Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Obecné

864 dotazů

  • Dotaz

    Dobrý den, obracím se na vás s dotazem ohledně vhodnosti pročištění lymfatického systému vzhledem k tomu, že se již 16 let potýkám s diabetem I. typu. Narazila jsem na možnost si nechat udělat takový zábal, který napomáhá odplavení vody (obsahující toxiny) z těla a detoxikaci pomocí stimulace lymfatického systému. Mluvila jsem o tom se svým lékařem a ten neříkal nic ve smyslu toho, že by tato procedura pro mě nebyla vhodná vzhledem k diabetu, ale spíš mu to celé přišlo zbytečné. Ráda bych se ještě jednou ujistila u vás, že stimulace lymfatického systému není vzhledem k mé nemoci "nebezpečná". Předem děkuji za odpověď, Veronika V.

    Odpověď

    Milá Veroniko, ptáte se, zda vám nějak nemůže uškodit „pročištění lymfatického systému“. Osobně si vůbec neumím představit, jak se takový lymfatický systém může pročišťovat, a tudíž nevím, jaké proceduře se vlastně hodláte podrobit.

    U jinak zdravého člověka, a tím myslím i pacienta s diabetem v celkem dobré kondici, žádné pročišťování není potřebné. Co by se vlastně mělo odstraňovat, jaké toxiny a škodlivé látky?

    Jsou případy, kdy lymfatický systém nefunguje dobře. Nejčastěji se jedná o poruchy odtoku lymfy spojený s jejich většinou vrozeným nedostatečným vývojem nebo v důsledku nějakého onemocnění, což může být třeba infekce, útlak nějakým, například nádorovým, procesem, nebo přímo nádorové onemocnění, které postihuje lymfatické cévy. Lymfatické uzliny se nacházejí v průběhu lymfatických cév, zachycují a zpracovávají různé škodlivé látky, jako jsou zejména infekční agens nebo jejich produkty. Připravují tak jejich zpracování při vývoji odpovědi celého organismu na infekci. Pokud se nejedná o vysloveně zanícené uzliny, neradil bych nikomu do jejich činnosti zasahovat. Lymfatický systém zachycuje také některé látky, které se dostávají do těla vdechováním – jedná se o lymfatický systém plicní. Protože se jedná často o součásti znečištění ovzduší nebo cigaretového dýmu, je to činnost velmi důležitá. Tyto částice se však dají jen velmi těžko dále zpracovat, takže se zde postupně hromadí. Odtud se je ale žádnou procedurou vyplavit nepodaří.

    Porucha odtoku lymfy, zejména na podkladě nedostatečně vytvořených lymfatických cév nebo po prodělaném (a již ukončeném) zánětu, není ale bohužel vzácná. Lymfa (nikoliv snad toxické látky) se např. hromadí v končetinách či jiném postiženém úseku a působí otok, někdy velmi úporný a problematický. Pokud nepomáhají jiné běžnější metody (bandáže, omezení soli v jídle, diuretická léčba, zvýšená poloha končetiny apod.), připadá v úvahu tzv. lymfodrenáž, kterou může provádět jen speciálně vyškolený terapeut a může k tomu používat i pomocné přístroje, které jemně masírují končetinu a používají někdy podtlak, aby lymfa lépe odtékala žádoucím směrem. Tento postup musí ale vždy doporučit kvalifikovaný lékař a vyloučit zejména stavy, kdy naopak tento postup může být škodlivý (např. infekce s rizikem jejího dalšího rozšíření, srážení krve v žilním systému s rizikem vmetení krevní sraženiny do plic, nádorové postižení).

    Jaké je tedy doporučení pro vás? Žádná metoda „detoxikace organismu“ pomocí stimulace lymfatického systému neexistuje. Jezte zdravě, pijte zdravě, sportujte, ale hlavně dobře pečujte o svůj diabetes. Nejedná-li se ale o žádnou agresivní metodu a nebudete-li nucena užívat nějaké léky či nedostatečně prověřené výživové doplňky, můžete „detoxikaci“ podstoupit, pokud vám to bude příjemné a udělá vám to radost.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    90leta maminka snida 2 krajicky chleba svaci jogurt ovoce nebo stavu znej obedva brambory s masem, rybou, omackou svacina rohlik apod, vecere brambor mliko, chleba rajce, polevka s chlebem apod, 2vecere 2bulky s maslem nebo syrem presto ma porad hlad a v noci vstava se najist, tvrdi ze je ji spatne z hladu. me se zda, ze jí az prilis velke mnozstvi, uz ma 80kg. co s tim? Dagmara
    věk: 89 let váha: 81 kg

    Odpověď

    Milá Dagmaro, vaše maminka opravdu asi hodně jí. Neuvádíte ale, že by měla nekompenzovaný diabetes, nebo že by jí to dělalo nějak špatně. Já bych navrhoval s ní o tom promluvit a doporučil bych jí konzumovat trochu více zeleniny a méně těch housek a podobných věcí.

    Jinak ale ta dobrá chuť k jídlu je spíše známkou zdraví a obezita mírnějšího stupně ji už asi příliš neohrozí.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, můj přítel - 82 let, výška 180 cm, váha 62 kg, má cukrovku. Léčba: Stadamet 1 tbl ráno na cukrovku Lokren 1/2 tbl ráno na tlak Condrosulf 800 mg, 1 tbl dopol.na kosti Levemir inj. večer na cukrovku Mydokalm 150 mg, 1 tbl. večer na bolest v kolenou a kyčli. Před vánocemi 2019 mu oteklo koleno. V nemocnici odstranili vodu a předepsali Diclofenac, který bral až do cca března 2020. Do té doby byl cca 3x na kontrole u ortopeda. Poté ortoped předepsal Mydocalm a píchá mu injekce, jaké, bohužel nevím. Před cca měsícem začal hubnout, před 3 dny se mu na holeních obou nohou objevili malé červené skvrnky (petechie?), na břiše a ve slabinách také, jenom trochu slité do větších skvrn, zatím se nezvětšují. Když jsem ho před 3 dny donutila jít k praktické lékařce, ta mu řekla, ať přijde za 14 dní, nyní prý laboratoř nepracuje??? Momentáleně má vysokou glykemii, nad 15. K jinému lékaři, event. znovu ke své prakt.lékařce jít nechce. I když je v tomto případě asi každá rada drahá, můžete mi prosím poradit, zda mohu něco udělat já k zlepšení jeho zdravotního stavu? Níže uvádím nacionále přítele a tel.č. na mne. Moc děkuji. M

    věk: 82 let váha: 62 kg

    Odpověď

    Milá paní M, je velmi obtížné poskytovat rady takto na dálku, zvláště když mám o vašem příteli velmi málo informací. Jedna věc je ale zjevná: má špatně vyrovnaný diabetes, je velmi štíhlý a ještě dále hubne. V léčbě diabetu užívá Stadamet a jednu dávku inzulínu. Navíc dostává od ortopeda nějaké injekce. Nevím, o jaké injekce jde, nejspíše o dlouho účinný kortikoid, velmi pravděpodobně jej dostává přímo do kolene.

    Podle mého názoru je nyní nezbytné rychle zhodnotit vyrovnání diabetu. Měl by tak rychle učinit obvodní lékař, nebo by vašeho přítele měl hned poslat k diabetologovi. Nejspíš bude potřebovat dostávat alespoň malé dávky rychle působícího inzulínu před jídly a bylo by také vhodné, kdyby potom více jedl a zlepšil svoji výživu.

    Kortikoidy, které dost možná dostává v injekcích, mohou sice ulevit od kloubních obtíží, ale rozhodně výrazně zhoršují vyrovnání diabetu. Pacienti s diabetem by takové léky měli dostávat s velkým uvážením a spíše výjimečně.

    Stejně tak si myslím, že není dobré dlouhodobě užívat Diclofenac, zvláště pro starší pacienty s diabetem. Mydocalm zvolňuje svaly a může pomoci trochu od bolestí, Condrosulf je zejména doplněk výživy vhodný „na klouby“, alespoň podle reklam.

    Já tedy doporučuji ověřit glykémie, a budou-li opakovaně během dne nad 15, hned si vyžádat vyšetření a úpravu léčby diabetu. Mezi tím je vhodné dostatečně pít. Teprve až se upraví diabetes a váš přítel začne normální jíst, bych začal opět řešit klouby. Na prvním místě pak bude šetrná rehabilitace, pak teprve další léky. Vy mu můžete nyní pomoci tak, že mu dojednáte urychlené vyšetření, ať již u zodpovědného obvodního lékaře, diabetologa či internisty a na vyšetření jej doprovodíte. Laboratoře samozřejmě fungují. V případě nutnosti i přes víkend. Nevím, jak jste na tom fyzicky vy. Pokud ale máte v rodině mladšího člena, např. syna, dceru, bylo by hezké, kdyby vás také doprovodil a třeba vzal autem. Řešil bych to v klidu, ale důsledně.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    dobry den chtel jsem pozadat o radu zdali mam cukrovku kdyz behem roku a provedenych mereni cukru mely tyto hodnoty 6,9/6,4/6,9/6,3/6,6/6,1/7 a pan doktor my predepsal Diaprel MR Dekuji Vam predem za odpoved Petr

    miry 173 vyska 92 vaha 52let

    věk: 52 let váha: 92 kg

    Odpověď

    Milý Petře, předpokládám, že uvedené hodnoty byly provedeny na lačno ráno, tedy po předchozím lačnění od večeře. Udáváte hodnoty od 6,3 do maximálně 7 mmol/l. Podle současných kritérií cukrovku ještě nemáte, ale máte to, čemu se říká porušená glukózová tolerance. Jde tedy o stádium, které vzniku cukrovky zpravidla předchází.

    Více o diagnostických kritériích pro stanovení cukrovky se dovíte na našich stránkách v rubrice Diagnostika.

    Vzhledem k tomu, že jste ještě mladý a máte určitý stupeň nadváhy, tak bych vám nyní doporučoval snížit celkový kalorický příjem a více se pohybovat. Nejlepší by bylo, kdybyste si sám pořídil osobní glukometr a občas si glykémie kontroloval, a to na lačno i občas za 2 hod. po jídle. Sám pak uvidíte, jestli se porucha zlepšuje nebo zhoršuje a budete podle toho vědět, zda se máte více snažit.

    Diaprel v tomto stádiu poruchy není špatný lék. Podporuje vaši produkci inzulínu. Možná by se ale více mohl hodit metformin, který zejména zlepšuje účinnost vašeho vlastního inzulínu. Oba léky může předepisovat obvodní lékař. Jinak existuje celá řada dalších možností, ale já vám ze všeho nejvíce doporučuji něco si přečíst o dietě, trochu zhubnout a více se pohybovat.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Poznámka redakce:

    pokud by Vás zaujaly níže uvedené rubriky a jejich podrubriky na našem webu, potěší nás to:

    ŽIVOTOSPRÁVA

    Pohyb

    Nízkosacharidová dieta - LOWCARB

    Náhradní sladidla

    Léčivé rostliny a cukrovka

    Detail dotazu
  • Dotaz

    mám na lačno 6,6-8,5, jsou vyšší hodnoty důsledkem zbytkového cukru z minulého dne, 2h po jídle až 9,5, beru léky, jím rozmanitě, pohyb je, měl bych přidat na dietě Petr
    věk: 53 let váha: 100 kg

    Odpověď

    Milý Petře, vy se vlastně ani neptáte, rovnou sám odpovídáte, a to správně. Máte jasný diabetes, užíváte nějaké léky, máte dost nadváhu. Měl byste tedy zejména omezit celkový kalorický příjem v jídle, snížit množství sacharidů v dietě a vyhýbat se jídlům příliš tučným. Pokud byste takto vydržel, určitě by se dostavilo zlepšení.

    Vaše zvýšené hodnoty nejsou důsledkem zbytkového cukru z minulého dne, alespoň ne přímo tak, jak to říkáte. Jsou důsledkem nadbytečného množství kalorií v dietě, se kterými si vaše tělo díky snížené účinnosti inzulínu není schopné poradit.

    Glukóza se dostává do krve nejen tím, že sníme nějaké sacharidy, které se pak ve střevě přemění na glukózu a přecházejí do krve. Glukóza se také v těle tvoří, a to zejména v játrech. Během dne se z jater do krve uvolňuje, aby zdravý člověk nedostal hypoglykémii, když lační, a aby zejména mozek měl k dispozici její dostatečný přísun. Inzulín po jídle podporuje tvorbu zásobních látek z cukru (zejména glykogenu)
    a zároveň brzdí vylučování glukózy z jater do krve (působí proti rozkladu glykogenu). Když ale účinkuje málo (a to je pro diabetes 2. typu typické), tak inzulín neutlumí uvolňování glukózy z jater, a glykémie proto stoupá.

    Protože vhodné léky už asi máte, je nyní potřeba zejména upravit dietu. Měl byste si to trochu nastudovat, třeba i na našem webu a měl byste přistoupit k určitým opatřením.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Poznámka redakce:

    pokud by Vás zaujaly níže uvedené rubriky a jejich podrubriky na našem webu, potěší nás to:

    ŽIVOTOSPRÁVA

    RECEPTY DIABETIKA

    Pohyb

    Nízkosacharidová dieta - LOWCARB

    Náhradní sladidla

    Léčivé rostliny a cukrovka

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Míval jsem hodnoty cukru kolem 6 a nyní je mám mezi 8 – 9 a nejsem si vědom, že bych dělal něco jiného než dřív. Je pravda, že roky přibývají a tak to přikládám k nim, nevím. Vladimír
    věk: 75 let váha: 115 kg

    Odpověď

    Milý Vladimíre, diabetes 2. typu je dlouhodobé progresivní onemocnění, což znamená, že samo od sebe se nezlepšuje, ale naopak zhoršuje, pokud s tím něco zásadního neuděláme. Beta buněk, které vyrábějí inzulín, je určitý počet a nové nepřibývají, ale naopak ubývají a jsou čím dál tím unavenější. Starší lidé se méně pohybují, mají spíše méně svalové síly, ale řada z nich o to více jí. S nadváhou se také zhoršuje působení inzulínu.

    Měl byste s tím tedy něco udělat, např. být více aktivní a méně jíst, případně užívat léky, které zlepšují účinnost inzulínu. Na glykémiích záleží, stejně jako na krevním tlaku a hladině krevních tuků. Nechte se tedy vyšetřit a vysvětlit, co byste mohl udělat, abyste si udržel zdraví. Na našich stránkách se tomu hodně věnujeme, tak byste se i odtud mohl poučit. 

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Poznámka redakce:

    pokud by Vás zaujaly níže uvedené rubriky a jejich podrubriky na našem webu, potěší nás to:

    ŽIVOTOSPRÁVA

    Pohyb

    Fyzická aktivita a selfmonitoring aneb na co dávat pozor

    Nízkosacharidová dieta - LOWCARB

    Náhradní sladidla

    Léčivé rostliny a cukrovka

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, v poslední době trpím častou bolestí hlavy, přerušovaným spánkem, častým pocitem hladu i po jídle (především v noci, vzbudím se s pocitem hladu a musím pak ležet a břiše aby to přeslo), také se často v noci několikrát budím s žízní a ztrácím na váze bez ohledu na pravidelnou stravu několikrát denně. Bylo mi řečeno, že toto mohou být příznaky cukrovky tak jsem si doma udělala test diagnostickým proužkem DiaPhan, ale výsledek byl negativní. Je možné, že jsem test udělala špatně, nebo se spíše jedná o něco jiného ? Děkuji za odpověď Nikola
    věk: 27 let

    Odpověď

    Milá Nikolo, Je vám 28 let, lehce hubnete, zřejmě nemáte nadváhu. Pravděpodobně tedy nejste ohrožena diabetem 2. typu a spíše tedy uvažujete o možnosti čerstvého záchytu diabetu typu 1. Ten se kromě žízně, častého a výrazného močení a hubnutí ale projevuje zvýšenou hladinou krevního cukru. Uvedené příznaky vznikají ale teprve při vyšší hodnotě glykémií. Když glykémie stoupne zhruba nad 10 mmol/l, objevuje se v moči cukr. Vy jste ale měla svůj samostatně provedený test negativní, takže hodnota glykémie okolo 10 či vyšší je velmi nepravděpodobná. Navíc jste měla negativní asi i ketolátky (Diaphan prokazuje v moči cukr a ketolátky). Domnívám se tedy, že diabetes s vysokou pravděpodobností nemáte. Pro svůj klid byste mohla zkontrolovat datum exspirace vašich proužku Diaphan a provést test ještě alespoň jednou, a to asi 2 hod. po jídle.

    Podle toho, jak svoje pocity líčíte, mě spíše napadá, že vás něco trápí a v noci na to musíte myslet a to vám nedává spát. Možná určitá nervozita vyvolává i překyselení žaludku, a tak to chcete něčím zajíst. Zkuste se nad tím zamyslet. Pokud jsem ale úplně vedle a vy se nebudete stále cítit dobře, navštivte svého obvodního lékaře.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, je mi 47 let vážím 92 kg a jsem aktivní sportovec. Na preventivní prohlídce mi byla zjištěná vyšší glykemie na lačno 6.06 . Před dvěma roky, jsem měl podobný výsledek 5,9 ale vzhledem k tomu, že se řešilo jiné onemocnění (údajná reaktivace mononukleózy) nevěnoval jsem tomuto výsledku pozornost. V rodině máme genetickou zátěž z hlediska diabetu i vysokého tlaku. Dva roky mám úspěšně kompenzovaný vysoký tlak (Carzap 16). Řekl bych, že ve stravovacím režimu nemám žádné další rezervy a má fyzická kondice je výrazně nadprůměrná jak v oblasti silové tak vytrvalostní. Kondičně se cítím výborně. Chci aktivně zabránit rozvoji diabetu, ale mám trošku obavy z případné medikace (metformin). Všude se píše, že medikace vede ke snížení hmotnosti, jenže já jsem poměrně štíhlý, dobře osvalený a raději bych svalovou hmotu udržel. Nikdy jsem neměl sklony k tloustnutí. Pravidelně běhám, jezdím na kole posiluji. Prosím o doporučení jak zvrátit vývoj prediabetu, případně jak směřovat léčbu. Zdeněk
    věk: 46 let váha: 92 kg

    Odpověď

    Milý Zdeňku, podle toho, co říkáte, máte lehkou poruchu metabolismu sacharidů, které říkáme „porušená glykémie na lačno“. Je to opravdu určité varování, že byste v budoucnu mohl mít diabetes 2. typu. Jste ale, jak uvádíte, štíhlý a stravujete se dietně, máte určitě dostatek pohybu. Víc asi udělat nemůžete.

    Hodně si zakládáte na své „svalové hmotě“, což nemyslím ironicky, ale napadá mě, zda kromě běžné stravy nejíte také nějaké výživové doplňky, které mají podporovat nárůst svalů. To si myslím není příliš vhodné a některé složky by skutečně mohly glykémii zvyšovat. Každý jsme jiný, ale já bych oceňoval na vás spíš to, co fyzicky ve sportu dokážete, než jaké máte svaly „na koukání“.

    Hodnota glykémie na lačno 6,0 je jen lehce zvýšená. V prvé řadě tedy se ujistěte, že vyšetření proběhlo skutečně na lačno, to znamená, že od předchozí večeře jste již nic nejedl. Za druhé, přinejmenším by bylo dobré test zopakovat, případně i po jídle, asi za 2 hodiny. Pokud by hodnota byla opět vyšší, mohl byste podstoupit orální glukózový toleranční test a při něm by se mohlo prokázat, zda opravdu máte poruchu.

    Pokud by se výraznější porucha neprokázala, nemusel byste při vašem dietním a pohybovém režimu užívat žádné další léky. Jinak je ale metformin lék bezpečný, dobře účinný a v praxi skutečně snižuje u osob s poruchou metabolismu sacharidů riziko vzniku diabetu 2. typu. Na svalovou hmotu nepříznivě nepůsobí. Podporuje ale mírně sklon k hubnutí u obézních lidí.

    Velmi doporučuji, abyste měl vyrovnaný krevní tlak. K tomu by se pro vás hodil osobní měřič krevního tlaku. Ideální jsou hodnoty kolem 120/80 a hodnoty nad 130/90 se již mají léčit.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Byl mě diagnostikován diabetes II typu pouze na dvou půlročních výsledcích glykémickeho profilu. Nemusí být test glukózy na lačno ? Užívám rok Glukophahe 1000 mg a výsledky mám okolo 5.6
    věk: 57 let váha: 89 kg

    Odpověď

    Milý Radko, prosím, nejprve si přečtěte naši velmi nedávnou odpověď Rudolfovi, který se ptal, podle čeho se pozná cukrovka.

    Já ještě připomenu, že jedna věc jsou pro pořádek přesně vymezené hranice a druhá věc je, zda lékař rozpozná určitou poruchu, kterou vzhledem k celkovému stavu pacienta je vhodné již léčit. Použiji k tomu opakovaně tento příklad: Obezita má v lékařské terminologii svoje hranice dané tělesnou hmotností a výškou. Přesto na někom vidíme, že by mu neuškodilo nějaké to kilo ztratit, i když podle tabulek není ještě „obézní“. Podobně je to s diabetem, zejména diabetem 2. typu.

    Lékař vám pravděpodobně zjistil vyšší glykémie. Kolik to přesně bylo, nevíme, ale já věřím, že se jednalo o vyšší hodnotu, ať již na lačno či náhodně během dne. Vzhledem k tomu, že máte určitý stupeň nadváhy, doporučil vám vhodný lék. Ať již se jednalo o hodnoty jasně diabetické (viz předchozí odpověď Rudolfovi) nebo o hodnoty hraniční, udělal dobře. Metformin je základním lékem pro léčbu diabetu 2. typu, ale používá se také s úspěchem u tzv. prediabetu, kdy lidé ještě nemají jasné hodnoty svědčící pro diabetes, ale vznik diabetu jasně hrozí. V tomto případě zlepšuje toleranci sacharidů a zpomaluje přechod do diabetu, případně tomu zabrání.

    Já ale znovu upozorňuji, že diabetes nebo prediabetes máte vy a vy s tím budete žít. Měl byste tedy sám lépe pochopit, o co se jedná, jak byste si to měl léčit a jaké problémy vám hrozí, pokud bude vyrovnání diabetu špatné. V prvé řadě byste se měl naučit znát složení vaší potravy a měl byste s pomocí např. dietního terapeuta si připravit vzorový jídelníček. Dále byste si měl pořídit osobní glukometr a občas si sám testovat glykémie, na lačno a i po jídle, a podle toho sám pozorovat, zda jsou vaše glykémie v dobrém rozmezí či nikoliv.  Základem je vždy dieta a tělesný pohyb. Vzhledem k tomu, že jste ještě mladý, tak byste určitě měl věnovat pozornost pravidelné fyzické námaze, která hodně pomáhá.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Jak poznám cukrovku z výsledků laboratoře? (Je tam hodně zkratek, pod kterou to mám hledat?)
    váha: 100 kg

    Odpověď

    Milý Rudolfe,

    o tom, jak se zjišťuje diabetes a jaká jsou kritéria pro určení, zda někdo má či nemá diabetes, byste se mohl dočíst na našich stránkách, viz rubrika Diagnostika.

    Asi se vám v tom asi nechce listovat anebo to chcete napsat ještě víc jednoduše a bez zbytečných podrobností. Proto vám vyberu jen to nejjednodušší.

    Základním laboratorním ukazatelem pro rozhodnutí, zda někdo má či nemá cukrovku, je hladina krevního cukru, neboli glykémie. Normální hodnota na lačno (to znamená, že nejíte od předchozí večeře a vyšetření se provede ráno), je do 5,6 mmil/l. Hodnota vyšší než 7,1 mmol/l již znamená diabetes. 

    Hodnoty mezi jsou zvýšené, ale ještě to není diabetes.

    Pokud lékař kdykoliv během dne, tedy na lačno či po jídle, zjistí hodnotu vyšší než 11,1 mmol/, opět vás označí za pacienta s diabetem.

    Je také možné provést glukózový toleranční test, kdy musíte najednou vypít sladký čaj (se 75 g cukru). Pokud za 2 hodiny přesáhne glykémie 11,1 mmil/l, jedná se o diabetes.

    Je také možné vyšetřit tzv. glykovaný hemoglobin, označovaný také někdy HbA1c. Normální hodnota je do asi 41 mmol/mol. Hodnota nad 47 již také svědčí pro diabetes.

    Pokud člověk podstoupí pouze vyšetření glykémie na lačno či po jídle, je potřeba případné zvýšené hodnoty ověřit alespoň jedním dalším vyšetřením, aby se vyloučila náhoda nebo stav, kdy člověk opravdu zkonzumuje před vyšetřením mimořádně velké množství sladkého jídla.

    Tak to máte ve stručnosti odpověď, snad z ní již "budete moudrý".

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!