Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

přiznání invalidního důchodu

Datum vložení dotazu: 10.11.2022

Ptá se: Martin

Dotaz

Již rok jsem na neschopence po amputaci třech prstů na pravé noze. Mám DM II. typu. Na noze se objevila gangréna a hrozí amputace části, nebo celé nohy. Léčím se na vysoký krevní tlak a z důvodu poškození ledvin zvýšenou kyselinu močovou. Dle obvodní lékařky mam nárok na invalidní důchod 2. stupně ale komise mi žádosti neustále zamítá. Co dělat? To mám přijít s hlavou v podpaží aby mě ten důchod přiznali? Martin
věk: 46 let výška: 180 cm váha: 115 kg

Odpověď

Milý Martine, o vašem zdravotním stavu vím jen minimum a nemohu jej tedy posuzovat. Z hlediska „posudkového lékaře“ teprve ne, protože to je vyhrazeno opravdu jen kvalifikovaným posudkovým lékařům, kteří mají stanovená pravidla. Ti se ovšem opírají o věrohodné lékařské zprávy vašich lékařů, kde musí být vaše zdravotní postižení dostatečně popsáno spolu s odhadem pravděpodobnosti, že se zdravotní stav může zlepšit. Také záleží na tom, jaké zaměstnání jste vykonával, či byste případně mohl vykonávat.

Pokud opravdu máte v současné době gangrénu, i kdyby se jednalo jenom o jeden prst, je nutné to okamžitě léčit. Gangréna malého rozsahu se většinou dá léčit, např. chirurgickým ošetřením, antibiotickou léčbou a případně zprůchodněním postižených tepen končetiny. Někdy je nutná skutečně amputace prstu. Po takovém zákroku se ale většinou noha zahojí a po určité době bývají lidé schopni práce, i když musejí nadále o svoje nohy pečovat a nosit správnou obuv. Rozsáhlejší amputace až do oblasti plosky může být příčinou dlouhodobé invalidity. V každém případě je ale nutné gangrénu léčit, jinak skutečně dojde ke ztrátě končetiny, což má sice za následek jednoznačné přiznání důchodu, ale takový vývoj rozhodně nestojí zato. Hodně to závisí na vás, jak se budete podle instrukcí lékařů o končetinu starat.

Doporučuji vám také přečíst si naši odpověď jinému čtenáři našich stránek s diabetem 2. typu zde:

https://www.cukrovka.cz/poradna/invalidni-duchod-a-diabetes

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

Další dotazy z kategorie "Obecné"

669 dotazů

 • Dotaz

  Dobrý den dneska byla maminka u doktora pro výsledky z krve a je v pořádku ale má prý malinké krevní nádory?nevíte co by to mohlo být?bere léky na tlak a cukrovku.dekuji Demeter

  Odpověď

  Milý Martine,

  nádorů vycházejících z krvetvorných orgánů existuje velmi mnoho druhů a jejich závažnost je rozdílná, ale většinou spíš velká. Pojem „malinké krevní nádory“ žádný lékař neužívá a tak vám ani nemohu vysvětlit, co tím kdo mínil. Je úkolem lékaře pacienta poučit o jeho onemocnění, případně to vysvětlit jeho příbuznému. Z každého lékařského vyšetření by také měl existovat buď písemný či elektronický zápis. Vaše maminka o něj může požádat a dát vám jej přečíst. Pak bude teprve možné něco vysvětlovat.

  Já si si spíš myslím, že se jedná o nějaké nedorozumění. Možná, že lékař měl na mysli malé kožní útvary tvořené ze zmnožených a různě stočených krevních cév, kterým se říká kožní hemangiomy. Ve většině případů jsou nezávažné a nijak se jejich výskyt neřeší. Ale to jenom spekuluji. Lépe odpovědět za zcela nepřesnou otázku nemohu.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Chci se zeptat co to znamená když si naměříme 4. Margita

  Odpověď

  Milá Margito, nechci vás zlobit narážkami na to, že neuvádíte, co jste si naměřila 4, čím jste si naměřila 4 a za jakých okolností jste si naměřila 4. Budu suše předpokládat, že když píšete na stránky věnované cukrovce, tak se nejspíš jednalo o hodnotu glykémie měřené z kapilární krve z prstu 4 mmol/l. To je zcela normální hodnota, ať již jste se měřila na lačno ráno, nebo kdykoliv během dne na lačno, či po jídle.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, kolegyně v práci má diabetes 1 stupně. Změřila jsem si dnes cukr glukometrem a po 3 kouscích štrůdlu jsem naměřila 9.9. asi po 4 hodinách byla hodnota 7.9. Zdá se mi to hodně. Mám navštívit lékaře?

  Odpověď

  Dobrý den,

  Váš dotaz není úplně jednoduchý.

  Měření glukometrem se nedá plně považovat za diagnostické, protože může mít odchylky (u běžných glukometrů +- 15%) a není plně standardizované.

  Glykémie i u nediabetiků může stoupnout nahoru po jídle, hlavně pokud se jednalo o jednoduché sacharidy (sladké potraviny). Záleží  hodně i na čase od jídla, kdy jste se měřila. Hodnota 9,9 mmol/l a po 4 hodinách 7,9 mmol/l (pokud jste již lačnila= nejedla), je relativně vyšší. Minimálně by se tyto hodnoty pohybovaly v pásmu poruchy glukózové tolerance. Myslím, že nejjednodušší možností, jak tento problém vyřešit, je v souladu s Vaším návrhem navštívit praktického lékaře. Nechat si nabrat lačnou glykémii ze žilní krve. Pokud by ta byla v normě, nebo jen v pásmu zvýšené koncentrace glukózy nalačno (5,6-6,9 mmol/l), nechat se poslat na oGTT. Tak budete aspoň rovnou jasně vědět, jak na tom v této chvíli jste a případně může být terapie počínajícího diabetu zahájena včas.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Mám Diabetes už 30 let. Nyní užívám Glucophage 1000 0-0-2, Oltar 6 1-0-0, Humalog 100inj. 0-10-0, Toujeo 300 inj. 68-0-0.Trulicity 1,5ng inj 1xtýdně injekci do břicha. Jednak mám stále vysoký t.zv.dlouhý cukr a hlavně častý a život ztěžující (5x denně) průjem. Je nějaká pomoc? Bohumila

  Odpověď

  Milá Bohumilo,

  léky, které užíváte, dlouhodobě průjem zpravidla nepůsobí, i když někteří lidé užívající Glucophage někdy udávají nadýmání a dokonce průjem, zvláště na začátku léčby. V takovém případě je vhodné dávku snížit a případně časem zkusit opět zvýšit.

  Říkáte také, že cukrovku máte špatně vyrovnanou, ale neudáváte, jak moc špatně. Nedobře vedený diabetes vede po letech někdy k postižení nervů, které zásobují vaše vnitřní orgány včetně žaludku a střev, což může mít za následek časté průjmy.

  Proto vám na prvním místě doporučuji s pomocí kvalitního a častého měření glykémií, nejlépe s použitím kontinuálního senzoru, sledovat svoje glykémie. Pokud budou hodnoty vysoké, rozhodně byste neměla jíst další jídlo, zejména ne sacharidy, ale vždy počkat, až se glykémie dostane k normálním hodnotám. Potom si zvolíte vhodnou dávku jídla, u které budete znát obsah sacharidů, a podle toho si podáte rychle působící inzulín před jídlem. Cílem bude, aby vám ani po jídle nestoupla glykémie na hodnotu 10 mmol/l. Pokud se tak bude dít, bude nutné zejména omezit množství sacharidů, ale také zvýšit dávky rychle působícího inzulínu (Humalogu).

  Naopak dávku dlouze působícího inzulínu máte spíše vysokou. Tato dávka se volí tak, abyste zejména ráno neměla zvýšenou hodnotu glykémie, ale přitom také neměla noční hypoglykémie. Dávku Toujeo bych tedy zatím nezvyšoval, případně ji postupně snižoval.

  Pro boj jak s vysokými glykémiemi tak dlouhodobými průjmy vám doporučuji tedy 2 základní věci:

  1. Najděte si pro vás vhodný vzorový jídelníček. K tomu bude pro vás užitečné si projít některé odkazy na našem webu, a to zejména:

  https://www.cukrovka.cz/co-jsou-sacharidy

  https://www.cukrovka.cz/rozliseni-diet-dle-mnozstvi-sacharidu-ve-strave  Zde bych vám doporučoval dietu s obsahem 200 g sacharidů, ale nejsem si jist, zda vaše údaje o věku a váze jsou správné.

  1. Snažte se vyhýbat potravinám, o kterých si myslíte, že vám mohou působit průjem. Obecně se jedná zejména o tučné potraviny, potraviny hodně kořeněné či smažené. Někomu může vadit mléko či mléčné výrobky.
  2. Věnujte se pečlivě vyrovnání svého diabetu. Z vašich údajů není vůbec jasné, jak to u vás s diabetem je. Pokud ale již užíváte inzulín, tak bych vám na prvním místě doporučoval používat 4 denní dávky, a to 3x denně Humalog před jídly a na noc Toujeo. Pokud jste obézní (udáváte ale 88 kg), tak jak Glucophage tak Trulicity jsou velmi vhodné. Pokud jste ale opravdu spíš štíhlá, mohla byste vystačit s tím inzulínem. Oltar skoro určitě nevyvolává žádné zažívací obtíže, ale při plné inzulínové léčbě se mi zdá zbytečný.

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Obecné"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!