Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Obecné

863 dotazů

  • Dotaz

    Mám zvýšený cukr v krvi. Po Dobrý den nalačno mám cukr v krvi jak kdy 6,7 6,2 6,0. po držení diety jsem zhubla o 6 kg. jine příznaky nemám. cholesterol kyselina močová tlak vše v normě. Dlouhodoby cukr 49. Muzu met diabetes. dekuji Jana
    věk: 59 let výška: 176 cm

    Odpověď

    Milá Jano,

    Diabetes mellitus 2. typu se zpravidla rozvíjí pomalu. Není to porucha, pro kterou platí, že když ji máme „potvrzenou“, jsme „nemocní“ a když se zátěžovým testem vyloučí, jsme „zdraví“ a nemusíme mít žádné obavy.

    Lékaři se prostě dohodli, že od určitého stupně poruchy se tomu už bude říkat diabetes.

    Vy máte opakovaně vyšší hodnoty glykémie na lačno, ale toto zvýšení ještě neodpovídá diabetu. Na druhé straně máte ale hodnotu glykovaného hemoglobinu 49 mmol/mol, a to již odpovídá diabetu. Glykovaný hemoglobin je dlouhodobý ukazatel a odráží hodnoty glykémií ať již na lačno či po jídle zhruba v posledních 2 – 3 měsících.

    Doporučuji vám tedy, abyste se chovala, tako byste diabetes měla. Zejména se snažte dále zhubnout, naučte se počítat sacharidy ve vaší dietě (doporučuji tak 150 g/den) a více se pohybujte. Glykémii si občas měřte vlastním glukometrem, a to nejen na lačno, ale i po jídle. Hodnoty by nikdy neměly stoupnout nad 11, ale mnohem lepší by bylo, kdybyste se držela po jídle do 9 mmol/l.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den , chci se zeptat , zda pojištovna může udělat vyjímku a hradit nové zuby jelikož mám problém z rozpadajícími se stoličky a věčný problém se zuby , mám pojištění Vzp i Aok v Německu jak postupovat a na koho se obrátit .Dost mě to omezuje ve stravě .Děkuji Jiří
    věk: 30 let výška: 183 cm váha: 75 kg

    Odpověď

    Milý Jiří,

    podrobnosti o hrazení lékařské péče ze zdravotního pojištění zná vždy ten odborník, kterého se péče týká. V případě sledování a léčby pacientů s diabetem to jsou obvodní lékaři a diabetologové.

    Pokud jde o zubní (stomatologickou) péči, tak se to pochopitelně týká stomatologů a ti vám mohou dát odpověď. Zpravidla zdravotní pojišťovny hradí preventivní kontroly a nutná zubní ošetření včetně běžných plomb apod. Je možné, že v určité míře hradí i zubní protézy, ale jistě jen omezeně a ve zcela základním provedení, aby nebylo ohroženo vaše zdraví. Ze stránek Všeobecné zdravotní pojišťovny jsem zjistil toto:

    „Z protetických výrobků jsou plně hrazeny pryskyřičné korunky na přední zuby, celokovové korunky na zadní zuby, celkové snímatelné zubní náhrady a částečné snímatelné zubní náhrady s jednoduchými kotevními prvky“.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    prosím o radu, jak dále postupovat, Vladimíra
    věk: 70 let výška: 162 cm váha: 75 kg

    Odpověď

    Milá Vladimíro, na co se asi tak ptáte? Jak postupovat, když máte hodnotu glomerulární filtrace ještě v normě? Normální hodnota se odvíjí také od vašeho věku a pohlaví. Záleží také na tom, jakou metodou byla hodnota zjištěna. Já usuzuji, že pouze na základě stanovení hladiny kreatininu ve vaší krvi (s údajem o věku a pohlaví). Vaše hodnota je celkem v pořádku, není důvod se znepokojovat.

    pH moči se pohybuje mezi 5 a 7, jde tedy opět o normální hodnotu. Záleží dost na tom, co člověk jí a pije.

    Pokud se tedy jinak cítíte zdravá a nemáte nějaké známé onemocnění, o kterém nepíšete, tak postupujte tak, že tomu nebudete dál věnovat pozornost.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobry den chtela bych se zeptat proc mam po novem nocnim inzulinu tak vysoke ranni glykemi az kolem 20mmol dostala jsem Toujeo a nevim co delat veceri mam vetsinou chleba a to kolem 19h pak uz nic nejim
    věk: 22 let výška: 153 cm váha: 55 kg těhotenství: 7. týden

    Odpověď

    Dobrý den, na Váš dotaz nelze jednoduše odpovědět. Neuvedla jste, jaký máte typ diabetu? proč Vám byl inzulín změněn? Jestli je dávka nového inzulínu stejná jako u předchozího? V každém případě máte ranní glykémie hodně vysoké a co nejdříve kontaktujte svého diabetologa. S pozdravem 

    (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobry den, mam trochu neobvykly dotaz. Byla mi pred nekolika lety kdy se mi po lecbe rakoviny Tamoxifenem rozjela Cukrovka 2.typu, doporucena lekarka ktera ma pri lecbe dobre vysledky. Chodim tam nekolik let, nyni mi pridala trulicity, vysledky totiz uz nebyly idealni. Snazim se dodrzovat doporuceni stran zivotospravy, denne ujdu kolem 7 km, behem pandemie jsem si poridila i rotoped, vubec nepiji alkohol,nekourim, pouze se mi nedari dokonale drzet dietu. Dusledky rakoviny mi pusobi dalsi omezeni. Snazim se vyhovet vsem pozadavkum kdyz je to pro me zdravi. S cim mam problem, je protivna a neempaticka lekarka. Mam dojem ze sve pacienty skoro nenavidi. Nulova empatie (je to ten typ co nechape ze nekomu je zatezko drzet prisnou dietu-ja taky nechapu ze nekdo fetuje ale nechodim s tim prudit narkomany). Hledam motivaci pro dalsi omezovani se a snaseni nepohodli injekcni lecby. Tenhle pohrdavy povyseny pristup mi to velmi ztezuje. Nevim zda nakonec nevymenim lekare ale presto-nemate nejake tipy jak si muze diabetik zvysit motivaci,pohodu a ochotu se lecit? Ackoli jsem profesne uspesna a k tomu se staram o seniora, ta osoba se tvari jako bych byla nějaký nežádoucí prvok. Jana

    Odpověď

    Milá Jano,

    Diabetes 2. typu není onemocnění jako třeba zánět slepého střeva, kdy lékař zjistí diagnózu, pošle vás na operaci a vy často ani nevíte, kdo vám udělal tu roztomilou jizvu na břiše.

    Diabetes 2. typu ani nemá žádné datum, kdy by se dalo říci, že nemoc začala. Z počátku je to jen tělesná vloha, která se ale postupně a zpravidla velmi pomalu zhoršuje, přičemž průběh zhoršují už sám stoupající věk, malá tělesná aktivita a nadváha. Někdy se k tomu přidá efekt dalších onemocnění nebo léků, které člověk z nějakého důvodu musí brát.

    Lidé s diabetem 2. typu mají často nadváhu, i když někdy mají pocit, že nejedí více než ostatní. Nedostatek pohybu a nadváha vedou k tomu, že inzulín v těle nedostatečně funguje. Proto je ho v těle třeba více. Tuto potřebu dokáží beta buňky pankreatu do určité doby vyrovnávat, ale potom na to už nestačí. Inzulínová sekrece bývá po určitou dobu dokonce zvýšená, ale potom začíná klesat a diabetes se objeví.

    Hlavní vinu na tom mají tělesné vlohy, a to nejen k samotnému diabetu, ale často i k tomu, že někdo snáze nabírá na váze, spotřebuje méně energie a často má i větší chuť k jídlu. Takové lidi není správné obviňovat, že si poruchu způsobili sami. Většinou to není pravda.

    Ale co má takovým lidem lékař doporučit? Dokud je sekrece inzulínu zvýšená anebo jen málo snížená, ze všeho nejlépe funguje snížení kalorického příjmu. Funguje to lépe než léky. Ale je to jen někdy dostačující, protože mnoho lidí zhubnout nedokáže, prostě proto, že je to pro ně příliš těžké. Tady nepomůže žádné odsuzování nebo kritika, podobně jako s těmi narkomany.

    Má-li se narkoman odnaučit užívat drogy, musí nejprve sám uznat, že dělá něco špatně a že on sám s tím chce přestat a je ochoten podstoupit odvykací kůru. Kvůli krásným modrým očím lékaře to dělat nebude, i kdyby do něj sebevíce hučel.

    Pacient s diabetem 2. typu musí sám získat náhled, že špatně léčená cukrovka poškozuje jeho zdraví, že není dobré mít dlouhodobě zvýšené glykémie, i když se to neprojevuje žádnou bolestí nebo bezprostředními projevy. Navíc nadváha je dlouhodobě škodlivá i sama o sobě.

    Dieta představuje u diabetu 2. typu s nadváhou základní léčebné opatření. Paní doktorka vám asi příliš stručně a pro vás málo přijatelně dává najevo, že si „za to můžete sama“, i když má pravdu jen trochu. Je třeba hodně času, aby vám vysvětlila, proč u vás inzulín funguje méně a co se s tím dá dělat. Ona nebo její sestra či nutriční terapeut by vám měli pomoci vypracovat pro vás vhodný jídelníček a snažit se vás motivovat. Nutričního terapeuta ale můžete navštívit vy sama. Jen se s ním nepřete, že přece jíte „málo“ a méně již jíst nelze. Spíš jde o to najít jídla, která jsou málo kalorická a přitom vám přinesou kulinářský požitek. A odměnou vám za to bude pocit, že se o sebe staráte a pěstujete si vůli a zlepšujete svou kondici. To není vůbec jednoduchá cesta, ale hlavní roli na ní hrajete vy. Vy musíte dojít k přesvědčení, že je to pro vás dobré a že vy budete mít radost ze zlepšení.

    Budete k tomu potřebovat nastudovat si složení hlavních potravin. K tomu existují různé tabulky či obrázkové knihy, nutriční terapeut by vás k nim mohl navést. I na našich stránkách naleznete důležité informace.

    Léky jsou u diabetu 2. typu často také nutné, ale nedokáží dostatečně čelit nadměrnému příjmu potravy. Existují mezi nimi i moderní přípravky, které ale spíše snižují chuť k jídlu a zároveň zlepšují působení inzulínu. Patří mezi ně i Trulicity a paní doktorka vám předepsala velmi dobrý moderní lék. Jen vám jeho použití měla přiblížit více přívětivě, nebo vás odkázat na edukační sestru či nutričního pracovníka.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Mám diabetes od 48 let můj organizmus nespolupracuje s inzulínem mám buď hodnoty 2.5 nebo až 15 paní doktorka zjistila diabetes Lana rezistenční na inzulín. C peptid 205 chci se zeptat co to znamená pro mě pochopila jsem že slinivka nepracuje ? Jana
    věk: 62 let výška: 168 cm váha: 53 kg

    Odpověď

    Milá Jano,

    Vaše paní doktorka vám zřejmě řekla, že máte diabetes typu LADA (late autoimmune diabetes of the adult). Co to znamená? Jde v podstatě o diabetes 1. typu, který má autoimunitní příčinu a vede k pomalé destrukci buněk v pankreatu, kde se tvoří inzulín. Nejde tedy o diabetes 2. typu, který se vyznačuje mimo jiné špatnou citlivostí těla vůči působení inzulínu. Diabetes LADA je v podstatě formou diabetu 1. typu, která ale začíná až v dospělosti či dokonce někdy i ve vyšším věku, rozvíjí se pomalu či velmi pomalu a vede rovněž k postupnému zániku beta buněk, které tvoří inzulín. Protože autoimunita probíhá v tomto případě velmi pomalu, mívají pacienti zachovanou sekreci inzulínu, který přinejmenším z počátku nepotřebují, nebo jim postačuje jen malá dávka. Léčit tento typ je také snazší, protože každá troška vlastního inzulínu se hodí. Postupem ale může sekrece inzulínu ubývat, ale jen někdy zanikne docela.

    O tom, že stále tvoříte svůj vlastní inzulín, je možné se přesvědčit vyšetřením C-peptidu. Vaše hodnota 205 pm/ml je sice snížená, ale přece jen významná.

    Diabetes LADA je někdy po přechodnou dobu možné léčit tabletami, ale správnější je podávat inzulín. Dávky jsou většinou menší než u typických případů diabetu 1. typu a udržovat diabetes vyrovnaný je snazší. Vy jste zcela štíhlá, takže téměř vylučuji diabetes 2. typu.

    Potřebujete tedy inzulín, přičemž standardem je používání 3, někdy 4 denních dávek inzulínu nebo inzulínová pumpa. Velmi vhodný by pro vás také byl kontinuální senzor glykémií, který by vám stále ukazoval vaši hodnotu. By byste tak měla možnost se průběžně kontrolovat a volit správné dávky inzulínu a jídla. Také byste byla včas varována, kdyby hrozila hypoglykémie.

    Na vaši otázku tedy odpovídám: ano, máte sníženou produkci inzulínu, ale stále si tvoříte svůj vlastní inzulín, který vám vyrovnání diabetu dolaďuje. Nezneužívejte toho a správně si podávejte inzulín, abyste svoje zachované beta buňky chránila a nenutila je příliš se namáhat a případně vyčerpat. Monitorujte si glykémie a informujte se o použití senzoru. Nyní je to dostupné. Rezistentní na inzulín velmi pravděpodobně nejste.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, cca před měsícem mi na preventivní prohlídce zjistili hladinu cukru v krvi 6,6 po opakovaném odběru za 4 týdny byla hladina cukru na 6,0. Jde mi o to, že jsem za poslední 2 roky zhubla 20kg a jedla podle kalorických tabulek, takže si myslím, že zdravě a vyváženě, mám i hodně pohybu ( 2x týdně silový trénink, 2x běh 6km a 2x jóga), tak nevím co mám vlastně teď změnit abych ty hodnoty snížila... cukrovka 2. stupně je přece nemoc z obezity a většinou až ve vyšším věku. Adéla
    věk: 36 let výška: 168 cm váha: 65 kg

    Odpověď

    Milá Adélo, podle vašich současných měření máte nejspíše poruchu glukózové tolerance, tedy nikoliv zjevný diabetes. Podle vašeho věku, obezity v minulosti a jen málo zvýšených hodnot glykémie usuzuji, že máte náběh na diabetes 2. typu, ale jistý si být nemohu. Je také otázkou, zda jste zhubla díky soustředěnému úsilí, nebo díky zhoršenému zdravotnímu stavu, respektive diabetu. 

    Já předpokládám, že to bylo díky vaší soustředěné snaze, a to oceňuji a velmi si toho vážím. V tom případě byste ale bez této změny měla nyní již jasný diabetes. Vy jste toho ale pro svoje zdraví učinila hodně, a tak je vaše porucha díky tomu jen malá.

    Na vzniku diabetu 2. typu se do velké míry podílejí obezita a nedostatek tělesného pohybu. Jsou ale lidé, kteří mají velkou nadváhu a málo se pohybují, a přece diabetes nedostanou. A pak také lidé, kteří mají jen malou nadváhu a jsou aktivní, ale stejně se diabetu 2. typu nevyhnou. Záleží hodně na vlohách, na dědičnosti. Nelze osoby s diabetem 2. typu jednoduše odsuzovat a myslet si, že si za to mohou sami. Ostatně i ti obézní mají často ve vínku velkou chuť k jídlu a není správné je hned odsuzovat.

    V každém případě, ať již má člověk vlohy jakékoliv, tělesná aktivita s vyrovnaná dieta představují základní preventivní opatření proti diabetu a u osob, u kterých se diabetes navzdory tomu vyvine, zlepšují jeho průběh.

    Doporučuji vám proto pokračovat ve zdravé životosprávě a občas si měřit glykémie. Nesnažte se ale jít do extrému a pokud by se vaše glukózová tolerance později přece zhoršila, berte to jako poruchu, kterou bude třeba léčit i pomocí tablet. Nedoporučuji vám žádnou extrémní dietu, ale spíš vyrovnanou dietu se sníženým obsahem kalorií a sacharidů.

    Také nelze vyloučit některé méně časté formy diabetu, jako třeba některý z typů MODY, o kterých byste se mohla dočíst i na našich stránkách. Na vaší léčbě by to ale nic zásadního neměnilo.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Z blbosti jsem si vzal na snídani dva chleby s medem a šel na preventivní kontrolu. Glukóza v seru po jídle byla na úrovni 2,7. Ostatní hodnoty ok. S čím by to mohlo souviset? Diabetes nemám. Vladimír
    věk: 63 let výška: 174 cm váha: 70 kg

    Odpověď

    Milý Vladimíre, opravdu to nebyl dobrý nápad dát si vydatnou snídani před kontrolním biochemickým vyšetřením. Výsledky se posuzují s ohledem na stav u zdravých osob (přičemž normální hodnoty zpravidla odpovídají tomu, co se zjišťuje u 95-97 % z nich). Podmínkou je ale, aby to bylo za standardních podmínek. To se týká zejména vyšetření krevních tuků (lipidů). Za nestandardních podmínek je vyšetření v podstatě bezcenné.

    Glykémie po sacharidovém jídle (ve vašem případě odhaduji, že se jednalo tak o 100 g sacharidů) zpravidla stoupá. Nikoliv však příliš a brzy se vrací k normálním hodnotám. Někdy se ale stává, že někdo na stimulaci takovou vydatnou potravou reaguje tím, že sekrece inzulínu do určité míry přestřelí a hodnoty jsou pak na chvíli podnormální.

    Vaše hodnota 2,7 mmol/l je ale už dost nízká, dokonce bych očekával, že budete mít určité příznaky hypoglykémie.

    Napadají mě ve vašem případě 2 možnosti, respektive 3:

    1. Opravdu vaše regulace glykémie přestřelila. U někoho to může znamenat poruchu, zvláště když se to opakuje, a to i při menším sacharidovém jídle.

    2. Jedná se o laboratorní chybu

    3. Jde o kombinaci obojího. Měl jste asi hodnotu opravdu nízkou, ale ne zase tolik. To já osobně považuji za nejpravděpodobnější.

    Myslím, že pokud nemíváte zvláštní obtíže, nemusíte se tím až do příští preventivní kontroly zabývat. Příště ale přijďte k odběru na lačno od večera.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Měl jsem při kontrole zvýšený cukr 6,8 na lačno
    věk: 52 let výška: 197 cm váha: 105 kg

    Odpověď

    Milý Radime, přestože váš příspěvek není ukončen žádným otazníkem, ale jedná se o suché konstatování, tak abych vás nezklamal, pokusím se uhodnout, na co jste se chtěl zeptat a stručně odpovím.

    Zřejmě diabetes dosud nemáte nebo jste o tom alespoň nebyl dosud informován, a nyní vám při nějaké kontrole, asi preventivní, zjistili glykémii  6,8 mmol/l. Neuvádíte ani, zda se jednalo o vyšetření nalačno po předchozím půstu od večera, či o hodnotu náhodnou  zjišťovanou v průběhu dne.

    Pokud tedy šlo o hodnotu na lačno, měřenou v profesionální laboratoři, máte pravděpodobně poruchu glukózové tolerance a možná i diabetes. Normální hodnota je do 5,6 mmol/l a při výsledku nad 7 mluvíme již o diabetu. Vyšetření je ale zpravidla nutné alespoň jednou zopakovat, abychom vyloučili náhodné vlivy.

    Doporučuji vám tedy vypavit se ještě na jednu kontrolu, zaručeně na lačno ráno. Podle výsledku pak může být navržen další postup. Již nyní je ale zjevné, že máte nadváhu a hodnotu glykémie zvýšenou. V každém případě bude tedy pro vás vhodná konzultace s lékařem. Měl byste posoudit svůj jídelní a pohybový režim a v případě zájmu získat další informace také na našich stránkách, kde se diagnostice porušené glukózové tolerance a diabetu dost věnujeme a uvádíme také doporučená opatření pro takové případy.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, zajímalo by mne jaké jsou hodnoty glykémie po půl hodině. Mám cukrovku II. Typu a při měření půl hodiny po jídle mám hodnoty od 8-10. Hodinu po jídle do 7,5 a dvě hodiny po jídle do 6. Taky by mne zajímalo zda je to v pořádku nebo více dodržovat dietu. Děkjji zamodpověď.
    věk: 34 let výška: 175 cm váha: 68 kg

    Odpověď

    Dobrý den, 

    bojím se, že není přesně stanovena cílová hodnota glykémie půl hodiny po jídle u dospělého diabetika. Záleží totiž i na tom, jaká glykémie byla před samotným jídlem. 

    Pokud mluvíme o hodnotách po jídle používá se u diabetiků spíše glykémie 2 hodiny po jídle. Zatímco u nediabetiků máme nejvyšší hodnoty do 1hodiny po jídle, u diabetiků je vzestup glykémie často prodloužen, proto byl zvolen tento čas.

    Česká diabetologická společnost uvádí ve svých doporučeních cílovou glykémii 2 hodiny po jídle mezi 5-7,5 mmol/l (cílové glykémie jsou ale často stanoveny individuálně ošetřujícím diabetologem). Tato glykémie je ovlivněna i hodnotou před jídlem (jak již zmiňuji výše). Glykémie 2 hodiny po jídle by neměla narůst o více než 2 mmol/l oproti hodnotám glykémie před daným jídlem. 

    Z uvedených hodnot je vidět, že Vaše tělo zatím reaguje rychle na vzestup glykémie a je schopno ji korigovat (pokud tedy neaplikujete inzulin :o)

    Samozřejmě dietní režim a pravidelný pohyb přispívají ke zlepšení kompenzace. U diabetiků 2. typu bych většinou doporučila i redukci hmotnosti, což ale podle Vaší výšky a váhy nebude potřeba.

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!