Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Diabet II. typu - kompenzace - překažky v práci

Datum vložení dotazu: 05.12.2022

Ptá se: Oldřich

Dotaz

Dobrý den, jsem diabetik druhého typu, 3x inzulin + noční, dlouhý cukr 7.7 při poslední kontrole (docházím do IKEMu) a to je spíš lepší výsledek. Nejsem moc dobrý pacient. ;) Potíže žádné nepociťuji, můj zdravotní stav je od zjištění cukrovky 2004 víceméně neměnný. Podstoupil jsem dvě bariatrické operace. Plikace žaludku 2016, částečná jejunální diverze 2019. Měl jsem děsivou nadváhu asi 150 kg, i díky těmto operacím jsem zhubl na 118 kg. Pracuji v metru jako technik. Součástí mé práce je mimo jiné i vstup do prostoru kolejiště pod napětím. Denní, noční směny. Před nedávnem k nám do podniku přišla nová paní závodní doktorka. Přestože bez potíží vykonávám svou práci s cukrovkou už skoro 20 let, sdělila mi, že podle jakési vyhlášky mi nemůže podepsat, že jsem ze zdravotního hlediska práce schopen. Pár let před důchodem mne to docela zkrušilo. :) Existuje pro mne nějaká rada, kterak si svou práci uchovat? Oldřich
věk: 59 let výška: 192 cm váha: 118 kg

Odpověď

Milý Oldřichu, na vaši otázku je velmi těžké odpovědět. Usuzuji, že jste zaměstnancem  Dopravního podniku v Praze. Podle mých dosavadních zkušeností jsou podmínky pro zdravotní způsobilost pro práci v Dopravním podniku velmi dobře specifikované a obecně práce závodních lékařů v Dopravním podniku je na vysoké úrovni. Jejich posuzování zdravotní způsobilost pro výkon určitého povolání v Dopravním podniku se řídí

  1. vyhláškou, jejíž znění naleznete zde:

Microsoft Word - 101-1995-uplnezneni 09-05-2017.doc (mdcr.cz)

  1. lékařskými zprávami odborných lékařů, ke kterým chodíte nebo kam jste doporučen. Ve vašem případě se jedná o vyjádření diabetologa, ale také případně dalších lékařů, zejména očního lékaře či případně neurologa (nevím, zda máte nějaké komplikace diabetu). důležité je posouzení zraku a sluchu.

Tato vyhláška je poměrně složitá a bylo by dobré, kdyby vám vaše závodní lékařka vysvětlila, který konkrétní bod nesplňujete. Ona se v tom jistě dobře vyzná. Já usuzuji, že vzhledem k tomu, že nejste přímo řidič kolejového vozidla, tak se na vás nevztahuje vyloučení čistě pro diabetes. Z vašich lékařských zpráv může např. vyplývat, že míváte hypoglykémie, které špatně rozeznáváte, že máte výraznou poruchu zraku či poruchu sluchu nebo nějakou výraznější neurologickou poruchu. Je tedy potřeba zjistit, který důvod se týká vás. Dále, pokud nebudete s vyjádřením tohoto odborného lékaře souhlasit (tím myslím např. diabetologa či očního lékaře), obraťte se přímo na něho, zda do předložené zprávy udal správné údaje. Může jít třeba o vyjádření, že jste opakovaně prodělal těžkou hypoglykémii nebo že máte poruchu zraku či sluchu. Lékař musí zprávu vyhotovit pravdivě, ale třeba i vy jste mu mohl podat zkreslené či špatně pochopené informace.

Vidím, že si svého povolání vážíte a hodně jste pro svoji pracovní způsobilost udělal. Kdyby přesto se ukázalo, že svoji pozici nemůžete dále vykonávat, musel by vás, myslím, Dopravní podnik převést na pozici jinou, pravděpodobně s tomto případě stejně placenou, případně by vám možná musel vyplatit odškodné, které nemusí být malé.

Projednejte tedy bez nátlaku s vaší závodní lékařkou, v čem spočívá problém. Potom si vyžádejte od svého lékaře – specialisty (např. diabetologa) zprávu a prohlédněte si, zda údaje v ní odpovídají skutečnosti. Pokud nikoliv, tento lékař by vás měl znovu vyšetřit a uvést údaje, které odpovídají skutečnosti. Váš stav se také mohl změnit k lepšímu. Vynucovat si ovšem nepravdivé údaje nemůžete.

Zcela mimo tuto diskusi jen doplňuji, že byste měl bez ohledu na toto vše dosáhnout lepšího vyrovnání diabetu. Měl byste dbát na dobrý krevní tlak, hladinu krevních tuků a na udržení snížené tělesné hmotnosti. To ne jenom kvůli práci, ale abyste si blížící se důchodovou dobu užil v přiměřeném zdraví.

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

Další dotazy z kategorie "Obecné"

984 dotazů

  • Dotaz

    Dobrý večer, prosím Vás, jak rozumět hodnotám na glukometru, když třeba se mění naměřené hodnoty klidně během minut? Je to vůbec možné a jakým hodnotám věřit? Když třeba naměřím jednou 2,7 a během třeba půl hodiny 3,7, nebo naopak po jídle třeba naměřím 6,9 a během 15 minut mám najednou třeba 5,8 apod.. Co takové skoky znamenají a jak jim rozumět a jaké vůbec mám brát v potaz? Mockrát děkuji.

    Odpověď

    Milá Andreo, opravdu mnohokrát jsme zde již zdůrazňovali, že osobní glukometry neslouží k přesné diagnostice diabetu, ale pro monitorování léčby u osob s diabetem. Vím, že jste u nás už několik dotazů pokládala, ale souvislost si nemohu pamatovat. Zde neuvádíte ani věk, ani hmotnost, ani to, zda máte diabetes či jste něčím léčena.

    Každý glukometr má uvedenou deklarovanou přesnost měření, kterou lze ověřit testovacím roztokem, jenž je pro určitý týp glukometru většinou dostupný v lékárně nebo jej lze objednat. Každopádně při hodnotách okolo 5 mmol/l může mít většina glukometrů odchylku až +1 či - 1 mmol/l.

    Za 30 minut se může glykémie měnit i bez jídla a léčebného zásahu, protože glukóza se v těle tvoří i spotřebovává. Nízké hodnoty se u zdravého člověka objevují zřídka, a pokud ano, tak se většinou rychle samy upravují. Takže vámi uváděné rozdíly jsou možné, a to ani nepočítám s možnou chybou měření. 

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, pořídila jsem si freestyle libre 2, abych měla přehled po jakém jidle mi nejvíc stoupá glykemie. U dr na lačno 5,8, dlouhodobý 38. Teď na senzoru mi vyleze glykemie po jidle (krajic chleba,zelenina a kaca)klidně i na 11 ale za 1hod mám třeba 7 a za 2hod jsem na 5. Je to tak v pořádku? Hodinu po jidle mám cukr v pořádku ale hned po jidle to jde rychle nahoru

    Odpověď

    Dobrý den,

    u plně zdravého jedince by po běžném jídle glykémie k 11 mmol/l stoupat neměla. Předpokládám, ale, že jste diabetik, nebo máte prediabetes. Pokud ne -  tak doporučuji doplnění oGTT jako základního diagnostického testu na diabetes. Protože glykémie k 11 mmol/l by zde svědčily již pro poruchu metabolismu glukózy -  ať již na úrovni prediabetu nebo diabetu. Je pravda že již glykémie nalačno 5,8 mmol/l by byla v pásmu prediabetu.

    Pokud máte diabetes, tak se glykémie k 11mmol/l může dostat. Pokud byste byla na inzulinu, tento rychlý vzestup a pokles by svědčily proto, že dávka inzulinu je dostatečná (nebo dokonce o něco vyšší než je potřeba -  to by záviselo na glykémii před jídlem), ale že potřebujete píchat inzulin o něco dříve. Pokud jste jen na prášcích tak je vidět, že tělo na vzestup glykémie reaguje a je schopné vytvořit inzulin ke snížení glykémie, jen už nedokáže reagovat tak rychle. Zde by mělo být základem upravení dietních opatření -  zkusit se vyvarovat bílému pečivu a volit spíše potraviny s nižším glykemickýcm indexem (GI). Ty jsou obecně u diabetiků preferovány. Gl vyjadřuje, jak rychle potraviny zvyšují hladinu glukózy, po jejich snězení. Čím je index vyšší, tím glykémie stoupá rychleji. GI je možné najít na internetu -  např. na stránkách STOB - https://www.stob.cz/cs/glykemicky-index-tabulky. GI není dán jen potravinou samotnou, ale i jejím zpracováním - čím více zpracované (jak mletím, tak například smažením…), tím vyšší glykemický index. Proto například bramborová kaše nebo hranolky mají vyšší glykemický index než vařené brambory.

    Pokud se ptáte, zda jsou vaše hodnoty v pořádku. Ideální je nemít takto vysoké glykémie, ale velice záleží i na tom kolik času nakonec strávíte ve vysokých glykémiích -  což je možné díky zmiňovanému senzoru zjistit.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Od roku 1996 mám DM II.typu. Jaká je výše příspěvku na dietu,nikdy jsem nežádala. Insulin 5x denně.

    Odpověď

    Dobrý den,

    diabetik může získat příspěvek na dietu buď jako příspěvek na živobytí od Úřadu práce nebo na sociálním odboru v místě bydliště.

    Některé zdravotní pojišťovny rovněž přispívají z fondu prevence.

    Výše příspěvku závisí na příjmech, jejichž doložení je potřeba. Dále v diabetologické ambulanci dostanete potvrzení o typu diabetu a nutnosti dodržovat dietu

    Je tedy na Vás, abyste vyrazila na pojišťovnu, nebo na sociální úřad a zeptala se na podmínky pro příspěvek. 

    s pozdravem

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou a dotazem skrze rozvoj cukrovky. Ráda bych se zeptala na jednu věc. Jak a proč zacházet s tím, pokud osobně jsem opakovaně doma naměřila glykémie nalačno hodnoty jako prediabetes či dokonce diabetik 2. typu - opakovaně po týdenním měření klidně až k 7 a přes den i po jídle až klidně k 10. Vždy ale jen pomocí domácího glukometru. Nicméně každý rok chodím jako samoplátce také na kompletní krevní testy a nechávám si měřit zároveň i glyk.hemoglobin z klasické žilní krve či glykémie právě z žil a ty jsou vždy v normě - glyk.hemoglobin v rozmezí 30-34 a glykemie jednou byla na hraně, ale max. do 5,5. Zároveň ale jsem hodně hubená a aktuálně naopak než hubnout se potřebuji přibrat. Zároveň ale již přes 10 let se stravuji výhradně zdravě - myšleno BEZ sladkostí, jednoduchým cukrů a hlavně již stabilně přes 5 let i formou tzv. přerušovaného půstu, čili dodržuji veškerá opatření, co se doporučují lidem právě skrze vyšší glykemie + i samozřejmě vždy jsem byla velmi aktivní a pohyb je součástí mého každého dne,ačkoliv nyní,kvůli přibírání jsem ho musela omezit. Jak v tomto opačném případě postupovat? Slyšela jsem názory, že pokud je člověk hubený a zároveň absolutně jeho strava je ukázková (žádné nekvalitní zpracované potraviny, sacharidy výlučně jen kompletní, žádné cukry ani sladkosti apod..) + navíc i POTŘEBUJE přibrat, tak ty hodnoty mohou být zkreslené a nemám to řešit a nikdy mi lékaři neřekli, že bych měla se znepokojovat, protože ty hlavní - krevní testy a hodnoty,byly vždy v normě a navíc jsem právě ve fázi přibírání a zároven nežiji nezdravě , tak se tím vůbec nemám znepokojovat. Jak bych se ale měla, dle vás, lékařů přímo z oblasti dia, stravovat, když potřebuje jíst opravdu hodně abych nabrala na hmotnosti, což je naprosto v mém případě základní, abych NEOMEZOVALA ani sacharidy, neboť když jsem je zkusila kvůli té glykémii omezit, tak jsem začala ještě víc hubnout, což je nepřípustné, ačkoliv jsem třeba jedla naopak více tuků (tzv. low carb dietu), tak po osobních zkušeností právě s různými směry, jakmile omezím sacharidy, ba i jen pod 200g/den, ačkoliv zvýším tuky a bílkoviny, tak hubnu jak blázen.... Takže jak se mám k tomu postavit? Další jen otázka, prosím Vás, jak to je s povinností OGTT testu. Tím, že nejím přes 10 let vůbec sladké a nepiji slazené nápoje a sebemenší sladkosti mi dělají zle a ani je nepozřu, tak představa vypití glukozy se mi dělá zle a vím, že bych to ani nedokázala, protože mám problém i se sladším ovocem a obecně ovoce čisté samotné ani nesním, jak jsem si na cukr odvykla, (sním ovoce jen v omezeném množství a jen v kombinaci se zeleninou či bílkovinou) tak je opravdu povinností jej absolvovat, nebo mohu být i bez něj? Do budoucna totiž plánujeme rodinu a miminko. Mockrát děkuji za ochotné odpovědi. Jinak doplnění - v rodině cukrovku máme: -otec - aktuálně v 55 letech diagnostikována DM 2. typu - matka - těhotenská cukrovka v 21 letech - následně již nic - babička z matčiny strany - v 72 letech - prediabetes - děda z otcovy strany - již nežije, ale od 50 let léčen léky na DM 2 -prababička z matčiny strany - nežije , ale od 50 let DM 2

    Odpověď

    Milá Andreo, uvádíte, že se stravujete zdravě, jíte poměrně málo sacharidů a volné cukry téměř vůbec, dostatečně se pohybujete. Bohužel ale neuvádíte svoji váhu, jen píšete že hubnete a chtěla byste přibrat.

    Já vám doporučuju, abyste se objednala i jako samoplátce na vyšetření k praktickému lékaři a vyžádala si vyšetření glykémie ráno na lačno (od večeře již nic nejíst). Kromě toho by se měl znovu vyšetřit glykovaný hemoglobin. Následně byste si v klidu snědla svoji snídani, která by měla obsahovat také nějaké sacharidy, např. 80 až 100 g chleba (jeden krajíc) a k tomu třeba bílý jogurt nebo něco podobného. Po 2 hod. byste se dostavila na opětovné změření glykémie – s odesláním do standardní laboratoře.

    Podle výsledků by se celkem dobře dal vyloučit či diagnostikovat diabetes, případně porucha glukózové tolerance.

    Bude-li glykémie na lačno do 5,6 mmol/l, po jídle do 10 mmol/l a glykovaný hemoglobin v normě, tak byste mohla diabetes klidně pustit z hlavy.

    Budou-li ale výsledky zvýšené a vy kromě toho hubnete, i když nechcete, např. pod 50 kg, budete potřebovat podrobnější vyšetření, např. stanovení autoprotilátek charakteristických pro diabetes 1. typu.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Beru Glucophage xr 1000mg1 večer. Ráno je stále glyjrmie8 přes den v normě. Jak tu ranni glykemii snížit?

    Odpověď

    Milá Miloslavo, pokud vám přes den glykémie nestoupá příliš nad těch 8 mmol/l, tak buďte spokojená. Pokud někdo má ráno 8 a po snídani nad 12, tak bych něco dalšího doporučoval, ale takhle je to celkem v pořádku.
     

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Obecné"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!