Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Obecné

863 dotazů

  • Dotaz

    Dobrý den, z krevního vyšetření mě byl zjištěn cukr 18 a lékař mě řekl, že si musím akutně zajít pro léky zítra což udělám. Jak je to s tou akutnosti? Hrozí mě něco z toho, že prostě o jeden den přijdu pozdě? František
    věk: 61 let výška: 178 cm

    Odpověď

    Milý Františku, naléhavost případu většinou závisí na projevech nemoci. Vy o svém stavu nepíšete prakticky nic,  váš dotaz působí, jako byste se cítil celkem dobře a chtěl jenom uposlechnout výzvu vašeho lékaře. Proto velmi pravděpodobně vás několikadenní odklad neohrozí, zejména pokud budete do té doby dostatečně, či více než normálně, pít nesladké tekutiny a pokud již hned začnete dodržovat dietu s omezením sacharidů, tedy nikoliv pouze sladkého jídla, ale také všech dalších pokrmů, které sacharidy obsahují (chléb, pečivo, těstoviny, sladší ovoce, rýže, brambory, atd).

    Nemohu si z vašeho stručného dotazu být jist, že vám opravdu je celkem dobře a že v laboratoři nebyly zjištěny žádné další závažné odchylky, jako je třeba porušená funkce ledvin či něco podobného. Proto vám radím, abyste návštěvu zbytečně neodkládal.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    cukrovka 2.stupen--prašky od lekaře a prosim pomůže DIPRYN JA PIŠOU

    Josef

    věk: 74 let výška: 176 cm váha: 103 kg

    Odpověď

    Vážený pane Josefe,

    máte zřejmě máte na mysli přípravek Diapromin... Na ten jsme již odpovídali, podívejte se zde:

    https://www.cukrovka.cz/poradna/existuje-diapromin-lek-na-cukrovku

    (odpovídá redakce, )

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Kolikrát se mohu píchnout do prstu jednou jehlou na měření cukrovky? Petr
    věk: 58 let výška: 167 cm váha: 102 kg

    Odpověď

    Milý Petře, poskytnu vám dvojí odpověď a vy si vyberete.

    1. Lancety pro odběr kapilární krve pro měření glykémie jsou oficiálně určeny pro jedno použití. Lékař tedy nemůže oficiálně doporučovat jejich použití opakovaně. V praxi pacientů s diabetem, kteří se měří třeba 3x až 8x denně, je to nerealistické.

    2. Pacienti ale lancety používají opakovaně zcela běžně a to bez problémů. Užívají je do té doby, než usoudí, že jsou otupené, nebo když si je nějakým způsobem znečistí nebo když mají podezření že mohlo dojít ke znečištění. Jedná se např. o pád na zem, dotyk hrotem cizího předmětu, pobyt v nečistém prostředí. Používají je třeba 10x, ale i 20x. V tomto případě je ale nutné dodržovat osobní hygienu, mít čisté ruce a před vpichem si prst omýt a osušit. V žádném případě nesmí lancetu, ale ani samotné vpichovací zařízení, použít žádná jiná osoba. Zařízení pro vpich musí být skladováno v čisté schránce a musí se chránit před znečištěním.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Proč v sousede vD.B.to umějí. Mi né.

    Jaroslav

    výška: 180 cm váha: 78 kg

    Odpověď

    Milý pane Jaroslave, 

    asi budete moji odpověď považovat za další důkaz toho, že "naši lékaři" nic neumějí, když vám řeknu svůj názor, že v České republice je úroveň prevence a léčby diabetu ve srovnání se zahraničím na vysoké úrovni.

    Protože vůbec neuvádíte, z čeho usuzujete, že se u nás cukrovka neléčí, tak se našich lékařů neumím nijak lépe zastat.

    Napadá mě, zda jste nepodlehl jedné z mnoha klamavých reklam, kde se uvádí, že po určitém léku cukrovka zcela ustoupí, ale že čeští lékaři o tom nic nevědí. Reklama často obsahuji i konkrétní jména lékařů, kteří to v zahraničí umějí. Zároveň také onen zázračný lék rovnou nabízejí, ale je potřeba spěchat, protože za dobrou cenu je k dispozici jen několik málo posledních balení...

    Abych vás uklidnil, nalezl jsem stejnou klamavou reklamu i v okolních zemích, kde se se stejnými argumenty uvádí, že léčit diabetes neumějí lékaři v Německu, lékaři v Rakousku, ba ani ve Švýcarsku.

    I když jsem vám tedy pořádně neodpověděl, přeju vám aspoň všechno nejlepší v novém roce.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, z krve mám vyssi hodnoty glykemie, ale moje pl na to nic nerekla. Ani mi neodebrala znovu krev. Citim se dlouhodobě unavena, trapi mě dušnost a začala mě svedit kůže po celem tele. Lenka
    věk: 39 let výška: 177 cm váha: 58 kg

    Odpověď

    Milá Lenko, je pro mě nemožné zjišťovat na dálku příčinu vašich neurčitých obtíží. Možností je hodně, včetně určité přechodné indispozice, která může sama přejít. Přiložila jste seznam laboratorních vyšetření, které vaše pečlivá paní doktorka provedla. Žádné z nich ale neukazuje na nějakou závažnou nemoc. Glykémii tam máte uvedenou 2x. První hodnota 5,7 mmol/l, pokud je skutečně zcela na lačno, je nepatrně zvýšená. Druhá hodota je 7,2 a to je již v pásmu (lehkého) diabetu, ale není záruka, že je to skutečně na lačno. Pokud by to bylo po jídle, bylo by to rovněž téměř v normě. Tyto hodnoty určitě nevyvolávají vaše příznaky, i když z dlouhodobého hlediska jistě vyžadují ověření. Máte také lehkou chudokrevnost a nepatrně zvýšenou hodnotu CRP a v jednom vyšetření vyšší počet bílých krvinek. To může svěřit např. na prodělané nějaké infekční onemocnění nedávno nebo právě probíhající. Hodnoty ale nejsou nijak kritické.

    Více vám poradit nemohu. Glykémii si pro jistotu nechte časem zopakovat, a to po celonočním lačněji a rovněž z žilní krve v běžné laboratoři.
     

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, jmenuji se Michal Pajer. Je mi 38 let. V roce 2012 jsem utrpěl těžký úraz hlavy a následnou operaci a poté mi bylo oznámeno, že mám poúrazovou epilepsii a od té doby mi začalo peklo, záchvaty typu Grand mal a v roce 2016 jsem mĕl prvozáchyt diabetu mellitu 1. typu. Takže mi ke všem lékům na epilepsii byl přidán ještě inzulin. Píchám 3krát denně rychlý inzulín Fiasp a jednou denně bazalní noční Abasaglar.  Ještě držím dietu číslo devět, ale co mě trápí je že jsem neustále unavený a jakmile začnu vyvíjet fyzickou aktivitu, okamžitě padám do hypoglykémie a jsem absolutně k ničemu. Glykémii měřím pořád, mám čidlo. A je to strašné. Buď hyperglykémie nebo hypoglykémie. No člověku se nechce ani žít, je absolutnĕ k ničemu. Michal
    věk: 38 let výška: 174 cm váha: 76 kg

    Odpověď

    Milý Michale, na váš dotaz nemohu poskytnout snadnou odpověď. Pokud tělo není schopno vytvářet inzulín, záleží regulace glykémií především na vašich:

    znalostech

    schopnostech

    a vůli.

    Někomu to jde lépe, jinému hůř. Je nutné pro sebe vypracovat určitá pravidla, podle nichž se snažíte správně dávkovat inzulín ve vztahu k činnosti, na kterou se chytáte a dle toho, co hodláte sníst.

    Jistě už dávno víte, že inzulín člověk potřebuje pořád, i když zrovna nejí. Potřebuje určitý vhodný bazální inzulín, jako je ve vašem případě Abasaglar, i když existují jiné. Tento inzulín by měl působit 24 hodin nebo raději i déle, případně může být podáván i 2x denně, aby bylo jeho působení více vyrovnané. Je také možné používat inzulínovou pumpu, která podává jen rychle působící inzulín, ale za to po kapičkách po celý den.

    Také musíte vhodně volit inzulín před jídlem a respektovat při tom např. plánovaný sport, protože při sportu většinou glykémie klesá a inzulínu pak stačí málo a nebo je nutné průběžně něco sníst.

    Senzor může velmi pomoci, ale lepší je takový, který s člověkem aktivně komunikuje a oznamuje, když hrozí hodnoty nízké, nebo když glykémie stoupá příliš rychle, nebo nad stanovený limit.

    Vy rozhodně potřebujete konzultaci s kvalifikovaným diabetologem a edukační sestrou, kteří vám vše rámcově znovu vysvětlí, doporučí vám potřebné a srozumitelné čtení a posílí vaši vůli. Možná i krátký edukační pobyt na specializovaném pracovišti by pro vás byl vhodný.

    Intenzivní edukace většinou přináší podstatné zlepšení. Jen zcela výjimečně je potřeba hledat ještě jiné možnosti léčby, jako jsou třeba transplantace Langerhansových ostrůvků či pankreatu.

     

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobry den mam dotaz jsem po covidu a oboustranem zapalu plic doma jsem tyden v nemocnici 3 tydny mam na lačno gl. 7.3 a vyšši tep 95 beru concor v nem.mi gl.meřili 3× dennĕ a davali inzulin. Je to na lečbu na diabetologii nebo se to srovna? dekuji Martin
    věk: 53 let výška: 175 cm váha: 96 kg

    Odpověď

    Milý Martine,

    já si myslím, že jste měl již před vaším onemocněním náběh na cukrovku, jenom se to nevyšetřovalo. Během nemoci Covid-19 stouply asi výrazně nároky na váš metabolismus a diabetes se projevil. Asi se to po uzdravení zlepšilo, ale ne úplně. Glykémie na lačno spadá již do pásma diabetu a je pravděpodobné, že po jídle hodnoty dále stoupají. Kromě toho si musíte přiznat, že máte dost nadváhu a asi se nyní také méně pohybujete.

    Bylo by nejlepší, kdybyste si trochu o diabetu něco přečetl, např. na našich stránkách. Měl byste vědět, že mít glykémie v pořádku je pro vás důležité, stejně jako nemít zvýšený krevní tlak v zvýšené hodnoty krevních tuků. Určitě by pro vás bylo dobré mít vlastní glukometr a kontrolovat si hodnoty nejen na lačno, ale také po jídle. Podle toho byste sám viděl, zda je potřeba v léčbě něco učinit.

    U diabetu 2. typu je ze všeho nejdůležitější snížit kalorický příjem, jíst jen omezené množství sacharidů a co nejvíce se pohybovat, ve vašem případě po nemoci alespoň dost chodit ven. Pokud vám glykémie výrazněji nestoupá nad těch 7,3 mmol/l, tak je pravděpodobné, že by ve vašem případě mohlo důsledné režimové opatření stačit. Mohly by se samozřejmě ještě přidat nějaké léky, ale ta dieta je nejdůležitější a měl byste to s ní nejprve zkusit. Léky se dají přidat později, když to nebude stačit, nebo když nebudete schopen ani ochoten pořádnou dietu držet. Nejde ani tak o to, co všechno nemůžete jíst. Spíš by toho mělo být málo a je pro vás výhodnější vyhýbat se kalorickým jídlům a dávat přednost zdravější stravě s dostatkem zeleniny a nesladkého ovoce.

    Obvodního lékaře nebo diabetologa byste ale rozhodně měl v dohledné době navštívit, aby vám tohle všechno lépe vysvětlil a posílil vaše odhodlání a samozřejmě zkontroloval i ostatní ukazatele. Určitě byste měl mít zkontrolovanou hladinu krevních tuků, funkci ledvin, krevní tlak apod.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Existuje přepočet mezi laboratorní hodnotou C-peptidu a jednotkami inzulínu (ve smyslu jednotek v inzulínových injekcích), které se tvoří v těle? Iva

    Odpověď

    Milá Ivo,

    Inzulín je skladován v beta buňkách Langerhansových ostrůvků v pankreatu ve formě granul (zrn,  patrných pouze při zvětšení s použitím elektronového mikroskopu). Tato granula obsahují tzv. proinzulín. Jakmile je beta buňka stimulována k uvolnění inzulínu, část granul se uvolňuje do malých krevních kapilár, kterými jsou Langerhansovy ostrůvky protkány. V té chvíli se proinzulín štěpí na 2 součásti, a to na inzulín a C-peptid. Z jedné molekuly proinzulínu tak vznikne vždy jedna molekula inzulínu a jedna molekula C-peptidu, a to v poměru 1 : 1.  Podnětem k uvolnění granul proinzulínu je nejčastěji zvýšená hladina krevního cukru, ale stimulace je možná i jiným způsobem (složkami potravy, stimulací různých receptorů aj.).

    Granula proinzulínu představují v buňce zásobárnu tohoto zdroje inzulínu až na 3 dny. Granula se ale průběžně obnovují a inzulín se do zásoby v buňce vyrábí průběžně.

    Tím ale společná cesta inzulínu a C-peptidu končí.

    Inzulín se dostává nejprve do jaterního řečiště, kde má své významné působiště a velká část ho zde rovněž zaniká, takže se pak už nedostane skrz játra do ostatní cirkulace v lidském těle.

    Naproti tomu C-peptid není tolik v játrech vychytáván a dostává se ho do cirkulace v těle mnohem více.

    Inzulín, který projde játry, je navíc rychle vychytáván v cílových tkáních a zároveň je štěpen v krvi. Jeho koncentrace se sníží na polovinu během každých 4 minut.

    Naproti tomu, C-peptid je v krvi štěpen mnohem pomaleji a významně se na jeho odstraňování z těla podílejí ledviny. Jeho koncentrace v krvi klesá na polovinu přibližně každých 30 minut.

    Z uvedeného vysvětlení plyne, že hladina inzulínu stoupá v žilní krvi po stimulaci méně než hladina C-peptidu. Navíc, hladina inzulínu v žilní krvi rychle klesá, zatímco C-peptid klesá mnohem pomaleji. Kromě toho, pří závažnějším postižení ledvin se C-peptid odstraňuje z těla ještě pomaleji a jeho hladiny mohou být relativně vysoké, i když je inzulínu do těla uvolňováno velmi málo.

    U zcela zdravých vytrénovaných osob se hladina inzulínu po jídle velmi rychle zvedá, ale potom zase rychle klesá. Pokud takový člověk déle hladoví, může mít hladinu inzulínu na lačno velmi nízkou nebo dokonce neměřitelnou, a to i když je zcela zdráv. C-peptid by ale měl jasně pozitivní.

    Z uvedeného také plyne, že hladinu C-peptidu nelze přepočítávat na hladinu inzulínu. Existují sice matematické modely, které ze složitě naměřených dat vypočítávají, kolik inzulínu se do těla např. během glukózového tolerančního testu uvolňuje, ale ty slouží čistě jen k výzkumným účelům.

    Hladina C-peptidu tedy může určit např.:

    Je-li C-peptid v krvi měřitelný, znamená to, že se v těle tvoří také inzulín

    Je-li hladina C-peptidu spíše v horní oblasti normy: inzulín se v těle tvoří významnou měrou, ale nemusí dostatečně fungovat. Tak je tomu např. u hodně osob s diabetem 2. typu nebo u osob s obezitou.

    Hladina C-peptidu není měřitelná (je nulová): v těle se netvoří žádný inzulín. Pokud by někdo měl při tom hypoglykémii, znamená to, že si nejspíše  píchá injekční inzulín.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Stalo se mi že jsem se nadýchal výparů z ředidla a nemohla se nadechnout. Na plicním mi byly daný inhalace s kortikoidy na roztažení dýchacích cest. Vše se srovnalo. Jen jsem dostala šílenou kvasí novou infekci do úst a palírna mně jazyk, mám na něm bílej povlak a červené tečky. pak bolest v krku, bolest hlavy, únava a slabá rýma.Kvasinky jsem musela přeléčit i na gynekologii a tam je to v pořádku. Jinak jsem diabetik 2 a mám dietu a lék Jardiance jednou za den. Kam jít a co dělat dál? Už jsem z toho zoufalá. Martina
    věk: 38 let výška: 167 cm váha: 93 kg

    Odpověď

    Milá Martino,

    Já se domnívám, že u vás došlo ke kombinaci hned tří věcí, které ovšem spolu souvisejí:

    1. Máte zřejmě dlouhodobě nevyrovnaný diabetes. Vyšší glykémie zvyšují riziko kvasinkových infekcí. V intimních místech je tato predispozice výraznější u osob s nadváhou.
    2. Dostala jste k léčbě vašich dechových obtíží inhalační přípravek s kortikoidy. Kortikoidy rovněž zvyšují riziko kvasinkových onemocnění. Proto je při inhalační léčbě kortikoidy důležité, aby se pacient naučil správně inhalovat tak, aby se léčivo dostalo do plicních sklípků a pokud možno neulpělo v dutině ústní. Měl by vám to vysvětlit plicní lékař, lékárník a také byste se o tom dočetla v návodu k použití. Po inhalaci je navíc dobré si vypláchnout ústa a vodu vyplivnout. Nakonec se malinko napít, aby v krku nezůstal žádný zbytek kortikoidu z inhalace.
    3. Užíváte lék Jardiance, který funguje tak, že zvyšuje vylučování cukru močí. To sice snižuje glykémie, ale zvyšuje obsah cukru v moči, v každé kapičce. Cukr, který ulpí v okolí vyústění močové trubice, milují kvasinky. Proto je potřeba při používání léků typu Jardiance dbát obzvlášť na hygienu. Můžete se po vymočení krátce opláchnout prostou vodou, můžete také použít papír k odsátí všech posledních kapiček. Většina osob po takovémto poučení lék dobře toleruje, ale jsou osoby, které pro opakující se kvasinkové infekce nemohou lék používat.

    Co doporučuji:

    1. Dbejte na svoje glykémie. Vyrovnání diabetu by mělo být co nejlepší. Nejdůležitější je u osob s nadváhou úprava diety.
    2. Na kandidovou infekci v ústech nejsou k dispozici pořádné léky, které by se např. daly jenom kloktat. Někdy se k tomuto účelu používají vaginální tablety, které se nechají v ústech rozpouštět. Lze použít např. Canesten vaginální tablety (nikoliv tobolky). Obsahují také kyselinu mléčnou a trochu to pění, není to určeno do úst, ale funguje to a neškodí. Ve vašem případě bych ale léčbu krátkodobě doplnil lékem proti kvasinkám i v podobě tablet nebo kapslí, aby lék fungoval v celém těle, tedy i v gynekologické oblasti. Jedná se např. o lék Mycomax 200 g jednou denně po dobu asi 5 dnů. Stejnou látku obsahuje např. Fluconazole či Diflucan. V lékárnách je k dispozici, ale pouze na lékařský předpis.
    3. Věnujte zvýšenou pozornost intimní hygieně, a to podle výše uvedeného doporučení. Naopak není vhodné používat „drhnutí“ a mýdla. Stačí trochu běžné vody. Při obtížích je možné také přidat mast, např. Canesten krém.

    Doufám, že po dodržení těchto doporučení budete mít za pár dnů pokoj...

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, prosím, mám při těchto hodnotách už cukrovku? Glykemie na před jidlem 6, oGTT 11,2, HbA1c 39, kreatin 65. Děkuji mnohokrát za odpověď.
    věk: 69 let výška: 164 cm váha: 75 kg

    Odpověď

    Dobrý den, pokud je glykémie v druhé hodině při oGTT > 11 mmol/l, jedná se o diabetes mellitus. Proto u Vás naměřená hodnota 11,2 mmol/l jednoznačně znamená cukrovku.

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!