Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Možný prediabet?

Datum vložení dotazu: 07.07.2022

Ptá se: Ondřej

Dotaz

Dobrý den, je mi 27/ meřím 182 a váha 115. Cukr v laborce naposledy měřen měl jsem tam hraniční hodnoty před 2 lety. Od té doby nic neřeším akorát jsem si pořídit glukoměr Glucolab. Bohužel nevím zda mu můžu pořádně věřit, nevím jak je to s přesností. Napíšu vám hodnoty cukru měřené nalačno : 5.6, 5.7, 5.9, 5.3, 5.2, 5.8, 4.3, 5.3, 6.1...a tak dále. Průměr mi to ukazuje 5.7. Nepiju nějak extra, močení cca 6-8 denně, nepříjde mi že bych močil často. Únava ano, psychiatrické léky proti úzkostem Arketis Rivotril. V moči cítím něco sladkýho, to je tak jediný co mi je divný. Úbytek váhy nepozoruju, vidění v normě, otoky nejsou. Myslíte, že je u mě nutností jít na odběry dlouhého cukru? Jaký na ty hodnoty máte názor? Vím, že jsou hraniční, spíš podle vaší praxe co s tím.... Díky moc
věk: 27 let výška: 182 cm váha: 115 kg

Odpověď

Dobrý den, 

glukometr je možné využít ke kontrole glykémií, bohužel ale nemůže sloužit k diagnostice diabetes mellitus. 

Aby bylo možné určit diagnózu diabetu používá se měření glykémie nalačno odběrem ze žilní krve. Samotná hodnota se stanoví ze séra odebrané krve. Pokud je hodnota nad 7mmol/l (2x opakovaně ráno nalačno) můžeme říct, že je to diabetes. 

< 5,6 mmol/l

Normální glykémie

5,6 – 6,9 mmol/l

Zvýšená koncentrace glukózy nalačno

> 7 mmol/l

Diagnóza diabetu

- Hodnota > 7mmol/l musí být však potvrzena opakovaným měřením (ze žilní krve ráno nalačno), nebo musí mít pacient příznaky diabetu.

Pokud je glykémie v pásmu zvýšené koncentrace glukózy nalačno (případně úplně hraniční) je ideální doplnit oGTT, které nám stanoví i glykémie po podání glukózy.

Tento test se standardně provádí podáním roztoku 75g glukózy. Glykémie se měří před podáním glukózy (po minimálně 8 hodinovém lačnění) a následně po 2 hodinách 

Hodnocení glykémie ve 120 minutě: 

< 7,8 mmol/l

Vyloučení diabetes mellitus

7,8 – 11 mmol/l

Porušená glukózová tolerance

> 11 mmol/l

Diabetes mellitus

Z ranních měření glykémie glukometrem proto nelze diagnózu diabetu stanovit. I při dobrých glykémiích ráno mohou být vyšší glykémie po jídle.

Pojem prediabetes se používá, pokud stanovené výsledky glykémií spadají buď k zvýšené koncentraci glukózy nalačno nebo k poruše glukózové tolerance.

Známky jako velká žízeň a časté hojné močení se vyskytují většinou až při glykémiích minimálně nad 10mmol/l. Tyto obtíže jsou totiž způsobeny přechodem glukózy (“cukru”) do moči. Glukóza se do koncové moči běžně dostává až při glykémii nad 10 mmol/l. Při nižších glykémiích by se u zdravého člověka neměl cukr v moči objevit. 

Pokud je cukr v moči, strhává na sebe vodu a proto diabetici s hodně vysokou glykémií zvýšeně močí a následně mají velkou žízeň, aby dodaly ztracené tekutiny. Stejně tak úbytek hmotnosti a rozmazané vidění se většinou vyskytují až když jsou glykémie vysoké po delší dobu. Počátek diabetu se nemusí u jedince ničím výrazným projevovat. Z tohoto důvodu děláme právě pravidelné kontroly, aby byl diabetes zachycen včas.

Pokud se bojíte diabetu a jsou Vaše hodnoty hraniční je možné se domluvit s praktickým lékařem, aby Vás poslal na oGTT. Pokud Vám vyjde diabetes budete mít jasno. Pokud budete spadat k prediabetu měl byste už začít pracovat na režimových opatřeních, ať diabetes co nejvíce oddálíte.

(odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

Další dotazy z kategorie "Obecné"

865 dotazů

  • Dotaz

    Dobrý den, je možné během jednoho měsíce dostat dlouhý cukr z hodnoty 63 třeba na 55? Děkuji PS

    Odpověď

    Milý Petře, možné to je. Hodnota glykovaného hemoglobinu odráží vyrovnání diabetu za poslední přibližně 3 měsíce. Je to dáno tím, že červené krvinky, které obsahují hemoglobin, mají průměrnou dobu života 3 měsíce, což znamená, že za 3 měsíce se v těle kompletně obmění. Z toho také plyne, že za dobu jednoho měsíce se jich obmění asi 1/3.

    Pokud by tedy došlo k výraznému zlepšení v léčbě diabetu, např. v důsledku nasazení inzulínu nebo po zavedení radikální diety, už po prvním měsíci se to může projevit na lepším výsledku glykovaného hemoglobinu. Když pak změna k lepšímu trvá dále, za 3 měsíce může být výsledek ještě výrazně lepší.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Nedaří se mi půl roku snížit gykemii. Dlouhodobý cukr 75. Krevní testy ukázaly nedostatek vit. D (ten beru dlouhodobě 5000 j.), nyní mám málo Hořčíku, Vápníku (počínající osteoporesa). Užívám doplňky stravy, ale ranní glykémie stoupla z 6,2 na 9,2 a gl. 2hod po jídle z 9,1 na 13.7. Doplňky minerálů obsahují cukr, nemohu najít ty správné. Celkově jsem tak unavená, že nemůžu vůbec fungovat. Některý den nemůžu vstát z postele a musím ležet. Bylo mi 65 let, ale jsem aktivní a pozitivní člověk. Moc prosím pomozte mi orientovat se v léčbě a správném doplnění minerálů. Děkuji. Milena

    Odpověď

    Milá Mileno, špatně vyrovnaný diabetes je bohužel dost běžná věc a málo kdy to souvisí s metabolismem vápníku či hořčíku či s různými vitamíny včetně vitaminu D.

    Samotné doplňky vápníku či hořčíku se samozřejmě vyrábějí i v tabletách bez cukru, i když mohou mít sladkou chuť. I kdyby tomu tak nebylo, je v nich max. 0,5 až 1 g cukru a to by žádnou roli nehrálo.

    Na prvním místě vám doporučuji promyslet si vaši dietu, která by klidně mohla obsahovat jenom 150 g sacharidů denně. Dále nevím, zda je váš diabetes nějak léčen tabletami, ale možností je hodně. Důležitý je i pohyb, a to navzdory vaší únavě.

    Kromě toho je třeba vyloučit i nějaké jiné onemocnění, např. chudokrevnost. K tomu všemu je nutné lékařské vyšetření. Diabetes 2. typu má určitou tendenci se časem zhoršovat a je to dáno nejčastěji tím, že ubývá schopnost inzulínové sekrece a nebývá v tom často žádná chyba, respektive vina pacienta. Je proto nutné nastavit vhodnou dietu a vhodnou léčbu a sledovat glykémie. Užívat nadbytečné vitamíny či ionty nepomůže.

    Poznámka redakce:

    podívejte se na naše Fotojídelníčky, tam byste našla i doporučovanou dietu panem profesorem

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den prosím vás mám dotaz..dělám na 2 směny ranní a noční. Mám diabetes 1 typu.. píchám si 4x za den inzulín.ale na nočních směnách jsem sám a přestávku taky nemám! Takže bych chtěl vědět zda můžu vykonávat práci na nočních směnách když jsem tam úplně sám! Děkuji za odpověď Michal mochnac

    Odpověď

    Dobrý den,

    na tohle neexistuje jednoduchá odpověď. 

    Pacient s diabetes mellitus 1. typu nemusí být nutně vyloučen z nočních směn, ale musí být samozřejmě splněny určité podmínky. 

    Záleží velice na tom jaký typ práce vykonáváte, do jaké rizikové kategorie Vaše zaměstnání spadá, jak vypadá Vaše kompenzace, zda míváte hypoglykémie, jak je rozpoznáváte -  při jaké hladině glukózy v krvi, zda používáte kontinuální senzor…

    Každé zaměstnání má mít vyhodnoceny rizikové faktory. Váš závodní lékař by měl vědět, že jste diabetik 1. typu a podle rizik s Vaší prací spojenou by měl při vstupní (případně průběžné -  pokud je Vaše práce vyžaduje) prohlídce požádat dle potřeby o vyjádření Vašeho diabetologa -  zda Vámi určenou práci můžete vykonávat.

    Je rozdíl, jestli jste podpora IT a máte dobré glykémie, nebo jste pracovník u stroje/zdravotník/letový dispečer…  I zde bude záviset na tom jakou máte kompenzaci, jak časté a závažné máte hypoglykémie…

    Přestávky musí zaměstnavatel ze zákona poskytovat.

    Určitě se poraďte se svým diabetologem, zda můžete Vaši práci vykonávat.


    Detail dotazu
  • Dotaz

    Datum Hodnota 19.3. 5.6 % 11.4. 7.1 % 18.4. 5.6 % 24.4. 6.5 % Dobrý den, Od zjištění cukravky se snažím… Kromě jiného i monitorováním parametrů měřením v lékárnách jako samoplátce, žiju na Slovensku, proto uvádím jednotky používané zde pro glykovaný hemoglobin. Ze 4 měření jsem dostala v průběhu dvou měsíců rozličné hodnoty, z toho nejvyšší, 7.1 při odběru v ambulanci, obě hodnoty 5.6 naměřeny v lékárně Farmaceutické fakulty, hodnota 6,5 % v lékárně Dr.Max. Hodnota v 12/2023 (ještě před svátkami ! :) po odběru u lékařky byla 6.2 %. Nevím si rady s těmi - pro mně různými výsledkami, poradíte mi, prosím? Děkuji

    Odpověď

    Milá Aleno, to je trampota!

    U nás se hladina glykovaného hemoglobinu udává v mmol/mol a normální hodnota je do 40.

    Pokud by se tato hodnota přepočítala na procenta, odpovídalo by to 4 %.

    Navzdory mezinárodnímu doporučení se v mnoha zemích uvádí hodnota glykovaného hemoglobinu sice v procentech (%), ale je to provedeno podle jiné kalibrace a normální hodnota je přibližně do 5,8 %. Já si myslím, že tak je tomu i na Slovensku.

    Tedy vaši poslední hodnotu 5,6 % bych označil za vynikající, 7,1 již za podstatně horší, 6,5% za celkem dobrou.

    Nevím ale s jistotou, jaká je na Slovensku norma - jaká kalibrace se používá.

    Já vám zejména doporučuji si pořídit běžný glukometr a řídit se podle glykémií. Ani po jídle byste, pokud možno, neměla mít hodnoty nad 10 mmol/l. Cíle jsou ale individuální. Vždy vycházíme z toho, jakou formu diabetu pacient má a jak moc je schopný se o svůj diabetes starat, Glykovaný hemoglobin má smysl měřit nejméně v tříměsíčních intervalech, častější měření je zbytečné. Myslím ale, že v ordinaci by vám ho minimálně 2x ročně bezplatně změřili.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, provádím sem tam měření cukru v krvi, jelikož máme v rodině nejednoho cukrovkáře + jsem měl za poslední rok vyšší hodnoty cukru na lačno při krevních testech (okolo 6mmol/l). Nevím, jak se v tom úplně vyznat. Za tento týden: Ráno mám nalačno hladinu kolo 5,9-7,6 mmol/l Ihned po snídani okolo 7mmol/l Dvě hodiny po snídani pořád 7mmol/ A třetí hodinu po snídani mi hladina spadne na 3,5-4,3mmol/l (pokud kontroly byla i velmi náhlá a silná únava a ztráta zájmu o cokoliv) Toto se prakticky po každém jídle (snídaně, oběd , večeře) opakuje až na to, že dvě hodiny po jídle před spaním mívám hladinu průměrně 8,7 mmol/l Jednou v týdnu jsem měl uprostřed noci (4h před budíkem po 3h spánku) hodinu 14mmol/l a ráno to zase spadlo na "standardních" 6,7mmol/l. Je mi 21 let Vážím 85kg Měřím 170 cm Sedavé zaměstnání s častým fyzickým pohybem a s průměrně aktivním životním stylem. Avšak se potýkám s větším obsahem tuku v oblasti břicha. Jsou tyto hodnoty ještě v normě i v rámci různého kolísání, či už bych se měl začít bát o začínají předcukrovku? Předem děkuji za radu. Lucas

    Odpověď

    Milý Lucasi, docela by stálo zato vědět, jaký typ diabetu se ve vaší rodině vyskytuje. Opakované hodnoty glykémie na lačno vyšší než 7 mmol/l již odpovídají diabetu, a tak pokud by to byla pravda (přesné měření), mohlo by se jednat o počínající stádium zjevného diabetu 1. typu, o projev diabetu 2. typu či případně o některou ze vzácných dědičných forem diabetu tzv. typu MODY.

    Navrhuji vám tedy, abyste si dal vyšetřit glykémii na lačno ve standardní laboratoři. Kromě toho byste nejspíše měl podstoupit glukózový toleranční test. Lékař by také měl zhodnotit, jaké formy diabetu se ve vaší rodině vyskytují a do jaké míry jsou dědičné.

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Obecné"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!