Poradna
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!
Obecné
965 dotazů
-
cukrovka 1. typu a invalidní důchod
(21.08.2022)
Dotaz
Chtěla bych se zeptat jestli mám nárok na invalidni důchod. Šárkavěk: 122 let výška: 156 cmOdpověď
Milá Šárko, s diabetem 1. typu, pokud se člověk snaží, se dá dobře žít a pracovat. Dá se vykonávat většina povolání, jenom některá jsou méně vhodná a jen málo jich je vysloveně nevhodných. Diagnóza diabetu 1. typu tedy není v žádném případě sama o sobě důvodem k invalidnímu důchodu. K invaliditě přispívají závažné komplikace diabetu, které se nelepší. Může jít třeba o syndrom diabetické nohy s následnou amputací, vážnější postižení srdce nebo ledvin a podobně. Nic z toho vám nepřeju a vy byste měla udělat vše, co je ve vašich silách, abyste se tomu vyhnula.
Některé osoby léčbu svého diabetu nezvládají nebo nechtějí zvládat. I to nakonec může být důvodem k invaliditě, ale rovněž vám to upřímně nepřeji. Raději o sebe pečujte a choďte do zaměstnání. Invalidita péči o diabetes také příliš neprospívá.
Neuvádíte o sobě příliš osobních údajů, jenom výšku a rok narození. Ten je 1900. Je-li to pravda, mělo by vám nyní být 122 let :-) a v tom případě máte nárok na důchod starobní. Invalidní a starobní důchod se souběžně nevydávají. Pokud držitel invalidního důchodu dosáhne důchodového věku, dostává pak důchod starobní.(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
Zarůstání nehtů na palcích nohou.
(19.08.2022)
Dotaz
Mám cukrovku 2. typu a mám problém se zarůstáním nehtů na palcích obou nohou. Odstraňoval jsem násilím, ale nyní vzhledem k cukrovce se obávám komplikací. Burkhardvěk: 75 let výška: 172 cm váha: 115 kgOdpověď
Milý pane Burkharde, svoje nehty sám ošetřujte jen velmi jemně a bez jakéhokoliv násilí. Zarostlé nehty vyžadují odborné ošetření, nejlépe v podiatrické (nožní) ambulanci. Proto požádejte svého obvodního lékaře nebo diabetologa, aby vás tam objednal. Nehty vám tam v rámci zdravotního pojištění ošetří, a to bez rizika poranění a vzniku komplikací. Měl byste tam chodit pravidelně.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
hodnoty cukru v krvi u dětí
(17.08.2022)
Dotaz
Dobrý den, moje 18ti měsíční dcera půjde na odběry kvůli tomu, že vypije 3 litry vody denně. Je to preventivně, aby jsme věděli, že nemá cukrovku. Prosím jaké jsou hodnoty u dětí nalačno a 2 hodiny po jídle? Nalačno jí naměřím hodnoty 4,8 / 5,1 /5,6. Není 5,6 už moc? Nebo je to v normě? Děkuji Blankavěk: 27 letOdpověď
Milá Blanko, příčinou velkého pití u vaší dcery nejspíše není diabetes, protože její hodnoty glykémie jsou v normě a velká žízeň by vznikala až při vysokých hodnotách, většinou hodně nad 10 mmol/l. Pro děti platí stejné normy jako pro dospělé, jen se člověk nesmí hned lekat náhodných vyšších hodnot např. po sladkém jídle či při nějaké horečnaté nemoci. Diabetes se vyznačuje opakovaně vyšším hodnotami, které se při dětském diabetu tak snadno k normě nevracejí. Dá se také vyšetřit glykovaný hemoglobin, což je dlouhodobý ukazatel.
Žízeň může mít příčinu psychickou, může jít případně o příznak onemocnění ledvin nebo také o tzv. diabetes insipidus (nedostatek antidiuretického hormonu, někdy porušené působení antidiuretického hormonu v ledvinách). Tyto příčiny musejí být vyloučeny. Moc přeji, aby se jednalo o poruchu přechodnou. O diabetes (cukrovku) ale nejspíše nejde.
Poznámka redakce: omlouváme se za opožděné odeslání odpovědi
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
Může se z DM 1. typu stát DM 2. typu?
(12.08.2022)
Dotaz
Ještě jednou dobrý den, mám ještě jednu otázku, může se z DM1 stát DM2? Děkuji Marianvěk: 23 let výška: 180 cm váha: 75 kgOdpověď
Milý Mariane, diabetes 1. typu je jasné auto-imunitní onemocnění způsobené destrukcí beta buněk pankreatu, které vytvářejí inzulín. Naproti tomu diabetes 2. typu je onemocnění způsobené řadou metabolických poruch, které se spolu kombinují a zhoršují se zejména za podmínek obezity a inaktivity. Diabetes 1. typu tak nemůže přejít do typu 2. Možné je pouze, že onemocnění bylo zprvu špatně klasifikováno, např. pokud se porucha vyvíjí pomalu a navíc u osob s nadváhou či obezitou.
Je ale možné, že se obě onemocnění kombinují, alespoň do určité míry. Např. pokud pacient s diabetem 1. typu (bez vlastní sekrece inzulínu) příliš mnoho jí a málo se pohybuje, tak se u něho vyvíjí inzulínová rezistence, potřebuje velké dávky inzulínu, který špatně funguje a může to připomínat diabetes 2. typu až na to, že není vůbec přítomna vlastní sekrece inzulínu.
Konečně, u diabetu 2. typu se může časem velmi významně vyčerpat vlastní sekrece inzulínu, i když málo kdy to vede ke ztrátě produkce inzulínu ze 100 %. Potom pacientovi chybí vlastní sekrece inzulínu, stává se závislý na inzulínu injekčním a může to působit dojmem diabetu 1. typu. Diabetes 1. typu není jedinou možností, jak lze o sekreci inzulínu zcela přijít.(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
DM Lada - hubnutí
(11.08.2022)
Dotaz
Dobrý den, tatínkovi je 69 let, inzulín si aplikuje cca 3 roky. Nyní prodělal lehký infarkt. Před ním měl váhu 64 kg a nyní pouhých 57 kg a to při výšce 178 cm. Nemá pocit hladu a nechce jíst. Když byl v nemocnici tak jedl, ale i přesto šla váha dolů. Můžete mi prosím poradit jak podpořit chuť k jídlu, aby přibral alespoň na těch 64 kg? Hanavěk: 63 let výška: 178 cm váha: 57 kgOdpověď
Milá Hano, důvodů k hubnutí existuje mnoho a některé mají závažné příčiny. Diabetes představuje pouze jednu možnost, a to za předpokladu, že je špatně léčen. Pokud má váš otec vyrovnání diabetu dobré nebo uspokojivě, nebude to příčina jeho hubnutí a nechutenství. Někdy se stává, že lidé potřebují injekční inzulín (třeba ve 4 dávkách), ale velmi se tomu brání a raději skoro nejedí, aby inzulín potřebovali co nejméně.
Doporučuji, aby váš otec jedl pravidelně a především to, co mu chutná. Podle toho by pak měl přizpůsobit léčbu inzulínem.
Jinak ale bude nutné celkové vyšetření. Možnosti sahají od deprese či demence až po nádorová onemocnění, a to vše je nutné vyloučit.(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
jak poznám na proužku zda mám cukrovku
(30.07.2022)
Dotaz
jak ma vypadac prožekvěk: 76 let výška: 175 cm váha: 78 kgOdpověď
Milý Czeslawe,
pro diagnostiku diabetu a pro jeho sledování se vyrábějí 2 druhy proužků:
1. proužky pro vyšetření cukru v moči. Proužek se krátce namočí do vzorku moči (1 vteřina), moč se nechá odkapat z proužku a dále se čeká po dobu stanovenou v návodu, nejčastěji 1 minutu. Barva proužku se pak porovná s barevnou stupnicí na balení proužků a podle toho se odečte přibližná koncentrace cukru v moči. U zdravého člověka cukr v moči není.
2. proužky pro stanovení hladiny krevního cukru v krvi. Člověk se píchne lancetou do prstu, nechá kapku krve nasát na proužek a ten potom vloží do osobního glukometru. Glukometr pak ukáže přibližnou hodnotu.
Pro vás ale bude asi nejjednodušší požádat svého obvodního lékaře o vyšetření glykémie. Test provede správným způsobem a výsledek vám potom vysvětlí.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
příznaky u kojenců
(28.07.2022)
Dotaz
Dobrý den, jaké mohou být příznaky cukrovky u miminek, které zatím pijou jen mateřské/umělé mléko?věk: 0 letOdpověď
Dobrý den, cukrovka se objevuje až v pozdějším věku, ne u miminek. U nich se mohou objevit jen hodně vzácné poruchy spojené s cukrovkou. Tyto děti neprospívají, jsou neklidné a nebo zase příliš spavé. S pozdravem
(odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)
-
hodnoty c-peptidu
(19.07.2022)
Dotaz
Dobrý den, během vyšetření krve mi bylo zjištěno, že mám hodnotu c-peptidu 260 pmol/l (na lačno), při druhém vyšetření jsem nebyl na lačno (rohlíky se žervé), jelikož jsem se omylem nasnídal. Odběr stejně proveden, hodnoty cca 60 min po snídani 400 pmol/l. Zhubl jsem, jsem vyčerpaný, trávení jakoby stojí, zároveň mám často takovou malátnost, kávu jsem musel vysadit. Prozatím dále pouze zvýšené hodnoty bilirubinů. Ostatní výsledky v normě. Na CT nález na nadledvince (uzel o velikosti 1 cm). Jsou tyto hodnoty peptidu normální? První hodnota glukózy 4,8 mmol/l (nebylo na lačno-rohlíky s žervé), po druhé opět nebylo na lačno, jelikož se mi motala hlava, dostal jsem pár piškotů (hodnota 6,2 (cca 20 min po piškotech, asi 5 piškotů) Značí to nějaký problém? Glukóza asi v normě, že? Ale v souvislosti s příznaky a hodnotami c-peptidu se může jednat o nějaký problém? Předem Vám děkuji za odpověď.věk: 29 let výška: 175 cm váha: 56 kgOdpověď
Dobrý den,
bojím se, že na Váš dotaz neexistuje jednoduchá odpověď. Z Vašeho dotazu předpokládám, že nejste diabetik.
Je nutné si uvědomit vztah mezi C-peptidem a glykémií. C-peptid ukazuje na Vaší sekreci inzulinu. Váš C-peptid je nižší než je norma, což by u diabetiků to znamenalo, že se bude jednat o diabetes 1. typu (kdy zanikají buňky produkující inzulin vlivem autoimunity) nebo o sekundární diabetes (kdy jsou buňky ničeny jiným procesem). U Vás jsou ale glykémie, co jsem pochopila z Vašich psaných výsledků, normální (případně spíše nižší), což diabetu neodpovídá.
To co je u Vás ale poměrně nízké je hmotnost a BMI. V této chvíli se pohybujete v pásmu mírné podváhy. Hubnutí u diabetu 1. typu může samozřejmě být. Ale aby hubnutí bylo způsobené čistě diabetem, museli bychom běžně mít glykémie nad 10mmol/l.
Myslím, že to musíme zkusit vzít z druhého konce. Pokud byste měl z nějakého důvodu dlouhodobě nižší hladinu glykémie, došlo by ke snížení produkce inzulinu (a tudíž i hladiny C-peptidu). Tělo by snižovalo tvorbu inzulinu, aby Vás ochránilo před hypoglykémií. Dlouhodobější nízké hladiny glykémie může způsobit hned několik věcí: trávicí obtíže, které by vedly k celkovému nižšímu příjmu živin a tudíž i cukrů, poruchy příjmu stravy jako takové, nízké hladiny kortizolu, některá maligní nádorová onemocnění, tumory produkující speciální látky (jako IGF), jaterní a ledvinná onemocnění, dlouhodobá fyzická zátěž s nedostatečným příjmem kalorií a cukrů na danou zátěž… Samozřejmě mnohá tato onemocnění, poruchy a dysbalance mohou způsobit i hubnutí.
Pokud hubnete i při dostatečném příjmu stravy (dostatečném na Vaši výšku, věk a aktivitu) je asi vhodné Váš stav plně dovyšetřit, do čehož se již viditelně lékaři pustili. Omlouvám se , že jsem Vám nemohla lépe odpovědět.
(odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)
-
glykémie zvýšené po jídle
(15.07.2022)
Dotaz
Dobrý den,ptám se za kamaráda Honzu.Proč má raní glikémie ať sní co sní do 5moll každý den měření, a odpolední po jídle mívá 8 až kolem 11 po jídle .Lekař mu řekl že je to normální,žádné léky na cukrovku neužívá. Honzovi je 72 let. Dekuji Martinvěk: 72 letOdpověď
Milý Martine, asi se ptáte za kamaráda Honzu, protože on odpověď slyšet asi moc nechce a umí si představit, co mu nejspíš vzkážu. I tak by se ale hodilo vědět o něm ještě něco víc, třeba kolik váží a měří, zda se rád pohybuje a zda pro něco léčí.
Ranní glykémie má v pořádku asi proto, že během noci když nic nejí se jeho glykémie upraví. Po jídle mu ale glykémie v závislosti na tom, kolik toho sní a zejména kolik sacharidů sní, stoupají. Nejde to na žádné kritické hodnoty, ale pokud není vysloveně štíhlý, hodilo by se jíst méně a zejména méně sacharidů. Jeho sekrece inzulínu mu prostě nestačí k tomu, aby ukočírovala množství jídla, které si dopřeje. Na prvním místě by se tedy měl omezit v jídle. Pokud by to nedokázal, mohl by dostat nějaké léky, nabídka je široká. Nicméně s tou dietou by to bylo lepší. Hodnota glykémie třeba za 1 hodinu po jídle 8 mmol/l je ještě v pořádku, ale za 2 hodiny po jídle 11 už je poměrně dost a měl by se snažit tomu předcházet. Pozdravujte ho.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
diabetes a riziko aterosklerózy
(15.07.2022)
Dotaz
Dobrý den, mám 27let diabetes na inzulínu, v poslední době zhoršené glykovaný hemoglobin 62,00 mmol/mol (snažím se snížit!) ale nedávno jsem byla na sonu karotid a ve výsledku mám napsáno: Bulbus:dtto, IMT vpravo 0,74mm, vlevo zesílení 1,11mm ACC:stěny hladké, normální tvar průtokové křivky i rychlost průtoku, IMT 0,62mm vpravo, 0,56mm vlevo Závěr:Zesílení IMT v L bulbu, jinak normální nález hrozně se bojím, že mi hrozí takto brzy mozková mrtvice!!! nebo jsou výsledky ještě celkem ok? děkujivěk: 35 let výška: 180 cm váha: 67 kgOdpověď
Dobrý den. Glykovaný hemoglobin máte ještě celkem v pořádku a snad se vám podaří to ještě trochu zlepšit a udržovat na dobré úrovni. Jinak je pro prevenci aterosklerózy také důležité mít normální hodnoty krevního tlaku a normální profil krevních tuků. U pacientů s diabetem se na normálních hodnotách tzv. LDL-cholesterolu lpí trochu více, než u ostatních osob. Tak to je další věc, kterou byste si měla zjistit. Jinak je k dispozici celkem spolehlivá léčba.
Na vyšetření krčních tepen vám neprokázali žádné zúžení cévního průsvitu a krev tepnami v zobrazené oblasti teče normálně. Moderní přístroje dovolují také sledovat tloušťku cévní stěny, konkrétně její nejvnitřnější a prostřední části (IMT, což znamená intima-media thickness, neboli tloušťka těch dvou vrstev. Při dlouho trvajícím diabetu se může tato tloušťka zvětšovat, což je považováno výhledově za určitý rizikový faktor, ale samo o sobě to ještě nic ohrožujícího neznamená. Tato tloušťka se dokonce může i snížit, pokud budete mít glykémie, krevní talk a hladinu cholesterolu v pořádku. Jo, abych nezapomněl, pokud nebudete kouřit!
Rozhodně se tedy ničeho nebojte, jen o sebe dbejte a radujte se ze života.(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
Napsat dotaz
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!