Poradna

rezistence na léčbu u DM 2. typu

Datum vložení dotazu: 05.01.2021

Ptá se: Martina

Dotaz

Dobrý den, mám cca 15r DM 2. typu, několikrát měněna léčba, léky,INz.... vždy po “nové “ léčbě jsou výsledky za 1/4, 1/2 r zlepšení, do roka opět výsledky G jak na počátku léčby. Prum G je 8-12, pohyb 3,5!! (Hypo)-6, Glyk Hmg bohužel špatný 70-90. Novy můj MUDr nesouhlasí s tím ze mě tělo začne na léčbu rezignovat a zvyšuje léčbu (Fiasp 14/10/12j.. Tresiba nyní už 72j... Siofor 2x 500) zatím bez komplikaci.

Také Jardiance 10mg/R DM n2typu následek ročního užívání vysokých dávek Prednisonu. Predesly Lékař změnil léčbu po 2 letech, bylo vždy zlepšení, i když se vracel ke stejným lékem. Zajima mě vás názor. Dekuji Martina, (hubnutí se úplně nedaří-hypo, rekreační turistika denně 6-8 km, plavání, kolo, zahrada. 

věk: 51 let výška: 173 cm váha: 93 kg

Odpověď

Milá Martino, podle všeho se zdá, že váš současný a minulý lékař se dost snažili a věnovali vám dostatečnou pozornost. Já zdaleka neznám váš celkový zdravotní stav a zejména nevím, zda dosud trvá onemocnění, pro které jste brala kortikosteroidy, případně zda je dosud užíváte. Berte proto moji odpověď jen jako určitou poznámku k vašemu dotazu a o všech případných změnách se poraďte se svým lékařem.

Nyní malé zrekapitulování: Máte diabetes 2. typu asi 15 let, onemocnění se projevilo v době, kdy jste užívala vyšší dávky kortikosteroidů, které, jak známo, snižují citlivost tkání vůči inzulínu a zvyšují glykémii. Máte dost výraznou, ale nikoliv tragickou, obezitu. Jste docela schopná a ochotná se pohybovat, což je dobře. Vyzkoušela jste postupně řadu léků včetně různých inzulínů. Nyní užíváte kombinaci velmi dlouze působícího inzulínu Tresiba, a to ve velké dávce. Před jídly si pícháte střední až vyšší dávky inzulínu Fiasp, který působí velmi rychle. Dále berete metformin (Siofor), a to v dost malé dávce. Dále lék Jardiance, který snižuje glykémii především tím, že zvyšuje vylučování nadbytečné glukózy do moči. Vyrovnání vašeho diabetu je dlouhodobě špatné, ale nikoliv mizerné Kromě toho když cvičíte nebo málo jíte, míváte i hypoglykémie.

Můj první, i když velmi náročný návrh pro vás, je zásadní změna v dietě. Měla byste za den jíst zcela maximálně 120 g sacharidů. K tomu ovšem budete potřebovat pořádně nastudovat tabulky složení potravin. Kromě nastudování literatury, kterou najdete mimo jiné i na našem webu, byste určitě měla být v kontaktu s nutričním terapeutem, který by vám principy diety vysvětlil. Kalorie v jídle byste měla omezit také tím, že budete jíst více nesladké zeleniny. Asi by vám stačilo jíst jen 3x denně, v klidu, vše si připravit na talíř a pak už nejíst.

Po snížení množství sacharidů bude určitě postupně možné snižovat dávky inzulínu. K tomu byste měla znát své glykémie. Nejlepší by pro vás byl asi senzor, ten ale bohužel není zatím hrazen u pacientů s diabetem 2. typu. Jeho použití jinak vyjde asi na 2 800 Kč měsíčně, ale zase můžete svoje glykémie během dne pozorovat, abyste nejedla, když je glykémie zvýšená a abyste neměla hypoglykémie, když třeba jdete na výlet.

Dávka Sioforu 2x 500 mg je nízká. Je sice nutné znát váš celkový zdravotní stav, ale doporučená dávka pro obdobné případy je 2x 1000 mg. Jardiance je pro vás velmi vhodná. Existují ještě další léky, které zlepšují citlivost vůči inzulínu a pomáhají hubnout. Jsou to tzv. analoga GLP-1 a podávají se injekčně, většinou 1x týdně.

Efekt by u vás mohla mít i tzv. bariatrická léčba, která spočívá v chirurgickém zákroku na zažívacím ústrojí. Je to dnes postup poměrně běžný. U motivovaných spolupracujících osob vede k výraznému zhubnutí. U diabetiků 2. typu velmi často klesá potřeba inzulínu a někdy je možné jej i docela vysadit. Měla byste se o tom informovat, a to včas. Jste k tomu zatím dostatečně mladá a mohlo by to výrazně zlepšit vaše zdravotní výhledy. Rozhodně tuto možnost nezavrhujte a řádně se informujte. Mohla byste to spojit i s tou konzultací s nutričními terapeuty, kteří s bariatrickými centry často spolupracují.

Pokračujte ve svých fyzických aktivitách! Jenom předcházejte vzniku hypoglykémií, a to raději snížením dávek inzulínu než příjmem sacharidů navíc. Ve vašem případě jsou hypoglykémie dobrá známka, že inzulín u vás funguje. Některé osoby s inzulínovou rezistencí hypoglykémie skoro nemají, i když berou dávky inzulínu ještě vyšší.

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

Další dotazy z kategorie "Obecné"

378 dotazů

 • Dotaz

  Dobrý den, moje matka, 77 let, komplikovaná povaha, už řadu let nebyla u lékaře. Nyní se jí na obou nohou od paty směrem nahoru ke kolenu udělala ošklivá vyrážka. Prý ji ale nijak nebolí ani nesvědí. Hledala jsem, co by to mohlo být, protože k lékaři odmítá jít, a napadlo mě, zda by to nemohla být začínající cukrovka. Stěžuje si také na křeče do lýtek, hlavně v noci, na které bere magnézium. Ty má ale už mnoho měsíců, kdežto vyrážku "teprve" dva až tři týdny. Pokud by se jednalo o podezření na cukrovku, jak jí pomoci, když k lékaři prostě nepůjde? Bylo by možné nějak otestovat moč v domácích podmínkách, třeba koupit lakmusové papírky v lékárně? Předem moc děkuji za odpověď. Lucie

  Odpověď

  Milá Lucie, nic z toho, co popisujete, neukazuje přímo na diabetes. Přítomnost cukru můžete snadno ověřit. V lékárnách se prodávají různé diagnostické proužky, např. GlukoPhan, asi 120 Kč., 50 proužků. Test je poměrně citlivý, vážně bych bral výsledek, kdy bude glukóza jasně přítomná, nikoliv pouze stopy.

  Cukr se do moči u většiny lidí dostává, když hladina krevního cukru přesahuje asi 10 mmol/l. O diabetu mluvíme, když je glykémie na lačno opakovaně vyšší než 7,1 mmol/l. Lehká forma diabetu může být tedy přítomna, i když výsledek bude negativní.  Glykémii můžete také otestovat osobním glukometrem, který je možné rovněž zakoupit. Cena se ale pohybuje okolo 1 500 Kč. K němu je nutné zakoupit diagnostické proužky. Může se to v rodině hodit, ale je třeba dbát na hygienu, pokud by jej používalo více lidí. Odběr kapky krve musí být sterilní jehličkou, zcela mimo přístroj. Ten je totiž jinak určen spíše jen pro jednu osobu. Ani vyšetření glukometrem není ale zcela stoprocentní. Přístroj je totiž určen pro monitorování hodnot u diabetiků. Významně zvýšenou glykémii tím ale poznáte spolehlivě.

  Vyrážka na noze nepřipomíná nálezy, které bývají způsobené diabetem. Na prvním místě by mě napadla nějaká alergie, nejčastěji na nějaké mazání na nohy, případně na nějaké ošetření bot nebo ponožek (třeba i prací prášek). Dále by se mohlo jednat o reakci na nějaké léky, které vaše maminka případně užívá. Nebere nějaké léky proti srážení krve nebo proti tvorbě krevních sraženin?

  Myslím, že bez návštěvy praktického lékaře a následně asi ještě dermatologa to nepůjde. Pro starší lidi je to někdy obtížné, zvláště v dnešní době. Nicméně pokud byste šla s ní a zajistila jí pohodlné cestování, tak by se snad dala přemluvit.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Asi v desátém měsíci loňského roku mi diabetoložka vyměnila glukometr Onetouch za Welliton Galileo. Ihned mi naskočila ranní glukóza z 8 na 9,5. Posléze se neustále zvyšovalo číslo až do poslední naměřené hodnoty 17,3. Do té doby jsem užíval léky 2x Metformin 750 a v okamžiku dosažení čísla 15 mi diabetoložka nasadila i Galvus 50mg. Naprosto nic se nezměnilo hodnota jde nahoru. Držím dietu bez cukru, vyhýbám se bílému pečivu a jím pouze potraviny označené, jako snižující glukózu. Nemám žádné příznaky jako žízeň, nateklé kotníky, časté močení a pod. Jsem po operaci bypassu(5 roků), léčím se se zvětšenou štítnou žlázou. Mírná neuropatie, kompenzovaná angina pectoris. Poslední měřená hodnota HbA1c byla na čísle 57. Celkový cholesterol mi byl naměřen 3,11mmol/l. Oční pozadí bez diabetických změn. Ta vysoká hodnota ranní glykémie mně značně znervózňuje. Chtěl by znát váš názor. Na pravidelnou kontrolu jdu až v polovině února. Karel

  Odpověď

  Milý Karle, ten glukometr v tom bude asi nevinně. Prostě se vám zhoršil diabetes, což může mít více příčin. Bohužel, tato nemoc má spíše zhoršující se charakter, pokud se s tím něco aktivně nedělá. Ale i tak inzulín většinou spíše ubývá a citlivost vůči němu se zhoršuje. Možná se také méně pohybujete, když jsou taková omezení. Ale pohybovat byste se měl, a to co nejvíce.

  Protože se cítíte dobře a hodnoty nemáte nějak vysloveně kritické, nemusí se s léky snad do poloviny února nic dělat. Případně Galvus byste mohl užívat 2x 1 tabl. po 50 mg. Předpokládám, že s tím metforminem pokračujete dál, dávka by ale mohla být klidně i 3x 750 mg.

  Co vám ale doporučuji, je pečlivé spočítání množství sacharidů, které za den sníte. A započítejte všechny! Pomoci si můžete podle různých tabulek, případně pomocí chytré aplikace pro telefon Kalorické tabulky. Ono nejde jen o to, zda je pečivo světlé či tmavé. Musí ho být zejména málo, ať již jde o chleba, rohlíky, knedlíky, brambory, rýži, kukuřici, ovoce. Cukry jsou ale i v jogurtu, v ovoci, v některé zelenině, v omáčkách, v zavářkách do polívky, v obalovaném mase, atd. A vy byste měl sníst celkem maximálně tak 180 g, což je asi méně, něž dosud jíte. Pokud se diabetes nezlepší ani pak, bude asi potřebná změna, např. nasazení malé dávky inzulínu. Já ale sázím na to, že pořádná dieta a pohyb zaberou.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, domácím glukometrem jsem si večer, cca 7h po jídle naměřil hodnotu 6,0 mmol/ l, ve 2300 jsem snědl tyčinku snickers s obsahem sacharidů cca 50 g. Ráno okolo 6té naměřeno 6,7 l/ mmol. Kromě toho mě již 3 týdny svědí celé tělo, mám zánět předkožky, od srpna tinnitus a poslední 2 dny občasné svědění konečníku. Mohlo by se již jednat o cukrovku ? Před 3 měsící jsem byl na odběrech, měl jsem lehce zvýšené jaterní testy a na sono odhalen náběh ke steatoze. Cukr byl v normě. Jan

  Odpověď

  Milý Jane,

  odhalit takto na dálku počínající cukrovku nemohu, nicméně vaše údaje pro ni nesvědčí. Vaše hodnoty po jídle jsou ještě v normě, ráno na lačno jste měl glykémii zvýšenou, ale je třeba uvážit, že jste měření provedl na osobním glukometru, který není určen k diagnostice diabetu, ale k monitorování glykémií u pacientů s diabetem, aby si podle toho mohli upravovat dávky inzulínu nebo léků a kontrolovat efekt diety. Vaše potíže se často vyskytují při diabetu, nicméně to bývají hodnoty glykémií výrazně vyšší.

  Máte ale nadváhu a počínající steatózu, tedy ztučnění jater. Určitě je na místě úprava diety, sport, mírné hubnutí. Ve vašem věku se vyskytuje častěji diabetes 1. typu, a ten mívá zpravidla při vzniku výrazné projevy. Protože ale máte nadváhu a asi také vzhledem ke ztučnění jater nedodržujete dostatečně vhodnou životosprávu, mohl byste mít klidně i náběh na diabetes 2. typu. Možná k tomu přispívá i omezení venkovních aktivit v současné době. Nicméně, diabetu 2. typu by se dalo vhodnou životosprávou předcházet, nebo by se jeho rozvoj mohl alespoň výrazně oddálit.
   

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, syn 13let. Bere Jodid 100 na štítnou žlázu. Začal hodně hubnout a dnes mu byla v laboratoři zjištěna i hladina cukru v krvi 20. Měl pozitivní i screening v moči na cukr a ketony. Zítra jdeme na další odběr. Prosím o radu jak ev. dál. Kam se obrátit. Zda je nutná hospitalizace či mohu s chlapcem event. někam dojet na nastavení léčby. Lenka

  Odpověď

  Milá, váš syn má téměř jistě nově zjištěný diabetes 1. typu. Potřebuje co nejdříve vyšetření internistou - specialistou na diabetes, nejlépe dětský diabetes.

  Pravděpodobně bude hned zahájena léčba inzulínem. To téměř vždy probíhá v nemocnici a současně se provádí edukace (zaškolení) pacienta a v tomto případě také rodičů. Asi jste vylekaná, ale věřte, že zde opravdu platí, že nic není tak horké, jako když se to uvaří. Všechno se rychle naučíte a váš syn bude téměř zdravý a spokojený. 

  Nyní by měl dostatečně pít, nejíst a nepít nic sladkého a měl by s vámi co nejdříve odejít do dětské nemocnice. Není dobré čekat, až se stav zhorší, čím dříve začne léčba, tím dříve se stav upraví.

  Nevím, zda má nějaké onemocnění štítné žlázy, když užívá ten Jodid. Onemocnění štítné žlázy se s diabetem dost často pojí.

  Tedy: zachovejte klid, prakticky hned zavezte syna do specializované nemocnice a nastudujte si něco o diabetu 1. typu, hodně najdete i na našem webu, ale existují kvalitní knihy o dětském diabetu pro rodiče i pro děti, např. autorů z pražské nemocnice v Motole. Že by se stav sám upravil, je velmi nepravděpodobné. 

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Glykémie 9.7 mmol/1 je to moc nebo akorát.

  Odpověď

  Dobrý den

  glykémie 9,7 mmol/l je jednorázová hladina krevního cukru v danou minutu odběru. Hladina glykémie se ale může během dne měnit podle množství a typu jídla, a také podle vaší fyzické aktivity. Takže z jedné hodnoty vám nemohu říci, jestli je to moc nebo akorát.

  Pokud máte možnost měřit si cukr pravidelně, tak nalačno by se měl pohybovat nejčastěji mezi 5-6,5 mmol/l  a 2 hodiny po jídle mezi 7-10 mmol/l. Vaše hodnota 9,7 mmol/l, pokud jste byl po jídle, byla na horní hranici normálu.

  (odpovídá MUDr. Dagmar Bartášková, Diabetologická a endokrinologická ambulance Praha 4)

  Poznámka redakce:

  přehled diagnostických hodnot naleznete také v rubrice Diagnostika na našem webu cukrovka.cz

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Obecné"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Pravidla poradny

Dříve, než položíte svůj dotaz, vyhledejte si, prosím, zda ten samý nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Návod "Jak na to" naleznete v sekci Vyhledávání v dotazech. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejňovány, stejně jako odpověď na ně. Neuvádějte, prosím, celé své jméno. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky působí pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!