Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

biologická léčba, kmenové buňky

Datum vložení dotazu: 16.09.2022

Ptá se: František

Dotaz

Dobrý den, synovi je 13 let a byl mu diagnostikován diabetes 1 typu.Chtel bych se zeptat touto cestou,v jaké fázi se nachází biologicka léčba (kmenové buňky) popřípadě "chytrý inzulín" aplikovany 1 x za týden.Dekuji za odpověď.Frantisek.
věk: 14 let výška: 157 cm váha: 50 kg

Odpověď

Milý Františku, odpověď je složitá a zdlouhavá, takže nemohu vám individuálně podrobně odpovědět. Proto vám zatím doporučuji náš příspěvek na cukrovka.cz zde:

https://www.cukrovka.cz/pokrok-v-lecbe-diabetu-kmenovymi-bunkami

kde najdete i další odkaz na předchozí článek.

Za 1 či 2 roky výzkum zase postoupil, ale prozatím platí, že způsoby léčby, na které se ptáte, zatím nejsou nikde dostupné. Ani s „chytrými inzulíny“ to není nijak horké, ostatně o ničem opravdu chytrém nevím, spíš by to bylo pro pacienty s jiným typem diabetu, kteří tak „chytrý inzulín“ nepotřebují. Zato ale nastal velký pokrok v oblasti „chytrých“ pacientů kteří používají „chytré“ pumpy. Tím chci říci, že technologie je na velmi dobré úrovni a pokud je pacient dobře vycvičen a motivován („chytrý“), tak s tím lze dosáhnout vynikajících výsledků.

Ale slibuji brzkou aktualizaci odpovědi na vaši otázku, i když uvedený odkaz by mohl prozatím stačit.

Zdraví také František

Další dotazy z kategorie "Obecné"

694 dotazů

 • Dotaz

  Dobrý den, mela jsem na lačno glykemii 6,6....7....a 7,16. Potom jsem se nechala změřit dvě hodiny po jídle a měla jsem 6,6. Koupila jsem si glukometr a měla jsem 5 hod po jídle 4,5. Potom jsem měla hodinu po jídle 5,6 a po dvou hod po jídle 6,1. Mám cukrovku? Proc mám nejvyšší cukr ráno na lačno a přes den mám úplně normální glykemii? Po jídle sice vyšší, ale pořád mám min, nez je horní hranice u zdravých lidí, tedy co jsem našla na internetu. Zároveň se mi druhý odběr zvýšil, než ten po první hodině, což by zase vypadalo na cukrovku. Není možné, že to tak mám třeba přirozeně a nejsem nijak nemocná? Jinak mám ztucnatela játra, ale to mám od 28 let, mela jsem normální váhu. Prý to můžu mít i genetické, měl to otec také od mládí. Nejím tučné, počítám si kalorie, nejsem hubená, ale ani bůh ví jak tlustá. Bývalá jsem sportovec a stále máme více jak 55% svalové hmoty. Zajímal by mne váš názor na cukrovku. Dekuji

  Odpověď

  Dobrý den

  výsledky, které uvádíte a stav, který popisujete odpovídají trv. porušené glukozové toleranci nalačno. Na toto téma naleznete spoustu článků. Porušená tolerance může přejít v cukrovku, proto je již nyní potřeba začít s dietou a pohybem. Nepíšete, zda jsou hodnoty nalačno z laboratoře, nebo změřené glukometrem. Pokud je to laboratoř, tak dvě a více hodnoty nalačno nad 7,0 jsou již diabetes. Glukometr je pomocný přístroj, který používáme jen pro vyhodnocení léčby diabetu, nikoliv pro diagnózu cukrovky. Co se týče ranních hodnot, které jsou lehce vyšší, vídáme je velmi často, jsou dány horší citlivostí těla na inzulín přes noc. Játra totiž i přes noc, když nic nejíte, vyrábí cukr (je to nutné pro činnost mozku) a když inzulín špatně funguje, je vyšší ranní cukr. Přes den, kdy je pohyb, popř léky, které zlepšují citlivost tkání na inzulín se glykémie často pohybují v normálu.

  Závěrem: Vaše hodnoty jsou na hranici normálu, přes den v normě. Doporučuji Vám držet racionální stravu, zařadit pohyb a udržovat přiměřenou váhu. Za rok kontrolu glykémie nalačno z laboratoře.

  s pozdravem

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, je mi něco přes 40, zjistili mi diabetes, ale léky nenasadili, že prý mám držet dietu. Jelikože se léčím na těžkou psychiatrickou chorobu a život mám už dávno zničený, léčit se nechci a beru nemoc jako příležitost k smrti. Několikrát jsem se pokusila o sebevraždu, ale neumím to, takže kdybych zemřela na komplikace diabetu, bylo by to pro mne vysvobození, tudíž dietu nedržím, naopak sním tolik sladkého a tučného a vůbec nezdravého, že by jednomu přecházel zrak. Každý den. K tomu žiji v ustavičeném stresu, pohyb nemám. Zato mám uzkosti, každý den pláču a každý den také cítím neuvěřitelnou agresi. Zajímalo by mě, za jak dlouho, s tímto životním stylem bych mohla zemřít na komplikace diabetu. Bohužel sebevraždu nespáchám, neumím to, takže tohle beru jako jedinou možnost, jak docílit toho, co chci. K tomu mám vysoký tlak, který také léčit nehodlám. Jsem obézní a zhubnout nehodlám z výše řečených důvodů. Děkuju za případnou odpověd. Lenka

  Odpověď

  Milá Lenko, váš dost smutný dotaz mi připomíná italský film režiséra Marco Ferreriho z roku 1973 se slavným hereckým obsazením, který se jmenuje v českém překladu Velká žranice.  Několik přátel se rozhodne spáchat sebevraždu tak, že se „užerou k smrti“. Ono se ukáže, že to tak lehké není. Vím, že vaše situace je nyní úplně jiná, protože film má význam spíše umělecký a je určitou provokací, ale když svoje pocity líčíte, tak mě určitá souvislost napadla.

  Vám bych jako zcela zásadní věc doporučil probrat vaše velké problémy znovu s dobrým psychiatrem. Věřím, že v mnoha případech deprese lze lidem výrazně pomoci, takže později na svoje strašlivé pocity vzpomínají s nadhledem a jsou rádi, že je s pomocí lékařů překonali.

  Komplikace diabetu se rozvíjejí sice vytrvale, ale pomalu. Jejich projevy mohou být velmi nepříjemné a opravdu stojí za to se jim vyhnout. Navíc se dnes dají alespoň jejich bezprostřední důsledky často léčit, takže syndrom diabetické nohy lze chirurgicky ošetřovat, selhání ledvin léčit umělou ledvinou, ucpané srdeční cévy lékaři umějí roztahovat a poruchy zraku, ačkoliv se rovněž dají léčebně mírnit, jsou opravdu velmi nepříjemné. Nakonec i obezita nemusí být jenom určitým důsledkem deprese, ale může depresi sama vyvolávat nebo zhoršovat. Proto vás opravdu nabádám, vezměte rozum do hrsti a odhodlejte se vše projednat se svým lékařem. Já jsem přesvědčen, že vám pomůže a bude vám lépe. Nemáte-li k tomu sama dost síly, mohl by vás k psychiatrovi přivést někdo z rodiny nebo přítel. Opravdu se dá dnes mnoho v léčbě udělat, jenom to chce opravdu zkušeného a vlídného psychiatra. Poruchy navíc často probíhají cyklicky a tak jste třeba zrovna nyní ve své horší fázi. Uvidíte, že na svoje strašlivé pocity, které jsou důsledkem duševní nemoci, budete časem vzpomínat jako na prodělanou hrůzu a budete mít zase elán do života.

  Víc vám jako diabetolog poradit nemohu. A vím také, že najít vhodného psychiatra, se kterým si budete rozumět, není lehké. Ale jděte do toho!

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, Už několik let mám bolesti kloubů hlavně dolních končetin a při vztávání je musím nejdříve opatrně rozchodit. Před deseti roky jsem přestal kouřit a od té doby bojuji s nadváhou. Asi před čtyřmi roky mi při prev. kontr. doktorka řekla, že mám zvýšený cukr a že si mám hlídat váhu, ale protože jsem už nekuřák, je ta hladina cukru ještě v normě. Před dvěma roky jsem byl na operaci a podle sestřičky jsem už tehdy měl v předoperačním vyšetření cukr vyšší , prý se už tehdy měl léčit. Teď jsem byl u p. doktorky s otékajícími kotníky. Udělala mi prev. kontrolu a poslala mě do laboratoře na test s pitím roztoku. Ale tam mi ho už neudělali z důvodu hladiny cukru v krvi 8, 3. Teď půjdu k p. doktorce na další kontrolu a případně na domluvu dalšího postupu léčby. U diabetologa jsem ještě nebyl. Myslíte, že jsem měl být léčený , nebo alespoň poslán do laboratoře na specielní vyšetření už dřív a co bude podle vád teď následovat? Léčba léky , nebo už rovnou píchání insulinu? Jiné příznaky diabetu snad ani nemám. Je hodnota do 10 už moc nebezpečná? Děkuji za vaši odpověď , Zdenek

  Odpověď

  Milý Zdeňku, vy mi kladete otázky, na které, alespoň si myslím, znáte sám odpověď. Jenom snad tak trochu doufáte, že vám odpovím nějak takto: Ano, je to v pořádku, že jste obézní. Ano, bude to v pořádku, když přiberete dalších 10 kg. Vašim kloubům to prospěje a glykémie se upraví sama od sebe.

  Jenomže skutečnost je opačná: Dávno jste věděl, že přibíráte na váze a že to není dobře. Měl jste glykémii zvýšenou a ta nyní již dosáhla stádia diabetu. Při glykémii na lačno nad 7 mmol/l se jedná již o diabetes a provádět glukózový toleranční test je zbytečné.

  Správný další postup vám mohu klidně rovnou nastínit a nemusíte přitom čekat na paní doktorku: Zapřemýšlejte, zda vám to stojí zato pokusit se být zdravý a předcházet komplikacím diabetu, jako jsou onemocnění ledvin, onemocnění očí, postižení nervů a při nadváze navíc další zhoršování artrózy, kterou už máte. Pokud dospějete k názoru, že vám to stojí za to, musíte se rozhodnout něco s tím sám udělat.

  Na prvním místě je nasazení vhodné diety s omezením kalorického příjmu, přiměřeným množstvím sacharidů a s omezením nezdravých živočišných tuků. Pro vás by nyní byla vhodná dieta s obsahem maximálně 200 g sacharidů. Vzorovou dietu byste nalezl na stránkách našeho webu, ale určitě bude stát za to si promluvit s dietní sestrou nebo si pořídit dietní příručku, abyste uměl vhodnou dietu obměňovat. Jsem přesvědčen, že pokud byste takovou dietu opravdu dodržoval, tak se vaše glykémie postupně upraví a pravděpodobně ustoupí i otoky, protože budete současně jíst méně soli v nezdravé stravě.

  I když vás bolí klouby, neměl byste se tím nechat odradit. Nejprve byste je měl šetrně rozhýbat a pak se vydat na vydatnou procházku (aspoň 6 km) ve svižném tempu, jak vám bude stačit dech. Když si najdete hezký okruh (a v pozitivním případě také nějakého parťáka, což by mohl ale být i pes), mohla by to být dokonce zábava.

  Pokud se po několika týdnech ukáže, že toto všechno nestačí, mohl byste potřebovat nějaké léky, ale na úvahy o inzulínu je rozhodně brzy. Mohly by vám prospět nějaké léky na diabetes, které usnadňují hubnutí, tedy např. nejprve metformin a k němu buď gliflozin nebo lék ze skupiny tzv. GLP-1 antagonistů, které hubnutí usnadňují. Ale na to je zatím čas. Věřte, že poctivě pojatá dieta funguje nejlépe, i když to není cesta nejsnazší.
   

  Detail dotazu
 • Dotaz

  po odběru krve nalačno mám hodnoty cukru 5,8 a 45 něčeho. můžete mi prosím dát informaci co to znamená?

  Odpověď

  Dobrý den,

  hodnota 5,8 mmol/l je pravděpodobně glykémie (hladina cukru v krvi) -  pokud jste diabetik je tato hodnota nalačno celkem uspokojivá. Pokud byste neměla diabetes mellitus, znamenala by tato hodnota minimálně vyšší lačnou glykémii (tzn. "prediabetes", případně by mohla být známkou diabetu).

  45 mmol/mol bude asi hodnota glykovaného hemoglobinu (To je spíše můj předpoklad -  nemáte více uvedené). Glykovaný hemoglobin se používá jako ukazatel dlouhodobé kompenzace diabetu. Ukazuje, jak vypadaly průměrné hodnoty cukru v krvi za přibližně poslední 3 měsíce. Hodnota 45 mmol/mol je u běžného pacienta s diabetes mellitus dobrá.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den,maminka má zjištěnou cukrovku,byla v nemocnici,měla ji 22,5 a dlouhý cukr 138,je jí 83let a má přidružené nemoci selhávají srdce,vysoký tlak,cholesterol,na vše léky na noc pícháme inzulín 28 jednotek,snažím se o snížení,ale nevede se,stále neříká,že má hlad,už nevím co mám vymyslet,aby byla zasycena,hodnoty cukru teď nejdou pod 10-13,zeleninu se snaží jíst,moc se nehejbe,ale každý den chodíme na procházku,hodně špatně chodí,prosím poraďte,aby neměla hlad.Je mi jí líto,jak zjistit jestli má dostatek bílkovin,masa jí dost,jogurty,tvaroh,vejce.Už si nevím rady.

  Děkuji Valová

  dodatek:

  Ověřila jsem z propouštěcí zprávy z nemocnice,opravdu měla maminka dlouhý cukr v době přijetí do nemocnice dlouhý cukr 138,teď je 13 dní doma a dnes jsme byly u diabetologie a řekla,že je na kontrolu glyk.hemoglobinu ještě brzy,tak jí to nekontrolovala.Děkuji za odpověď.

  Odpověď

  Milá Jarko,

  ani po vaší doplňující informaci neznám dostatečně zdravotní stav vaší maminky, např. důvod, proč byla v nemocnici. V každém případě má nevyrovnaný diabetes a  to zhoršuje průběh každého dalšího onemocnění. Není obézní, tak bych se nebál, že bude příliš nabírat na váze, ale zároveň vzhledem k diabetu nemůže volně jíst sacharidové pokrmy. S ohledem na její věk, váhu a malou pohyblivost by mělo postačovat 150 g sacharidů za celý den. Pokud bude mít velký hlad, tak maximálně 200 g, ale rozhodně ne již více. Na našich stránkách byste si mohla najít vzorový jídelníček, abyste měla představu, kolik jídla a jakého 150 a 200 g sacharidů představuje.

  Bude-li mít maminka hlad, může jíst více bílkovin (libového masa, tvarohu, vajíček, netučných sýrů); u jogurtu musíte počítat s tím, že i bílý jogurt obsahuje sacharidy. Také může volně nesladkou zeleninu, ale ovoce je nutné započítávat, bývá bohaté na sacharidy.

  V současné době je určitě nutná léčba inzulínem. Nyní zřejmě má jednu dávku dlouze působícího inzulínu. O tom, kolik inzulínu přibližně potřebuje, se můžete orientovat podle ranních glykémií, které by měly být mezi 5 – 9 mmol/l (pokud možno). V noci by neměly být hypoglykémie. Pokud by přes den řekněme 2 hodiny po jídle měla glykémie vyšší než 10, nejspíš by potřebovala ještě malé dávky rychle působícího inzulínu před jídly, např. z počátku 4 – 6 j. Bude pochopitelně nutné měřit glykémie poměrně často. Pomohl by kontinuální senzor glykémií, který ale pojišťovna hradí zejména pacientům, kteří velmi aktivně spolupracují a určují si podle toho dávky inzulínu pře režimu 4 dávek inzulínu či inzulínové pumpy. Je proto možné, že by se diabetolog zdráhal senzor předepsat, maminka by jej nejspíš sama aktivně nepoužívala. Jeden senzor FreeStyle Libre ale stojí asi 1 400 Kč a slouží 14 dnů. Je to ale vynikající věc a dávkování inzulínu, udržování glykémií a prevenci hypoglykémií by velmi usnadnil. K odečítání glykémií ze senzoru je potřebný vhodný telefon nebo speciální čtečka (asi 1 500 Kč). Pokud tedy s maminkou žijete, asi by to velmi pomohlo a usnadnilo jí i vám život. Pokud by se pak ukázalo, že jeho použití zvládáte, diabetolog by vám dále senzory nejspíše předepisoval.

  Glykovaný hemoglobin opravdu nemá smysl měřit častěji než za 2 měsíce, zpravidla se u aktivně léčených osob měří po 3 měsících, u diabetiků 2. typu bez inzulínové léčby postačuje měření 1x za 6 měsíců. Ke změnám totiž dochází pomalu. Radikální zlepšení či zhoršení se pozná nejdříve za 2 měsíce, lépe za 3 měsíce.

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Obecné"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!