Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Obecné

966 dotazů

  • Dotaz

    Dobrý den, dle lékaře mi byla zjištěna před 2 lety cukrovka, avšak neprovedl test na glukózu. Byl nasazen Stadamet 500. Moje měření ráno je vždy v normu do 5.3 mol. Po dvou letech jsem Stadamet vysadil a hodnoty se dostaly pod 5 mol.. Glykovaný hemoglobin je mezi 36-38.Léky již neberu 3 týdny. Glykémie po jídle 2h je do 6.5. někdy 7.5 po sladkém jídle. Prosím ptám se, mám cukrovku, která nebyla potvrzena testem? Dekuji Martin 
    věk: 72 let výška: 166 cm váha: 67 kg

    Odpověď

    Milý Martine,

    myslím, že jen stěží vám mohla být diagnostikována cukrovka bez měření glykémií nebo bez provedení glukózového tolerančního testu.

    Vy nyní nemáte nadváhu a pravděpodobně jste i fyzicky aktivní. Glykémie máte nyní v normě, i když je to měřené jen na osobním glukometru, který nemusí být zaručeně přesný. Větší odchylka je ale nepravděpodobná.

    Působení Stadametu již jistě uplynulo a vaše glykémie jsou v normě při normální dietě. Protože ale v minulosti vaše glykémie asi přece jen byla zvýšená, doporučuji vám, abyste dbal na štíhlou linii, dostatečně se pohyboval a nejedl zbytečně mnoho sacharidů, ať již v podobě sladkostí či pečiva a moučných příloh, brambor, rýže apod. Stadamet nyní zjevně nepotřebujete, ale není to lék nijak škodlivý a vaše dosavadní dávka byla nízká. Kontrolujte si také občas glykémie, třeba 2x měsíčně.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    nenašla jsem, ke máte místa pro změření glukozy. Už to ani nechci!!! Ztráta času. Nikde není adresa poboček tady v nabídce.

    Odpověď

    Děkujeme za Vaši poznámku. Na stránkách cukrovka.cz není na první pohled vidět, ve kterých lékárnách je možné nechat si vyšetřit glykémii. Seznam takových lékáren byl uveden například v  těchto aktualitách:

    https://www.cukrovka.cz/lecbu-cukrovky-muze-zlevnit-prevence-a-to-i-v-lekarnach-benu.

    https://www.cukrovka.cz/benu-meri-glykemii

    https://www.cukrovka.cz/benu-meri-glykemii-vysledky

    Budeme v této věci jednat s lékárenským řetězcem BENU, aby se odkaz objevil na viditelnějším místě na stránkách cukrovka.cz.

    redakce cukrovka.cz

    (odpovídá redakce, )

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den mám cukrovku lada 1 používám inzulín 3 krát denně a k večeru ještě jeden inzulín ale vůbec to nepomáhá pořád mám výsokou glikemii 18.az 22 moje lékařka asi nerozumí když jito říkám potřebuji poradit co stim dělat děkuji moc Jiří
    věk: 54 let výška: 173 cm váha: 74 kg

    Odpověď

    Vážený pane Jiří, diabetes typu LADA často probíhá jako typický diabetes 1. typu. Prostě chybí inzulín (v některých případech jen částečně) a je nutné jej dodávat s ohledem na to, co se chystáte jíst a jaký bude váš pohybový režim. Inzulín potřebujete 24 hodin a kromě toho další dávku před jídly.

    K tomu je nezbytné pravidelně monitorovat glykémie, ve vašem případě minimálně 4x denně. Ale v dnešní době byste tako mohl používat kontinuální monitor hladiny glukózy v podkoží, takže byste mohl být informován kdykoliv byste potřeboval a zároveň viděl křivky, jak se glykémie pohybují. Bohužel, to, co umí přirozené buňky, které v těle produkují inzulín, musíte se naučit řešit sám „hlavou“ a volit správné dávky.

    Dále musíte mít základní znalosti o složení potravy, zejména o obsahu sacharidů. Musíte také vědět, jak působí inzulínové přípravky, které používáte, zejména jak dlouho účinkují.

    Lékař nebo edukační sestra by vás měli proškolit, jak si správně volit dávky inzulínu, jedno sezení na to určitě nestačí. Určitě byste si měl pročíst nějakou edukační knihu pro pacienty s diabetem 1. typu.

    Lékař vám může dát obecné instrukce, jak se chovat, ale udržování správné glykémie, a to pokud možno bez závažnějších hypoglykémií. Nicméně hlavní břemeno bude na vás, vy se to musíte naučit a dodržovat. Většina pacientů to zvládne, mnozí z nich dokonce výborně. Záleží především na motivaci.

    Nemohu vám dát touto cestou podrobné poučením. Mnoho byste ale mohl nalézt na našich stránkách. Rozhodně si ale vyžádejte u vašeho lékaře edukační kurz. Absolvování takových kurzů je nezbytnou součástí léčby diabetu.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, z krevního vyšetření mě byl zjištěn cukr 18 a lékař mě řekl, že si musím akutně zajít pro léky zítra což udělám. Jak je to s tou akutnosti? Hrozí mě něco z toho, že prostě o jeden den přijdu pozdě? František
    věk: 61 let výška: 178 cm

    Odpověď

    Milý Františku, naléhavost případu většinou závisí na projevech nemoci. Vy o svém stavu nepíšete prakticky nic,  váš dotaz působí, jako byste se cítil celkem dobře a chtěl jenom uposlechnout výzvu vašeho lékaře. Proto velmi pravděpodobně vás několikadenní odklad neohrozí, zejména pokud budete do té doby dostatečně, či více než normálně, pít nesladké tekutiny a pokud již hned začnete dodržovat dietu s omezením sacharidů, tedy nikoliv pouze sladkého jídla, ale také všech dalších pokrmů, které sacharidy obsahují (chléb, pečivo, těstoviny, sladší ovoce, rýže, brambory, atd).

    Nemohu si z vašeho stručného dotazu být jist, že vám opravdu je celkem dobře a že v laboratoři nebyly zjištěny žádné další závažné odchylky, jako je třeba porušená funkce ledvin či něco podobného. Proto vám radím, abyste návštěvu zbytečně neodkládal.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    cukrovka 2.stupen--prašky od lekaře a prosim pomůže DIPRYN JA PIŠOU

    Josef

    věk: 74 let výška: 176 cm váha: 103 kg

    Odpověď

    Vážený pane Josefe,

    máte zřejmě máte na mysli přípravek Diapromin... Na ten jsme již odpovídali, podívejte se zde:

    https://www.cukrovka.cz/poradna/existuje-diapromin-lek-na-cukrovku

    (odpovídá redakce, )

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Kolikrát se mohu píchnout do prstu jednou jehlou na měření cukrovky? Petr
    věk: 58 let výška: 167 cm váha: 102 kg

    Odpověď

    Milý Petře, poskytnu vám dvojí odpověď a vy si vyberete.

    1. Lancety pro odběr kapilární krve pro měření glykémie jsou oficiálně určeny pro jedno použití. Lékař tedy nemůže oficiálně doporučovat jejich použití opakovaně. V praxi pacientů s diabetem, kteří se měří třeba 3x až 8x denně, je to nerealistické.

    2. Pacienti ale lancety používají opakovaně zcela běžně a to bez problémů. Užívají je do té doby, než usoudí, že jsou otupené, nebo když si je nějakým způsobem znečistí nebo když mají podezření že mohlo dojít ke znečištění. Jedná se např. o pád na zem, dotyk hrotem cizího předmětu, pobyt v nečistém prostředí. Používají je třeba 10x, ale i 20x. V tomto případě je ale nutné dodržovat osobní hygienu, mít čisté ruce a před vpichem si prst omýt a osušit. V žádném případě nesmí lancetu, ale ani samotné vpichovací zařízení, použít žádná jiná osoba. Zařízení pro vpich musí být skladováno v čisté schránce a musí se chránit před znečištěním.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Proč v sousede vD.B.to umějí. Mi né.

    Jaroslav

    výška: 180 cm váha: 78 kg

    Odpověď

    Milý pane Jaroslave, 

    asi budete moji odpověď považovat za další důkaz toho, že "naši lékaři" nic neumějí, když vám řeknu svůj názor, že v České republice je úroveň prevence a léčby diabetu ve srovnání se zahraničím na vysoké úrovni.

    Protože vůbec neuvádíte, z čeho usuzujete, že se u nás cukrovka neléčí, tak se našich lékařů neumím nijak lépe zastat.

    Napadá mě, zda jste nepodlehl jedné z mnoha klamavých reklam, kde se uvádí, že po určitém léku cukrovka zcela ustoupí, ale že čeští lékaři o tom nic nevědí. Reklama často obsahuji i konkrétní jména lékařů, kteří to v zahraničí umějí. Zároveň také onen zázračný lék rovnou nabízejí, ale je potřeba spěchat, protože za dobrou cenu je k dispozici jen několik málo posledních balení...

    Abych vás uklidnil, nalezl jsem stejnou klamavou reklamu i v okolních zemích, kde se se stejnými argumenty uvádí, že léčit diabetes neumějí lékaři v Německu, lékaři v Rakousku, ba ani ve Švýcarsku.

    I když jsem vám tedy pořádně neodpověděl, přeju vám aspoň všechno nejlepší v novém roce.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, z krve mám vyssi hodnoty glykemie, ale moje pl na to nic nerekla. Ani mi neodebrala znovu krev. Citim se dlouhodobě unavena, trapi mě dušnost a začala mě svedit kůže po celem tele. Lenka
    věk: 39 let výška: 177 cm váha: 58 kg

    Odpověď

    Milá Lenko, je pro mě nemožné zjišťovat na dálku příčinu vašich neurčitých obtíží. Možností je hodně, včetně určité přechodné indispozice, která může sama přejít. Přiložila jste seznam laboratorních vyšetření, které vaše pečlivá paní doktorka provedla. Žádné z nich ale neukazuje na nějakou závažnou nemoc. Glykémii tam máte uvedenou 2x. První hodnota 5,7 mmol/l, pokud je skutečně zcela na lačno, je nepatrně zvýšená. Druhá hodota je 7,2 a to je již v pásmu (lehkého) diabetu, ale není záruka, že je to skutečně na lačno. Pokud by to bylo po jídle, bylo by to rovněž téměř v normě. Tyto hodnoty určitě nevyvolávají vaše příznaky, i když z dlouhodobého hlediska jistě vyžadují ověření. Máte také lehkou chudokrevnost a nepatrně zvýšenou hodnotu CRP a v jednom vyšetření vyšší počet bílých krvinek. To může svěřit např. na prodělané nějaké infekční onemocnění nedávno nebo právě probíhající. Hodnoty ale nejsou nijak kritické.

    Více vám poradit nemohu. Glykémii si pro jistotu nechte časem zopakovat, a to po celonočním lačněji a rovněž z žilní krve v běžné laboratoři.
     

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, jmenuji se Michal Pajer. Je mi 38 let. V roce 2012 jsem utrpěl těžký úraz hlavy a následnou operaci a poté mi bylo oznámeno, že mám poúrazovou epilepsii a od té doby mi začalo peklo, záchvaty typu Grand mal a v roce 2016 jsem mĕl prvozáchyt diabetu mellitu 1. typu. Takže mi ke všem lékům na epilepsii byl přidán ještě inzulin. Píchám 3krát denně rychlý inzulín Fiasp a jednou denně bazalní noční Abasaglar.  Ještě držím dietu číslo devět, ale co mě trápí je že jsem neustále unavený a jakmile začnu vyvíjet fyzickou aktivitu, okamžitě padám do hypoglykémie a jsem absolutně k ničemu. Glykémii měřím pořád, mám čidlo. A je to strašné. Buď hyperglykémie nebo hypoglykémie. No člověku se nechce ani žít, je absolutnĕ k ničemu. Michal
    věk: 38 let výška: 174 cm váha: 76 kg

    Odpověď

    Milý Michale, na váš dotaz nemohu poskytnout snadnou odpověď. Pokud tělo není schopno vytvářet inzulín, záleží regulace glykémií především na vašich:

    znalostech

    schopnostech

    a vůli.

    Někomu to jde lépe, jinému hůř. Je nutné pro sebe vypracovat určitá pravidla, podle nichž se snažíte správně dávkovat inzulín ve vztahu k činnosti, na kterou se chytáte a dle toho, co hodláte sníst.

    Jistě už dávno víte, že inzulín člověk potřebuje pořád, i když zrovna nejí. Potřebuje určitý vhodný bazální inzulín, jako je ve vašem případě Abasaglar, i když existují jiné. Tento inzulín by měl působit 24 hodin nebo raději i déle, případně může být podáván i 2x denně, aby bylo jeho působení více vyrovnané. Je také možné používat inzulínovou pumpu, která podává jen rychle působící inzulín, ale za to po kapičkách po celý den.

    Také musíte vhodně volit inzulín před jídlem a respektovat při tom např. plánovaný sport, protože při sportu většinou glykémie klesá a inzulínu pak stačí málo a nebo je nutné průběžně něco sníst.

    Senzor může velmi pomoci, ale lepší je takový, který s člověkem aktivně komunikuje a oznamuje, když hrozí hodnoty nízké, nebo když glykémie stoupá příliš rychle, nebo nad stanovený limit.

    Vy rozhodně potřebujete konzultaci s kvalifikovaným diabetologem a edukační sestrou, kteří vám vše rámcově znovu vysvětlí, doporučí vám potřebné a srozumitelné čtení a posílí vaši vůli. Možná i krátký edukační pobyt na specializovaném pracovišti by pro vás byl vhodný.

    Intenzivní edukace většinou přináší podstatné zlepšení. Jen zcela výjimečně je potřeba hledat ještě jiné možnosti léčby, jako jsou třeba transplantace Langerhansových ostrůvků či pankreatu.

     

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobry den mam dotaz jsem po covidu a oboustranem zapalu plic doma jsem tyden v nemocnici 3 tydny mam na lačno gl. 7.3 a vyšši tep 95 beru concor v nem.mi gl.meřili 3× dennĕ a davali inzulin. Je to na lečbu na diabetologii nebo se to srovna? dekuji Martin
    věk: 53 let výška: 175 cm váha: 96 kg

    Odpověď

    Milý Martine,

    já si myslím, že jste měl již před vaším onemocněním náběh na cukrovku, jenom se to nevyšetřovalo. Během nemoci Covid-19 stouply asi výrazně nároky na váš metabolismus a diabetes se projevil. Asi se to po uzdravení zlepšilo, ale ne úplně. Glykémie na lačno spadá již do pásma diabetu a je pravděpodobné, že po jídle hodnoty dále stoupají. Kromě toho si musíte přiznat, že máte dost nadváhu a asi se nyní také méně pohybujete.

    Bylo by nejlepší, kdybyste si trochu o diabetu něco přečetl, např. na našich stránkách. Měl byste vědět, že mít glykémie v pořádku je pro vás důležité, stejně jako nemít zvýšený krevní tlak v zvýšené hodnoty krevních tuků. Určitě by pro vás bylo dobré mít vlastní glukometr a kontrolovat si hodnoty nejen na lačno, ale také po jídle. Podle toho byste sám viděl, zda je potřeba v léčbě něco učinit.

    U diabetu 2. typu je ze všeho nejdůležitější snížit kalorický příjem, jíst jen omezené množství sacharidů a co nejvíce se pohybovat, ve vašem případě po nemoci alespoň dost chodit ven. Pokud vám glykémie výrazněji nestoupá nad těch 7,3 mmol/l, tak je pravděpodobné, že by ve vašem případě mohlo důsledné režimové opatření stačit. Mohly by se samozřejmě ještě přidat nějaké léky, ale ta dieta je nejdůležitější a měl byste to s ní nejprve zkusit. Léky se dají přidat později, když to nebude stačit, nebo když nebudete schopen ani ochoten pořádnou dietu držet. Nejde ani tak o to, co všechno nemůžete jíst. Spíš by toho mělo být málo a je pro vás výhodnější vyhýbat se kalorickým jídlům a dávat přednost zdravější stravě s dostatkem zeleniny a nesladkého ovoce.

    Obvodního lékaře nebo diabetologa byste ale rozhodně měl v dohledné době navštívit, aby vám tohle všechno lépe vysvětlil a posílil vaše odhodlání a samozřejmě zkontroloval i ostatní ukazatele. Určitě byste měl mít zkontrolovanou hladinu krevních tuků, funkci ledvin, krevní tlak apod.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!