Výsledky vyhledávání v poradně
-
zvýšená hladina cukru dle OGTT testu
(22.08.2022)
Dotaz
Dobry den, na jare mi byly zjisteny zvýšené hodnoty cukru na základě OGTT testu a to na lačno 6 a po 2h od vypití roztoku 9,3. Test mi byl proveden kvůli tehotenske cukrovce v mém 2.tehotenstvi. V těhotenství jsem žádné léky nebrala, pouze jsem držela dietu. S kolísáním cukru v krvi jsem měla dlouhodobe problémy, musela jsem často jist, jinak mi bylo slabo. Můj lékař mi zatím doporučil dietu, protože dle hodnot to cukrovka jeste není. Chci se tedy zeptat, jestli to opravdu při těchto hodnotách stačí (od jara jsem vynechala cukr, jen ted v lete někdy "zhresim") a jestli bych neměla brát i nějaké léky? Případně existuje i nějaké vyšetření na stav cukru v krvi během dne? Take se mi často stává, že mám nasladlou chuť v puse, ale to prý mute být i od žaludku, beru ted na žaludeční problémy Omeprazol. Jinak myslím jím celkem vyvážené, možná hodně maso (každý den), neprejidam se, jim často, jen pohybu mám méně. Predem dekuji za odpověď.věk: 43 let výška: 170 cm váha: 66 kgOdpověď
Dobrý den,
pokud jsem to pochopila správně, tak o GTT bylo provedeno po předchozím těhotenství, ve kterém jste držela dietu pro těhotenskou cukrovku. Hodnoty nalačno 6,0 a ve 2 hodině 9,3 znamenají tzv. prediabetes. O tomto tématu se můžete hodně dočíst např: https://www.cukrovka.cz/?q=prediabetes
Souhlasím s vaším lékařem, že stačí držet racionální stravu, vyřadit rychlé cukry. Máte normální hmotnost. K oddálení vzniku cukrovky můžete ještě 3x týdně 60 minut sportovat (stačí chůze). Bohužel asi 20-30% žen s těhotenskou cukrovkou později ve svém životě cukrovku má. Proto je důležité kontrolovat Váš cukr pravidelně (cca 1x ročně) a v případě vzestupu glykémie nalačno nad 7,0 mmol/l zahájit léčbu.
Poznámka redakce: doporučujeme k přečtení článek Zacvičte s diabetem
(odpovídá MUDr. Dagmar Bartášková, Diabetologická a endokrinologická ambulance Praha 4)
-
Gdm - glykémie a vliv na plod v 1. trimestru
(04.08.2022)
Dotaz
Dobrý den, je-li před tehotenstvím prediabetes, který ale nebyl zjištěn (na diabetologii vyslovili podezdreni, neboť hodnoty lacne byly 5,7 a 5,5), může mít vyšší glykemie negativní vliv na plod v 1.trimestru, kdy proto nebyla dodržována dietní opatření? Od 12.tt dodržována dieta, cele těhotenství kompenzovana bez nutnosti medikace, porod spontánní, dite 2,7 kg. Hrozí nějaké dlouhodobe následky v důsledku vlivu v 1.trimestru (stran poškození cns, pas apod.)věk: 31 let výška: 168 cm váha: 80 kg těhotenství: 37. týdenOdpověď
Dobrý den,
vyšší glykémie na začátku těhotenství mohou ovlivnit vývoj plodu, ale častěji to vidíme u žen s diabetem 1. typu nebo 2. typu. U žen s prediabetem jsou glykémie mírně vyšší/hraniční a pokud co nejdříve žena začne držet dietu, vývoj miminka ovlivněn není.
(odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)
-
Možný prediabet?
(07.07.2022)
Dotaz
Dobrý den, je mi 27/ meřím 182 a váha 115. Cukr v laborce naposledy měřen měl jsem tam hraniční hodnoty před 2 lety. Od té doby nic neřeším akorát jsem si pořídit glukoměr Glucolab. Bohužel nevím zda mu můžu pořádně věřit, nevím jak je to s přesností. Napíšu vám hodnoty cukru měřené nalačno : 5.6, 5.7, 5.9, 5.3, 5.2, 5.8, 4.3, 5.3, 6.1...a tak dále. Průměr mi to ukazuje 5.7. Nepiju nějak extra, močení cca 6-8 denně, nepříjde mi že bych močil často. Únava ano, psychiatrické léky proti úzkostem Arketis Rivotril. V moči cítím něco sladkýho, to je tak jediný co mi je divný. Úbytek váhy nepozoruju, vidění v normě, otoky nejsou. Myslíte, že je u mě nutností jít na odběry dlouhého cukru? Jaký na ty hodnoty máte názor? Vím, že jsou hraniční, spíš podle vaší praxe co s tím.... Díky mocvěk: 27 let výška: 182 cm váha: 115 kgOdpověď
Dobrý den,
glukometr je možné využít ke kontrole glykémií, bohužel ale nemůže sloužit k diagnostice diabetes mellitus.
Aby bylo možné určit diagnózu diabetu používá se měření glykémie nalačno odběrem ze žilní krve. Samotná hodnota se stanoví ze séra odebrané krve. Pokud je hodnota nad 7mmol/l (2x opakovaně ráno nalačno) můžeme říct, že je to diabetes.
< 5,6 mmol/l
Normální glykémie
5,6 – 6,9 mmol/l
Zvýšená koncentrace glukózy nalačno
> 7 mmol/l
Diagnóza diabetu
- Hodnota > 7mmol/l musí být však potvrzena opakovaným měřením (ze žilní krve ráno nalačno), nebo musí mít pacient příznaky diabetu.
Pokud je glykémie v pásmu zvýšené koncentrace glukózy nalačno (případně úplně hraniční) je ideální doplnit oGTT, které nám stanoví i glykémie po podání glukózy.
Tento test se standardně provádí podáním roztoku 75g glukózy. Glykémie se měří před podáním glukózy (po minimálně 8 hodinovém lačnění) a následně po 2 hodinách
Hodnocení glykémie ve 120 minutě:
< 7,8 mmol/l
Vyloučení diabetes mellitus
7,8 – 11 mmol/l
Porušená glukózová tolerance
> 11 mmol/l
Diabetes mellitus
Z ranních měření glykémie glukometrem proto nelze diagnózu diabetu stanovit. I při dobrých glykémiích ráno mohou být vyšší glykémie po jídle.
Pojem prediabetes se používá, pokud stanovené výsledky glykémií spadají buď k zvýšené koncentraci glukózy nalačno nebo k poruše glukózové tolerance.
Známky jako velká žízeň a časté hojné močení se vyskytují většinou až při glykémiích minimálně nad 10mmol/l. Tyto obtíže jsou totiž způsobeny přechodem glukózy (“cukru”) do moči. Glukóza se do koncové moči běžně dostává až při glykémii nad 10 mmol/l. Při nižších glykémiích by se u zdravého člověka neměl cukr v moči objevit.
Pokud je cukr v moči, strhává na sebe vodu a proto diabetici s hodně vysokou glykémií zvýšeně močí a následně mají velkou žízeň, aby dodaly ztracené tekutiny. Stejně tak úbytek hmotnosti a rozmazané vidění se většinou vyskytují až když jsou glykémie vysoké po delší dobu. Počátek diabetu se nemusí u jedince ničím výrazným projevovat. Z tohoto důvodu děláme právě pravidelné kontroly, aby byl diabetes zachycen včas.
Pokud se bojíte diabetu a jsou Vaše hodnoty hraniční je možné se domluvit s praktickým lékařem, aby Vás poslal na oGTT. Pokud Vám vyjde diabetes budete mít jasno. Pokud budete spadat k prediabetu měl byste už začít pracovat na režimových opatřeních, ať diabetes co nejvíce oddálíte.
(odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)
-
Začátek těhotenství a vysoká ranní glykemie.
(01.06.2022)
Dotaz
Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak postupovat – před cca třemi měsíci mi byla zjištěna zvýšená glykemie nalačno, bylo provedeno kontrolní OGTT, kde byly výsledky v normě, zbyla „jen“ zvýšená glykemie nalačno. Od té doby jsem se několikrát měřila glukometrem, hodnota se pohybovala od 4,9 – 6,2 nalačno, většinou okolo 5,7. Nyní jsem zjistila, že jsem těhotná (5 tt), okamžitě po zjištění jsem se začala stravovat striktně dle doporučení pro těhotenskou cukrovku, je to cca týden. Bohužel lačné hodnoty i přes vyzkoušení druhé večeře apod. neklesají a pohybují se od 5,3 – 5,8. Hodinu po jídle jsou hodnoty většinou okolo 5,1. Gynekoložka chce věc řešit až po prohlídce za 14 dní, event. mne až poté odeslat na diabetologii, já mám velké obavy, aby zvýšené hodnoty, zvláště v tomto období, nenapáchaly nenávratné škody. Na diabetologii nikde registrovaná nejsem. Jak mám dál postupovat, lze vyčkat, než se projeví efekt diety? Děkuji za radu.Odpověď
Dobrý den,
na nic nečekejte, určitě byste si měla dojít na diabetologii. Pokud Vám byla zjištěna vyšší glykémie nalačno (neuvedla jste hodnotu) ještě před otěhotněním, pravděpodobně se jedná o prediabetes (tzn hladina krevního cukru je vyšší než normálně, ale ještě to není cukrovka). Mimo těhotenství se prediabetes léči především dietou a pohybem. V těhotenství jsme přísnější a pokud dieta nestačí, musí se nasadit léky (metformin nebo inzulín).
S pozdravem
(odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)
-
po pivu hodnoty nižší, než v dietním režimu (DM2)
(17.05.2022)
Dotaz
Vážení, díky za poradnu. Je to skvělé! A nyní poprosím o názor: Prediabetes mi byl tehdy diagnostikován 1-1,5 roku zpět. Aktuálně 1x metformin ráno 1000mg +1x večer, ráno 1x ráno gliptin. Není to se mnou zcela ideální - člověk za covidu trochu zlenivěl - ale celý život jsem tak spíše nadprůměrným pěším turistou, takže pohyb (i stráně, kopce, hory...) mi rozhodně není cizí. Hmotnost mám vyšší, ale roky je setrvalá. Mám rád zeleninu, luštěniny jsou moje oblíbené, zdravější stravě se nevyhýbám. Pro vysvětlení podmínek níže sděluji, že pivo jsem omezil (vypiji v souhrnu mezi 5-10 pivy týdně). Vím o pravidlech i podmínkách užívání léků. Přesto mne mírně stoupající hodnota cukru zarazila (první odběr v ordinaci byl cca 7 mmol/L, teď po 1,5 roce jsem byl hodnotě 9). Proto již asi 3 týdny mám svůj glukometr a ze začátku jsem zkoumal různé stavy - jaké hodnoty mám např. nalačno brzo ráno (nejsem skřivan), pak jaké v 8 h., jindy před jídlem a po jídle, po pivu, po 20 km pochodu... Prostě mixáž stavů. Jsou to pro mne zajímavé hodnoty k různým situacím a více mi to pomohlo určit, co je lepší a co horší. Nyní se pomalu přesouvám ke 4 či 8 krokovému testovacímu schématu. Opakovaně mne však zarazila jedna věc: i když jsem neužil večerní metformin a vypil za večer 5 std. piv (...vím, ale je to 1x týdně), měl jsem hodinu po dopití posledního piva i následně ráno hodnotu nižší nebo stejnou, než v jiných dnech bez alkoholu a a s lehkou večeří i s večerním lékem. Prakticky: běžný den + lehká večeře + bez léku + piva -> hodinu po dopití (22h.): vždy těsně nad 7 (!); ráno v 6-8h. vždy těsně nad 8 (!!) // a naopak běžný dietní režim = běžný den + lehká večeře + metformin + v noci se napiju např. trochu mléka -> pozdní večer hodnota kolem 8-9, ráno třeba i 10 (rozhodně ne méně, než za toho piva). Není to z jednoho pozorování a vzhledem k velmi vysoké hodnotě glyk. indexu u norm. piva mne tato opakovaná skutečnost velmi udivuje. S vědomím lehkovážné nadsázky až řeknu, že to pivo mne léčí :) Jaký je Váš názor na tuto nevyrovnanost ve výsledcích? Rozumím toleranci/odchylkám v měření, ale... Děkuji. A celý web (i s poradnou) je opravdu báječný! Viktorvěk: 47 let výška: 180 cm váha: 97 kg těhotenství: 42. týdenOdpověď
Milý Viktore,
je dost normálním jevem, že lidé u sebe rádi hledají různá neobvyklá vysvětlení, atypické příznaky, paradoxní účinky léků a neobvyklé působení potravy. Je to lepší a zajímavější než smířit se s tím, že máte dost běžnou poruchu, která se bohužel postupem času jenom zhoršuje a nakonec vede k poškození prakticky celého těla, od srdce, nervů, cév, mozku, po klouby, svaly a podobně. Takhle probíhá diabetes mellitus 2. typu, pokud se člověk aktivně takovémuto vývoji nepostaví do cesty.
Diabetes vzniká kombinací 2 poruch, a to sníženou citlivostí vůči inzulínu, a sníženou produkcí inzulínu. Jak jsme zde již opakovaně vysvětlovali, nedostatečná sekrece inzulínu může být jen relativní, to znamená, že inzulínu je sice dost, ale stále to nestačí k tomu, aby se udržovala normální glykémie. Hodnota 9 mmol/l na lačno je už dost vysoká a svědčí pro jasný diabetes. Po jídle jsou hodnoty jistě o dost vyšší (tedy s výjimkou toho vašeho piva!).
Léky pro diabetes 2. typu jsou dnes různé, dají se kombinovat a celkem dobře fungují. Základem, který ale funguje lépe než tyto léky (kromě inzulínu), je dodržování dietního režimu s dostatkem pohybu.
U někoho to může vést k úplnému vyrovnání diabetu (vloha ale bohužel zůstane), jindy "zhoršování" pokračuje i přes tuto snahu, ale probíhá mnohem pomaleji a má mnohem menší zdravotní důsledky.
S nadváhou klesá účinnosti inzulínu a je ho potřeba více. Energie z potravy, kterou máte navíc, se tělo snaží uložit, kde to jde. Nejlépe do podkoží, ale také do jater, do břišního tuku, co cév. A to všechno je škodlivé. A také si uvědomte, že pivo, to je také energie: z cukrů, z alkoholu. Rozhodně se po něm tloustne a alkoholem se navíc poškozují játra, která i tak trpí diabetem 2. typu (ztučnění jater při nevyrovnaném diabetu). Pacienti si rádi vysvětlují doporučení lékařů přehnaně, ale i tak se odvážím vám napsat: pivo nemusí být v malém množství pro diabetika škodlivá potravina. Jen ji člověk musí brát skutečně s mírou, spíš pro dobrou chuť a ne pro účinky alkoholu. Je nutné si ho započítat do denního příjmu kalorií a sacharidů. Za rozumnou míru, která by se neměla překračovat, považuji tak 0,3 l denně, nebo chcete-li, 2x týdně 1 pivo.
Vy si musíte uvědomit, že pokud si chcete udržet zdraví, musíte se podrobněji seznámit se složením stravy a určit si, jaký by měl být váš vzorový jídelníček. K tomu potřebujete spolupráci s dietní sestrou (nutričním specialistou) a také doporučení od vašeho diabetologa. Odhaduji, že pro vás by stačilo 180 g sacharidů denně, včetně těch z piva. 2 piva týdně, podle mého odhadu, vám neuškodí, ale i s tím musíte počítat ve svém kalorickém plánu. Pít pivo denně, to už je mírný stupeň alkoholismu, který navíc bude mít tendenci se zhoršovat. Zvláště když takové pivní seánce budete využívat k tomu, abyste sledoval jeho blahodárné účinky na váš diabetes, což se vám při "vašem výzkumném zápalu" může i podařit.
Jistě je velmi dobře, že se dostatečně pohybujete. I zde bych vám ale doporučil, abyste se pohybu věnoval raději každý den alespoň hodinu než potom abyste místo toho pořádal náročné pochody jednou za 14 dnů.
Doufám, že jsem vám tímto výkladem nezkazil názor na náš web. Snažil jsem se vám vysvětlit, že s diabetem se dá celkem dobře žít. Jen si člověk musí víc než ostatní připouštět svoje zdravotní omezení. Má se snažit diabetes vyrovnat tak, abyste byl vlastně jako zdravý člověk a ne tím, že jej budete překonávat silou - metodou "tohle snesu". Snesete to, ale roky jdou. A pak se to někdy snáší obtížně.
poznámka redakce: moc děkujeme za pochvalu Viktore a prosíme o omluvu za pozdější zaslání odpovědi
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
zvrácení prediabetu
(11.05.2022)
Dotaz
Dobrý den, při hledání informací k prediabetu jsem se dočetla, že tento stav lze ještě zvrátit. Mohu se zeptat, co si pod tím mám představit? Že se podaří nastartovat metabolismus tak, že případné občasné zahřešení nebo opětovné zařazení většího množství ovoce nebo zdravých složených sacharidů začne tělo opět tolerovat? V druhém (posledním) těhotenství jsem měla GDM, po porodu hodnoty v normě, na kontrolním OGTT po půl roce vyšší lačnou 5,9. Další OGTT jsem zatím neabsolvovala, protože jsem do nedávna kojila. Koupila jsem glukometr a občas se měřím. Hned po zjištění výsledku jsem začala pravidelně běhat (5x týdně), pokud nejdu běhat, mám ten den jinou pohybovou aktivitu. Začala jsem zdravěji jíst, zcela vyřadila bílý cukr, bílou mouku, průmyslově zpracované potraviny, celkově si hlídám příjem sacharidů, velikost příloh, abych byla do 200g sacharidů denně, jím hodně zeleniny. Tento režim držím už rok a půl. Po jídlech jsou hodnoty v limitu, ale lačná mi několikrát nad 5,6 vylezla i přes tato opatření. Dlouhý cukr půl roku po porodu 32 a nyní po 2 letech opět 32. Jsem na ideální váze, viscerální tuk mám nízký, nemám vysoký cholesterol ani tlak. Už nevím, co víc pro snížení lačné glykémie udělat. Leda snad přejít striktně na LC stravování. Jedná se o počínající prediabetes? Před pár týdny jsem byla na krevních rozborech kvůli něčemu jinému a lačná byla 6,5! (pravda tedy je, že jsem byla hodně vystresovaná kvůli podezření na jinou diagnózu). Může ovlivňovat cukr v krvi ještě fakt, že jsem cca před měsícem přestala kojit? Předem moc děkuji za odpovědi. Lucievěk: 35 let výška: 164 cm váha: 55 kgOdpověď
Milá Lucie, podle mého názoru se pojem prediabetes používá často nesprávně. Lékaři tím myslí stav, kdy už je přítomna určitá porucha glukózové tolerance, ale nejsou ještě splněna kritéria pro označení „diabetes“. Spadá sem několik poruch, které se mohou klasifikovat jako
- Porucha glukózové tolerance (zpravidla vyšší glykémie na lačno i vyšší hodnota po jídle)
- Zvýšená glykémie na lačno
- Zvýšená glykémie po jídle
Význam těchto pojmů spatřuji zejména v tom, že pro rizikové pacienty představují určité varování, že pokud nepřikročí k nějaké zásadní změně svého stravovacího a pohybového režimu, rozvine se časem diabetes. Toto varování dává smysl zejména pro osoby ohrožené diabetem 2. typu, kteří mají nadváhu nebo jsou vysloveně obézní, žijí nezdravě a málo se pohybují. Když na ně lékařské varování zapůsobí, porucha se může upravit a nebo se přinejmenším rozvoj diabetu výrazně zpomalí.
Toro varování má ale mnohem menší smysl pro osoby, které mají jiný typ diabetu, zejména typ 1. Ten je způsoben ztrátou inzulínové sekrece a tuto ztrátu zatím zastavit neumíme. Kromě toho existují vzácnější formy diabetu, u nichž převládá pokles inzulínové sekrece, ať již v důsledku třeba onemocnění nebo porušeného vývoje celé slinivky nebo určitého genetického defektu. Tyto osoby nebývají většinou obézní a omezování kalorického příjmu a celkového množství sacharidů má smysl jen do určité míry, pak už by mohlo být spíše škodlivé.
Vy pro prevenci vzniku diabetu děláte hodně a další vývoj zřejmě bude záležet na vašich přirozených vlohách, jejichž důsledkům se, jak už to v životě bývá, nemusí vždy podařit zabránit. Pojem prediabetes je totiž možné použít vlastně pro určité stádium jakéhokoliv typu diabetu, tedy i diabetu 1. typu, kdy existuje ještě dostatečná sekrece inzulínu, ale už se objevují autoprotilátky a může klesat glukózová tolerance při zátěži. A stejně tak tomu může být i u jiných vzácnějších typů diabetu. Existuje např. typ tzv. MODY2, který spočívá v defektu jediného genu. Díky tomu mají lidé zpravidla trvale vyšší hladinu krevního cukru na lačno, ale porucha se zpravidla nezhoršuje. Produkce inzulínu zůstává zachována, jen se inzulín uvolňuje až při o něco vyšších hodnotách glykémie než u zdravých osob. A takových možností je více.
Buďte tedy ráda, že v sobě nacházíte vůli ke zdravé životosprávě. Budete se udržovat fit, bude vám to více slušet a bude vám celkově lépe. Vznikem diabetu v budoucnosti možná budete více ohrožena, ale víc už proti tomu sama udělat nemůžete. Nestresujte se čísly a glykémii si jen občas kontrolujte. Zůstaňte štíhlá a sportování - to se vám vyplatí v každém případě.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
prediabetes, smäd, častejšie močenie, tŕpnutie končekov prstov
(03.05.2022)
Dotaz
Dobrý deň, pred vyše mesiacom som mal glukózu nalačno 5,85. Dovtedy som nemal takmer žiadne príznaky, okrem únavy a pocitu slabosti. Teraz niekedy pociťujem aj väčší smäd, niekedy častejšie močenie, mierne tŕpnutie končekov prstov, zriedkavo aj na lýtkach Je to normálne alebo je možné, že cukor je oveľa vyšší ako na prehliadke? Už dva týždne užívam výživový doplnok diaben, ktorý účinkuje po šiestich týždňoch. Môžem čakať od toho nejaké výsledky alebo nie a čo zmeniť na svojom životnom štýle? Som štíhlej postavy a na nedostatok pohybu sa nemôžem sťažovať. Dá sa vyliečiť prediabetes ?výška: 180 cm váha: 79 kgOdpověď
Dobrý den,
prediabetes je pojem užívaný souhrnně pro zvýšenou koncentraci glukózy nalačno nebo porušenou glukózovou toleranci. Ke stanovení dochází většinou na základě změření lačné glykémie a provedení oGTT. Pokud je u Vás znám jeden z těchto stavů, znamená to, že se Vaše tělo musí více snažit, aby udrželo glykémie na nižších hodnotách a nedaří se mu to ideálně. Je tu zvýšená pravděpodobnost, že se u Vás do budoucna rozvine některý z typů diabetu. Nesmíme však zapomínat, že vyšší glykémie mohou být projevem i jiných onemocnění.
Pokud jsou příznaky jako velká žízeň nebo zvýšené močení způsobené diabetes mellitus a jinak se cítíte zdráv, musely by být glykémie minimálně kolem 10 mmol/l (většinou spíše větší). Zvýšené močení je totiž u diabetu způsobené vylučováním cukru do moči, který pak s sebou strhává vodu. Ztráty vody následně vedou k větší žízni. Aby se cukry u zdravých ledvin dostaly do koncové moči, musí být glykémie většinou nad zmiňovaných 10 mmol/l, protože do té doby, se při tvorbě moči vstřebává veškerý cukr zpět do těla a do koncové moči se nevylučuje.
Necitlivost a brnění je jedním z možných příznaků diabetické neuropatie. Diabetická neuropatie má několik forem. Jednou z nejčastějších variant je senzomotorická polyneuropatie, ta však začíná spíše na prstech a ploskách dolních končetin. Postižení prstů na horních končetinách může diabetes také způsobit, ale je méně časté. Postižení lýtek, bez postižení plosek by bylo již více atypické. Křeče svalů mohou být způsobeny různými situacemi, ale prediabetes bych jako první příčinu neuváděla. Důležité je si uvědomit, že neuropatie vzniká většinou až po několika letech působení vyšších glykémií (samozřejmě při nízkých glykémiích se výrazně snižuje pravděpodobnost a oddaluje doba vzniku).
Stav Vašeho diabetu Vám může jistě pomoci ozřejmit stanovení glykovaného hemoglobinu.
O přípravku Diaben jsem již slyšela, ale k jeho účinku se nejsem schopna vyjádřit. Každopádně se nejedná o léčivý přípravek, ale o doplněk stravy. Každopádně by měl mít důkazy proto, že neškodí. Nakolik pomůže, to asi můžete zhodnotit jen vy.
Pravidelný pohyb, pravidelné stravování a dietní režim (včetně omezení příjmu alkoholu) jsou základy doporučení pro prediabetes. Ideální je ještě minimalizovat stres (ale to je někdy obtížné). Podle toho, co zmiňujete minimálně základní doporučení zvládáte.
Stran vyléčení prediabetu. Glykémie je samozřejmě možné přechodně snížit režimovými opatřeními (někdy i na několik let). To co nám ale prediabetes ukazuje, je možnost brzkého rozvoje diabetes mellitus. I pokud se nám podaří snížit glykémie, predispozice pro rozvoj diabetu nezmizí a je nutné se i do budoucna hlídat.
Poznámka redakce:
doplněk stravy Diaben obsahuje dvě látky:
- extrakt z Gymnémy lesní, tropické liány rostoucí v Indii, v diabetologii široce používané,
- kyselinu alfa lipoovou (označovanou také jako kys. thioktová), silný antioxidant, který se opět široce využívá k léčení diabetické polyneuropatie (porušení nervů) spojené s poruchami čití či bolestivostí.
-
prediabetes a rudé skvrny
(27.04.2022)
Dotaz
Dobrý den,děkuji za odpověď,mám k tomu ještě jeden dotaz,začala se mi dělat,ještě k těm příznakům,velká rudá skvrna na krku na zadní straně,ještě než zjistili následující cukrovku,kterou diagnostikovali jako alergickou reakci na něco,podotýkám ještě v té době nevěděli, protože jsem neuvedla příznaky na cukrovku,ta skvrna svědila a pálila a udělala se mi další na zebrech,ta první je 9 cm,ta druhá je menší,může se jednat o alergickou reakci vyvolanou právě tím zvýšeným cukrem,který je již potvrzen i z krve? Může jít i o krátkodobou,kterou vyvolala nějaká infekce těla na kůži?nebo jde o něco jiného? Lenkavěk: 49 let výška: 162 cm váha: 80 kgOdpověď
Milá Lenko, diagnostika kožních nemocí se provádí především na základě přímého vyšetření. Netroufám si tedy vyjadřovat se příliš o příčině vašich rudých skvrn. Jedno je ale jisté: zvýšená glykémie žádnou alergii sama o sobě nevyvolává. Spíše by se mohlo jednat o nějaké onemocnění vyvolané kvasinkami, které se rády množí u osob s vysokou glykémií. Projevy nicméně vznikají nejčastěji v místech, kde je vlhko a člověk se hodně potí, tedy např. v tříslech či pod prsy či řasami tuku na břiše.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
prediabetes nebo cukrovka
(26.04.2022)
Dotaz
Dobrý den, před půl rokem, mi mamka z glukometru naměřila 12,7 druhý den 13,1, začala jsem mít příznaky, sucho v ústech, nadměrné pocení,svědění celého těla,byla jsem na vyšetření dlouhého cukru,nic nezjistili.Pred 14 dny,se k tomu přidaly nevolnosti,bolesti žaludku,koupila jsem si glukomer,a od té doby měřím nalačno kolem 11 každý den ,k večeru mě odvezla rychlá,naměřili 14,1,druhý den opět u dr.kde mi vzali krev,výsledky zněli lehce zvýšený cukr,jsou to příznaky prediabetu nebo cukrovky?v nemocnici řekli,že je to cukrovka,Dr,že to ještě neznamená,čekám na ultrazvuku otec si píchal inzulín,matka bere léky na cukrovku dekuji. Lenkavěk: 49 let výška: 162 cm váha: 80 kgOdpověď
Milá Lenko, o tom, že máte diabetes, není pochyb. Máte vysoké glykémie a k tomu typické příznaky. Glykémie na lačno je zvýšená, ale nikoliv ještě bezprostředně nebezpečně, nicméně po jídle máte hodnoty jistě ještě vyšší.
Je pravděpodobné, že budete mít diabetes stejného typu jako rodiče, tedy 2. typu. Navíc máte docela slušnou nadváhu. Nicméně ani jiný typ diabetu nelze s jistotou vyloučit a je proto dobře, že vás lékaři ještě vyšetřují.
Nicméně s léčbou byste měla začít hned. Zejména je potřeba, abyste se s tím smířila a byla ochotna dodržovat správnou dietu, zejména redukční. Neznám vaše další výsledky, ale již nyní byste měla dostat tablety a možná dokonce i inzulín, alespoň na přechodnou dobu. Je dost možné, že při silné vůli k hubnutí a dietě se stav může ještě upravit, ale nyní opravdu potřebujete podrobné poučení od diabetologa a od edukační sestry.(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
prediabetes, velká únava po jídle a detox
(22.04.2022)
Dotaz
Dobrý den, již asi 14 dní trpím velkou únavou po jídle, v noci špatně spím potom se a na to vzápětí mám zimnici, na zvýšený cukr jsem nikdy netrpělivě tedy aspoň na ten co se měří na lačno, vždy byl v normě kolem 5,..po jídle jsem se nikdy neměřila je to 6 týdnů, co jsem začala detoxikační kůru od firmy "harmonelo" a před pár dny mi začalo být divně velká únava hlavně po jídle a bolest v nadbřišku, přítel má glukometr tak jsem se zkusila jen tak změřit a 4den mám na lačno 6.6cukr a 2hodiny po jídle 11, nevím co to znamená jestli to mám přirovnat nežádoucím příznakům detoxu a nebo mi začíná cukrovka,? před deseti dny jsem na odběrech krve měla cukr na lačno 5, mohu poprosit o radu děkuji jinak se snažím nejíst sladké ani tučné, vlastně skoro vůbec teď málo jím, když mě bolí břicho, jinak se teď léčím na zánět žaludku. Miroslavavěk: 43 let výška: 153 cm váha: 90 kgOdpověď
Milá Mirko, kvůli vám jsem si vyhledal produkty Harmonello, abych posoudil, zda vám nemůže být špatně právě po nich. Uvádějí řadu produktů, které mají pomoci upravit složení mikrobů, které lidé mají ve střevech a jsou důležité pro trávení a mnoho dalších věcí. Složek je v přípravcích uvedeno mnoho, z nichž žádnou podle svého posouzení nepovažuji za nebezpečnou. Je ale velmi dobře možné, že to prostě někomu nevyhovuje a místo té správné střevní "mikroflóry" se to u někoho vyvine jinak a není mu pak z toho dobře. Proto bych vám doporučoval tuto "léčbu" raději ukončit, už jen proto, že si od ní žádný "detoxikační" efekt nedovedu představit. Vy jste "intoxikovaná" leda nadměrným tukem v těle, a na to bohužel funguje jedině pořádná dieta s omezením zejména tuků a se sníženým obsahem sacharidů.
Jinak pojem "zánět žaludku" je poměrně široký. Já si ve vašem případě pod tím představuju pocit tlaku v břiše, případně pálení žáhy. Na to bych vám doporučoval celkově méně jíst. Jezte jednoduché nedráždivé jídlo, k tomu případně pokud snášíte mléčné výrobky nějaký jogurt s živou kulturou (typu Activia) - což je jednoduché a navíc chutné probiotikum) a případně lék typu Apo-Ome (omeprazol) po nějakou dobu. Pokud by ale obtíže byly horší, určitě byste musela vyhledat lékaře.
Velmi doporučuji pokračovat v "detoxikaci" pomocí redukční diety a raději nepoužívat jiné prostředky, které obsahují mnoho přidaných látek, z nichž některé vám mohou působit obtíže. Pokud byste případně i měla počínající cukrovku, asi by to nebyla příčina vašich obtíží, protože glykémie máte jen mírně zvýšené. To ale neznamená, že byste neměla cukrovce předcházet - právě tím, co vám doporučuji pro vaše obtíže.(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
těhotenská cukrovka a prediabetes
(19.04.2022)
Dotaz
Dobrý den, mám těhotenskou cukrovku a slyšela jsem, že mnoha ženám zůstává nebo brzy vznikne prediabetes. Zajímá mě, CO má vliv na to, že některým ženám zůstává prediabetes a některým ne? Je to dáno tím, jestli ženy tu těhotenskou cukrovku léčí (dietou, inzulinem) nebo ne? Pokud se žena léčí, nezůstane ji prediabetes a naopak neléčeným zůstane?věk: 31 let výška: 163 cm váha: 65 kg těhotenství: 36. týdenOdpověď
Dobrý den,
až u 60% žen, které v těhotenství byly sledovány pro těhotenskou cukrovku, se v průběhu dalšího života může rozvinout prediabetes/diabetes mellitus 2. typu. Častěji jsou ohroženy ženy s nadváhou/obezitou, nezdravou životosprávou, nedostatkem pohybu, rodinnou anamnézou apod. Proto doporučujeme všem ženám s GDM po porodu racionální stravu a pravidelný pohyb a chodit na preventivní kontroly k praktickým lékařům (3-6 měsíců po porodu OGTT, dále 1 x ročně odběr krve). Léčba v těhotenství nemá vliv na to, jestli se cukrovka později vyvine. Ale ženy, které jsou v těhotenství léčeny metforminem nebo inzulínem, jsou považované za rizikovější a častěji se u nich cukrovka po porodu objeví.
(odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)
-
čo ďalej, mám zvýšené glykémie, prekonaný Covid, bojím sa cukrovky
(03.04.2022)
Dotaz
Dobrý deň chcem sa opýtať v roku 2019 mi bola nameraná hladina na lacno 6.9 aj 7.8 na lacno následne som bola odoslaná na diabetologiu dr.urobila vyšetrenia na diabetes I. aj II. typu s testom so sladkou vodou hodnoty boli 5.6 na lacno a po záťaži 7. teraz mi doktor po prekonaní Covidu a bolestiach na hrudi robil interné vyšetrenie a zasa ranná glyk.7.8 som unavená slabá bojím sa cukrovky suseda skončila veľmi zle mám 45 rokov po zjedení dvoch bielych rohlikov glyk.na glukomery 10.7 ako dlho žijú cukrovkári ďakujem za odpovede. Marcelavěk: 45 let výška: 170 cm váha: 108 kgOdpověď
Milá Marcelo, vy podle všeho máte pokročilý prediabetes nebo už dokonce zjevný diabetes. Velice pravděpodobně se jedná o diabetes 2. typu. Je-li diabetes léčen dobře a pokud pacienti rovněž správně léči další rizikové přidružené poruchy, dožívají se téměř stejného věku jako osoby bez diabetu. Průměrný věk žen u nás činí přibližně 76 let.
Ve vašem případě bych se ale více než samotného diabetu bál obezity. Ta tělo výrazně zatěžuje po všech stránkách. Jedná se o srdce, klouby, játra, ledviny, …. a také je významným rizikovým faktorem pro vznik diabetu.
Vy potřebujete pořádné poučení o životním stylu a také byste měla získat motivaci, abyste jej udržovala.
Především byste měla málo jíst, aby vám glykémie nestoupala a abyste dále nenabírala váhu. K tomu se potřebujete poradit s odborníkem na dietu a na hubnutí. Pokud jejich rady poslechnete, diabetická porucha se zlepší a možná i zmizí.
Protože se ptáte na délku života, tak kromě dobrých glykémií dodávám, že stejně důležité je mít normální krevní tlak a normální hladiny krevních tuků. Rovněž byste se měla dostatečně pohybovat. To všechno přispívá k delšímu životu. A samozřejmě nekouřit.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
těhotenská cukrovka. dědičnost a diabetes 1. typu
(01.04.2022)
Dotaz
Dobrý den, zajímá mě pár věcí ohledně těhotenské cukrovky. Na internetu je psáno, že těh. cukrovka vzniká u žen, které mají v rodině někoho s cukrovkou 2. typu, ale u nás nikdo 2. typ neměl (matka porodila mě i sourozence s váhou cca 2,5kg). Jen děda (otec otce) měl cukrovku 1. typu. Je možné, že 1. typ má taky předpoklady pro vznik těh. cukrovky nebo se mi rozjela přímo 1. typu? Mám 1. těhotenství, věk 30, jsem štíhlá. Při ogtt v 27tt mi vyšly hodnoty po roztoku nad hranici. Teď jsem v 33tt a hodnoty na dietě mám - lačnou vždy v pořádku, po jídlech často zvýšenou. Na internetu se píše, že nejvíce těh. hormonů působí v noci a ráno - jak to že tedy nemám vyšší lačnou, když to je v těle nejvíce hormonů? Mívám zvýšené jen po jídlech, ale to už přece hormony tolik nepůsobí. Jak to? Znamená to, že můžu mít netěhotenskou cukrovku? Z hlediska prediabetu - vzniká častěji u žen, které měly vyšší lačné hodnoty nebo vyšší po jídlech? Myslíte, že podle popisu se mě prediabetes týká?věk: 31 let výška: 163 cm váha: 65 kg těhotenství: 33. týdenOdpověď
Dobrý den,
dědičnost (výskyt diabetu v rodině) je jeden z rizikových faktorů rozvoje těhotenské cukrovky. Znamená to, že pokud se u Vás v rodině cukrovka vyskytuje, máte větší riziko, že se těhotenská cukrovka u Vás může objevit, ale také nemusí. Těch vlivů je tam více - věk, pohyb, životospráva apod.
Pokud máte vyšší glykémie po jídle, mohou to být dietní chyby. Proberte konkrétní případy s Vaším lékařem.
Jestli se u Vás jedná "jen o těhotenskou cukrovku" nebo o prediabetes, ukáže až kontrolní test po porodu (oGTT za 3-6 měsíců). A i když vyjde negativně, doporučujeme pravidelné sledování u praktického lékaře (1x za rok), protože až u 60 % žen s těhotenskou cukrovkou se do 10 let může cukrovka rozvinout.
S pozdravem(odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)
-
glykémie 7,5 mmlo/l 2,5 hodiny po sladkém jídle byl zodpovězen - pokračování
(20.02.2022)
Dotaz
Dobrý den.ca 2roky jsem užíval stadamet 500,byl mi nasazen na základě zvišeného glikovaného hemoglobinu 48 bez další kontroly.V té době jsem ještě užíval denně prednison od 20 do 0.25 14 dní.Před 4 měsíci při užívání stadametu byl glik.hemoglobin 38.Jelikož jsem si stále myslel že cukrovku nemám,a dení raní glikémie mám do 5.4,jsem ji měřil 5 týdnu denně a občas i po jídle 2h,byly hodnoty v normě.Po vysazení stadametu 5 týdnů k dnešku je Glikovaný hemoglobín 40mmol a glukóza 6.1mmol.Tak že se potvrdilo moje tušení,ale vím že je to hraniční.Prosím dá se tato hodnota snížit a nebo se bude zvyšovat?Za celou dobu 5 ti týdnů jsem nedržel dietu,stravoval jsem se co se doma bezně vaří.Prosím co si o tom myslíte.Mužete mi poradit.Dekuji,hezký den.Odpověď
Lék Prednison, který jste užíval, často způsobuje zhoršení glykémie u diabetiků, či vede ke vzniku cukrovky. To bude nejspíše důvod toho, proč po vysazení léku Stadamet, který jste dostal pro vyšší HbA1C (48mmol/mol) se hodnota vašeho krevního cukru drží na horní hranici normálu (Glykovaný hemoglobin 40) a glykémie nalačno 6,1. Nicméně stále se jedná o hraniční stav, tedy stav, kterému říkáme prediabetes. Znamená to, že ke vzniku cukrovky může dojít. Pravděpodobnost zhoršení je kolem 30%. Správnou životosprávou, pravidelným pohybem dokážeme hodnoty držet dlouhodobě v normálu, nebo alespoň na hranici tak, jak se hodnoty nyní pohybují u Vás.
Doporučujeme 1x za rok kontrolu glykémie v laboratoři a dodržování alespoň racionální stravy. To znamená omezit sladkosti, snažit se o zdravou stravu. Ostatně to bychom měli dělat my všichni.
(odpovídá MUDr. Dagmar Bartášková, Diabetologická a endokrinologická ambulance Praha 4)
-
náhodná glykémia po kalorickejšom obede
(02.02.2022)
Dotaz
Dobrý deň. Keďže mám sedavé zamestnanie rozhodol som si preventívne merať glykémiu. Mám 35 rokov, 174cm, 80kg. Neboli mi diagnostikované žiadne vážne ochorenia. V roku 2020 som absolvoval preventívnu prehliadku a všetky hodnoty boli v norme. Kúpil som si glukomer Accucheck active. Ráno po zubudení mávam glykémiu vždy 4,5-5,2 a 2 hodiny po jedle 6,5-7,5 v závislosti od typu jedla. Pred tromi dňami som si ale po kalorickejšom obede ktorý obsahoval vačšie množstvo sacharidov zmeral náhodne glykémiu už hodinu po jedle a nameral som si 12,3. Po ďalšej hodine (2 hodiny po jedle) už bola glykémia 7,5. Včera som absolvoval test glykovaného hemoglobínu HbA1c a výsledok bol výborný. Hodnota bola 4,9 Stále ma ale desí tá nameraná náhodná glykémia 12,3. Dočítal som sa že náhodná glykémia by nikdy nemala presiahnuť hodnotu 11,1. Mám podla vás absolvovať ďalšie testy, prípadne aký ďalší postup by ste navrhovali? Ďakujem za odpoveď. Marcelvěk: 36 let výška: 174 cm váha: 80 kgOdpověď
Milý Marceli, myslím, že po stránce glykémií jste nyní již dostatečně vyšetřený a podle všeho diabetes nemáte. Pravděpodobně ani prediabetes. Na pojem „náhodná glykémie“ se lidé dost často ptají. Termín ale slouží především pro lékaře, kdy skutečně neví, za jakých okolností se glykémie měřila, jak dlouho po jídle a po jakém jídle, či zda člověk před odběrem skutečně celou noc lačněl a večer neabsolvoval nějakou náročnou žranici.
Když vyloučím možnost, že by se člověk nechal u lékaře měřit jednu hodinu poté, co se přejedl u MacDonalda a vysál s z nekonečného kalíšku sladké CocaColy co to dalo, tak většinou glykémie nad 11 mmol/l skutečně znamená diabetes. Ale dovedu si představit, že i u zcela zdravého člověk může glykémie po vydatném jídle na chvilku stoupnout až na 12 mmol/l. Vyšetření je třeba opakovat, ale to jste udělal více než 1x.
Raději tedy něco udělejte se svým sedavým zaměstnáním. Velmi se vyplatí zařadit do denního pořádku nějaký pohyb. Může jít o pracovní přestávku, cestu do práce pěšky apod. Je lepší tak učinit několikrát denně a najít si něco, co vás bude bavit nebo motivovat.
PS.: nerozumím té hodnotě glykovaného hemoglobinu. V ČR je norma do přibližně 40 mmol/mol, což odpovídá dřívějším jednotkám 4,0%. Vy udáváte hodnotu 4,9. Pokud by to bylo 4,9% po staru, tak to by již ukazovalo na diabetes.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
vyšší cukr po ránu
(26.01.2022)
Dotaz
Dobrý den,,ráno na lačno po domácím měřením mám cukr 6,2 - 6,7, za dvě hodiny po jídle do 6,5 může se už jednat o problém s cukrovkou,?dekujivěk: 62 let výška: 159 cm váha: 67 kgOdpověď
Dobrý den,
za normální hodnoty glykémie nalačno považujeme do 5,5 mmol/l. Hodnoty 5,6-6,9 mmol/l jsou hraniční, jedná se o tzv. prediabetes. Je to stav, který předchází cukrovku. Pokud hladina glykémie nalačno přesáhne 7,0 mmol/l, již hovoříme o cukrovce. O cukrovku se také jedná, pokud při zátěžovém tzv, oGTT testu je hodnota ve 2. hodně nad 11 mmol/l. U řady pacientů se stav může upravit (zejména u těch, kteří jsou obézní či mají velmi špatný dietní režim). Někteří pacienti ale takto setrvávají léta, u jiných se rozvíjí cukrovka. Prediabetes je důvodem ke kontrole krevních tuků a krevního tlaku, protože prediabetes je mírně rizikový z hlediska urychlení aterosklerózy, a tedy i zužování cév. Lačná glykémie bývá u řady diabetiků první známka toho, že se rozvíjí porucha tolerance cukru. během dne mohou být hodnoty v normálu.
Ve Vašem případě bych doporučovala kontrolu glykémie nalačno v laboratoři (neboť domácím měřením se diagnóza nestanovuje) a pokud budete mít nalačno 5,6-6,9 mmol/l, doporučuji ještě provedení oGTT. To proto, abyste měla jistotu, zda se jedná o prediabetes, nebo již cukrovku. Podle výsledků se pak může zahájit léčba.
s pozdravem
(odpovídá MUDr. Dagmar Bartášková, Diabetologická a endokrinologická ambulance Praha 4)
-
prediabetes, metformin a jeho vedlejší účinky
(19.01.2022)
Dotaz
Dobrý den, při obou těhotenstvích jsem trpěla těhotenskou cukrovkou. Od té doby jsem pravidelně chodila na kontroly glykémie a oGTT, dle doporučení diabetologa. Podle hodnot jsem měla dg. Vyšší lačná glykémie. Poslední 2 roky již se dg. změnila na prediabetes. Začala jsem užívat metformin, po roce jsem měla vysadit na měsíc léčbu, aby mohla proběhnout kontrola. Hodnoty byly uspokojivé, glykovaný hemoglobin v normě. Měla jsem zpět nasadit metformin, ale to nyní už nešlo, skoro půl roku jsem měla nevolnost, křeče, nadýmání, průjmy střídaly zácpy, měla jsem kratičké stavy až na omdlení. Nedávala jsem to do souvislosti s lékem, protože jsem ho rok tolerovala dobře, tak jsem absolvovala různá vyšetření na chirurgii, gynekologii, interně ( léčím se i s tlakem a hypotyreózou). Nakonec mi hrozila kolonoskopie a mě napadlo metformin vysadit. Do druhého dne mně bylo dobře.. Po poradě s lékařem jsem zkusila ještě ČR formu, ale potíže se vrátily, ale v menší míře. Abych léčbu tolerovala, tak bych ji musela užívat ob den nebo ob 2 dny. Mělo by to smysl? Lékař mi řekl, že jiná alternativa léčby u této dg. není. Jinak se snažím žít zdravě, cvičím, zhubla jsem. Dekuji za odpověď. Petravěk: 46 let výška: 165 cm váha: 76 kgOdpověď
Milá Petro, vy máte evidentně vlohy pro vznik diabetu 2. typu. Je to porucha ve své podstatě progresivní, což znamená, že se postupem času spíše zhoršuje. Nejprve se objeví porušená glykémie na lačno, může se vyskytnout těhotenský diabetes, který případně po porodu ustoupí, ale později glykémie spíše pomalu stoupá. Ve chvíli, kdy již tělo není schopno čelit zvýšeným nárokům na potřebu inzulínu tím, že ho produkuje stále více, začne glykémie stoupat. Tedy pokud...
Ano, tento průběh je často možné zastavit nebo výrazně zpomalit. Na prvním místě je potřeba obnovit citlivost tkání vůči působení inzulínu. Tomu částečně pomáhá lék metformin, který je bezpečný, zlepšuje citlivost na inzulín a většina lidí ho celkem dobře snáší. Případné nežádoucí účinky, jako je mírná nevolnost při jídle, je někdy spíše do určité míry žádoucí. Pokud ale máte opravdu ověřeno, že metformin ani v jiné lékové formě netolerujete, nabízejí se 2 možnosti, přičemž vám doporučuji zejména tu první:
- Ještě lépe než podávání metforminu působí udržování štíhlé line a pohyb. Vy nejste obézní, ale máte významnou nadváhu. Měla byste tedy výrazně snížit kalorický příjem a omezit množství sacharidů ve vaší dietě. Jste ještě mladá, tak byste se jistě mohla více věnovat pohybovým aktivitám, nejlépe v nějaké zábavné formě, a to minimálně na 30 – 40, ale mnohem raději na 60 minut denně. Při takové aktivitě byste se měla zadýchat tak, abyste neměla přitom chuť příliš klábosit. Pokud zhubnete, citlivost vůči inzulínu se určitě zlepší a vyrovnají se vaše glykémie.
- Můžete užívat jiný lék s antidiabetickým účinkem. Nicméně na porušenou glukózovou toleranci pojišťovna hradí jenom metformin. Pokud by to ale lékař zdůvodnil, mohla byste užívat např. pioglitazon (lék Actos, Pioglitazone Teva, či Acord, Pioglitazon Actavis, či Mylan), který by neměl mít nežádoucí účinky na trávení jako metformin. Jsou ale i léky jiné, na jejichž hrazení byste se však musela podílet.
Pokud ale máte nyní opravdu hodnoty glykovaného hemoglobinu v normě, tak asi žádnou léčbu tabletami nepotřebujete a mohla byste si vystačit s tím přísnějším dietním a pohybovým režimem, i když je to postup mnohem obtížnější. Zase ale byste se lépe cítila a možná měla i lepší figuru.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
definice diabetika - brát metformin, či nebrat
(07.12.2021)
Dotaz
Dobrý den, na endokrinologii mi z důvodu pro podpoření otěhotněné (při PCOS) předepsali metformin. Že je to lék na cukrovku, ale vedlejší účinek může mít právě snazší otěhotnění. S cukrovkou se neléčím, hodnota z odběru krve mi vychází průměrně kolem 4 nalačno, chodím na odběry každý měsíc. Nicméně endokrinoložka mi ten metformin nechala i po otěhotnění, že prý to mám dále brát. Ani na testech těhotenské cukrovky se cukrovka neprokázala, hodnoty jsem měla normální (i bez metforminu). Můj gynekolog mi doporučil metformin po otěhotnění už nebrat, takže ho tedy neberu, ale endokrinoložka mě považuje za diabetického pacienta. Tak mě zajímalo, jak je tedy definovaný diabetický pacient a zda by mi metformin v něčem pomohl, když s cukrem problém nemám nebo bych to jedla úplně zbytečně... ?? A ani z dřívějších odběrů mi nikdy cukr nevyšel vyšší, než je normální. Děkuji LucieOdpověď
Milá Lucie, těhotenskému diabetu se na našich stránkách věnujeme dosti podrobně. Také zde naleznete dostatek informací o definici, či diagnostice diabetu, a to i těhotenského diabetu.
Vy asi opravdu diabetes nemáte, ale máte tzv. syndrom polycistických ovarií. Jedním ze znaků tohoto syndromu je tzv. inzulínová rezistence, neboli snížená citlivost vůči působení inzulínu. To se může, ale nemusí projevit jako prediabetes či diabetes, protože tělo může tuto poruchu úspěšně vyrovnávat vyšší sekrecí inzulínu.
Metformin je lék, který zlepšuje účinnost inzulínu a snižuje inzulínovou rezistenci. Původně se ukázalo, že také dobře vyrovnává prediabetes či diabetes u syndromu polycystických ovarií, ale později se ukázalo, že dělá nejen to, ale že také upravuje hormonální poruchu a zvyšuje šanci pro otěhotnění u žen s tímto syndromem. Užívá se tedy často i tehdy, když diabetes není přítomen.
Podle mého názoru vám tedy endokrinoložka doporučuje užívat metformin nadále, a to pro léčbu syndromu polycystických ovarií. Metformin se ukázal jako lék bezpečný i v průběhu těhotenství
Nerad bych se stavěl svým názorem mezi vašeho gynekologa a endokrinologa. Myslím ale, že po takovémto vysvětlení se můžete rozhodnout sama, protože vysazení metforminu vám nepřivodí žádné bezprostřední ohrožení, stejně jako jeho další užívání. Když lék vysadíte a ukáže se, že vám stoupá glykémie, může se lék klidně znovu nasadit. Ještě důležitější ale bude vaše dieta, a to i preventivně. Dbejte na to, abyste zbytečně moc nepřibírala a jezte celkově zdravě a spíše trochu méně.
Máte-li glykémii na lačno do 5,1 mmol/l, tak zřejmě těhotenský diabetes nemáte.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
prediabetes, těhotenská cukrovka
(01.12.2021)
Dotaz
Dobrý den, zajímal by mě Váš názor na tuto věc. Během prvního těhotenství mi byla po OGTT diagnostikována těhotenská cukrovka (ranní glykémie opakovaně 5,7, podání glukózy tedy neproběhlo), kompenzována byla pouze dietou a hodnoty byly po celé sledované období dobré. Po porodu (dcera s porodní váhou 3100g) jsem byla opět odeslána na OGTT a tentokrát hodnoty v normě, nicméně stále jsem sledována. Při poslední kontrole před pár dny mi vyšla ranní glykémie nalačno 5,8. Vzhledem k tomu, že plánuji další těhotenství, doktor mě upozornil, že se těhotenské cukrovce ani tentokrát nevyhnu, že "to je jasné". A odeslal mě znovu na OGTT, na který mám jít až za několik dní. Ještě bych chtěla říci, že jsem nekuřačka, nadváhu nemám a nikdy jsem neměla, 4x týdně cvičím jógu a každý den chodím s dcerou na procházky. Je možné ještě tento stav zvrátit, nebo ještě snížit riziko těhotenské cukrovky? Vím, že když jsem ji měla při prvním těhotenství, mám vyšší pravděpodobnost, že ji budu mít znovu, ale zajímalo by mě, jestli se s tím opravdu už nedá nic dělat a mám s tím tedy počítat. A ještě jeden dotaz, než jsem na poslední odběr šla, změřila jsem si lačnou glykemii glukometrem, který mi po těhotenské cukrovce doma zbyl, a hodnota se mi ukázala 4,2. To bylo asi hodinu před odběrem žilní krve. Byla jsem proto úplně v klidu a výsledek odběru mě pak celkem nemile překvapil. Je takový velký rozdíl v měření normální? Děkujivěk: 31 let výška: 158 cm váha: 50 kgOdpověď
Dobrý den,
těhotenská cukrovka se v následujících těhotenství většinou opakuje. Toto riziko lze snížit zdravou stravou a pravidelným pohybem. Tak moc držím palce, ať se vám cukrovka již neopakuje 🙂. K druhé otázce - glukometry slouží k orientačnímu měření krve, jejich přesnost je různá - některé měří velmi přesně, u jiných je to horší. Vždy ale platí, že nejpřesnější jsou výsledky ze žilního odběru.
Moc zdravím
(odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)
-
cukrovka - prediabetes - tuková hmota
(10.11.2021)
Dotaz
Dobrý den mám dotaz, žena, výška 161cm, váha 80 kg, věk 53 let byla mi diagnostikována DM - tedy snad jen prediabetes s nařízenou dietou - změnou stravování - 3.6.2021 naměřena váha 92 kg po 3.měsících naměřeno 80 kg 8.9.2021 a chtěla jsem se zeptat jak je to s tukovou hmotou atd. viditelně jsem zhubla poznávám to na velkých kalhotách... jedná se prosím ještě o nadváhu či obezitu a jak je to s konzumací pečiva, zatím ještě nedokážu být bez pečiva ale jím chleba a tmavé pečivo. Jaroslavavěk: 53 let výška: 161 cm váha: 80 kgOdpověď
Milá Jaroslavo, kladete mi přímou otázku a já tedy odpovídám přímo: ano, hmotnost 80 kg při tělesné výšce 161 cm vás zařazují podle stanovených kritérií do kategorie „obezita 1. stupně“. Jinak to není nic hezkého říkat někomu, že je obézní a nemá to velký smyls, pokud dotyčný nemá opravdový zájem něco pro svoje zdraví udělat a chce zhubnout. Vaše předchozí hmotnost vás řadila dokonce již do kategorie „obezita 2. stupně“, chcete-li to vědět.
Já vás ale musím velmi pochválit, že jste tak výrazně a za krátkou dobu zhubla, musela jste se hodně snažit. Nadváha a obezita představují velké riziko nejen pro vznik diabetu, ale také pro řadu dalších onemocnění, počínaje srdcem, klouby, játry, ledvinami, atd. atd. Teď jenom bude těžké si novou váhu udržet, nebo ji dokonce dále snížit, třebaže ne již tak rychle. Vezměte ale v úvahu, že vám je teprve 53 let a kam až by vaše hmotnost mohla vystoupat, kdybyste se k tomu nepostavila čelem.
Dovoluji si odhadnout, že ztracených 12 kg představuje především ztrátu 12 kg tukové tkáně a pokud byste ztratila dalších 12 kg, byla byste teprve na hranici nadváhy. Pokud byste se při tom dostatečně pohybovala a udržovala se fit, tak by se nejednalo o svalovou ani kostní hmotu, takže byste o nic „cenného“ nepřišla a bylo by vám líp. Cesta k tomu je ale trnitá a často provázena zklamáním, když to nejde tak dobře. Proto vám doporučuji dávat si raději jen menší cíle, nyní tedy zejména váhu udržet.
Pokud jde o jídlo, tak ze všeho nejdůležitější je udržovat jeho nízkou kalorickou hodnotu. Měla byste tedy především omezit všechny zbytečné tuku, zejména živočišné. Pečivo je ale také významným zdrojem kalorií a v těle se snadno přeměňuje na tuk. Měla byste ho tedy jíst rovněž pokud možno málo a sacharidy přijímat raději ve formě zeleniny a ovoce, které alespoň obsahují vitamíny.
Ze všeho nejlepší by bylo, kdybyste se spojila s rozumným nutričním terapeutem, který by vám poradil. Rozhodně vám nedoporučuji žádnou „zázračnou“ dietu.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
Prediabetes, dieta, bojim sa, ze miesto pribratia opat schudnem
(08.11.2021)
Dotaz
Po tehotenskej cukrovke som bola na ogtt, kde mi zistili prediabetes, hodnoty rano 5,5 a po 120 min. 7,9. Zaujima ma stravovanie, ci staci vylucit sladkosti a bielu muku? Citala som, ze diabetik ma konzumovať nízkotučné mliečne vyrobky, je to kvoli tomu, ze zvysuju cukor alebo kvoli priberaniu na vahe? Pocas tehotenstva som ich konzumovala a cvičila som jogu, podarilo sa mi schudnúť, dokopy som nepribrala ani 10kg, držala som prisnu dietu. Je to potrebne aj teraz takto, vzdy som mala problem pribrat a ked budem takto znova fungovat bez cukru a s nízkotučnymi vyrobkami, bojim sa, ze miesto pribratia opat schudnem. Aktuálne cvicim cca 2-3x tyzdenne jogu po cca 20 minut. Poradte mi prosim ako postupovat a ci je vhodný brezovy cukor na osladenie kavy 1-2x denne. Ďakujem pekne za odpoveď.věk: 30 let výška: 165 cm váha: 58 kgOdpověď
Dobrý den,
aby se u Vás z prediabetu nevyvinula cukrovka 2. typu, je potřeba dodržovat režimová opatření (dieta, pohyb) a pravidelně docházet na kontroly ke svému diabetologovi nebo praktickému lékaři. Pohyb doporučujeme 3-4x týdně. Dieta by měla být racionální s vynecháním rychlých cukrů (cukr, sladkosti, sladké limonády, fast food, uzeniny apod.). Podrobněji Dietní doporučení | cukrovka. Jako sladidlo je možné stévie, čekankový sirup, xylitol. Mléčné produkty raději "normální, nesladké". Nízkotučné obsahují velké množství škrobů. Váha by měla být ideálně dle BMI do 25.
S pozdravem
(odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)
-
Normální ranní glykemie, vysoké hodnoty po jídle, je to prediabetes?
(05.11.2021)
Dotaz
Dobrý den, je mi 35 let, 55 kg, výška 165 cm, bez zdravotních obtíží. Má matka je diabetička a párkrát jsem se po jídle u ní změřila na jejím glukometru (značka Contour Plus One - dle srovnávací vědecké studie, kterou jsem dohledala na internetu o glukometrech, vyšel tento glukometr jako nejpřesnější na trhu, tak jsem ho mámě před pár měsíci zakoupila, když se jí porouchal starý glukometr). Hodnoty po jídle obsahující 77 g sacharidů, 23 g bílkovin a 40 g tuku mi vyšly takto: 1 hodinu po jídle: 8.5, 2 hodiny po jídle: 8.7, 3 hodiny po jídle: 8.3, 4 hodiny po jídle: 7.8. Má poslední hodnota ranní glukózy v plazmě měřená v laboratoři před cca 14ti dny byla 5.69. Značí tyto hodnoty prediabetes? Měla bych se objednat do diabetologické poradny? Děkuji.věk: 35 let výška: 165 cm váha: 55 kgOdpověď
Dobrý den,
hodnota glykémie ráno nalačno z žilní krve 5,69 je těsně nad dolní hranicí, která již značí zvýšenou koncentraci glukózy nalačno.
Glykémie ráno nalačno:
< 5,6 mmol/l = bez diabetu
5,6 - 6,9 mmol/l = zvýšená koncentrace glukózy nalačno
> 7 mmol/l = diagnóza diabetu (Tato hodnota musí být naměřena alespoň 2x nebo musí být současně přítomny příznaky diabetu)
Hodnoty po jídle jsou u Vás vyšší a poměrně pomalu klesají - oproti situaci, kterou bych u plně zdravé osoby běžně čekala. Vámi naměřená hladina glukózy po jídle může být ale ovlivněna samotným měřením glukometrem, celkovým množstvím přijatých sacharidů i ostatními složkami stravy.
Diabetologickou poradnu bezprostředně vyhledat nemusíte, ale doporučovala bych požádat Vašeho praktického lékaře, aby Vás poslal minimálně na oGTT, kde díky jasnému příjmu sacharidů a standardizovanému měření zjistíte, jestli se nepohybujete již v pásmu diabetes mellitus.
Pacienti s porušenou glukózovou tolerancí nebo zvýšenou hladinou glukózy nalačno (stavy někdy souborně označovanými jako prediabetes) jsou většinou sledováni cestou praktického lékaře a dochází pouze na pravidelné kontroly. Kontroly jsou podstatné, aby byl včas následně zachycen přechod do fáze diabetu. Zda již nasazovat v tomto okamžiku alespoň nějakou terapii je již léta diskutováno, ale zatím není jednoznačně doporučeno.
(odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)
-
odběr glykemie a nečekaně klesající hodnoty
(02.11.2021)
Dotaz
Dobrý den, při měření ranní glykemie nalačno, mívám zvýšené hodnoty od 6 do 7,2 , při měření po 2 hodinách mi hodnota klesne skoro o 1 celou. Někdy do večera klesne ještě asi o 0,3. Nevím, zda toto řešit u lékaře a jaký důvod to může mít. Děkuji za odpověď.věk: 59 let výška: 160 cm váha: 77 kgOdpověď
Dobrý den
hodnoty nalačno se pohybují u zdravého člověka pod 5,5 mmol/l. Mezi 5,6 - 6,99 mmol/l hovoříme o prediabetu, nad 7,0 mmol/l je to již cukrovka. Hovoříme ale o odběru žilním povedeném v certifikované laboratoři. Údaje získané z osobního glukometru nemusí být 100% spolehlivé, přijatelná je odchylka +- 10%, navíc referenční hodnoty glykémie závisí na typu materiálu. U žilní krve (z laboratoře) je glykémie nižší než u kapilárního odběru (při odběru prováděném glukometrem). Níže jsou fyziologické hodnoty glykémie na lačno podle typu odběru kapilární krev: 4,4 – 6,1 mmol/l sérum/plazma: 3,3 – 5,6 mmol/l
Nepíšete, zda-li jsou vaše výsledky získané glukometrem či z laboratoře. Pokud je to ze žilního odběru, je možné, že se u Vás již jedná o prediabetes. Jedná se o vyšší glykémie nalačno, než je norma, ale ještě to není cukrovka. Důvodem bývá horší citlivost těla na inzulín, který vede k vzestupu ranního cukru nad normu. O cukrovku se jedná od ranní glykémie nad 7,0 mmol/l. I tento stav již doporučujeme sledovat a řešit. To znamená, že již nyní byste měla držet racionální stravu, vyhýbat se sladkostem. Pokud je v žilním odběru glykémie opakovaně nad nad 7,0 mmol/l nebo HbA1C nad 45-50 mmol/mol, pak bych Vám již doporučovala zahájit léčbu.
s pozdravem
(odpovídá MUDr. Dagmar Bartášková, Diabetologická a endokrinologická ambulance Praha 4)
-
nejlepší lék na prediabet - pokračování
(20.10.2021)
Dotaz
Moc děkuji za odpověď na dotaz ze 14.10, máte pravdu, že jsem dotaz nepoložila přesně, po hodnotách z glukometru mezi 6 až 7,2 jsem navštívila diabetologii, hlavně pro naléhání kardiologa a od té doby mám problémy. Nejprve mě předepsali Januvii, kterou jsem po přečtení přibalového letáku (prosím nemračte se) nezačala brát, jsem sledovaná pro cystu v hlavě pankreatu, poté jsem začala brát Stadamet, zde však problém s průjmy, a protože mám divertikulozu a za sebou 8 divertikulid,vždy jen preléčeno normixem, bylo mě předepsaná Glyclada nu a to byl můj špatně označený dotaz, na který jste velmi vtipně odpověděl a tak jsem se vrátila k Stadalu a průjmu. Moc prosím o radu, už teď se těším. Zdraví Magdalena alis kulhající unavený oslík. Magdalenavěk: 78 let výška: 165 cm váha: 85 kgOdpověď
Milá Magdaleno, opět vám děkuji za důvěru. Nyní je pro mne odpověď snazší, protože již vím, na co a proč se ptáte.
Znovu ale opakuji, že na tzv. prediabetes je ve většině případů nejlepší dodržovat dietu s omezením celkového množství kalorií a s omezením množství sacharidů. Většina z nás ráda jí, kromě běžných jídel si dáme tu a tam něco navíc, někdy i víc, než si myslíme, že jsme snědli. Jenomže naše tělo to pak nestačí zpracovat, a co s tím má dělat? Pokud to zvládne, přeměňuje jídlo na podkožní tuk a tuk kolem střev, co už tělo nezvládne zpracovat, bezmocně cirkuluje v naší krvi a poškozuje cévy, játra, … mozek a usazuje se, kde se dá. Léky jako metformin pomáhají kalorie lépe zpracovat, ale také snižují chuť k jídlu. Metformin někomu působí průjmy, které ale většinou časem ustoupí. Pokud se nejedná o průjmy záchvatovité, bolestivé a příliš časté, nemusí to být ani tolik nežádoucí. Ostatně, podle lékařské terminologie se uvádí, že průjem znamená nadměrně řídkou stolici 5x denně a více). Většinou stačí trochu snížit dávku. A pokud trochu průjmy trvají, nemusí to zase tolik vadit, když cílem je vlastně zhubnout. A divertiklům by to také nemělo moc vadit, řidší stolice se v nich alespoň bude méně hromadit.
Navrhuji vám proto pokračovat v léčbě metforminem (např. Stadamet) v dávce postupně 1x 500 mg, později 2x 500 mg a případně je možné i dávku zvýšit, u vás např. do 2x 850 mg. K tomuto léku se docela dobře hodí ta Januvia, lék obecně velmi dobře snášený a v převážném počtu případů zcela bez vedlejších účinků. Je k dispozici také lék kombinovaný (metformin + sitagliptin), který se jmenuje Janumet, a další podobné léky, např. Jentadueto nebo Eucreas aj. Oba léky jsou pak v jedné tabletě.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
ranní glykémie na lačno
(18.10.2021)
Dotaz
dobrý den, opakovaně mám ranní glykémii naměřenou domácím glukometrem okolo 6,2 až 6,7 a to přitom již nikdy nejím po 6 hodině. Přes den hodinu po jídle mám třeba 7,5 i méně. Při měření v laboratoři to vychází trochu méně než při domácím měření, třeba 6,1. Beru léky na vyšší cholesterol, jinak žádné další nemám. Jak mám tento stav upravit? Tento stav trvá již asi 6 let, při náhodném změření ráno vždy vyšší ranní glykémie, u lékaře se málokdy vejdu do požadovaných 5,6věk: 53 let výška: 175 cm váha: 81 kgOdpověď
Nejspíše se u Vás již jedná o prediabetes. Cože je stav, na který se ptá řada pacientů. Jedná se o vyšší glykémie nalačno, než je norma, ale ještě to není cukrovka. Důvodem bývá horší citlivost těla na inzulín, který vede k vzestupu ranního cukru nad normu. O cukrovku se jedná od ranní glykémie nad 7,0 mmol/l. I tento stav již doporučujeme sledovat a řešit. To znamená, že již nyní byste měla držet racionální stravu, vyhýbat se sladkostem a dbát o správnou hmotnost. Ve vašem případě by bylo vhodné sundat 2-3kila.
Kontrolu glykémie 1x za rok, v případě vzestupu nad 7,0 mmol/l nebo HbA1C nad 45-50 mmol/mol, bych Vám již doporučovala zahájit léčbu.
s pozdravem
(odpovídá MUDr. Dagmar Bartášková, Diabetologická a endokrinologická ambulance Praha 4)
Poradna
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!
Obecné
966 dotazů
-
Hodnota glukozy
(26.04.2025)
Dotaz
Dobrý deň chcem sa spýtať syn 17 rocny ma občas zvyseny cukor na lacno väčšinou tých 5,6 až 6 ,2 dve hodiny po jedle ma v norme. Raz jedol pizzu a tam mu cukor po dvoch hodinách lacenia vyskočil na 11 a ráno mal stále zvysene 6,5 je to normálne? Glikovany hemoglobin mu merali v lekárni a ten mal 5,8Odpověď
Milá Moniko, na tuto otázku nemohu bez dodatečných informací dostatečně odpovědět. Glykémie na lačno ráno 6,2 mmol/l je mírně zvýšená. Glykovaný hemoglobin se v ČR uvádí v mmol/mol a normální hodnota je do 40. Na Slovensku se uvádějí %, což lze přepočítat na naši hodnotu v mmol/mol a 40 mmol/mol by odpovídalo 4%. Hodnota 5,8 % je tedy dosti zvýšená a jasně odpovídá diabetu. Ale: někdy se používá přepočet používaný v USA. Při použití této metody by hodnota 5,6 % odpovídala 38 mmol/mol, což by bylo v normě.
Já si ale myslím, že na Slovensku se ten americký přepočet nepoužívá.
Váš syn má tedy nejspíše diabetes, zatím celkem ještě vyrovnaný, nicméně nutně vyžadující další upřesnění a případně léčbu.
Může se jednat o nově zachycený diabetes 1. typu, což je nejpravděpodobnější. Pokud by byl váš syn silně obézní, mohlo by jít jíž i o projev diabetu 2. typu. Konečně, ve vzácném případě by se mohlo jednat o některý z typů diabetu MODY, např. MODY 2.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
Jak uplatnit nárok na proužky do glukometru
(24.04.2025)
Dotaz
Pěkný den, navštěvuji 20 let ordinaci diabetologa v malém městysi, je to nestátní soukromá ordinace, jiná tu poblíž není. Píchám si 2x denně dlouhý inzulin a 4x krátký a beru metformin. Potřebuji proužky do glukometru, ale doktor mi dává jen 50 proužků na měsíc (2x ročně po 6 krabičkách), že víc nedá, že nemám zneužívat systém. Co mám dělat, jsem důchodce a kupování proužků mi moc leze do rozpočtu. Doktor tvrdí, že je to na jeho posouzení, kolik potřebuju. Totéž s jehlami, dostanu 1 krabičku na rok a navíc neznačkových. Děkuji moc za radu.věk: 66 let výška: 169 cm váha: 90 kgOdpověď
Milý Jane, pro hrazení prostředků pro měření glykémií jsou pojišťovnami dána pevná pravidla a lékaři je nemohou překročit.
Vy pravděpodobně máte diabetes 2. typu, ale léčen jste velmi podobně jako osoby s diabetem 1. typu, inzulín si pícháte v 5 denních dávkách.
Pokud lékař usoudí, že je to pro vás prospěšné a budete chtít a umět si podle výsledků upravovat dávky inzulínu a množství sacharidů v dietě, může vám být uhrazeno až 1 500 proužků ročně, tedy 30 balení po 50 proužcích. Více ale rozhodně není možné.
Jehel vám může zdravotní pojišťovna uhradit až 500 ks ročně, bez ohledu na typ diabetu. Je to ovšem vyhrazeno pro osoby, které si dávají několik dávek inzulínu denně.
Pokud pan doktor má smlouvu s vaší zdravotní pojišťovnou, neměla by být úhrada problém, i když pracuje v nestátním zařízení. Pokud smlouvu nemá (ale asi má), tak byste musel vše přímo platit, včetně jeho péče, respektive musel byste si najít lékaře, který smlouvu má. Takových je ale většina.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
Diabetes a vysoký cukor
(18.04.2025)
Dotaz
Prosím vas na diabetologiu chodím už 4 roky sem tam vysoký cukor ale do 10 niekdy nízky každý rok p doktorka kontroluje c peptid na začiatku som mala 1,90. Na poslednej kontrole 0,54 čaká ma gtt pani doktorka mi viac nepovedla môže sa jednať o cukrovku v rodine máme diabetes 1 a aj ďm2 dakujemvěk: 39 let výška: 163 cm váha: 55 kgOdpověď
Milá Jano, pokud občas míváte zvýšenou glykémii až na 10 mmol/l, tak to už skoro znamená diabetes, zvláště pokud by to bylo na lačno.
Hladina C.peptidu ukazuje, zda si v těle tvoříte inzulín. Normální hladina C-peptidu má ale dost široké rozmezí a výrazně stoupá po jídle. Zatímco hodnota 1,6 nmol/l na lačno je spíše vysoká, hodnota 0,56 je v normě. Vyšší hodnota může ukazovat na diabetes 2. typu, protože při něm lidé většinou nedostatečně reagují na svůj vlastní inzulín, a proto jej produkují ve zvýšené míře. To se ale může časem měnit, když se jejich schopnost tvořit dostatek inzulínu časem vyčerpá.
U vás je potřeba v první řadě zjistit, zda máte diabetes či nikoliv. Pokud ano, bude nutné zjistit, jaký typ. Vzhledem k tomu, že jste štíhlá, tak se nemusí jednat o typ 2. Diabetes 1. typu ale většinou probíhá rychleji a glykémie bývají více zvýšené. Hodilo by se proto stanovení tzv. autoprotilátek, které jsou charakteristické pro diabetes 1. typu (anti-GAD, anti ZnT8, anti-IA2, inzulínové protilátky).
Existují také různé dědičné formy diabetu, které se silně dědí a mají různý průběh. Je jich více typů, ale jsou poměrně vzácné. Na prvním místě tedy bude nutné ověřit, zda máte diabetes či poruchu glukózové tolerance, či nic z toho. K tomu poslouží plánovaný glukózový toleranční test. Stanovení C-peptidu může pomoci, ale nebude pro diagnostiku rozhodující (ledaže by byl velmi nízký, což je u diabetu 1. typu).
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
Hodnoty z glukometru
(16.04.2025)
Dotaz
Dobrý den, v těhotenství jsem měla těhotenskou cukrovku. Cukrovku také máme v rodině. Poslední dny jsem si měřila hodnoty glukometrem - ranní na lačno 7mmol, hodinu a půl po obědě 7,8mmol a dvě hodiny po jídle 6,7mmol. Jsou tyto hodnoty normální nebo bych měla raději zajít k lékaři na krevní testy? Děkuji za odpověď.věk: 35 let výška: 172 cm váha: 63 kgOdpověď
dobrý den
pokud jsou hodnoty cukru nalačno skutečně nad 7,0mmol/l již by se mohlo jednat o cukrovku. Nicméně Vám doporučuji nechat si zkontrolovat odběr v laboratoři. Glukometr nepoužíváme pro diagnostiku cukrovky. Jeho přesnost není vždy 100% spolehlivá.
Hodnoty po jídle máte ještě v normě.
s pozdravem
(odpovídá MUDr. Dagmar Bartášková, Diabetologická a endokrinologická ambulance Praha 4)
-
Zvýšení cukru v krvi o 10 jednotek a více.
(15.04.2025)
Dotaz
Nedaří se kompenzovat cukr inzulínem reakce na inzulin je oproti normalu třetinová.Po aplikaci Prolia
Zatím jsem nenašla lékaře, který by poradil cukr je většinu dne na 20.
Váha 43kg DM 1 typu 60 let. Alexandra
věk: 69 let výška: 157 cmOdpověď
Milá Alexandro, na váš dotaz nemohu kvalifikovaně odpovědět, protože opravdu neznám váš zdravotní stav, jaký inzulín a jak často si jej podáváte, jaký typ diabetu máte a podobně.
Prolia obecně nezhoršuje vyrovnání diabetu, spíše naopak někdy zlepšuje. Domnívám se tedy, že příčina vašeho zhoršení spočívá v něčem jiném.
Máte-li ale glykémie opakovaně 20 mmol/l, měla byste být co nejdříve vyšetřena diabetologem a možná by se hodila i krátká hospitalizace, aby se nastavilo potřebné dávkování.
Na prvním místě si ale zkontrolujte, že si podáváte správný inzulín. Dostatečně pijte a při vysoké glykémii omezte množství sacharidů v dietě. Při zvyšování dávek si dejte pozor, abyste si nezpůsobila hypoglykémii.
Cukrovka a léky
763 dotazů
-
Inzulínkolik si mám píchnout inzulínu
(20.04.2025)
Dotaz
...když mám 5,9 a po jídle bych měl mít kolem 8? Karelvěk: 50 let výška: 158 cm váha: 53 kgOdpověď
Milý Karle, vy rozhodně potřebujete podrobné poučení diabetologem, edukační sestrou a asi i dietní sestrou!
Já vám těžko mohu poradit, když o vás prakticky nic nevím.
Vaše glykémie, které uvádíte, jsou v pořádku, tak si asi inzulín podáváte správně. Dobře zaučený diabetik si ale počítá množství sacharidů v dietě a ví, kolik zhruba inzulínu potřebuje na každých 10 g v jídle. Dávku inzulínu si potom volí také podle své výchozí hodnoty glykémie a také podle toho, co právě plánuje dělat. Např. před intenzivnějším sportem by si mohl dávku inzulínu o trochu snížit.
K tomu je ale nutné poučení, které nelze zvládnout na pár řádcích zde.
-
Mám přejít na insulin?
(18.04.2025)
Dotaz
Dobrý den. Posílám svůj průkaz diabetika a prosím o váš názor, zda mám přejít na insulin. Děkuji za odpověďvěk: 62 let výška: 178 cm váha: 105 kgOdpověď
Milá ILDOKÓ,
podle vašeho průkazu diabetika užíváte nyní Rybelsus 3 mg a Stadamet. Kromě toho máte značnou nadváhu. Vaše glykémie jsou zvýšené, ale nejedná se o nějaké kritické hodnoty.
Proto vám navrhuji na prvním místě nasadit pořádnou dietu s omezením sacharidů asi na 150 g denně maximálně. Vzorový jídelníček můžete najít na našich stránkách.
Rybelsus by vám částečně mohl pomoci v hubnutí, a proto vám zatím doporučuji s ním pokračovat. Máte ale zatím nízkou dávku, určitě by se měla zvýšit, a to postupně na 7 a případně časem na 14 mg. Tento lék je poměrně dobře účinný a spolu s omezením množství sacharidů v dietě by vám mohl pomoci.
Teprve pokud by toto selhávalo, bych doporučoval nasadit inzulín.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
Forxiga - na srdce, či na cukrovku
(16.04.2025)
Dotaz
Dobrý den, dnes mi byla kardioložkou naordinována Korxiga 10mg 1tabl. ráno (ohledně srdeční nedomykavosti) Léčím se již přes rok s opakovanými močovými infekty, stále užívám nějaká ATB, nyní dlouhodobě Uro vaxom. I přes to, že jsem jí na toto upozornila, trvá na tom, abych lék užívala. Jsem onkologická pacientka v remisi (nádor prsu) Nemám opravdu odvahu tento lék užívat. Myslíte, že se bojím zbytečně? Děkuji za odpověď, Zdeňkavěk: 69 let výška: 173 cm váha: 75 kgOdpověď
Vážená paní Zdeňko, přeji dobrý den,
děkuji Vám za důvěru, se kterou se na nás obracíte. Chápu Vaše obavy vzhledem k Vaší složité zdravotní situaci, a je naprosto v pořádku, že si přejete mít jasno ohledně nově nasazené léčby. Přípravek Forxiga (dapagliflozin) byl původně vyvinut pro léčbu diabetu 2. typu, ale v posledních letech se s úspěchem používá i u pacientů s chronickým srdečním selháním (včetně nedomykavosti srdečních chlopní) bez ohledu na to, zda trpí cukrovkou či nikoliv. Klinické studie potvrdily, že tento lék snižuje riziko hospitalizací a úmrtí u pacientů se srdečním selháním, a právě proto je v těchto indikacích doporučován. Je pravda, že dapagliflozin může zvýšit riziko močových a genitálních infekcí, zejména u žen. Pokud se s těmito infekcemi dlouhodobě léčíte, je pochopitelné, že nasazení takového léku u Vás vyvolává obavy.
Na druhou stranu – pokud Vaše ošetřující kardioložka i přes tyto skutečnosti doporučila Forxigu, jistě pečlivě zhodnotila, že přínos léčby pro Vaše srdce převažuje nad potenciálním rizikem vedlejších účinků. Možná také počítá s tím, že močové infekce budete dále preventivně ošetřovat (např. pomocí Uro-Vaxomu, který již užíváte). Dapagliflozin není kontraindikován u pacientek s onkologickou anamnézou, zejména pokud jste nyní v remisi. Lékařka jistě zvažovala i tento aspekt.Pokud bych mohl vše shrnout, pak Vaše obavy nejsou zbytečné, ale jsou řešitelné. Pokud byste přesto měla velké pochybnosti, doporučuji:
- otevřeně znovu probrat situaci s kardioložkou, případně požádat o druhý názor (např. od klinického farmakologa nebo urologa);
- sledovat stav močových cest po nasazení léku a ihned informovat lékaře při jakýchkoli potížích;
- nevysazovat lék bez konzultace s lékařem – náhlé vysazení by mohlo zhoršit srdeční funkci.
Přeji Vám pevné zdraví a klid v rozhodování a krásné Velikonoce
(odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)
-
Protichodné lieky na depresiu a epilepsiu.
(15.04.2025)
Dotaz
Dobrý deň chcem sa opýtať či som mohol po užívaní lieku levetiracetam mať spustenú depresivno úzkostnu poruchu?věk: 55 let výška: 175 cm váha: 55 kgOdpověď
Vážený pane Pavole, přeji dobrý den,
léčba pomocí léku levetiracetam skutečně může vyvolat nebo zhošit depresi nebo úzkost a napětí. Tato informace je uvedena v příbalové informaci, podle které postihují tyto nežádoucí účinky až 1 pacienta z 10 léčených levetiracetamem. V klinické studii, která byla provedená zcela nedávno (Tao K et al. Seizure 2024, 116, 147-150) a v odborné literatuře byla publikovaná v březnu 2024 byly tyto nežádoucí účinky pozorovány u 111 pacientů z 1 412 sledovaných pacientů. Výskyt těchto nežádoucích účinků je nezbytné oznámit lékaři. U většiny pacientů totiž nežádoucí účinky odezní po snížení dávky, to ale musí zvážit lékař na základě znalosti klinického stavu pacienta. Doporučuji Vám proto obrátit se na lékaře, který Vám levetiracetam předepsal.
S přátelským pozdravem
(odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)
-
Metformin mně nevyhovuje, je veliký a špatně se mi polyká a smrdí
(14.04.2025)
Dotaz
Existuje jiný lék na diabetes 2.typu? Potřebovala bych co nejmenší pilulky. Děkuji pěkně Blankavěk: 76 let výška: 162 cm váha: 72 kgOdpověď
Milá Blanko, pro léčbu diabetu 2. typu existuje řada léků, které se navíc dají různě kombinovat. Metformin patří mezi základní léky a zpravidla se s ním léčba zahajuje. Je dobře účinný a velmi bezpečný. Existuje mnoho výrobců a výsledné tablety mohou vypadat různě a vyvolávat různé pocity. Tablety jsou pro někoho příliš velké, ale existují i menší, jen se musejí potom vzít 2 najednou nebo několikrát denně.
Pro řadu léků ale existují určitá preskripční omezení, což znamená, že lékař je může předepsat jen při splnění určitých podmínek ze strany pacienta – např. nesnášenlivost jiných léků (např. metforminu), použití jejich již maximálních dávek, výše glykémie aj. Pokud by tyto podmínky nebyly splněny a lékařem zaznamenány, pacient by si musel lék hradit sám.
Vhodný lék volí lékař individuálně podle typu pacienta. Pro vás by tedy mohlo být vhodné zkusit nejprve jiný přípravek s metforminem, a to v nižší dávce, a k němu zvolit ještě další lék, který efekt metforminu podpoří. Nabídka je poměrně široká a vy byste to měla s vaším lékařem prodiskutovat.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
Cukrovka a těhotenství
385 dotazů
-
Kontrolní OGTT - jak rozlišit cukrovku v těhotenství
(23.04.2025)
Dotaz
Dobrý den, v těhotenství jsem měla GDM. Zvýšená hodnota byla po 60.min (10,8). Ostatní hodnoty byly v normě. Na kontrolním OGTT u netěhotných se však odběr v 60min neprovádí. Jak tedy zjistím, že se jednalo pouze o GDM? Celé těhotenství jsem měla glykémie téměř v normě. Pouze jednou jsem měla 60min po jídle 8,0. Glykémie nalačno jsem měla v rozmezí 3,8-5,1. Děkuji za odpověďOdpověď
Dobrý den,
v těhotenství se vlivem těhotenských hormonů mění citlivost na inzulín, a to se může projevit těhotenskou cukrovkou. Podle dat z velkých klinických studií se zjistilo, že abychom správně zjistili těhotenskou cukrovku, musíme používat jiná kritéria, než mimo těhotenství a že je důležitá i hodnota glykémie v 60. minutě OGTT. Mimo těhotenství to tak není. V těhotenství Vám byla diagnostikována těhotenská cukrovka (měla jste pozitivní screening) a po porodu pak kontrolujeme, jestli se vše již srovnalo (používají se již hodnoty pro netěhotné). S pozdravem
(odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)
-
Hodnoty lačné
(14.04.2025)
Dotaz
Dobrý den, od začátku těhotenství mi byla diagnostikována těhotenská cukrovka. Odeslána na diabetologii, dostala jsem glukometr a ze začátku jsem se měla měřit dvakrát týdně, nyní jen jednou. Hodnoty lačné se mi posledních 14 dní začínají zvyšovat, skáčou kolem 5,5 , 5,2, 5,4, 5,1. Samozřejmě se měřím častěji, snažím se zjistit, jak na ranní hodnoty. Zkoušela jsem druhou večeři - jednou lepší, podruhé mnohem horší, přestože jsem jídlo měla úplně stejné. Dle mého diabetologa není zatím co řešit a hodnoty jsou v pořádku, mám dále pokračovat v mnou nastavené dietě. Od jakých hodnot se předepisuje nějaká medikace? Nemáte nějakou další radu, jak snížit hodnoty lačné? Moc děkujivěk: 33 let výška: 183 cm váha: 93 kg těhotenství: 22. týdenOdpověď
Dobrý den, glykémie nalačno by měla být do 5,3 mmol/l. Lačnou glykémii u některých žen pomáhá snížit druhá večeře (pečivo, ořechy, není vhodné ovoce, mléko). Farmakoterapii (metformin, příp. inzulín) zahajujeme, pokud jsou glykémie opakovaně vyšší než 5,3. Vaše hodnoty jsou ještě v normě 🙂. Ale těhotenská cukrovka se v průběhu těhotenství může pomalu zhoršovat, může se tedy stát, že budete potřebovat léky. Zdravím
(odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)
-
Zpoždění náběru krve při OGTT
(14.04.2025)
Dotaz
Dobrý den, měla jsem těhotenskou cukrovku (bez léků, pouze na dietě) a nyní, 10 měsíců po porodu, jsem absolvovala kontrolní OGTT. Po vypití glukozového nápoje mi byla krev bohužel odebrána se zpožděním 13 minut, tedy po 2 hodinách a 13 minutách. Doktorka mi sdělila, že v tom čase "po 2 hodinách" mám naměřenou hodnotu 5 (neuvedla jí s přednosti na desetiny). Nevím, jestli mám jít pro jistotu na test znovu (klidně jako samoplátce), aby mi byla krev vzata přesně ve 120. minutě anebo jestli "hodnota 5" ve 133. minutě též téměř jistě znamená, že nemám diabetes ani prediabetes. Pokud bych měla OGTT podstoupit znovu, je nějaké doporučené časové rozmezí mezi dvěma testy? Např. z důvodu zátěže slinivky. Předem děkuji za odpověď.věk: 37 let výška: 170 cm váha: 50 kgOdpověď
Dobrý den, normální hodnota glykémie ve 120. minutě OGTT je do 7,8 mmol/l. Nepředpokládám, že by Vaše hodnota byla vyšší, když ve 133. min jste měla 5,0 mmol/l. Já bych test již neopakovala, ale měla byste chodit i nadále cca 1x ročně na kontrolní vyšetření ke svému praktickému lékaři (odběry ze žíly - glykémie + glyk. hemglobin), pravidelně se hýbat, zdravě jíst, udržovat se štíhlá. To je nejlepší prevence, aby se u Vás nerozvinula cukrovka 2. typu později v životě.
S pozdravem(odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)
-
Množství sladkého
(02.04.2025)
Dotaz
Dobrý den, po sněžení čokoládové tyčinky jsem si naměřila nejvyšší hodnotu glykemie 7,7 poté klesla, vím ze je to v normě, ale zajímá mě, zdali v případě ze sním ty treba ty tyčinky dve, bude hodnota vyšší nebo na množství sladkého nezáleží? Dekujivěk: 29 let výška: 160 cm váha: 56 kg těhotenství: 25. týdenOdpověď
Dobrý den,
při těhotenské cukrovce byste vůbec neměla jíst rychlé sacharidy, tzn. všechno sladké. I když máte hodnotu glykémie 1 hodinu po snězení čokolády v normě, glykémie může stoupnout již za 30 nebo 40 min a to nemusíte na glukometru zachytit. Sladké při těhotenské cukrovce nedoporučujeme. Čím více sníte rychlých sacharidů, tím více Vám bude glykémie stoupat.
S pozdravem(odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)
-
těhotenská cukrovka a zvýšený cukr
(25.03.2025)
Dotaz
Dobrý den, je mi 23 let a jsem ve 3 měsíci těhotenství, dle odběrů krve ze žíly mi bylo diagnostikována těhotenská cukrovka hodnoty jsem měla 5,5 a 5,1 byla jsem poslána na diabetologii a tam mi řekli že se musím celý týden měřit a poté zavolat výsledky sestře. Jenže mám problém s ranní glykémií ráno jí mám mimo normu ( 5,7.5,4.5,8. A dnes ráno 6,1 ) přes den se po hodině od jídla zvládnu než problémů vmáčknout do hodnot 7,8 většinou mám okolo 5,8 a max 6,5. Nevím jak s ranním cukrem bojovat a mám obavy aby léky nebo inzulín neublížili plodu. Bylo by možné řešit ranní cukr?věk: 24 let výška: 162 cm váha: 64 kgOdpověď
Odpověď:
Dobrý den, pokud byste měla opakovaně vyšší glykémii nalačno, mohlo by to již ovlivnit vývoj miminka. Je tedy důležité ranní glykémii snížit pod hodnotu 5,3 mmol/l. Některým maminkám pomáhá zařazení 2. večeře, cca mezi 21-22 hod. Zkuste večerní chlebík, ořechy, pečivo se šunkou a sýrem, zbytek od 1. večeře. Pokud toto nepomůže nasazujeme metformin, příp. inzulín. Oba dva léky jsou bezpečné v těhotenství - bylo to prověřeno v řadě studiích, jejich použití je v těhotenství schváleno.
Zdravím
(odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)
Cukrovka a komplikace
292 dotazů
-
3 mesiace inzulín vymenený na tab.Siofor chudneme problémy so žaludkom môže spolu súvisieť.
(26.04.2025)
Dotaz
Môže spôsobiť siofor problémy s trávením.věk: 61 let výška: 164 cm váha: 65 kgOdpověď
Milá Marto, velmi záleží na tom, jak máte bez inzulínu vyrovnaný diabetes. Je možné, že inzulín prostě potřebujete a jeho vysazení se projevuje hubnutím a možná i nevolností.
Pokud ale máte po vysazení inzulínu glykémie blízko normy, tak zřejmě inzulín opravdu nepotřebujete. Siofor může sice vyvolávat určité zažívací obtíže a pocit těžkosti v žaludku, ale většinou to není závažné a časem to ustoupí. Siofor se častěji předepisuje osobám s nadváhou, které mají dostatečně zachovanou sekreci vlastního inzulínu. To možná, vzhledem k tomu, že jste štíhlá, nemusí být váš případ.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
Amputace prstů dolní končetiny
(25.04.2025)
Dotaz
Čím ošetřovat čerstvé rány po amputaci prstů dolní končetiny (z důvodu nekrózy) u diabetika s ucpanými cévamivěk: 72 let výška: 175 cm váha: 64 kgOdpověď
Milý Jiří,
Velmi záleží na tom, zda amputační výkon byl proveden v dostatečné míře a ukončen zašitím ran, nebo nadále probíhá otevřené hojení a rána je zanícená.
V prvním případě je zejména nutné zajistit klidné hojení. Především byste měl nohou co nejméně pohybovat, na nohu se nestavět, případně používat botu, která omezuje pohyb dolní části nohy. Dále by měla být rána čistá, ale není nutné na ni nic speciálního lít ani mazat. Někdy se k podpoře hojení užívá ještě celková antibiotická léčba, ale o tom musejí rozhodnout vaši lékaři.
Pokud je ale hojení otevřené, případně přetrvává zánětlivá sekrece, tak kromě znehybnění je nutné každodenní čištění rány podle instrukce lékaře, zejména odstraňovat mrtvé zbytky tkáně s sekretu.
Velmi důležité je, zda se nějakým způsobem podařilo zprůchodnit zúžené či uzavřené cévy na noze. Pokud vám zůstala část postižených kostí, které nejsou vyživované přívodem krve, tak bude hojení zdlouhavé a může později vyžadovat další zákrok.(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
Píchnuti nočního inzulínu před jídlem
(24.04.2025)
Dotaz
pichnul jsem 12j a nočního inzulínu píchám 30 co mám dat😅věk: 14 let výška: 172 cm váha: 70 kgOdpověď
Omlouváme se, Váš dotaz se nám zatoulal a okamžitá odpověď od pana profesora z mobilu přichází bohužel už pozdě, ale pro jistotu a pro příště jeho odpověď posíláme i takto...
"Dejte si na noc ještě zbytek toho nočního, aby to bylo celkem těch 30 jednotek."
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
Cukrovka a hypoglykémie
(21.04.2025)
Dotaz
Můj syn 21 lety mněl večer stav záchvatu odpadnutí, zblednutí po měření 9,4 a píchal inzulín 14 jednotek pak vstal a šel do kuchyně a pak odpadl chvíly do bezvědomí lak se třepal a byl bledý, za par minut to přestalo, moc se o syna bojím 😭věk: 22 let výška: 172 cm váha: 65 kgOdpověď
Milá Pavlíno, podle vašeho popisu měl váš syn hypoglykémii, tedy nízkou hladinu krevního cukru. K tomu může dojít, když si např. podá příliš velkou dávku inzulínu nebo když se zapomene po podání inzulínu najíst. Tomu trochu odporuje hodnota glykémie, která byla před tím záchvatem Možná ale se měřil dlouho před tím, než si inzulín podal, a mezi tím se mohla řada věcí změnit.
Pokud je ale váš syn jinak zdráv, rozhodně si musí umět poradit sám. K tomu potřebuje dostatečné poučení od lékaře a edukačního pracovníka, a musí být také dostatečně zodpovědný. Velmi by se pro něho asi hodil kontinuální senzor glykémií. Možná ale, že jej má.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
ranní glykémie je vyšší
(19.04.2025)
Dotaz
Dobrý den,ranní hodnoty glykémie mám stále kolem 7 až 8 -mmol/l ,dlouhý cukr 48.Glucofage xr 1000 beru večer po jídle kolem 18 hod.Pravidelný pohyb.Proč je ranní glykémie vyšší?věk: 65 letOdpověď
Milý Milane, na vaši otázku je jednoduchá odpověď: máte diabetes.
Diabetes je bohužel postupující onemocnění, na jehož rozvoji se uplatňují vaše vrozené vlohy a faktory vašeho způsobu života. Zatímco to první ovlivnit nemůžete, do druhé do značné míry ano.
Jak na těchto stránkách opakovaně uvádíme, léčba je komplexní a zahrnuje na prvním místě podrobné poučení pacienta, aby rozuměl, co se v jeho těle děje. Zpravidla nedostatečně funguje váš vlastní inzulín a jeho zvýšená produkce již nestačí nárokům, které vaše tělo a také váš způsob života kladou. Je proto nutné uzpůsobit váš dietní a pohybový režim a pokud to nestačí, je nutno přidat léky. Glucophage je celkem fungující lék, ale často sám nestačí a je nutné přidat ještě léky jiné.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
Cukrovka a technologie
85 dotazů
-
Údaje na glukometr
(25.04.2025)
Dotaz
Když milukometr říká v limitu co to znamenávěk: 82 let výška: 170 cm váha: 71 kgOdpověď
Milý Pavle, glukometrů se v ČR prodává asi 20 druhů. Každý se snaží něčím vyniknout a většinou jde o doplňkové informace, které se týkají paměti přístroje, souhrnného zpracování dat nebo posuzování jednotlivých výsledků.
Glukometry jsou určeny pro měření hladiny krevního cukru u osob s diabetem. Nejsou určeny k posuzování normálních výsledků nebo hodnot blízko normy u osob, které diabetes nemají nebo o tom dosud nevědí. To proto, že přístroje mají určitou přípustnou odchylku, která může činit až 1 mmol/l, což běžně není nijak významné, ale dovede to uvést ve zmatek zdravou osobu, která by třeba při laboratorním měření měla hodnotu 5,4 mmol/l (zcela v normě), ale přístroj by ukázal třeba 6,2 mmol/l, což už je hodnota zvýšená.
Proto si myslím, že pojem „v limitu“ znamená limit, který si pacient sám stanovil nebo mu ho nastavil či doporučil nastavit lékař. Tento limit je ale individuální, a tak si myslím, že byste si jej mohl sám natavit na přístroji. Ten jde potom zpravidla připojit k počítači či k telefonu a ukáže vám souhrnné hodnocení. Může to být např. procento hodnot, které byly ve stanoveném limitu.
Pro vás je ale zásadní znát naměřenou hodnotu a rozumět tomu, co to znamená. Velmi záleží na tom, jaký typ diabetu máte, jak jste léčen a jak aktivně jste schopen si léčbu diabetu řídit.
Normální hodnota glykémie na lačno u zdravého člověka je do 5,6 mmol/l, ale u diabetika bych byl spokojen s hodnotami do 7 mmol/l.
Po jídle glykémie stoupá a pokud možno by za 2 hod. po jídle u diabetika neměla překročit 10 mmol/l.
Občas se stane, že hodnota je vyšší, ale většina hodnot by měla být „do tohoto limitu“.
Prostudujte si návod k použití či případně o vysvětlení pojmu „limit“ požádejte lékaře či sestru, kteří vám přístroj předepsali. Případně se podívejte na internetové stránky výrobce nebo přímo zatelefonujte na jejich české zastoupení.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
Senzor a vyšetření CT
(15.04.2025)
Dotaz
Lze se senzorem Free style libre absolvovat CT zubů? Děkuji za odpověď.věk: 59 let výška: 164 cm váha: 73 kgOdpověď
doporučujeme podívat se na odkaz:
https://www.cukrovka.cz/poradna/senzor-free-style-libre-ii-a-rentgen
(odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)
-
Medtronic Minimed 780G - Apidra
(01.04.2025)
Dotaz
Dobry den, Mám inzulín Apidra a pouzivam v pumpe Medtornic Minimed 780G. Poslednej dobe hlási pumpa každý deň, že kanýl upchatý a musím to výmenit všetko. Môže byť dôvod problému že Apidra nevhodná do pumpy?věk: 29 let výška: 165 cm váha: 59 kgOdpověď
Dobrý den,
dle SPC (souhrnu údajů o přípravku) je možné apidru do inzulinových pump používat, ale to neznamená, že Vám nemůže častěji ucpávat kanyly. Rozhodně nic nedáte za to, když zkusíte výměnu inzulinu - např. Novorapid nebo Humalog mají velice podobnou rychlost a délku působení - takže by to nebyla jinak velká změna a viděl byste, jestli se něco změní. Lyumjev, případně Fiasp mají o něco rychlejší nástup účinku, u Lyumjevu je i působení o něco kratší. Fiasp není špatný, ale už jsem párkrát zažila, že také více ucpával kanyly, i když u spousty jedinců je bez problémů (tak tam nevím nakolik byste pomohl). Jinak je potřeba kontrolovat pečlivě místa vpichů, zda už tam nejsou změny podkoží, které by vstřebávání inzulinu ovlivnily.
(odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)
-
Neinvazivny Glukomer
(03.03.2025)
Dotaz
Na internete koluje reklma -ponuka "Neinvazivneho Glukomera Siemens na monitorovanie stavu glukozy v krvy cena 55 E Objednal so a poslali mi"PULSE Oximeter " reklamacia nebola uspešna ,určite naletelo na podvodnu reklamu tisice dibetikov ,prosim ,či je vôbec na trhu tento glukomer a kde sa da normlne bez podvodu kupiť ,prosim o odpoved Dakujemvěk: 80 let výška: 175 cm váha: 82 kgOdpověď
Dobrý den,
o neinvazivních glukometrech/hodinkách měřících glykémii... se diskutuje letitě a provádějí se různé studie.
Nevím o tom, že by byl v ČR volně dostupný nějaký neinvazivní glukometr, který by měl studiemi prokázané rovnocené výsledky jako jiné typy schválené monitorace hladin glukózy. Ale přiznávám, že nevím vše a mohlo mi něco uniknout.
Předpokládám ale, že narážíte na internetu nabízenou technologii vypadající jako oxymetr - často od firmy Siemens. Na stránkách Siemens Healthineers (https://www.siemens-healthineers.com/cz/news/pozor-na-podvodne-reklamy) se již vyskytuje upozornění na klamavou reklamu. Bohužel i v diskuzích na internetu jsou zmiňovány případy tohoto podvodu a nejste rozhodně sám, kdo tento výrobek zakoupil.
(odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)
-
Mobilní aplikace
(24.02.2025)
Dotaz
Dobrý den,existuje mobilní aplikace,do které bych zadala aktuální glykemii a množství sacharidů,které sním a aplikace vypočítává kolik jednotek inzulinu bych si měla píchnout? Děkuji za odpověďvěk: 54 let výška: 168 cm váha: 70 kgOdpověď
Dobrý den,
takové aplikace určitě jsou.
Je potřeba kromě glykémie a počtu sacharidů do nich zadat ještě
insulin-sacharidový poměr,
citlivost na inzulin
a cílovou glykémii.Tyto tři zmíněné věci Vám může pomoci spočítat/nastavit Váš diabetolog, liší se trochu u každého jedince. Jsou ale nezbytné, aby aplikace mohla počítat. Tyto hodnoty se nastavují do aplikace " napevno" - nemusíte je pokaždé zadávat. Je ale možné je v průběhu času měnit - např. když nastavení přesně nesedí, nebo se potřeba změní v průběhu času. Insulin-sacharidový poměr říká kolik 1j inzulinu u Vás pokryje sacharidů. U někoho 1j stačí na 12g, u někoho pokryje sotva 5g. Citlivost inzulinu znamená o kolik 1j inzulinu navíc sníží Vaši glykémii. Například, pokud si dopíchnete čistě na vysokou glykémii o kolik by šla hodnota cukru dolu při jedné jednotce. Cílová glykémie je, na jakou glykémii chcete přibližně mířit.
Z hlavy mě teď napadl např. mySugr, nebo kalkulátor v aplikaci mylife (sice je prvotně určena pro pumpy, ale dá se použít jen kalkulátor v ní), určitě je ale možné najít více možností na internetu - většinou je to značeno jako bolusový kalkulátor.
(odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)
Cukrovka a doplňky stravy
119 dotazů
-
zacala som brat medfogamma500, doteraz som brala bio chrom diabetes 2 krat denne,
(15.04.2025)
Dotaz
mozem nadalej brat biochrom diabetes, hladina cukru 2 roky pohybuje na cisle 8 - 8,25věk: 81 let výška: 163 cm váha: 72 kgOdpověď
Milá Etelo, Medfogamma je osvědčený lék používaný na léčbu diabetu 2. typu. Dávkuje se zpravidla alespoň 2x 500 mg, ale dávku je možné až zdvojnásobit.
Naproti tomu Biochrom je pouze potravinový doplněk, který sice můžete klidně užívat dále, ale jeho efekt nebyl dostatečně ověřen v klinických studiích. Je to výtažek z kvasnic, který obsahuje navíc chrom.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
Diabetes 2. typu a sportovní suplementace
(10.04.2025)
Dotaz
Dobrý den, na cukrovku 2. typu užívám Metformin a forxigu. Proto že sportuji a chodím do posilovny, chtěl bych začít suplementovat Kreatin. Je to ok? Děkuji Petrvěk: 61 let výška: 178 cm váha: 85 kgOdpověď
Vážený pane Petře, přeji dobrý den,
je vynikající pokud sportujete, protože taková aktivita snižuje riziko dlouhodobých komplikací diabetu 2. typu. Píšete, že užíváte metformin. Nevím sice v jaké dávce jej užíváte a zda používáte retardovanou formu, ale vím, že mefromin a kreatin (a jeho metabolický produkt kreatinin) mají stejnou cestu vylučování z organismu. Tou jsou transportní systémy organických kationtů, mezi něž obě látky patří, OCT2 a MATE1. Vysoké dávky kreatinu by mohly zpomalit vylučování metforminu a vést k jeho zadržování v těle, což by se mohlo projevit ve formě různých nežádoucích účinků metforminu. Otázkou, která Vás patrně zajímá, je co jsou to vysoké dávky. Podle mého názoru se jedná o dávky nad 5 g denně. Dávky kreatinu nižší než 5 g denně patrně nepředstavují riziko, pokud máte normální funkci ledvin, což předpokládám. Metformin se má přednostně užívat večer, předpokládám, že cvičíte odpoledne, pokud budete užívat kreatin ve dvou dílčích dávkách behem dně, měla by být odstup mezi užitím kreatinu a metforminu alespoň 2 hodiny. Dávky kreatinu nad 5 g denně již nepovažuji za bezpečné ve spojením s užíváním metforminu a nedoporučil bych je.
S přátelským pozdravem
(odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)
-
Může člověk použivat kreatin
(05.04.2025)
Dotaz
Dobrý den chtěl bych se zeptat mohu používat kreatin pokud jsem diabetik a nemám štitnou žlazu ?věk: 44 let výška: 167 cm váha: 91 kgOdpověď
Omlouváme se za pozdní odpověď.
Na toto téma jsme již odpovídali, doporučujeme se podívat na tento odkaz:
https://www.cukrovka.cz/poradna/diabetes-2.-typu-a-sportovni-suplementace
(odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)
-
Kombinace léků a doplňku stravy
(10.03.2025)
Dotaz
Dobrý den, moc děkuji za odpověď. S doporučovaným berberinem jsem vybrala Armol LIPID PLUS - od lékařů beru na předpis na tlak 1x denně ráno Lokren, ráno a večer 12mg Betaserc na závrať + 1 tabletu magnesia Magnesii Lactici 0,5 g a během léta na otoky nohou 2x denně tabletu Detralexu - je možná tato kombinace? Ještě jednou moc děkuji za odpověď. Zdeňkavěk: 64 let výška: 168 cm váha: 88 kgOdpověď
Vážená paní Zdeňko, přeji dobrý den,
vybrala jste si doplněk stravy, který vedle berberinu obsahuje též extrakt z červené kvasnicové rýže, což je vlastně přírodní statin monakolin. Kombinace s léky, které užíváte je bez problému možná, jen si dávejte první 2-3 týdny pozor na pokles krevního tlaku, který může berberin způsobit. Doporučil bych odstup podání doplňku stravy Armo lipid plus od přípravku Detralex alespoň 1 hodinu, optimálně 2 hodiny, s tím, že nejprve užijete Armol lipid plus a teprve potom Detralex. Detralex totiž může zvýšít expozici monakolinu, což by se mohlo projevit např. svalovou slabostí nebo dokonce bolestí svalů. Po dobu 2 hodin po užití Armol lipid plus také nejeze grapefruity, protože opět může docházet ke zvýšení expozice monakolinu.
S přátelským pozdravem
(odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)
-
zvýšená hodnota glukózy v plazmě a bylinky ke snížení
(05.03.2025)
Dotaz
Dobrý den, měla jsem zvýšenou hodnotu glukozy (5,96 na lačno). Začala jsem držet dietu, 1x týdně docházím na cvičení a denně cca na 40 minut chodím na svižnou procházku. Můžu pít pro podporu snížení hladiny glukozy čaje pro diabetiky (např. Fytopharma EUDIABEN diabetický čaj). Moc prosím o radu a doporučení, co se dá ještě dělat. Moc děkuji. Zdeňkavěk: 64 let výška: 168 cm váha: 88 kgOdpověď
Vážená paní Zdeňko, přeji dobrý den,
je naprosto skvělé, že jste se postavila problému čelem, máte můj obdiv. Čaj pro diabetiky můžete (neslazený) pít, určitě Vám nemůže ublížit. Lepší by byly doplňky stravy s extraktem z rostliny, o které ne spolehlivě známo, že snižuje hladinu cukru a současně má dlouhodobý efekt, který se projevuje snížením hladiny glykovaného hemoglobinu. Patrně nejlépe prozkoumaná léčivá rostlina z hlediska využití u diabetu 2. typu. Výsledky meta-analýz prokázaly, že vedle příznivého vlivu na HbA1c Glykovaný hemoglobin, tzv. dlouhý cukr) i FPG (glukózu v plazmě žilní kreve) má berberin jako hlavní alkaloid dřišťálu příznivý efekt na systémový zánět doprovázející diabetes, dyslipidémii a řadu kardiovaskulárních onemocnění. Ke dni zpracování bylo publikováno celkem 60 meta-analýz kontrolovaných klinických studií. Z hlediska vlivu na diabetes 2. typu, snižuje berberin FPG průměrně o 0,77 mmol/l, HbA1c průměrně o 0,57 mmol/mol a má řadu dalších statisticky i klinicky významných účinků. Navíc berberin samotný nebo v kombinaci s perorálními antidiabetiky při léčbě diabetu 2. typu významně nezvýšil výskyt celkových nežádoucích účinků RR = 0,73 (0,55-0,97 na 95% hladině spolehlivosti) a riziko hypoglykémie RR = 0,48 (0,21-1,08 na 95% hladině spolehlivosti). Mechanismus účinku spočívá ve zvýšení uvolňování insulinu a ve zvýšení citlivosti periferních tkání na jeho působení.
Berberin patří k poměrně často používaným přírodním prostředkům, zejména v kontextu tradiční čínské medicíny a ajurvédské medicíny. V těchto tradičních systémech byly rostliny obsahující berberin používány k léčbě různých onemocnění, včetně problémů s trávením a infekcí. V posledních letech získal berberin na popularitě také v západním světě kvůli několika výzkumům naznačujícím jeho potenciální výhody, zejména v souvislosti s diabetem 2. typu a narušeným metabolismem.
Použít by jste mohla i jiné rostliny nebo extrakty z rostlin, pokud existují dobré důkazy o jejich účinnosti a dostatečné bezpečnosti. K dalším rostlinám, které takové parametry splňují jsou: Gymnema lesní, Pukol nádherný (banaba), Mořská okurka (bitter melon neboli momordika) nebo pískavice řecké seno.
Přeji Vám, ať se všechno, co si přejete podaří.
(odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)
Cukrovka a pohyb
22 dotazů
-
Úprava dávky inzulinu před posilováním a po
(19.04.2025)
Dotaz
Dobrý Den Cely život sportuji od svých 8 let dělám bojové sporty a od svých 14 k tomu i cvičím před 3 roky mi diagnostikovali DM2 Dlouho Jsem nepotřeboval inzulin a kompenzoval Jsem to jen tvrdými tréninky a přísnou dietou po 3 letech mi byl naordinovan inzulín a neumím vůbec s tím pracovat úplně mi to rozhodlo tělo režim tréninky a nevím co s tím necítím se vůbec dobře rozhodlo mi to i glykemie po ránu. Poradili byste mi jak to dělat s inzulinem před a po tréninku? Beru 3xdenně 4jednotky fiasp Při tréninku když zvednu něco těžkého mi to vyletí třeba na 12,13,14 a po 20 30min to zase docela rychle padá vůbec si s tím nevím rady. Byl bych vděčný za jakoukoliv radu a pomoc. Obecne se doporučuje snížit dávky inzulínu o 25-50% před a po tréninku jen ze to mam obavy ze to buď vyletí a nebo když si dam 4 jednoty ze to bude rychle klesat. Je pro mě strašně těžké uzpůsobit tomu jídlo protože tréninky jsou fakt těžký a když si uberu dávku nevím kolik jídla si mám dát. Mockrát děkuji a hezký Den, Ragnarvěk: 29 let výška: 185 cm váha: 69 kgOdpověď
Milý Ragnare,
předpokládám, že ve vašem případě se jedná o diabetes 1. a nikoliv 2. typu jak píšete, neboť diabetes 2. typu je u takto mladých osob poměrně vzácný, většinou nevyžaduje léčbu inzulínem a navíc bývá u takto mladých osob provázen obezitou, což zjevně váš případ není.
Předpokládám, že užíváte 4 dávky inzulínu, nebo možná máte inzulínovou pumpu. Dost možná užíváte kontinuální senzor hladiny glukózy v podkoží, který vám stále ukazuje změny glykémií a vydává varovná znamení při nebezpečném poklesu či vzestupu. To všechno se pro sportování velmi hodí, jen možná s určitým omezením zrovna pro kontaktní sporty, jako je (asi) bojové umění. Tam se lidé o sebe různě otírají a mlátí a muže dojít k odpadnutí senzoru. Ať to již máte či nikoliv, silně to všem doporučuji, neboť to zlepšuje vyrovnání diabetu a pomáhá to předcházet vzniku pozdních komplikací.
Intenzifikovaná léčba inzulínem však vyžaduje podrobné zacvičení a je nemožné to zde v několika větách zvládnout. Existují také praktická doporučení, jak nakládat s inzulínovou léčbou při aktivním sportu. Základní informace vám ve stručnosti posílám v odkazu ze stránek Centra diabetologie IKEM. Najde je v příloze, ale i další užitečná poučení najdete na stránkách www.ikem.cz pod Centrem diabetologie a edukačními materiály (https://www.ikem.cz/cs/fyzicka-aktivita/a-3903/). Tento návod je velmi praktický a užitečný. Po jeho nastudování byste pak mohl další podrobnosti probrat se svým lékařem.
Před delším sportem bývá vhodné dávku inzulínu snížit. Někdy se stává, že po zahájení intenzivního sportu glykémie přechodně stoupne, a to vlivem stresu. Vy jste ale trénovaný a zvyklý, takže si myslím, že to nebude váš případ. Spíše mě napadá, že si snížíte dávku inzulínu a k tomu se preventivně najíte, a proto vám glykémie nejprve stoupne. Důležité je především předejít hypoglykémii, a proto bych přechodné a mírné zvýšení tolik neprožíval. V průběhu cvičení to určitě klesne.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
Diabetes 2. typu a sport
(10.04.2025)
Dotaz
Dobrý den, jak mám po intenzivním a delšíím sportovním výkonu (např. MTB 3 hodiny) zajistit doplnění glykogenu v těle? Bez diabetu se doporučuje mix bílkoviny a "rychlé cukry". Jak je to v případě diabetiků (kompenzovaných Metforminem a Forxigou) Děkuji Petrvěk: 61 let výška: 178 cm váha: 85 kgOdpověď
Milý Petře, píšete, že máte diabetes 2. typu a jste léčen tabletami, které sice snižují zvýšenou glykémii, ale zpravidla nepůsobí hypoglykémii.
Při intenzivním a dlouhém sportování že zejména náročné správně upravit podávání inzulínu, protože často hrozí hypoglykémie. Vy ale asi inzulín neužíváte.
Vy máte hmotnost celkem přiměřenou nebo jen lehce zvýšenou. Nicméně, pokud by vám sport přispěl k hubnutí, tak by to příliš nevadilo. Proto bych se nesnažil cpát do sebe zbytečné kalorie, které sice možná trochu pomohou zvýšit výkon, ale nebude to příliš zdravé.
Za nejlepší bych považoval dát si normální svačinu, a to dříve, než dojde k vašemu „vyčerpání“. Podle hodnoty glykémie bych volil množství sacharidů v této svačině, někdy by to mohly být i nějaké sušenky nebo něco podobného, protože na kole to řada lidí „vyjezdí“. Během 3hodinové jízdy by takové svačiny mohly být i 2. Je to celkem přirozené a nebylo by nutné si složitě připravovat nějaké speciální nápoje.
Osoby, které si podávají inzulín, jeho dávku před intenzivním sportem snižují a buď si také volí ty malé svačiny, nebo upíjejí sladký nápoj, např. džus nebo jiný sladký nápoj, aby neměly hypoglykémii. Jíž na hranu, jako to dělají závodníci, bych vám při vašem věku a diabetu 2. typu nedoporučoval. Cílem je udržovat se fit a ne se „zničit“. Hlavně je dobré cvičit pravidelně a často.
V principu je možné stejně jako zdraví lidé si brát ty energetické a iontová nápoje. Jen by člověk měl znát svoje glykémie a nevypít toho mnoho při zvýšené glykémii. Záleží na gustu, zda se chcete cítit jako vrcholový sportovec. Já bych to bral spíš víc sportovně a připustil si, že nemusím jít do krajností.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
Po sportovni aktivite mam vysokou glikěii i o cca 4 jednoky
(22.10.2024)
Dotaz
Jsem diabetik 2.typu, 73 let. Pri sportovni zatezi jizde na kole cca 3-4x tydne, s vetsim prevysenim terenu cca 1,5 hod mi stoupne glykemie i o cca 3 jednotky, mimo to provozuji denne cca 10 km svizne chuze i casto jeste po jizde na kole. Jsem zvykla na pravidelny pohyb celorocne tj. kolo chuze lyze. Mam vyssi ranni glykemie, denni hodnoty po jidle cca 8-9. Po jizde na kole jsem mela i 12,4, coz me hodne prekvapilo. Pry to nemam resit, ale myslim, zemi to zhorsuje vysledky dlouheho cukru. Jak na to? Dekuji Stanislavavěk: 72 let výška: 162 cm váha: 69 kgOdpověď
Milá Stanislavo,
pohyb obecně zlepšuje průběh diabetu 2. typu. Vede k lepší účinnosti inzulínu, ale zlepšuje i stav kardiovaskulárního ústrojí. Tento efekt má zejména pohyb vytrvalejší, tady takový, jaký provádíte vy. Proto vám jej nadále doporučuji.
Někdy u osob, které jsou málo trénované a cvičí jen krátkodobě a nárazově skutečně může glykémie stoupat jako projev určitého stresu, který pro ně cvičení představuje. Vy ale jste "sportovkyně", a tak bych to u vás neočekával.
Pochopitelně velmi záleží na tom, zda před fyzickou zátěží jíte sacharidy a kolik jich jíte. Je také možné, že vám prostě chybí dostatek inzulínu. Tomu trochu nasvědčuje fakt, že nemáte nadváhu. I v tomto případě cvičení pomáhá, ale pokud je inzulínu opravdu málo, cvičením ani tabletami jej nenahradíte. To by ale musel posoudit váš diabetolog - nevím, jaké léky užíváte a jak se stravujete. Možná by pro vás byla vhodná malá dávka inzulínu, zatím 1x denně. To ale na dálku posoudit nemohu.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
Test fyzicke aktivity a vliv na glykemii
(17.04.2024)
Dotaz
Dobry den, jsem celozivotne nemocny s diabetem a po normalnim jidle mivam vzdy glukozu pres 10 mmol/l. Nyni jsem udelal test po komzumaci celozrne tycinky muesli hmotnost 60kg a potom jsem sel pesky domu rychlou chuzi cca 4km/hod celkem 60 minut. Nic jineho jsem nejedl od rana. Bylo 15h pri konzumaci te muesli tycinky. Glykemii jsem meril v 16h, tedy hodinu po konzumaci, a bylo namereno 6.5mmol/l. Je to normalni hodnota nebo ne ? Dekauji s pozdramvěk: 46 let váha: 80 kgOdpověď
Dobrý den,
glykémie 6,5 mmol/l může být v této situaci úplně normální. Záleží i na tom kolik jste měl glykémii před tyčinkou. Tyčinka může dle své velikosti a složení mezi 20-40 g sacharidů. Běžný oběd klidně kolem 50-80g sacharidů - podle toho, jaké množství a co jíte.
Běžně při anaerobní aktivitě (kam u většinou chůze spadá) glykémie (hladiny glukózy v krvi) klesá. Při chůzi se tedy mohla část cukru, který jste snědl spálit. Hladina glykémie 6,5 mmol/l může tedy být úplně normální. Rozhodně se nejedná ani o hypoglykémii (nízkou hladinu cukru v krvi) ani o hyperglykémii (vysokou hladinu cukru v krvi).
Poznámka redakce:
omlouváme se za opožděnou reakci
(odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)
-
sport
(07.04.2024)
Dotaz
Dobrý den , potřebuji poradit ohledně proteinového nápoje sportovního nápoje FueRide - GymBeam , jestli ho můžu používat při cyklistice, když mám zvýšení cukr v krvi. Mám diabetes 2 stupně. Děkuji za radu. S pozdravem Petr Křížvěk: 53 let výška: 190 cm váha: 85 kgOdpověď
Dobrý den Petře,
tento sportovní nápoj je slazen glukózou a fruktózou, to znamená, že zvyšuje cukr v krvi. Nicméně při sportu je potřeba tělu dodávat rychle působící sacharidy, proto bych se ho nebála užívat. Ale jedna dávka tohoto nápoje obsahuje téměř 30g S, to už se vám na glykémii podepíše. Nepíšete, jak máte vysoké glykémie ani jakou kompenzaci DM nyní máte či i druh léčby. To všechno jsou důležité body při rozhodování...
Doporučila bych vám následující, změřit si cukr v krvi před cyklistikou, pokud bude glykémie v mezích normy, můžete si nápoj dát. Pokud bude glykémie vysoká, počkala bych, než se glykémie vyrovná..
Můžete si pořídit zkušební senzor, který vám velmi toto sledování glykémií usnadní. Myslím, že by vám mohl stačit i jen jeden, pouze abyste si udělal představu, jak reagujete na pohyb a tento nápoj. Dá vám to krásný, ucelený, pohled na vaše glykémie po celý den i noc.
(odpovídá Mgr. Beáta Bohnerová, StefaMed, s.r.o.)
Cukrovka a životospráva
193 dotazů
-
diabetik a svíčková
(17.04.2025)
Dotaz
Může svíčkovou a knedlík když si píchá inzulín dvakrát denněvěk: 48 let výška: 165 cm váha: 105 kgOdpověď
Dobrý den,
každý pokrm lze připravit tak, aby byl vhodný pro diabetika. Vše je otázkou výběru potravin, způsobu přípravy a množství pokrmu. Inspirovat se můžete zde: https://www.cukrovka.cz/jidelnicek/svickova-omacka-s-hovezim-masem-a-ryzovym-knedlikem-7
Zdraví,
(odpovídá Mgr. Nikola Homzová, Nemocnice Mělník, nutriční terapie)
-
2 jídla denně
(10.03.2025)
Dotaz
Dobrý den, prosím o názor, kdy je nejlepší jíst dvě jídla denně. Stále hůře se mi daří zvládat glykemii - teď jsem byl na vyšetření s výsledky dlouhého cukru 40 a C_Pep 296. Obě hodnoty byly v normě (i když některé zdroje uvádějí hranici normy 38), ale problém je, že hraniční dlouhý cukr mám s nízkosacharidovou dietou, přestože s normální zdravou a kaloricky odpovídající stravou jsem před dvěma lety měl 38. Popravdě jsem čekal, že bude výsledek daleko lepší, když se poslední dva roky stravuji víceméně jen tukem a proteiny plus hromadou neškrobové zeleniny, např. místo pečiva si namažu burákové máslo na plátek tvarohu a obložím ředkvičkami, nebo si dám kuře s hrstí ořechů a salátem. I přes takto nízkosacharidové jídlo už mám málokdy ranní glykemii pod 6 (před rokem byla po takovémto jídle vždy v normě, většinou i pod 5). Pokud během cestování není možné jíst nískosacharidově, když prostě nic jiného než např. pečivo, brambory nebo rýže není, postupně glykemie nalačno vystoupá na 8-9 (u střídmých porcí - nedělá mi problém nedojídat). Navíc po pečivu nebo i ovoci je hodně vysoká i glykemie po jídle, okolo deseti - někdy méně, někdy více. Proto chci přejít na dvě jídla denně a chtěl bych požádat o odbornou radu, zda raději nesnídat, nebo nevečeřet. Většina lidí vynechává snídani, to i dává smysl, když je poránu zvýšená glykemie. Nevidím důvod do těla dostávat další sacharidy, když jich má dost. Na druhou stranu nejíst večer se zdá též rozumné, když přes noc nebude žádný výdej energie, navíc hodně sportuji, takže nějaká energie by se hodila spíše ráno, než vyrazím do práce na kole. V současnosti jím v 6, 12 a 18h, naprosto striktně bez svačin i jakéhokoliv ochutnávání při vaření. Po snídani kolo, v poledne silová cvičení, odpoledne kolo, před spaním 5 km běh. To glykemie spadne někdy i pod tři, ale do půl hodiny je zase přes šest, a to i bez jídla dále lehce stoupá až do rána. Někde jsem se dočetl, že se má sníst před spaním jablko, aby nebyla vysoká glykemie po ránu, ale to moc nefunguje, je to spíše "babská rada". Po jablku nalačno vystřelí hodnoty na 12, pak spadnou někdy až k normě, ale ráno je hodnota spíše k sedmi než šesti, jako kdyby mě chtělo tělo potrestat za zbytečnou noční pochoutku. Jaká varianta dvou jídel může přinést lepší dlouhodobý cukr a ranní hodnoty? Eliminace snídaní, nebo večeří? Děkuji předem za odpověď.věk: 48 let výška: 180 cm váha: 67 kgOdpověď
Milý Tome, jsem lékař – diabetolog a nejsem protagonista žádné speciální diety. Za rozumnou považuji každou stravu, která obsahuje potřebné živiny, minerály a vitamíny, není příliš bohatá na živočišné tuky a obsahuje dostatek vlákniny. U osob, které mají přiměřenou hmotnost a jsou jinak zdravé, nezastávám nutnost nějak zasahovat a dietu propočítávat.
Jinak je tomu u osob s diabetem nebo prediabetem, protože zejména množství sacharidů úzce souvisí s ostatní režimovou a medikamentosní léčbou a je potřeba najít vhodnou rovnováhu.
Obecně doporučuji určité omezování sacharidů, protože lidé jich často jedí příliš mnoho a nemá to pro ně nutriční smysl. Naproti tomu neprosazuji ani dietu nízko sacharidovou, např. s množstvím sacharidů pod 120 g/den, snad kromě nárazových diet u osob obézních, kdy ovšem to souvisí s celkovým kalorickým omezením a není to vyvažováno nadměrným příjmem tuků.
Z vašeho líčení jsem nepochopil, proč vlastně problém s dietou tolik řešíte. Neuvádíte, zda máte nějaké onemocnění a berete léky a Váš BMI je 20,68, což je na gratulaci k ideální váze... Glykémii si zřejmě hodně sledujete, což je u nediabetiků vzácné. Usuzuji, že jste snad někdy měl hodnoty glykémie vyšší, a proto se obáváte vývoje směrem k diabetu.
Z tohoto hlediska vám doporučuji: Jezte normální zdravou dietu, která vám bude chutnat a bude vám vyhovovat časově. Obsah sacharidů by měl být něco mezi 150 a 220 g denně, podle toho, co vám vyhovuje. Jezte raději 3x denně, ale i 2x denně je správně, přičemž nejrozumnější se mi jeví jíst ráno a v pozdním odpoledni, pokud chcete jíst jen 2x. Při takovéto životosprávě, pokud zůstanete štíhlý, uděláte pro prevenci diabetu hodně. Všechno ostatní je z dlouhodobého hlediska zbytečné. Pokud i při zdravém životním stylu se u vás vyvine diabetes, bude to vašimi zdravotními vlohami a bude nutné se s tím vyrovnat léčebně. U štíhlých osob vzniká diabetes nejčastěji v důsledku snižující se inzulínové sekrece. Snižování obsahu sacharidů pod navržené hodnoty má sice přechodně určitý efekt, ale v pozdějším období může být naopak škodlivé a vést ke ketóze.
Jsem si vědom, že vás moje odpověď zklame. Zdraví lidé mohou sice se svými dietami experimentovat, ale osoby s diabetem či prediabetem by měli volit dietu rozumnou a nikoliv různé módní výstřelky. U osob zdravých i u osob s poruchou glukózové tolerance se osvědčily diety jak s 3 tak i s 2 jídly denně. U osob se zjevným diabetem je lepší dávky sacharidů více rozdělit, tedy raději na dávky alespoň 3.
Doporučení redakce:
https://www.cukrovka.cz/dietni-jidelnicek
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
Žádost o radu - jídelníček
(27.02.2025)
Dotaz
Dobrý den, na preventivní kontrole při odběru krve na lačno mi byl zjištěn cukr 6,2. Prosím o radu, jak má v této fázi vypadat jídelníček? Děkuji. Renatavěk: 48 let výška: 168 cm váha: 64 kgOdpověď
Dobrý den, Renato,
úprava stravovacích zvyklostí musí vycházet z Vašeho dosavadního jídelníčku, je tudíž těžké přesně určit, jak by měl jídelníček vypadat.
Obecně je potřeba snížit příjem jednoduchých cukrů na minimum (60 g/den), hlídat porce příloh a pečiva (u hlavních chodů- snídaně, oběd a večeře nepřevyšovat 1/3 talíře), dbát na dostatečný příjem kvalitních bílkovin (maso, ryby, vejce, sýry, tvaroh, skyr, tofu apod.), neopomíjet konzumaci vlákniny (zelenina denně min 2-3 porce, ovoce 1 ks velikosti pěsti/den, celozrnné obilniny, ořechy, semínka, luštěniny alespoň 2xtýdne). V případě tuků se zaměřte spíše na rostlinné varianty. Pitný režim nechť tvoří neslazené druhy tekutin.
Doporučuji vám inspirovat se našimi fotojídelníčky zde https://www.cukrovka.cz/dietni-jidelnicek
Zdraví,
(odpovídá Mgr. Nikola Homzová, Nemocnice Mělník, nutriční terapie)
-
Jak jídla mužů diabetes 1.typu
(23.02.2025)
Dotaz
Dobrý den chtěla bych se zeptat co může diabetes 1. typu jak jídla mužů Děkuji za odpověďvěk: 26 let výška: 155 cm váha: 53 kgOdpověď
Dobrý den, Hedviko,
diabetik I. typu by měl zastávat zásady racionální stravy, které zohledňují rovněž naše fotojídelníčky. Zkuste se jimi inspirovat
https://www.cukrovka.cz/dietni-jidelnicek.
S pozdravem,
(odpovídá Mgr. Nikola Homzová, Nemocnice Mělník, nutriční terapie)
-
Gestacni diabetes a zácpa
(23.02.2025)
Dotaz
Dobrý den, mám gestační diabetes a poslední dny trpím zácpou. Byla mi doporučena lactulosa. Ale v příbalový letáku jsem se dočetla, že obsahuje fruktozu. Můžu jí tedy užívat? Ivanavěk: 25 let výška: 165 cm váha: 59 kg těhotenství: 35. týdenOdpověď
Vážená paní Ivano, přeji dobrý den,
laktulóza je disacharid složený z galaktózy a fruktózy, který se vyznačuje tím, že se nevstřebává a jakmile se dostane do tlustého střeva je rozkládán mikrobiomem na nízkomolekulární látky charakteru organických kyselin, které ovlivňují kyselost v lumen střeva a současně na sebe váží vodu. Těmito účinky obnovují fyziologickou peristaltiku (rytmické pohyby) střeva a urychlují jeho vyprazdňování. Laktulóza je podle všech doporučení bezpečná v těhotenství. Při výrobě laktulózy však dochází je vzniku malého množství laktózy, galaktózy a fruktózy, které jsou obsaženy ve finálním léčivu. To je důvodem proč pacienti s vrozenou intolerancí galaktózy (např. galaktosemie), fruktózy, s nedostatkem laktázy nebo malabsorpcí glukózy a galaktózy nemají laktulózu užívat. Pokud tedy netrpíte vrozenou intolerancí fruktózy, můžete laktulózu užívat v dávkách doporučených lékařem.
S přátelským pozdravem
(odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)
Cukrovka a nadváha
195 dotazů
-
Která injekce na hubnuti by byla pro můj zdr.stav vhodná jako pomůcka na zhubnutí?
(25.04.2025)
Dotaz
Potřebuji nutně rychle zhubnout,ale sama to už nezvládám, potřebuji pomoct.Byla by pro mě vůbec vhodná některá z injekci na hubnutí? A když ano tak která.Mam omezený pohyb jen (kolo chuze kratsi trať plavani).Mám.artrozu 3.st.kolena kyčle,zánět střev jsem mela,pomalu pracuji střeva, trpím zácpou,zpomalení metabolismus,na tlak 0.5 Cosirel 5mg,alergik astmatik-Tamalis 10mg,foukacku při potížích, cholesterol-Sortis 20mg.Mam bandaz z r.2009,ale co jsem zhubla -11kg do 2let nabrala zpet+10kg.Potrebuji operaci kyčle kýly a zánět střev se vrací a vsichni dr.rikaji-ze musím.rapidne zhubnout že všechny ty operace jsou nebezpečné.Nejdriv redukce..snažím se ale nejde to dolů.Drive jsem zhubla jen pri sportu když jsem hrozně drela v posilovně. Teď to se svými zdr.potizemi už nedávám ty makaci sporty.Zvladnu už jen lehkou chůzi kolo plavani.Myslite že by byla pro mě vhodná pomůcka ta injekce? Ale aby mi to ještě víc nezpomalilo střeva mám diverkulitidu a celý život trpím zácpou.Pomohlo by to aspoň trošku? Samozřejmě že s tím stravování a pohyb to se snažím stále upravit ale jde to po dkg.I z obezitologie mi říkali, že mám.hrozne zpomaleny metabolismus jak celý život furt dokola držím diety a jojo efekt. Nebo prosí. i o případný kontakt na dobrého obezitologa v okolí Strakonic Pisek Blatná Plzenvěk: 59 let výška: 157 cm váha: 100 kgOdpověď
Milá Lenko, odpovídám na podobné dotazy stále dokola a dokola, mohla byste se také podívat na naše stránky a najít odpovědi ostatním před vámi.
Zaprvé, rozhodně potřebujete dodržovat redukční dietu, a to není jednoduché, to víte. Měla byste požádat svého obvodního lékaře, aby vás doporučil do vhodné obezitologické poradny. Bez systematické podpory to jen těžko sama zvládnete.
Léky na podporu hubnutí dostat můžete. Protože asi nemáte diabetes, budete muset si je plně uhradit. U běžnějších léků to odpovídá asi 3 000 Kč měsíčně, i když je k dispozici i nový lék Mounjaro, který je mnohem dražší a možná účinnější.
Zpomalený metabolismus asi máte, ale s tím mnoho nenaděláte. Základem je méně jíst a lépe volit to, co jíte.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
Ozempic srovnání
(24.04.2025)
Dotaz
Dobrý den měla jsem 123,8 kg a 175 cm a 48 let dlouhodobá hypertenze,artroza… napsal mě mudr Saxendu mohla bych i Ozempic je prý účinější ale prúměr cukru mám 4 ,v lekarně řekli že jo ale je nedostatkový,kolik stojí a dávkování,lze vyměnit Ozempic za Saxendu po 6 týdnech 4,8 kg úbytek s Ozempic prý se hubne líp a píchá se týdněvěk: 48 let výška: 175 cm váha: 123 kgOdpověď
Milá Marcelo,
stejně jako mnoha jiným tazatelům před vámi opakuji, že léky typu Saxenda nebo Ozempic pomáhají hubnout, ale nejdůležitější vaše odhodlání a vytrvalost v dodržování potřebné diety. Bez ní to nebude fungovat.
Ozempic je u mnoha lidí účinnější v potlačování pocitu hladu než Saxenda. Na rozdíl od ní je ale v ČR určen pro léčbu osob s diabetem 2. typu, které splňují další kritéria týkající se zejména vyrovnání diabetu a ostatních léků, které k tomu užívají. Díky tomu je tento lék pojišťovnami hrazen jen při splnění těchto podmínek. Saxendu je nutné v každém případě kupovat a totéž platí i pro Ozempic, pokud pacient nesplňuje kritéria pro hrazení, což je zřejmě váš případ. Cena obou léků je přibližně stejná. Ozempic tedy můžete dostat, ale budete si jej muset hradit.
Doporučení redakce:
Když si zadáte do rámečku HLEDAT v Poradně klíčové slovo Ozempic, či Saxenda, naleznete spoustu zajímavých dotazů na toto téma a mnoho užitečných odpovědí.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
Mounjaro a váha neklesá
(18.04.2025)
Dotaz
Kolik dávek léků si musím píchnout, mám již 2. injekci 2,5mg a snížení žádné. Františekvěk: 70 let výška: 184 cm váha: 150 kgOdpověď
Milý Františku, svých úctyhodných 150 kg jste určitě nabral v průběhu mnoha let. Není možné je ztratit během několika týdnů a není to ani ze zdravotního hlediska vhodné.
S lékem Mounjaro se začíná nejnižší dávkou, což je těch 2,5 mg 1x týdně. Postupně se stoupá až na 15 mg denně, asi vždy po měsíci. To proto, aby vás určité nežádoucí efekty ve formě zejména nevolnosti neodradily od léčby. A samozřejmě bez tvrdé diety to nepůjde, lék sám pro hubnutí nestačí.
Čekal bych, že asi po 2 měsících by se měl projevit efekt v úbytku asi 3 kg. Jinak ale i v příznivém případě byste mohl zhubnout asi o 15 (výjimečně i 20) kg v průběhu jednoho roku. Tady opravdu platí, že práce kvapná málo platná. Musíte mít odhodlání a výdrž a bohužel také peníze, protože tento lék si musíte kupovat. Hlavní pak bude, abyste to znovu nenabral.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
Ozempic - štítná žláza - vysoký tlak - deprese, chci zhubnout
(14.04.2025)
Dotaz
Dobrý den, léčím se štítnou žlázou, beru leky Eutyrox 75mg. Vysoký tlak léky lokren 20 mg. AD Sertralin 50 mg. Vše ráno. Bylo by možné abych zhubla Ozempic?? Růženavýška: 164 cm váha: 103 kgOdpověď
Vážená paní Růženo, přeji dobrý den,
pokud máte hodnotu BMI přes 35, patříte mezi pacienty, u kterých může být lék OZEMPIC (semaglutid) použit i mimo léčbu cukrovky – tedy pro léčbu obezity, pokud je přítomen alespoň jeden další rizikový faktor, například vysoký krevní tlak, což u Vás splněno je. Semaglutid ovlivňuje chuť k jídlu, zpomaluje vyprazdňování žaludku a podporuje pocit sytosti, takže může výrazně pomoci s redukcí hmotnosti, zvlášť při kombinaci s režimovými opatřeními.
Ve Vašem případě je ale potřebné:
- zkontrolovat, že je štítná žláza dobře kompenzovaná (při léčbě Euthyroxem),
- a zohlednit další léky – Sertralin a Lokren nejsou kontraindikací, ale je potřeba sledovat krevní tlak, případně do budoucna úpravu dávkování antihypertenziv (krevní tlak se Vám patrně sníží jakmile se dostatečně sníží Vaše tělesná hmotnost).
Doporučuji obrátit se na svého praktického lékaře, nebo ještě lépe endokrinologa, který Vám doporučil užívání přípravku EUTHYROX, kteří mohou posoudit vhodnost léčby a případně OZEMPIC předepsat. Jde o injekci podávanou 1× týdně, která může významně pomoci, pokud jiné metody redukce hmotnosti nebyly dostatečně účinné. S lékařem se také můžete poradit o dalších možnostech snížení tělesné hmotnosti, k dispozici totiž není jen lék OZEMPIC, ale také MOUNJARO a několik dalších.
S přátelským pozdravem(odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)
-
Ozempic léčba nadváhy
(03.04.2025)
Dotaz
Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda je možné předepsat Ozempic, potřebuji zhubnout, ale aktuálně mi zjistili problémy se štítnou žlázou, z důvodu psychiky a zároveň estetiky, potřebuji zhubnout i z důvodu zdravotního stavu , vysoký tlak, zvýšený cholesterol. Josefínavěk: 24 let výška: 178 cm váha: 120 kgOdpověď
Vážená paní Josefíno, přeji dobrý den,
onemocnění štítné žlázy, pokud je ve stabilizovaném stavu, obecně nepředstavuje překážku pro aplikaci léku Ozempic. Z Vaší otázky však není zřejmé, zda máte aktuálně problémy se štítnou žlázou, nebo zda již Vaše problémy byly zvládnuty léčbou. Byly popsány případy pacientů, u kterých došlo po zahájení aplikace léku Ozempic k supresi funkce štítné žlázy, která musela být řešena podávání hormonu štítné žlázy levothyroxinu. Také byly publikovány závěry klinické studie, které považuji za velmi důležité, protože z této klinické studie vyplývá, že lze Ozempic aplikovat současně s levothyroxinem, aniž by to významněji ovlivinilo jeho účinnost, a to dokonce i v případě, kdy pacient užívá "tabletovou" formu léku Ozempic, která se jmenuje Rybelsus. Musíte se tedy dotázat svého lékaře, zda současný stav a průběh onemocnění štítné žlázy umožňuje zahájení aplikace léku Ozempic, takovou informaci Vám může poskytnout pouze on. Po zahájení aplikace léku Ozempic by jste měla být častěji sledována právě s ohledem na funkci štítné žlázy.
S přátelským pozdravem
Josef Suchopár
(odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)
Napsat dotaz
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!