Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Jedná sa o cukrovku 1. typu?

Datum vložení dotazu: 21.09.2022

Ptá se: Alžbeta

Dotaz

Dobrý deň prajem, prosím Vás na základe týchto výsledkov sa dá definovať diabetes 1.?Na liečbu perorálnymi tabletkami som nereagovala dostatočne, momentálne som na inzulíne 6 krátky-4krátky-4krátky-8dlhý a nízkoasacharidovej strave?Výsledky z odberu krvi sú: ANTI GAD autoprotilátky +1,17 index, anti IAD 2 0,58 index, S-C-peptid -0,10 nmol/l, S-INzulín 8,54 mlU/l, HOMA -IR 1,46, IAA 0,17 negat.
věk: 38 let výška: 163 cm váha: 56 kg

Odpověď

Milá Alžběto, diabetes mellitus 1. typu je autoimunitní proces, který postihuje beta buňky pankreatu, které tvoří inzulín. Tyto buňky postupně zanikají a vzniká postupně diabetes. Často jsou inzulín produkující buňky zničeny docela a pacient je zcela závislý na podávání inzulínu podkožně. Velmi pak záleží na tom, jak se naučí správně dávkovat inzulín podle aktuální glykémie. Diabetes 1. typu vzniká nejčastěji u dětí a mladých osob, ale může vzniknout kdykoliv. Ve vyšším věku se porucha někdy rozvíjí pomalu, takže může připomínat i diabetes jiného typu.

Ve vašem případě se velmi pravděpodobně jedná o diabetes 1. typu, protože se podařilo zachytit autoprotilátky, které do určité míry potvrzují. Dosud měřitelná hladina C-peptidu svědčí o tom, že stále trochu produkujete vlastní inzulín. Hladina inzulínu je nezajímavá, protože ten si podáváte injekčně.

Někdy se také typ, který asi máte, označuje jako LADA (Latent autoimmune diabetes in adult), je to ale v podstatě forma typu 1. Čtěte na našich stránkách:

diabetes LADA? | cukrovka

https://www.cukrovka.cz/definice

https://www.cukrovka.cz/poradna/diabetes-1-typu-lada-a-nizke-glykemie

Jsou to ale úvahy převážně teoretické. Důležité je léčit váš diabetes tak, jak je potřeba. Evidentně vám chybí inzulín, jste štíhlá osoba. Je potřeba, abyste se naučila svou nemoc co nejlépe zvládat a přitom zůstala stejně aktivní a spokojená jako dosud.

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

Další dotazy z kategorie "Obecné"

771 dotazů

 • Dotaz

  Pod 22 let cukrovka typ 1 , máme nárok na invalidní důchod první stupeň ? Protože do práce ba plný úvazek mě dela potíží fyzický a psychicky a komplikuje můj život .(musím pak řešit koužni komplikace co mě umezuje pracovat a chudit na několika dnů ,problémy z nehty mě padli a musím několika měsíce doufat ze mě budou růst ,nezvladatelným dodržovat dieta a jist v čas ,plus mám problém z plutinka Co taky mě komplikuje život a mnoho krát jsem paralyzovaní na několika týdnu . Díky infuzi na neorologie mě zlepšil stav . Já práce miluju a já sem pracovník ale už můj tělo po 22 let cukrovka 1 typu nezvládnu plní úvazek. Momo

  Odpověď

  Milý Momo,

  Na otázku invalidního důchodu při diabetu 1. typu jsem již opakovaně odpovídal, a proto vám posílám odkazy na již vytvořené odpovědi na našich stránkách. Druhý odkaz také popisuje, jakým způsobem se jednání o přiznání invalidního důchodu zahajuje a jak postupuje.

  Jinak ale samotný diabetes není důvodem k přiznání invalidního důchodu. Důvodem mohou být komplikace diabetu či další přidružené choroby.

  https://www.cukrovka.cz/poradna/cukrovka-1.-typu-a-invalidni-duchod

  https://www.cukrovka.cz/poradna/diabetes-ii.-typu-nadvaha-a-narok-na-invalidni-duchod

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Je možnost dostat lázeňskou léčbu na tzv.křížek? Marcela

  Odpověď

  Milá Marcelo, poskytování lázeňské rehabilitační péče hrazené z prostředků zdravotního pojištěníse obecně řídí předpisy ministerstva zdravotnictví a jednotlivé indikace jsou schvalovány v souladu s platným zákonem. Rozlišuje se tzv. kompletní hrazení (K) a příspěvkové (P). V případě příspěvkového hrazení je ze zdravotního pojištění hrazena pouze samotná péče, ale nikoliv již ubytování a strava.

  Pro diabetes jsou stanoveny tyto indikace:

  Komplikace diabetu (mikroangiopatie a makroangiopatie, neuropatie (K), jiné komplikace (P), a to pro první pobyt. Pro opakované pobyty je je možné přiznání kompletního hrazení jen při dalším odborném zdůvodnění.

  Samotný diabetes není důvodem k přiznání kompletní ani příspěvkové lázeňské péče. Důvodem mohou být jenom komplikace vzniklé dlouhým trváním diabetu. Na doporučení odborného lékaře (endokrinolog, diabetolog) může vystavit návrh na lázně praktický lékař, nebo to mohou odborní lékaři učinit přímo. Návrh potom posuzuje posudkový lékař.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli se dá dědit cukrovka po me tetě? Myslím tím, že když já ani můj manžel nemáme cukrovka, ale naše dítě má příznaky, může ji i tak mít, podedit jakoby po me tetě, od me mamky sestra. Děkuji moc za odpověď Romana

  Odpověď

  Milá Romano, dědičnosti diabetu 1. typu jsme se na našich stránkách věnovali podrobněji zde:

  https://www.cukrovka.cz/dedicnost-2

  Dozvíte se tam, že dědičnost této nemoci je složitá a není dosud objasněná. Je to zejména proto, že stále neznáme hlavní příčinu onemocnění, jenom víme, že dochází k interakci více dědičných vloh současně s určitými faktory prostředí. Jedná se zejména o faktory, které určují imunitní odpověď.

  Především po tetě není možné již nic genetického zdědit, protože ona na dítě žádné genetické vlohy přenášet nemohla. Může tedy jít o nějaký faktor, který přenášela babička a mohla ho získat Vaše sestra nebo i vy. Ten se pak přenesl na dítě. To samo ale nemohlo stačit, zřejmě šlo o kombinaci s dalšími faktory, třeba i od vašeho muže.

  Ačkoliv se diabetes 1. typu častěji vyskytuje v určitých rodinách (riziko přenosu najdete na uvedeném odkaze v tabulce), přesto většina nových případů dětského diabetu vzniká u potomků osob, které diabetes v rodině dosud neměly. Jde zřejmě o smolné poskládání mnoha různých vloh po mnoha předcích, případně o nově vzniklý další genetický rizikový faktor – a to vše ještě v kombinaci s nějakým faktorem prostředí, např. virovým onemocněním nebo něčím podobným.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, jen tak náhodně jsem si u kamaradky zmerila cukr a vyskočila na mě hodnota 15,7. Doposud jsem nemela žádné problémy a o vysokém cukru jsem nemela tušení. Mám ale nadváhu. Chtěla jsem se zeptat, zda úpravou stravy a pohybem mám šanci cukr srazit sama nebo zda musím ihned za paní doktorkou na odběry. Ráda bych se lekum vyhnula, nedejbože,abych si musela něco píchat, bojím se že tohle bych nezvládla. Předem děkuji za radu.

  Odpověď

  dobrý den

  hodnota cukru 15,7 mmol/l je opravdu vysoká. Nevíte jak dlouho trvá a jaké máte celkové výsledky. Doporučuji Vám kontaktovat lékaře a nečekat.

  s pozdravem

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, mám hodnotu Glukóza v plazmě na lačno 6,4 a Glykovaný hemoglobin 45, Je to již cukrovka ?

  Odpověď

  Dobrý den,

  při odběru ze žilní krve ranní lačná glykémie ... znamená:

  < 5,6 mmol/l

  Normální glykémie

  5,6-6,9 mmol/l

  Zvýšená koncentrace glukózy nalačno

  - Odběr by měl být zopakován

  - Mělo by být doplněno oGTT

  > 7 mmol/l

  Diagnóza diabetu

  - Hodnota > 7mmol/l musí být však potvrzena opakovaným měřením (ze žilní krve ráno nalačno), nebo musí mít pacient příznaky diabetu.

  Glykovaný hemoglobin není přímo pro diagnostiku diabetu v ČR běžně používán, ale dle doporučení České diabetologické společnosti hodnota 38 až 48 mmol/l znamená minimálně poruchu metabolismu glukózy a je vhodné doplnit oGTT, který je u nás zatím standardním vyšetřením pro diabetes
  hodnoty > 48 znamenají jasnou diagnózu diabetu.

  Z předchozích informací vyplývá, že z uvedených hodnot nelze přímo vyloučit ani potvrdit diabetes. Rozhodně máte minimálně poruchu metabolismu glukózy a měl byste dodržovat diabetickou dietu a režimová opatření. K vyloučení diabetu byste ale měl mít doplněn opakovaný odběr lačné glykémie a ideálně rovnou provedeno oGTT (orální glukózový toleranční test).

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Obecné"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!