Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Obecné

860 dotazů

  • Dotaz

    mam hodnoty glykemie mezi 5.9 až 6.3 mam brát prašky nebo dieta.
    věk: 63 let výška: 191 cm váha: 114 kg

    Odpověď

    Milý Zdeňku, vaše hodnoty glykémií odpovídají porušené glukózové toleranci. I když jste vysoké postavy, máte nadváhu. Není jasné, zda uvádíte hodnoty na lačno nebo i po jídle. Pochopitelně pokud by glykémie nestoupaly nad 6,3 po jídle, tak by se dal diabetes celkem vyloučit.

    Na prvním místě vám doporučuji zamyslet se nad svým příjmem potravy. Měl byste si projít některé materiály o dietě na našich stránkách a snažit se, abyste nejedl více než 200 g sacharidů denně. Mohl byste se také podívat do naší poradny, kde naleznete odpovědi na velmi podobné dotazy.

    Zkuste tedy omezit svůj kalorický příjem a příjem sacharidů na do těch přibližně 200 g za den a zkontrolujte se znovu po měsíci. Pokud byste měl nadále stejné glykémie, bylo by vhodné přidat také nějaké léky. Ale úprava dietního režimu a také pravidelná fyzická zátěž fungují často lépe, než řada léků bez diety.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Je vhodné sladit čaj lžíci denně? Karel
    věk: 74 let výška: 179 cm váha: 132 kg

    Odpověď

    Milý Karle, na vaši otázku lze odpovědět dvojím způsobem, podle toho, jak si vyložím váš dotaz.

    1. Ptáte se, zdali je vhodné sladit čaj. Odpověď zní „ne“. Sladit čaj obecně není vhodné. Volný cukr působí špatně na zuby, zvyšuje rychle hladinu krevního cukru a je zbytečně kalorický a v těle se zejména u osob s nadváhou a malou fyzickou aktivitou přeměňuje přímo na tuk.
    2. Pokud  si ale vaši otázku vyložím spíše takto: „Jídlo si nesladím. Nepiji běžně sladké nápoje. Obsah sacharidů v mé dietě odpovídá mojí doporučené dietě. Mám ale rád oslazený čaj. Vadí, kdy denně spotřebuji jednu lžíci na oslazení čaje?“, tak moje odpověď bude znít „nevadí“.  

    Vy máte výraznou nadváhu a měl byste určitě omezit kalorický příjem a podle možnosti více se pohybovat. To ale jistě víte. Pokud byste se rozhodl nasadit redukční dietu, myslím, že byste si za odměnu lehce oslazený čaj zasloužil. Pokud dietu nedržíte, tak se to stejně v tom množství potravy ztratí.

    Doufám, že se na mě nezlobíte za takovouto odpověď. Přeju hezké jaro.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, Už přibližně 5 let nosím brýle na dálku, a každý rok se mi zhoršují oči. Naposledy jsem měla nějaké výsledky, které vůbec neseděly, takže mě poslaly na glukozovy test, na který se tedy teprve chystám. Akorát nemám představu, co to přesně znamená? Znamená to, že můžu mít cukrovku a budu brát nějaké léky? Postupuji ivf a nevím, jestli to nebude mít nějaký špatný vliv. Děkuji za odpověď
    věk: 26 let výška: 162 cm váha: 50 kg

    Odpověď

    Dobrý den,

    zvýšená hladina krevního cukru se mimo jiné může projevit i zhoršeným zrakem. Rovněž hormonální léčba, kterou podstupujte při IVF, může vést ke zvýšení hladin krevního cukru. Proto je dobře, že vás poslali na glukozový test.  Kdybyste měla cukrovku, tak dostanete léky, kterou sníží Váš cukr do normálních hodnot.

    Glukozový test, neboli tzv. orální glukózový toleranční test (oGTT) znamená, že půjdete do laboratoře nalačno. Dostanete vypít sladkou tekutinu a budou Vám kontrolovat hladinu krevního cukru ze žíly:

    • 3 dny před testem neomezujte příjem sacharidů (nejméně 150 g/den) a vykonávejte obvyklou tělesnou námahu,
    • po 8–14hodinovém lačnění Vám bude odebrán vzorek krve,
    • pak během 5–10 minut vypijete 75 g glukózy rozpuštěné ve 250–300 ml čaje, nebo vody,
    • další vzorek krve se odebírá za 60 a 120 minut.

    Po celou dobu testu budete sedět v klidu v laboratoři, neměla byste nic jíst ani pít. Výsledky Vám řeknou, jestli máte cukrovku nebo ne. Pokud ano, tak dostanete doporučení do diabetologické ordinace, kde Vám vše dále vysvětlí.

    (odpovídá MUDr. Dagmar Bartášková, Diabetologická a endokrinologická ambulance Praha 4)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den pane profesore, chtěl bych požádat o váš odborný názor. V říjnu 2020 jsem upravil svůj jídelníček ( omezil jsem špatné tuky, hotová jídla, pochutiny), zařadil jsem více zeleniny a ovoce, přestal jsem pít veškerý alkohol ( pil jsem 4 piva/den, kouřit ( 10cigaret /den). V této době jsem vážil 104 kg/188 cm, beru Milurit 100 mg na dnu a Sortis 10 mg na cholesterol. Začal jsem jezdit 2 x týdně 1 hodinu na rotopedu, při které jsem spálil 750 kcal. V 10.03.2021 jsem byl na preventivní prohlídce a krevních testech , hodnoty : glukóza z plazmy 5,8 mmol , cholesterol 4,44, HDL 1,13, LDL 2,73, triacylglyceroly 1,27, kyselina močová 384, ALT 1.09, AST 0,63, GGT 1,44, hmotnost 98kg. Hladiny cukru v krvi jsem se trochu lekl a myslel si, že ji rychle upravím režimovým opatřením, přestal jsem jíst všechny sladkosti ( koláče, dorty sušenky, čokoládu), přidal více zeleniny a ovoce, bílé pečivo vyměnil za celozrnné a přidal na pohybu , 2x týdně rotoped nebo kolo, 3x týdně chůze 8 km, rychlost 5,5 km/hod, 1 x týdně /hodinu cvičím (činky, břišní svaly). Po 6-ti týdnech 21.04.2021 jsem šel na kontrolní odběry, jaterní enzymy v normě, glukóza v plazmě 5,4 mmol a hmotnost o 2 kg nižší (96 Kg) Vzhledem k tomu , že jsem poměrně důsledně upravil jídelníček a na pohybu víc nepřidám (cítím únavu, svaly a úpony pobolívají) , čekal jsem, že hodnota glukózy bude nižší (max 5,0 mmol). Moje otázka tedy je, zda to potvrzuje, že mám inzulínovou rezistenci a jak to případně řešit. Děkuji za váš čas a odpověď. Josef
    věk: 52 let výška: 188 cm váha: 96 kg

    Odpověď

    Milý Josefe,

    především vám gratuluji k tomu, že jste dokázal změnit svoji životosprávu. Co vás k tomu vedlo, přímo nepíšete, ale asi jste měl zvýšenou glykémii a byl obézní.

    Nyní uvádíte z hodnot vztahujících se k diabetu pouze glykémii na lačno. 5,8 mmol/l je hodnota lehce zvýšená, ale neodpovídá ještě diabetu. Dobré by bylo znát hodnotu glykovaného hemoglobinu, který ukazuje, jak to s glykémiemi vypadá dlouhodobě.

    Odpověď na vaši otázku vám spolehlivě nemohu dát, ale asi opravdu máte určitý stupeň inzulínové rezistence. Ta se přesnými metodami špatně měří a je to veličina relativní. Řada lidí má v porovnání s většinou lidí citlivost vůči inzulínu sníženou, ale diabetes se u nich neprojeví, protože to jsou schopni vyrovnávat zvýšenou sekrecí inzulínu.

    Léčba inzulínové rezistence je však základním opatřením v prevenci a léčbě diabetu 2. typu. Ve vašem případě k tomu nejsou potřeba žádné léky, ale zvládnout byste to měl dietou a fyzickou aktivitou. Z dietních opatření je nejdůležitější snížit celkový kalorický příjem. Neměl byste jíst nezdravá tučná jídla a zbytečně byste také neměl jíst sladké. Pokud jde ale o sacharidy, tak jde zejména o jejich celkové množství. Tedy ani tzv. „zdravé“ zdroje sacharidů, jako je např. celozrnné pečivo, byste neměl jíst neomezeně. Vše se započítává do sacharidů, a vám by celkové mohlo stačit 200 g denně, což zahrnuje ovoce, sladší zeleninu, přílohy, omáčky atd. Rovněž vaše pohybová aktivita se zdá dostatečná. Měl byste dělat to, co vás baví a při čem se alespoň trochu zadýcháte. Pokud tedy ještě chcete něco dalšího  pro prevenci diabetu udělat: omezte ještě trochu kalorický příjem a cvičte pravidelně. Ve vašem věku byste se měl spíš více vytrénovat, než abyste si působil bolesti šlach a svalů. Proto se o vhodném způsobu fyzické námahy poraďte třeba ve fitness centru, abyste svaly nezatěžoval jednostranně.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, píši Vám jménem svojí maminky. Má přes rok diagnostikovanou cukrovku 2. typu. Bere na ni lék Glucophage 2 x denně 500 mg. Dále bere léky Betamed 20 mg a Tezeo 80 mg na tlak a Roxilip 20 mg na cholesterol. Hladinu krevního cukru má 7,7. Přestože zhubla 13kg a má teď spíše podváhu a dodržuje danou dietu, že si všechno jídlo odvažuje, hladina krevního cukru jde spíše nahoru. Chtěla bych se zeptat, zda-li je možné nějak zjistit, proč se toto děje? Nemůže to být vedlejší účinek některého z léků? A můžete nám, prosím, doporučit nějakého odborníka, na kterého bychom se mohli obrátit? - její obvodní lékařka ji totiž nechce nikam poslat. Děkuji a přeji příjemný den. Eva
    věk: 77 let výška: 155 cm váha: 51 kg

    Odpověď

    Milá Evo,

    Já se domnívám, že vaše maminka má nedostatečnou inzulínovou sekreci. Glykémii na lačno má sice zvýšenou jen málo, ale hodnoty po jídle ani výsledek glykovaného hemoglobinu neznám. Kromě Glucophage existují ještě další léky, které mohou zlepšovat účinky inzulínu nebo podporují inzulínovou sekreci, ale vzhledem k tomu, že vaše maminka je zcela štíhlá a možná dále ještě hubne, tak bych doporučoval tyto léky ke Glucophage nepřidávat, ale spíše zařadit podávání inzulínu, pravděpodobně jen v malé dávce. Inzulín je to, co vaší mamince chybí, je to látka přirozená a dovolí obnovit normální zdravé stravování. Inzulín, pravděpodobně v jedné dávce dlouze působícího přípravku, by měl nasadit diabetolog, ke kterému by matku měl odeslat obvodní lékař.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, chci se zeptat, zda mohu mít cukrovku (ne těhotenskou), když mívám ráno zvýšený cukr v rozmezí 5,6 - 6,4, ale přes den, třeba v 15 hod, když jsem předtím obědvala a měla i sladké, tak mám cukr 5,1..mohou být ranní zvýšené hodnoty způsobené tím, že mám ve zvyku jíst před spaním (kolem 19 - 20 hodiny)? Děkuji. Lenka
    věk: 43 let výška: 172 cm váha: 96 kg

    Odpověď

    Milá Lenko, pokud jsou vámi hlášená měření glykémie správná, tak v současné době cukrovku nemáte, ale vaše hodnoty již spadají do oblasti porušené glukózové tolerance. Jestli počítám správně, tak vám je nyní 43 let a máte značnou nadváhu. Pokud s tím tedy něco neuděláte, tak cukrovku pravděpodobně brzy opravdu mít budete. Měla byste trochu „zalistovat“ v našich stránkách, přečíst si více o prediabetu a o významu správného stravování a pohybu. Ale především byste se měla sama rozhodnout, zda vám to stojí za to se v něčem překonat, aby vám to přineslo uspokojení zase v jiné oblasti a pocit lepšího zdraví.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den. Mám zvýšenou hodnotu cukru na 6,8 mmol/l. Je to hodně nebo to může být přechodný stav, kdy je možno cukrovku ještě zažehnat dietou?
    věk: 63 let výška: 178 cm váha: 99 kg

    Odpověď

    Dobrý den,

    pokud byl odběr cukru proveden po více než 8 hodinovém lačnění, jedná se již o zvýšenou hladinu glykémie. Z jednoho výsledku nelze s jistotou říci, zda se jedná o cukrovku.  Pro definitivní potvrzení, že se jedná o poruchu metabolizmu cukrů, doporučujeme kontrolní odběr nalačno popř. provedení tzv. zátěžového glukózového tolerančního testu. Jedná se o test, kdy vám v laboratoři  po vypití roztoku s 75g glukózy odeberou krev na stanovení hodnoty glykémie za 1 a za 2 hodiny. Pokud budete mít nalačno nad 7,0 mmol/l, nebo za 2 hodiny v testu nad 11,0 mmol/l, jedná se již o diabetes. Pokud i v opakovaném odběru nalačno bude vaše hodnota mezi  5,5-6,9 mmol/l, jedná se o tzv. poruchu glykémie nalačno (tzv.prediabetes). Dodržováním diety, pravidelnou pohybovou aktivitou, zlepšením hmotnosti lze hodnoty obvykle snížit. Doporučuji Vám ale nechat si hladiny cukru pravidelně (cca 1x za rok) kontrolovat, protože může dojít k rozvoji cukrovky a nelze vyloučit nutnost zahájení léčby. Více též na https://www.cukrovka.cz/diagnostika#shrnutí

    (odpovídá MUDr. Dagmar Bartášková, Diabetologická a endokrinologická ambulance Praha 4)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, jsem dlouhodobě až 2 roky unavený, poslední 3 měsíce hodně piju, pocit žízně, a následně zase časté močení. Často jsem roztřesený, často pocit strašného hladu. Rodiče jsou diabetici, zkusil jsem se tedy měřit glukometrem Glucolab. Na lačno 7; 2h po snídani 9,9 ; 2h po obědě 8; 2 hodiny po večeři 8; ve 2 h ráno 8,3. Konzultoval jsem s praktickým lékařem, kde mi ale 2h po jídle naměřili pouze 4,7 ; rozbory krve byly provedeny - údajně i dlouhodobé cukry jsou v pořádku. Ale na mě padá únava často po jídle i přes den, při pocitu kdy jsem nejvíce unavený si naměřím hodnoty kolem 12. Můžete mi navrhnout jaké další testy by mohly odhalit příčinu potíží? Můj glukometr sice je levnější, ale nezdají se mi tam takové velké rozdíly oproti měřením lékaře. Lukáš
    věk: 37 let výška: 171 cm váha: 75 kg

    Odpověď

    Milý Lukáši,

    samozřejmě je nutné v první řadě vyloučit nějaké dlouhodobé onemocnění, které by způsobovalo vaši únavu. Nicméně to pravděpodobně váš praktický lékař provedl. Příčin, proč bývají lidé dlouhodobě unavení, je mnoho. Diabetes je pouze jedna z možností, která je navíc nyní téměř vyloučená, protože diabetes působí únavu zejména tehdy, pokud vede k hubnutí, přítomnosti cukru v moči a glykémie jsou vysoké.

    Hodnotu u vašeho praktického lékaře (4,7 mmol/l po jídle) bych bral za věrohodnou, takže pravděpodobně se o diabetes nejedná. Nicméně hodnoty kdykoliv během dne nad 11 už značí diabetes, a vy i takovou hodnotu udáváte po jídle. Rozhodnutí by tedy přinesl orální glukózová toleranční test, nicméně již nyní jsem přesvědčen, že vaše porucha glukózové tolerance není příčinou vaší slabosti.

    Z vyšetření je nutné opakovaně přeměřit krevní tlak, abyste jej neměl příliš nízký nebo třeba i vysoký. Dále je nutné vyloučit chudokrevnost (krevní obraz) a mělo by se provést základní biochemické vyšetření včetně CRP, abychom vyloučili nějaké závažnější onemocnění. Dále EKG, případně pečlivý poslech plic a srdce.

    Pokud ale budou výsledky více méně negativní, doporučuji vám zejména pravidelný trénink a zvyšování vaší odolnosti, i když pochopitelně pomalu, nic nepřehánět. Někdy bývá i únava po dříve prodělaném virovém onemocnění. Někdy se tomu říká chronický únavový syndrom, ale je to diagnóza zapeklitá, protože se často nic konkrétního nezjistí a člověka to psychicky nahlodá, takže se pak cítí unaven čím dál více.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Již přes rok mám po usnutí (i ve dne) úplné sucho v puse a suché oči. Oči nemohu otevřít, řežou a musím se napít a držet vodu v ústech. Pokud se zbudím, nechám zavřené oči, myslím na něco, po 10 minutách se začnou tvořit sliny i slzy. Byla jsem na vyšetření na sjögrenův syndrom, neprokázáno, začala jsem trpět na záněty spojivek, které jsem nikdy do 54 let neměla, až před rokem. Jitka
    věk: 55 let výška: 165 cm váha: 93 kg

    Odpověď

    Milá Jitko, především předpokládám, že máte diabetes, ale ten že je dobře vyrovnaný, takže vylučujete možnost, že by špatně léčený diabetes mohl být příčinou té suchosti.

    Sjögrenův je dobré vyloučit, protože ten postihuje zejména slinné žlázy, ale jedná se o autoimunitní onemocnění, podobně jako diabetes 1. typu, a obě poruchy se mohou vyskytovat současně, i když se jedná o odlišná onemocnění. Prokázat ale tento syndrom není vždy jednoduché, existují i varianty, kdy běžné imunologické testy jsou negativní.

    Jinak vám tedy doporučuji:

    Dbejte o to, abyste dostatečně pila.

    Pijte také po doušcích i před spaním, případně i trochu v noci.

    Zkuste používat nějaké cucavé bonbóny bez cukru.

    Do očí si před spaním a případně i v noci kapejte kapky, které jsou určené na léčbu „syndromu suchého oka“.  Svým složením se podobají slzám, ale obsahují další látky, které pomáhají udržovat vlhkost pod víčky. Některé jsou ale na předpis. Někdy může pomoci i mast, ale problém je v tom, že pokud se pak potřebujete dívat, tak to moc nejde.

    Je třeba vyloučit také alergii na nějaké látky v okolí, nejčastěji na pyl. To se ale týká zejména těch očí. Jinak ale příznaky mohou být podobné jako při syndromu suchého oka, jen léčba je zcela jiná.

    Někdy se může jednat i o vedlejší účinek některých léků, např. na vysoký krevní tlak nebo proti depresi.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Týká se muže ve věku 42 let - netýká se mě dotazovatelky.

    Glykémie v hodnotě (úplně první měření) 17. Můj dotaz, zdali škodí pití piva, v jakém denním množství nevadí?! Hana

    věk: 42 let výška: 180 cm váha: 85 kg

    Odpověď

    Milá Hano,

    Pivo samo o sobě není žádný jed, a to ani pro pacienty s diabetem. Obsahuje v sobě ale poměrně dost kalorií a také sacharidy. Kromě toho samozřejmě obsahuje alkohol, a ten s klidným svědomím nemůže doporučovat žádný lékař. Tedy vše s rozumem, při diabetu zvlášť.

    Jistě záleží na tom, jak ona osoba, které se to týká, zvládá svůj diabetes a jak je léčena. Správně je nutné pivo započítat to celkového limitu kalorií a zejména sacharidů. Obsah sacharidů v pivu  je různý, ale např. Plzeň 12 ° obsahuje v 500 ml asi 25 gramů, což je hodně. A s tím je nutné počítat. Bez dalších opatření bude tedy zvyšovat glykémii a navíc může to vést k obezitě.

    Dobře vyrovnaný diabetik může v přiměřené míře pít pivo, ale obsah sacharidů musí započítat do svého dietního plánu. Pokud jde např. o pacienta s diabetem 1. typu, tak si trochu přidá inzulínu nebe ubere sacharidy v příloze. Jde-li o osobu s diabetem 2. typu, musí především myslet na obezitu, ale také musí předcházet tomu, aby pivo zvyšovalo glykémii.

    Mám ale obavu z jedné věci: Disciplinovaný a vyškolený člověk s diabetem na tyto věci sám přijde. Když se ale někdo ptá tak, jako vy, tak v tom pociťuju velkou touhu po tom pivu a sklon k malé disciplíně. Po jednom pivu člověk často dostane chuť na další a tak dále. Navíc ztrácí ostych, a dokonce si dá nějaké jídlo navíc, které glykémie dále zvyšuje.

    Existuje také docela dobré tzv. „diapivo“. To sacharidy skoro vůbec neobsahuje (protože jsou všechny zkvašeny na alkohol). V malé míře může být dobrým doplňkem pro rozumné osoby, ale je zejména nutné dávat pozor na obsah alkoholu, stejně jako u ostatních osob. Některá diapiva jsou dokonce velmi dobrá, ale v hospodě je nemají.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!