Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Obecné

863 dotazů

  • Dotaz

    Dobrý den, prosím, jsem osmý den doma s covidem .Průběh lehčí. Jsem diabetička. Jediné, co mě trápí, je bolest oči a rozostřené vidění. Změřila jsem si proto " cukr" a mám 21. Nevím, co dělat.. Renata
    věk: 51 let výška: 165 cm váha: 119 kg

    Odpověď

    Milá Renato,

    Abych vám mohl poradit, co dělat, velmi bych potřeboval vědět, čím jste dosud léčena, jaké byly vaše glykémie dosud a zda se léčíte s nějakou jinou nemocí.

    Glykémie máte opravdu dost vysoké, aby se s tím hned něco udělalo.

    Předpokládám, že asi nejste léčena inzulínem. Na prvním místě vám tedy doporučuji dostatečně pít nesladké tekutiny a omezit příjem sacharidů v jakékoliv podobě (chléb, brambory, knedlíky, rohlíky, rýže, sladké ovoce, kompoty, …). Máte velkou nadváhu, tak trochu hladovění vydržíte.

    Po 12 hod. takovéhoto režimu si znovu glykémii zkontrolujte. Pokud hodnota neklesne nebo naopak stoupne, určitě budete muset kontaktovat lékaře, který vám pravděpodobně přechodně nasadí malou dávku inzulínu, možná při krátké hospitalizaci, abyste se to naučila.

    Pokud půjde glykémie dolů (např. pod 18 mmol/l), tak budete pokračovat v dietním omezení a budete dále dostatečně pít a objednáte se brzy ke svému diabetologovi nebo praktickému lékaři. Glykémii si pak opět přeměřte, abyste si byla jista, že dále klesá. Do budoucna počítejte s nutností upravit dietu a s nějakými léky na cukrovku.

    Onemocnění Covid-19 znamená pro člověka značnou zátěž a většinou se snižuje citlivost organismu vůči působení inzulínu (ať již vlastního či injekčního). Vy jste již dříve měla citlivost vůči inzulínu sníženou a nyní se to projevilo vzestupem glykémií. Je pravděpodobné, že se to po uzdravení zase upraví.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    dobrý den chtěla bych se zeptat na pár informací ohledně testovacích proužků a senzor Freestyle libre dcera 17 let diabetes + já matka diabetes obě jsme u jedné značky Freestyle libre dcera vypotřebova už své senzory tudíž nemá nárok od pojišťovny na senzor nyní nastal teď i můj případ cca dám 3.000 kč za dva senzory na 14 dní a přitom ze zákona jako diabetici máme nárok na měření hladiny cukru myslím si že v dnešní době nikdo nepustí 3000 kč existuje naky postup jak to máme řešit ? Nemám tolik peněz aby jsme si s dcerou kupovali senzory , není jiná volba ? máme staré glukometry mohu dokoupit proužky uzná mi to lékař ? Jsem zaměstnaná odvádím zdravotní pojištění a ještě si mám něco kupovat ? v tom to případě děkuji zdravotní pojištovně že nebudu dodržovat měření glykemie

    Odpověď

    Dobrý den, 

    ročně má pacient s DM 1. typu využívající monitoraci pomocí Freestyle Libre nárok na 26 senzorů, což by mělo pokrýt 52 týdnů (funkce senzoru je 14 dní). Pokud se stane, že nějaký ze senzorů přestane fungovat dříve (např. po týdnu), je možnost ho reklamovat a většinou bez větších komplikací je odeslán nový. Rok má 52 týdnů a 1 až 2 dny. Senzory proto opravdu pokryjí většinu roku. K samotným senzorům Freestyle Libre máte nárok na 100 ks proužků do glukometru ročně. V případě dcery, která ještě není dospělá, je nárok 300 ks proužků na rok. Pokud by ani toto množství nebylo dostatečné, musela byste zakoupit další proužky do glukometru sama bez úhrady pojišťovnou.

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, už nějaký čas zvažuji, že bych si doplnil kvalifikaci prostřednictvím zkráceného studia učebního oboru Elektrikář. Proto bych se chtěl zeptat, před tím než s čímkoliv začnu, zda bych já, jakožto osoba léčící se s cukrovkou 1. typu (s dobrou kompenzací), mohl mít nějaký problém s vydáním zdravotního potvrzení od lékaře na přihlášce k tomuto oboru. Předem děkuji za odpověď Vladimír
    věk: 20 let výška: 180 cm váha: 67 kg

    Odpověď

    Milý Vladimíre, některá zaměstnání vyžadují posudek obvodního nebo pracovního lékaře, zda je může z hlediska zdravotního stavu určitý člověk vykonávat. Z pohledu pracovního, či pohledu praktického lékaře bych neviděl problém. Určité požadavky může mít závodní lékař v určitém podniku, když tam člověk nastupuje do zaměstnání, protože jenom on zná specifická rizika, která v určitém podniku mohou nastat.

    Pro samotné studium diabetes rozhodně nemůže představovat překážku. Při volbě konkrétního povolání již případně ano, ale podle mého názoru jen ve výjimečných případech.

    Nedoporučoval bych např. pacientovi léčenému inzulínem vykonávat práci na stožárech elektrického vedení, kde musí někdy ve velké výšce trávit hodně času a nemůže si zde měřit glykémii či pravidelně jíst. Nedoporučoval bych také provádět montáže při instalaci větrných elektráren a podobně. To jsou ale velmi specifická zaměstnání.

    Pracovat jako elektrikář v běžných podmínkách na zemi zodpovědná osoba s diabetem 1. typu jistě může.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, prosila bych o radu, tatínek má druhým rokem diabetes typu 2. a užívá léky. Před rokem měl cholesterol LDL v normě, teď hodně vysoký, také dostal léky. Jaká může být příčina tak rychlého zvýšení hodnoty přes 5,2. Dále poprosím, chrom by měl upravit velkou chuť na sladké? Jaké důležité vitamíny, minerály, antioxidanty by měl užívat k tomu, aby měl energii, jak fyzickou tak životní, zmírnil stres a cítil se lépe. Má 78 let, velmi rád pracuje fyzicky, ale po zjištění těchto špatných hodnot, se vše zhoršilo. Během roku se spustila velká bolest kyčle, je zařazen už dlouho v pořadníku na výměnu kloubů, denně musí užívat léky na bolest, protože nemůže skoro chodit a bolest neustupuje. Na operaci ho zatím nevzali. Děkuji za pomoc a radu. Pěkný den. 
    věk: 78 let výška: 166 cm váha: 77 kg

    Odpověď

    Vážená paní, přeji dobrý den,

    hladina celkového i LDL-cholesterolu se může zvýšit poměrně rychle (např. během roku až dvou). Příčin takového vývoje může být více. Jedná se o změnu životosprávy (zejména diety), změny v pohybové aktivitě, nebo změny v užívaných lécích, protože některé léky mohou zvýšit hladinu cholesterolu - sice průměrně poměrně málo, ale u některých predisponovaných jedinců naopak poměrně významně. Vliv může mít také věk pacienta a řada dalších faktorů.

    Co se týká chromu, pak je třeba nejprve uvést, že sladká chuť je vnímána speciálními receptory (T1R) na jazyku, tyto receptory se však vyskytují nejen na jazyku, ale také ve střevech, ve slinivce nebo v tukové tkáni. Mně osobně není znám žádný důkaz, že by užívání trojmocného chromu mělo vliv na vnímání sladké chuti. Trojmocný chrom se podílí na metabolismu polysacharidů, tuků i bílkovin, čímž přispívá k normalizaci hladin cukru v krvi a tím může tak nepřímo ovlivňovat vnímání sladké chuti. Podle mých znalostí však užívání trojmocného chromu nevede ke snížení chuti na sladké. Trojmocný chrom může podle některých autorů také přispívat k (mírnému) snížení hladin cholesterolu. Někteří odborníci naproti tomu upozorňují, že u člověka dosud nebyl prokázán nedostatek chromu a jeho dlouhodobé podávání může vést ke vzniku toxicity. Definitivní odpověď na tuto otázku zatím nemáme.

    Co se týká užívání vitaminů a antioxidantů, pak jsem k takovému přístupu poměrně skeptický, zejména pokud má dotyčná osoba zajištěnou pestrou a vyváženou stravu zahrnující jak maso, tak i zeleninu a ovoce. Spíše bych doporučoval zamyslet se nad užíváním některého vhodného probiotika, protože dokonce i u pacientů s klouby poškozenými osteoartrózou mohou mít probiotika pozitivní vliv a jejich užívání může vést ke snížení potřeby užívat analgetika. To je poměrně nové zjištění, které vychází z důkazů, že probiotická terapie snižuje intenzitu zánětu a podporuje kostní metabolismus.

    S přátelským pozdravem

    (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Mám již diabetes 2.typu? Děkuji za odpověď. S_glukoza 6,58 B_Glyk.hemoglobin mám 41 glykemie 2 hod po oGTT mám 11,43 mmol/l , nalačno 6,57
    věk: 75 let výška: 164 cm váha: 61 kg

    Odpověď

    Dobrý den, 

    bojím se, že vaše glykémie ve 2 hodině oGTT znamená, že již diabetes mellitus máte. Hodnota nad 11mmol/l je diagnostická pro diabetes. 

    S ohledem na Váš věk se bude nejspíše jednat o diabetes mellitus 2.typu. Možností by byl ještě sekundární diabetes spojený s některými endokrinními onemocněními, nemocemi slinivky břišní, terapií kortikoidy… 

    Váš glykovaný hemoglobin je relativně nízký a ukazuje, že Vaše celková kompenzace hladin cukru v krvi je v této chvíli ještě dobrá.

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, neléčim se na cukrovku, ale poslední dobou mám ranní cukr 6,7-7,7 a v noci se strašně potím. Jana
    věk: 51 let výška: 169 cm váha: 86 kg

    Odpověď

    Milá Jano, noční pocení je opravdu velmi neurčitý příznak a od mírně zvýšených hodnot glykémie to jistě nebude.

    Vaše glykémie ale už někdy překračují hranice stanovené pro diabetes, a tak by stálo zato ověřit si je na profesionálním přístroji u lékaře po celonočním lačnění. Pokud se hodnoty potvrdí, bude na místě přemýšlet vážně o úpravě vašeho dietního a pohybového režimu, abyste předešla rozvoji diabetu 2. typu.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, je mi 35 let, 55 kg, výška 165 cm, bez zdravotních obtíží. Má matka je diabetička a párkrát jsem se po jídle u ní změřila na jejím glukometru (značka Contour Plus One - dle srovnávací vědecké studie, kterou jsem dohledala na internetu o glukometrech, vyšel tento glukometr jako nejpřesnější na trhu, tak jsem ho mámě před pár měsíci zakoupila, když se jí porouchal starý glukometr). Hodnoty po jídle obsahující 77 g sacharidů, 23 g bílkovin a 40 g tuku mi vyšly takto: 1 hodinu po jídle: 8.5, 2 hodiny po jídle: 8.7, 3 hodiny po jídle: 8.3, 4 hodiny po jídle: 7.8. Má poslední hodnota ranní glukózy v plazmě měřená v laboratoři před cca 14ti dny byla 5.69. Značí tyto hodnoty prediabetes? Měla bych se objednat do diabetologické poradny? Děkuji.
    věk: 35 let výška: 165 cm váha: 55 kg

    Odpověď

    Dobrý den,

    hodnota glykémie ráno nalačno z žilní krve 5,69 je těsně nad dolní hranicí, která již značí zvýšenou koncentraci glukózy nalačno.

    Glykémie ráno nalačno:

    < 5,6 mmol/l = bez diabetu

    5,6 - 6,9 mmol/l = zvýšená koncentrace glukózy nalačno

    > 7 mmol/l = diagnóza diabetu (Tato hodnota musí být naměřena alespoň 2x nebo musí být současně přítomny příznaky diabetu)

    Hodnoty po jídle jsou u Vás vyšší a poměrně pomalu klesají - oproti situaci, kterou bych u plně zdravé osoby běžně čekala. Vámi naměřená hladina glukózy po jídle může být ale ovlivněna samotným měřením glukometrem, celkovým množstvím přijatých sacharidů i ostatními složkami stravy. 

    Diabetologickou poradnu bezprostředně vyhledat nemusíte, ale doporučovala bych požádat Vašeho praktického lékaře, aby Vás poslal minimálně na oGTT, kde díky jasnému příjmu sacharidů a standardizovanému měření zjistíte, jestli se nepohybujete již v pásmu diabetes mellitus.

    Pacienti s porušenou glukózovou tolerancí nebo zvýšenou hladinou glukózy nalačno (stavy někdy souborně označovanými jako prediabetes)  jsou většinou sledováni cestou praktického lékaře a dochází pouze na pravidelné kontroly. Kontroly jsou podstatné, aby byl včas následně zachycen přechod do fáze diabetu. Zda již nasazovat v tomto okamžiku alespoň nějakou terapii je již léta diskutováno, ale zatím není jednoznačně doporučeno.

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, Chtěla bych se zeptat, jaká je pravděpodobnost, že onemocní diabetesem1 i další dítě..? U mého 2,5r. dítěte byl zjištěn diabetes 1. Je léčená inzulinem. Přemýšlíme nad dalším dítětem,ale máme velké obavy,aby diabetes nemělo i další dítě.. Diabetes1 ma taky moje sestra(onemocněla až v dospělosti). Jaké jsou šance, že bude mít diabetes 1 i další potomek?Dá se to něčím ovlivnit..? Moc děkuji za odpověď.

    Odpověď

    Milá Kláro, této problematice jsem se věnoval podrobněji na našem webu a odpovědi naleznete zde:

    https://www.cukrovka.cz/dedicnost-2

    Je ale nutné také vyloučit jiné formy diabetu než typický typ 1, zejména některou z forem typu MODY, které jsou ovšem vzácnější, nicméně silně dědičné. To by vám ale mohli potvrdit dětští diabetologové, kteří o vaši dceru pečují.

    Čísla uvedená v článku, na který odkazuji, jsou pochopitelně jen statistická. Riziko se může např. zvyšovat, pokud vy, vaše dítě a případně i otec mají některé rizikové genetické znaky, mezi něž patří zejména některé znaky tzv. HLA systému. Ty se dají vyšetřit, ale běžně se to nedělá, protože je to nákladné a bezprostřední význam pro zdraví nebo způsob léčebné péče to nemá. Je ale možné, že u vašeho dítěte to spíše z výzkumných důvodů vyšetřeno bylo a lékaři by vám to mohli sdělit.

    Znaky, které se při diabetu dědí, ovšem zdaleka neznamenají, že dítě skutečně onemocní nebo naopak že mu diabetes 1. typu nehrozí. Jenom se ví, že pokud se některé tyto znaky zdědí, je riziko větší. Co přesně vyvolává diabetes 1. typu se totiž zatím neví a předpokládá se, že se musí ještě vyskytnout nějaký rizikový faktor z prostředí, který u rizikového jedince onemocnění může vyvolat, zatímco u geneticky méně rizikového jedince je to méně pravděpodobné.

    Udává se, že riziko onemocnění člověka, jehož sourozenec má diabetes 1. typu, je asi 3-6 %.  Pokud by uvažovaná osoba (vaše možné dítě) mělo rizikové znaky (viz tabulka v článku), mohlo by být riziko větší. Tyto vybrané rizikové znaky se ale dědí od rodičů. Pokud by je rodiče neměli, případně měl např. jenom jeden rodič jeden znak, bylo by riziko asi menší. Naopak pokud by oba rodiče měli tyto rizikové znaky, bylo by riziko větší. Lépe poradit by vám mohli také v genetické poradně, nicméně i tam vám stanoví jenom určitý odhad rizika pro vaše případné další dítě.

    Já bych odhadem počítal s rizikem asi 5 %. Žádná prokázaná preventivní opatření zatím nejsou známá. Uvažuje se o významu kojení mateřským mlékem, kterému je dobré dávat přednost před náhražkami z mléka kravského. Pokud pak kojení není možné, je možné používat speciálně upravené přípravky z mléka kravského, které neobsahují některé bílkoviny, jež se v kravském mléce nacházejí.

    Z praktického a lidského hlediska vám doporučuji, abyste si promysleli, jak byste reagovali na horší variantu, a sice, že vaše případné další dítě během života také dostane diabetes. Vznik diabetu v takto časném věku je obecně vzácný, riziko se ale nese celý život, jenom je později léčba jednodušší. Vezměte v úvahu také možný pokrok v léčbě diabetu, ke kterému trvale dochází. Neberte to jako sázku, ale jako možnost, kterou v horším případě musíte být schopni unést, aniž by to zásadním způsobem poškodilo váš rodinný život.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, při měření ranní glykemie nalačno, mívám zvýšené hodnoty od 6 do 7,2 , při měření po 2 hodinách mi hodnota klesne skoro o 1 celou. Někdy do večera klesne ještě asi o 0,3. Nevím, zda toto řešit u lékaře a jaký důvod to může mít. Děkuji za odpověď.
    věk: 59 let výška: 160 cm váha: 77 kg

    Odpověď

    Dobrý den

    hodnoty nalačno se pohybují u zdravého člověka pod 5,5 mmol/l. Mezi 5,6 - 6,99 mmol/l hovoříme o prediabetu, nad 7,0 mmol/l je to již cukrovka. Hovoříme ale o odběru žilním povedeném v certifikované laboratoři. Údaje získané z osobního glukometru nemusí být 100% spolehlivé, přijatelná je odchylka +- 10%, navíc referenční hodnoty glykémie závisí na typu materiálu. U žilní krve (z laboratoře) je glykémie nižší než u kapilárního odběru (při odběru prováděném glukometrem). Níže jsou fyziologické hodnoty glykémie na lačno podle typu odběru  kapilární krev: 4,4 – 6,1 mmol/l  sérum/plazma: 3,3 – 5,6 mmol/l

    Nepíšete, zda-li jsou vaše výsledky získané glukometrem či z laboratoře. Pokud je to ze žilního odběru, je možné, že se u Vás již jedná o prediabetes. Jedná se o vyšší glykémie nalačno, než je norma, ale ještě to není cukrovka. Důvodem bývá horší citlivost těla na inzulín, který vede k vzestupu ranního cukru nad normu. O cukrovku se jedná od ranní glykémie nad 7,0 mmol/l. I tento stav již doporučujeme sledovat a řešit. To znamená, že již nyní byste měla držet racionální stravu, vyhýbat se sladkostem. Pokud je v žilním odběru glykémie opakovaně nad nad 7,0 mmol/l  nebo HbA1C nad 45-50 mmol/mol, pak bych Vám již doporučovala zahájit léčbu.

    s pozdravem

    (odpovídá MUDr. Dagmar Bartášková, Diabetologická a endokrinologická ambulance Praha 4)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, zjistila jsem že má babička ze strany matky a můj otec měli cukrovkou.. Nevím jaký tip. Ale chci se zeptat jestli je riziko že bych mohla mít někdy cukrovku? Jestli mě chápete.. děkuji Veronika
    věk: 27 let výška: 164 cm váha: 78 kg

    Odpověď

    Milá Veroniko, předpokládejme, že vaši příbuzní měli diabetes 2. typu, protože byste to v případě diabetu 1. typu asi věděla. Navíc, u diabetu 1. typu není zatím známa žádná efektivní prevence a onemocnění je mnohem méně časté.

    Hovořme tedy o riziku vzniku diabetu 2. typu. Ptáte se, zda je možné, že v budoucnosti diabetes 2. typu dostanete. Odpověď je jednoduchá: možné to je. V České republice se diabetes 2. typu prokazatelně vyskytuje asi u 8 % obyvatel a předpokládá se, že u dalších minimálně 2 % není onemocnění rozpoznané. U další části obyvatel se může vyskytovat porucha glukózové tolerance, která je častá ve starším věku a u osob s nadváhou častá.

    Rizikovými faktory pro vznik diabetu jsou zejména malá fyzická aktivita a obezita. Predispozice k diabetu 2. typu se také do značné míry dědí, takže výskyt v rodině, nadváha a vyšší věk riziko diabetu zvyšují.

    Vy kromě posledního ostatní 2 rizika již máte, pokročilejší věk se jednou dostaví. Měla byste tedy učinit něco pro to, abyste se diabetu vyhnula. Na našich stránkách se této problematice celkem hodně věnujeme. Řečeno ale stručně, měla byste výrazně zhubnout a hodně se pohybovat. Jednou ročně byste si měla nechat změřit glykémii na lačno v laboratoři. Kromě kalorického omezení byste měla jíst zdravě s dostatkem zeleniny a méně sladkého ovoce a s omezením živočišných tuků. Tímto způsobem nebezpečí diabetu nejspíše odvrátíte, a pokud by vám to osud opravdu do vínku připravil, stalo by se tak nejspíše o hodně později, než kdybyste zdravou životosprávu nedodržovala.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!