Poradna
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!
Obecné
965 dotazů
-
cukrovka a časté močení
(15.03.2022)
Dotaz
Dobrý den, poslední 2 měsíce mne trápí časté močení (cca 8x denně) s větším množstvím moči (okolo půl litru). Také mám pocit sucha v puse a trpím nespavostí. Zatím mi cukrovka zjištěna nebyla, ale když se zkouším po ránu na lačno měřit glukometrem, tak mám hodnoty mezi 4,7 až 5,9. Vypozoroval jsem, že ty hodnoty jsou vyšší, když se dostatečně nevyspím. Myslíte, že by to mohla být cukrovka? Jsem cca půl roku po operaci žlučníku po prodělání několika kolik. Děkujivěk: 38 let výška: 183 cm váha: 93 kgOdpověď
Dobrý den,
abychom mohli správně hodnotit diagnózu cukrovky (diabetes mellitus) dle lačných glykémií, potřebovali bychom hodnoty z krve. Při odběru ze žilní krve lačné glykémie pod 5,6 mmol/l jsou v normě, mezi 5,6-6,9 mmol/l znamenají zvýšenou koncentraci glukózy nalačno, glykémie nad 7 mmol/l (pokud je naměřena 2x nebo 1x, ale doprovázená příznaky diabetu) znamená diabetes. Pokud bychom brali Vaše měření nalačno glukometrem podle norem pro žilní krev, tak by se zatím o diabetes nejednalo (nanejvýš o zvýšenou koncentraci glukózy nalačno). Když se pořádně nevyspíte, je to stresový stav, který vlivem uvolňovaných hormonů může částečně zvýšit glykémii. Pokud bychom celkově chtěli vyloučit diabetes, musel byste absolvovat oGTT, kde se stanovuje glykémie i po přijetí cukrů. Ten se zařizuje cestou praktického lékaře, který současně zhodnotí celý Váš stav a možnost jiné příčiny polyurie (velkého objemu moči) a pocitu sucha v ústech.
(odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)
-
Mám glykémii 8,6 mám cukrovku?
(14.03.2022)
Dotaz
Mám glykémii 8, 6, mám cukrovku?věk: 53 let výška: 164 cm váha: 85 kgOdpověď
Milá Oldřiško, o diagnostice diabetu se můžete dočíst na našich stránkách např. zde:
https://www.cukrovka.cz/diagnostika
nebo zde:
https://www.cukrovka.cz/prevence
Normální hodnota glykémie na lačno je do 5,6 mmol/. O diabetu hovoříme při glykémii nad 7,1 mmol/l, vyšetření musí být ale provedeno po celonočním lačnění a správném laboratorním přístroji (nikoliv pouze glukometru) a navíc minimálně 2x.
Glykémie 8,6 mmol/l na lačno budí vysokou pravděpodobnost, že se jedná o diabetes. Nicméně stejná hodnota během dne nikoliv na lačno může být klidně ještě v normě.
Navrhuji tedy, abyste se dala vyšetřit u vašeho lékaře opravdu na lačno po celonočním hladovění ráno a aby vzorek byl poslán do rutinní laboratoře.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
ráno o 6,55 hod. na lačno mer. cukor 5,5 pred ranajkami o 7,25 hod. 6,5 cukor
(08.03.2022)
Dotaz
t.j.2x merane na lacno behom pol hodiny,je to v poriadku,ked druhe meranie bolo vyssie, ako prve? Od 10.2.bol vysadeny Siofor 1/2...0...1/2,vzhladom na schudnutie z dovodu problemov s travenim a zapalu hrubeho creva, s tym,ze po schudnuti sa po zatazi napr.bicyklovanie,cca hodinu sa cukor znizil pod 4 s priznakom hypoglykemie /potenie, trasenie, grganie../věk: 71 let výška: 180 cm váha: 113 kgOdpověď
Milý Ferdinande, předpokládám, že glykémie jste měřil doma osobním glukometrem. Tyto přístroje mají povolenou určitou odchylku, která se pohybuje v oblasti hodnot lehce nad normou asi plus minus 1 mmol/l. Glukometry jsou určeny k dlouhodobému sledování a nikoliv k diagnostice diabetu či porušené glukózové tolerance.
Kromě toho, mírný vzestup ráno je zcela normální věcí. Brzy ráno a pro někoho i dopoledne se „tělo“ probouzí a připravuje na denní aktivity, k čemuž za normálních okolností potřebuje energii ve formě cukru, který se v těle tvoří. Proto glykémie u pacientů s diabetem často stoupají, pokud se nepodává nějaká léčba, která tomu zabrání nebo se neprovádí pořádná tělesná aktivita.
Vaše zjištění je tedy zcela běžné a nejedná se o velký rozdíl. Ukazuje to, že máte buď diabetes nebo porušenou glukózovou toleranci. Měl byste tedy držet pořádnou dietu (vážíte 113 kg) a pokud možno dosti se pohybovat a pokud by toto nestačilo, měl byste mít i nějakou léčbu. Metformin je dobrý lék, že jste po něm zhubnul je jenom dobře, a pokud se nejednalo o vážnější postižení střeva, měl byste v jeho užívání pokračovat. Možností je ale dnes více.(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
cukrovka a očkování proti pneumokokům
(04.03.2022)
Dotaz
Dobrý den, snažím se ověřit, zda je pravdivé tvrzení, že očkování proti pneumokokům hradí diabetikům s cukrovou II. typu pojišťovna? Děkuji Martinvěk: 49 let výška: 166 cm váha: 93 kgOdpověď
Vážený pane Martine, přeji dobrý den,
očkování proti pneumokokům významně snižuje riziko infekce vyvolané tímto mikroorganismem, zejména pak zápalu plic. Informace o úhradě očkování lze nalézt v několika zdrojích, nejvhodnější jsou informace podávané zdravotními pojišťovnami, např. VZP ČR: https://www.vzp.cz/o-nas/tiskove-centrum/otazky-tydne/kdo-muze-mit-hrazene-ockovani-proti-pneumokokum. Zde se dozvíte následující: "Podle téhož zákona je nepovinné očkování proti pneumokokovým infekcím, a to vakcínou Prevenar 13, hrazeno pojištěncům nad 65 let, pokud se pro ně rozhodnou. Stačí jen jedna dávka; potřeba revakcinace následnou dávkou nebyla u dospělých stanovena.".
Úhrada pro mladší jedince je možná jen za splnění určitých podmínek: "Bez věkových limitů pak mají nepovinné očkování proti pneumokokovým infekcím hrazené lidé, pro které by toto onemocnění bylo vysoce rizikové – pojištěnci s porušenou nebo zaniklou funkcí sleziny, pojištěnci po transplantaci kmenových hemopoetických buněk, pojištěnci se závažnými imunodeficity, které vyžadují dispenzarizaci na specializovaném pracovišti, nebo pojištěnci po prodělané invazivní meningokokové nebo invazivní pneumokokové infekci. Stejné skupiny rizikových pojištěnců se mohou rozhodnout také pro očkování proti invazivním meningokokovým infekcím, invazivnímu onemocnění vyvolanému původcem Haemophilus influenzae typ b a proti chřipce a budou ho mít hrazené z veřejného zdravotního pojištění.".
Zdravotní pojišťovny svým klientům, kteří uvedená kritéria nesplňují a jsou mladší 65 let obvykle na očkování připlácí, např. VZP ČR uvádí: "Vzhledem k tomu, že pneumokokové nákazy ohrožují v dospělosti zejména starší osoby, nabízí VZP z fondu prevence příspěvek 500 Kč na toto očkování klientům ve věku od 50 do 65 let, kteří nepatří do žádné z výše uvedených rizikových skupin. Všechny potřebné informace k čerpání příspěvků najdete na stránkách www.vzp.cz/vyhody.".
Jen k tomu doplním, že je určitě vhodné se nechat očkovat, zejména člověk vyššího věku se může pneumokoky nakazit od svých vnoučat, která vůbec nemusí mít jakékoliv příznaky infekce.
S přátelským pozdravem
(odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)
-
testovací proužky na cukrovku na e-receptu
(03.03.2022)
Dotaz
Je možné poukaz na testovací proužky poslat na e-receptOdpověď
Dobrý den,
co je mi známo, tak poukazy na pomůcky zatím nejsou převedeny do čistě elektronické podoby. Testovací proužky do glukometrů totiž spadají mezi léčebné pomůcky (prostředky) a jsou psány na poukazy. Je možné, že časem budou převedeny do elektronické podoby stejně jako recepty.
(odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)
-
cukrovka a wellness
(28.02.2022)
Dotaz
Dobrý den, mohla bych se zeptat jestli jako diabetik 2.typu můžu chodit do wellness (páry ,vířivka a bazén)? V Sobotu jsem měla vysoký cukr v krvi že mě musela odvést i záchranka a zkouším zjistit proč se mi to stalo jestli mě vadí nějaké jídlo nebo to mohla způsobit návštěva wellness kde jsem byla dva hodiny . Veravěk: 41 let výška: 164 cm váha: 115 kgOdpověď
Milá Věro, já vůbec nevím nic o vašem zdravotním stavu ani o způsobu léčby, takže se nemohu přesně vyjádřit.
Wellnes je ve většině případů příznivá věc a obecně bych to většině osob s diabetem doporučoval. Pro osoby s vysokým krevním tlakem a obecně pro osoby s velkou nadváhou může být nebezpečná horká sauna a především prudká změna teploty, např. skákání do ledové vody po sauně či páře.
Chybou může být také opomenutí injekcí inzulínu nebo vystavení inzulínu (např. v inzulínovém peru) vysoké teplotě. Pokud jde o jídlo, tak předpokládám, že během procedur nejíte, takže není důvod očekávat výraznější vzestup glykémie. Asi bych vám nedoporučoval příliš velké horko. Pokud jste v teple delší dobu, neměla byste při tom zapomínat pít. Jinak mě ale nic nenapadá a spíše se domnívám, že vaše zhoršení souviselo spíše s něčím jiným.(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
cukrovka a její diagnostika
(26.02.2022)
Dotaz
Dobrý den, des jsem si naměřila ráno po sladkém pití 6/6 je to cukrovka? Marcelavěk: 67 let výška: 166 cm váha: 80 kgOdpověď
Milá Marcelo, podívejte se na naše stránky na: https://www.cukrovka.cz/diagnostika
Tam si odpověď naleznete.
Pro zjednodušení vám ale napíšu aspoň tolik, že cukrovka má svoje přesná diagnostická kritéria. Pokud se nejedná o hodnoty hodně vysoké, je pro diagnostiku nutné provést přesné vyšetření za standardních podmínek. Pro glykémii na lačno ráno se považuje hodnota nad 5,6 mmol/l za zvýšenou, hodnota nad 7,1 mmol/l již za diabetes. Vyšetření je ale nutné provést spolehlivým laboratorním přístrojem a minimálně 2x.
Vy tedy mít diabetes zdaleka nemusíte a asi nemáte. Nicméně sama máte určitou pochybnost, když jste si při své nadváze a po sladkém jídle raději změřila glykémii. Z toho také asi plyne, co sama jistě víte:
Jezte raději méně, omezujte sacharidy a snažte se přinejmenším nenabírat na váze. A glykémii si případně nechte příležitostně přeměřit v laboratoři, a to na lačno ráno.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
OGTT po porodu
(23.02.2022)
Dotaz
Dobrý den, měla jsem těhotenskou cukrovku (bez léků jen na dietě).Teď 10 měsíců po porodu jsem byla na kontrolním oGTT s výsledky lačná 4,1 a dvě hodiny po zátěži 11,4. Praktická lékařka výsledky jen založila a řekla mi, že mě bude sledovat, že cukr v krvi mám v pořádku. Žádný další postup nenavrhuje. Dle dostupných informací je ale hodnota nad 11,1 diabetes. Trochu mne to znepokojuje. Je to v pořádku? Opravdu mohu být v klidu? Děkuji za odpověď.věk: 42 let výška: 171 cm váha: 73 kgOdpověď
dobrý den
ano, pokud máte 2 hodiny po zátěži při o GTT nad 11,0 mmol/l již se jedná o diabetes. Va vašem případě to znamená začít držet dietu tak, jak jste se to naučila během těhotenství, když jste měla těhotenskou cukrovku. Nalačno jste byla zcela v normě, ale je vidět, že po jídle to Vaše slinivka do normálu nedotáhne (i když jen o kousek). Na léky to aktuálně není, ale je důležité kontrolovat jestli se stav do budoucna nezhorší. To znamená nyní po zahájení diety cca za půl roku kontrola glykémie, dále tzv. dlouhého cukru (HbA1C), který by se měl pohybovat 40-45 mmol/mol a základních preventivních odběrů (jaterní testy, štítná žláza, krevní obraz, ledvinné funkce). Dle výsledků se pak rozhoduje o tom, zda léky ano, či nikoliv.
Pokud jsou testy v pořádku a cukr HbA1C do 45 mmol/mol, pak doporučujeme kontroly 1x ročně.
s pozdravem
(odpovídá MUDr. Dagmar Bartášková, Diabetologická a endokrinologická ambulance Praha 4)
-
Mám 2,5 roku DM 1, jsem tedy ohrožena komplikovaným průběhem chřipky, či angíny?
(23.02.2022)
Dotaz
Dobrý den, mám 2,5 roku DM1, je mi 50 let, jsem štíhlá a mám normální nebo spíš nižší krevní tlak. Zatím mi stále stačí 12 j Lantusu. Stav od začátku zjištění DM1 se nezhoršil, naopak mi přibyl C-Peptid – některé beta buňky ještě obživly, ale mám ho stále nedostatek, takže si musím píchat inzulín. Vím, že časem u DM1 produkce vlastního inzulínu zaniká. (Mám zjištěné od začátku protilátky proti beta buňkám slinivky.) Hodnoty glykémie mám skvěle kompenzované inzulínem. Jedna paní mě strašila, že diabetici mají třeba při vysokých horečkách glykémii 40 a že nejsou schopni to sami kompenzovat, tak musí do nemocnice. Nevím, jestli tím špatným průběhem onemocnění jsou ohroženi spíš lidé s DM2, protože mívají vysoký krevní tlak a nadváhu. Netuším prostě co mě potenciálně čeká, kdybych třeba dostala chřipku nebo angínu, jestli to mohu sama zvládnout. Je průběh chřipky nebo angíny teď nějak zvlášť jiný, než předtím, než mi propukl DM1? Nevím prostě co mám očekávat. Pavlavěk: 51 let výška: 185 cm váha: 85 kgOdpověď
Milá Pavlo,
inzulín je hormon potřebný k velmi mnoha procesům v lidském těle a mnohé z nich přímo reguluje. Není tedy divu, že jeho nedostatek se může projevit nejen v oblasti metabolismu sacharidů. Navíc diabetes 2. typu do značné míry vzniká, když je metabolismus porušen a inzulín špatně funguje. To jsou důvody, proč může cela řada nemocí u osob s diabetem probíhat hůře než u zcela zdravých osob.
Na druhé straně, tělo má velké rezervy a v mnoha oblastech jsou tělesné pochody zajištěny více způsoby. Pokud tedy máte diabetes dobře vyrovnaný a nemáte vyvinuté žádné další komplikace, které by tělo výrazně oslabovaly, budete proti běžným onemocněním stejně odolná jako osoby zdravé a nemáte se v tomto ohledu čeho bát.
Stejně tak, jako někteří zdraví snadno onemocní běžnými infekčními chorobami a snášejí to těžce, tak tomu může být i u osob s diabetem. A naopak, někteří jsou značně odolní a tak je to i u diabetiků.
Diabetes ale vyžaduje pečlivou každodenní péči. Může se stát, že člověk s diabetem onemocní vážnější chorobou či utrpí úraz. Potom může být jeho schopnost pečovat o svůj diabetes narušena a je potřeba aby se buď ještě více snažil, nebo aby mu správně pomohli lékaři či jeho okolí. To ale říkám jenom na okraj. Pokud tedy budete o svůj zdravotní stav dobře pečovat, nemusíte se nijak obávat těžšího průběhu ostatních s diabetem nesouvisejících nemocí. Ostatně, diabetes 1. typu je v převážné většině případů onemocnění autoimunitní. Mnozí pacienti mají naopak imunitu silnou, jenom je v určitém ohledu odchýlena špatným směrem (proti beta buňkám). To ale není pravidlo. Možná se zdá lepší průběh infekčních chorob u mnoha osob s diabetem 1. typu lehčí proto, že oni jsou zvyklejší překonávat zdravotní potíže, a tak si tolik nestěžují.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
diabetes 2, chci upravit diabetes stravou
(21.02.2022)
Dotaz
Jsem hubená, nemohu redukovat váhu dietou,jak jíst dietně a nehubnout...léky odmítám,ráda bych diabetes upravila stravou...děkuji Danavěk: 70 let výška: 170 cm váha: 52 kgOdpověď
Milá Dano, rádi se pokusíme na vaši otázku odpovědět. Abychom tak ale mohli s klidným svědomím učinit, musíme vaší otázce správně rozumět. Protože se mi zdá váš dotaz málo srozumitelný, pokusím se nejprve uhodnout, co máte na mysli.
Váš dotaz by se dal vyložit takto:
„Je mi 70 let a mám diagnostikovaný diabetes 2. typu. Žádné léky ovšem neužívám, protože pokud to není naprosto nutné, tak je odmítám. Řeším tedy zvýšené hodnoty glykémie tím, že se stravuji velmi dietně a málo jím. Při své výšce 170 cm jsem ale velmi štíhlá. Co bych mohla kromě užívání léků, které nechci, dělat, abych měla glykémie v pořádku a dále nehubla?“
Tak, nevím, do jaké míry jsem se strefil do smyslu vaší otázky, ale pokusím se k tomu něco říci.
Základním projevem diabetu jsou zvýšené hodnoty glykémií. Glykémie se při diabetu zvyšuje tehdy, jestliže tělo nemá dostatek inzulínu k tomu, aby se krevní cukr v těle zpracoval buď při výrobě tělesné energie, nebo při tvorbě zásobních látek, zejména tuku a glykogenu. Inzulínu může být v těle skutečný nedostatek tehdy, když beta buňky pankreatu zanikají a nesou schopné inzulín tvořit v dostatečné míře. Tak je tomu u diabetu 1. typu vždy, ale stává se to do určité míry i u diabetu 2. typu. Při relativním nedostatku inzulínu se tento hormon v těle tvoří, někdy dokonce ve zvýšené míře, ale tkáně na něj nedostatečně reaguje. To je typické zejména pro diabetes 2. typu.
Pokud vy máte opravdu diabetes 2. typu a jste velmi štíhlá, a přitom máte vyšší glykémie, tak nejspíš máte nedostatečnou sekreci inzulínu. Další hubnutí by vám již nepomohlo. Můžete v dietě ještě více omezit sacharidy a jíst o něco více masa a mléčných výrobků, ale konzumovat jich příliš mnoho také není příliš zdravé. Pokud tedy odmítáte léky, doporučuji vám lehce zvýšit příjem masa, sýrů, tvarohu apod. Tím se také trochu zvýší i příjem tuků. Pokud toto ale nepostačí k tomu, abyste měla dobré glykémie, bude pro vás nejvhodnější léčba malou dávkou inzulínu. Ten vám umožní správné využití živin a jejich složení odpovídající zdravé výživě. Inzulín je přirozená látka a když se používá správně, tak nijak neškodí a je bezpečný.
No, a pokud jste svůj dotaz myslela jinak, napište klidně znovu, ale již víc srozumitelně.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
Napsat dotaz
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!