovat glykémie a příjem sacharidů a nechat si od diabetologa, nutričního terapeuta či dietní sestry připravit návrh. Pokud je aktivní, asi by pro něho byla vhodná dieta asi s 200 g sacharidů. Pokud se hýbe málo, mohlo by stačit 180 g denně rozděleno do 3 dávek, případně do více dávek, pokud mu to bude vyhovovat, ale není to nutné.

  Dieta diabetická se s dietou pankreatickou nijak zvlášť nevylučuje. Váš manžel může jíst dál to, na co byl zvyklý, jen by snad mohl trochu omezit množství sacharidů v dietě, pokud jich měl dříve hodně. Také nejsou vhodné sladké nápoje a sladké jídlo vůbec, leda že by je jedl skutečně s mírou.

  Trochu mu závidím, že se mu tak staráte o jeho jídlo. Pacient s diabetem by ovšem principy měl znát sám a měl by vědět, jaké je složení hlavních potravin a hlavně kolik obsahují sacharidů. Nejlépe je pořídit si k tomu nějaké vhodné tabulky, např. na internetu jsou volně ke stažení kalorické tabulky (pro chytrý telefon, www.kaloricketabulky.cz), kde je přesně u jednotlivých jídel uvedeno složení. Můžete si také zakoupit placenou verzi a budete to mít bez reklam. Jinak ale dietních příruček existuje více. Tabulky ale existují také v tištěné podobě, řada informací je i na našem webu v rubrice ŽIVOTOSPRÁVA.

  U rýže musíte samozřejmě rozlišovat, zda se jedná o rýži suchou bez obsahu vody nebo o rýži vařenou. Jinak ale ve složení významné rozdíly nebudou, v uvedených tabulkách najdete i konkrétní produkty, které se prodávají v našich obchodech, takže to můžete porovnat.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Je nutné po aplikaci nočního inzulínu dát jídlo?

  Odpověď

  Pokud nočním inzulinem myslíte bazální inzuliny (např. Toujeo, Tresiba, Lantus, Abasagar, levemir, Insulatard, Humulin N...) není nutné po podání jíst. Jejich uvolňování a tím i působení by mělo být postupné  (po delší dobu) a nahrazuje základní produkci inzulinu, která se odehrává u zdravého člověka i když nejí.
   

  (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová z diabetologické stanice a ambulance Interní kliniky Fakultní nemocnice v Motole)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, po požití ovesných vloček s vodou, skořicí a třemi jahodami mi vyskočil cukr na 16,8. V čem se stala chyba? Šlo o fermentovanou ovesnou kaši.

  Odpověď

  Milá Renato, to samozřejmě závisí na okolnostech. Pokud si podáváte inzulín a dala jste si malou dávku, nebo již před tím byly glykémie vyšší, není to nic zvláštního. Ovesné vločky jsou sice vhodný zdroj sacharidů, protože obsahují také vlákninu a sacharidy se spíše pomaleji vstřebávají než z jiných sacharidy obsahujících potravin, nicméně obsahují převážně sacharidy, které se nakonec vstřebají a přemění na krevní cukr. Je nutné s tím počítat.

  Ovesné vločky se skládají asi ze 70 % ze sacharidů. Pokud jste si dala třeba 80 g suchých vloček, je to asi 56 g sacharidů, což je hodně. Pro pokrytí takového jídla inzulínem je potřeba značná dávka. U diabetika 2. typu se musí zvýšit glykémie také dost podstatně, i když si k tomu dáte léky.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den. Mám cca 2 roky zjištěný Diabetes 2. typu. Pracuji 12 h směny v nepřetržitém provozu - denní a noční. Nevím, jak si rozložit jídlo v den, kdy mám noční, nebo po noční. Nevím, kolik sacharidů denně mohu přijmout. Můj obvodní lékař mi neposkytl žádné informace ohledně stravování a k diabetologovi mě neposlal. Lucie

  Odpověď

  Milá Lucie, jistě by pomohlo, kdybych věděl, jak závažnou formu diabetu máte a zda užíváte nějaké léky.

  Situace by ale byla složitější jen v případě, že byste byla léčena inzulínem. Inzulín má svůj profil působení, záleží na jeho typu a dávce. Když se podá před jídlem, je potřeba jídlo přijmout. Když se podává jako dlouhodobě působící inzulín, většinou také nějaké, i když často menší jídlo je třeba, aby nevznikla hypoglykémie. To je také důvod, proč zejména pacienti s diabetem 1. typu, kteří potřebují zpravidla 4 denní injekce inzulínu, mají mít pravidelnější režim a musejí jíst pravidelně.

  Pokud byste např. měla pouze doporučenou diabetickou dietu, tak by vlastně na tom moc nezáleželo. Pravidelnost se doporučuje proto, abyste předešla extrémům, tedy např. snědení velkého množství sacharidů najednou, nebo naopak dlouhodobé vynechání jídla, což by samo o sobě nevadilo, ale mohla byste pak dostat "vlčí" hlad a "vlčí" chuť, a dietu byste zbytečně porušovala.

  Pokud tedy neberete na diabetes žádné léky, snažte se za 24 hod. sníst předepsané (malé) množství celkových sacharidů, např. 150 g, rozdělené do 2 - 3 jídel a je skoro jedno, kdy. 

  Pokud užíváte na diabetes tablety, může to být trochu již složitější. Zejména deriváty sulfonylmočoviny stimulují sekreci vašeho inzulínu a pokud byste je požila a nedala si odpovídající jídlo, mohlo by vám to vyvolat hypoglykémii. Takové léky bych tedy skutečně bral před jídlem a nikoli za každou cenu v pravidelnou denní dobu, případně bych raději doporučoval léky jiné.

  Většina ostatních léků působí spíše dlouhodobě, a tak byste je klidně mohla brát v pravidelných intervalech ráno, případně ráno a večer, bez ohledu na to, jakou máte směnu.

  Obecně je ale důležité, abyste rozuměla svojí dietě a to vám musí váš lékař, dietní sestra či dietní terapeut vysvětlit. Měla byste znát přibližné složení stravy a dodržovat doporučené množství sacharidů, které by u pacientů s diabetem 2. typu, zvláště při nadváze, být spíše nízké. O složení potravy se mnohé můžete dočíst i na našich stránkách v rubrice ŽIVOTOSPRÁVA.

  Problémem nočních služeb někdy je, že člověk dodržuje běžnou denní dietu. Když má pak ale noční službu, tak to nevydrží a jí další jídlo navíc. Bylo by tedy dobré, abyste v takovém případě něco během dne ubrala a schovala si to na noční svačinu, když to bez ní nevydržíte. 

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Jaká dieta je třeba? Marcela

  Odpověď

  Milá Marcelo, váš dotaz je opravdu strohý a mohl bych odpovědět podobným způsobem velmi stručným návodem dvěma, možná i jedním slovem, která by vystihovala podstatu věci. Asi tušíte, jaká slova by to mohla být.

  Dieta má být pochopitelně individuální a má odpovídat nejen vašemu zdravotnímu stavu stavu výživy, ale také vašim možnostem a schopnostem. Nejtěžší ze všeho je trpělivost a dietu dlouhodobě držet.

  Pokud máte nadváhu, tak zcela nejdůležitější pro vás bude snížit celkový příjem potravy. Měla byste se pokusit zhodnotit vaše stravovací návyky a pokusit se je změnit. Vynechat zejména jídlo tučné a na druhém místě jídlo sladké. Zcela určitě vynechejte jakékoliv slazené nápoje. Budete asi potřebovat probrat to podrobněji s dietní sestrou, respektive s nutričním terapeutem. I na našich stránkách najdete užitečné návody a recepty.

  Podrobněji vám nyní dietu vypisovat nemohu. Na toto téma existuje řada knih, hodně toho je na našich stránkách a samozřejmě na mnoha dalších místech na internetu.

  Vhodné bude, když si pořídíte osobní glukometr a budete si sama testovat hodnoty glykémie na lačno a po jídle. Jedná-li se u vás o první zjištění, mohla by v další léčbě dieta postačovat. Jde-li ale o problém dlouhodobý, budete asi potřebovat i nějaké léky.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a životospráva"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Pravidla poradny

Dříve, než položíte svůj dotaz, vyhledejte si, prosím, zda ten samý nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Návod "Jak na to" naleznete v sekci Vyhledávání v dotazech. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejňovány, stejně jako odpověď na ně. Neuvádějte, prosím, celé své jméno. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky působí pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!