Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Diabet II. typu - kompenzace - překažky v práci

Datum vložení dotazu: 05.12.2022

Ptá se: Oldřich

Dotaz

Dobrý den, jsem diabetik druhého typu, 3x inzulin + noční, dlouhý cukr 7.7 při poslední kontrole (docházím do IKEMu) a to je spíš lepší výsledek. Nejsem moc dobrý pacient. ;) Potíže žádné nepociťuji, můj zdravotní stav je od zjištění cukrovky 2004 víceméně neměnný. Podstoupil jsem dvě bariatrické operace. Plikace žaludku 2016, částečná jejunální diverze 2019. Měl jsem děsivou nadváhu asi 150 kg, i díky těmto operacím jsem zhubl na 118 kg. Pracuji v metru jako technik. Součástí mé práce je mimo jiné i vstup do prostoru kolejiště pod napětím. Denní, noční směny. Před nedávnem k nám do podniku přišla nová paní závodní doktorka. Přestože bez potíží vykonávám svou práci s cukrovkou už skoro 20 let, sdělila mi, že podle jakési vyhlášky mi nemůže podepsat, že jsem ze zdravotního hlediska práce schopen. Pár let před důchodem mne to docela zkrušilo. :) Existuje pro mne nějaká rada, kterak si svou práci uchovat? Oldřich
věk: 59 let výška: 192 cm váha: 118 kg

Odpověď

Milý Oldřichu, na vaši otázku je velmi těžké odpovědět. Usuzuji, že jste zaměstnancem  Dopravního podniku v Praze. Podle mých dosavadních zkušeností jsou podmínky pro zdravotní způsobilost pro práci v Dopravním podniku velmi dobře specifikované a obecně práce závodních lékařů v Dopravním podniku je na vysoké úrovni. Jejich posuzování zdravotní způsobilost pro výkon určitého povolání v Dopravním podniku se řídí

 1. vyhláškou, jejíž znění naleznete zde:

Microsoft Word - 101-1995-uplnezneni 09-05-2017.doc (mdcr.cz)

 1. lékařskými zprávami odborných lékařů, ke kterým chodíte nebo kam jste doporučen. Ve vašem případě se jedná o vyjádření diabetologa, ale také případně dalších lékařů, zejména očního lékaře či případně neurologa (nevím, zda máte nějaké komplikace diabetu). důležité je posouzení zraku a sluchu.

Tato vyhláška je poměrně složitá a bylo by dobré, kdyby vám vaše závodní lékařka vysvětlila, který konkrétní bod nesplňujete. Ona se v tom jistě dobře vyzná. Já usuzuji, že vzhledem k tomu, že nejste přímo řidič kolejového vozidla, tak se na vás nevztahuje vyloučení čistě pro diabetes. Z vašich lékařských zpráv může např. vyplývat, že míváte hypoglykémie, které špatně rozeznáváte, že máte výraznou poruchu zraku či poruchu sluchu nebo nějakou výraznější neurologickou poruchu. Je tedy potřeba zjistit, který důvod se týká vás. Dále, pokud nebudete s vyjádřením tohoto odborného lékaře souhlasit (tím myslím např. diabetologa či očního lékaře), obraťte se přímo na něho, zda do předložené zprávy udal správné údaje. Může jít třeba o vyjádření, že jste opakovaně prodělal těžkou hypoglykémii nebo že máte poruchu zraku či sluchu. Lékař musí zprávu vyhotovit pravdivě, ale třeba i vy jste mu mohl podat zkreslené či špatně pochopené informace.

Vidím, že si svého povolání vážíte a hodně jste pro svoji pracovní způsobilost udělal. Kdyby přesto se ukázalo, že svoji pozici nemůžete dále vykonávat, musel by vás, myslím, Dopravní podnik převést na pozici jinou, pravděpodobně s tomto případě stejně placenou, případně by vám možná musel vyplatit odškodné, které nemusí být malé.

Projednejte tedy bez nátlaku s vaší závodní lékařkou, v čem spočívá problém. Potom si vyžádejte od svého lékaře – specialisty (např. diabetologa) zprávu a prohlédněte si, zda údaje v ní odpovídají skutečnosti. Pokud nikoliv, tento lékař by vás měl znovu vyšetřit a uvést údaje, které odpovídají skutečnosti. Váš stav se také mohl změnit k lepšímu. Vynucovat si ovšem nepravdivé údaje nemůžete.

Zcela mimo tuto diskusi jen doplňuji, že byste měl bez ohledu na toto vše dosáhnout lepšího vyrovnání diabetu. Měl byste dbát na dobrý krevní tlak, hladinu krevních tuků a na udržení snížené tělesné hmotnosti. To ne jenom kvůli práci, ale abyste si blížící se důchodovou dobu užil v přiměřeném zdraví.

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

Další dotazy z kategorie "Obecné"

797 dotazů

 • Dotaz

  Dobrý den.Nikdy jsem neměl problém s cukrem.Obézní nejsem denně nachodím tak 12 km a 4 km na kole.Byl jsem na preventivní prohlídce a doktorka mi vzala krev naměřila mi 7.2 cukru.Ihned mi nasadila prášky Siofor Prolog 500 mg.Je to normální postup neměla mě poslat na další vyšetření.Podotýkám že před odběrem krve což bylo pondělí jsem měl pracovní sobotu i neděli ranní odpolední a pracuji v zemědělství u krav což je dost namáhavá práce.Minimim spánku tak 4 až 5 hodin mezi směnami .2 měsíce před odběrem jsem měl corona virus 3 týdny jsem byl na neschopence.S toho skoro 1 týden horečky.Doktorka mi řekla že zo nemá vliv.Dostal jsem glukometr a začal sladit Xilitolem.Po dobu měření mám průměrně 5.5 až 6.2.A to bez prášků. Milan

  Odpověď

  Milý Milane, glykémie na lačno 7,2 mmol/l již odpovídá diabetu, nicméně jediná hodnota k tomu nepostačuje, mohlo jít klidně také o náhodný výkyv. Z obecného zdravotního hlediska je to více méně jedno - opravdu byste měl začít dodržovat zdravou dietu pro osoby s diabetem a s přiměřeným obsahem sacharidů s ohledem na váš věk, hmotnost a fyzickou zátěž. Já to odhaduji asi na 200 g sacharidů denně, což je asi o dost méně, než bývají lidé zvyklí. Je ovšem nutné naučit se sacharidy v dietě započítávat. Nasazení Sioforu v malé dávce je rovněž rozumné. Je to lék, který se s úspěchem používá k prevenci zhoršování glukózové toleranci a přechodu do stádia diabetu. Jeho vedlejší efekty jsou málo kdy závažnějšího charakteru, většinou jde o přechodné zažívací obtíže.

  Na naměřenou hodnotu opravdu mohl mít vliv prodělaný Covid-19 a také různé nepravidelnosti ve vašem denním režimu. To ovšem na věci nic moc nemění. Prostě asi opravdu máte náběh na diabetes nebo jej už podle současných kritérií máte. Bude jistě vhodné měření v laboratoři zopakovat při vašem pravidelném režimu, tedy ráno po celonočním lačnění. Bude-li hodnota pod 5,7 mmol/l (tedy ještě v normě), o zjevný diabetes by se zřejmě nejednalo. Ale že poruchu máte, to je pravděpodobné a jestli tomu říkáme prediabetes nebo diabetes, je v podstatě jedno.

  Diabetická dieta je obecně prospěšná každému, nemá žádné faktické nevýhody. Xylitol vám ale příliš nedoporučuji. Je to rovněž kalorické sladidlo, ke kterému se zpravidla přidávají ještě jiné sladivé látky. Nejlepší je prostě nesladit. Neznamená to, že byste obyčejný cukr vůbec nemohl, ale je nutné jej započítávat do množství denních sacharidů a nejíst jej, když nemáte normální glykémii. Může se hodit např. v průběhu fyzické zátěže či těžší práce, ale v malém množství.

  Poznámka redakce:

  dietu s 200 g sacharidů denně najede v záložce FOTOJÍDELNÍČKY zde: https://www.cukrovka.cz/fotojidelnicky

  nastavte si v Typu diety "6800 kj 200 g sacharidů" vyberte si zda chcete dietu "se svačinami, či bez svačin", nastavte si na kolik dnů chcete jídelníček připravit a klikněte na Generovat náhodně. Vytvoří se Vám jídelníček s denním obsahem sacharidů 200 g. Jednotlivá jídla si můžete dle další nabídky měnit podle Vaší chuti... a vždy to bude 200 g sacharidů na den.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den již 3 dny mám zvýšený cukr 9.7 ráno večer odpoledne.uzivam metformin ráno a večer 1 tabletu nyní se cukr nesnižuje dietu držím. Prosím o radu

  Odpověď

  Dobrý den,

  moc se omlouvám, ale bojím se, že tento dotaz by měl být spíše mířen na Vašeho diabetologa (případně praktického lékaře - pokud Váš diabetes řídí on), protože s takto málo informacemi  +  neznalostí Vašeho celkového stavu se na tento dotaz odpovědět bohužel nedá.

  Glykémie můžete mít přechodně zvýšený např. při infektu (nachlazení) nebo velkém stresu.  Pak je otázkou, zda se předpokládá, že se nemoc či jiný stav během pár dní upraví, nebo se očekává jeho delší trvání.

  Dále je nutné znát, jaké jsou Vaše normální hodnoty cukru v krvi.

  Metformin se  vyskytuje v běžných tabletách nebo ve formě s prodlouženým uvolňováním, dále má různé gramáže. Podle současné formy a dávky by se možná dala ještě dávka metforminu navýšit (pokud nejste už na maximální dávce). Závisí i na tom zda jste v minulosti měla někdy při vyšších dávkách metforminu nežádoucí účinky, případně jakou máte funkci ledvin.

  Pokud jsou vyšší glykémie delší dobu, možná bude potřeba přidat další lék.

  Bohužel toto opravdu není možné vyřešit přes jednoduchý dotaz a je potřeba Váš stav probrat s lékařem, který Vás sleduje stran diabetu (ať již je to praktický lékař nebo diabetolog).

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Píchám si denně 3x /někdy 4x/ inzulín. Lékař chce ode mě vědět podle jaké vyhlášky mám nárok na 1500 proužku na rok. Marie

  Odpověď

  Milá Marie.

  Pacientům s diabetem, kteří jsou léčeni tzv. intenzifikovaným inzulínovým režimem (3 a více injekcí inzulínu denně či inzulínová pumpa)

  je možné předepsat až 1 500 proužků ročně. Odkaz k tomu naleznete zde:

  https://www.vzp.cz/o-nas/tiskove-centrum/otazky-tydne/zdravotnicke-prostredky-pro-diabetiky

  Je na lékaři, aby posoudil, zda to je pro vás vhodné. Pokud se ale opravdu aktivně měříte a volíte si podle toho dávky inzulínu a upravujete dietu, tak je to možné.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den,večer jsem snědla 4 mandarinky,měla jsem velký hlad,když jsem přišla ve 22.hod.z práce a neuvědomila jsem si,že jdu ráno na odběr...můj cukr byl 7,4....mohly mě mandarinky ovlivnit? děkuji... Dana

  Odpověď

  Milá Dano, glykémie se mají měřit za standardních podmínek, aby bylo možné výsledek interpretovat podle stanovených norem.

  Normy pro žádný mandarinkový test zatím stanoveny nebyly, ale přece jenom, pokud jste pak již nic nejedla a měla jen ty 4 mandarinky večer před spaním, tak glykémie 7,4 mmol/l již orientačně odpovídá diabetu. Ostatně, mandarinky bývají většinou jen málo sladké, některé jsou dokonce příjemně kyselé. Hodnotu tedy máte zvýšenou a měla byste si dávat pozor na dietu a snažit se zhubnout.

  Pokud vás zajímá, zda vaše hodnoty již jasně odpovídají diabetu či nikoliv, měla byste jít na vyšetření opravdu na lačno, případně podstoupit glukózový toleranční test.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Zdravím, měl bych dotaz. Jsem diabetik 1.tp na inzulínu. Moje obvodní doktorka mi tvrdí že diabetici nemohou dělat noční směny, není to hloupost? Když budu mít Stálou noční na 10h práce? Děkuji za odpověď a spoustu šťastných dnů. S pozdravem Honza.

  Odpověď

  Milý Honzo, volba vhodného povolání je pro osoby s diabetem 1. typu důležitá. Dávkování inzulínu musí být přizpůsobeno dennímu i nočnímu režimu a důležitá je i pravidelnost v jídle a v tělesném pohybu. My se snažíme, aby osoba s diabetem mohla žít flexibilně. K tomu musí umět přizpůsobovat podávání inzulínu i jídel změnám režimu. Samozřejmě je to lehčí, když je režim pravidelný, protože tomu se člověk naučí lépe přizpůsobit.

  Když je někdo hodně pečlivý, umí to a je dobře motivovaný, dokáže žít i v dost nepravidelném režimu, zvláště když k tomu má kontinuální senzory a velmi často inzulínovou pumpu. Někdo to ale nezvládá a může mít díky nepravidelnému režimu špatně vyrovnaný diabetes. To je z dlouhodobého hlediska závažné a některé osoby by se proto nepravidelnostem měli vyhýbat.

  Pokud vám na určitém povolání velmi záleží, budete mít motivaci naučit se to zvládat. Budete se ale muset snažit a brát to vážně.

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Obecné"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!