Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Obecné

865 dotazů

  • Dotaz

    Dobrý den, po zvýšené ranní glykemii jsem byla odeslána do dia poradny, pár dní se již měřím glukometrem, mám z toho strašné nervy, nikdy jsem nejedla nějak nezdravě, občas malá neřest v podobě sladkého, ale nic velkého. 10.7. mám jít na další kontrolu, ať jsem připravena, chtěla bych názor na současně mnou naměřené hodnoty. Podotýkám, že mám doma již 6 měsíční miminko, které mi moc odpočinku a spánku nedopřeje, tak ranní měření odpovídá cca 3 hodinám spánku, jestli i tento faktor může mít vliv. Krásný den. Jana
    výška: 162 cm váha: 55 kg těhotenství: 14. týden

    Odpověď

    Milá Jano, konečně se ke mně dostala i příloha s naměřenými hodnotami, takže mohu lépe odpovědět. Jste tedy asi půl roku po porodu a byla vám zjištěna vyšší glykémie na lačno. Nepíšete sice, zda jste nějakou poruchu s hodnotami glykémie měla už během těhotenství, či zda se o tom dovídáte až nyní, ale nyní to rozhodně nevypadá nijak divoce. Jenom ojediněle máte hodnotu na lačno vyšší (5,9 mmol/l), než je norma, a to ještě ani není jisté, zda jste skutečně byla na lačno, když během noci asi často vstáváte a možná i něco jíte. Po jídle jsou hodnoty také v pořádku. Můžete se tedy uklidnit a očekávat, že při příští kontrole budete spíše pochválena. Diabetes podle všeho nemáte a nemáte zřejmě ani poruchu glukózové tolerance.

    Chtěl bych vás na závěr pozdravit jako vy mne. Ale místo krásný den vám raději přeju "klidnou noc".

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, před víc jak měsícem jsem začla mít bolesti žaludku. Mám za sebou 2x gastro a 1x uktrazvuk výsledek je prý gastroparéza. Stále se nemohu vrátit do práce, protože mám hrozné bolesti. Zkusila jsem dietní jídlo, koupí ovoce i zeleninu, přestala jsem pít kávu, nejím div ne ani smažené, ale stejně mě po jídle i bez něj žaludek bolí. Beru dva léky, jeden na rychlejší vstřebávání jídla a druhý na zmírnění překyselení. Cítím se stále plná, pálí mne žáha a mám stále překyselený žaludek a jídlo se vrací zpět. Obvodní lékařka mi řekla, že jiná vyšetření nejsou . Ale já se potřebuju vrátit do práce, ale hlavně potřebuju fungovat pro děti, ne, ležet v křečích. Prosím o nějakou radu. Jsem diabetička 21 let, nikdy jsem netrpěla dlouhodobě vysokým cukrem. Poslední 2 roky řeším nevysvětlitelná hypa. Předem děkuji za rady. Barbora
    věk: 35 let výška: 157 cm váha: 85 kg

    Odpověď

    Milá Barboro, z toho, co píšete, usuzuji, že máte diabetes 1. typu a pícháte si inzulín. Sice uvádíte, že příliš vysoké glykémie jste nemívala a nemáte, ale mě by mnohem víc zajímalo, jak vám kolísají glykémie a jaký máte glykovaný hemoglobin. Pravděpodobně jste byla již vyšetřena, nemáte tedy snad žádné větší abnormality v biochemickém vyšetření a nic významného nebylo zjištěno na gastroskopii a při ultrazvukovém vyšetření břicha.

    Trápí vás ale pálení žáhy a to skutečně svědčí na překyselení žaludku, řečeno laicky. Možná vás z toho pálí i jícen, když částečně dochází k refluxu (zpětnému chodu) žaludeční šťávy do jícnu.

    Diagnóza gastroparézy se samozřejmě nabízí, protože ta je poměrně častá u déle trvajícího diabetu, zvláště špatně léčeného. Také se ale na ni kdeco svádí. Tato porucha se navíc často sama upravuje, pokud člověk není příliš rozkolísaný duševně, po stránce diabetu a po stránce životního stylu.

    Já bych vám ale nyní doporučoval následující:

    * Snažte se trochu uklidnit a vyjasnit si, co a proč vás trápí. Pokud něco z toho vyřešíte nebo si řeknete, že to zase není tak vážné, tak se možná trochu zklidníte a to vám může ulevit i od vašich zažívacích obtíží. Nervozita, trápení a chaotický život - to vše nejen zhoršuje vyrovnání diabetu, ale často se to projevuje pálením žáhy a zažívacími obtížemi. Já vím, řekne se to snadno. Ale vždycky se dá něco udělat.

    * Pečlivě si kontrolujte diabetes a měřte si glykémie. Hypoglykémie jsou možná častější proto, že někdy se nemůžete pořádně najíst, nebo dokonce jídlo vyzvracíte. Dávkujte si tedy inzulín i s ohledem na toto.

    * Jezte pravidelně menší porce a jezte v klidu. Nejezte žádná složitá a tučná jídla, smažená jídla a alkohol nyní nejsou také vhodná.

    * Léky "na překyselení žaludku" berte pravidelně a v dostatečné dávce. Přípravků existuje více, tak mezi nimi doporučuji např. Omeprazol 2x denně 20 mg, možná by se přechodně hodilo i 2x 40 mg. Možností je ale více, musíte se poradit se svým lékařem. Léky tohoto typu jsou osvědčené.

    * Na "lepší pohyblivost žaludku" při diabetické gastroparéze existuje více léků, ale žádný nefunguje perfektně. Dá se to vyzkoušet, ale já vám více doporučuji tu snahu o klid, pravidelné jídlo v menších porcích a dobré vyrovnání diabetu, pokud možno bez hypoglykémií. To funguje lépe.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, rozhodl jsem se pro ketodietu a po třech dnech mi stoupla hodnota z cca 6,5 na 8,5 mmol/l, užívám Siofor, Warfarin, Allopurinol, Atorvastain. Mohu pokračovat v dietě, nebo to mám ukončit? Děkuji za odpověď. Ladislav
    věk: 65 let výška: 187 cm váha: 130 kg

    Odpověď

    Milý Ladislave, podle několika glykémií toho mnoho nepoznáte. Bude potřeba, abyste se více měřil a podle toho si uděláte názor. Máte dost velkou nadváhu a tak nějaké razantnější dietní opatření je určitě na místě. Já sám nejsem zastánce přísné ketogenní diety u pacientů s diabetem, ale většinou je lepší jakákoliv dieta, než žádná. Vy byste měl zejména omezit kalorický příjem. Na to ketogenní dieta příliš ohled nebere a je založena především na velmi přísném omezení sacharidů, za což vám dovoluje celkem volnou konzumaci bílkovin a dokonce (podle typu diety) i tuků. Osobně bych vám doporučoval nejít do žádného extrému. Omezte výrazně příjem sacharidů, ale neeliminujte je úplně. Zároveň bílkoviny jezte přiměřeně, nikoliv nadměrně, a tučné kalorické složky pokud možno vynechejte.  Sledujte občas svoji glykémii, u které bych spíše čekal, že vám časem klesne. Pokud nebudou ale hodnoty nad 10, tak bych dietu nepřerušoval.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, otec je v nemocnici po operaci páteře . Před operací měl cukr 5,3 mmol/l. V nemocnici už po příjmu mu začal stoupat a teď má 7,9. Cukr skoro nejí ani před tím, nadváhu nemá. Čím to může být? Děkuji. Renata
    věk: 68 let výška: 177 cm

    Odpověď

    Milá Renato, na vaši otázku nemohu dát jasnou odpověď. Diabetes je obecně u nás časté onemocnění a mnoho lidí o něm ani neví. Zvláště ve vyšším věku pak má řada lidí jenom porušenou glukózovou toleranci. Ta se při běžném vyšetření nemusí zjistit, ale projeví se při nějaké zátěži. Tou zátěží jsou např. stres, malá pohyblivost (ležení), operační zákrok a někdy také léky, které se v souvislosti s operací podávají.

    Je dost možné, že až se váš otec zotaví, začne se běžně pohybovat a bude doma pokračovat ve zdravém stravování, tak se glykémie zase upraví.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, rapidně, rychle, jsem se stala z diabetičky 2. typu, diabetičkou 1. typu. Nic jsem neporušila. Užívala jsem 2 roky Metformin a Trajentu ( postupně jsem ubývala na váze až o 12 kg) po dvou letech najednou ze dne na den, jsem měla cukr 26, byl mi nasazen inzulin 4x denně (Novorapid a noční Levemir). 2 měsíce si píchám. Cukr lítá nahoru a dolů. Snažím se to měřením a logikou regulovat. Lepší se to, ale přesto lítá. K Novorapidu užívám 2x denně Metformin. Ten ráno tak nějak sedne (musím hlídat) večerní, kombinace ( Metformin a inzulín) už začíná být problém. Hladina cukru padá, i když večeřím. Zkusím vyřadit večerní inzulin, ale užívat dál Metformin. Snad je to tak správně. Inzulíny: 3, 4, 2,9. (9 mmol noční) 2j je ten večerní s kombinací Metforminu. Učím se, zkouším a hlavně měřím. Signál u Hypo, zpravidla nemívám. Ale vypočítám dle času a jídla. Nyní hypo není časté. Dělám vše správně? A hlavní otázka, jde léčit, či nějak ovlivnit, aby funkce slinivky pracovala lépe? (Moje váha se začíná srovnávat zpět nahoru) Děkuji za odpověď. Ivana
    věk: 57 let výška: 168 cm váha: 60 kg

    Odpověď

    Milá Ivano, podle všeho máte od počátku diabetes 1. typu. Ten může vznikat různě rychle a v různém věku. Jak se můžete dočíst i na našem webu, vzniká tím,  že beta buňky pankreatu, kde se inzulín tvoří, podléhají postupně zániku, na kterém se podílí váš imunitní systém. Velmi často tyto buňky zaniknou zcela a člověk je pak odkázán na inzulín injekční. To, co beta buňky dělají zcela přirozeně a automaticky, se musí naučit člověk řešit vlastní hlavou. Musí si měřit glykémie a podle toho odhadovat, kdy a kolik inzulínu si má podat. Není to jednoduché, ale dá se to naučit, člověk jen musí chtít. Potřebuje k tomu edukaci od svého diabetologa, od diabetologické sestry, a také by si měl prostudovat nějaké příručky pro pacienty.

    Inzulín se podává zpravidla ve 4 denních dávkách, někteří pacienti používají inzulínovou pumpu. Glykémii je dobré měřit 4x i častěji denně, v dnešní době jsou ale k dispozici i kontinuální ukazatele hladiny krevního cukru v podkoží.

    Metformin je lék, který se používá k léčení diabetu 2. typu. Zlepšuje citlivost tkání vůči inzulínu. U diabetu 1. typu se nepoužívá, nebo jen výjimečně, např. u obézních pacientů. Tento lék sám o sobě zpravidla nezpůsobuje hypoglykémii. Vy, podle mého názoru, nyní metformin nepotřebujete.

    Je dost pravděpodobné, že vzhledem k tomu, že u vás se diabetes rozvíjel pomalu, ještě přetrvává schopnost produkovat vlastní inzulín. Proto vám zatím stačí tak malé dávky inzulínu. Někdy se také stává, že po nasazení inzulín se přechodně tvorba vlastního inzulínu zlepší, což se může projevovat hypoglykémiemi a dávky inzulínu je potřeba snižovat. Vy nyní potřebuje se pořádně naučit starat se o diabetes, měřit si glykémie (nebo si vyžádat předpis senzoru pro kontinuální sledování). Určitě to zvládnete a určitě to nebude tak namáhavé, jak se to zpočátku zdá. Pro vaši slinivku toho příliš udělat nemůžete. Jedná-li se o autoimunitní diabetes 1. typu, není na toto onemocnění dosud žádná ověřená léčba, která by ztrátu beta buněk pankreatu zastavila nebo navodila jejich regeneraci.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, zadávala jsem již dotazy do Vaší poradny, které mi byly zodpovězeny pod názvy "Stanovení diabetu" a "Vysazení cukru v jídle a glykovaný hemoglobin". Ve své poslední odpovědi jste mi sdělil, že bych ze 77 kg klidně mohla zhubnout ještě na 68 až 70 kg, což se mi téměř podařilo. Nyní po dalším roce a půl vážím 71 kg a celou tu dobu si tuto váhu udržuji. Připomínám, že celkově jsem tak zhubla z 95 kg od roku 2018 a tímto hubnutím jsem porazila začínající diagnózu cukrovky (měla jsem dlouhý cukr 45, upravil se mi tlak, cholesterol, tuky). Po dnešní kontrole jsem však v šoku - nechápu, proč se mi zvedla ranní glykemie i cholesterol. U lékařky naměřen cukr nalačno 5,9 a cholesterol celkový 7, HDL non 5,44 a LDL 4,75. Pouze tuky triglyceridy zůstávají 1,51. Také krevní tlak mírně stoupl. I když mám tzv. syndrom bílého pláště, pozoruji to i při domácím měření, kdy ráno jsem mívala okolo 120/80 a nyní i ke 140/85. Při domácím měření glukometrem jsem občas též zaznamenala nalačno až 5,8, po jídle pak málo přes 6. Jelikož u lékařky byl dlouhý cukr 38, napsala mi, že diagnoza DM není prokázána, nad vyšším údajem nalačno se nijak nepozastavila, ani mi nevysvětlila, proč se zvýšil i cholesterol, jen, že to může být genetické. Mně to však nedá spát a nevím, jak si tato zhoršení vysvětlit, neboť se stravuji stále stejně zdravým způsobem, jakým jsem dokázala zhubnout i se stále hodně pohybuji a cvičím, při procházkách střídám rychlejší chůzi s během. Dost mě to trápí, protože už zdravěji jíst nedokážu, stále dbám na hodně zeleniny, zdravé tuky a cukr už dva roky vůbec nepoužívám, sladím pouze dia chromem, čekankovým sirupem a občas medem. Můžete mi prosím vysvětlit, proč s dosažením téměř ideální váhy (a opravdu výměnou celého šatníku i obdivem ostatních), které jsem dosáhla cíleně, nikoliv tedy nějakými zdravotními obtížemi, došlo ke zhoršení ranní glykémie a zvýšení cholesterolu? Je možné, že přesto dostanu časem cukrovku a už nebudu pro to nic schopna udělat, že přesto budu mít něco jako metabolický syndrom? Může to vše mít nějakou souvislost s hypotyreozou a užívám Euthyroxu 75? Mám stanovené protilátky ATPO 32,5, takže na bázi autoimunní tyreoiditidy, ale léčím se již 8 let, tedy dávno před zhubnutím. Po zhubnutí před dvěma lety mi TSH kleslo na 0,574, nyní opět stouplo na 4,212, dávkování lékařka ponechala. Děkuji mnohokrát za Vaši odpověď.
    věk: 62 let výška: 173 cm váha: 71 kg

    Odpověď

    Milá Heleno, doufám, že přeháníte, když píšete, že jste v šoku. „V šoku“ v příznivém slova smyslu snad mohou být jen vaši přátelé, když vidí jak jste hezky zhubla a že to nenabíráte zpět.

    Diabetes u nás postihuje skoro 10% lidí a nedá se jen tak lehce říci, že si za to všichni mohou sami. Ve vašem případě jde o diabetes 2. typu a ten vzniká z nepoměru mezi citlivostí tkání vůči působení inzulínu (která je snížená) a schopností beta buněk pankreatu čelit tomu dostatečnou sekrecí inzulínu. Tělesný pohyb, redukce hmotnosti a zdravá dieta zejména zlepšují citlivost tělesných tkání k působení inzulínu. To platí u obézních pacientů s diabetem, u pacientů s nadváhou a porušenou glukózovou tolerancí, ale i u tlouštíků, kteří diabetes vůbec nemají.

    Přiměřená hmotnost, dostatek pohybu a zdravá dieta prostě prospívají všem, v nemoci i „ve zdraví“. I tak se ale může stát, že schopnost produkovat inzulín klesá a že se může vyvinout diabetes 2. typu.

    Vy navíc máte po zhubnutí jenom poruchu glukózové tolerance, která zatím nepotřebuje jinou léčbu než režimová opatření, pokud je vydržíte dodržovat.

    Snížená citlivost tkání vůči působení inzulínu se odborně nazývá „inzulínová rezistence“. V různé míře je to v naší populaci poměrně běžný jev, který se navíc pojí se sklonem k nadváze, ke zvýšené hladině krevních tuků a zvýšenému krevnímu tlaku. Toto vše je určitým rizikovým faktorem vzniku diabetu a kardiovaskulárních onemocnění. Vše se dá většinou dobře „léčit“ zdravou životosprávou, ale na jednotlivé složky tohoto syndromu je nutné dbát individuálně.

    Pokud jde o prevenci diabetu, učinila jste již dost. Hlavně v tom vydržte.

    Obezitu jste také celkem dobře zvládla.

    Hladiny cholesterolu máte ale zvýšené. Dietní opatření zatím nepostačují. Proto by asi byla vhodná léčba některým z řady léků, které jsou k tomu k dispozici a jsou dobře osvědčené. Na prvním místě se nabízejí léky ze skupiny tzv. statinů, pravděpodobně byste takový lék měla brát a jeho dávka by se postupně upravila podle hladin cholesterolu. Jedná se zejména o tzv. LDL-cholesterol, tedy nikoliv tzv. HDL-cholesterol.

    Dále je vhodné mít krevní tlak blízko normě, tj. okolo 120/80 a při hodnotách opakovaně nad 130/90 je již vhodná léčba.

    Konečně, neměla byste kouřit.

    Zvýšená hladina cholesterolu může být jedním z projevů snížené funkce štítné žlázy. Vy ale léčená jste. Je těžké váš stav hodnotit na dálku, ale pokud máte hladinu thyreostimulačního hormonu (TSH) 4,2 mIU/l, možná by bylo vhodné dávku Euthyroxu zvýšit.

    Tak hlavu vzhůru a hodně radosti z nového šatníku. Staré šaty dejte na charitu, abyste se do nich už nemohla vrátit.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, můj zdravotní problém trvá několik let, nyní už se snad konečně našla příčiny, ale ráda bych se zeptala, zda následující svědčí spíše pro cukrovku, či pro jinou poruchu hospodaření s glukózou: Asi 4 dny jsem držela protikvasinkovou dietu bez cukrů (rozsáhlá mykóza v hltanu, která musí být přítomná několik let, nediagnostikovaná a neléčená) a nalačno jsem měla hodnotu krve z prstu 8,3. V souvislosti s tím, mě napadaly zajímavé hodny z testu před 4 lety při OGTT v těhotenství: hodnoty nalačno 4,7, po 1 hodině 4,6 a po 2 hodinách 6,1. Před 2 lety OGTT v druhém těhotenství sice nalačno hraniční, ale cukrovka vyloučena. Před rokem opět hraniční hodnota nalačno a zvýšený kortizol. Vše bez jakékoli indikované léčby, vitamíny a minerály v normálu. Já sama nepociť projevy cukrovky, výrazně mě však sužuje mykóza hltanu, diagnostikovaná před týdnem (dávení, pachuť v ústech, nechutenství, nemožnost se pořádně čehokoli najíst). Zhubla jsem během roku z 64 kg na 45 kg. Cukrovka či jiná porucha? Mohou s tím souviset hormonální změny? - 2 těhotenství a 2 kojení do cca 2 let věku. Nyní by se měla po letech konečně nasadit nějaká léčba. Děkuji. Klára
    věk: 32 let výška: 167 cm váha: 50 kg

    Odpověď

    Milá Kláro, nějak se na našem webu v poslední době hromadí složité dotazy, na které není možné odpovídat bez podrobnějších informací o zdravotních problémech a dosavadních nálezech u dotazovatele.

    Pro začátek mě napadají 2 podstatné věci:

    1. Byla jste celkem štíhlá a nyní jste ještě výrazně zhubla na 45 kg. Pokud v tom není vysloveně váš úmysl (možná i skrytý), tak to v podstatě znamená nějaký vážnější zdravotní problém. Člověka by pochopitelně napadl diabetes, ale vy udáváte glykémii na lačno 8,3. To je hodnota zvýšená, nicméně nikoliv natolik, aby to vedlo k hubnutí. Navíc by tato hodnota měla být ověřena v laboratoři, a to alespoň ještě jednou, ale raději opakovaně. Udáváte také zvýšený kortizol, ale jednak neudáváte přesnou hodnotu, ale zvláště neudáváte, za jakých okolností byla tato hodnota zjišťována. Kortizol se musí měřit v klidových podmínkách ráno, nebo se pak provádí složitější testy. Domnívám se tedy, že diabetes spíše nemáte, nebo jen lehčí poruchu.
    2. Hubnutí může mít celou řadu příčin. Může jít o problém ve vašem zažívacím ústrojí s poruchou trávení, o chronické průjmy apod. Hubnutí vyvolává také řada závažných onemocnění, kdy ale má člověk většinou nechutenství. Nechutenství může být ale také duševního půdu.

    Co máte na mysli chronickou mykózou hltanu mi také není jasné. Kvasinky se v dutině ústní vyskytují běžně a většinou to nic neznamená. Někdy opravdu se výrazně pomnoží a působí obtíže. Bývá to např. po léčbě širokospektrými antibiotiky, při déle trvajícím nevyrovnaném diabetu a také při poruchách imunity. Jde ale zpravidla o akutní záněty a nikoliv o chronický stav. Je-li tomu tak, mykóza se léčí antimykotickými léky a žádná dieta na to nefunguje.

    Co byste tedy měla udělat:

    Glykémie by měla být vyšetřena na lačno po celonočním hladovění a dále řekněme jednu hodinu po snídani s obsahem asi 60 g sacharidů. Místo toho by mohl být proveden glukózový toleranční test, ale ta snídaně je jednodušší.

    Pokud opravdu takto hubnete, potřebujete kontrolní vyšetření internistou. Měl by být vyšetřen krevní obraz, provedena kultivace na mikrobiologii z hltanu, CRP a základní biochemie. Internista by pak posoudil, zda bude dále vhodné vyšetření rozšířit.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobry den, chtěl bych se zeptat a zároveň prosím o radu. Když chodím běhat a mám před během cukr kolem 10 až 14 mmol, tak po běhu mám i 5 mmol. Pak mě cukr (i když se nenajím) vylítne klidně na 18 mmol. Zkoušel jsem různé svačiny před běháním, ale asi pořád špatně. Jde poradit, kde v jídle, zřejmě, dělám chybu? Díky Daniel
    věk: 40 let výška: 185 cm váha: 84 kg

    Odpověď

    Milý Danieli, neděkujte. Nedokážu vám dát jednoduchou odpověď. Dávkování inzulínu a jídla je nutné vyzkoušet a zavést si určitá pravidla, která mohou být u každého jiná. Je ale při tom nutné vycházet z několika jasných poznatků, tedy pokud se jedná o diabetes 1. typu:

    1. Člověk nemůže být bez inzulínu a to ani když intenzivně sportuje. Určitá hladina inzulínu je trvale nutná. Sport sice může glykémii snížit, ale nedokáže bez inzulínu udržovat normální metabolismus.
    2. Intenzivní a zvláště delší fyzická námaha vede u diabetika k poklesu glykémie. U zdravého člověka je tento pokles vyrovnán tím, že se na chvíli zastaví produkce inzulínu a cukr se začne v krvi novotvořit ze zásobních látek. U diabetika 1. typu ale záleží na tom, kolik je v těle injekčního inzulínu. Jednou podaný inzulín se bude uvolňovat do krve a může zabránit novotvorbě glukózy v krvi. Proto může dojít snadno k hypoglykémii.
    3. Injekčně podaný inzulín se různou rychlostí vstřebává z podkoží do krve. Může tam být i zásoba větší, než si člověk někdy představuje. Sport vede k lepšímu prokrvení tkání, což může zlepšit vstřebávání inzulínu a potažmo vést k jeho neočekávanému nadbytku a hypoglykémii při sportu.

    Z bodů 2 a 3 vyplývá, že před plánovanou delší sportovní zátěží je vhodné přechodně snížit dávku inzulínu. Inzulín ale nelze vynechat, určitá bazální dávka musí v těle být. Při protrahované zátěži je vhodné něco malého s obsahem sacharidů sníst. Může to být pečivo, Tatranka, někdo upíjí sladkou limonádu po malých dávkách.

    Když si ale člověk sníží dávku inzulínu a ukončí fyzickou zátěž, inzulín pak může v těle chybět a glykémie stoupá. To může být i váš případ.

    Také je nutné počítat s tím, že po dlouhé zátěži, třeba běhu na 15 km či celodenním výletě na kole se mohou v těle vyčerpat zásobní látky. Následovat pak může neočekávaná noční hypoglykémie.

    Já osobně považuji za velmi důležité předejít při fyzické zátěži hypoglykémii. Ta vás totiž přinutí sníst cukr nebo něco sladkého a často to vede k následné hyperglykémii, která se špatně koriguje. Je proto lepší včas dávku inzulínu snížit a případně průběžně něco menšího sníst.

    Moc také doporučuji senzor hladiny krevního cukru. Ten průběžně ukazuje, že hladina cukru klesá a naučí vás se včas a jen málo se najíst.

    Doporučuji vám také navštívit edukační stránky Centra diabetologie IKEM. Tam najdete stručné a užitečné informace.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Zobrali ma na pohotovosť, lebo som odkvacol v aute, všetky vyšetrenia ako CT, MR, EEG boli negatívne . Ako má zobrala sanitka a spravili mi rozbor krvy cukor som mal 9,3 a kreatín 130, bolo tak hneď ráno nejedol som a ani nepil. Môžu ma liečiť ako epileptika?? Jaro
    věk: 45 let výška: 194 cm váha: 93 kg

    Odpověď

    Milý Jaro, ještě že mám kolem sebe Slováky, kteří mi vysvětlili, co to znamená „odkvacnuť“. Ale stejně vám nemohu spolehlivě odpovědět. V podstatě o vašem zdravotním stavu nic nevím a příčin, proč jste „odcvakol“ může být řada. Zjistili vám vyšší glykémii a vyšší hodnotu kreatininu, ale nejsou to žádné kritické hodnoty, které by váš stav vysvětlili. Kdybyste se aspoň ptal, zda vás mohou léčit jako diabetika, to bych ještě dovedl „okecat“. Epilepsie je ale složitý stav a stejně jako cukrovka může mít řadu příčin.

    Kdybyste měl diabetes a byl léčen inzulínem či léky, které mohou vyvolat hypoglykémii, tak bych na prvním místě uvažoval, že se mohlo jednat o hypoglykémii, i když nakonec jste měl glykémii zvýšenou.

    Myslím, že pokud váš stav nebyl pro epilepsii typický a ani žádné neurologické vyšetření potom nic neprokázalo, tak bych vám ještě diagnózu epilepsie nepřisuzoval. Možná snad pokud by se podobný nevysvětlený stav opakoval, ale o tom nepíšete.

    Já vám navrhuji, abyste byl nějakou dobu opatrný, raději neřídil auto a počkal, zda bude vše v pořádku. Pokud se nic podobného nebude opakovat, tak asi spíš epilepsii mít nebudete.

    Glykémii jste měl zvýšenou, ale to se může v kritickém stavu přihodit, takže diabetes ani nemusíte mít. Jedna hodnota k potvrzení nestačí. Víc vám nepovím, stejně jako vy, který jste mi toho také mnoho neřekl. A zdravím na Slovensko.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, v r. 2013 jsem byl na operaci nádoru tl. střeva /amputace esovité kličky od r. 2014 jsem pak prodělal chemoterapie - po osmé mi musely být přerušeny, neboť se vyskytl diabetes II stupně, t.j. od 2014 doposud - pod lékař. dohledem co 4 měs od 02/2020 jsem začal užívat 1+1 Synjardy - viz příl. při kontrole v 06/2020 výrazné zlepšení. Max. se snažím zdravě jíst a denně potřebně ca 1h sportuju/chůze. Lze pak takto dosáhnout v budoucnu 1/ snížení denních dávek ev. úplné omezení? Uvítám každé další doporučení děkuji

    ještě doplňuji:

    JARDIANCE/SYNJARDY srovnání vhodnosti použití při diabetu II typu můj případ

    Jirka

    věk: 63 let výška: 183 cm váha: 87 kg

    Odpověď

    Milý Jirko, možná svým vlastním přičiněním, možná v důsledku prodělané nemoci, jste podle vašich doplňujících údajů zhubnul a tím se asi zlepšilo vyrovnání vašeho diabetu. Nevím, do jaké míry se to podařilo, ale pokud nejsou vaše glykémie na lačno i po jídle blízko normálního horního limitu, radil bych vám v léčbě lékem Synjardy pokračovat. Je to lék většinou velmi dobře snášený a dobře účinný. Obsahuje 2 účinné látky, které se vzájemně doplňují a kromě samotných glykémií mají i jiné příznivé efekty, např. na kardiovaskulární onemocnění a možná i na recidivy nádorového onemocnění. Pokud tedy nemáte glukózový metabolismus téměř v normě, není důvod tuto léčbu přerušovat.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!