Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Obecné

865 dotazů

  • Dotaz

    Dobrý den, můžu si vzít Euthyrox 75 před testem na ogtt? Děkuji.
    věk: 26 let

    Odpověď

    Levothyroxin by jste měla užít až po provedení oGTT, protože hormony štítné žlázy mohou výsledek oGTT ovlivnit.

    (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, Interakční akademie DrugAgency, a.s.)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, prosím o odpověď (mohu-li, tak pana prof. Saudka), zdali se mám nechat očkovat proto covidu. Jsem diabetik 1, LADA a při stanovení diagnózy v roce 2019 mi byly zjištěny abnormálně vysoké protilátky: S_aIA2 IgG > 7500 kU/I; S_a-GAD igG > 2000kU/I. Laicky pro mě tomu rozumím, že můj imunitní systém je extrémně nastartovaný "ničit". Na internetu jsem zachytila článek od imunologie (mohu zaslat), že u těchto případů přehnané aktivity vlastní imunity by mohlo dojít k opačném efektu vakcinace, a sice že imunitní systém po aplikaci začne ničit vlastní t lymfocyty a způsobí naopak těžký stav. Jen na doplnění uvádím, že mám také hypothyreozu na autoimunitní podkladu. Jsem tedy na rozpacích, jak se zachovat s vakcinací a prosím o názor. Velmi děkuji. Jitka
    věk: 64 let výška: 168 cm váha: 95 kg

    Odpověď

    Milá Jitko, diabetes 1. typu je autoimunitní onemocnění, které je specificky zaměřené proti beta buňkám pankreatu a vede k diabetu. Pacienti s diabetem tohoto typu mají často vlohu také k autoimunitním reakcím i proti jiným buňkám endokrinního systému, nejčastěji proti buňkám štítné žlázy.

    Diabetes typu LADA je ve své podstatě diabetes 1. typu, který ale vzniká v dospělosti a destrukce beta buněk probíhá hodně pomalu, takže to někdy působí spíše jako typ diabetu 2. Probíhá to pomalu, protože právě ta imunitní reakce je spíše slabá a pomalá, slabší než bývá u dětí a dospívajících.

    V převážné většině případů se rozvíjí diabetes 1. typu včetně formy LADA pomalu. Probíhá často v průběhu mnoha let, jen se o tom neví. Teprve jednoho dne se to projeví, když už je beta buněk hodně málo. Nejde tedy zpravidla o silně nastartovaný imunitní systém. Většinou jde o pomalou, ale velmi specifickou reakci zaměřenou na beta buňky.

    Autoprotilátky se dají prokázat u diabetu 1. typu často jen v určitém období, než se beta buňky zničí. U řady pacientů se ani neprokážou. Autoprotilátky jsou určitým ukazatelem, ale samy nejsou příčinou zániku beta buněk.

    Očkovaných osob již bylo do současné doby velké množství a zatím nejsou přesvědčivé zprávy, že by po očkování vznikal častěji diabetes 1. typu. Jen se stává, že toto již déle probíhající, ale nepoznané onemocnění se projeví právě v době onemocnění Covid-19, protože při nemoci stoupnou nároky na produkci inzulínu a dosud tichá nedostatečnost se prvně projeví. Věnuje se tomu ale pozornost a případy nově vzniklého diabetu se sledují – zatím bez potvrzení souvislosti s koronavirovou infekcí jako vyvolávající příčinou.

    Já vám tedy rozhodně očkování velmi doporučuji. Je známo, že pacienti s diabetem mají asi 3x až 4x větší riziko, že v případě, že se nakazí, bude u nich průběh nemoci Covid-19 vážný. Hodnotu vašich autoprotilátek se v žádném případě neodvažuji hodnotit jako obraz silně nastartovaného imunitního systému. Jejich hladiny jsou značně individuální a spíše jen jejich pozitivita nasvědčuje tomu, že ve vašem případě se jedná o 1. typ diabetu, respektive LADA, spíše než o diabetes 2. typu, na který by se dalo pomýšlet při vaší obezitě (další rizikový faktor pro špatný průběh onemocnění Covid-19).

    Očkována s větší opatrností byste měla být pouze v případě, že už jste měla nějakou závažnější reakci na jiný typ očkování dříve, nebo v případě, že byste měla nějaké jiné systémové autoimunitní onemocnění, které se projevuje celkově na vašem stavu, třeba postižení kloubů, cév, kůže, jater apod. 

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, Moc a moc děkuji za vaše informace. Můj lékař se vyjadřuje velice stroze chápu přitom množství pacientů nemá příliš času a možností vysvětlovat. Všechny informace sháním na internetu. Proto jsem vám velice vděčný za jakoukoliv informaci ? Mám crohnovu nemoc a jsem na bioléčbě. Proto si píchám a nejím tablety. Mám cukrovku 2. Typu. Přes den si píchám 3 x 8 před hlavním jídlem. Před spánkem si píchám noční inzulín 1 x 10. Po hodině a půl, po posledním hlavním jídlem jsem plus mínus po odběru krve na sedmičce. Snažím se jíst dietně to znamená aby na talíři byl největší kopec zeleniny na druhém místě maso a nejmenší kopec byla příloha. Jestli jsem to dobře pochopil, svačiny a 2. Večeři můžu vysadit. Nebyl jsem na to zvyklý, takže jsem na svačinu musel myslet. Otázka-může bioléčba probudit cukrovku 2. Stupně?

    Pří mých chorobách. Jaký je váš názor na očkování proti onemocnění covid?. Očkování na chřipku mám.

    Tomáš

    věk: 61 let výška: 190 cm váha: 90 kg

    Odpověď

    Milý Tomáši,

    Posíláte další dvě dodatečné otázky.

    Uvádíte, že je vám 60 let a kromě diabetu 2. typu máte Crohnovu nemoc, pro kterou dostáváte biologickou léčbu. Měříte 190 cm, vážíte 90 kg. Inzulín si pícháte 4x denně. Máte tedy zřejmě přiměřenou výživu, což je při této nepříjemné nemoci důležité. Minule jsem uváděl, že svačiny pro většinu diabetiků 2. typu nejsou nutné. Nevím, v jakém stádiu je vaše střevní postižení, ale pokud třeba trpíte průjmy, tak by případně mohlo být rozložení jídla na více menších dávek vhodné. Pak byste ale možná před svačinami potřeboval navíc ještě malé dávky rychlého inzulínu.

    Nejprve se ptáte, zda může být biologická léčba být příčinou rozvoje diabetu 2. typu. Na to nemám jednoduchou odpověď, protože biologických přípravků pro léčbu Crohnovy nemoci dnes existuje více. Nejčastěji se ale používají tzv. inhibitory TNF-alfa. Ty podle mého názoru působí především protizánětlivě a diabetes nevyvolávají. Crohnova nemoc je však velmi často léčena kortikosteroidy (Prednison, Medrol aj.), a to nárazově nebo dlouhodobě. Tyto léky naopak mohou výrazně snižovat citlivost tkání vůči inzulínu a mohou tak u predisponovaných osob vyvolat diabetes 2. typu. Právě biologická léčba často dovoluje tyto léky vynechat nebo používat jen nízké dávky, což je pro prevenci cukrovky příznivé.

    Dále se ptáte, zda je pro vás vhodné očkování proti Covid-19. Jistě byste se měl poradit se svým ošetřujícím specialistou, ale já jsem přesvědčený, že očkování je pro vás určitě velmi vhodné. Některé léky sice mohou efekt očkování snižovat, ale i tak by vás očkování mělo před onemocněním Covid-19 ochránit nebo alespoň velmi snížit riziko vážnějšího průběhu. Určitě vám tedy očkování doporučuji a asi je vhodné je podstoupit mimo období, kdy právě dostáváte nějakou útočnou dávku léků, které imunitní systém tlumí. To proto, aby očkování mělo větší šanci na dobrý efekt.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Měřila jsem se glukometrem a ukázal mi 3krat za sebou HI co to znamená? Děkuji předem za odpověď.
    věk: 61 let výška: 153 cm váha: 50 kg

    Odpověď

    na tento dotaz jsme již odpovídali, doporučujeme podívat se do naší Poradny zde:  https://www.cukrovka.cz/poradna/cukrovka-ii-typ-a-glukometr-ukazuje-hi

    Vaše redakce

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Nemám cukrovku?
    věk: 56 let výška: 178 cm váha: 86 kg

    Odpověď

    Glykémie ráno nalačno 6,6mmol/l  -  musí být stanovena ze žilní krve ( ne glukometrem) -  se označuje jako vyšší lačná glykémie. Abychom mohly říct, že máte diabetes mellitus dle lačné glykémie, musela by se rovnat nebo přesahovat hodnotu 7mmol/l.

    Hodnota 6,6mmol/l se již však pohybuje ve vyšších hodnotách a určitě by nebylo na škodu doplnit oGTT, který může odhalit diabetes dle glykémie po požití sacharidů.

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová z diabetologické stanice a ambulance Interní kliniky Fakultní nemocnice v Motole)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, ráda bych Vás požádala o zodpovězení dotazů k prediabetu. V roce 2019 jsem měla diagnostikovanou těhotenskou cukrovku, během těhotenství "léčenou" pouze dietou. Po porodu glukóza v normě. V 10/2020 glukóza po ránu 5,8 mmol/l, glyk. hemoglobin 36. Glyk. hemoglobin mám už od tětotenství stále 36. Diagnostikován prediabetes a nasazení Glucophage XR 500 mg 1x denně večer a dieta do 200g sacharidů. Každé ráno si glukózu měřím a je v rozmezí 4,8 - 5,4mmol/l. Sacharidy mám denně v rozmezí 120 - 170g. Dietu se snažím dodržovat poctivě a jíst zdravě. Během dne jsem zatím nezaznamenala, že bych měla glukózu za dvě hodiny od jídla vyšší než 7,8 mmol/l. Dotazy: 1, nastavenou dietu mám na 200g sacharidů denně, je zde stanoveno, kolik by z těchto sacharidů mělo být maximálně cukrů? (z přehledu denního jídla mám cca 40-50% cukru z celkového množství sacharidů). 2, je v pořádku, že ve 4.h. ráno mám glukózu 5,1 a v 8. h. ráno 5,9? 3, je vhodné konzumovat potraviny, které mají ve složení: sacharidy 22,9 g, sacharidy z toho cukry 0,9 g a sacharidy vícesytné alkoholy (polyalkoholy) 19,9g? Jedná se zejména o proteinové tyčinky a oříškové krémy. 4, doporučujete péct z celozrnné mouka a s čekankovým sirupem (zdravější varianta pro děti, která neobsahuje sukralózu), případně sladit stévii? Nyní peču spíše v nízkosacharidovém stylu stravování, dezerty sice mají málo sacharidů, ale zase velmi tuku (ořechy, máslo). 5, týkají se už u prediabetu pacienta některé zdravotní komplikace jako u diabetika - diabetická noha, oční vady? Dá se tomuto onemocnění nějak předcházet? Mohou se bez problému nosit kontaktní čočky? 6, začala jsem si také počítat denní energetický příjem a hubnout, snažím se 5-6x týdně cvičit cca1 h. v aerobním pásmu. Zatím jsem zhubla 7kg. Mohu se informovat, jakou váhu bych měla mít? Vzhledem k diastáze, kterou se snažím zmenšit cvičením, se mi nedaří zmenšit cm v pase i když váhově hubnu. Je z tohoto hlediska u diabetu problém s diastázou? 7, jak velká je možnost, že se z prediabetu stane DM2 typu? 8, kdy by se měla po ránu měřit glukóza, ihned po vstanutí, nebo např. za 30 minut? 9, mohou mít děti matek, které v těhotenství měly těhotenskou cukrovku větší sklon k DM2 typu? Děkuji Vám za odpovědi. S pozdravem Martina
    věk: 37 let výška: 164 cm váha: 71 kg

    Odpověď

    Milá Martino, pokusím se na vaše dotazy postupně odpovědět, tedy:

    1. nastavenou dietu mám na 200g sacharidů denně, je zde stanoveno, kolik by z těchto sacharidů mělo být maximálně cukrů? (z přehledu denního jídla mám cca 40-50% cukru z celkového množství sacharidů). 

    Pod pojmem sacharidy se obecně míní totéž, co cukry. Existují jednoduché cukry, které se většinou do potravy uměle přidávají, nebo si je v různé podobě "mažete" na chleba či dáváte do jogurtů apod. Mezi takové patří řepný cukr, ovocný cukr a hroznový cukr glukóza). Tyto cukry byste pokud možno neměla konzumovat vůbec, s výjimkou toho ovocného, který je sám o sobě v ovoci. Ale neměla byste si jej uměle nijak přidávat, např. v podobě náhradních sladidel. Oříškové krémy určitě obsahují přidávaný cukr, a to je špatně. Je to strašně kalorické a nezdravé. Jezte tzv. složené cukry, které jsou např. v pečivu, ale jezte je omezeně. Tyto složené cukry (polysacharidy) se ve střevě mění na jednoduché cukry a ty se pak vstřebávají do krve. 

    2. je v pořádku, že ve 4.h. ráno mám glukózu 5,1 a v 8. h. ráno 5,9? 

    No, ta hodnota 5,9 mmol/l je už hraniční, trochu zvýšená. To odpovídá porušené glukózové toleranci, nemusí jít ještě o diabetes. 5,1 je v normě a nic bližšího k tomu nelze říci.

    3. je vhodné konzumovat potraviny, které mají ve složení: sacharidy 22,9 g, sacharidy z toho cukry 0,9 g a sacharidy vícesytné alkoholy (polyalkoholy) 19,9 g? Jedná se zejména o proteinové tyčinky a oříškové krémy.

    Všechny podobné tyčinky jsou vysoce kalorické a záleží pochopitelně na tom, kolik takových tyčinek sníte. Pokud neobsahují jednoduché cukry, nejsou přislazované a ty složené cukry jsou obsažené např. v mouce, zrnech, v menší míře v oříškách. Většina prodávaných tyčinek je ale navíc ještě dosazována běžným cukrem či medem, a to pro vás není dobré. I tak jsou takovéto tyčinky hodně koncentrované, takže jich stačí sníst jen málo, abyste měla dost kalorií v malém objemu a možná i malé uspokojení z nasycení. Takže objemnější a méně kalorická strava pro vás může být možná vhodnější, abyste měla pocit, že jste se najedla. 

    4. doporučujete péct z celozrnné mouka a s čekankovým sirupem (zdravější varianta pro děti, která neobsahuje sukralózu), případně sladit stévii? Nyní peču spíše v nízkosacharidovém stylu stravování, dezerty sice mají málo sacharidů, ale zase velmi tuku (ořechy, máslo). 

    Dětem, pokud jsou zdravé a štíhlé, doporučuji nepoužívat potravinové náhražky. Sladké pečivo není příliš zdravé, ale pokud děti sportují a chodí ven, neškodí jim to. Jen se vše musí brát s mírou. Vám tento druh stravy příliš nedoporučuje. Pokud to jíte, nezapomeňte si to započítat do celkových kalorií a do celkového množství sacharidů. Sníte-li přeci jen porci koláče, pokud možno nejezte už pak nic jiného.

    5. týkají se už u prediabetu pacienta některé zdravotní komplikace jako u diabetika - diabetická noha, oční vady? Dá se tomuto onemocnění nějak předcházet? Mohou se bez problému nosit kontaktní čočky? 

    Z těchto komplikací bych jmenoval zejména diabetickou polyneuropatii, jsou k tomu ale třeba ještě další vlohy. Prediabetes je nebezpečný zejména tím, že se z něj časem snadno vyvine diabetes. Zejména pokud přiberete na váze a budete se málo pohybovat. Pak se vás zmíněné komplikace mohou týkat.

    6. začala jsem si také počítat denní energetický příjem a hubnout, snažím se 5-6x týdně cvičit cca1 h. v aerobním pásmu. Zatím jsem zhubla 7kg. Mohu se informovat, jakou váhu bych měla mít? Vzhledem k diastáze, kterou se snažím zmenšit cvičením, se mi nedaří zmenšit cm v pase i když váhově hubnu. Je z tohoto hlediska u diabetu problém s diastázou? 

    To nedovedu dobře posoudit. Obvod pasu je osvědčený ukazatel související s obezitou. Tu lze také dobře posuzovat tzv. body mass indexem, tedy poměrem hmotnost/druhá mocnina výšky v metrech. Od hodnoty 25 je už mírná nadváha, od 29 jasná obezita.  V každém případě zhubnutí diastázu  zmenší, nebo alespoň pomůže proti jejímu zhoršování.

    7. jak velká je možnost, že se z prediabetu stane DM2 typu

    Tato možnost je veliká. Když máte určitou poruchu již nyní, při ztloustnutí a sedavém způsobu života se to zhorší. Když ale důsledně zůstanete štíhlá a budete dostatečně cvičit (hodinu denně je dobrý výkon), tak můžete vzniku diabetu většinou předejít.

    8, kdy by se měla po ránu měřit glukóza, ihned po vstanutí, nebo např. za 30 minut? 

    Je to skoro jedno. Hodnota by měla být do 5,6 mmol/l. Ale jsou to jen čísla, která mohou kolísat.

    9, mohou mít děti matek, které v těhotenství měly těhotenskou cukrovku větší sklon k DM2 typu? 

    Vlohy k diabetu 2. typu jsou značně dědičné. Jejich uplatnění v životě se dá ale hodně předcházet. Tentokrát bez podílu genetiky se ale dědí i vlohy ke špatné životosprávě. Tu se mohou děti naučit či odkoukat od rodičů a v dospělosti se špatných zvyků těžko zbavují. Učte děti zdravému způsobu života a tím jim hodně pomůžete. Ale neměla byste to dělat násilím, aby to u nich naopak nevyvolalo odpor. V dnešní době ale málokomu hrozí podvýživa. Obezita ale hrozí většině z nás.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, mému otci byla zjištěna v listopadu zvýšená hladina glukózy (6,6 mmol/l ráno na lačno). Nyní paní doktorka otci odebrala dvě zkumavky krve v ordinaci na prošetření, jestli se jedná o cukrovku. O výsledky si má volat zítra. Nevíte o jaký typ vyšetření se jedná? Myslela jsem, že se vyšetření na cukrovku provádí glukozovo-tolerančním testem...nicméně doktorka odebrala krev jen na lačno. Děkuji za informaci.

    Odpověď

    Předpokládám, že paní doktorka nabrala glykémii nejprve osobním glukometrem. Ten nemůže sloužit jako zařízení pro diagnostiku diabetu. Myslím si tedy, že poslala vzorek na vyšetření glykémie standardní profesionální metodou. Hodnota na lačno ráno u zdravých osob nemá být nad 5,6 mmol/. Hodnota nad 7.0 již svědčí pro diabetes. Pro jasné posouzení ale musejí být známy alespoň 2 hodnoty v různé dny. Ta druhá zkumavka může být pro vyšetření glykovaného hemoglobinu, což je dlouhodobý ukazatel. Normální hodnota je do asi 40 mmol/l, některé laboratoře mají normu do 42. Hodnota nad 47 mmol/l již svědčí pro diabetes.

    Podle všeho má váš otec poruchu glukózové tolerance. Měl by tedy zejména držet dietu s omezením sacharidů a pokud má nadváhu, tak také méně kalorickou. Bude potřebovat poučení, měl by si něco přečíst, třeba na našem webu, a měl by se co nejvíce phybovat.

    Paní doktorka možná také vyšetřila orientačně funkci ledvin (kreatinin), možná i krevní tuky. To se má udělat při záchytu porušené glukózové tolerance nebo diabetu. A měl by mít kontrolován také krevní tlak.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, dostala jsem glukometr z dia poradny značky Gluneo a měřila jsem se s ním cca měsíc. Hodnoty přes den jsem měla v pořádku, ale ranní hodnoty jsem měla stále zvýšené, tak jsem dostala léky na večer. Od rodičů jsem navíc dostala glukometr Contour Plus One a měřila jsem zároveň i na tomhle novém. Na contour plus jsem ovšem ani jednou zvýšenou hladinu neměla a ty rozdíly byly opravdu dost velké. Např. 4,9x 5,9, 5.0x 6.4, 4.8×5.6, 4.6×5.9… (ta nižší je vždy Countour plus one). Měřím vždy zároveň, takže žádná časová prodleva tam není. Podle jednoho glukometru mám hodnoty v pořádku, podle druhého mám zvýšit dávky (Stadamet). Když jsem to říkala své paní doktorce, říkala, že je normální že každý glukometr měří jinak a více to nechce řešit. Já se na vás obracím s prosbou, jak se v takové situaci zachovat. Nechci miminku ublížit a léky samozřejmě beru, jen nevím, proč se nepřihlíží více k tomu, že může glukometr ukazovat špatně. Jenom ještě doplním, že rozdílné měření není samozřejmě jenom ráno. Například včera před spaním jsem si měřila a rozdíl byl 4.7(Contour)x 6.5(Gluneo) Moc děkuji za názor.
    věk: 28 let výška: 164 cm váha: 81 kg těhotenství: 19. týden

    Odpověď

    Dobrý den,

    chápu Vaši obavu stran odlišností měření na jednotlivých glukometrech. Hlavně v době těhotenství, kdy jsou cílové glykémie velice striktně stavěné v úzkém rozmezí. Bohužel Váš diabetolog má pravdu v tom, že všechny glukometry mají odchylku a to až ±15 %, což poté při srovnání dvou glukometrů může vytvořit markantní rozdíl. Je možno zkusit si nechat nabrat žilní krev a současně změřit glykémie na obou glukometr a po zjištění hodnoty z žilní krve vybrat glukometr, kterým se budete měřit (tento test však musí být proveden v okamžiku, kdy je Vaše hladina glykémie stabilní = výrazně neklesá ani nestoupá), ale ani tak nebudou dále správná měření stoprocentně zajištěna. 

    Stran navýšení terapie Stadametem - v současnosti je metformin (Stadamet) doporučován v terapii diabetu v těhotenství, pomáhá na snížení rezistence (zlepšení citlivosti) na vlastní inzulin, ve vyšších dávkách by neměl způsobovat hypoglykémii. Občas může vyšší dávka způsobit oproti té nižší u diabetika průjmovité stolice, ale jinak se nežádoucí účinky oproti nižším dávkám výrazně neliší a na hladiny glykémií samozřejmě vyšší dávka působí lépe. Navýšení dávky (v doporučených hodnotách) bych se proto neobávala.

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová z diabetologické stanice a ambulance Interní kliniky Fakultní nemocnice v Motole)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Jak skladovat flexpen? Tomáš
     

    Prosím vás ještě mám jednu otázku.

    Před každým hlavním jídlem si píchám inzulín.

    Na noc si píchám celonocni inzulín.

    Jak se řeší svačiny a druhá večeře?

    Jak se řeší, když se dostanu náhodou pozdě k večeři. A hned po večeři jdu spát.

    Děkuji, už dlouho mi to vrtá hlavou.

    Odpověď

    Milý Tomáši,

    ke každému balení inzulínů od firmy Novo, které jsou dodávány v předplněném peru Flexpen, naleznete informaci pro pacienty. Zde je dost jasně napsáno, jak se tyto přípravky inzulínu mají uchovávat:

    Dosud nepoužívaná inzulínová pera řady Flexpen: v ledničce při teplotě 2 – 8 st. Celsia, doba skladování většinou 30 měsíců od data výroby. Datum, do kterého je inzulín vhodné spotřebovat (exspirace) je uvedeno na každé krabičce a na každém peru.

    Pero, které jste již začal používat: je možné skladovat při teplotě 2 až maximálně 30 st. Celsia. Chraňte před mrazem i vyšší teplotou. Používané pero je možné skladovat též v lednici při teplotě 2-4 st. Celsia. Pero tedy můžete ve vhodném obalu nosit až po dobu 4 týdnů s sebou a mít je připravené k použití.

    Jehla, která se ke vpichu používá, by měla být použita podle údaje výrobce jen jedenkrát, což je ale v každodenní praxi téměř nemožné a nepraktické. Zkušenost ukazuje, že pro stejnou osobu může být jehla bez rizika používána opakovaně, pokud zůstává ostrá a není znečištěna např. přímým dotykem či kontaktem se stolem, podložkou, oblečením apod. U osob, které si dávají 3 – 4  denní injekce je možné jehlu použít až po dobu dvou dnů. Je nutné ji opatrně zakrýt krytkou a potom ještě pero uzavřít  snímatelnou horní částí pera.

    K Vaší druhé otázce:

    Milý Tomáši, vy určitě potřebujete podrobnou edukaci, alespoň 1 hod., možná opakovaně. Ale mnohé byste našel i na našem webu. Bohužel neznám váš věk ani tělesné proporce, tak jen usuzuji, že jste mladší a máte diabetes 1. typu. Používáte inzulínový režim zvaný "bazál-bolus", který je založen na tom, že jedna nebo dvě denní dávky dlouze působícího inzulínu zajišťuje bazální dávku ve dne i v noci. K tomu si pak přidáváte před jídly krátce působící inzulín, jehož dávku musíte vždy volit podle toho, kolik sacharidů se chystáte jíst, jakou máte glykémii a zda se nechystáte ke sportovnímu výkonu.

    Krátce působící inzulín sice trochu působí až 5 - 6 hod., ale maximum účinku je asi za 1 hod., potom účinek klesá. To by mělo dostatečně pokrýt vaši porci sacharidů, abyste asi za 2 hod. měl glykémii pod 10 mmol/l (4-10) a neměl následnou hypoglykémii třeba za několik hodin.

    Při tomto systému plně postačují 3 jídla denně. Svačiny se dávají, pokud by vám hrozila hypoglykémie (tedy velmi málo sacharidů asi za 2-3 hod. po poslední injekci, třeba jen jedno jablko, ale většinou není třeba jíst nic), nebo pokud byste se chystal na větší fyzickou zátěž.

    Pokud lidé trvají na svačině nebo na tzv. druhé večeři, musejí si před ní znovu podat malou dávku rychlého inzulínu.

    Někdo volí i variantu, že si dává příliš vysoké dávky dlouhého inzulínu. Potom musí svačit, aby neměl hypoglykémii. Ale tento postup není příliš vhodný.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    glukometr mi ukazuje opakovane HI Co s tím dělat
    věk: 81 let výška: 170 cm váha: 81 kg

    Odpověď

    Dobrý den,

    bojím se, že zkratka HI u většiny glukometrů značí hodnoty glykémie větší než jsou měřitelné na daném glukometru. U většiny glukometrů je maximální měřitelná hodnota mezi 31-33mmol/l.

    Pokud jsou Vaše hodnoty opakovaně takto vysoké je potřeba bezprostředně navštívit Vašeho diabetologa - zkontrolovat Vaši glykémii, upravit Vaši terapii, případně se dohodnout na akutní hospitalizaci za účelem úpravy terapie. Pokud by se Váš fyzický stav začal zhoršovat může být nutné dorazit na urgentní příjem nejbližší dostupné nemocnice (není vhodné řídit, při závažném zhoršení stavu případně zavolat RZP).

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová z diabetologické stanice a ambulance Interní kliniky Fakultní nemocnice v Motole)

    Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!