Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

zvrácení prediabetu

Datum vložení dotazu: 11.05.2022

Ptá se: Lucie

Dotaz

Dobrý den, při hledání informací k prediabetu jsem se dočetla, že tento stav lze ještě zvrátit. Mohu se zeptat, co si pod tím mám představit? Že se podaří nastartovat metabolismus tak, že případné občasné zahřešení nebo opětovné zařazení většího množství ovoce nebo zdravých složených sacharidů začne tělo opět tolerovat? V druhém (posledním) těhotenství jsem měla GDM, po porodu hodnoty v normě, na kontrolním OGTT po půl roce vyšší lačnou 5,9. Další OGTT jsem zatím neabsolvovala, protože jsem do nedávna kojila. Koupila jsem glukometr a občas se měřím. Hned po zjištění výsledku jsem začala pravidelně běhat (5x týdně), pokud nejdu běhat, mám ten den jinou pohybovou aktivitu. Začala jsem zdravěji jíst, zcela vyřadila bílý cukr, bílou mouku, průmyslově zpracované potraviny, celkově si hlídám příjem sacharidů, velikost příloh, abych byla do 200g sacharidů denně, jím hodně zeleniny. Tento režim držím už rok a půl. Po jídlech jsou hodnoty v limitu, ale lačná mi několikrát nad 5,6 vylezla i přes tato opatření. Dlouhý cukr půl roku po porodu 32 a nyní po 2 letech opět 32. Jsem na ideální váze, viscerální tuk mám nízký, nemám vysoký cholesterol ani tlak. Už nevím, co víc pro snížení lačné glykémie udělat. Leda snad přejít striktně na LC stravování. Jedná se o počínající prediabetes? Před pár týdny jsem byla na krevních rozborech kvůli něčemu jinému a lačná byla 6,5! (pravda tedy je, že jsem byla hodně vystresovaná kvůli podezření na jinou diagnózu). Může ovlivňovat cukr v krvi ještě fakt, že jsem cca před měsícem přestala kojit? Předem moc děkuji za odpovědi. Lucie
věk: 35 let výška: 164 cm váha: 55 kg

Odpověď

Milá Lucie, podle mého názoru se pojem prediabetes používá často nesprávně. Lékaři tím myslí stav, kdy už je přítomna určitá porucha glukózové tolerance, ale nejsou ještě splněna kritéria pro označení „diabetes“. Spadá sem několik poruch, které se mohou klasifikovat jako

 • Porucha glukózové tolerance (zpravidla vyšší glykémie na lačno i vyšší hodnota po jídle)
 • Zvýšená glykémie na lačno
 • Zvýšená glykémie po jídle

Význam těchto pojmů spatřuji zejména v tom, že pro rizikové pacienty představují určité varování, že pokud nepřikročí k nějaké zásadní změně svého stravovacího a pohybového režimu, rozvine se časem diabetes. Toto varování dává smysl zejména pro osoby ohrožené diabetem 2. typu, kteří mají nadváhu nebo jsou vysloveně obézní, žijí nezdravě a málo se pohybují. Když na ně lékařské varování zapůsobí, porucha se může upravit a nebo se přinejmenším rozvoj diabetu výrazně zpomalí.

Toro varování má ale mnohem menší smysl pro osoby, které mají jiný typ diabetu, zejména typ 1. Ten je způsoben ztrátou inzulínové sekrece a tuto ztrátu zatím zastavit neumíme. Kromě toho existují vzácnější formy diabetu, u nichž převládá pokles inzulínové sekrece, ať již v důsledku třeba onemocnění nebo porušeného vývoje celé slinivky nebo určitého genetického defektu. Tyto osoby nebývají většinou obézní a omezování kalorického příjmu a celkového množství sacharidů má smysl jen do určité míry, pak už by mohlo být spíše škodlivé.

Vy pro prevenci vzniku diabetu děláte hodně a další vývoj zřejmě bude záležet na vašich přirozených vlohách, jejichž důsledkům se, jak už to v životě bývá, nemusí vždy podařit zabránit. Pojem prediabetes je totiž možné použít vlastně pro určité stádium jakéhokoliv typu diabetu, tedy i diabetu 1. typu, kdy existuje ještě dostatečná sekrece inzulínu, ale už se objevují autoprotilátky a může klesat glukózová tolerance při zátěži. A stejně tak tomu může být i u jiných vzácnějších typů diabetu. Existuje např. typ tzv. MODY2, který spočívá v defektu jediného genu. Díky tomu mají lidé zpravidla trvale vyšší hladinu krevního cukru na lačno, ale porucha se zpravidla nezhoršuje. Produkce inzulínu zůstává zachována, jen se inzulín uvolňuje až při o něco vyšších hodnotách glykémie než u zdravých osob. A takových možností je více.

Buďte tedy ráda, že v sobě nacházíte vůli ke zdravé životosprávě. Budete se udržovat fit, bude vám to více slušet a bude vám celkově lépe. Vznikem diabetu v budoucnosti možná budete více ohrožena, ale víc už proti tomu sama udělat nemůžete. Nestresujte se čísly a glykémii si jen občas kontrolujte. Zůstaňte štíhlá a sportování - to se vám vyplatí v každém případě. 

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

Další dotazy z kategorie "Obecné"

654 dotazů

 • Dotaz

  dobrý den. Mám již 12 let diagnostikovanou cukrovku 2 typu. Napřed dieta, potom léky-glukophage, potom mi to lékařka vysadila-glykemie na lačno byla jen 3,6. Teď mám dlouhý cukr 33, na lačno 5-5,6, za hodinu po jídle do 7, ale za 2 hodiny po jídleI 8, tedy je nejvyšší ne za 60, ale 120 min ut, což jak čtu je typické pro diabetiky, ale lékařka to neřeší, protože tohle si samozřejmě měřím doma. Nevím zda je tedy správné, že nemám léky. Mirka

  Odpověď

  Milá Mirko, z vašeho popisu se nejedná o zcela typický diabetes 2. typu, ale rozhodně také nejde o diabetes 1. typu. Je dost možné, že diabetes jste dostala v těhotenství a později se porucha zlepšila k dnešním hodnotám. Rozhodně nemáte nadváhu, takže z hlediska diety je potřeba jen to nadále nepokazit a jíst spíše málo, ale hubnout není potřeba. Diabetickou poruchu v sobě zjevně máte, ale nyní se stav upravil, takže se rovněž domnívám, že léky nepotřebujete. Je dobře, že se občas měříte, ale vaše hodnoty jsou nyní v pořádku. Udržujte si stejnou tělesnou hmotnost, věnujte se sportu a občas se kontrolujte.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Má menopauza vliv na glykemický index? Michaela

  Odpověď

  Milá Míšo, s přibývajícím věkem, ale zejména s přibývajícími kily a poklesem tělesné aktivity se zvyšuje riziko vzniku diabetu 2. typu, případně již existující diabetes se zhoršuje. Menopauza u mnoha žen přispívá k obezitě, ale sama o sobě k diabetu nevede. Velmi vám doporučuji něco dělat se svojí hmotností. Měla byste také podstoupit orientační vyšetření funkce štítné žlázy, protože snížená funkce může k diabetu přispívat. A také byste se měla co nejvíce pohybovat.
   

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den mám dotaz každé ráno mám lacnou glykemii přes 6 někdy až 6.9 pohybuje se pořád 6,4 6,5 6,1 ale nikdy ne pod 6 myslíte, že bych mohla mít prediabetes? Děkuji moc za odpověď a ještě dodám, že po jidle mívám i 8,6. 

  Odpověď

  Dobrý den, 

  glukometr se používá ke kontrole glykémií, bohužel ho nelze plně využít k diagnostice diabetes mellitus. Vaše ranní lačné hodnoty glykémie, pokud byly z žilní krve, by ale již zvýšené koncentraci glukózy nalačno odpovídaly.

  Hodnoty při stanovení ze žilní krve:

  < 5,6 mmol/l

  Normální glykémie

  5,6 – 6,9 mmol/l

  Zvýšená koncentrace glukózy nalačno

  > 7 mmol/l

  Diagnóza diabetu

  Hodnota > 7mmol/l musí být však potvrzena opakovaným měřením (ze žilní krve ráno nalačno), nebo musí mít pacient příznaky diabetu.

  V této chvíli bych doporučovala domluvit se s praktickým lékaře aby Vám nabral ranní lačnou glykémii ze žilní krve nebo Vás ještě lépe poslal rovnou na OGTT.

  Tento test se standardně provádí vypitím roztoku 75g glukózy. Glykémie se měří před podáním glukózy (po minimálně 8 hodinovém lačnění) a následně po 2 hodinách 

  Hodnocení glykémie ve 120 minutě: 

  < 7,8 mmol/l

  Vyloučení diabetes mellitus

  7,8 – 11 mmol/l

  Porušená glukózová tolerance

  > 11 mmol/l

  Diabetes mellitus

  Pojem prediabetes se používá, pokud stanovené výsledky glykémií spadají buď k zvýšené koncentraci glukózy nalačno, nebo k poruše glukózové tolerance.

  Výsledky Vašich měření ukazují, že je u Vás vysoká pravděpodobnost prediabetu, ale k jednoznačnému stanovení závěru je potřeba absolvovat odběry z žilní krve za standardních podmínek, aby se vyloučilo zkreslení výsledku jinými faktory a současně se vyloučil i diabetes mellitus samotný.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Vím, že každý člověk je jiný a že i mezi diabetiky 1.typu existují jak obézní pacienti, tak pacienti s podváhou, že někdo má diabetes 1.typu diagnostikovaný nově a někdo se s ním léčí už několik desítek let, někdo sportuje a jiný se skoro nehýbe atd. Existuje nějaký přehled, kolik jednotek inzulínu celkem si diabetik 1.typu potřebuje denně aplikovat (celkový nebo ideálně podle kategorií žena/muž, věk, třídy hmotnosti podle BMI atp.)? Lze hovořit o nějakých minimálních hodnotách denní spotřeby inzulínu, na které by se měl dlouhodobě inzulínem léčený diabetik 1.typu při optimální kompenzaci dostat? (Samozřejmě jsem narazila na informaci, že např. při poškozených ledvinách se cukr do moči dostává při nižších glykémiích než u zdravého člověka, a spotřeba inzulínu tím klesá, ale jde mi o běžné hodnoty a jejich obvyklé rozmezí.) Iva

  Odpověď

  Milá Ivo, kupodivu mezi zdravými osobami existuje poměrně velká variability denní produkce inzulínu. Záleží totiž hodně na tom, jak je určitý člověk na působení inzulínu citlivý Tato citlivost se může hodně měnit také s věkem (spíše klesá), při těhotenství a také v průběhu různých onemocnění, jako jsou třeba nachlazení, bakteriální infekce, úraz, případně užívání léků. Stejně tak je variabilní i maximální schopnost produkovat inzulín, takže u někoho diabetes nevzniká ani když je k inzulínu citlivý málo (třeba při obezitě), protože je schopen ho vytvářet hodně.

  Je také nutné brát v úvahu, že u zdravých lidí inzulín pochází ze slinivky břišní, odkud se dostává do jater a zde je z velké části spotřebován, takže se ho do ostatního krevního oběhu dostane asi jen 50%. U diabetika ale se inzulín podává do podkoží, odkud se dostává do krevního oběhu přímo, takže pacienti léčení inzulínem mají často hladiny inzulínu v krvi vyšší než zdravé osoby.

  Účinnost inzulínu se také často snižuje při špatném vyrovnání diabetu, asi tak, jako dobře vyladěný motor má spíše nižší spotřebu paliva než motor špatně seřízený. Zlepšené vyrovnání diabetu se proto u typu 1 dost často projeví poklesem jeho potřeby.

  Existují mnohé výjimky, ale kupodivu většině pacientů s diabetem 1. typu postačuje asi 40 až 50 j. denně nebo asi 0,6 až 0,7 j./kg. Pokud někdo potřebuje 60, 70 či více jednotek, většinou to značí, že něco není v pořádku. Zejména může jít o obezitu, nadměrné jídlo nebo nevyrovnaný diabetes, kdy ke korigování hyperglykémií je potřeba další inzulín až často vznikne hypoglykémie, po ní hyperglykémie a tak dokola.

  Jinak ale normy pro potřebu inzulínu dány nejsou. Je to opravdu individuální.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den. Dnes jsem byl u paní doktorky na kontrolu ohledně zaměstnání. Pravidelně dělají vyšetření na cukr a EKG.  jsem si dal sklenici vody. Mám problém s únavami ale přikládole se to boreili.asi 4 roky. Rostislav

  Odpověď

  Milý Rostislave,

  pokud jde o diagnostiku diabetu, má se glykémie měřit za standardních podmínek. Provádí se měření na lačno ráno, před tím se od večeře nejí, pít můžete. Ráno se odebere nejlépe žilní krev a pošle se do laboratoře. Vyšetření glukometrem není dostatečně pro tyto účely přesné. Hodnota u zdravého člověka je do 5,6 mmol/l. Mezi 5,7 a 7 mmol/l se výsledek hodnotí jako porucha glukózové tolerance, nad 7 je již diabetes. Vyšetření se má ale provést minimálně 2x.

  Pokud jste tedy měl glykémii na lačno, dost pravděpodobně máte diabetes. Pokud to nebylo na lačno, není výsledek jasný, o diabetes nemusí jít. Dostavte se v tom případě ještě jednou, tentokrát skutečně ráno na lačno. Sklenice vody nevadí.

  Také připomínám, že vyšetření k potvrzení diabetu musí být provedeno minimálně 2x.

  Ve sporném případě také můžete být pozván na orální glukózový toleranční test.

  Nedovoluji si vám dát zatím žádnou radu ohledně případné léčby. Pokud jste ale již minule měl hodnotu na lačno 7 a nyní 9,1, nejspíše o diabetes půjde. Měl byste přinejmenším držet dietu s omezením sacharidů a dát se brzy zkontrolovat.

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Obecné"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!