Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

dlouhý cukr

Datum vložení dotazu: 16.01.2023

Ptá se: David

Dotaz

Dobrý den chtěl jsem se zeptat z čeho se vypočítává dlouhý cukr za 3 měsíce např na lačno hodnota 6 hodina po jídle 8 hodnoty z prstu má na tento vliv i ztučnělá játra
věk: 44 let výška: 177 cm váha: 103 kg

Odpověď

Dobrý den,

bohužel odpověď na Váš dotaz rozhodně není jednoduchá. Problém glykovaného hemoglobinu je rozsáhlý a v některých prvcích stále zkoumán.

Zkusíme alespoň několik zjednodušených informací.

Tzv. “dlouhý cukr” je ve skutečnosti glykovaný hemoglobin. Glykovaný hemoglobin není hodnota počítaná, ale přímo stanovená z Vaší krve. Hemoglobin je součást Vašich červených krvinek, která se podílí na přenosu kyslíku. Glukóza v krvi (cukr v krvi)  -  hlavně pokud jsou vysoké hladiny -  postupně chemicky ovlivňuje hemoglobin v krvinkách a mění částečně jeho stavbu. Tímto způsobem vzniká glykovaný hemoglobin. Čím vyšší jsou glykémie (hladiny cukru v krvi) tím vznikne více glykovaného hemoglobinu. Množství tohoto pozměněného glykovaného hemoglobinu jsme schopni stanovit. 

Červené krvinky mají životnost přibližně 3 měsíce. Jak jsem již zmiňovala hemoglobin se nachází právě v nich.  Proto glykovaný hemoglobin ukazuje přibližně, jak mohly glykémie vypadat za poslední 3 měsíce (během niž krvinky žily). 

Tento proces však mohou ovlivnit určité faktory. Například vliv na glykovaný hemoglobin má zmiňovaná životnost červených krvinek. Pokud krvinky žijí delší dobu než by měly, je hodnota glykovaného hemoglobinu vyšší než by byla běžně. U onemocnění se zkrácenou dobou života červené krvinky je zase výsledek nižší.  Proto u pacientů např. s hematologickými onemocněními, opakovanými anemizacemi a jinými nemocemi měnícími životnost krvinek může být hodnota glykovaného hemoglobinu zkreslena. Hodnota může být pozměněna i např. u dialyzovaných pacientů nebo jiných specifických stavů a nemocí.

Současně úroveň glykace (kolik se nám změní hemoglobin v odpověď na hladinu cukru v krvi)  může být u někoho o něco vyšší nebo nižší než u ostatních. Většinou nejsou tyto odchylky výrazné a glykovaný hemoglobin se dá dobře využít ve sledování kompenzace diabetiků. Mohou se však  vyskytnout případy (spíše ojedinělé), kdy se úroveň glykace výrazně liší a  tudíž glykovaný hemoglobin neodpovídá reálným glykémiích (hladinám cukru v krvi). 

Pokud je podezření, že naměřené glykémie a zjištěný glykovaný hemoglobin se hodně rozcházejí ve svých hodnotách, je možné  využít kontinuální monitorace pomocí senzoru. Toto zařízení umožňuje měřit hladiny glukózy (cukru) 24 hodin denně po dobu několika dní a zjistit, zda se někde nevyskytují skryté vysoké glykémie a jaký je vývoj hladin glukózy v průběhu dne. Senzor může jednorázově nechat nasadit pacientovi s diabetes mellitus  diabetolog  -  např. za účelem odhalení popisovaného nesouladu výsledků.

Samozřejmě ani výborná hodnota glykovaného hemoglobinu (i v případě , že nebyl nijak jinak ovlivněn zmiňovanými faktory) nemusí znamenat skvělou kompenzaci diabetu. Důležité je i zhodnotit kolísání hladin cukru - hlavně výrazné kolísání glykémií nahoru a dolu. Glykovaný hemoglobin v těchto případech ukazuje “jakýsi průměr” který může být i relativně v dobrých hodnotách. To ale neznamená, že pacient je dobře kompenzovaný a nepotřebuje zlepšit glykémie.

Ideální je poradit se s Vaším diabetologem nebo ošetřujícím praktickým lékařem (pokud jste s diabetes mellitus sledován u něj) a probrat Vaše výsledky přímo s ním.

Doufám, že informace byly alespoň trochu srozumitelné a v něčem pomohly.

(odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

Další dotazy z kategorie "Obecné"

884 dotazů

 • Dotaz

  Dobrý den, nebyla mně diagnostikována cukrovka, jen mám někdy na lačno vyšší glykemii 5,7 - 6,3. Protože dlouhodobě trpím neklidným a nekvalitním spánkem, glykemie je vždy vyšší (max.6,3) po nekvalitní a neklidné noci. Měřím se na lačno krátce po probuzení. Pokud se změřím cca za hodinu a půl po ranním měření opět na lačno ( už v práci) glykemii mám pravidelně v normě. Lze toto nějak vysvětlit ? 62 let, váha, krevní tlak a lipidy jsou v normě, pravidelně denně sportuji. Předem děkuji ! Mirek

  Odpověď

  Milý Mirku, máte poruchu sacharidové tolerance. Vaše glykémie jsou ale téměř v pořádku, to malé kolísání nehraje příliš roli.

  Doporučuji 

  a) nejíst příliš sacharidů v dietě (podívejte se na naše fotojídelníčky)

  b) nepolevit ve vaší každodenní sportovní aktivitě, nebo ještě trochu přidat.

  Také byste si měl nechat kontrolovat občas glykémii, asi tak 1x měsíčně, zda nedochází ke zhoršování. Jinak ale můžete být celkem v klidu a nekazit si tím spánek.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, glykémie po jídle mívám mezi 5-7, na lačno jak kdy, někdy pod 5, jindy se mi stane, že pár dnů mám přes 5, jednou dokonce 5.6. Od jakých hodnot se předepisují léky na cukrovku? Glyk.hemoglobin jsem měla 37. Děkuji za odpověď.

  Odpověď

  Dobrý den Jano,

  podívejte se prosím na naše stránky, konkrétně na rubriku https://www.cukrovka.cz/diagnostika, kde se dozvíte, při jakých hodnotách glykémie i glykovaného hemoglobinu se již jedná o onemocnění a kdy ještě ne. Konkrétní údaje najdete až v závěru kapitoly. Podrobné informace o glykovaném hemoglobinu naleznete zde: https://www.cukrovka.cz/glykovany-hemoglobin-cilove-hodnoty.

  S přátelským pozdravem

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, měla jsem těh.cukrovku, nyní skoro 2 roky po porodu, nekojím. Byla jsem na kontrole ogtt test při kojeni ještě a lačná glykémie byla v pořádku a po 2 hodinach jsem měla hodnotu o jednu desetinu nad normálem, proto chodím na kontroly do dia poradny. Na poslední kontrole jsem měla glyk.hemoglobin 37, doma se měřím na glukometru poměrně často, po 1.5 hodině po jídle mám hodnoty mezi 5-7, na lačno jsem vždy mívala hodnoty pod 5, poslední dobou se mi ale stává,že mám na lačno 5.2, 5.3... jednou jsem měla 5.6, ale na jiném prstu zase 5.2. Někdy mívám pod 5, ale z toho se mi stane, že pár dnů mám hodnoty lehce přes 5. Je možné, že se mi glykémie zhoršuje? Působí také stres na zvýšenou glykémii? Zhubla jsem z 68kg na 57 kg a váhu si držím, 35 let, 170 cm. Děkuji za odpověď.

  Odpověď

  Dobrý den,

  glykémie ráno pod 5,6 mmol/l jsou stále ještě normální glykémie pro dospělého jedince. Samozřejmě v graviditě jsou cíle přísnější s ohledem na vliv na vyvíjející se plod. 

  Rozdíly v měřeních záhy po sobě být mohou. Je nutné si uvědomit, že i glukometr může mít odchylku měření  - povolená odchylka je při glykémii < 5,6 mmol/l ∓ 0,83 mmol/l, při > 5,6 mmol/l ∓ 15 %.

  Na glykémie může mít vliv mnoho faktorů. Rozhodně tam patří Vámi zmiňovaný stres. Na ranní glykémie působí např. kvalita spánku, četnost nočního buzení. Vliv má i večerní strava nebo naopak dlouhé lačnění před spaním -  kdy hladové tělo může uvolňovat “zásobní cukr”. Další kolísání glykémií mohou vyvolat hormonální změny. Některé ženy mají nárůsty a poklesy glykémie i v rámci každého menstruačního cyklu. Jindy dochází k hormonálním změnám postupem času. S věkem se samozřejmě také může měnit citlivost na inzulin. Možností je opravdu hodně.

  Vaše hodnoty, alespoň ty Vámi uvedené, ale zatím vypadají dobře

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, můžu mít prediabetes , když lačná hodnota je od 4,9 - 5,2. ale pokud si uvařím ovesnou kaši v ovesném mléce, vystoupá mi hladina až na 10,5 po jedné hodině, po dvou hodinách je to 6,9, tohle mi způsobuje i domácí kváskový žitný chléb, pokud jím jen vařenou zeleninu s luštěninou a trochu obiloviny, tak jsou hodnoty po jedné hodiny 7,8 a po dvou hodinách třeba 5,9. Nevím, zda bych se měla nechat vyšetřit. moc Vám děkuji za odpověď. Gabriela

  Odpověď

  Dobrý den,

  podle doporučení ČDS je pozitivní screening pro poruchu glukozového metabolismu, pokud je náhodná glykémie z kapilární krve ≥ 7,0 mmol/l (i při stanovení glukometrem) nebo náhodná glykémie ≥ 7,8 mmol/l při odběru ze žíly. Pokud jsou tyto hodnoty zachyceny, mělo by to ideálně vést k následnému provedení diagnostických testů za standardních podmínek -  dle domluvy s praktickým lékařem provedení oGTT, nebo alespoň lačné glykémie (po 8 hodinách lačnění, bez přítomnosti známek akutní nemoci nebo jiných obtíží). Netvrdím, že se diabetes mellitus  nebo “prediabetes” musí potvrdit, ale je vhodné to vyšetřit.

  Hodnoty až 10,5 mmol/l po jídle již rozhodně varovné jsou a doporučuji domluvit se s Vaším praktickým lékařem na oGTT. Do pásma “prediabetu” byste již spadat mohla.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Zkusila jsem změření cukrovky vpichnutí jehlou od mého táty do prstu, protože on si tím měří cukrovku ale ne tak často. Dostala jsem strach, že se tím něco přenese, neviděla jsem tu jehlu, jestli byla nějak očištěná, dělal to táta. Mám strach, aby se přes tu jehlu do mé krve něco nepřeneslo.

  Odpověď

  Milá Míšo, každý pacient s diabetem by měl mít svoje vlastní zařízení pro vpich na odběr glykémie.

  Je také možné pouze použít novou lancetu, ale i tak je lepší „píchátko“ nikomu nepůjčovat. Ostatně, do prstu se dá píchnout i samotnou lancetou, jen musí být nová.

  Použitou jehlou se mohou do těla přenést různá onemocnění, např. hepatitida ale také případně AIDS. Samozřejmě jen pokud osoba, která jehlu před tím užívala, byla nakažená, což je dost výjimečné, ale v praxi možné. Nejčastěji se jedná o opakované použití jehel po někom, koho neznáte, což ale dělají většinou jen drogově závislí lidé, když si nejsou schopni opatřit jehly sterilní.

  Pokud jde o použití v rodině, tak je opravdu přenos nějakého onemocnění krajně nepravděpodobný. Stejně nepravděpodobný je přenos od přítele či známého, kterého znáte a víte, že žádnou chorobo netrpí. Možné to ale je, protože člověk nikdy nemůže vědět, zda je ta osoba opravdu zdráva.

  Trochu komplikovaný je tento problém v nemocnici, kdy se např. sestra poraní nějakou jehlou, kterou někdo vyhodil do odpadu (což se ale nesmí). Potom neví, od koho jehla pochází a musí být opakovaně vyšetřena a sledována.

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Obecné"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!