Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

invalidní důchod a diabetes

Datum vložení dotazu: 16.12.2020

Ptá se: Adam

Dotaz

Dobrý den, dnes jsem si na doporučení lékaře zažádal o ID, jelikož mi diabetolog zakázal práci na 3 směnný provoz z důvodu nestability při léčbě. (I přes to, že si 4x denně aplikuji inzulin 12-16-16-16, tak mi hladina cukru skáče denně prakticky nekontrolovatelně mezi 9-25) Mám od března diagnostikovaný DM II. typu a podnět k podání žádosti mi dal závodní lékař fabriky, kde jsem chtěl nastoupit a uznal mne za zdravotně nezpůsobilého práce v noci na základě vyjádření diabetologa. Chtěl bych se proto zeptat, jaká je šance, že mi důchod bude přiznán. Děkuji za odpověď. Adam
věk: 26 let výška: 192 cm váha: 115 kg

Odpověď

Milý Adame,

přiznáváním invalidního důchodu se zabývají specializovaní posudkoví lékaři, kteří přihlížejí ke zprávám zejména praktického lékaře, jenž se dále opírá o lékařské zprávy specialistů, např. tedy i diabetologa. Přihlíží se při tom nejen ke stupni postižení a jeho očekávaného trvání, ale také k charakteru povolání a konkrétním možnostem určité osoby. Pro přiznání invalidity I. Stupně (nejnižší ze 3) je potřeba doložit, že pracovní schopnost v daném oboru poklesla o 35 až 49 %.

Obecně je diabetes mellitus, ať již 1. či 2. typu, jen málokdy sám o sobě důvodem k přiznání invalidního důchodu. Důvodem bývají komplikace diabetu, jako jsou např. těžká forma diabetické retinopatie, těžké formy syndromu diabetické nohy např. s amputacemi či častými recidivami, selhání ledvin  apod. U většiny pacientů, kteří mají diabetes, se dnes dá metabolická porucha léčbou upravit tak, aby pacienti s diabetem při respektování léčebného režimu, mezi což např. patří dodržování diety, možnost měřit si glykémie a aplikovat inzulín, mohli vykonávat své povolání. Některá povolání jsou však přímo nevhodná. Uvedu např. řidič z povolání u osob léčených inzulínem, letec, potápěč apod. Téměř vždy je však člověk, pokud nemá rozvinuté některé výše uvedené komplikace, schopen vykonávat nějaké blízké povolání v oboru. Např. místo řidiče autobusu může pracovat v depu, místo práce v uzavřeném prostoru může pracovat na méně exponovaném místě, kde kontrola glykémií není problém, místo práce na stožárech eklektického vedení může provádět přípravné práce pod těmito stožáry apod., jistě mi rozumíte.

Velmi dekompenzovaný diabetes 2. typu může být důvodem k delší pracovní neschopnosti. Pokud ale nejde o osobu s dalším zdravotním postižením, kam počítám i těžkou formu obezity, tak to většinou svědčí spíše o neschopnosti pacienta pochopit a respektovat léčebný režim, který spočívá v úpravě životosprávy, samostatném sledování svého diabetu a správném užívání potřebných léků. Píšu to při vědomí, že pro mnoho lidí je to velmi obtížné a vyžaduje to pomoc lékařů, edukačních pracovníků, ale zejména vůli samotného pacienta. To mu mimo jiné zabere určitý čas a samozřejmě je na tom hůře, než osoby zdravé.

Já bych vám mnohem více doporučoval usilovat o dobré vyrovnání diabetu tak, abyste byl schopen normálního života a normálních aktivit. Směnný provoz, zejména nepravidelný, není pro pacienty s diabetem léčeným inzulínem vhodný, ale znám mnoho takových osob, které naopak chtějí takto pracovat a naopak žádají lékařské potvrzení, že toho jsou schopni, a to včetně lékařů. Váš zaměstnavatel by vám měl vyjít vstříc a měl by vám práci v pravidelných směnách umožnit, ale vy byste na druhé straně měl být ochoten nové podmínky akceptovat.

Podle zkušenosti ale vím, že pokud pacient o invalidní důchod usiluje, tak se mu to většinou podaří, i když jiné osoby v podobné situaci dále pracují. Někomu to prospívá, protože se může více soustředit na řešení svých zdravotních problémů a ještě dokáže přitom vykonávat nějakou práci, jinému to naopak rozvrátí zavedené pracovní zvyky a podlomí jeho morálku. Pacient s diabetem léčeným inzulínem  by měl mít v pracovním prostředí možnost pravidelného režimu. Samotné přiznání důchodu ale vyrovnání diabetu nezlepší. Na tom musíte se svým lékařem zapracovat v každém případě.

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

Další dotazy z kategorie "Obecné"

858 dotazů

  • Dotaz

    Dobrý den, v minulosti jsem 2x měla těhotenskou cukrovku. Protože jsem si opakovaně nyní našla cukr v moči, pokud tedy nejsem večer úplně nalačno, pak je to v pořádku. Přes den se mi cukr ukáže téměř vždy, nevím, zda je to v běžné. Poměrně často močím, nyní už i v noci. Nechala jsem si udělat odběry. Prosím o konzultaci výsledků v příloze, zda by se mohlo jednat o nějakou formu cukrovky a mám dále nějak řešit. Od mládí trpím hyperprolaktemií (sekrece mléka) bez zjištěných příčin( MR mozku před několika lety bez nálezu). Děkuji za odpověď Dana

    Odpověď

    Milá Dano, těhotenská cukrovka, i když po porodu odezní, je určitým ukazatelem rizika pro vznik diabetu v budoucnosti. V podstatě ukazuje, že při zvýšených nárocích na tělo (jako např. v těhotenství) už nepostačuje plně inzulínová sekrece, aby tuto zvýšenou potřebu překonala.

    Pokud byl váš odběr krve skutečně na lačno, je hodnota 6,1 mmol/l lehce zvýšená a odpovídá porušené glukózové toleranci. Ovšem jedno vyšetření pro posouzení nestačí.

    Cukr v moči by být neměl, většinou se tam dostává, pokud glykémie překročí přibližně 10 mmol/l, např. možná ve vašem případě po jídle. Na druhé straně, hodnotu glykovaného hemoglobinu máte zcela v normě, takže prakticky lze vyloučit zjevný diabetes.

    I když jste štíhlá, doporučuji dávat pozor na dietu, mírně omezit příjem sacharidů na maximálně 200 g/den a být pokud možno fyzicky aktivní. Pokud byste chtěla větší upřesnění, mohla byste podstoupit glukózový toleranční test. Ale jinak si myslím, že v současné době není potřebná žádná léčba kromě zdravé diety s mírným omezením sacharidů v dietě. Mohla byste si také opatřit osobní glukometr a občas si zkontrolovat glykémii, např. 2 hod. po jídle. Vaše laboratorní vyšetření včetně moči je jinak v normě, jen ta glykémie je lehce vyšší. Hladina inzulínu není důležitým ukazatelem – na lačno může být nízká i u zcela zdravého člověka.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Do prý den, je mně 62 let, váha 78 kg, výška 174, pravidelný každodenní intenzívnější pohyb (sport).Při lékařské prohlídce, mně při odběru krve byl zjištěn cukr 5,8, krevní tlak mám výborný 120/80, lipidy také výborné. Snažím se pravidelně ráno měřit glukometrem, ale hodnota na lačno se pohybuje pořád kolem 6 mmol. Cca měsíc se snažím zcela vyhýbat cukru, alkoholu a dlouhým sacharidům, zařazuji do stravy vlákninu. Hodnoty stejné - kolem 6 mmol. Za půl roku mám jít na vyšetření glykemické křivky. Je možné nějak snížit hladinu cukru na normu, bez léků s užíváním nějakých potravinových doplňků a režimu. Za jak dlouho klesne cukr na lačno (pokud je to reálné) po zahájení tvrdších režimových opatření a diety ? Léky chci užívat v případě nutnosti. Jinak žádné léky, kromě nějakých potr. doplňků (vitamínů) neužívám. Diabetes 2. typu u matky i jednoho prarodiče v seniorníním věku. Předem děkuji ! Miroslav

    Odpověď

    Milý Miroslave, glykémie na lačno 5,8 mmol/l není žádná tragédie. Jedná se zřejmě o lehčí formu poruchy glukózové tolerance. Vzhledem k tomu, že jste štíhlý, sportujete a stravujete se dietně, tak vám ani v tomto ohledu nedoporučuji žádnou změnu.

    Mohl by pro vás být vhodný lék metformin, který byste užíval večer. Je rozhodně bezpečnější, než všelijaké pokoutně doporučované potravinové doplňky na diabetes, které nemají nijak ověřenou účinnost ani bezpečnost, zato mívají bohatou reklamu. Tento lék může zpomalit přechod z lehké formy poruchy na formu těžší, ale nutně jej nyní nepotřebujete. Změřte si někdy glykémii po jídle za 2 hod. Pokud by přesahovala přibližně 8 mmol/l, bylo by vhodné s tím něco dělat. Jinak ale buďte klidný a vytrvejte ve zdravém způsobu života. Za půl roku orální glukózový toleranční test postačuje. 

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Mám diabetes 2, neuropatie nohou ,3stupen artritida v pravé kyčle, Naďa

    Odpověď

    Milá Naďo,

    na prakticky stejný dotaz jsme nedávno odpovídali jiné tazatelce, a to zde:

    https://www.cukrovka.cz/poradna/lazne-mam-narok

    Doporučení by vám mohl vystavit obvodní lékař na doporučení dalších odborníků, a to konkrétně ve vašem případě neurologa nebo ortopeda či revmatologa.

    Samotný diabetes není důvodem k hrazení lázeňské péče, těžká forma neuropatie či těžká forma artritidy však mohou být.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den chtěl bych se zeptat proč jde cukru nahoru a dolů diabetes 1.typu nevím čím může být ráno před snídaně a poledne před obědem Děkuji za odpověď Vojtíšek

    Odpověď

    Milá Hedviko/milý Vojtíšku (??),

    mám zato, že se vyptáváte na zcela základní věc u diabetu 1. typu. Vaše otázka ale naznačuje, že zatím nemáte ani základní poučení o tom, co to diabetes 1. typu je, jak vzniká, jak probíhá a jak se léčí.  Každý pacient, případně u malých dětí také každý rodič, potřebuje podrobné a postupné poučení, které je časově náročné a nelze je zvládnout během jediného setkání s lékařem a edukační sestrou.

    U diabetu 1. typu zpravidla úplně chybí hormon inzulín, který reguluje hladinu krevního cukru podle momentální potřeby. Pokud tento hormon chybí, je nutné jej podávat injekčně s ohledem na současnou glykémii, množství sacharidů, které se chystáte sníst a také s ohledem na aktivitu, ke které se chystáte. Pokud neučiníte odhad dávky inzulínu správně, bude glykémie nadměrně kolísat. Dokonalá nebude asi nikdy, ale s rostoucími znalostmi, zkušenostmi a uměním používat dostupné technologické prostředky se glykémie postupně vyrovnávají a blíží vytyčenému cíli. Ani tak ale není vždy zajištěna úplná trefa – vždy se může vyskytnout něco méně obvyklého, špatný odhad množství sacharidů, smolně píchnutá injekce inzulínu, nečekaná aktivita a naopak vynechání aktivity a podobně.

    Podrobněji bohužel odpovědět nemohu. Nelze jedním odstavcem nahradit systematickou postupnou edukaci pacienta. Prosím, vyžádejte si podrobné poučení od vašeho lékaře a edukační sestry.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Hezký den,byla mi diagnistakována cukrovka.Na lačno 6.1,po vypiti 75g glukózy 12.6.Lékařka doporučila pouze dietu.Při náhodném měření po jídle hodnoty do 9....při vynechání sladkého. Alw nedovedu si představit,že si v létě nedám aspoň 2 krát v týdnu 1 pivo a nikdy nic sladkeho.Nebylo by vhodné nasadit léčbu nebo je to takhle v pořádku.Podotýkám,že jsem štíhlá63kg,169 cm ,63 let.Děkuji za odpověď.S přáním hezkého dne Jaroslava

    Odpověď

    Milá Jaroslavo, výsledek glukózového tolerančního testu již odpovídá diabetu, i když spíš lehčí formě. Protože jste opravdu hezky štíhlá, tak asi nemusíte držet žádnou příliš omezující dietu. Nejspíš ani příliš sladkého stejně nejíte, nebo když si něco sladkého dáte, tak nejspíš současně vynecháte ostatní jídlo.

    Sladké není u pacientů s diabetem vysloveně zakázané, zvláště když jsou jinak ukáznění a nemají sklon k nadváze. Jen to není praktické, protože po sladkém stoupá hladina krevního cukru mnohem rychleji a chcete-li být jinak dobře vykompenzovaná, měla byste přinejmenším omezit ostatní sacharidy. Jinými slovy, už tak by pro vás ke svíčkové na smetaně byly vhodné jen 2 knedlíky a už byste neměla jíst moučník a pít sladkou kávu. Mohla byste ale občas ty knedlíky vynechat a dát si místo nich dortík podle chuti, abyste si ho vychutnala. Ostatně, můžete si pořídit glukometr a sama si vyzkoušet, co to udělá.

    Hodně podobně je to i s pivem. Je v něm holt asi 25 g sacharidů v půllitru (Plzeň), tak je nutné s tím počítat a omezit se jinde (na chlebu, knedlících, sladkém ovoci). 

    Já bych vám tak na 3 týdny stejně pečlivou dietu s asi 180 g sacharidů na den doporučoval (můžete si najít vzor na našich stránkách včetně fotodokumentace). Pokud by glykémie na lačno nebyla pod 6 a po jídle za 2 hod. pod 8 mmol/l, tak bych vám určitou léčbu doporučoval. Pravděpodobně se ve vašem případě bude jednat o sníženou sekreci inzulínu spíš než o inzulínovou rezistenci. Tak byste se měla pokusit vystačit s menším množstvím jídla a pokud by to pro vás bylo opravdu málo, mohla byste potřebovat malou dávku inzulínu.

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Obecné"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!