Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Obecné

864 dotazů

  • Dotaz

    Dobrý den. Přítel má diabetes 1 typu, má ho od 16 let a teď je mu 42 let. Během roku, co jsme spolu jsem zjistila, že málo pije. Čistou vodu dá se říct nepil vůbec a jenom bylinkové čaje buď horké nebo jako studený nápoj. Někdy se stalo, že toho moc nevypil ani během dne. Vypije třeba 3 sklenice denně bylinkového nápoje. Má doma trenažér ale potom jsem ho neviděla napít. Začala jsem s nim o tom mluvit a dělat mu sebou do práce nějaký nápoj do lahvičky, kterou občas přinesl večer nedopitou. Pak před 1.5 měsícem jsem přečetla, že pro diabetika pít čistou vodu je dost důležité- že když léta nepije vodu tak jeho organismus je dehydratovaný, že má hustý cukr v krvi, když nepije vodu, která jakoby ředí ten cukr, kvůli tomu jemu skáče glykémie a to už nemluvím o riziku trombóz. Taky jsem si dočetla, že přitom, že u diabetika je 6-7% riziko, že jeho dítě, které bude mít může dostat taky cukrovku, tak při nedodržování pitného režimu to riziko se může zdvojnásobit na 12% třeba. Taky je riziko mrtvičky. Jsem mu o tom řekla. Ráno jsem mu nalila sklenici vody trochu jsem to ohřála( takhle to dělám, že před snídaní za 15 minut si dam teplou vodu a ona rychle proteče žaludkem, pročisti vše a potom i to jídlo se líp vstřebává i žaludek líp pracuje). Říkala jsem ať se napije i v práci a pak večer. Jsem ho chtěla postupně naučit tu vodu pít. Jenže on prostě pořád pije málo a já už si připadám blbě, že mu pořád lezu tím na nervy. Vymlouvá se, že to nestíhá ale každý zdravý člověk má pít čistou vodu denně. On ale má cukrovku. Samozřejmě po něm nechci aby pil 2,5 litry ale aspoň litr denně. Taky se stává, že po snídaní je nízký a pak si dá něco sladkého a furt to nejde nahoru ale až třeba po 4 hodinách a přítel říká, že to žaludek jako pracuje pomalu ale myslím si , že i to má souvislost s tím, že málo pije- a to se nahromadilo za ty léta. A že prý vi, že jako diabetik by měl pit ale nedělá to. Dost mě to znepokojuje a chtěla jsem se zeptat zda to, co jsem psala je opravdu tak? Aby mi poradil doktor, který se v tom vyzná. Děkuji předem za odpověď. Neznámá
    věk: 36 let

    Odpověď

    Milá paní "Krásná a Neznámá", různí lidé mají různou chuť na pití a někteří z pouhé nedbalosti pijí příliš málo. Obecně bych doporučoval pít denně aspoň 1 500 ml tekutin. Močí se vylučuje z těla velké množství látek a ledviny jsou schopné moč zahušťovat jen do určité míry. Je zbytečné je v tomto příliš zatěžovat. Jiná je také situace v létě, kdy se lidé více potí a ztratí touto cestou více tekutin. Pak ani toto množství není dostatečné.

    Při vysoké glykémii, zpravidla nad 10 mmol/l, se dostává navíc do moči cukr, který vede ke zvýšeným ztrátám vody. Když je glykémie vysoká, je doporučováno více pít, dokud se glykémie zase léčbou nebo dietou neupraví.

    Pokud ale člověk pije "normálně", tedy kolem těch 1 500 ml a více, tak příjem vody nemá velký vliv na rozvoj komplikací diabetu ani dalších nemocí. Doporučuji proto vašemu příteli, aby pití nezanedbával a aby se pořádně napil alespoň ráno, potom aspoň trochu během dne a večer zase pořádně. Nedoporučuji mu pivo nebo alkoholické nápoje, ale jinak je dobré objevit nápoj, který mu bude chutnat. Může to být čaj, káva, neslazené limonády. Voda je samozřejmě to nejlepší, protože neobsahuje třeba umělá sladidla nebo nadbytečný kofein. Jinak na tom ale moc nezáleží. Zkuste mu třeba koupit lehce ochucenou a neslazenou minerálku s menším obsahem solí, takové jsou nyní populární a jsou dobré. Pokud ale se nebude o sebe starat sám, tak to vás do budoucna lituji.

    To, jak se muž stará nebo nestará o vyrovnání svého diabetu, nemá vliv na riziko přenosu vloh pro toto onemocnění na potomky. Je to ale možná ukazatel toho, jak se bude v budoucnu starat i o vás, o vaše děti a jak bude zdráv a schopen pečovat  o rodinu.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, je možné předepsat sensor Libre i pro typ diabetu Lada? Díky 
    věk: 50 let

    Odpověď

    Dobrý den,

    LADA (latent autoimune diabetes of adults) je v podstatě diabetes mellitus 1. typu s nástupem ve vyšším věku (někdy může být nástup pozvolnější). Jelikož se jedná o DM 1. typu je zde možnost předepsat senzor Freestyle Libre v počtu 26 kusů na rok.

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová z diabetologické stanice a ambulance Interní kliniky Fakultní nemocnice v Motole)



     

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, měla bych dotaz. Je mi 43 a mám cukrovku 18 měsíců. Ranní hodnoty mám
    kolem 12 na lačno a přes den okolo 15 a po jídle mám i 20. Mám cukr v moči. Paní
    doktorka mě stále léčí 3x denně Stadamed a 2x denně ½ tablety Amarylu. A teď mám
    kontrolu za půl roku a při vidině že celou dobu budu mít stále problémy, je mi zle. Moje
    problémy jsou úporné svědění genitálií, častá žízeň, časté močení, rozostřené vidění,
    únava, natíkání nohou. Zdá se mi že paní doktorka se mnou nic nedělá a řekla mi že inzulín
    mi nemůže dát, protože slinivka mi funguje. Snažím se dodržovat dietu. Ale cukr mi neklesá
    a nevím co už mám dělat, nebo jestli je to tak správné. Děkuji za odpověď. Eva 

    věk: 43 let

    Odpověď

    Milá Evo, že něco s vámi není v pořádku a že by se s tím mělo něco udělat, to je evidentní. Nicméně trochu víc informací by skutečně neškodilo, pokud byste ode mě očekávala přesnější odpověď. Na prvním místě bych potřeboval vědět, zda náhodou nemáte výraznou nadváhu. Dále by se hodilo znát, zda v poslední době hubnete, případně hodně hubnete a dále, zda máte v moči přítomné ketolátky.

    Jste mladá a mohla byste mít diabetes 2. typu (jak asi předpokládá paní doktorka), ale také možná i diabetes 1. typu, který se postupně rozvíjí. To by se právě vyznačovalo tím hubnutím a přítomností ketolátek v moči.

    Mám-li vám tedy i takto, jako neúplně informovaný lékař, nějak odpovědět, tak čtěte:

    1. Máte-li spíše nadváhu a nehubnete, tak znovu zhodnoťte svůj jídelníček. Měla byste jíst málo sacharidů, maximálně 150 g celkem za den. Pokud při vysoké glykémii jíte sacharidovou stravu, stejně to nemá cenu. Sacharidy se ve střevě přemění na krevní cukr, pak vám jen zvyšují glykémii a vy je vymočíte. Zkuste tedy přísnou dietu, hodně pijte neslazené nápoje a kontrolujte si glykémie. Efekt by se měl dostavit do několika dnů. Pokud nikoliv, budete tak jak tak potřebovat další léčbu. Lékaři někdy správně otálejí s nasazováním inzulínu u obézních pacientů s diabetem 2 typu, pokud očekávají velkou rezervu v možnostech omezení jídla. Tito pacienti po nasazení inzulínu někdy jen zbytečně dále tloustnou, ale diabetes se příliš nezlepšuje.
    2. Pokud jste ale spíše štíhlá a pokud hubnete, určitě vám bude v těle chybět inzulín. Kdybyste měla výraznější přítomnost ketolátek v moči, tak tím spíše. Měla byste tedy získat podrobnější doporučení diety s obsahem 150 až 200 g sacharidů, měla byste si měřit glykémie a měla byste alespoň prozatím začít užívat inzulín, pravděpodobně ve 3 až 4 denních dávkách. Mohlo by se jednat o diabetes 1. typu, pak by to bylo asi natrvalo. Vhodné by to bylo ale i při diabetu 2. typu. Po dosažení úpravy by se pak mohlo rozhodovat o další léčbě, mohly by stačit i tablety nebo 1 denní dávka inzulínu a tablety (a pochopitelně dieta).
    3. Svědění kolem genitálu je skoro jistě vyvoláno kvasinkovou infekcí. Kvasinky milují sladké a vlhčí prostředí. Na prvním místě byste měla dostat nějakou protikvasinkovou mast. Doporučuje nejlépe Fungicidin mast. Mohla byste užívat i Canesten creme nebo jemu podobný přípravek. Při infekci většího rozsahu byste mohla několik dní užívat i nějaký protikvasinkový lék v kapslích (např. Diflucan, Fluconazol apod.). Současně s tím je ale nutné zlepšit vyrovnání diabetu, aby se cukr nedostával do moči. K tomu se vztahují předešlé 2 body. Je také dobré dosti pít, „větrat“ postižená místa a dodržovat šetrně hygienu (oplachy vodou, ale nikoliv příliš mýdla), volné oblečení.
    4. Patrně si samostatně kontrolujete glykémie. To je dobře, v tom pokračujte. Pokud ale glykémie nejdou ráno pod 12 a někdy máte i 20, objednejte se co nejdříve na diabetologii. Potřebujete podrobné poučení a změnu léčby. Mezi tím dodržujte dietu s výrazným omezením sacharidů (musíte přesně vědět, o co se jedná – i na našem webu najdete vhodné informace) a dostatečně pijte.

    Při správné léčbě by se váš stav měl rychle upravit. Neoddalujte návštěvu diabetologa. Hned se objednejte a trvejte na včasném termínu maximálně do několika dnů.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý večer, pane Saudek. Na začátku ledna mi brali v IKEMU krev a měl jsem nalačno 7,3 a vyšší jaterní testy.Tento týden v pondělí mě zase brali krev v laboratoři AeskuLab a měl jsem 8,5, ale ráno jsem měl čaj s cukrem a citronem. V listopadu mi zemřela babička a v prosinci jsem měl často rychlé bušení srdce, často vysoký tlak a návaly horkosti v hlavě, taky chodím často čůrat a trochu jsem zhubnul. Teď v poslední době mám také stěhovavé tlaky v hrudi a v hlavě, slabost a únavu, občas stavy, jako bych byl mimo (hučení v hlavě a rozostřené vidění) a zmatenost. Měl bych na chvíli omezit cukry? Mám strach, jestli nemám cukrovku v důsledku velkého stresu a jestli mi něco neselže. Dneska jsem si koupil v lékárně bylinný čaj na snížení hladiny krevního cukru. Můžu ho začít pít? Děkuji, Petr 

    Odpověď

    Milý Petře, diabetes se dá diagnostikovat různými způsoby. Jednou z možností je zachycení hodnot na lačno po celonočním hladovění nad 7,1 mmol/l, a to minimálně 2x. Vy to více méně splňujete, a pokud nikoliv, máte k tomu velmi blízko. Proto vám skutečně doporučuji omezení sacharidů v dietě. Měl byste se je naučit spočítat, např. podle kalorických tabulek. Pokud byste chtěl zkusit dosáhnout zlepšení sám bez lékaře, měl byste mít v dietě maximálně 150 g sacharidů. O tom, jak taková dieta má vypadat, byste se mohl dozvědět i na našich stránkách například v rubrice DIETA, nebo v rubrice ŽIVOTOSPRÁVA.

    Zázračné čaje na léčbu diabetu neexistují. Je ale vhodné dostatečně pít nesladké nápoje a to může takový bylinný čaj proti cukrovce splňovat. Zejména, pokud budete jen pít a nebudete k tomu nic přikusovat.

    Bylo by ale pro vás vhodné pořídit si osobní glukometr a občas si testovat glykémii po jídle. Budou-li vaše hodnoty opakovaně ráno nad 7 a po jídle nad 10, měl byste určitě navštívit lékaře a získat od něj další instrukce.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, beru 4 léky na vysoký krevní tlak Milurit, skoro v každém léku monohydrát laktózy, mám diabetes 2. typu zatím bez léků, může tato laktóza zvýšit cukr v krvi, děkuji. 

    Odpověď

    Milá Vlasto, dnes je povinností výrobce u každého léku vypsat nejen obsažené účinné (léčivé) látky a jejich množství, ale také složení tablety. Úkolem tablety je udržet lék pohromadě tak, aby se nedrolil, případně nebyl příliš maličký, protože by se snadno někam mohl zakutálet a už byste jej nenašla. Musí také napomáhat stabilitě účinné látky, musí ji chránit v zažívacím ústrojí a někdy také je složení tablety zodpovědné za délku trvání účinku. Tableta pak totiž může zajistit jen pomalé a setrvalé uvolňování účinné látky.

    Laktóza je sacharid, který se ke stavbě tablety často používá. Její množství je ale prakticky zanedbatelné z hlediska kalorií. Laktóza se sice může v těle měnit na krevní cukr, ale to opravdu nehraje roli. Může se jednat při užívání více tablet denně maximálně o množství asi 0,5 - 2 g. Pro vaši informaci krajíc chleba vážící asi 80 g (běžný krajíc) obsahuje asi 40 g sacharidů.

    Přítomnost laktózy však může být důležitá pro osoby, které mají vůči laktózy přecitlivělost. Ti by takové léky neměli užívat. To by se ale nemělo zaměňovat s nesnášenlivostí mléčného cukru. Většinou tito lidé laktózu velmi špatně tráví a mají po ní nadýmání či průjem. Podání laktózy v takto malém množství jim ale zpravidla nevadí, je to příliš málo k tomu, aby to vyvolalo obtíže.

    Vy se tedy složením tablet, které užíváte, z hlediska diabetu rozhodně nemusíte znepokojovat.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Pouze po ránu cukr přes 10 přes den a večer v normálu. Co to znamená? Dagmar
    věk: 55 let

    Odpověď

    Milá Dagmaro, na váš dotaz se opravdu špatně odpovídá. Vůbec nic bližšího o sobě neříkáte, např. kolik je vám let, zda již máte delší dobu diabetes, zda berete nějaké léky, zda jste obézní či jaké máte dietní zvyklosti. Neuvádíte ani přesné hodnoty glykémií. „Přes 10“ může znamenat také 20 a „v normálu“ beru tedy jako do 5,6 na lačno.

    Zde jsou určité možnosti, jak to vysvětlit:

    1. Jíte příliš mnoho večer nebo dokonce jíte i v noci. Omezte večeři, kterou si nedávejte příliš pozdě. Zejména omezte nebo zcela vynechejte sacharidové pokrmy, tedy zejména chléb, pečivo, brambory, rýži, sladší ovoce apod. Dejte si trochu bílého jogurtu, neslazený tvaroh, plátek masa nebo něco takového. A pak už nejezte, případně jděte na procházku.
    2. Máte nadváhu a vaše sekrece inzulínu je tak na hranici, kdy začíná být nedostatečná. V těle máte spoustu energetických zásob v tuku a játrech a v noci se vám nově tvoří glukóza ze zásobních látek. Ideální by bylo zhubnout a více se pohybovat. Pokud to nejde, byl by pro vás vhodný lék metformin, např. 2x 1 g. Jsou ale jiné možné léky. Pokud by toto nestačilo, mohla by pro vás být vhodná malá dávka déle působícího inzulínu na noc. Inzulín bude tlumit novotvorbu glukózy ze zásobních látek.
    3. Jste už léčena nějakými léky na diabetes, možná i inzulínem. Bude potřeba zvýšit dávku inzulínu na noc tak, aby vám glykémie nepřesahovala 6 mmol/l, ale zároveň, abyste neměla hypoglykémii.
    4. Možná si neměříte glykémii po jídle. Ta je možná i během dne vyšší, ale vy o tom nevíte. V tom případě budete potřebovat zásadně upravit dietu a nasadit léčbu tabletami nebo inzulínem.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    poznámka redakce:

    v rubrice ŽIVOATOSPRÁVA naleznete zajímavé informace včetně receptů vhodné stravy pro diabetiky.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, mě by zajímalo, které ústavy či společnosti se zabývají výzkumem diabetu 1. typu u nás v České republice? Děkuji Anna

    Odpověď

    Milá Anno, na vaši otázku nedokážeme přesně odpovědět a pravděpodobně to ani není možné.

    Existují různé formy výzkumu. Jen velmi zhruba bych je rozdělil podle toho, jak je výzkum podporován.

    Existují tyto základní možnosti pro podporu výzkumu diabetu:

    • Institucionální podpora: určité pracoviště, nejčastěji Universita, podporuje určitý výzkumný projekt. Většinou se jedná o překlenovací podporu, která zajišťuje na určitém pracovišti kontinuitu výzkumné činnosti, když třeba nějaký projekt skončil a ještě nebyl přijat projekt nový. Málokdy se jedná o samostatné delší projekty podporované pouze tímto způsobem.
    • Soukromá podpora: V ČR přichází v úvahu zejména tzv. výzkum na zadání určitým sponzorem, většinou větší farmaceutickou společností. Zpravidla se jedná o testování určitého léku na mnoha světových pracovištích zároveň. Testuje se určitý lék, který byl vyvinut farmaceutickou firmou. Ta vypracovala projekt a příslušné pracoviště jej provádí přesně podle zadání. Samo toto pracoviště se buď vůbec nepodílí, nebo jen málo na samotném charakteru studie. Je také někdy možné, že výzkumník získá pro svoji myšlenku soukromého sponzora, který podporuje nějakou výzkumnou instituci. Spíše se jedná o ojedinělé a malé projekty, alespoň v ČR
    • Grantová podpora: Jde o nejčastější případ. V ČR existuje zejména Grantová agentura České republiky, Agentura pro zdravotnický výzkum při Ministerstvu zdravotnictví, dále grantové agentura Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, Technická agentura České republiky, Ministerstvo průmyslu a obchodu a jiné. Tyto projekty jsou centrálně evidované, protože se jedná o státní formu podpory. Lze je hledat na:  https://www.rvvi.cz/cep

    Dnes jsou na výzkumné projekty, jejich hrazení a povolení kladeny vysoké nároky. Pokud jde o klinický projekt, je zpravidla evidován pomocí významných agentur, a to zejména European Medicines Agency pro Evropskou unii či Clinical.Trials.gov. pro USA. Zde mohou listovat i laici a zjišťovat, co kdo a kde zkoumá podle určitých klíčových slov na celém světě, tedy i v ČR. Jedná-li se o seriosní výzkum, musí být projet v jedné z těchto agentur ohlášen a průběžně se mají ukládat základní data. Jen v takovém případě totiž mohou být pak výsledky publikovány v uznávaných vědeckých časopisech.

    Čistě experimentální projekty zde však evidovány být nemusí.

    Zcela orientačně můžeme odpovědět, že klinický výzkum diabetu 1. typu se provádí v Institutu klinické a experimentální medicíny a na všech českých lékařských fakultách. Experimentální a čistě základní výzkum však probíhá v Akademii věd a na řadě dalších výzkumných pracovištích.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den trápí mě sucho v krku a povlak na jazyku. Zkouším pít čaj, brát pastilky a někdy se mi i dokonce blbě dýchá nevím čím to je. Adam
    věk: 0 let

    Odpověď

    Milý Adame, váš dotaz se do značné míry vymyká zaměření našeho portálu. Povlak na jazyku a sucho v ústech mohou mít řadu příčin. Špatně léčená cukrovka je jen jedna z možností.

    Pochopitelně sucho v ústech je průvodním zjevem osob, které málo pijí nebo příliš mnoho ztrácejí tělesné tekutiny. Při špatně léčeném diabetu lidé hodně močí, v těle chybí dostatek tekutin a v dutině ústní se to projevuje suchostí sliznice. Při špatně vyrovnaném diabetu se mohou také v ústech rozmnožit kvasinky, které tvoří až bělavé povlaky a působí bolest.

    V prvé řadě je třeba srovnat glykémie. Někdy je nutná protikvasinková léčba buď jen pomocí výplachů s protikvasinkovými léky, někdy je vhodné navíc užívat takové léky celkově.

    Kvasinky se mohou také pomnožit v dutině ústní v důsledku antibiotické léčby. Je to tím, že antibiotika kromě léčebného účinku mohou v dutině ústní vyhubit i běžné normální bakterie, které pak uvolní místo kvasinkám, jimž antibiotika nevadí. Kvasinky se také mohou pomnožit v ústech u osob s výrazně utlumenou imunitou, např. při závažné nemoci nebo při užívání imunosupresivní léčby pro jiné onemocnění.

    Suchost v ústech provází také některá onemocnění slinných žláz, které netvoří dostatek slin. Tato onemocnění mají někdy autoimunitní podklad a vyžadují řádné vyšetření a léčbu. Slinné žlázy mohou také špatně fungovat např. v důsledku ozařování při léčbě některých nádorových onemocnění.

    Suchost v ústech působí také některé léky, např. léky na depresi, výjimečně některé léky na vysoký krevní tlak, na Parkinsonovu nemoc, opiáty proti bolesti. O tom se musíte poradit s lékařem, který tyto léky nasadil.

    Pálení v ústech se vyskytuje také při nedostatku železa, většinou ale přitom nebývá povlak na jazyku, jazyk bývá spíše více hladký.

    Pochopitelně pálení jazyka a bolest v ústech může provázet i některá zcela běžná onemocnění, např. virózu jako je rýma nebo bakteriální angínu.

    Pokud obtíže trvají již více dní, měl byste navštívit svého obvodního lékaře, který provede základní vyšetření. Z méně častých a méně pravděpodobných příčin je také možnost závažnějšího onemocnění jater či ledvin. To by ovšem váš obvodní lékař měl snadno vyloučit.

    Nezjistí-li sám příčinu, pošle vás na podrobnější vyšetření k otorinolaryngologovi (ORL), který se na takové věci specializuje.

    Zatím vám tedy radím dostatečně pít a užívat cucavé bonbóny, spíše bez cukru. Na bolení v krku dostanete také v lékárně speciální cucavé bonbóny či tzv. umělé sliny, bez receptu.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den. Mám cukrovku 2.typu již několik let, od doby, kdy jsem měl infarkt myokardu. Užívám léky na vysoký tlak, na srdce a potom právě na cukrovku a to STADAMET 1000 a Glycladu 60mg. V poslední době se mi nedaří udržet přiměřeně nižší hladinu cukru v krvi a mívám 14,7 mmol/l. Pan obvodní dr. mi několikrát dělal testy a hodnoty se nijak nelepší, tak jsem se chtěl zeptat, zdali už nenastal čas, na podávání inzulínu a nebo na změnu léků. Děkuji za vaší odpověď. Ladislav
    věk: 63 let

    Odpověď

    Milý Ladislave, je dobře, že se o vyrovnání svého diabetu zajímáte. Určitě na tom hodně záleží, a to nejen proto, abyste se cítil lépe, ale také aby se u vás nerozvíjely komplikace diabetu, na prvním místě asi ischemická choroba srdeční.

    Hodnoty kolem 14 mmol/l jsou určitě vysoké a je nutné s tím něco dělat. Na prvním místě vám doporučuji používat osobní glukometr a měřit si glykémie nejen na lačno, ale také občas asi 1 hodinu po jídle, kdy by glykémie rozhodně neměly překračovat hodnotu 10 a před dalším jídlem by se měly vrátit co nejblíže k 5 mmol/l. Jak toho dosáhnout, záleží hodně na dalších okolnostech.

    V prvé řada si pořádně zkontrolujte dietu. Určitě by měla být spíše méně kalorická, a pokud nevykonáváte nějakou náročnější fyzickou námahu v průběhu dne, postačovalo by 150 g sacharidů denně, ale i méně, např. 120 g. Příklady naleznete na našich stránkách v rubrice ŽIVOTOSPRÁVA a DIETA

    O tom, zda to bude fungovat, se sám přesvědčíte ze svých glykémií. Vím, že to bude náročné, ale je to nejzdravější přístup. Teprve pokud budou glykémie stále vysoké (po 14 dnech), bude třeba uvažovat o zintenzivnění farmakologické léčby. Podle toho, zda máte či nemáte výraznější nadváhu, by se mohly volit další léky. Nabízí se hned několik možností, ze kterých bude moci váš pan doktor vybrat podle toho, co se k vašemu zdravotnímu stavu nejlépe hodí. Máte-li nadváhu, vhodné by byly léky, které nadváze nenapomáhají, nebo ji dokonce pomáhají snižovat (analoga GLP-1, glifloziny).

    K inzulínu bych přistoupil tehdy, pokud by glykémie stoupala dále, nebo pokud by výrazné omezení sacharidů v dietě (a zařazení dostatečné tělesné aktivity) nevedlo ke zlepšení (např. po měsíci snažení). Inzulín je vhodný zejména pro pacienty, u nichž zjevně již selhává jejich vlastní produkce inzulínu, nebo jsou vysloveně štíhlí a omezování diety není vhodné.

    Dovolte mi ještě připomenout, že dietní a pohybová opatření nejsou vlastně nějaká ošklivá omezení, ale představují obecně zdravý způsob života, kterým lze předcházet rovněž i srdečnímu onemocnění. Měl byste mít pod kontrolou také krevní tlak a hladinu krevních tuků. A ještě znovu vám doporučuji to samostatné kontrolování glykémií, které vám samo ukáže, zda a kde děláte chyby.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, Obracím se na Vás s dotazem, zda jsou výsledky krve v pořádku, či by mohly značit onemocnění cukrovkou. Odběry na hematologii: Glykemie 6,38 mmol/l Nalačno. Výsledky odběru moči: sed-ery 27 ul, sed-leu 50 ul, sed-epitelie 326 ul. Na odběry jsem šla z důvodu déle trvajících potíží, jako je otoky nohou a rukou, časté močení, noční pocení, třes rukou (po sladkém přejde), bolest v oblasti beder. Vše jsem přisuzovala neurologickým obtížím, vyšetření byla v pořádku. Bohužel neustálá totální vyčerpanost a prodělaný samovolný potrat mně nutí tyto problémy šeřit, jen Už si přijdu jak hypochondr, když mi bylo řečeno, že jsem vlastně zcela v pořádku. Předem Vám mnohokrát děkuji za odpověď. Barbora
    věk: 32 let

    Odpověď

    Milá Barboro, uvádíte příliš málo osobních i laboratorních podrobností potřebných k tomu, abych se k vašim problémům mohl podrobněji vyjádřit. Máte lehce zvýšenou hodnotu glykémie, která ještě nespadá do oblasti diabetu, ale může jít o porušenou glukózovou toleranci. Je otázkou, zda vyšetření proběhlo ráno po celonočním lačněji. Jedna hodnota navíc k nějakému vyjádření nestačí, ale více méně vylučuje vážnější poruchu ve smyslu diabetu. Je také docela možné, že lehce zvýšená hodnota souvisí s  nějakou další poruchou, která je příčinou vašich zdravotních problémů. Z močového nálezu také plyne, že u vás může probíhat močová infekce.

    V každém případě potřebujete podrobnější vyšetření, např. vaším obvodním lékařem.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!