Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Obecné

865 dotazů

  • Dotaz

    Dobrý den, mám 2,5 roku DM 1, je mi 50 let, jsem štíhlá a mám normální nebo spíš nižší krevní tlak. Zatím mi stále stačí 12 jedn. Lantusu na 24 hodin a k jídlům mám kompenzaci Apidrou. Hodnoty glykémie mám skvěle kompenzované a paní diabetoložka mě chválí, jak dobré hodnoty mám. Různě jsem četla, že diabetici jsou ohrožená skupina. Nevím, jak a jestli se mě to taky nějak týká, nerozumím tomu proč, když jsem jinak zdravá, bych měla být v nějaké ohrožené skupině. Je tou ohroženou skupinou myšlena skupina lidí s DM 2. typu, protože bývají obézní a mívají vysoký krevní tlak? Pavla
    věk: 51 let výška: 185 cm váha: 85 kg

    Odpověď

    Milá Pavlo, když jsem večer unavený, nechce se mi o ničem hlubším přemýšlet a v televizi zrovna dávají Jamese Bonda, rád se na to jedním okem dívám. Líbí se mi, jak je neohrožený, žádné šarvátce se nevyhýbá a nakonec s každým padouchem řádně zatočí. Když občas přece jen slízne nějakou tu ránu, rychle se mu to zahojí. To asi proto, že producenti ho chtějí do dalšího dílu, a to už déle než 50 let. Když ale můj 16letý syn odchází na večerní pochůzku s kamarády, silně mu připomínám, ať neleze v noci na opuštěná místa a raději přijde včas. Když se takhle jednou toulali v opuštěném sadu v noční Praze, dostali jak se říká "přes držku" a i když to nakonec dopadlo dobře s pár modřinami a šrámem na duši, že se dost nebránil, byl jsem rád, že dostal za vyučenou. Je to přece jen rizikové se v noci toulat zapadlými místy a nemusí to skončit takhle dobře. Cítit se ohrožený je prostě lepší. A to i na ulici, kde jezdí hodně aut.

    Diabetes je něco, co jsme si nevybrali a nepřináší nám to žádnou výhodu. To pochopitelně neznamená, že se máme litovat a bát se budoucnosti. Abychom obstáli stejně jako ostatní, musíme se ale více snažit a dávat neustále pozor. Mírně zvýšená glykémie není nic extra nebezpečného, ale není to také nic dobrého. Když to trvá dlouho, většinou se to na člověku nějak podepíše. A čím je vyrovnání horší, tím spíše mohou vznikat nejrůznější obtíže, které jsou s diabetem spojené. Proto je dobré považovat se za "ohroženého" a dávat si raději pozor. Sledovat glykémie, dodržovat dietu, nemít hypoglykémie, nemít větší hyperglykémie, nemít vysoký cholesterol, nemít vysoký krevní tlak... stačí? A ne si hrát na Jamese Bonda, kterému se nemůže nic stát. Náš režisér nám totiž jednoho dne také může říct, že už pro nás nemá žádnou další pořádnou roli.  

    Když jste štíhlá, máte krásné glykémie a diabetes máte perfektně vyrovnaný, je to vynikající. Můžete dělat skoro všechno jako úplně zdraví lidé. Riziko pozdních komplikací budete mít malé a máte naději, že zůstanete dlouho zdravá. Ale diabetu se nejspíš nezbavíte. Tato nemoc se sama od sebe spíše zhoršuje a pokud máte opravdu diabetes 1. typu, tak vám nejspíš bude vlastní sekrece inzulínu postupně klesat a možná jednoho dne zanikne úplně, jak to bývá u většiny dětí, kteří tímto typem diabetu onemocní a většinou i u dospělých. Potom budete úplně závislá na injekcích inzulínu a udržet tak krásné glykémie bude mnohem náročnější. Budou se vám hodit zásady, které si vštěpíte již nyní. A tak vám doporučuju: nebojte se diabetu, buďte neohrožená ve svém životě, ale raději si přiznejte, že do ohrožené skupiny patříte. Ohrožení jsme přece všichni. 

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobry den, navazuji na svuj dotaz ze 14.2. a zaroven dekuji za Vasi odpoved na nej. Dcera 15 let, komplikovane hojeni po chir.zakroku.185cm, 56 kg. Miry jsou spravne.Namerena hodnota glykovaneho hemoglobinu byla 40, glykemie v norme, hodnotu mi nikdo nesdelil. Pediatr mi sdelil, ze hodnota 40 je jeste v poradku a rozhodl zopakovat krevni testy za 3 mesice.Presto me znepokojuje nehojici se rana po 2 mesicich od chir.zakroku.Je postup pediatra spravny?Na endokrinologii se bohuzel bez doporuceni nedostaneme, tak bych se rada ujistili, ze kontrola za 3 mesice je v poradku. Predem dekuji za odpoved. Věra
    věk: 16 let výška: 185 cm váha: 56 kg

    Odpověď

    Milá Věro, vaše dcera je na svůj věk velmi vysoká a štíhlá. Pokud nedrží nějakou speciální dietu, úmyslně nebo podvědomě, určitě to stojí za pozornost endokrinologa. Nicméně kontrola 1x za 3 měsíce jistě postačí.

    Podle všeho má normální hodnoty glykémie (hodnoty neuvádíte) a glykovaný hemoglobin má ještě v normě, respektive na horní hranici normy. Diabetes tedy rozhodně nemá. Ostatně, diabetes způsobuje špatné hojení buď tehdy, když je opravdu hodně nevyrovnaný, nebo v případě, kdy nemoc trvá již dlouhá léta a působí poruchu prokrvení v tkáních. Ani jedno rozhodně není případ vaší dcery.

    Stojí za to vzít v úvahu, jaká pooperační rána se jí nehojí a proč. Mně v této souvislosti napadá ještě jiná možnost: nemůže ona, třeba i podvědomě, k této poruše přispívat? Např. tím, že s ní nezachází vždy správně, nebo také tím, že třeba velmi málo jí nebo jí nevyrovnanou stravu, třeba s malým obsahem bílkovin a vitamínů. Případně není možné, že, třeba i skrytě, občas zvrací nebo jídlo nepozorovaně zahazuje?

    Já pouze připouštím i tuto možnost, která není u dospívajících dívek úplně vzácná. V tom případě by byl dobrý také pohovor s psychologem pro dospívající, samozřejmě velmi šetrný. Porucha se někdy vyvine u osob, které chtějí být štíhlé a později se jejich touha zvrtne, takže si stále připadají "tlusté", i když se jedná již o vyslovenou vyhublost. Někdy naopak období hladovění střídají s nadměrným jídlem a někdy i zvracením. Posuďte s klidem i tuto možnost, nebo o to požádejte specialisty. Když se pak porucha opravdu vyvine, může mít závažné důsledky. Řešení ale rozhodně vyžaduje klid. Tedy žádné přikazování, kritizování nebo nucení. Je spíš potřeba odhalil příčinu a tu řešit.

    poznámka redakce:

    zadejte váhu, výšku a věk do kalkulačky BMI a zjistíte tak konkrétní varovný signál k zdravotnímu stavu Vaší dcery
     

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobry den chtel bych se zeptat pri domaci kontrole hladiny cukru v krvi glukometrem mam vzdy vysledky vyborne na lacno vzdy do 5.6 ale jakmile jdu k doktorovi mam vzdy vysledky vysoke kolem 8 mol.a nez jdu do doktora na odber a doma si zmerim tak vysledek super a potom pri odberu vysoky a jakmile prijedu domu tak pri domacim mereni mam zvyseny tak mezi 6-7 a potom za hodinu uz zase na normalu a vse na lacno.dekuji za odpoved

    Odpověď

    Dobrý den,

    samozřejmě na tyto výsledky může mít vliv hned několik faktorů. Měření na glukometru může mít určitou odchylku. Povolená odchylka při měření glukometrem je teoreticky: 

     - při měření glykémie pod 5,6 mmol/l ∓ 0,83 mmol/l

     - při glykémii vyšší než 5,6 mmol/l ∓ 15 %

    Glukometr by měl být pravidelně vyměněn, aby bylo zaručeno, že stále měří správně. 

    Dále je důležité, zda se jedná o měření i u lékaře z prstu (tedy kapilární krve) nebo ze žíly (kde se stanovuje hodnota nejčastěji z plazmy). Hodnoty v plné kapilární krvi mohou být nižší než v plazmě (při laboratorním stanovení) o 10 - 15 %. Některé glukometry jsou dnes již nastaveny tak, aby jimi naměřená hodnota odpovídala glykémii plazmatické (která by vyšla při stanovení v laboratoři), jiné ne.

    Samozřejmě dalším faktorem, který může mít vliv na Vaší glykémii a odpovídá i tomu, že po návratu máte i doma glykémii o něco vyšší a pak se Vám upraví, je stres. Návštěva u diabetologa může být pro někoho stresující událostí (pro mnohé vypravit se na cestu je stres), což je vidět i třeba na krevním tlaku a syndromu bílého pláště. Stres vede k uvolňování hormonů, které zvyšují hladinu cukru v krvi. Když poté dojdete domů, stres ustává a glykémie klesá. 

    Samozřejmě nemůžu potvrdit, že se u Vás jedná o tyto příčiny výkyvu glykémie, ale alespoň jako možnost je použít můžeme.

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobry den, pozadala jsem pediatra o vysetreni krve me dcery (15 let), pro nehojici se ranu po drobnem chir.zakroku.Dnes mi pediatr sdelil, ze podle vysledku krve, ma dcera normalni cukr v krvi, ale ma zvysenou hladinu glykovaneho hemoglobinu. Zajimalo by me co to znamena. Lekar mi sdelil, ze cukrovku nema, nicmene to musi zkonzultovat s endokrinologem. Je tedy mozne, ze se jedna o cukrovku, prestoze hodnota cukru v krvi je v poradku? Predem dekuji za odpoved. Věra
    věk: 16 let výška: 185 cm váha: 56 kg

    Odpověď

    Milá Věro,

    není nad to, když lékař s pacientem  pořádně pohovoří, ve vašem případě s rodičem dítěte. Takto mi toho můžete sdělit jenom velmi málo. Já bych potřeboval znát naměřené hodnoty glykémií u vaší dcery a také hodnotu glykovaného hemoglobinu.

    Pokud jste údaje napsala správně, měří vaše dcera 185 cm a váží 56 kg. Je tedy opravdu velmi vyhublá. Takto bývají někdy vyhublé děti, které dostanou diabetes 1. typu a zatím nejsou léčené. Současně ale mají vysokou glykémii, většinou hodně močí a mají velkou žízeň.

    Je-li pravda, že vaše dcera nemá bez léčby zvýšené hodnoty glykémie na lačno ani po jídle, tak nemá diabetes. Vyšší hodnota glykovaného hemoglobinu pak může být je ve výjimečných a málo pravděpodobných případech, kdy nejčastěji jde o chybu, jindy o vrozenou anomálii tvorby krevního barviva.

    Bez vašeho dalšího vysvětlení vám nemohu poradit více. V každém případě, pokud jsou výška a váha vaší dcery správně, je nutné podrobnější vyšetření. Na prvním místě od endokrinologa, ale asi i od dalších specialistů.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, ranní glikémie nepřesahují 5.4 mmol/l. Glikemie po jídle mám do 7.5. Prosím proč mám někdy glikemii 7.5 až po 2.5hodiny po sladkém jídle, nebo tučném. Je to normální, že se tak stává? Děkuji, hezký den.
    věk: 72 let výška: 166 cm váha: 68 kg

    Odpověď

    Dobrý den,

    hodnoty nalačno máte v pořádku. Hodnoty glykémie po jídle by za 2 hodiny měly být v ideálním případě mezi 7-8 mmol/l. Hodnota glykémie po jídle je proměnlivá podle toho, jak dlouho po jídle je měřená, jestli je po jídle pohyb, nebo ne. Velmi významný vliv na glykémii po jídle má množství a kvalita přijímaného cukru, a také jaké jsou další složky potravy. 

    Čím má přijímaný cukr vyšší glykemický index, tím rychleji cukr v krvi stoupne, ale zase rychle klesá, za hodinu může být vysoko, u diabetika například 13, ale rychle klesá, tedy za  2-3 hodiny může být v normálu. Například francouzská bageta, ovoce, bramborová kaše, zmrzlina, všechny sladkosti to vše jsou potraviny s vysokým glykemickým indexem. Pokud je součástí jídla hodně bílkovin a  tuků (např. hamburger, hranolky řízek apod.), tak dochází k řádu hodin (3-5 hodin) trvajícímu vzestupu glykémie. Důvodem je snížení citlivosti těla na inzulín způsobená tukem. U diabetika pak také záleží na tom jaké užívá léky, pokud si aplikuje inzulín, tak je důležitá dávka inzulínu, a to, zda je inzulín správně časován před jídlem.

    Závěrem: hodnota cukru v krvi po jídle je ovlivněná řadou proměnných. Správnou skladbou potravy , užívanými léky, pohybem regulujeme glykémii po jídle tak, aby za 2 hodiny po jídle nepřesahovala 8 mmol/l. Pokud tedy máte po jídle za 2,5 hodiny glykémii 7,5 mmol/l, je to ještě v pořádku

    (odpovídá MUDr. Dagmar Bartášková, Diabetologická a endokrinologická ambulance Praha 4)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    aktivní ledviny do 30´ močím jen 0.1l čiré nezahuš.moči,pak 0.07l pak zase...

    po CMP,kardiak.prostatik,diabetik,pocit žízně chybí pitný režim se snažím dodržet max uhradit ztrátu ale jsem již o 2kg lehčí chybí hormon neb sodík?

    věk: 84 let výška: 175 cm váha: 75 kg

    Odpověď

    Milý pane Jaroslave, z vašeho dodatečného líčení nejsem o nic moudřejší než před tím. Myslím, že byste opravdu měl navštívit svého praktického lékaře, který by vás vyšetřil a dal vám cílené otázky. Opakuji znovu, že může jít o projev nevyrovnaného diabetu, ale také o problém s prostatou.

    Měl byste zatím dostatečně pít, alespoň 1 500 ml denně.

    Na prostatu dnes existují léky, které velmi často dobře fungují, takže se odtok moči uvolní a časté močení upraví. Pokud by se spravil váš diabetes, tak byste zase nemusel močit tolik a stačil byste dostatečně všechno „dopít“. Teprve potom bych uvažoval o jiných možnostech. Nevím, proč byste měl mít problém se sodíkem nebo jiným hormonem než s inzulínem. Tak k lékaři zajděte, určitě vám poradí.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den. Moje glykémie jsou v pořádku. Prosím mám jen takový dotaz. Proč, když si změřím ranní glykemii v 6.30 hod mám 4,8 mmol/l, a za 30 min znovu v 7 hod mám glykémii 5,4 mmol/l. Děkuji za vysvětlení.
    věk: 72 let

    Odpověď

    Dobrý den,

    důvodů může být hned několik. Pokud jste se samozřejmě nestihl v mezidobí najíst, ale předpokládám, že tam by byl důvod jasný :o)

    Samozřejmě jedním důvodem může být již několikrát zmiňovaná odchylka v měření glukometrů. Povolená odchylka při měření glukometrem je teoreticky: 

     - při měření glykémie pod 5,6 mmol/l ∓ 0,83 mmol/l

     - při glykémii vyšší než 5,6 mmol/l ∓ 15 %

    Dalším důvodem může být zvýšená produkce hormonů v brzkých ranních hodinách. Mezi těmito hormony jsou např. kortizol, růstový hormon… Jejich vlivem může docházet ke zvýšení hladiny glykémie. Tyto hormony se také podílejí na tzv. dawn fenoménu (= fenomén úsvitu či svítání), kdy je nárůst glykémií výrazný po 3 hodině ranní. Tento fenomén je častější u mladých diabetiků 1. typu, ale samozřejmě i ostatních lidí jsou tyto hormony ráno produkovány.

    Pokud jde o rozdíl mezi 4,8 a 5,4 mmol/l, může být způsobem i samotným vstáváním nebo probíhající činností. Vstávání, změna z klidového stavu do aktivity, je totiž pro tělo určitým typem stresu a může být doprovázeno dalším uvolňováním stresových hormonů (kam opět patří i kortizol a další). Kromě ostatního působení mají tyto hormony (jak jsme již zmiňovali) jednu vlastnost a to že mohou do určité míry zvyšovat glykémii.

    Doufám, že tato odpověď trochu pomohla a přeji příjemný den.

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    registrován na dia 9/21.Je mi 84 let.Jsem laik,mám potíže -frekventní mikce-nemám pocit žízně ale jsem dehydrovaný.moč čirá,ubytek 2kg/měs ADH? Jaroslav
    věk: 84 let výška: 175 cm váha: 75 kg

    Odpověď

    Milý Jaroslave,

    z vašeho líčení mi není jasné, zda trpíte žízní či nikoliv. V záhlaví vašeho dotazu uvádíte „žíznivka“, ale potom píšete, že pocit žízně nemáte, jen si myslíte, že jste „dehydrovaný“.

    Nejčastější příčiny častého močení ve vašem věku jsou dvě:

    1. Nevyrovnaná cukrovka
    2. Problém s prostatou

    U cukrovky je časté močení vyvoláno tím, že do moči se dostává cukr, k jehož vyloučení ledviny potřebují více vody. Pokud člověk dostatečně nepije, brzy může být „dehydrovaný“ a zpravidla má žízeň a hubne. Je nutné léčit zvýšenou hladinu krevního cukru, ať již dietou, tabletami či inzulínem.

    Při zvětšené prostatě člověk močí často, protože jeho močový měchýř se nedokáže dostatečně vyprázdnit, a tak se snadno naplní. To vyvolává potřebu močit, ale většinou se močí jen málo a nedochází k dehydrataci ani k pocitu žízně.

    Další možnou příčinou častého močení je zánět močových cest. Močový měchýř je podrážděný a to vyvolává potřebu často močit, i když většinou jen malé množství, často s bolestí.

    Nedostatek ADH (antidiuretického hormonu) je spíše vzácný. Při něm ledviny nedokáží dostatečně koncentrovat moč, ta je řídká a je jí velmi mnoho. Dochází pak k dehydrataci a velké žízni.

    Já bych sázel na prvním místě na diabetes. Musíte si nechat pořádně zkontrolovat hladinu krevního cukru a také glykovaný hemoglobin. Bude-li příčinou cukrovka, bude nutné, abyste byl správně léčen a do té doby dostatečně pil, aby se ztráty tekutin vynahradily.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobré ráno pane doktore děkuji za rychlou odpověď na můj předešlý dotaz. Nicméně si dovolým zdvořile doplňující dotaz. Druhý den jsem si udělal podle všech pravidel OGTT a ten mne po dvou hod. vyšel s hodnotou 6,2. Tak nyní jsem z toho docela zmatený co se s mým metabolismem děje. Předem děkuji za Váš čas a vstřícnost, Honza
    věk: 75 let výška: 168 cm váha: 79 kg

    Odpověď

    Milý Honzo, s vaším metabolismem se pravděpodobně nic hrozného ani nic neobvyklého neděje. Vaše hodnoty jsou celkem přijatelné, nijak kritické, ale je zjevné, že máte „náběh na cukrovku“. Proto vám doporučuji stejně jako minule držet dietu s omezením kalorií a zejména sacharidů, na noc už nic moc nejíst, snad jen zeleninu a občas si kontrolně změřit glykémii.

    Aby měl orální glukózový toleranční test (OGTT) správnou výpovědní sílu, je třeba jej provést po celonočním lačnění, během 5 minut vypít čaj se 75 g glukózy a glykémii nechat měřit v zavedené laboratoři.

    Myslím ale, že to ve vašem případě není nutné. Hodnota za 2 hodiny po testovacím jídle či po tom sladkém čaji 6,2 mmol/l je celkem v pořádku. Tak se uklidněte a tu dietu dodržujte. Jedná se ve skutečnosti o doporučenou zdravou dietu pro všechny, kteří chtějí být fit a netloustnout.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den pane doktore zdvořile se ptám. Deitu nedržím, na diabetes se nelečím. Ze zvědavosti jsem si udelal test. V šest hod večer jsem se najedl a po čtyřech hod. byla hodnota 5.3. Pak už jsem do rána nic nejedl . Ale ráno na lačno jsem naměřil hodnotu 7,6 . Tomu vůbec nerozumím. Honza
    věk: 75 let výška: 168 cm váha: 79 kg

    Odpověď

    Milý Honzo, vaše tělo není kalkulačka a metabolismus sacharidů není naprogramovaná řízená střela.

    Krevní cukr se do těla dostává z jídla ale zároveň se v těle i nově vytváří. Jedním z účinků inzulínu je to, že utlumuje nadbytečnou novotvorbu glukózy během noci. Když inzulín nefunguje dostatečně nebo je ho v těle málo, tvorba glukózy se odbržďuje, což se typicky projevuje zvýšenou glykémií ráno na lačno. Ráno bývá tělo navíc na působení méně citlivé, takže se tato porucha snáze projeví.

    Pokud byste po celonočním lačnění měl ráno opakovaně glykémii nad 7,1 mmol/l, mohl byste být prohlášen za osobu s diabetem, byť jen v lehké formě.

    Obecně se při takového mírnější formě ve vašem věku doporučuje myslet více na dietu a nezapomínat na pohyb. Máte určitou nadváhu a zejména snížení kalorického příjmu by vám prospělo. Pokud to vydržíte, uděláte to nejlepší, aby se vaše glykémie ani během noci nezvyšovaly.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!