Poradna
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!
Obecné
966 dotazů
-
disproporce glykemických hodnot
(12.10.2020)
Dotaz
Dobrý den. Po probuzení 8,8 mmol/l a po 1 hodině bez příjmu čehokoli 10 mmol/l, (v případě 500mg Metformin zapíjen vodou 9,7 mmol/l. Jardavěk: 69 let výška: 172 cm váha: 88 kgOdpověď
Milý Jardo,
Nemohu nějak komentovat váš zdravotní stav, protože jste o sobě dal k dispozici minimum údajů. Mohu vám jen vysvětlit, že glykémie u pacientů s diabetem není veličina stabilní, ale že se snadno mění podle okolností.
Glukóza je jedním ze zásadních zdrojů energie a kromě toho se její součásti využívají i jako stavební látky v těle. Na lačno se glukóza uvolňuje ze zásob v játrech a ve svalech, ale také vzniká tak, že se nově tvoří z látek jiných. Po jídle se ve větším množství dostává do krve a odtud je pak odsunována do tkání. Při obou procesech (na lačno i po jídle) hraje důležitou úlohu inzulín, který tlumí novotvorbu glukózy a její uvolňování ze zásobních látek, ale také pomáhá ukládání a spotřebování nadbytečného množství glukózy po jídle.
U diabetu 2. typu je ale citlivost na inzulín snížená. Kromě toho existují další hormony, které působí opačně než inzulín. Mezi ně patří zejména adrenalin, glukagon, kortizol a růstový hormon. Jak vidíte, jsou hned 4 proti inzulínu. Některé z nich, zejména kortizol a růstový hormon, se navíc uvolňují více v ranních hodinách. To je tedy asi důvodů, proč i bez příjmu potravy dochází u vás ke zvýšení glykémie. Tyto hormony za normálních okolností totiž připravují tělo „do akce“, a k tomu je glukóza potřeba. Bohužel u diabetu ale k tomu chybí silný protihráč ve formě inzulínu.
Ale ještě jedna věc: vzestup glykémie o 1,2 mmol/l je prakticky nevýznamný. Obojí jsou zvýšené hodnoty a odpovídají diabetu. Kromě toho, přesnost osobních glukometrů není taková, aby takto malý rozdíl se dal nějak kriticky posuzovat. Pro vás to znamená, že ráno máte glykémii zvýšenou a bylo by vhodné proti tomu něco dělat. Můžete např. užívat metformin 2x denně, večer méně jíst, nebo případně pro vás může být vhodná malá dávka dlouze působícího inzulínu před spaním.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)
-
testovací proužky a glykémie z různých prstů
(10.10.2020)
Dotaz
Dobrý den, dostal jsem se do zajímavé situace. Když jsem si změřil cukr, tak z ukazováčku jsem si naměřil hodnotu o tři jednotky vyšší než z prostředníčku. Zároveň, po rozbalení nového balení testovacích proužků jsem si rovněž naměřil nižší hodnoty. Je možné, že bylo předchozí balení testovacích proužků vadné? Jednalo se o proužky wellion galileo(vltava) - vyšší hodnoty a wellion galileo. Předem děkuji za odpověďvěk: 30 let výška: 185 cm váha: 94 kgOdpověď
Milý Jane, glukometry, které jsou v ČR oficiálně distribuované, mají ověřenou kvalitu a jejich přesnost je dostatečná k tomu, aby mohly sloužit pro řízení léčby pacientů s diabetem. Žádný přístroj ale není absolutně přesný, vždy je nutné pro srovnání použít nějakou referenční metodu a i ta má svoji „chybu“. Své pochybnosti nejlépe vyřešíte tím, že si v lékárně zakoupíte testovací roztoky, které se ke glukometrům prodávají v lékárnách – pro každý glukometr jiné. Většinou se jedná o koncentraci glukózy blízkou normě a o hodnotu vyšší. Je uveden rozsah chyby, který je pro glukometr přípustný. Povolená chyby je poměrně veliká, např. při hodnotě 7 mmol/l je doporučeno hodnotit výsledky 6 až 8,5 jako ještě správné (uvádím jen příklad).
Už Herakleitos z Efesu řekl v době před naším letopočtem, že nevstoupíte 2x do stejné řeky. Tudíž ani nezískáte 2 stejné hodnoty při měření stejným přístrojem ze stejné kapky krve. Ale všechno má své meze.
Proužky, pokud jsou správně skladované, tak vydrží poměrně hodně a i po exspirační době bývají ještě dobré. Nicméně mohou být vadné, zejména pokud přechodně byly v příliš vysoké teplotě. Glukometr může být také znečištěn, mohl jste mít na prstech zbytky glukózy po pojídání ovoce, případně mohla uplynout určitá doba mezi měřením a hladina cukru v krvi se mohla změnit (panta rhei, jak pravil Herakleitos).
Pokud proužky ukazují např. ze stejné kapky krve jednou 7 a jednou 12, tak je určitě někde chyba. Pokud to ale bylo jednou 7 a jednou 7,8 , tak je to z hlediska používání glukometrů u diabetika v pořádku. Obě hodnoty jsou lehce zvýšené, a tato informace by vám mohla stačit k tomu, abyste věděl, co můžete či nemůžete jíst, kolik si dát inzulínu apod.
Závěr: doporučuji testovací roztoky a použít je podle návodu (nebo nebuďte tak zvědavý – to žertem). Porovnání s laboratoří nestačí – ty mají jiné metody nejen pro zpracování vzorku a většinou to také má příliš velké časové okno, takže pokud to není z jedné kapky, tak to nic neříká).
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)
-
stoupání glykémie a drogy
(06.10.2020)
Dotaz
Dobrý den, píšu jen ze zvědavosti je možné, že na tuto otázku neodpovíte což může být docela škoda. Kvůli redukci mojí nadváhy jsem zvolil ten nejhorší možný způsob a to ten, že jsem sáhl po pervitinu. Vydržím nejíst celý den co mi ale vrtá hlavou a co nechápu je, že v průběhu dne musím připichovat inzulín a Glykémie stejně stoupá aniž bych cokoliv kromě vody jedl chci se zeptat jak je to možné?věk: 26 let výška: 186 cm váha: 91 kgOdpověď
Milý mladý muži,
pervitin obsahuje metamfetamin, stimulační drogu. Amfetaminy zvyšují hladinu katecholaminů, tedy i adrenalinu. Adrenalin působí opačně než inzulín na hladinu krevního cukru. Zvyšuje uvolňování glukózy z jater. Tím se tedy váš mnohem menší problém dá vysvětlit. Je možná pravda, že po pervitinu lidé zapomínají na jídlo, a to zase glykémii snižuje, ale u vás bych viděl toto vysvětlení.
Vy jste si zřejmě sám vědom, jak nedobře si počínáte. Pokud nejste ještě zcela závislý, okamžitě toho zanechejte, protože špatné konsekvence na sebe nenechají čekat. Pokud už přestat nejste schopen, vyhledejte pomoc.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)
-
psychický stav a jeho vliv na diabetes
(06.10.2020)
Dotaz
Dobrý den, díky psychické zátěži se mi už 5 měsíců drží inzulín okolo 18/20 mmol/l. Sem tam vyskočí i ke 30 mmol/l. Jak dlouho je udržitelné být pouze na dietě a pohybu? Nechce se mi brát léky a už vůbec ne píchat inzulín. UršulaOdpověď
Milá Uršulo, prakticky jste o svém diabetu neposkytla žádné informace. Neznám váš věk, váhu, další nemoci, léky. Zřejmě máte diabetes 2. typu, protože být diabetikem 1. typu, tak už asi ležíte na nějaké jednotce intenzivní péče.
Pokud vaše vysoké glykémie nejsou vyvolány pouze bohapustým přejídáním, tak šance, že si nějak pomůžete pouze dietou, je velmi malá. Ptáte-li se, jak dlouho to tedy takto bez patřičné léčby vydržíte, tak já se domnívám, že moc dlouho ne. Brzy se vaše tělo vyčerpá, budete ztrácet hodně tekutin a solí, poškodíte si ledviny, nervy, oči a asi dostanete nějakou infekci, která vás do nemocnice stejně přivede.
Určitě s tím hned něco udělejte, nevymlouvejte se na psychickou zátěž, vyhledejte doktora a trochu se snažte. Diabetes se sám od sebe nespraví, postavte se k tomu čelem, a dobře se vám povede. Takhle s léčbou začnete stejně, ale za cenu možná už těžko napravitelných zdravotních škod.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)
-
termoobal do mrazu pro inzulin
(05.10.2020)
Dotaz
Prosím o radu v jakém obalu lze uchovávat inzulinové pero v mrazu v batohu, ne na těle (teploty mínus 8 až mínus 13 st) po dobu cca 5 až 8 hodin.věk: 10 let výška: 150 cmOdpověď
Milý Rostislave, na tuto otázku nedokážu odpovědět zcela kvalifikovaně, protože jsem si jist, že v dnešním přetechnizovaném světě existují prostředky, jak uchovávat vodné roztoky při teplotě 2 – 8 st. C, a to jistě i na baterie. To bych ale musel celý den studovat internet a stejně bych měl své pochybnosti, pokud jde o tak důležitou věc, jako je inzulín. Napíšu tedy jen svůj názor.
Pro pacienta s diabetem 1. typu je inzulín nezbytně nutný k životu. Pokud se člověk vydává někam na delší dobu, kde jsou nebo i jen hrozí extrémní teploty a kde nemusí být v blízkém dosahu pomoc, musí se naprosto spolehlivě postarat o svůj inzulín. Ten rozhodně nesmí zmrznout, a to ani přechodně, což navíc ani nemusíme poznat. V mrazivém prostředí proto doporučuji nosit svůj inzulín pod oděvem. Tam rozhodně nezmrzne, a když ano, tak asi nejprve zmrznu i já a pak už je to jedno. Budu mít prostě jistotu a nebudu spoléhat na náhody nebo na neočekávané poruchy nějakého přístroje.
Běžně se prodávají pouzdra či malé boxy, které chrání inzulín zejména před vysokou teplotou, ale jistě fungují i v mrazu. Tak jako vám nezmrzne za několik hodin čaj v termosce, tak určitě nezmrzne ani inzulín, bude-li navíc obložen v ruksaku oblečením. Ale co když…? Můžete se někde zcela ztratit, něco neklapne, někam zapadnete. Co pak? Inzulín bych ani nesvěřoval někomu jinému, nedával ho do kufru, aby cestoval odděleně bez mé kontroly. A vždycky bych si vzal ještě náhradní balení, stejně jako je nutné jistit inzulínovou pumpu náhradními inzulínovými pery. A minimálně dvojnásobek sacharidových zásob, než si podle odhadu myslím, že mohu maximálně spotřebovat.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)
-
hypertenze, po jídle jde tlak nahoru, cukrovka
(03.10.2020)
Dotaz
Dobry den,jsem zena 51let,hypertenze od 40 let,leky uzivam tritace a concor,posledni mesic mam problem po jidle s tlakem.Po kazdem jidle mi jde tlak nahoru,citim vnitrni tres a buseni srdce,slabost a motani hlavy.Stav postupne odezni,tlak klesne,ale je to hodne neprijemne,hlavne v zamestnani,kde nemam moznost odpocinout.Napadlo me,ze by to mohla byt cukrovka(v rodine otec a babicky obe),ale hodnoty cukru mam bezne.Co by mohla byt pricina?Dekuji za odpoved. Gitavěk: 51 let výška: 161 cm váha: 69 kgOdpověď
Milá Gito,
Vaše potíže nedokážu bez dalších podrobností vysvětlit. Krevní tlak po jídle jen málokdy stoupá, většinou to bývá naopak. Když se člověk nají, více se prokrví střevo a u někoho to může působit až pokles krevního tlaku. Někdy je to také způsobeno příliš rychlou pasáží jídla z žaludku do střeva, což může vyvolat přehnanou reakci beta buněk pankreatu s následnou hypoglykémií.
Ostatně, tato možnost se nabízí jako první. Říká se tomu alimentární hypoglykémie, tedy hypoglykémie po jídle. Vyskytuje se to např. po některých operacích žaludku, výjimečně při hyperfunkci štítné žlázy, ale někdy také i u jinak zdravých osob. Po jídle se příliš rychle uvolňuje inzulín, který trochu „přestřelí“, takže to vyvolá mírnou, ale někdy i těžší hypoglykémii. Ta zpravidla je provázena bušením srdce, pocením, slabostí. Stálo by tedy za to vám při nástupu obtíží změřit glykémii.
Předcházet tomu lze tím, že nejíte volné sacharidy, tedy pokrmy, které obsahují přímo cukr, dále, že jíte méně sacharidů a spíše je rozdělíte do více malých porcí, případně si po malé snídani dáte malou svačinu. Měla byste také jíst v klidu a pomaleji. Jen výjimečně je to způsobeno vážnější příčinou, kterou pak je nutné podrobně objasnit. Vzestup krevního tlaku není typický, ale může k němu také dojít. Pro diabetes to rozhodně nesvědčí.
Existují také případy vysloveně záchvatů vysokého krevního tlaku po jídle, ale to je opravdu vzácné. Především by bylo nutné znát výši krevního tlaku, délku trvání apod.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)
-
hypoglykémie a arytmie
(30.09.2020)
Dotaz
Dobry den, mam 24let cukrovku, zatim bez komplikaci, pouze neuropatie nohou mirna, bez lecby stalo se mi, ze jsem se vzbudila zpocena a ocividne s hypoglykemii (namerila jsem ale 3.5) vzala jsem si cukr, ale snad 5 min jsem mela pocit hodne nepravidelneho buseni srdce (preskakovani) mam to resit, nebo to je normální? dost me to vydesilo, jelikoz bydlim sama... Salmavěk: 37 letOdpověď
Milá Salmo,
jak víte, nebo byste určitě měla vědět, při hypoglykémii dochází ke kontraregulační reakci, na které se podílejí zejména 2 hormony: glukagon a adrenalin (viz naše stránky v rubrikách o hypoglykémii). Zkuste odkaz Hypoglykémie z rubriky o cukrovce 1. typu a odkaz Hypoglykémie z rubriky Akutní komplikace.
Reakce glukagonu bývá u pacientů s déle trvajícím diabetem zpomalená. Naproti tomu reakce adrenalinu je zpravidla výrazná. Adrenalin ale kromě toho, že zvyšuje uvolňování glukózy ze zásobního glykogenu v játrech, má řadu dalších reakcí, které obecně odpovídají stresu a vy je znáte nejen z vašich hypoglykémií, ale také ze situací, kdy se náhle polekáte nebo třeba máte skládat nějakou zkoušku. Také se dočtete na našich stránkách, že tato reakce, kterou většina osob léčených s diabetem při hypoglykémii rozpozná a reaguje na ni, u některých osob je rovněž oslabená či opožděná. V tom případě můžete hypoglykémii rozpoznat až při nižších hodnotách krevního cukru, nebo dokonce člověk skoro nic nepociťuje a může tak upadnout až do bezvědomí.
Ve vašem případě reakce asi je dobře zachovaná, ale ve spánku se může stát, že rovněž reagujete pozdě. Hypoglykémie je pak těžší.
Uvolněný adrenalin aktivuje nejen metabolismus, ale také váš krevní tlak a srdeční činnost, kterou stimuluje. To může vyvolávat pocit bušení srdce a zrychlený tep. Někdy může být stimulace tak velká, že srdce se občas stahuje nepravidelně a vy máte pocit toho „přeskakování“. Reakce zpravidla brzy odezní, jakmile adrenalin zafunguje na hladinu glukózy v krvi nebo na jídlo, které si vezmete. U osob, které mají nějaký stupeň postižení kardiovaskulárního systému však může dojít také k výraznější poruše rytmu, která už může být nebezpečná.
Já vám na prvním místě doporučuji udělat nějaká opatření, která budou případné hypoglykémii během noci předcházet. Jedná se zejména o monitorování glykémie či případně používání glukózového senzoru, který ve spojení s inzulínovou pumpou nebo mobilním telefonem vás může zvukově varovat při hrozící hypoglykémie. Pak můžete udělat něco včas a hypoglykémie vůbec nevznikne. Asi ne úplně správným postupem je preventivně zvyšovat večer svoji glykémii jídlem nad doporučené rozmezí ze strachu z hypoglykémie, protože hyperglykémie také není dlouhodobě dobrá.
Jinak byste ale určitě měla absolvovat pravidelnou kontrolu krevního tlaku a EKG. Ve vyšším věku, nebo pokud máte nějaké kardiovaskulární onemocnění, měla byste být preventivně vyšetřena podrobněji, např. pomocí kontinuální monitorace srdeční činnosti přenosným přístrojem (tzv. Holterova monitorace EKG). Osoby s již existujícími poruchami srdečního rytmu mohou být totiž k účinkům adrenalinu citlivější a hypoglykémie u nich může vyvolat epizodu závažnější formy arytmie.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)
-
cukrovka 2. typu a rakovina
(24.09.2020)
Dotaz
Dobrý den mám rakovinu prsu s metastázemi ve skeletu. Paliativní léčba etruzilem a xgewa. Předoperační vyšetření ukázalo cukr 8 na lačno tak jsem skončila na diabetologii kde mi předepsali stadamed. Onkoložka nechce abych zhubla a diabetoložka to doporučuje. Nevím čím se řídit a co správně jíst. Janavěk: 56 let výška: 180 cm váha: 89 kgOdpověď
Milá Jano, přidružený diabetes může zhoršovat průběh každého onemocnění, a proto je dobré se tomu rovněž věnovat. Máte celkem přiměřený stav výživy, a tak souhlasím s paní onkoložkou, že snaha o hubnutí není na místě. Spíše byste měla dbát na racionální stravu odpovídající běžné zdravé výživě, tedy mimo jiné bez nadbytku sacharidů (doporučuji 180 – 200 g/den), bez zbytečného volného cukru. Metformin je dobrý lék a neměl by mít interakci s ostatními přípravky, které užíváte. Držel bych se dávky asi 2x 850 mg.
Bude ale pro vás dobré, když si pořídíte osobní glukometr a glykémie si občas budete sama kontrolovat. Hodnota 8 sama o sobě není příliš vysoká, ale není jasné, tak to je po jídle. Asi by se hodilo otestovat také glykovaný hemoglobin. Pokud by vám tato léčba nepostačovala a vy byste zbytečně nepřibírala na váze, tak bych pak jako další krok doporučil jednu dávku dlouze působícího inzulínu. Za nedostačující léčbu bych po asi 3 měsících léčby považoval glykémie na lačno nad 7 mmol/l a po jídle nad 10 mmol/l (1-2 hod.), glykovaný hemoglobin nad 50 mmol/mol. Inzulín je přirozená látka a v malém dávkování nemůže být nijak škodlivý, pokud by bylo třeba léčbu zintenzivnit.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)
-
nadměrné močení
(24.09.2020)
Dotaz
Dobrý den, ráda bych se zeptala jaká jsou možná vyšetření při častém močení. Bakteriologii byla v normě a na ultrazvuku městnání moči nenašli. Co mohu očekávat dál za vyšetření? Děkuji Barboravěk: 20 let výška: 167 cm váha: 80 kgOdpověď
Milá Barboro,
Váš dotaz je opravdu stručný a odpovědí by mohlo být nepřeberně. To nemůžete svoje problémy popsat trochu blíže?
Takto vám uvedu jen některé běžné příčiny:
Špatně léčená cukrovka.
Diabetes insipidus – vzácná hormonální porucha, při které pacienti špatně koncentrují moč, která je velmi řídká a je jí mnoho (třeba 10 l). Je to provázeno odpovídajícím pitím.
Používání diuretik.
Onemocnění ledvin s porušenou koncentrační schopností.
Onemocnění močového měchýře či močové trubice. Nejčastěji jde o záněty, může jít také o kamínky v měchýři.
Neschopnost udržovat moč – inkontinence. Může být v souvislosti se špatnou inervací, porušením svalstva svěrače hrdla močového měchýře, u gynekologických poruch, po ozařování aj.
Psychické poruchy.
Nadměrné pití.
Prochlazení.
Tzv. dráždivý močový měchýř.
Močové infekce: asi nejčastěji.
Pokud močíte často a pálí vás přitom v podbřišku, tak bych si tipnul na močovou infekci, a to i v případě, že máte nález negativní. Dala by se zkusit léčba antibiotikem.
Jinak byste asi měla absolvovat gynekologické a případně urologické vyšetření.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)
-
Cukrovka - možnost objednání do diabetologické ordinace
(18.09.2020)
Dotaz
Dobrý den. Prosím je možné se k vám objednat?věk: 42 let výška: 175 cm váha: 103 kgOdpověď
Dobrý den,
jsme internetový portál a nevlastníme diabetologické ordinace. Doporučuji obrátit se na takto specializovanou ordinaci v blízkosti Vašeho bydliště. Zkuste se podívat na internet, například zde https://www.navstevalekare.cz/lekari.html?params=diabetolog--diabetologie-s51010/-kraj-k
S přátelským pozdravem
PharmDr. Rostislav Šimek
redakce cukrovka.cz
Napsat dotaz
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!