Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Obecné

864 dotazů

  • Dotaz

    Dobrý den, proč stoupá glykemie po odpoledním spánku (po obědě) u dospělého diabetika. Před spaním byla glykémie v normě.
    Ráno, když vstanu, mám glykemii do 5 mmol. Dám si kávu a pak jdu dělat běžné denní rituály (hygiena, úklid nádobí). Když se začnu hýbat, letí mi cukr nahoru. Nechápu proč, neměl by jít spíše dolů? Co ovlivňuje ten nárůst? Děkuji za odpověď. Anna

    věk: 38 let výška: 163 cm váha: 54 kg

    Odpověď

    Milá Anno, tak už to bývá, že po obědě glykémie spíše stoupá. Když se kromě toho člověk nehýbe a spí, tak tím spíše. Bylo by asi lepší místo toho jít na procházku. Nicméně nejpravděpodobněji jíte více sacharidů, než byste měla, nebo používáte nedostatečnou léčbu diabetu, možná malou dávku inzulínu, pokud jej používáte. Sacharidy se postupně tráví a nestačí se metabolizovat. Jezte tedy k obědu méně, případně neobědvejte, nebo používejte odpovídající léčbu.

    Nevím také, čemu říkáte, že vám glykémie "letí nahoru". Ráno lidé zpravidla potřebují inzulínu nejvíce. Nejenže pomáhá metabolizovat jídlo, které máte k snídani, ale také tlumí novotvorbu glukózy ze zásob zejména v játrech. Je-li inzulínu v těle málo (ať již vašeho vlastního či injekčního), sacharidy přijaté ke snídani se špatně metabolizují a kromě toho se může cukr v těle zbytečně novotvořit. Pohyb by asi pomohl, ale musel by být opravdu výrazný a déle trvající.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Obracím se na Vás o radu, protože si nejsem jistá, zda u mě nemůže ovlivňovat metabolický syndrom stavy únavy, které již několik měsíců řeším. Důvodem, proč se domnívám, že metabolický syndrom může být jednou z příčin únavy, je nárůst váhy i jejího kolísání. Od loňského roku mi skokově narostla váha cca o 5 kg, přestože nejím více a ani se méně nepohybuji než předtím. K tomu mě znepokojují i výkyvy váhy, například před 10 dny jsem měla váhu 98 kg a nyní mám 95 kg. Je pravdou, že jsem před 10 dny přestala užívat antidepresiva. Jsem si vědoma, že únava je zcela jistě ovlivněna stresem a dvěma operacemi krční páteře, a mezitím zlomeným velkým humerem a následně zamrzlým ramenem. Takže jsem si vědoma, že za stavem mojí únavy, není jen jedna příčina. Snažím se odstranit všechny příčiny, které mohu, a které mají vliv na současný stav mojí únavy. V červenci se proto musím rozhodnout, zda ještě prodělám operaci nosní přepážky, aby se mi lépe dýchalo. Ale mám pochybnosti a obavu, zda příčinou únavy i nárůstu hmotnosti není právě metabolický symptom. A tak další operace, by byla vlastně zbytečná. Proto prosím o radu, zda může být metabolický syndrom jednou z příčin mojí únavy a na koho se mohu obrátit, aby mě případně vyšetřil. Předem děkuji.
    věk: 55 let výška: 164 cm váha: 95 kg

    Odpověď

    Milá Martino, sám metabolický syndrom probíhá většinou bez zvláštních příznaků. Sestává z řady příznaků a laboratorních nálezů, které nemusejí být přítomny všechny. Pacienti mají většinou nadváhu, vysoký krevní tlak, velký objem kolem pasu. K tomu mívají zvýšené hodnoty krevních tuků, někdy zvýšenou glykémii či dokonce diabetes. Speciálním vyšetřením by se dalo zjistit, že mají sníženou citlivost vůči inzulínu, ale jeho krevní hladiny bývají spíše zvýšené. Metabolický syndrom představuje riziko pro vývoj řady onemocnění. Na prvním místě je to diabetes a dále zejména kardiovaskulární onemocnění, rozvoj aterosklerózy a postižení cév různě v těle. Tato onemocnění již příznaky vyvolávají a mohou být příčinou únavy.

    I v případě metabolického syndromu není ale obezita na prvním místě důsledkem, ale spíše příčinou obtíží. Proto by pro vás bylo zcela zásadní zhubnout. I když možná máte pocit, že jíte málo, je to pořád více, než skutečně potřebujete. Právě snížení kalorického příjmu je pro vás asi to nejdůležitější, i když je to velmi obtížné. Ujistěte se také navíc, že v léčbě vašich kloubních potíží jste nedostávala nějaké obstřiky s obsahem kortikoidů, které zvyšují glykémii.

    Myslím, že by vás na prvním místě měl podrobněji vyšetřit váš obvodní lékař. Měl by vyloučit cukrovku, ověřit hladiny krevních tuků zkontrolovat váš krevní tlak a vyloučit přítomnost onemocnění ledvin (jako příčiny otoků). Také by vám měl sám navrhnout podrobnou dietu, nebo spíše vás doporučit k nutričnímu terapeutovi. Také by bylo dobré vyloučit chudokrevnost, která bývá rovněž příčinou únavy.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Mohu jít na operaci šedého zákalu, naměřila jsem si 8.2, Je to prvně zatím jsem s cukrovkou nemarodila. Mám jít na operaci šedého zákalu, mohu?? Děkuji za odpověď a zdravím. Libuše
    věk: 73 let výška: 161 cm váha: 71 kg

    Odpověď

    Milá Libuše, vždycky platí "dvakrát měř, jednou řež", a pokud jde o oči, raději bych měřil 3x. V prvé řadě si musíte být jistá, že operovat zákal čočky je nutné. Samozřejmě to záleží na očním lékaři a ten by vám to měl vysvětlit.

    Z vašeho dotazu chápu, že jste dosud měla glykémie v normě a ta hodnota 8,2 je u vás prvně naměřená vyšší hodnota. Pravděpodobně tedy máte diabetes, i když z jednoho měření se to rozhodnout nedá. Diabetes je rizikovým faktorem pro vznik katarakty. Nicméně vyvinutá katarakta se léčit jinak nedá, a tak pochopitelně i u diabetiků se čočka s úspěchem nahrazuje. Glykémie kolem 8 by tomu neměla nijak bránit.

    Pokud se u někoho náhle rozvine diabetes, může se stát, že se mu zakalí čočka jen přechodně a po úpravě glykémií se stav zlepší. Většinou se ale jedná o vysloveně velmi vysoké hodnoty, třeba kolem 20 mmol/l po delší dobu. To evidentně není váš případ. Nicméně stejně bude vhodné měření zopakovat, a to raději nejen na lačno, ale i po jídle. Budou-li hodnoty např. po jídle do 10, mohla byste klidně na operací jít. Pokud by se zjistil rozvinutý diabetes, bude pro vás lepší nejprve dosáhnout zlepšení pomocí diety a případně léků a pak teprve, po další kontrole očním lékařem, jít na operaci.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den. Je mi 39 let, Měřím 158.Váha 83! Mám strach z cukrovky...Prosím chtěla bych se zeptat,je možné, když díky příznakům (co jsem si načetla) tomu předejít, aby se nespustila? Nebo když už jsou příznaky, je pozdě? Vendula
    výška: 158 cm váha: 83 kg

    Odpověď

    Milá Vendulo, obezita je významný rizikový faktor pro vznik diabetu 2. typu. Napomáhá tomu nejen nahromadění podkožního a viscerálního (nitrobřišního) tuku, ale také ztučnění jater, samotné slinivky břišní (kde se tvoří inzulín), ale také celkové nastavení metabolismu a nedostatek pohybu. Obezita sama zvyšuje také riziko vysokého krevního tlaku, srdečních onemocnění a pohybových obtíží. To ale samozřejmě ještě neznamená, že u každé obézní osoby se vyvine diabetes.

    Pokud se u osoby s nadváhou vyvíjí diabetes 2. typu, dochází k tomu zpravidla pomalu. Nejprve vzniká tzv. porušená glukózová tolerance. Tělo se potýká s nedostatečnou účinností inzulínu, ale glykémie zatím výrazně nestoupají. Proto se také zpravidla neprojevují typické příznaky diabetu. Ty jsou vyvolány především vysokou glykémií, které vede k vylučování nadbytečného cukru močí, zvýšenému močení, pocitu žízně, postupně ke ztrátám tekutin a celkové slabosti. U většiny osob se ale diabetes zjistí v časnějším stádiu, kdy si toho člověk není ještě zpravidla vůbec vědom a cítí se dobře. V horším případě jsou někdy prvními projevy onemocnění teprve počínající komplikace diabetu, jako například polyneuropatie nebo retinopatie.

    Jsou-li tedy vaše obavy z diabetu opravdové, měla byste si vytvořit určitý plán, jak jejímu vzniku předcházet. Neuděláte-li něco se svojí počínající obezitou, přiberete časem více a zhubnout bude podstatně obtížnější. Nejlepší by bylo, kdybyste navštívila nutričního terapeuta nebo kvalifikovanou dietní sestru, abyste společně vypracovali srozumitelný dietní plán. Kromě toho byste se měla co nejvíce pohybovat, a to minimálně 45 minut denně tak, abyste se při tom zadýchala. Jistě také neuškodí, kdybyste si čas od času dala zkontrolovat glykémii.

    Jinak vězte, že na nějaké opatření není pozdě nikdy. Vždycky stojí za to se o svůj zdravotní stav zajímat a něco dělat v jeho prospěch. Raději si tedy vytvořte nějaký zdravotní plán, který vás bude aspoň trochu bavit a dělat vám radost. Je to lepší, než jen čekat, co se vyvine, a mít z toho strach.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, manželovi diagnostikovali v nemocnici cukrovku a musel zahájit léčbu jak léky, tak dietou a pohybem. V rámci prevence si tak zkouším hladinu cukru na glukomertu i já. Na lačno ráno, se mi to pohybuje mezi 4,8 až 5,1 mmol/l. Mám se začít znepokojovat a už preventivně něco podnikat? S hubnutím to není u mně jednoduché, protože mám hormonální léčbu od gynekologa a taky horminální léčbu štítné žlázy. Děkuji za odpověď... Jarka
    věk: 59 let výška: 156 cm váha: 80 kg

    Odpověď

    Milá Jarko, glykémie máte zcela v normě, tak se alespoň z tohoto důvodu nemusíte znepokojovat. Nadváhu trochu máte, tak se přece jen pokoušejte to řešit. Ani hormonální léčba ani porušená funkce štítné žlázy nejsou povolenkami k bezstarostnému tloustnutí. Pokud se léčba provádí dobře, není důvod, proč by měla vést k obezitě.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    poznámka redakce:

    Vaše BMI (body mass index) je 32,87 což znamená pro Vaši věkovou kategorii střední nadváhu (obezita 1. stupně). Vaše ideální váha by měla být 53 kg

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den. Přítel má diabetes, píchá si inzulin, má operovanou slinivku. Chronická pankreatitida. Vždy po obědě cca 1hod. mu klesne glykěmie na cca 2,1-3,4 mmol/l. Rychle si veme hroznový cukr nebo colu. Přitom dodržujeme příjem sacharidů a ostatní věci. Píchá si 8-8-6 jednotek pérem Novorapid a večer 8 jednotek Levemir. Nevím co to může způsobovat. Předem děkuji za odpověď. Šárka
    věk: 43 let

    Odpověď

    Milá Šárko, vašemu příteli po operaci slinivky břišní klesla schopnost prokukovat vlastní inzulín, a tak si ho musí píchat. Podle zvolených dávek má ale pravděpodobně zachovanou určitou vlastní sekreci ve zbytku slinivky, který mu po operaci zůstal.

    Na prvním místě si váš přítel musí pravidelně v průběhu dne měřit glykémie, nebo si případně opatřit kontinuální senzor glykémií, který je nyní k dispozici. Musí se naučit, kolik inzulínu je pro něho vhodné s ohledem především na množství sacharidů v jídle, které se chystá sníst.

    Hypoglykémie má buď proto, že jí příliš málo sacharidů, nebo si naopak dává příliš velké dávky inzulínu. Bude záležet na tom, zda je štíhlý a naopak eventuálně je pro něho vhodné trochu přibrat, nebo štíhlý není.

    V prvním případě mu doporučuji tedy trochu více jíst, zejména v poledne, kdy potom mívá ty hypoglykémie. V druhém případě bude ale vhodné spíše snížit dávky inzulínu, např. z 8 na 6 a vyzkoušet to. Především ale se o to musí sám aktivně starat, seznámit se, jak dlouho který inzulín působí a kolik sacharidů obsahuje které jídlo. Měl by si umět samostatně upravovat dávky. K tomu samozřejmě potřebuje pořádnou edukaci od svého lékaře a od edukačních a dietních sester.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Aplikuji si inzulin 4x denně. Vždy po nočnim inzulinu dostávám nezřízený hlad. Je to tak v posledních šesti měsících. Hana
    věk: 76 let váha: 86 kg

    Odpověď

    Milá Hano, asi tušíte, že vám nemohu jen tak snadno poradit. Pokud se jedná skutečně jen o „hlad“, tak bych měl jen jednu odpověď, kterou ani nebudu psát, protože si ji sama domyslíte.

    Pokud tím ale myslíte něco jiného, musela byste se ve svém dotazu trochu více rozepsat. Nejčastěji pacienti zaměňují pojmy „hlad“ a „hypoglykémie“. Přiznám se, že s jedním z nich se mi tak dlouho nepodařilo se domluvit, až si raději zvolil jiného lékaře, tedy v tomto případě mladou lékařku. A ta ho pochopila lépe.

    Vždycky jsem mu radil, aby si trochu snížil dávku inzulínu, a on na to, že potom má příliš vysokou glykémii. Tak jsem mu tedy radil, ať jí trochu méně, a on zas, že potom má „hlad“. „Když tedy máte takový hlad a jste celkem štíhlý, tak si trochu přidejte inzulín a pořádně se najezte“, řekl jsem mu. Na to on ale, že potom má zase glykémii vysokou. „A když máte hlad“, ptal jsem se, „jakou máte glykémii?“. Na to on, že většinou nízkou. Tak jsem se zaradoval: „Tak se trochu najezte, ale opravdu jen trochu“. Ale nezabralo to: „To mám ale glykémii moc vysokou“. „A máte tedy hlad, nebo skutečně hypoglykémii?“. On na to: „No prostě hlad, to já nepoznám“.

    Když mi tedy napíšete, že máte hlad po dlouho účinkujícím inzulínu, tak mě jako první možnost napadne, že máte potom příliš nízkou glykémii (pod přibližně 3,5 mmol/l), a to u vás vyvolá velký pocit hladu, takže se musíte potom hodně najíst (a glykémie je potom asi vysoká). Jinak ale vězte, že jiným způsobem inzulín pocit hladu nevyvolává. Takže pokud máte jen velikou chuť k jídlu, ale glykémie normální či dokonce mírně zvýšené, tak to není po žádném inzulínu.

    Proto vám radím, abyste si především měřila glykémie. Pokud budou v doporučeném rozmezí, tak vám nezbývá, než ten hlad vůlí překonat.

    Pokud ale zjistíte, že glykémie klesají pod doporučené hodnoty, např. opakovaně kolem 4,0 mmol/l), tak by bylo vhodné noční inzulín snížit či možná dokonce vynechat. Místo toho byste možná mohla dostat tzv. analog glukagon-like peptidu 1 (GLP 1 analog), který bude rovněž (ale jen mírně) snižovat glykémii, ale zároveň tlumí pocit hladu. To ale musí posoudit váš lékař. GLP-1 analoga nejsou až na výjimky vhodná pro pacienty s diabetem 1. typu, což vy ale pravděpodobně nejste.

    No a další možnost je, že dávka vašeho krátce účinného inzulínu před večeří je příliš vysoká a vyvolává vám potom v kombinaci s tím dlouhým inzulínem hypoglykémie. Na to by bylo vhodné jeho dávku přiměřeně snížit.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    1 hodinu po odběru mě postihne nevolnost a začnu se potit. Jak zvolit stravu, aby tomu nedocházelo? Jíst nabízené občerstvení - rohlík, šunka, sýr, ledové kaštany (samozřejmě bez nich) nebo nejíst? Zkusila jsem banán, ale stejný efekt. Děkuji za odpověď Edita
    věk: 51 let váha: 60 kg

    Odpověď

    Milá Edito, na tento dotaz vám nedokážu odpovědět, protože o vás skoro nic nevím. V záhlaví dotazu máte uvedeno „dárcovství krve a prediabetes“, ale jak to s vámi souvisí, nevím, protože v dotazu se o tom již nezmiňujete. Takže si pokusím poskládat dotaz sám:

    Asi vám někdo zjistil prediabetes, ale diabetes nemáte, protože v tomto případě bysta nebyla vhodnou osobou pro dárcovství krve. Ze stejného důvodu netrpíte žádnou vážnější chorobou. No, a po větším odběru krve je vám za hodinu nevolno po jídle. Vy se asi ptáte, jak se zachovat příště, až zas budete darovat krev. Mimochodem, velmi si vaší dobré vůle vážím a oceňuji to.

    Normálně bych myslel, že určitý stupeň nevolnosti po odběru by mohl postihnout i zcela zdravou osobu. Odběr může mírně snížit krevní tlak, a kdy se potom v důsledku jídla více prokrví vaše zažívací orgány, může to pokles krevního tlaku u někoho ještě dále podpořit.

    Navrhuji vám tedy, abyste zejména po odběru dostatečně pila, byla déle v klidu a jedla pomalu. Jezte to, na co máte chuť, třeba i ty ledové kaštany, když to je pro jednou. Do souvislosti s pre-diabetem si vaše potíže neumím dát a především by bylo potřeba zjistit, zda vás podobné stavy nepostihují i za jiných situací.

    Ale ještě jednou, máte můj obdiv a jako lékař vám děkuji.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den. Vážený pane doktore. Je mi 44 let.188 cm a 95 kg. Mám po testu OGGT diagnostikovaný prediabetes. Před testem na lačno 6,9 a po dvou hodinách 5,00. Pořídil jsem si tedy glukometr a měřím hlavně ty ranní glykémie. Pořád se pohybují okolo 6-7 mmol. Spíše ale k těm 7 mmol.Mám užívat Siofor 500 jednou ráno, ale ten zatím neužívám. Je to asi velká hloupost z mé strany, ale jak potom poznám, že mi zabere dieta a pohyb když výsledky bude zkreslovat ten Siofor? To ho pak budu muset užívat do konce života, nebo i ten se dá časem vysadit? Vím že je u mně větší pravděpodobnost přechodu v budoucnu do diabetu 2.typu, ale třeba budu mít štěstí a vrátím se na zdravé hodnoty. Jenže po Sioforu už nepoznám, zda funguje pohyb a dieta, nebo právě ty léky. Děkuji za odpověď. Marek
    věk: 43 let váha: 95 kg

    Odpověď

    Milý Marku, Sioforu (metformin) se nebojte. Je to dobrý a bezpečný lék a rozhodně nic nezhoršuje a ani neohrožuje to, že by si na něj tělo zvyklo a po případném vysazení by byl stav horší než dříve. Můžete si o něm přečíst můj trochu zábavný článek "Proč mě lidi nemaj rádi" na našem webu. Ostatně, pan doktor vám zatím doporučil jen poměrně hodně nízkou dávku. Metformin mimo jiné tlumí novotvorbu glukózy ve stavu na lačno, která je asi u vás zvýšená.

    Jinak ale máte poruchu lehkou a mohl byste klidně začít se Sioforem i s dietním a pohybovým režimem. Když se stav upraví, můžete Siofor zkusit vysadit. Věřte, že Sioforem nic nepokazíte.

    Možná máte nějaké období, kdy více jíte než dříve a méně se pohybujete. Je možné, že po změně režimu se vše upraví. Jinak ale, vzhledem k tomu, že jste mladý a nejste obézní, vám také může časem pomalu ubývat sekrece inzulínu a pak budete potřebovat ještě nějakou jinou léčbu. Já bych byl zatím rád, že je to tak, jak to je. Užívejte Siofor, cvičte a jezte zdravě a méně. Když bude pak vše v pořádku, klidně to zkuste bez Sioforu, nic vám nyní nehrozí. Jen se občas změřte.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, na preventivní prohlídce mi lékař zjistil zvýšenou hladinu glykémie. Odeslal mne na glukózový test a ten potvrdil DM. V současné době se zkoumá o jaký typ DM se jedná, protože je mi 47, měřím 185 a vážím 93 (tedy vážil jsem, vlivem stresu a DM ztrácím na váze) Trpím hypertenzí a do zjištění DM jsem byl výborně kompenzován (stress). Můj dotaz zní, zda nízká hladina anti GAD 3.3 IU/ml a hraničně vysoká hodnota C-peptidu vylučuje diabetes LADA. Můj diabetolog provádí ještě mnoho dalších testů, včetně vyšetření slinivky. Děkuji za odpověď. Zdeněk
    věk: 47 let

    Odpověď

    Milý Zdeňku, diabetes lze dobře léčit i bez znalosti, o jaký typ diabetu se přesně jedná. Existuje zásadní rozdělení na typ 1 (většinou autoimunitní) a typ 2, související se sníženou účinnosti inzulínu. Ve 3. skupině je ještě řada jiných typů, můžete se o tom také dočíst na našem webu v rubrice Dělení diabetu. Proto možná vás pan doktor vyšetřuje, aby mu případně neunikly ty vzácnější případy. Čtvrtou a poslední skupinu snad mohu opominout, tou je diabetes těhotenský :-)

    Diabetes typu LADA je podobný typu 1, jen probíhá pomaleji. Bývá také autoimunitní, ale z ukazatelů autoimunity je dostupných jen málo možností, zejména anti GAD. Je-li hodnota jasně pozitivní, svědčí to spíše pro typ LADA. Autoimunita však může být v různém stádiu, takže hodnota může být klidně i negativní, nebo nemusí být pozitivní vůbec.

    O typu LADA uvažujeme u osob vašeho věku (r.n.1973), u kterých diabetes nastupuje pomalu a není spojen s obezitou a inzulínovou rezistencí. I když ze začátku mohou fungovat také perorální tablety, to, co člověku chybí, je inzulín. Proto bývá vhodné inzulínovou léčbu zahájit včas, třeba jen v malé dávce. K těmto závěrům ale člověk může dospět i tehdy, pokud zná svou tělesnou konstituci, ví, zda hubne, či nikoliv, eventuálně zda naopak přibírá, a pokud zná své glykémie. Pro vás bude tedy asi vhodná zatím jen malá dávka inzulínu. Pro jistotu je určitě dobré vyšetřit vaši slinivku, jak píšete. To znamená provést alespoň ultrazvukové vyšetření.
    Kvalitní léčba diabetu od samého počátku je velmi důležitá a je potřeba, abyste se na tom aktivně podílel a byl řádně vyškolen. Pak se určitě zase začnete cítit dobře a budete moci žít téměř stejně jako dřív.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!