Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Obecné

864 dotazů

  • Dotaz

    Dobrý den, mohu brát léky na diabetes II.stupně,Glyciada 30 mg 1/2r, Metfogamma 1/2 odpoledne a a nově Trajenta1 celý večer ,,Lozap? a na bolesti kloubů Novalgin. Mám potíže s játry, hodně ztučněné, nejspíš od cukrovky, jsem abstinent, tvoří se mi kameny v ledvinách. Chtěla bych úplně vysadit léky, ale zdr. stav to nedovoluje. Chci alespon ubírat léky. Metfogamma a podobné léky, prý diabetika, pomalu a jistě zabíjí. Já mám bolavou každou kost v těle asi po těch lécích, prý mám i Artrozu. Dnes mám pocit z lékařů, že se nás snaží zabíjet, ztrácím k nim důvěru. Prý jsou očkování a testovaní i po Covidu a přitom ordinují v roušce. Dále kde mi kdo vydá potvrzení, že mi rouška nedělá dobře, já to opravdu neudýchám. Zastaví se mi dech a nemohu se nadechnout ani vydechnout a nikoho to nezajímá. Já si bráním svůj život, když roušku sundám. Prosím moc, ozvěte se mi.
    věk: 57 let výška: 168 cm váha: 78 kg

    Odpověď

    Proč vás všechno bolí a špatně se vám dýchá, to takto zjistit nedokážu, ale souviset s diabetem ani s vašimi léky to nebude.

    Užíváte dobré a bezpeční léky, a to v poměrně v malé dávce. Nevím také, jak máte diabetes vyrovnaný, o tom nepíšete. Ale pokud jde o diabetes, hodně záleží na vás. Měla byste znát svoje hodnoty a měla byste umět posoudit, zda je to dostatečné. Nemáte výraznější nadváhu, tak předpokládám, že se stravujete dobře, ale na dietě záleží hodně.

    Lék metformin, obsažený v přípravku Metfogamma, je léty prověřený základní pomocník v léčbě diabetu 2. typu. Kromě toho, že snižuje glykémie, také zlepšuje profil krevních tuků a brání ztučnění jater, pomáhá léčit zvýšený krevní tlak a má další příznivé účinky. Rozhodně není pravda, že organismu škodí. Jenom u malé části pacientů působí zažívací potíže, a to ještě většinou jen zpočátku a pak se to zlepší.

    Vašim lékařům byste rozhodně měla věřit. Je ale dobré, když si sama vše také necháte pod kontrolou, protože nakonec závisí na vás, jak si s diabetem poradíte. Proto byste si měla měřit glykémie, měla byste vědět, jaké mají být, a měla byste znát složení svého jídla.

    S těmi rouškami to je úplně jiná kapitola. Jsou lidé, kteří je považují za blbost a nedají si to vymluvit. Prostě neprskáte na jiné a nemusíte tedy je něčím nakazit, pokud máte nějaké onemocnění dýchacího ústrojí nebo i jiné. A naopak, když ve vzduchu poletují infikované kapičky, které lidé vydechují, zachytí se na respirátoru a vy se tak snadno nenakazíte. To je vše a není v tom žádná magie. Je to trochu protivné, ale pomáhá to.

    Lékaři jsou většinou očkovaní a riziko, že se po ukončeném očkování nakazí, je tak poměrně malé. Je ale bohužel hodně lékařů a sester, kteří se před očkováním nakazili od pacientů a průběh onemocnění u nich byl velmi vážný někteří dokonce zemřeli. Stejně tak mohli onemocnění přenášet i na pacienty. Proto je očkování pro lékaře v ordinacích a v nemocnicích povinné. Pokud by se jim to nelíbilo, nemohli by ve své práci pokračovat. Tak to berte a nic jiného za tím nehledejte.

    Vy byste měla rozhodně být také očkovaná. Roušku byste měla nosit zejména kvůli sobě, abyste se zbytečně nenakazila. Pokud nejste očkovaná, mohla byste být také přenašečem onemocnění a mohla byste nakazit jiné.

    Ty dechové potíže s rouškou holt musíte vydržet. Ostatně nyní to platí jen v nemocnici či ordinaci či v obchodech a podobně. Tak je to většinou jen na chvilku. Je to věc ohleduplnosti vůči ostatním. Řada věcí nám není příjemná, ale musíme je dodržovat kvůli ostatním. Mně osobně není příjemné, když na mě cizí lidé prskají, a neměl jsem to rád ani v období před Covidem.

    Pokud vám tedy rouška vadí, choďte tam, kde jsou vyžadovány, co nejméně. Roušku či respirátor si nasaďte, fyzicky se během nošení respirátoru příliš nenamáhejte, a venku si jej zase sundejte. Když se s tím budete rozčilovat, bude se vám dýchat ještě hůř. Je tolik pravidel, která člověk musí nebo by měl dodržovat….. Možná by někdy bylo příjemnější chodit od pasu nahý, ale stejně to člověk na veřejnosti nedělá. Stálo by za to chtít od někoho potvrzení, že mi oděv nedělá dobře a že tak můžu chodit?

    To je můj pohled na věc. Nehledejte v léčbě kterou vám lékaři doporučují, v rouškách ani očkování žádné spiknutí. Skoro všechna ta opatření jsou pro vaše dobro a některá z nich také pro dobro ostatních.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, je mi 74 let. Užívám Metformin 750mg, glykovaný hemoglobin 51, ranní hodnoty na lacno 7 - 7,7 mmol. Cvičím, jezdím nakole, chodím v průměru 4-5 km/den. Vyhýbám se sacharidům, jinak dietu nedržím. Vyšší hodnoty na lačno v rozmezí 6 - 7,7 mámjiž mnoho let, zdá se mi, že Glukophage na mě nemá účinek. Mám dělat, kromě dalšího zpřísnění stravování, ještě něco jiného? Děkuji za radu. Václav
    věk: 74 let výška: 182 cm váha: 90 kg

    Odpověď

    Milý Václave, u řady lidí se diabetes 2. věku objeví až ve vyšším věku a projevuje se jen mírně zvýšenou glykémií. I když se porucha většinou spíše zhoršuje, často je průběh pomalý a nedochází k výraznému kolísání glykémií. I v takovém případě je ale dlouhodobě zvýšená glykémie nepříznivým zdravotním ukazatelem a je dobré s tím něco dělat. Na prvním místě je vhodná dieta. Tu vy pravděpodobně dodržujete. Uvádíte ale, že se vyhýbáte sacharidům, což nezní jednoznačně. Možná tím máte na mysli, že jen nesladíte a nejíte vysloveně sladká jídla. Sacharidy jsou ale základní složkou mnoha potravin jako je chléb, pečivo, těstoviny, rýže, knedlíky a také celá řada dalších potravin. Měl byste tedy přibližně vědět, kolik sacharidů se vším všudy denně sníte, a toto množství by nemělo být vyšší než 180 až 200 g.

    Cílem vaší léčby by mělo být dosáhnout pokud možno glykémií do zhruba 6 mmol/l na lačno a do 7 až 8 mmol/l po jídle. Vy se ale po jídle asi neměříte. Glykovaný hemoglobin 51 mmol/mol je celkem dobrá hodnota, ale měl byste se pokusit dosáhnout hodnoty 47, která už bývá spojována s malým rizikem pozdních komplikací diabetu. Cíle jsou samozřejmě individuální podle toho, čeho je pacient schopen dosáhnout, aniž by se u něho projevovaly nežádoucí účinky léčby, zejména občasné hypoglykémie.

    Dávku metforminu máte zbytečně nízkou, alespoň 2x 750 mg by bylo vhodné. Pravděpodobně by byl ale vhodný ještě nějaký další lék. Existuje jich nyní celá řada, asi nejvhodnější by byla kombinace Metforminu s některým z gliflozinů. To ale musí rozhodnout váš lékař.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Třikrát po sobe jsem naměřil jiný údaj. Jaroslav
    věk: 71 let

    Odpověď

    Milý Jaroslave, vaše zpráva je opravdu stručná. Takže nejlépe by se hodilo odpovědět také stručně: "To se stává".

    Měl byste uvést, čím jste se měřil, jak časově vzdálená byla měření od sebe, jak moc se hodnoty lišily, zda jste použil stejnou kapku krve atd.

    Žádný glukometr neudává úplně stejné hodnoty, a to i když měříte glykémii ze stejné kapky krve. Jde o to, aby výsledky byly dostatečně informativní a nebyly odlišné příliš.

    U osobních glukometrů se uvádí přípustná odchylka, jejíž velikost závisí na výši glykémie. U hodnot kolem 7 mmol/l je pohybuje až plus minus 1 mmol/l. Nejlepší je ale přesnost glukometru ověřit s použitím testovacího roztoku, který se dodává ke každému glukometru jiný a dostanete jej ve specializované lékárně. Zároveň je uvedeno, jak velká může být přípustná odchylka.

    Jinak ale záleží i na tom, zda máte glukometr dostatečně čistý, zda nemáte na prstech zbytky nějakého roztoku s glukózou (např. od ovoce), zda správně odebíráte kapku, apod.

    Glykémie se také může poměrně rychle měnit, takže po 10 minutách už mohou být výsledky odlišné.

    Glukometr může být pochopitelně také poškozený nebo mohou být vadné proužky. To se ale stává jen málokdy, většinou se pak ukáže, že člověk při měření dělá nějakou chybu nebo má glukometr zanesený špínou či zbytky krve.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Mám vysoký cukr dlouhodobě nejde mi dolů nepiji alkohol mám zasazené játra a ledviny proč nejde cukr dolu. Pavlína
    věk: 55 let výška: 171 cm váha: 92 kg

    Odpověď

    Milá Pavlíno, vím toho o vás příliš málo na to, abych vám mohl odpovědět.

    Téměř všechny případy diabetu je možné dobře léčit s dostupnými prostředky. Patří mezi ně především dieta, dále fyzická aktivita a nakonec léky.

    Léků existuje řada, od tablet po léky injekční, včetně inzulínu. Na druhé straně, ani tyto účinné léky nefungují dostatečně, pokud pacient nedodržuje léčebný režim, především dietu. Váš lékař by vás měl podrobněji seznámit s vaším zdravotním stavem a doporučit vám vhodnou léčbu. Onemocnění ledvin ani jater nejsou překážkami pro dobrou léčbu diabetu.

    V každém případě dobré vyrovnání diabetu zlepšuje průběh onemocnění ledvin i jater. Proto je léčba diabetu velmi důležitá. Více vám poradit nemohu, protože neznám váš zdravotní stav, nevím, jak moc špatně máte vyrovnaný diabetes, jaké užíváte léky a jak moc jsou postižené vaše ledviny a játra.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, chtěl bych se poptat, zdali diabetik 1.typu může, nebo nemůže dělat Instruktora v autoškole. Že se to nedoporučuje, je jedna věc, ale zajímalo by mě, za jakých podmínek bych se mohl stát instruktorem. Vůči cukrovce samozřejmě myšleno. DM mám 24 let, s rozpoznáním a dobrým vyřešením hypa. Těžká hypoška 1x v životě cca před 5 lety, vyřešeno bez lékařské pomoci. Moc děkuji. Radek
    věk: 25 let výška: 164 cm váha: 63 kg

    Odpověď

    Milý Radku, nedokážu vám odpovědět s úplnou jistotou. Pro některá povolání mohou být právně stanovené předpisy, a těm je nutné se podřídit. Proto byste při žádosti o pracovní zařazení jako instruktor měl být seznámen s příslušným předpisem, pokud nějaký takový existuje ohledně autoškoly. Mně se žádný takový předpis najít nepodařilo. Já jsem jeden takový studoval a výluku pro osoby léčené inzulínem jsem tam nenalezl.

    Pro většinu povolání u pacientů s diabetem platí, že k určité práci nevylučuje samotný diabetes, ale jeho komplikace, a to včetně hypoglykemických stavů. Pokud tedy jste prokazatelně dobře léčen, dobře vidíte, nemáte žádnou podstatnou neurologickou ani psychickou poruchu (budete navíc vyšetřen dopravním psychologem), mohl byste učitele v autoškole vykonávat.

    Obecně takové povolání nepovažuji za příliš vhodné, protože léčba inzulínem vyžaduje téměř neustálé sledování glykémií, vyžaduje úpravy dávek inzulínu a také pravidelné a někdy i nepravidelné jídlo (pokud by hrozila hypoglykémie). Je sice možné kontrolovat glykémií i během jízdy (jako instruktor, např. pohledem na senzor glykémie), je možné se i při hodině najíst, ale samotní diabetici to nedělají příliš rádi před neznámými osobami (tedy mimo rodinu a přátele), takže to kvůli soukromí často zanedbávají nebo odkládají, což může vést nejen ke zhoršení léčby, ale někdy také k hypoglykémii.

    Doporučuji vám proto, abyste si to dobře rozmyslel. Pokud by ale šlo o vaše "vysněné" povolání a byl byste kvůli němu ochoten bez omezení dodržovat principy správné léčby, tak podle mého názoru instruktorem v autoškole být můžete. Měl byste užívat nejspíše senzor glykémií, svoje glykémie během výuky bezpečně sledovat a včas předcházet hypoglykémiím. Měl byste také být ochoten i v přítomnosti žáka něco preventivně pojíst, když to bude třeba.

     

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den. Na preventivní prohlídce jsem měl cukr na lačno 5.9 Na testu oGTT jsem měl před 5.7 a po 6.2.Teď držím sacharidovou dietu 3 týdny .Denní příjem sacharidů cca 80g a cukru 25g Ráno na lačno 5.9 až 6.4 a 1,5hod po jídle 6.9 až 7.8 Každý den nachodím v průměru 17 tisíc kroků. U praktického lékaře zatím doporučeno omezení sladkého. U prarodičů diagnostikována cukrovka. Můj dotaz je prosím, jestli už je to cukrovka? A jestli není čas na medikamentní léčbu Jirka
    věk: 47 let výška: 179 cm váha: 87 kg

    Odpověď

    Milý Jirko,

    podle provedených vyšetření nemáte diabetes, ale jenom poruchu glukózové tolerance. I pouhá porucha glukózové tolerance představuje určitou zdravotní poruchu, které může při dlouhodobém trvání přispívat ke vzniku např. srdečních a cévních onemocnění. Navíc, je to jasný rizikový faktor pro pozdější vznik diabetu. Dalším rizikovým faktorem je výskyt diabetu v rodině.

    Proto vám doporučuji prostudovat si, např. na našem webu, co to je diabetes a co je porucha glukózové tolerance, a jak se dá postupnému přechodu do diabetu předcházet.

    V prvé řadě byste se měl seznámit se složením všech běžných potravin, abyste přinejmenším orientačně věděl, kolik je v čem sacharidů a tuků. Pokud mluvíme o sacharidech, tak je nutné započítávat všechny ve všech složkách potravy. 80 g sacharidů je v praktickém životě hodně málo a nepředpokládám, že takovou dietu nyní držíte, ledaže byste měl polohladovku, anebo to vyvažoval nadbytkem bílkovin a nezdravými tuky.

    Vaše strava by měla být vyvážená, měla by mít asi o 25 % kalorií méně, než jíte dosud (jste celkem štíhlý, ale ne docela) a obsah sacharidů by měl být tak okolo 150 až 180 g denně. Volný cukr pro vás není jed, ale není to vhodná potravina, takže byste se mu měl více méně vyhýbat, stejně jako zbytečně sladkým potravinám, jako je některé ovoce. Eventuálně je jíst jen málo a sacharidy v nich obsažené si započítávat.

    Kromě toho dbejte o svůj krevní talk a hladinu krevních tuků. Spolu se sportem se vám to určitě vyplatí. Jste v takovém zlomovém věku, kdy mnozí začínají nabírat na váze a začínají se vytvářet podklady pro budoucí kardiovaskulární problémy. Zdravým a v podstatě příjemným způsobem života tomu ale lze předcházet.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, mám několik dotazů na různá témata. Mám prediabetes a beru Glukophage 500 jednu tabletu, dříve jsem pravidelně darovala krev. Je možné darovat krev, i přestože beru tento lék? Popř. je možné ho na několik dní před odběrem vysadit (kolik dní by to mělo být)? Pokud se stane, že zapomenu vzít tabletu s jídlem (při večeři) a vzpomenu si na ni po nějakém čase, mohu si ji ještě vzít (a mám to něčím zajíst)? Dále bych se ráda zeptala na vhodnost několika potravin. Většinou je doporučováno vyvarovat se praženým ořechům, majonéze a sušenému ovoci. Je to trochu naivní, ale ne úplně tomu rozumím. Majonéza - kvůli kaloriím? Když se podívám na výživové hodnoty majonézy z řepkového oleje a porovnám je s řepkovým olejem, který můžeme používat: Majonéza - tuky 75 g, nasycené MK 5,0, sacharidy 1,0, sůl 1,0. Olej - tuky 92, nasycené MK 6,4. Pokud nemám nadváhu (výška 168, váha 57 kg) - je možné zařadit majonézu? Samozřejmě jen občas a v omezené míře. Ořechy - pokud si je upeču v troubě při teplotě 160 stupňů bez tuku - mění se jejich glykemický index? Sušené ovoce - pokud si dám třeba dvě půlky neslazené sušené meruňky, což odpoví dá jednomu kusu čerstvého ovoce - je to v pořádku? Děkuji a přeji hezký den Kateřina
    věk: 39 let výška: 168 cm váha: 57 kg

    Odpověď

    Milá Kateřino, poskládám si těch trochu málo informací o vás, které uvádíte, a něco si domyslím: Je vám 29 let, jste štíhlá, zdá se, že žijete zdravě a jste dárkyní krve. Uvádíte také prediabetes, na který užíváte malou dávku metforminu, ale neznám žádné parametry vašeho metabolismu sacharidů, jako třeba glykémie a glykovaný hemoglobin. I u takto zdravých a aktivních osob se může vyvinout diabetes, ale v případě diabetu 2. typu jsou pro léčbu nejdůležitější udržování štíhlé linie a sport. Až na druhém místě tablety, z nichž na prvním místě je vhodný metformin (váš Glucophage), který zejména zlepšuje účinnost vlastního inzulínu a tlumí vzestup glykémie na lačno, zejména během noci a časného rána.

    Pokud jste jinak zcela zdravá, můžete darovat krev. Měla byste ale vědět, zda máte či nemáte diabetes. Pokud ano, tak spíše ve vašem zájmu byste krev darovat spíše neměla. Pokud ale nikoliv, doporučuji pouze na týden vysadit ten Glucopahage. Není to lék škodlivý pro případného příjemce vaší krve, ale je to tak lepší.

    Glucophage působí poměrně dlouho. Pokud jej zapomenete vzít, můžete ho vzít bez větších starostí, jakmile si na něj zase vzpomenete. Hypoglykémie vám hrozit nebude. Lék se užívá s jídlem, protože hodně lidí uvádí, že je po něm "tlačí žaludek". Pokud jej snášíte dobře, je to v podstatě jedno.

    Majonéza není nic zdravého, to sama připouštíte. Na druhé straně, pokud si ji občas dáte s mírou, tak není nijak škodlivá. Můžete si ji také sama vyrobit ze zdravějších tuků. Typicky se majonéza jí s přepálenými a přesolenými tukem nacucaným hranolky, což je velmi nezdravé. Ale to zřejmě není váš případ.

    Ořechy jsou obecně zdravé, pokud nejsou "žluklé" nebo plesnivé. Nejlepší jsou v příroznené podobě, ale mohou být i pražené. Velmi často se přisolují, či dokonce přesolují. To není nic zdravého, ale pokud je dokážete jíst s mírou, tak to rovněž nevadí. Sacharidů obsahují poměrně málo, takže bych to neřešil.

    Sušené ovoce obsahuje proti čerstvému ovoci mnohem více cukru, tedy alespoň pokud to vyjadřujete v procentech jejich hmotnosti. Sušená meruňka ale obsahuje stejně cukru, jako když byla ještě čerstvá. Sušeného ovoce se dá sníst víc najednou, takže se ty curky rychle načítají. Proto se uvádí, že to není vhodné.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, synovi 9 let byl před 1,5 diagnostikovaný diabetes 1.typu. Po měsíční kontrole máme ve zprávě napsáno: AITD mírně pozitivní aTPO, negativní protilátky asociovaných s CD. Pozitivní GAD a IA2. Pan doktor říkal, že jsou mírně pozitivní protilátky na možné budoucí onemocnění štítné žlázy. Bylo by možné mi vysvětlit ostatní zkratky? Vím, že u diabetiků 1.typu se může rozvinout i celiakie, ale to říkal, že je v pořádku. Která hodnota to tedy, prosím, je? Moc děkuji, Linda
    věk: 41 let výška: 164 cm váha: 54 kg

    Odpověď

    Milá Lindo,

    Vlohy pro diabetes 1. typu se dědí často současně s vlohami pro autoimunitní thyreoiditidu a pro céliakii. Zatímco souvislost s onemocněním štítné žlázy je dost jasná (v obou případech se jedná o onemocnění postihující endokrinní buňky), u té céliakie se dědí vlohy čistě imunologické (určitý způsob imunitní reakce).

    U pacientů s diabetem 1. typu je  vznik autoimunitní thyreoiditidy častější než v ostatní populaci.

    Sklon k céliakii se dá poznat podle tzv. HLA typizace. Některé genetické znaky jsou mnohem častější u pacientů s diabetem 1. typu a současně také u pacientů s céliakií. Pokud nejsou tyto genetické znaky přítomny, céliakie se prakticky nevyskytuje, ale diabetes může. Toto vyšetření se ale běžně nedělá a nemá pro pacienta žádný přímý smysl.

    Bohužel, váš lékař se vyjadřuje dost zkratkovitě, čímž nemyslím jen ty zkratky samotné, ale celé vyjadřování. Možná ale také, že vy to jen nedbale opisujete. Lepší by bylo vždy napsat, jaký test byl proveden a jaký byl výsledek.

    AITD: autoimunitní thyreoiditida (zánět štítné žlázy)

    TPO: Thyreoperoxidáza. Jde o enzym, vůči němuž se mohou tvořit autoprotilátky. Jejich pozitivita, zejména pak vzestupný trend, ukazují na možnost vzniku autoimunitní thyreoiditidy. Lépe než pozitivní je vhodné udávat jak moc pozitivní jsou.

    CD: coeliac disease, anglický termín pro céliakii, nesnášenlivost lepku, též glutenová enteropatie

    GAD: glutamic acid decarboxylase, enzym, vůči němuž se mohou tvořit autoprotilátky při diabetu 1. typu, tzv. anti-GAD protilátky.

    IA2: další protilátky, které se často detekují při diabetu 1. typu

    Shrnutí: Váš lékař neuvádí přesné výsledky. Přeposlané informace ukazují, že váš syn má přítomné 2 druhy autoprotilátek, které jsou časté při diabetu 1. typu. Není to pro něho nijak důležité. Význam by to mělo, pokud by byla pochybnost, zda jeho diabetes je skutečně 1. typu, nebo zda může být jiná příčina. Ohledně protilátek vůči antigenům štítné žlázy není jasno. Zpráva uvádí, že jsou mírně pozitivní, ale není přesně uvedeno, které protilátky a jak moc. Rovněž to nemá velký význam. Pokud se u vašeho syna v budoucnu porucha funkce štítné žlázy vyvine, bude to nutné léčit tabletami (1 denně). Funkce štítné žlázy by se proto měla kontrolovat 1x ročně.

    Nebyly zjištěny protilátky svědčící pro céliakii. Jaké protilátky, to se neuvádí. Stanovuje se jich několik.

    Pokud by protilátky svědčící pro céliakii byly hodně pozitivní, stálo by za to držet bezlepkovou dietu i v případě, že by váš syn neměl klinické známky onemocnění. Ale jsou negativní, a tak váš syn tuto při diabetu dost protivnou dietu držet nemusí.

    Tak, doufám, že nyní tomu rozumíte.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Díry den každý den mám cukr 12 az18 a nejde srazit. Mirek
    věk: 40 let výška: 161 cm váha: 125 kg

    Odpověď

    Milý pane Mirku,

    Vy nám neposíláte žádný určitý dotaz, ale spíše pozdrav od člověka, který má hodně vysokou glykémii (pokud tedy si váš výraz "díry den" vyložím jako "dobrý den".

    Já vás také zdravím. O vašem zdravotním stavu a případné léčbě ale nevím prakticky nic kromě toho, že máte opravdu velmi těžkou nadváhu.

    Určitě se potřebujete podrobně poradit s diabetologem a domluvit nějaký postup, jak glykémie srazit. Na prvním místě to jistě bude omezení jídla a zařazení častějšího pohybu. Pravděpodobně ale budete potřebovat nějaké léky, které vám s tím pomohou. Určitě to nenechávejte být. Jste mladý a ještě byste toho mohl hodně stihnout. Tak je lepší si ten život užít raději v dobré kondici, než nemocný, i když s najedeným břichem.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    SRDECNE VAS ZDRAVIM MAM CUKROVKU 2STUPNE BERU SIOFOR 1000 2× DENNE A PICHAM SI 3×INZ.LYUMJEV KVIKPEN PRED JIDLEM A 1×NOCNI TUAJEO KROME TOHO BERU LEKY NA TLAK CHOLEST.PSYCHIKU TEZKE DEPRESE PATER KAZDY ROK KAPACKY NA BOLEST PLICNI VELKE PROBLEMY PERD DVEMA ROKY ZACHRANEN PRED SMRTI /ZAVODNENI A KOMPLIKACE PO DLOUHODOBEM KOURENI /VSECHNY PROBLEMY JIZ NEKOLIK DESETILETI JSEM V ID 2 STUPNE LEKARUM CHODIM V TETO COVIDOVE DOBE JSEM MEL STRACH CHODIT MEZI LIDI I DO ORDINACI BOHUZEL JSEM V MINULEM CASE ZTLOUSTL TO HLAVNI NA CO BYCH SE CHTEL ZEPTAT JELIKOZ SI SAM OD SEBE GLYKEMII MERIM I 6× ZA DEN A PODLE TOHO SI PICHAM DAVKY INZ.KTERE JSOU OKOLO 26 J. NESLADIM SLADKY UZ NEVIM JAK CHUTNA BOJIM SE NAJIST I KDYZ MAM HLAD MIMO DOBU KTEROU JIM A VECER JE TO NEJPOZ.V16.30HOD.VIM ZE NIJAKOU EXTRA DIETU NEDRZIM ALE TAKE NIC MASTNEHO TLUSTY MASO TO CO JSRM MEL RAD I KDYZ BYCH NA TO MEL CHUT NEVEZMU SI GLYKEMII MAM RANO 13-16 V POLEDNE 9-13 VECER 8-13 MAM TUSENI ZE TO NEJVICE OVLIVNUJE PSYCHIKA MLUVIM O VSEMS LEKARI KE KTERYM CHODIM PROSIM O POROVNANI VASICH ZKUSENOSTI JAK TREBA I VSE ZLEPSIT NEJEN GLYKEM.S TEMI CO VIM RAD BYCH ZLEPSIL HODNOTY A SNIZIT JED.INZULINU DEKUJI Ivan
    věk: 60 let výška: 185 cm váha: 122 kg

    Odpověď

    Milý Ivane, zde je odpověď těžká.

    Tedy, je dost jasné, co byste potřeboval, ale těžké je najít cestu, jak toho dosáhnout.

    Většina vašich obtíží určitě souvisí s obezitou. Potřeboval byste pořádně zhubnout. Ale jak? Držet přísnou redukční dietu po delší dobu je velmi obtížené. Potřeboval byste se pořádně odhodlat a rozhodnout a potom vyhledat nutričního terapeuta či přímo obezitologa, a pod jeho vedením tu dietu dodržovat.

    Existují určité léky, které pomáhají léčit diabetes a současně pomáhají zhubnout. Ve vašem případě by se asi hodil nějaký z dlouhodobých analogů tzv. GLP-1 (píšeme o tom i na našich stránkách). Dají se dobře kombinovat s inzulínem.

    V úvahu by také mohl připadat zákrok na zažívacím ústrojí, tzv. bariatrická léčba. Záleželo by na vašem celkovým zdravotním stavu a samozřejmě a především na vašem odhodlání spolupracovat s lékaři. Je to ale metoda celkem spolehlivá, protože vede ke skutečnému zhubnutí a většinou také k výraznému zlepšení diabetu. O tom byste se mohl poradit opět s obezitologem.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!