Poradna

jak je to s hodnotou glykémie po jídle

Datum vložení dotazu: 22.11.2019

Ptá se: Vladislava

Dotaz

Léčím se s cukrovkou 2. typu. Měřím si orientačně cukr a bylo mi doporučeno si ho měřit (kromě rána na lačno) hodinu až dvě po jídle a hodnota by měla být (pokud jím normálně, resp. s ohledem na cukrovku) do 7,8. Dotaz: Když si po jídle změřím cukr dřív než v doporučeném intervalu, tj. např. za hodinu po jídle, může být vyšší než 7,8? Jinak řečeno, ráda bych věděla, zda po jídle hodnota cukru postupně nabíhá a 1,05 - 2 hodiny kulminuje na oněch 7,8 a pak padá nebo zda se nejdřív vyšplhá výš, než je 7,8 a pak v intervalu 1,5 - 2 hodiny po jídle začne padat na tu obecně deklarovanou hodnotu? Nebo ještě jinak řečeno: Zdravý člověk, ať sežere co sežere:), tak nikdy nemá cukr nad 7,8? Díky moc za odpověď. Vladislava
věk: 55 let

Odpověď

Milá Vladislavo, normální hodnoty glykémie na lačno jsou do 5,6 mmol/l a za dvě hodiny po jídle by neměla být vyšší než 7,8 mmol/l. To platí pro zdravé osoby bez léčby. Stejné doporučení platí ale i pro diabetiky. Ti toho ovšem mohou dosahovat jen s použitím svých (pokud možno maximálních) sil v úpravě diety a s pomocí léků včetně inzulínu. To je ideál. Že se to často nedaří, to je jasné, takže musíme tolerovat i hodnoty vyšší, i když víme, že to může být pro zdraví horší.

Lidé, kteří mají nadváhu a diabetes, mají zpravidla velkou rezervu v dietě. To znamená, že v prvé řadě jim připomínáme ty ideální hodnoty, protože u mnohých z nich opravdu jejich osobní úsilí k tomu stačí. Pokud nestačí, přidáváme léky.

Vy ale neberte ty stanovené hodnoty jako nějakou zcela přesně stanovenou hranici. Glykémie kolísají i zdravým lidem a skutečně mohou vyskočit i dost vysoko nad normální hodnoty, pokud třeba snědí 2 sklenice zavařeniny nebo vypijí 2 l sladké koly. Je správné měřit si glykémie i po jídle. Když přestřelíte přes doporučenou hodnotu, není to žádná katastrofa, ale je to pro vás upozornění, že máte být opatrnější a snažit se příště tomu předejít.

I zdravým lidem glykémie po jídle trochu stoupají. Tento vzestup hodně záleží na množství sacharidů a také na tom, jak rychle se tyto sacharidy v zažívacím ústrojí uvolňují. Diabetikům se z tohoto důvodu doporučuje jíst převážně sacharidy, které se uvolňují pomalu, aby glykémie příliš nestoupala. Třeba po mrkvovém salátu, zvláště je-li oslazený, stoupá glykémie opravdu velmi rychle.  

U zdravých lidí typicky stoupá glykémie nejvíce za 1 hod., ale nepřekračuje zpravidla těch 7,8 mmol/l, a pak pomalu klesá. Pokud diabetici 2. typu nemají správnou léčbu, glykémie jim většinou stoupá ještě dál, takže je nejvyšší za 2 hodiny. Je to tím, že nejsou schopni uvolnit dostatečné množství inzulínu a jejich beta-buňky pracují naplno, ale více nemohou. Správným řešením je jíst méně sacharidů. Druhá možnost je užívat léky, které povzbudí sekreci inzulínu, nebo přímo podat k jídlu injekční inzulín. Mezi jídly se pak kromě inzulínu může uplatňovat řada jiných léků na diabetes 2. typu.

A ještě k té vaší otázce ohledně zdravých osob a glykémií po jídle. Před lety jsem prováděl studii, kdy jsem lidem s normální glykemickou křivkou podával infúzi glukózy do žíly. Cílem bylo u každého z nich dosáhnout alespoň 60 min. trvající hodnoty glykémie 12 mmol/l. Samozřejmě dosáhnout této hodnoty se podařilo u všech. U někoho ale bylo potřeba mnohem rychlejší infúze, aby se takto vysoká hodnota udržela. To znamená, že měli velmi vysokou schopnost „bojovat“ s hyperglykémií. Rozdíly v rychlosti infúze glukózy ale byly mezi jednotlivými osobami až trojnásobné. Z toho je jasně vidět, že i při normální glukózové toleranci mají lidé kapacitu „likvidovat“ glukózu velmi rozdílnou. Je to jako ve škole se skokem do dálky. Učitelé stanoví určitou normu, jak daleko by měl žák skočit. Když třeba skočí alespoň 150 centimetrů, řeknou si, že je vše v pořádku. Někteří ale skočí 2,5 metrů, někteří 4 metry a vrcholoví sportovci dokonce 8 metrů.

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

Další dotazy z kategorie "Obecné"

430 dotazů

 • Dotaz

  Dobrý den, jsem dlouhodobě až 2 roky unavený, poslední 3 měsíce hodně piju, pocit žízně, a následně zase časté močení. Často jsem roztřesený, často pocit strašného hladu. Rodiče jsou diabetici, zkusil jsem se tedy měřit glukometrem Glucolab. Na lačno 7; 2h po snídani 9,9 ; 2h po obědě 8; 2 hodiny po večeři 8; ve 2 h ráno 8,3. Konzultoval jsem s praktickým lékařem, kde mi ale 2h po jídle naměřili pouze 4,7 ; rozbory krve byly provedeny - údajně i dlouhodobé cukry jsou v pořádku. Ale na mě padá únava často po jídle i přes den, při pocitu kdy jsem nejvíce unavený si naměřím hodnoty kolem 12. Můžete mi navrhnout jaké další testy by mohly odhalit příčinu potíží? Můj glukometr sice je levnější, ale nezdají se mi tam takové velké rozdíly oproti měřením lékaře. Lukáš

  Odpověď

  Milý Lukáši,

  samozřejmě je nutné v první řadě vyloučit nějaké dlouhodobé onemocnění, které by způsobovalo vaši únavu. Nicméně to pravděpodobně váš praktický lékař provedl. Příčin, proč bývají lidé dlouhodobě unavení, je mnoho. Diabetes je pouze jedna z možností, která je navíc nyní téměř vyloučená, protože diabetes působí únavu zejména tehdy, pokud vede k hubnutí, přítomnosti cukru v moči a glykémie jsou vysoké.

  Hodnotu u vašeho praktického lékaře (4,7 mmol/l po jídle) bych bral za věrohodnou, takže pravděpodobně se o diabetes nejedná. Nicméně hodnoty kdykoliv během dne nad 11 už značí diabetes, a vy i takovou hodnotu udáváte po jídle. Rozhodnutí by tedy přinesl orální glukózová toleranční test, nicméně již nyní jsem přesvědčen, že vaše porucha glukózové tolerance není příčinou vaší slabosti.

  Z vyšetření je nutné opakovaně přeměřit krevní tlak, abyste jej neměl příliš nízký nebo třeba i vysoký. Dále je nutné vyloučit chudokrevnost (krevní obraz) a mělo by se provést základní biochemické vyšetření včetně CRP, abychom vyloučili nějaké závažnější onemocnění. Dále EKG, případně pečlivý poslech plic a srdce.

  Pokud ale budou výsledky více méně negativní, doporučuji vám zejména pravidelný trénink a zvyšování vaší odolnosti, i když pochopitelně pomalu, nic nepřehánět. Někdy bývá i únava po dříve prodělaném virovém onemocnění. Někdy se tomu říká chronický únavový syndrom, ale je to diagnóza zapeklitá, protože se často nic konkrétního nezjistí a člověka to psychicky nahlodá, takže se pak cítí unaven čím dál více.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Již přes rok mám po usnutí (i ve dne) úplné sucho v puse a suché oči. Oči nemohu otevřít, řežou a musím se napít a držet vodu v ústech. Pokud se zbudím, nechám zavřené oči, myslím na něco, po 10 minutách se začnou tvořit sliny i slzy. Byla jsem na vyšetření na sjögrenův syndrom, neprokázáno, začala jsem trpět na záněty spojivek, které jsem nikdy do 54 let neměla, až před rokem. Jitka

  Odpověď

  Milá Jitko, především předpokládám, že máte diabetes, ale ten že je dobře vyrovnaný, takže vylučujete možnost, že by špatně léčený diabetes mohl být příčinou té suchosti.

  Sjögrenův je dobré vyloučit, protože ten postihuje zejména slinné žlázy, ale jedná se o autoimunitní onemocnění, podobně jako diabetes 1. typu, a obě poruchy se mohou vyskytovat současně, i když se jedná o odlišná onemocnění. Prokázat ale tento syndrom není vždy jednoduché, existují i varianty, kdy běžné imunologické testy jsou negativní.

  Jinak vám tedy doporučuji:

  Dbejte o to, abyste dostatečně pila.

  Pijte také po doušcích i před spaním, případně i trochu v noci.

  Zkuste používat nějaké cucavé bonbóny bez cukru.

  Do očí si před spaním a případně i v noci kapejte kapky, které jsou určené na léčbu „syndromu suchého oka“.  Svým složením se podobají slzám, ale obsahují další látky, které pomáhají udržovat vlhkost pod víčky. Některé jsou ale na předpis. Někdy může pomoci i mast, ale problém je v tom, že pokud se pak potřebujete dívat, tak to moc nejde.

  Je třeba vyloučit také alergii na nějaké látky v okolí, nejčastěji na pyl. To se ale týká zejména těch očí. Jinak ale příznaky mohou být podobné jako při syndromu suchého oka, jen léčba je zcela jiná.

  Někdy se může jednat i o vedlejší účinek některých léků, např. na vysoký krevní tlak nebo proti depresi.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Týká se muže ve věku 42 let - netýká se mě dotazovatelky.

  Glykémie v hodnotě (úplně první měření) 17. Můj dotaz, zdali škodí pití piva, v jakém denním množství nevadí?! Hana

  Odpověď

  Milá Hano,

  Pivo samo o sobě není žádný jed, a to ani pro pacienty s diabetem. Obsahuje v sobě ale poměrně dost kalorií a také sacharidy. Kromě toho samozřejmě obsahuje alkohol, a ten s klidným svědomím nemůže doporučovat žádný lékař. Tedy vše s rozumem, při diabetu zvlášť.

  Jistě záleží na tom, jak ona osoba, které se to týká, zvládá svůj diabetes a jak je léčena. Správně je nutné pivo započítat to celkového limitu kalorií a zejména sacharidů. Obsah sacharidů v pivu  je různý, ale např. Plzeň 12 ° obsahuje v 500 ml asi 25 gramů, což je hodně. A s tím je nutné počítat. Bez dalších opatření bude tedy zvyšovat glykémii a navíc může to vést k obezitě.

  Dobře vyrovnaný diabetik může v přiměřené míře pít pivo, ale obsah sacharidů musí započítat do svého dietního plánu. Pokud jde např. o pacienta s diabetem 1. typu, tak si trochu přidá inzulínu nebe ubere sacharidy v příloze. Jde-li o osobu s diabetem 2. typu, musí především myslet na obezitu, ale také musí předcházet tomu, aby pivo zvyšovalo glykémii.

  Mám ale obavu z jedné věci: Disciplinovaný a vyškolený člověk s diabetem na tyto věci sám přijde. Když se ale někdo ptá tak, jako vy, tak v tom pociťuju velkou touhu po tom pivu a sklon k malé disciplíně. Po jednom pivu člověk často dostane chuť na další a tak dále. Navíc ztrácí ostych, a dokonce si dá nějaké jídlo navíc, které glykémie dále zvyšuje.

  Existuje také docela dobré tzv. „diapivo“. To sacharidy skoro vůbec neobsahuje (protože jsou všechny zkvašeny na alkohol). V malé míře může být dobrým doplňkem pro rozumné osoby, ale je zejména nutné dávat pozor na obsah alkoholu, stejně jako u ostatních osob. Některá diapiva jsou dokonce velmi dobrá, ale v hospodě je nemají.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, již od října 2020 mám na jazyku povlak a většinou sucho. Navštívil jsem obvodní lékaře 3x, zubaře 4 x, ORL 1x, kontrola žaludku, dotaz na lékaře cukrovkáře, moje léčba STADAMET, dotaz u lékaře prostata lék Tamsulosin HCI Sandoz, odebraný stěr z jazyka 2x, odebraná krev. Výsledek bohužel žádný.  Jiří

  Odpověď

  Milý Jiří, pocit sucha v ústech a povlak a pálení jazyka, to vše může být způsobeno více poruchami, zdaleka nikoliv pouze diabetu, tedy špatně léčeným diabetem.

  Předpokládám, že běžné poruchy, jako je například kvasinkový zánět v dutině ústní by ORL lékař rozpoznal. Také se domnívám, že špatným vyrovnáním diabetu to nebude, na to by vás váš dialektolog upozornil.

  Podobné obtíže mohou být způsobeny různými interními chorobami nebo nedostatkem vitaminů či železa. Může to působit např. také špatná či dráždivá zubní protéza.

  Navrhuji vám, abyste zkusil nejprve následující: užívejte nějakou dobu některý multivitaminový přípravek, který obsahuje také přídavek železa a vitamin B12. Zároveň dbejte na ústní hygienu a zejména si dutinu ústní často vlhčete, např. častými výplachy vodou či pitím malých dávek tekutin, aby byl jazyk vlhký. Někdy tento pocit vyvolává i samotný Stadamet. Je to ale lék dobrý, a proto se jej zbytečně nezbavujte.

  Pokud se stav nezlepší, měl byste podstoupit celkové interní vyšetření k vyloučení některé přidružené choroby.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, manželovi byl v prosinci 2020 diagnostikován tumor na slinivce. V polovině ledna prodělal operaci, kde mu byl odstraněn kousek žaludku, slinivka, slezina, žlučník (po histologickém vyšetření naštěstí byl tumor ještě benigní). Díky tomu, že nemá slinivku, je nyní diabetik na inzulínu. Dle sdělení jeho ošetřující diabetoložky prý nemá nárok na plnou úhradu pojišťovnou na senzor, čtečku (např. Freestyle libre) atd. Můžete mi, prosím, sdělit, zda opravdu nemá nárok, když dle jeho zdravotního stavu je vlastně diabetik 1. typu, kteří na to nárok mají? Jaký je tedy rozdíl mezi diabetikem 1. typu a sekundárním diabetikem? Dle sdělení VZP je prý možné ho zařadit do nějaké výjimky, aby na tyto zdrav. pomůcky měl nárok. Mnohokrát Vám děkuji za vysvětlení a případný návod na možnost úhrady pojišťovnou.

  Odpověď

  Vážená paní, adresuji svoji odpověď vám, protože vy jste ten, kdo se ptá, i když se jedná o manžela.

  Diabetes, který vzniká po odstranění slinivky břišní, patří do širší skupiny, která se označuje jako "jiné specifické typy diabetu". Není to tedy diabetes 1. typu, což je onemocnění autoimunitní, ani diabetes 2. typu. Ve svém důsledku ale připomíná značně diabetes 1. typu, protože také zcela chybí sekrece inzulínu. Ba co více, chybí nejen buňky, které tvoří inzulín, ale také buňky, které vyrábějí další důležitý hormon, a to glukagon. Glukakon je hormon kontraregulační, který glykémii naopak zvyšuje a pomáhá tělo chránit v případě hypoglykémie.

  Diabetes vzniklý po odstranění pankreatu je zpravidla značně kolísavý a hrozí časté hypoglykémie při inzulíové léčbě. Ještě navíc je často provázen odstraněním části žaludku a dvanáctníku, takže nepravidelné je často i vstřebávání sacharidů ze střeva.

  Senzory nejsou pomůcky, na které má určitý typ pacientů automaticky "nárok". Pro jejich předpis není nutná pouze samotná diagnóza, ale také to, že pacient je umí náležitě používat a že reálně přispějí ke zlepšení vyrovnání diabetu.

  Pokud má váš manžel diabetes kolísavý a není to způsobeno jeho nedisciplinovaností, může mu lékař senzory typu FreeStyle Libre předepsat. Je ale nutné jej náležitě zaškolit a ověřit, že je používá kvalifikovaně a že přispívají ke zlepšení jeho diabetu. Jejich úhrada se započítává do celkové spotřeby pomůcek na léčbu diabetu a celková výše těchto nákladů nemůže překročit 60 tis. Kč. Nárok tedy není automatický, lékař jej musí zdůvodnit a ověřit. Pokud by se podařilo dosáhnout dobrých výsledků s použitím například 4-5 denních měření, nemělo by smysl mnohem dražší způsob měření glykémie předepisovat. Nicméně obecně mám za to, že v případě diabetu po pankreatektomii to má smysl, pokud opravdu je pacient ochoten a schopen jej správně používat. Pokud by se později ukázalo, že pacient senzory používá neadekvátně či případně se ani dostatečně neinformuje o hodnotách, které přístroj naměří, pojišťovna pak může senzory přestat hradit.

  Pokud by se později ukázalo, že váš manžel má navzdory používání systému Freestyle Libre závažné hypoglykémie, bylo by vhodnější používat senzory, které nejen glykémii ukazují, pokud ji pacient chce znát, ale také samy informují pomocí poplašných hlášení, že například hypoglykémie hrozí, takže pacient může hypoglykémii včas předejít. Takovéto aktivní varování systém Fresstyle Libre neumí.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Obecné"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Pravidla poradny

Dříve, než položíte svůj dotaz, vyhledejte si, prosím, zda ten samý nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Návod "Jak na to" naleznete v sekci Vyhledávání v dotazech. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejňovány, stejně jako odpověď na ně. Neuvádějte, prosím, celé své jméno. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky působí pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!