Poradna
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!
krevní nádory
Datum vložení dotazu: 21.11.2022
Ptá se: Martin
Dotaz
Odpověď
Milý Martine,
nádorů vycházejících z krvetvorných orgánů existuje velmi mnoho druhů a jejich závažnost je rozdílná, ale většinou spíš velká. Pojem „malinké krevní nádory“ žádný lékař neužívá a tak vám ani nemohu vysvětlit, co tím kdo mínil. Je úkolem lékaře pacienta poučit o jeho onemocnění, případně to vysvětlit jeho příbuznému. Z každého lékařského vyšetření by také měl existovat buď písemný či elektronický zápis. Vaše maminka o něj může požádat a dát vám jej přečíst. Pak bude teprve možné něco vysvětlovat.
Já si si spíš myslím, že se jedná o nějaké nedorozumění. Možná, že lékař měl na mysli malé kožní útvary tvořené ze zmnožených a různě stočených krevních cév, kterým se říká kožní hemangiomy. Ve většině případů jsou nezávažné a nijak se jejich výskyt neřeší. Ale to jenom spekuluji. Lépe odpovědět za zcela nepřesnou otázku nemohu.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
Další dotazy z kategorie "Obecné"
738 dotazů
-
vyšší ranní glykémie - část. 2
(02.06.2023)
Dotaz
Dobrý den, reaguji ještě na Vaši odpověd zde v poradně na můj dotaz k vyšší ranní glykémii. Takže ještě upřesním, že ono se to u mě má tak, že ta ranní glykémie, kterou mám obecně nejvyšší, je vždy měřena po cca 12 hodinách a nalačno od večeře, kdy ale po večeři už nemám pohyb a pak jdu spát. To je to, jak mi vychází cca 5,9 a dnes třeba 6,2. Tím, že ale já dále lačním, jak jsem psala, že se stravuji přerušovaným půstem - 20 hodin půst a 4 hodiny jím, tak následné další měření je provedeno vlastně též opět nalačno stále, ale už tam vstupují faktory delší doba lačnění od té večeře již není těch 12h ale 20 h + už tam byly i aktivity a práce během dopoledne a odpoledne. V tuto chvíli mám měření však naprosto zdravé - dnes např. 4,4 a včera třeba 4,8. Následně se najím prvním jídlem bohatém na komplexní sacharidy a další živiny (bílkoviny a tuky) a glykémie po 30 min se nezmění absolutně a následně za hodinu po jídle se zvýší též do normy zdraví - např. jen na 6 a po další hodině a jídle opět jen třeba na 6,1. Takže u mě je jen ten faktor, že se vlastně neděje s glykémií nic od té doby po večeři po těch cca 12 hodin, když už jdu i spát. Nicméně ale po další čas a též nalačno je těch 4,4. Takže myslíte, že je i tzv. možnost prediabetu v tomto případě vyloučena a je to spíš jen dáno tou formou mého stravování,ale problém s glukozovou tolerancí a inzulínem tam nebude?? Ještě jen chci upřesnit takovou drobnost, kterou jsem ale vypozorovala a co mi přijde zvláštní, protože se většinou doporučuje a tvrdí opak. Jenom mi je divné, jak je možné, že paradoxně po jídle s vyššími sacharidy mám glykémii nižší, než když jsem před půl rokem jedla stravu právě s nižším podílem sacharidů a tam jsem glykémie měla i vyšší - nad 7. Co jsem znovu zařadila sacharidy, tak se to stáhlo právě na těch max. 5-6 a mám krásně i ty 4,4 apod...plno lidí toto nechápe, protože se paradoxně doporučuje opak a i lidé právě po jídlech s nižším podílem sacharidů dosahují nižších glykémií, ale je pravda, že já jsem zase opravdu hodně moc aktivní člověk a bez těch sacharidů jsem se dostávala i do lehké ketozy. Jinak ještě k té životosprávně. Tam opravdu není problém, protože já sladká jídla nebo jídla typu pizza apod opravdu nejím a jsem velmi aktivně sportovně založená - hýbu se denně min. 5-6 hodin + činnosti běžné chodu domácnosti a jak jsem psala, hmotnost mám spíše lehce ještě nižší než bych měla mít. Moc děkuji za doplnění a ještě jednou odpovědi.Odpověď
Milá Andreo, ještě vám znovu sdělím můj názor na váš problém, kterému jsem se již věnoval v odpovědi za váš dotaz z posledního dne května t.r.
Protože lékař si na dálku nemůže být nikdy jist o zdravotním stavu osob, které nesleduje, uvedl jsem ve své minulé odpovědi také 2 málo pravděpodobné možnosti, které však z důvodů nemohu s jistotou vyloučit:
Můžete mít skutečně lehkou poruchu glykémie na lačno, což může být projevem pomalu se rozvíjejícího se diabetu 1. typu, nebo by také mohlo jít o dědičnou formu vzácného typu diabetu typu MODY (nejspíše typ 2). Diabetes 1. typu se ale zpravidla sám postupně projeví a v podstatě se mu zatím nedá účinně předcházet, typ mody zase mívá velmi lehký průběh a zatím by se s tím rozhodně nic nedělalo. Proto si myslím, že plně bude postačovat, když si občas změříte glykémii, např. 1x měsíčně ráno před jídlem.
Není mi jasné, proč ale dodržujete poměrně komplikovanou dietu a proč nejíte normálně. Říká se, že proti gustu není distputát, a protože jste zdravá a chcete to takto dělat, budiž. Ale že byste tím nějak zvlášť posílila své zdraví, o tom pochybuji. Zvlášť když máte pocit, že při takovéto dietě není všechno v pořádku. Myslím si, že pro vás by byla vhodná 3 denní jídla, z nichž večeře by právě měla být nejlehčí. Nemusíte si nic odměřovat ani nic odpírat, jen bych se vyhýbal vysokému celkovému příjmu sacharidů najednou. Tím myslím i větší příjem komplexních sacharidů např. v tmavém pečivu, např. více než 60 g těchto sacharidů naráz. Pokud toho sníte naráz velmi mnoho (vzhledem k vaší konstituci), může se opravdu stát, že se to potom dlouho pomalu vstřebává a ráno pak máte hodnotu lehce vyšší. Jinak ale cukr se v těle také sám tvoří (uvolňuje z jater a nově syntetizuje), a to probíhá právě zejména v noci.
-
výkyvy cukru
(02.06.2023)
Dotaz
Dobrý den, při běžném odběru mi zjistili zvýšený cukr a obvodní lékařka mi dala lék Stadamed. Občas si měřím a mívám+- kolem 7. Dnes ale nějaký výkyv měla jsem 18. Tak se chci zeptat, jestli mám zajít už na diabetologii, protože obvodačka mi nedělá odběry a nezajímá se. MarkétaOdpověď
Milá Markéto, to z velké části závisí na vás, na vašem odhodlání s tím sama něco aktivně dělat a ne jenom čekat, co tomu řekne lékař.
Glykémie 7 ukazuje, že vaše tělo už nestačí samo dostatečně zpracovat glukózu ve vašem těle, které nedostatečně reaguje na působení vašeho inzulínu. Inzulínu se proto snaží produkovat více, ale nejde mu to dostatečně. Dosud jste se pohybovala na hranici, kdy si s tím ještě nějak poradí, ale při větší zátěži vám glykémie už stoupá příliš. Podle mého názoru tomu předcházela konzumace příliš velkého množství jídla a také jste se nedostatečně pohybovala.
Když s tím nyní nebudete nic dělat, glykémie bude opět stoupat. Stadamet v malé dávce trochu pomůže, ale nikoliv dostatečně.
Vzhledem k vaší hmotnosti máte jistě velkou rezervu v omezení kalorického příjmu. To vám v každém případě pomůže a při důsledném dodržování, by toto omezení zatím mohlo i postačovat.
Nicméně měla byste aktivně předcházet dalšímu zhoršování, vyhledat diabetologa a vyžádat si od něj podrobné dietní doporučení. To není otázka 10 minut, je nutné nechat se pořádně proškolit, zajistit si k tomu materiály, které ostatně najdete i na našich stránkách. Samotné ponaučení lékařem, nebo dietní sestrou ale postačovat rozhodně nebude. Potřebujete odhodlání a vytrvalost.
Přidat další léky je pochopitelně možné, ale na prvním místě bude třeba učinit intenzivní dietní pokus. Velmi vám k tomu doporučuji postupovat cíleně, erudovaně a ne jenom na půl dne držet hladovku.
Tedy znovu: Máte jít k lékaři? Ano, zejména proto, abyste získala podrobné poučení a odhodlání. Léky vám pomohou, ale bez vašeho přičinění to nepůjde.
-
vyšší ranní glykémie
(31.05.2023)
Dotaz
Dobrý den, ráda bych se zeptala, co může znamenat, že mám opakovaně vyšší hodnoty glykemie - nad 5,6, ale v průběhu dne se sníží na normální hodnoty - třeba na 5,3 a po jídle je v normálních hodnotách. Chci ještě říct, že nejsem diabetik ani nikdy nebyla nějaká prokazatelná hodnota zvýšená z krve žilní - glyk.hemoglobinu apod (každý rok dělám krevní testy), navíc jsem hodně hubená a aktivní a mám spíše nižší váhu. Měření si dělám jen pro prevenci sama glukometrem a právě před cca 3 měsíci mi přesně takto ráno vylítávaly hodnoty klidně až na 7 až 8, ale opět během dne se snížily třeba na 5,6 a po jídle vždy v normě max. 7,1. Po odstupu 3 měsíců jsem měření provedla opět náhodně jeden den a opět byla nejvyšší hodnota ráno po těch 12 hodinách a opět nad normu - 5,9 ale opět během dne do doby před prvním jídlem klesla na 5,3 a následně po jídlech to bylo pak cca za 30 min. po příjmu sacharidů na 5 a pak po hodině od dalšího jídla 6,3 a za další hodinu 6. Ještě bych chtěla upozornit, že se stravuji již pár let formou přerušovaného půstu, takže 1/4 dne vlastně lačním a až následně pozdní odpoledne a večer jím stravu - takže vždy ta nejvyšší glykemie - po ránu - je cca po 12 hodinách od večeře a v průběhu dne - než přijmu 1. jídlo, je stabilní a v normě.(viz výše) S lékaři jsem to konzultovala a bylo mi řečeno, že když se následně neprojevují vyšší hodnoty PO jídle bohatém na sacharidy a během dne se též sníží, tak je to prostě jen reakce na jídlo večer, tedy že za těch 12 hodin, když pak i spím, tělo nevyčerpá dostatečně toho cukru - ale na DM 2 to, prý údajně, nevypadá notabene když jsem navíc hubená a aktivní a spíš mám tendence k hubnutí a hlavně jsem na sladké a cukr obecně spíše až moc citlivá, že sebemenší vyšší podíl cukru třeba i jen sladší zelenina či ovoce nesnesu, takže jím sacharidy ale jen komplexní formou a v mléčných zakysanych výrobcích neochucenych. Moc děkuji za případnou odpověď k tomu, co ale dělat s těmi ranními vyššími čísly.Odpověď
Milá Andreo, vy nyní rozhodně nemáte zjevný diabetes a nemáte ani poruchu glukózové tolerance, která by vyžadovala léčebnou intervenci.
Čísla, která se uvádějí jako hranice normálních hodnot vycházejí z populační statistiky u tzv. zdravých osob, kam by se mělo vejít asi 97% všech osob bez diabetu a bez poruchy glukózové tolerance. Nicméně jako ve všem, nejsou všichni stejní a určitá variabilita nastavení metabolismu jistě existuje.
Pro váš případ se uvádí pojem „porušená glykémie na lačno“, což spadá do kategorie porušené glukózové tolerance lehkého stupně. Vyskytuje se spíš u osob s rizikem vzniku diabetu 2. typu, u starších osob a u osob s nadváhou, málo se pohybujících. Do této skupiny vy zjevně nepatříte.
Dále připomínám, že všechna vaše měření byla provedena osobním glukometrem, který je ale určen pro sledování pacientů s diabetem, aby pouze věděli, zda se léčí dobře. Přístroj není určen pro diagnostiku diabetu a zejména v oblasti normálních hodnot, kde i malé odchylky mohou být významné, není dostatečně přesný. Nicméně to, že jindy během dne máte hodnoty zcela v normě, ukazuje, že zřejmě pracuje dobře. Lze jej také otestovat pomocí kontrolních roztoků, které jsou dostupné v lékárnách, ale musejí být určeny pro určitý konkrétní typ glukometru. I tak ale nelze žádný osobní glukometr považovat za spolehlivě přesný.
Pokud tedy nemáte žádné zvláštní obtíže, tak bych v tom intenzivním měření ustal, opravdu budou stačit kontroly jen občas.
Jste-li ale velmi „zvědavá“ či neklidná, mohla byste podstoupit glukózový toleranční test za standardních podmínek s měřením glykémií v laboratoři.
Dále připouštím 2 další možnosti, které jsou sice málo pravděpodobné, ale jsou možné.
Mohlo by se jednat o projev latentního diabetu 1. typu, který zatím probíhá pouze na imunologické úrovni, ale klinicky se ještě neprojevuje. Pro tento případ by bylo možné kromě glykemické křivky vyšetřit také tzv. autoprotilátky, které mohou být prokazovány u diabetu 1. typu v časném stádiu (anti-GAD, anti-inzulín, IA2, anti-ZnT8). Nicméně, pokud by tato málo pravděpodobná skutečnost byla pravdou, časem byste jistě zvýšené glykémie zjistila a momentálně mimo výzkumné studie není pro toto stádium dostupná v ČR žádná léčba.
Také by se mohlo jednat o vzácný typ dědičné formy diabetu typu MODY, kterých je několik typů. Např. u tzv. MODY 2 bývá dlouhodobě mírně zvýšená glykémie. Porucha se ale zpravidla nijak nezhoršuje a má příznivý průběh. Glykémie mohou dosahovat hodnot od 6 do 8 mmol/l. Zde někdy léčba vhodná je (dieta, někdy velmi malé dávky inzulínu), ale pokud by šlo o hodnoty do 6 mmol/l a normální hodnoty po jídle, žádná léčba by se neprováděla. Porucha se prokazuje dost náročným genetickým vyšetření. Zpravidla poruchu má řada členů v rodině.
Já vám doporučuji pustit to zatím z hlavy a po čase si udělat zase glykémii, např. za 6 měsíců. Nejspíš mají pravdu lékaři, se kterými jste se již radila. Nekonzumujte na noc jídla obsahující velké množství celkových sacharidů, které se pak mohou během noci pomalu vstřebávat. Takovým příkladem je např. plná porce pizzy. Sladká jídla vám jako lékař nemohu doporučovat, ale v rozumné míře se jim nemusíte vyhýbat, jste-li štíhlá a máte glykémie takto dobré. Jde spíše o celkové množství sacharidů v jedné porci. V tom ta pizza nebo milánské špagety kralují, pokud to nevykompenzujete intenzivním sportem.
-
dlouhý cukr
(31.05.2023)
Dotaz
Dobrý den, mám dlouhý cukr 39 mmol/mol. Je to dobré, nebo špatné?Odpověď
Dobrý den,
odpověď záleží na několika informacích.
Jste diabetik? Pokud ano, glykovaný hemoglobin 39 mmol/mol je velice krásná hodnota.
Možná bych se ještě ale dozeptala, léčíte se jen prášky nebo jste i na inzulinu? Pokud jste na inzulinu, jak často máte hypoglykémie? Cílem je samozřejmě mít nízký glykovaný hemoglobin, ale současně nemít velký počet hypoglykémií.
Současně u pacientů, kteří hodně kolísají mezi hypo a hyperglykémiemi (nízkými a vysokými hladinami cukru) může být glykovaný hemoglobin “falešně” nízký.
Pokud jste jen na prášcích a nemíváte časté hypoglykémie mé prohlášení trvá a hodnota 39 mmol/l je velice pěkná.
Pokud nejste diabetik, hodnota 39 mmol/l je již v hraničních hodnotách pro prediabetes a pak by bylo na zvážení doplnění oGTT.
-
diabet 2. typu a ranní vyšší glykémie
(25.05.2023)
Dotaz
dlouhodobý cukr 44, po jídle 8,4, ráno na lačno 8-9,,,,beru glucophage 500mg,,,,,Vadí ráno to zvýšení,,,,děkuji MiloslavaOdpověď
Hodnoty dlouhého cukru, které udáváte jsou v doporučených mezích pro ideální kontrolu cukrovky. Nalačno jste trochu výš, přes den pak hodnoty vyhovují. Důvodem je nejspíše vaše nadváha, či méně pohybu nebo způsob vašeho večerního stravování.
Kromě diety, pohybu můžete zkusit zvýšit dávku metforminu na 1000 mg večer.
Vzhledem k vašemu věku spíše doporučuji ponechat léčbu beze změny, snažit se lehce hubnout, či hýbat pokud je to možné.
Pokud by se hodnoty nalačno dostávaly nad 10,0 mmol/l pak doporučuji zvýšení dávky metforminu.
Napsat dotaz
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!