Poradna

jak získat zpět pohodu při změně jídelníčku

Datum vložení dotazu: 08.01.2021

Ptá se: Iveta

Dotaz

Dobrý den, ráda bych se poradila, jak získat zpět pohodu, kterou jsem měla dříve po jídle. Je to asi měsíc, co jím cíleně jen 1/3 KJ, které jsem jedla dříve..... Je mi strašně. Psychicky jsem šla o 1000 % dolů. Před měsícem jsem byla prvně na obezitologii a zároveň mi byla diagnostikovaná cukrovka. Čím mám nahradit cukry a tuky, po kterých jsem se cítila blaženě? Iveta
věk: 46 let výška: 160 cm váha: 108 kg

Odpověď

Milá Iveto, léčba obezity je běh na velmi dlouhou trať a je to úkol komplexní. Samozřejmě hlavní úlohu máte vy, ale potřebujete podporu více odborníků. Prvním úkolem je přesvědčit vás, že zhubnout skutečně potřebujete. Pokud si nebudete jista, zda zhubnout skutečně chcete a jste pro to částečně změnit svůj dosavadní přístup k životu, tak budou všechny snahy odsouzené předem k neúspěchu. Vidina, že si jednou vyměníte šatník, budete v chůzi stačit svým štíhlým známým, že nebudete vystavovat svoje klouby, srdce, plíce a slinivku břišní zbytečné obrovské zátěži a pravděpodobně si značně prodloužíte život, by měla být tím bodem, na který se budete těšit a který vám vynahradí to nekonečné úsilí. Hodně lidí to nedokáže a říkají si, že raději zůstanou takoví, jací jsou, jen když jim bude dobře. A bude, ale jenom po krátkou dobu.

Hledání motivace a posilování vůle jsou hlavní důvody, proč má být součástí obezitologického týmu také psycholog. S jeho pomocí byste si měla dokázat více uvědomit to budoucí uspokojení, které získáte, když se vám alespoň trochu podaří zhubnout. Měl by vás naučit objevovat jiné životní radosti, než je pocit plného žaludku. Ostatně, pokud bych soudil podle sebe, je to pocit velmi krátkodobý. Stává se mi, že mám chuť na něco, co bych jíst rozhodně neměl, třeba na tabulku čokolády. Když ale podlehnu, jsem vzápětí tam, kde jsem byl. Mám znovu chuť na další čokoládu, ale navíc mám vztek, že jsem zase doplnil tolik zbytečných kalorií, kterých jsem se před tím zbavil sportem. Skutečné uspokojení to není, alespoň ne pro mne.

Já vám tady na polovině stránky rozhodně systematického psychologa-obezitologa nenahradím. V obezitologické poradně by vám rozhodně měli někoho doporučit, a to co nejdříve, dokud není pozdě. A doufám, že není, že jste ještě svojí novou spanilou jízdu ještě nepokazila, i když vám není psychicky dobře.

Vy jste mladá a mohla byste mít ještě hodně životních radostí před sebou. Zhubnout byste určitě měla. Já si myslím, že vás nyní váš lékař na obezitologii testuje, zda máte dost odhodlání. Pokud ano, mohla byste velmi pravděpodobně být dobrým kandidátem pro tzv. bariatrickou léčbu. O té možná již něco víte a také se můžete o tom dočíst na našich stránkách. Bariatrický způsob léčby dává šanci na trvalé a velmi výrazné zhubnutí, např. z vašich 108 na 70 kg po 2 letech. Pokud je ale člověk po operaci neukázněný, tak se mu může podařit svoje zažívací ústrojí natrénovat znovu do bývalé formy a ztracené kilogramy znovu nabrat. Většinou je pak ale boj s neustálou chutí k jídlu podstatně menší. Mít ve vašem případě 70 kg by ale mohlo znamenat zbavit se cukrovky, vyměnit šatník, věnovat se turistice a .....

Já nejsem psycholog. Pro tento okamžik vás nabádám, abyste v dietě nepolevila. Nakupte si hodně nesladké zeleniny, vařte si různá zeleninová jídla, hodně pijte nesladké nápoje. A dejte si nějaké prospěšné úkoly, které vás zabaví, abyste na to jídlo nemusela tolik myslet. Snažte se splnit si nějaké jiné přání, o kterém jste třeba již dříve uvažovala. Já vím, dnes je to obtížné, ale něco se určitě najde. A vyhledejte toho psychologa co nejdříve.

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

Další dotazy z kategorie "Obecné"

378 dotazů

 • Dotaz

  Dobrý den, moje matka, 77 let, komplikovaná povaha, už řadu let nebyla u lékaře. Nyní se jí na obou nohou od paty směrem nahoru ke kolenu udělala ošklivá vyrážka. Prý ji ale nijak nebolí ani nesvědí. Hledala jsem, co by to mohlo být, protože k lékaři odmítá jít, a napadlo mě, zda by to nemohla být začínající cukrovka. Stěžuje si také na křeče do lýtek, hlavně v noci, na které bere magnézium. Ty má ale už mnoho měsíců, kdežto vyrážku "teprve" dva až tři týdny. Pokud by se jednalo o podezření na cukrovku, jak jí pomoci, když k lékaři prostě nepůjde? Bylo by možné nějak otestovat moč v domácích podmínkách, třeba koupit lakmusové papírky v lékárně? Předem moc děkuji za odpověď. Lucie

  Odpověď

  Milá Lucie, nic z toho, co popisujete, neukazuje přímo na diabetes. Přítomnost cukru můžete snadno ověřit. V lékárnách se prodávají různé diagnostické proužky, např. GlukoPhan, asi 120 Kč., 50 proužků. Test je poměrně citlivý, vážně bych bral výsledek, kdy bude glukóza jasně přítomná, nikoliv pouze stopy.

  Cukr se do moči u většiny lidí dostává, když hladina krevního cukru přesahuje asi 10 mmol/l. O diabetu mluvíme, když je glykémie na lačno opakovaně vyšší než 7,1 mmol/l. Lehká forma diabetu může být tedy přítomna, i když výsledek bude negativní.  Glykémii můžete také otestovat osobním glukometrem, který je možné rovněž zakoupit. Cena se ale pohybuje okolo 1 500 Kč. K němu je nutné zakoupit diagnostické proužky. Může se to v rodině hodit, ale je třeba dbát na hygienu, pokud by jej používalo více lidí. Odběr kapky krve musí být sterilní jehličkou, zcela mimo přístroj. Ten je totiž jinak určen spíše jen pro jednu osobu. Ani vyšetření glukometrem není ale zcela stoprocentní. Přístroj je totiž určen pro monitorování hodnot u diabetiků. Významně zvýšenou glykémii tím ale poznáte spolehlivě.

  Vyrážka na noze nepřipomíná nálezy, které bývají způsobené diabetem. Na prvním místě by mě napadla nějaká alergie, nejčastěji na nějaké mazání na nohy, případně na nějaké ošetření bot nebo ponožek (třeba i prací prášek). Dále by se mohlo jednat o reakci na nějaké léky, které vaše maminka případně užívá. Nebere nějaké léky proti srážení krve nebo proti tvorbě krevních sraženin?

  Myslím, že bez návštěvy praktického lékaře a následně asi ještě dermatologa to nepůjde. Pro starší lidi je to někdy obtížné, zvláště v dnešní době. Nicméně pokud byste šla s ní a zajistila jí pohodlné cestování, tak by se snad dala přemluvit.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Asi v desátém měsíci loňského roku mi diabetoložka vyměnila glukometr Onetouch za Welliton Galileo. Ihned mi naskočila ranní glukóza z 8 na 9,5. Posléze se neustále zvyšovalo číslo až do poslední naměřené hodnoty 17,3. Do té doby jsem užíval léky 2x Metformin 750 a v okamžiku dosažení čísla 15 mi diabetoložka nasadila i Galvus 50mg. Naprosto nic se nezměnilo hodnota jde nahoru. Držím dietu bez cukru, vyhýbám se bílému pečivu a jím pouze potraviny označené, jako snižující glukózu. Nemám žádné příznaky jako žízeň, nateklé kotníky, časté močení a pod. Jsem po operaci bypassu(5 roků), léčím se se zvětšenou štítnou žlázou. Mírná neuropatie, kompenzovaná angina pectoris. Poslední měřená hodnota HbA1c byla na čísle 57. Celkový cholesterol mi byl naměřen 3,11mmol/l. Oční pozadí bez diabetických změn. Ta vysoká hodnota ranní glykémie mně značně znervózňuje. Chtěl by znát váš názor. Na pravidelnou kontrolu jdu až v polovině února. Karel

  Odpověď

  Milý Karle, ten glukometr v tom bude asi nevinně. Prostě se vám zhoršil diabetes, což může mít více příčin. Bohužel, tato nemoc má spíše zhoršující se charakter, pokud se s tím něco aktivně nedělá. Ale i tak inzulín většinou spíše ubývá a citlivost vůči němu se zhoršuje. Možná se také méně pohybujete, když jsou taková omezení. Ale pohybovat byste se měl, a to co nejvíce.

  Protože se cítíte dobře a hodnoty nemáte nějak vysloveně kritické, nemusí se s léky snad do poloviny února nic dělat. Případně Galvus byste mohl užívat 2x 1 tabl. po 50 mg. Předpokládám, že s tím metforminem pokračujete dál, dávka by ale mohla být klidně i 3x 750 mg.

  Co vám ale doporučuji, je pečlivé spočítání množství sacharidů, které za den sníte. A započítejte všechny! Pomoci si můžete podle různých tabulek, případně pomocí chytré aplikace pro telefon Kalorické tabulky. Ono nejde jen o to, zda je pečivo světlé či tmavé. Musí ho být zejména málo, ať již jde o chleba, rohlíky, knedlíky, brambory, rýži, kukuřici, ovoce. Cukry jsou ale i v jogurtu, v ovoci, v některé zelenině, v omáčkách, v zavářkách do polívky, v obalovaném mase, atd. A vy byste měl sníst celkem maximálně tak 180 g, což je asi méně, něž dosud jíte. Pokud se diabetes nezlepší ani pak, bude asi potřebná změna, např. nasazení malé dávky inzulínu. Já ale sázím na to, že pořádná dieta a pohyb zaberou.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, domácím glukometrem jsem si večer, cca 7h po jídle naměřil hodnotu 6,0 mmol/ l, ve 2300 jsem snědl tyčinku snickers s obsahem sacharidů cca 50 g. Ráno okolo 6té naměřeno 6,7 l/ mmol. Kromě toho mě již 3 týdny svědí celé tělo, mám zánět předkožky, od srpna tinnitus a poslední 2 dny občasné svědění konečníku. Mohlo by se již jednat o cukrovku ? Před 3 měsící jsem byl na odběrech, měl jsem lehce zvýšené jaterní testy a na sono odhalen náběh ke steatoze. Cukr byl v normě. Jan

  Odpověď

  Milý Jane,

  odhalit takto na dálku počínající cukrovku nemohu, nicméně vaše údaje pro ni nesvědčí. Vaše hodnoty po jídle jsou ještě v normě, ráno na lačno jste měl glykémii zvýšenou, ale je třeba uvážit, že jste měření provedl na osobním glukometru, který není určen k diagnostice diabetu, ale k monitorování glykémií u pacientů s diabetem, aby si podle toho mohli upravovat dávky inzulínu nebo léků a kontrolovat efekt diety. Vaše potíže se často vyskytují při diabetu, nicméně to bývají hodnoty glykémií výrazně vyšší.

  Máte ale nadváhu a počínající steatózu, tedy ztučnění jater. Určitě je na místě úprava diety, sport, mírné hubnutí. Ve vašem věku se vyskytuje častěji diabetes 1. typu, a ten mívá zpravidla při vzniku výrazné projevy. Protože ale máte nadváhu a asi také vzhledem ke ztučnění jater nedodržujete dostatečně vhodnou životosprávu, mohl byste mít klidně i náběh na diabetes 2. typu. Možná k tomu přispívá i omezení venkovních aktivit v současné době. Nicméně, diabetu 2. typu by se dalo vhodnou životosprávou předcházet, nebo by se jeho rozvoj mohl alespoň výrazně oddálit.
   

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, syn 13let. Bere Jodid 100 na štítnou žlázu. Začal hodně hubnout a dnes mu byla v laboratoři zjištěna i hladina cukru v krvi 20. Měl pozitivní i screening v moči na cukr a ketony. Zítra jdeme na další odběr. Prosím o radu jak ev. dál. Kam se obrátit. Zda je nutná hospitalizace či mohu s chlapcem event. někam dojet na nastavení léčby. Lenka

  Odpověď

  Milá, váš syn má téměř jistě nově zjištěný diabetes 1. typu. Potřebuje co nejdříve vyšetření internistou - specialistou na diabetes, nejlépe dětský diabetes.

  Pravděpodobně bude hned zahájena léčba inzulínem. To téměř vždy probíhá v nemocnici a současně se provádí edukace (zaškolení) pacienta a v tomto případě také rodičů. Asi jste vylekaná, ale věřte, že zde opravdu platí, že nic není tak horké, jako když se to uvaří. Všechno se rychle naučíte a váš syn bude téměř zdravý a spokojený. 

  Nyní by měl dostatečně pít, nejíst a nepít nic sladkého a měl by s vámi co nejdříve odejít do dětské nemocnice. Není dobré čekat, až se stav zhorší, čím dříve začne léčba, tím dříve se stav upraví.

  Nevím, zda má nějaké onemocnění štítné žlázy, když užívá ten Jodid. Onemocnění štítné žlázy se s diabetem dost často pojí.

  Tedy: zachovejte klid, prakticky hned zavezte syna do specializované nemocnice a nastudujte si něco o diabetu 1. typu, hodně najdete i na našem webu, ale existují kvalitní knihy o dětském diabetu pro rodiče i pro děti, např. autorů z pražské nemocnice v Motole. Že by se stav sám upravil, je velmi nepravděpodobné. 

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Glykémie 9.7 mmol/1 je to moc nebo akorát.

  Odpověď

  Dobrý den

  glykémie 9,7 mmol/l je jednorázová hladina krevního cukru v danou minutu odběru. Hladina glykémie se ale může během dne měnit podle množství a typu jídla, a také podle vaší fyzické aktivity. Takže z jedné hodnoty vám nemohu říci, jestli je to moc nebo akorát.

  Pokud máte možnost měřit si cukr pravidelně, tak nalačno by se měl pohybovat nejčastěji mezi 5-6,5 mmol/l  a 2 hodiny po jídle mezi 7-10 mmol/l. Vaše hodnota 9,7 mmol/l, pokud jste byl po jídle, byla na horní hranici normálu.

  (odpovídá MUDr. Dagmar Bartášková, Diabetologická a endokrinologická ambulance Praha 4)

  Poznámka redakce:

  přehled diagnostických hodnot naleznete také v rubrice Diagnostika na našem webu cukrovka.cz

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Obecné"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Pravidla poradny

Dříve, než položíte svůj dotaz, vyhledejte si, prosím, zda ten samý nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Návod "Jak na to" naleznete v sekci Vyhledávání v dotazech. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejňovány, stejně jako odpověď na ně. Neuvádějte, prosím, celé své jméno. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky působí pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!