Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Obecné

865 dotazů

  • Dotaz

    Dobrý den, je mi 55 let. 4 roky se léčím s DM2. Výška 195, váha 130, BMI 34. Glykemie 6 - 8 mmol. 2x denně Stadamet 850. To vše poslední 2 roky beze změn. Ovšem v listopadu 2020 jsem prodělal Covid 19. Týden horečky a silná únava, domácí léčba. Po dvou týdnech vše v pořádku, kromě cukru! Ten mi vyskočíl na 10 - 15 mmol a už dva měsíce nechce dolu. Dietu dodržuji. Obvodní mudr. mi zvýšila Stadamet na 1000 3x denně a přidala 1x denně Trajenta 5 mg. Nemá někdo podobnou zkušenost? Nerad bych skončil na inzulinu. Děkuji Richard
    věk: 56 let výška: 195 cm váha: 130 kg

    Odpověď

    Milý Richarde,

    v podstatě každé onemocnění zhoršuje citlivost tkání k inzulínu a tím u pacientů s diabetem 2. typu přispívá k obtížnějšímu metabolickému vyrovnání. Působí to samotná horečka a látky, které se do těla v souvislosti s bojem s virovou infekcí uvolňují, ale také malá fyzická aktivita a někdy i léky, které se používají (např. antihistaminika, léky na uvolnění překrveného nosu aj.).

    Vy máte značnou nadváhu a to určitě hraje důležitou úlohu. Nyní byste se měl postupně začít normálně pohybovat nebo dokonce i víc než před tím, abyste postupně zlepšil kondici. Myslím ale, že snížení váhy by ve vašem případě hrálo větší úlohu než přidávání dalších léků. Stadamet máte nyní v maximální dávce, Trajenta je také dobrý lék. Přidejte k tomu nyní dietu s opravdovým omezením sacharidů (i při vaší výšce na 180 g denně), vynechávejte zbytečný tuk a dejte se na zeleninu.

    Pokud by tento postup dostatečně nezabral (ale on zabere, pokud jej dodržíte), bude třeba přidat ještě další léky. Když v těle skutečně chybí inzulín, tak nejlepším a nezdravějším lékem je inzulín. Když ale člověk má svého vlastního inzulínu dostatek, jenom na něj špatně reaguje, tak je lepší zapracovat na tom, aby se citlivost k inzulínu zlepšila, a na to je dobrý pohyb a malý kalorický příjem. Je také řada dalších léků, které mohou pomoci. Inzulín se v takovém případě dává až jako nouzové řešení, když byste ta režimová opatření nebyl schopen nebo ochoten dodržovat. I v tomto případě inzulín zabere, ale o to obtížněji se pak bojuje s obezitou a malou citlivostí k inzulínu. Jinak ale z inzulínu nemějte žádnou paniku. Když chybí, tak se musí podávat. Je to přirozená látka a v tomto případě tělu prospěje.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, jsem teprve krátce diabetikem a tak hledám odpovědi na otázky kde se dá... Těší mne Váš web, který mi už opravdu hodně pomohl. Mrzí mne velká lhůta mezi objednáním v diabetologii a to 7 týdnů a nemožnost komunikace s poradnou. No ale asi je to takto běžné. K mé otázce. Dnes mám den, kdy si měřím glykemii. Udivuje mne, že ráno - na lačno (měřeno v 8:30 - poslední jídlo ve 22 90 gramů jablka a 120 gramů bílého jogurtu, spát jsem šla ve 24hod.) mám 7,3 mmol/l a hodinu po snídani 6,1 mmol/l. předpokládala jsem, že glykemie na lačno je vždy nižší než po jídle... Přeji Vám pěkný den Iveta
    věk: 46 let

    Odpověď

    Milá Iveto, pokusím se vám odpovědět, i když nemohu znát některé zdravotní údaje, které by mi hodně pomohly. Neznám vaši hmotnost a nevím ani, zda jste pro diabetes něčím léčena. Z toho, že si glykémie měříte jen v některý den, usuzuji, že máte diabetes 2. typu a možná ani žádné léky neberete.

    U diabetu je zejména důležité, abyste se brzy naučila o sebe po této stránce postarat. Lékař vám může poradit, podle čeho se rozhodovat, ale dávat vám instrukce v průběhu dne nemůže. Uznávám ale, že zvláště v dnešní době, kdy se počty návštěv v ordinacích spíše snižují, je telefonický nebo mailový kontakt s pacient (též pomocí videohovorů) velmi důležitý, snadný a bezpečný. Váš lékař by tedy na vaši žádost měl být ochoten se s vámi spojit a poradit vám. Pokud se takový hovor zdůvodní, je ho dokonce možné vykázat v rozumném počtu zdravotní pojišťovně, takže nemusí být pro lékaře ztrátový.

    Glykémie u pacientů s diabetem mohou značně kolísat v závislosti na jídle, pohybu, denní době a zejména na léčbě. Důležitou hodnotou je zejména glykémie na lačno ráno. Ta závisí nejen na večeři, ale také na tom, že glukóza se v těle také tvoří (o tom byste se dočetla i na našich stránkách). Malá sekrece inzulínu nebo snížená citlivost na jeho působení se mimo jiné projevuje tím, že tato novotvorba glukózy není dostatečně utlumena inzulínem. Pokud nepostačuje pouhá dieta, je vždy léčebným oříškem dosáhnout toho, aby ranní glykémie byla v normě a přitom během noci nehrozila hypoglykémie. To ovšem platí zejména pro pacienty léčené inzulínem, kdy je nutné volit vhodnou dávku nočního inzulínu.

    Vy máte ranní hodnotu (tedy ne úplně brzy ráno) 7,3 mmol/l, což je výsledek lehce nad normou, nijak však kritický. Nevím, zda si berete k jídlu nějaké léky, ale pokud ne, opravdu bych čekal, že glykémie potom mírně stoupne. Je ale také možné, že jídlo dostatečně nastimuluje vaše beta buňky, které tvoří inzulín, a ty dokáží, že za hodinu vám hodnota nejen nestoupne, ale dokonce klesne.

    Jinak ale je patrné, že máte diabetes celkem vyrovnaný. Je nutné vzít také v úvahu, že měření glukometrem není úplně přesné a existuje  ještě přijatelné kolísání výsledků. Takže o nic důležitého se nejedná. Ani tělo ani glukometr nefungují jako švýcarské hodinky.

    Doporučuji vám, abyste si glykémie měřila i v běžné dny – děláte to pro sebe a získáte tak zkušenosti a navíc budete moci reagovat na aktuální situaci.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Prosím o informaci jaké hladiny glykemie jsou v normálu u staršího člověka (86 let), měříme ráno opakovaně 6,2 6,8 6,9 po 2 hodinách 7,2 7,8 7,6 náhodně odpoledne 7,8 6,5 ale i 9,2. Je to ještě u tak starých lidi v normálu nebo je třeba se obrátit na lékaře. Nechci maminku zbytečně stresovat. děkuji
    věk: 86 let výška: 160 cm váha: 53 kg

    Odpověď

    Dobrý den

    pro staršího člověka (cca nad 75 let) není nezbytné dosahovat hladin krevního cukru kolem 4-5mmol/l.

    Za uspokojivé považujeme všechny hodnoty nalačno 5-7,5 mmol/l. 2 hodiny po jídle pak mezi  7-10 mmol/l.

    Pokud vaše matka není léčená diabetička, jsou její hodnoty jen lehce nad normu (normální je nalačno do 5,5 mmol/l) a není nutné je léčit. Pokud máte možnost cukr kontrolovat, měřila bych jej cca 1x za měsíc.

    Navštívit lékaře bych doporučila při hodnotách nalačno nad 10,0 mmol/l nebo kdykoliv během dne nad 13,0 mmol/l

    s pozdravem

    (odpovídá MUDr. Dagmar Bartášková, Diabetologická a endokrinologická ambulance Praha 4)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobry den je domu par Denis co usen se dozvedela ze mam cukrovka hodnoty rano 18.6 po snidani mam pres 20 nekdy I 23.5 nasadili mi tablety key mi to zacne kleist dekuji Veronika
    věk: 41 let výška: 160 cm váha: 80 kg

    Odpověď

    Milá Veroniko, píšete trochu nejasně a navíc si asi jazykový editor ve vašem počítači pěkně zařádil a hodně slov dost legračně upravil. Nicméně asi vám rozumím. Nedávno vám zjistili hodně vysoké hladiny krevního cukru a nasadili vám nějaké léky. Vy se ptáte, kdy můžete očekávat, že se to zlepší.

    No, hodnoty jsou opravdu dost vysoké, opravdu je na místě dodržovat diabetickou dietu s omezením zejména kalorií a takto na dálku nelze ani vyloučit, že byste mohla potřebovat léčbu inzulínem. Máte ale výraznou nadváhu, a tak si myslím, že pořádná redukční dieta by vám mohla hodně pomoci a glykémie by pak hodně klesly. Také byste měla být vybavena osobním glukometrem a sama si doma kontrolovat, zda glykémie klesají, nebo zůstávají stále vysoké. Lékař a dietní nebo edukační sestra by vás také měly proškolit, abyste té dietě rozuměla a věděla, jaké léky berete a proč.

    Pokud se u vás cukrovka zjistila nyní poprvé a dosud jste s tím k lékaři nechodila, tak by měla proběhnout kontrola tak nejpozději za 3 týdny, aby se vidělo, zda opatření zabrala, nebo je nutné vám znovu ještě „domluvit“ a případně přidat další léky. Za ty 3 týdny bych očekával, že byste měla mít hodnoty již řekněme pod 12 mmol/l, i když to zdaleka ještě nebudou cílové hodnoty. Pokud by glykémie neklesaly, určitě by se mělo něco dalšího včas podniknout.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, předem děkuji za mnohé odpovědi, které poskytujete diabetikům i laikům. Kladné hodnotím i mírnou vtipnost :-). K samotnému dotazu. V rámci kontrolního odběru krve jsem měl hodnotu glukózy v krvi 8,7 (nebyl jsem však nalačno, měl jsem cca 40 min. po snídani = rýžová kaše a dvě lžíce medu). Následně v jiný den jsem pri odběru krve nalačno měl hodnoty glukozy 5,8. Proto mi byla odebrána krev na tzv. "dlouhý cukr", kdy zjištěna hodnota byla 31. Má otázka zní, jsem v režimu prediabetes nebo nikoli? Popř. Mám podstoupit ještě OGTT? Uslužně děkuji za odpověď. Ivan
    věk: 39 let výška: 186 cm váha: 96 kg

    Odpověď

    Milý Ivane, ze všech údajů, které uvádíte, pouze jediná hodnota naznačuje, že váš metabolismus glukózy nemusí být úplně v pořádku. To je ta hodnota 5,8 mmol/l na lačno. Norma je do 5,6 mmol/l a 5,8 naznačuje možnost porušené glukózové tolerance. Je to ovšem hodnota ojedinělá a navíc ostatní hodnoty jsou v normě.

    Já vám doporučuji, abyste se považoval za zdravého člověka, který ovšem chce zůstat zdravý i nadále. Máte mírnou nadváhu, nevím, jak mnoho se pohybujete a kolik toho jíte. Jste ale ještě mladý a o tom, jak na tom budete „ve stáří“ si dost rozhodujete vy sám již nyní. Proto jezte zdravě, sportujte, nekuřte a trochu zhubněte. To je lepší rada, než abyste spěchal na glukózový toleranční test a když vám vyjde dobře, tak si řekl sláva, tak mohu jíst co chci a v klidu trávit hodiny u počítače bez pohybu.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, ač mladý, na začátku ledna jsem chytil covid, měl jsem i problémy s dýcháním, každopádně mi je už dobře. Před asi dvěma týdny mi přišlo, že nějak moc slintám. Teď pár dní mám pocit sucha v ústech, částečně žízeň, ale spíše než pít se mi chce ústa proplachovat. Vyloženě potřebu pít nemám. Také mám část času tlak v močovém měchýři a chce se mi močit. Chvílemi mi přijde, že mám hořkost v ústech. Občas cítím trochu pálení v krku. Bojím se, aby to nebylo cukrovka, děsí mě to. Ale všude kde našel, že při cukrovce je nedostatek slin, já jich mám naopak nadbytek a necítím ani tak potřebu pít, ale proplachovat tváře zevnitř. Takže když hodně slintám, tak by to neměla být cukrovka? První se mi objevilo to divné slintání a sucho v ústech, až pak močení. Četl jsem, že při cukrovce to bývá opačně. Jak dlouho trvá u mladých dospělých nástup cukrovky? A může být jejím příznakem neobvykle silné slintání, že mám potřebu si odplivnout? Adam

    Odpověď

    Milý Adame, diabetes mellitus 1. typu se u dětí i dospělých rozvíjí různou rychlostí. 

    U někoho vlastní produkce inzulínu klesá velmi pomalu, někdy i v průběhu let. Onemocnění se pak projeví teprve ve chvíli, kdy sekrece inzulínu klesne pod hraniční mez. V té chvíli se začíná zvyšovat glykémie, nejprve po jídle, později i na lačno. Pacient začíná více hubnout, častěji a více močí, má žízeň, cítí se slabý. Stav se někdy náhle zhorší poté, co vzniknou z nějakého důvodu větší nároky na množství inzulínu, což bývá třeba v průběhu jiné nemoci (včetně Covid-19) nebo třeba po úrazu. Hubnutí, časté močení, slabost a žízeň přivedou pacienta k lékaři a ten celkem snadno zjistí diabetes podle zvýšené glykémie a přítomnosti cukru v moči.

    V jiných případech se ale onemocnění projeví rychle. Člověk náhle hodně močí, má žízeň, rychle hubne, je mu špatně. K lékaři se pak dostane rychle a vysoká glykémie a přítomnost ketolátek v moči rychle napoví, o co se jedná.

    V obou případech jsou ale pocity žízně s sucha v ústech teprve druhotné a souvisejí jednak s hodně vysokou glykémií, ale také s velkou ztrátou tekutin v těle způsobenou nadměrným močením.

    Vaše příznaky ale pro přítomnost diabetu nesvědčí. Latentní diabetes (dosud velmi málo vyjádřený) byste si nejspíš neuvědomoval vůbec. Glykémie by byla hraniční nebo jen mírně zvýšená, a to by k pocitu sucha v ústech ani k velkému močení nevedlo.

    Na druhé straně se popisuje řada pozdních příznaků, které mohou následovat po onemocnění Covid-19. Lidé také v této době bývají někdy stresovaní, a to rovněž může podobné příznaky vyvolat. Někteří dokonce užívají některé léky pro zklidnění nebo proti depresi. Mnohé používané léky mohou vyvolávat pocit sucha v ústech. Stejně tak i některé léky proti zvýšenému krevnímu tlaku.

    V každém případě provedení jednoduchého testu k vyloučení jasného diabetu není složité. Můžete si např. koupit v lékárně proužky Glucophan na otestování moči na přítomnost cukru, nebo si dát u obvodního lékaře změřit hladinu krevního cukru.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)


     

    Detail dotazu
  • Dotaz

    bérem inzulin tresiba místo 50 si píchám 100 zdravě jim mam pohyb a nezubnem nejím ovoce nic s cukrem žádné bílé pečivo jen špaldový chléb na den 100g poraďte jestli se da vyšetřit slinivka abi se zjistilo jestli mi pracuje a tvoří inzulin
    věk: 69 let výška: 162 cm váha: 83 kg

    Odpověď

    Dávka inzulínu Tresiba je velmi individuální, obvykle kolísá mezi  20-50 j na den. Dávka inzulínu má být taková, aby ráno nalačno byla hladina cukru kolem 6 mmol/l. Nicméně je důležité po celý den a zejména večer držet správně dietu. Tu vám určitě vysvětlovali na diabetologii. Pokud si dáváte takto vysoké dávky inzulínu, může to být důvod proč nehubnete. Doporučuji Vám způsob léčby cukrovky probrat s vaším lékařem na diabetologii. Dnes lze vybrat léky, které vám s hubnutím pomůžou. Rovněž Vám může v laboratoři nechat zkontrolovat, zda vaše tělo vyrábí dostatek inzulínu.

    (odpovídá MUDr. Dagmar Bartášková, Diabetologická a endokrinologická ambulance Praha 4)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Mám cukrovku II. st. a byl mě amputovaný palec, a proto jsem si zakoupil rozšířenou obuv. Je možná nějaká dotace na tuto obuv? a jak mám postupovat? Děkuji. Václav
    věk: 70 let výška: 190 cm váha: 100 kg

    Odpověď

    Vážený pane Václave,

    velice Vás zdravím a děkuji za Váš dotaz.

    Co se týká profylaktické (preventivní) obuvi pro diabetiky obecně, máte nárok na příspěvek pojišťovny 1x za 2 roky ve výši 1000Kč včetně DPH. Poukaz na profylaktickou obuv Vám může napsat lékař: diabetolog, endokrinolog, ortoped, rehabilitační lékař, lékař se specializací v oboru ortopedické protetiky, chirurg, angiolog, revmatolog. Na trhu je více výrobců a modelů profylaktické obuvi, je tedy jen potřeba lékaře požádat, aby předepsal kód Vámi vybraného modelu a výrobce. S poukazem pak zajdete do výdejny zdravotních prostředků, která Vámi zvolený model má v sortimentu a tam je možné si obuv vyzkoušet a zakoupit – při placení předložíte poukaz od lékaře, aby došlo k částečné úhradě od pojišťovny (budete tedy platiti o 1000Kč méně).

    Ve Vašem případě, kdy již došlo k amputaci jednoho z prstů doporučuji nejprve konzultaci právě s Vaším lékařem ohledně vhodné obuvi. Existují ještě i boty individuálně vyráběné, které jsou také s příspěvkem pojišťovny. Postup je obdobný, jen jsou k dostání u výrobců takovéto speciální obuvi.

    Jestli je pro Vás vhodná právě ještě profylaktická obuv nebo individuální obuv je nejlépe konzultovat s Vaším lékařem.

    V případě jakýchkoliv dotazů k uvedenému mne neváhejte kontaktovat.

    S pozdravem,

    Hana Benešová

    SHAPER s.r.o.

    Ing. Hana Benešová

    projektová manažerka

    mobil: +420 727 818 120

    e-mail: hana.benesova@shaper.cz

    www.shaper.cz

    www.diabota.cz

    www.hasicskabota.cz

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Pěkný den, jsem diabetik II. typu necelých 20 let, mívala jsem i gestační diabetes, terapie metformin 3x500, Levemir 2x 14 jedn., Fiasp 4x 4 - 8 jedn., nízkosacharidová dieta do 100 g sacharidů denně (bez příloh) 3x denně, HbA1c okolo 46. Bohužel jsem zaznamenala pár měsíců výraznější zhoršení postprandiálních i ranních glykemií (občas do 15 a ráno i okolo 11) bez změny stravy a zároveň díky vyšší potřebě inzulinů časté hypoglykemie, které skoro nerozpoznám včas, bojím se proto aplikovat víc inzulinu. Před nějakým časem mě dost zlobila slinivka, podle vyšetření produkuje málo enzymů. Myslím si, že možná bude problém i s malou produkcí mého inzulinu. Mám už lehké komplikace (oči, nohy), a tak se léta snažím o co nejlepší kompenzaci. O nadváze vím, ale tato váha je pro mne těžce vybojovaná dlouhodobá hodnota, jsem z obézní rodiny s diabetem a velmi úsporným metabolismem. Jsem přesvědčená, že by mi s lepší kompenzací a především s hypoglykemiemi pomohla kontinuální monitorace glukózy, ale pojišťovna mi na ni nepřispěje. V doporučení jsem četla, že je systém vhodný i pro diabetiky II. typu, kteří neprodukují vlastní inzulin. Je nějaká možnost, jak to ověřit a jak GCM od pojišťovny získat prosím? Případně nějaká výjimka či studie? Jakákoli možnost? Jistě by to bylo levnější, než hrazení následků diabetu. Děkuji vám.
    věk: 59 let výška: 168 cm váha: 86 kg

    Odpověď

    Dobrý den,

    omlouvám se za zpoždění s odpovědí. Prošla jsem poslední úhradové vyhlášky a poradila se i se zástupci firmy, která vyrábí CGM. Bohužel v současnosti je běžná úhrada jenom pro pacienty s diabetes mellitus 1. typu.

    Jediná možnost by byla obrátit se na Vaši pojišťovnu a zažádat o schválení revizním lékařem -  tuto žádost by měl vyplnit Váš ošetřující diabetolog. Samozřejmě musíte splňovat i ostatní požadavky, které platí u diabetiků 1. typu.

    např. pro CGM musí být splněno jedno z těchto kritérií:

    1. syndrom porušeného vnímání hypoglykémie (Clarkova metoda nebo podle Gold score ≥ 4) -  což by jste dle popisu situace pravděpodobně splňovala

    2. časté hypoglykémie (≥ 10% času stráveného v hypoglykemickém rozmezí) -  to by muselo být prokázáno předchozím jednorázovým CGM

    3. labilní diabetes (vysoká glykemická variabilita určená směrodatnou odchylkou ≥ 3,5 mmol/L) -  tato hodnota je také zjištěna při jednorázovém ideálně zaslepeném CGM 

    4. závažné hypoglykémie (2 a více závažných hypoglykémií v průběhu posledních 12 měsíců) -  jako závažné hypoglykémie jsou brány stavy s poruchou vědomí

    Není na škodu poslat žádost o schválení revizním lékařem a současně napsat i na pojišťovnu osobní dopis, z jakých důvodů je pro Vás (osobně) tato monitorace vhodná, jaký by pro Vás měla přínos a z jakého důvodu nemůžete sama senzory hradit.

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová z diabetologické stanice a ambulance Interní kliniky Fakultní nemocnice v Motole)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, maminka 84 let má cukrovku 1.stupeň. Cukr mívá dlouhodobě 5 az 6. V tomto rozmezí měla i v 11/2020. Léky amaryl 2 od 9/2020, do té doby dlouhodobě amaryl 3 a stadamed 2000. Při kontrole 26.1.2021 vyběhl mamince cukr na 15. Sladké měla maminka v malém množství o vánocích. Ovoce konzumuje jablka a citrusy obcas a nikdy po něm neměla takto vysoký cukr. Snida, obedva i večeří, svaciny ne. Ji zeleninu, maso krůtí, kuřecí a ryby (vepřové ne, hovězí velice vyjimecne), rýži, brambory, testoviny, chleba, sunku, občas platkovy sýr s nízkým obsahem susiny, mleko a jogurty bezlaktozove a polotucne. I ori této stravě miva nanka cuk do 6. Mamka se hodně a dlouhodobě stresuje, ale i s timto faktorem nepresahla 6. Az nyní, v 1/2021, cukr vyletl na 15. Prosím o názor.... Marie

    Odpověď

    Milá Marie, k posouzení bych potřeboval více informací. Protože je nemám, doporučuji stav posoudit za alespoň trochu standardních podmínek. Je potřeba rozlišovat glykémii na lačno a po jídle. Je také nutné vědět, jaké množství sacharidů v jídle měla. Vy uvádíte, že nyní vyběhla mamince glykémie až na 15 mmol/l. Pokud by to bylo na lačno, bylo by to opravdu hodně a pravděpodobně by bylo nutné nějak upravit léčbu, např. podávat malou dávku inzulínu zatím 1x denně. Pokud to ale bylo po jídle, je nutné posoudit, po jakém jídle.

    Já vám doporučuji situaci chvíli sledovat a měřit glykémie. Nejprve ráno na lačno, potom za 2 hodiny po snídani. Pokud by byla glykémie ráno do řekněme 6,5 mmol/l a stoupla nad 10 mmol/l po jídle, zejména bych doporučil omezit sacharidy v dietě. Asi by jí v tomto věku postačovalo sníst 3x denně asi 50 g sacharidů, ale je nutné spočítat sacharidy všechny, tedy i ty v ovoci, zelenině, jogurtech apod. Pokud tomu rozumím, maminka užívá Amaryl 2 mg a k tomu 2x denně 1000 mg Sioforu. To bych zatím neměnil. Když se ukáže, že i při omezení příjmu sacharidů na 150 g denně budou glykémie i po týdnu vysoké, bude potřeba nějak zintenzivnit léčbu. Možností je více, jen ten Amaryl bych moc nezvyšoval v tomto věku, aby nevyvolal neočekávanou hypoglykémii. Jinak ale bych z jednorázového zvýšení glykémie na 15 mnoho nevyvozoval, spíš by bylo dobré znát více hodnot a také okolnosti, za jakých byly hodnoty naměřeny.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!