Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

dlouhý cukr

Datum vložení dotazu: 16.01.2023

Ptá se: David

Dotaz

Dobrý den chtěl jsem se zeptat z čeho se vypočítává dlouhý cukr za 3 měsíce např na lačno hodnota 6 hodina po jídle 8 hodnoty z prstu má na tento vliv i ztučnělá játra
věk: 44 let výška: 177 cm váha: 103 kg

Odpověď

Dobrý den,

bohužel odpověď na Váš dotaz rozhodně není jednoduchá. Problém glykovaného hemoglobinu je rozsáhlý a v některých prvcích stále zkoumán.

Zkusíme alespoň několik zjednodušených informací.

Tzv. “dlouhý cukr” je ve skutečnosti glykovaný hemoglobin. Glykovaný hemoglobin není hodnota počítaná, ale přímo stanovená z Vaší krve. Hemoglobin je součást Vašich červených krvinek, která se podílí na přenosu kyslíku. Glukóza v krvi (cukr v krvi)  -  hlavně pokud jsou vysoké hladiny -  postupně chemicky ovlivňuje hemoglobin v krvinkách a mění částečně jeho stavbu. Tímto způsobem vzniká glykovaný hemoglobin. Čím vyšší jsou glykémie (hladiny cukru v krvi) tím vznikne více glykovaného hemoglobinu. Množství tohoto pozměněného glykovaného hemoglobinu jsme schopni stanovit. 

Červené krvinky mají životnost přibližně 3 měsíce. Jak jsem již zmiňovala hemoglobin se nachází právě v nich.  Proto glykovaný hemoglobin ukazuje přibližně, jak mohly glykémie vypadat za poslední 3 měsíce (během niž krvinky žily). 

Tento proces však mohou ovlivnit určité faktory. Například vliv na glykovaný hemoglobin má zmiňovaná životnost červených krvinek. Pokud krvinky žijí delší dobu než by měly, je hodnota glykovaného hemoglobinu vyšší než by byla běžně. U onemocnění se zkrácenou dobou života červené krvinky je zase výsledek nižší.  Proto u pacientů např. s hematologickými onemocněními, opakovanými anemizacemi a jinými nemocemi měnícími životnost krvinek může být hodnota glykovaného hemoglobinu zkreslena. Hodnota může být pozměněna i např. u dialyzovaných pacientů nebo jiných specifických stavů a nemocí.

Současně úroveň glykace (kolik se nám změní hemoglobin v odpověď na hladinu cukru v krvi)  může být u někoho o něco vyšší nebo nižší než u ostatních. Většinou nejsou tyto odchylky výrazné a glykovaný hemoglobin se dá dobře využít ve sledování kompenzace diabetiků. Mohou se však  vyskytnout případy (spíše ojedinělé), kdy se úroveň glykace výrazně liší a  tudíž glykovaný hemoglobin neodpovídá reálným glykémiích (hladinám cukru v krvi). 

Pokud je podezření, že naměřené glykémie a zjištěný glykovaný hemoglobin se hodně rozcházejí ve svých hodnotách, je možné  využít kontinuální monitorace pomocí senzoru. Toto zařízení umožňuje měřit hladiny glukózy (cukru) 24 hodin denně po dobu několika dní a zjistit, zda se někde nevyskytují skryté vysoké glykémie a jaký je vývoj hladin glukózy v průběhu dne. Senzor může jednorázově nechat nasadit pacientovi s diabetes mellitus  diabetolog  -  např. za účelem odhalení popisovaného nesouladu výsledků.

Samozřejmě ani výborná hodnota glykovaného hemoglobinu (i v případě , že nebyl nijak jinak ovlivněn zmiňovanými faktory) nemusí znamenat skvělou kompenzaci diabetu. Důležité je i zhodnotit kolísání hladin cukru - hlavně výrazné kolísání glykémií nahoru a dolu. Glykovaný hemoglobin v těchto případech ukazuje “jakýsi průměr” který může být i relativně v dobrých hodnotách. To ale neznamená, že pacient je dobře kompenzovaný a nepotřebuje zlepšit glykémie.

Ideální je poradit se s Vaším diabetologem nebo ošetřujícím praktickým lékařem (pokud jste s diabetes mellitus sledován u něj) a probrat Vaše výsledky přímo s ním.

Doufám, že informace byly alespoň trochu srozumitelné a v něčem pomohly.

(odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

Další dotazy z kategorie "Obecné"

792 dotazů

 • Dotaz

  Zdravím, měl bych dotaz. Jsem diabetik 1.tp na inzulínu. Moje obvodní doktorka mi tvrdí že diabetici nemohou dělat noční směny, není to hloupost? Když budu mít Stálou noční na 10h práce? Děkuji za odpověď a spoustu šťastných dnů. S pozdravem Honza.

  Odpověď

  Milý Honzo, volba vhodného povolání je pro osoby s diabetem 1. typu důležitá. Dávkování inzulínu musí být přizpůsobeno dennímu i nočnímu režimu a důležitá je i pravidelnost v jídle a v tělesném pohybu. My se snažíme, aby osoba s diabetem mohla žít flexibilně. K tomu musí umět přizpůsobovat podávání inzulínu i jídel změnám režimu. Samozřejmě je to lehčí, když je režim pravidelný, protože tomu se člověk naučí lépe přizpůsobit.

  Když je někdo hodně pečlivý, umí to a je dobře motivovaný, dokáže žít i v dost nepravidelném režimu, zvláště když k tomu má kontinuální senzory a velmi často inzulínovou pumpu. Někdo to ale nezvládá a může mít díky nepravidelnému režimu špatně vyrovnaný diabetes. To je z dlouhodobého hlediska závažné a některé osoby by se proto nepravidelnostem měli vyhýbat.

  Pokud vám na určitém povolání velmi záleží, budete mít motivaci naučit se to zvládat. Budete se ale muset snažit a brát to vážně.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, prosím proč mám zhruba asi týden zvýšený cukr na lačno 6.2 nebo 6.1mmol/l . Beru léky Mulado 1 tabletu večer pojidle asi měsíc a prvních 14dnu jsem měla hodnoty na lačno 5.2, 5.3, 5.5mmo/l/. Nejim nic sladkého,ani nepiju slazene nápoje, jen čistou vodu nebo čaj nebo kávu a to sladím jen umělým sladidlem. Snažím se jíst hodně zeleniny, zitne pečivo. Zhubla jsem něco přes 4 kila. Děkuji za odpověď Žaneta.

  Odpověď

  Milá Žaneto, vím toho o vás příliš málo na to, abych vám mohl přesněji odpovědět. Možností je řada.

  1. Jste mladá a nejste obézní, a tak bez více znalostí o vás nemohu s jistotou předpokládat, že byste měla náběh na diabetes 2. typu. Na ten se užívá metformin (tedy např. Mulado). Vaše dávka je ovšem malá. Velmi důležitou úlohu hraje dieta, zejména množství sacharidů (žitné pečivo možná zvyšuje glykémii pomaleji, než pečivo pšeničné, ale sacharidů obsahuje stejně. Velmi záleží na množství sacharidů ve všech podobách. Možná jste dříve takto dietně nejedla, málo se pohybovala a měla nadváhu. Nevím. Hodnoty ale posuzujte spíše z dlouhodobého hlediska, zatím se nejedná o velké rozdíly.

  2. Teoreticky by se mohlo jednat o pomalu začínající diabetes 1. typu, kdy ještě inzulínová sekrece celkem funguje. Je to velmi málo pravděpodobné, ale možné to je.

  3. Můžete mít některou s geneticky podložených forem diabetu, např. typ MODY 2. Ten mívá ale většinou více členů v rodině. Je to porucha celkem vzácná a málo pravděpodobná. Projevuje se mírně zvýšenou glykémií. Porucha na rozdíl od diabetu 1 i 2. typu ale neprogreduje, takže mírně zvýšené glykémie jsou celý život, ale nezhoršuje se to.

  4. Můžete mít nějaké další riziko pro vznik diabetu, např. syndrom polycystických ovarií, případně můžete užívat nějaké léky, které zhoršují glukózovou toleranci.

  Nejvíc se ale kloním k možnosti 1. Dbejte tedy na dietu (snížení množství sacharidů) a na tělesný pohyb. 

  V každém případě vaše glykémie jsou celkem blízko normě. Držte tedy lépe dietu s omezením sacharidů (všech, i těch v tmavém pečivu, bramborách, rýži atd. atd. Měla byste ale mít glykémii změřenou na lačno za standardních podmínek ve standardní laboratoři. Stálo by za to znát hodnotu glykovaného hemoglobin.

  Lépe bez dalších informací odpovědět nemohu.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, je mi 42 let, měřím 178 cm, vážím 79-80 kg, nekouřím, alkohol jen víno nebo pivo, tvrdý alkohol vůbec, mám sedavé zaměstnání (pohyb minimální, téměř žádný), v posledních 3 měsících jsem měl zvýšené neřesti, tj. hodně brambůrek u televize v čase do půlnoci, plus mlsání cukrovinek, i víno, a slazení cukrem nadmíru. Nyní po preventivní prohlídce mi z krevních laboratorních testů zjistili zvýšený cukr nalačno 6,15 (3,88 - 5,60). Lékařka mi sdělila, že hodnota 6,15 je riziková. proto další týden provedla další test na cukr z kapky krve + test dlouhého cukru. Výsledek nalačno byl horší, tj. 7.0 a dlouhý cukr 49. Nasadila mi léky Glucophage 500 mg s dávkováním 1x denně večer, dále mi doporučila změnit stravování a omezit cukr, dále chodit na procházky a pohybovat se. Chci se zeptat, co mám dělat dále? Mám panikařit? Lze to napravit? Po převážení cukru v čaji jsem zjistil neuvěřitelných 13 g cukru na 2,5dl. Okamžitě měním dávkování cukru na 4-5 g na 2,5dl. Brambůrky škrtám úplně a do jídelníčku vrátím i pálivější jídla, dále škrtám hranolky, omezím brambory, dále přidám pohyb a začnu cvičit. Další můj dotaz zní: Co je myšleno „nalačno“? V obou případech jsem měl poslední jídlo ve 21:00 a testy další den v 8:00. Někde jsem se dočetl, že když se jde na testy nalačno, měl by být poslední příjem jídla předchozí den nejpozději v 17:00 až 18:00. Při výsledku 7.0 testu na cukr bylo poslední jídlo předchozí den ve 21:00h, je to také špatně? Doma jsem si udělal také test o další 1,5 hodinu později (stále nalačno) a výsledek byl 5,9. Děkuji za případné rady, moc mi to pomůže. Vlastimil

  Odpověď

  Milý Vlastimile, vy se zároveň ptáte i odpovídáte. Jenom to asi neberete příliš vážně.

  Napřed vyjmenujete, co všechno děláte nesprávně a hned potom odpovídáte, že byste to dělat neměl. Ano, neměl. Jenomže opravdu neměl.

  Žádné omezení cukru. Prostě cukr vůbec nepoužívejte. Jenom vám to zvyšuje glykémii a cholesterol a tloustne se po tom. Pokud jde o ostatní sacharidy, i ty byste měl omezit a měl byste vědět, kolik sacharidů jednotlivá jídla obsahují. Slané brambůrky jsou vysušené, a tak na objem obsahují sacharidů hodně, ale jinak je to podobné, jako s bramborami v jiné podobě. I ty byste měl omezit.

  Pokud jde o ta čísla, není potřeba být takový puntičkář. Glykémie na lačno 7 už prakticky odpovídá diabetu a glykovaný hemoglobin 49 už ukazuje na diabetes. Jestli ale budou hodnoty o nějakou desetinu vyšší či nižší není tak důležité. Opravdu byste si měl nastudovat dietu a dodržovat jí.

  Glykémie na lačno se měří ráno po celonočním lačnění, tedy poslední jídlo k večeři, zpravidla tak v 19 hod.

  Poznámka redakce:

  podívejte se na rubriku FOTOJÍDELNÍČKY

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, jsem po těhotenské cukrovce( od porodu je to 10 měsíců). Měla jsem jen dietu. Měřím 160 cm a važím 48 kg. po porodu jsem měla hodnoty cukru 4,5 a pak dále, co měsíc si chodím na odběry pro jistotu. Porod jsem měla ve 34.tt pro rozjetý hellp syndrom ( již po 4.). Co mě zajímá... jeden měsíc mám glykemii v normě, i když vyšší( 5,3 , 5,4) než jsem myvala před těhotenstvím( 4,9 , 5,00). Naposledy v červenci jsem měla 5,07..... no a teď v srpnu 5,4 a na začátku listopadu 5,62... už jsem z toho špatná... držím nízkosacharidovou dietu. Beru chrom v tabletách. Piju 3l vody denně. Mám 3 kluky a ted 10 mesicni holcicku, ketrou krmím v noci po 2 hodinách(takže spánek nic moc), do toho jedeme domací vzdělávani s klukama... pořád v jednom kole. DALO BY SE ŘÍCI PERMANENTNĚ V NĚJAKÝM STRESU( i když tu glykemii na to nechci svádět)... teď ty poslední odběry vyšly 5,62... vsechny deti jsem měla doma s angínou.. s malou jsem v noci běhala na odsávání nosu. Já jsem se tedy necítila nemocně... ale již den po odběru mě začala bolet hlava a dutiny a tak se necítím uplne dobře. Může tady to vše kolem dokola ovlivnovat glykemii a nebo prostě se mám smířit s tím, že i když jsem hubená a jím zdravě a dodržuji vše zdravě, že i tak to směřuje k cukrovce? A vtipné je, že doma na glukometru mám před odběrem hodnotu 4,3 a v laborce pak vyjde taková hrůza.. nechápu to a už nevím, co jíst, aby mi ten cukr klesl.A ještě jsem zjistila, že na odběry mohu jedině mimo menstruaci( ani ne těsně před ani po), protože to se mi ten cukr taky zvedá. A při měření hodinu po jídle mám hodnoty 4,8 - 5,0.. Prosím poradíte co s tím, co mám dělat, nebo naopak nedělat? Ještě jsem měla odebraný kortizol a ten vyšel 640nmol/l.... může to ovlivnit glykemii? Děkuji Pavla

  Odpověď

  Milá Pavlo, vidím, že starostí máte opravdu dost. Určitě si zasloužíte, aby vám s tím pomáhal také ten, s kým ty děti máte.

  Já vám mohu poradit jen jedno: nyní diabetes nemáte, nemáte nejspíš ani poruchu glukózové tolerance. Jste velmi štíhlá a pohybu máte až až. Tak se na jednu starost vykašlete, a to na úzkostlivé sledování svojí diabetické vlohy. Změřte se jednou za měsíc, třeba ráno na lačno a 2 hodiny po jídle, a pokud glykémie po jídle nebude opakovaně nad 9 nebo glykémie na lačno nad 6, tak nic neřešte. Pijte kolik máte chuť, na chrom se také vykašlete a jezte stejně zdravě jako to přejete svým dětem, tělocvik vám raději radit nebudu, abych jednu neschytal. A nakonec k vaší předposlední větě, co byste měla dělat: najít si také denně chvilku pro sebe a dělat si, co chcete.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, ranní glykémie mám 5,9-6,5, 3 hod. po jídle i 8... Dlouhodobý cukr 39 - co s tím?

  Odpověď

  Milá Martino, máte poruchu glukózové tolerance, ne moc závažnou. I když jste štíhlá, dodržujte v dietě omezení sacharidů na 150 g denně. Můžete se podívat na naše diety, podle toho si učiníte představu, jak jíst.

  Dále vám doporučuji pravidelný denní pohyb, nejlépe alespoň 30 minut denně se zadýcháním. Jinak stačí občasná kontrola glykémie, zatím asi 1x měsíčně

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Obecné"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!