Edukační pobyty

Autor:
MUDr. Jozefína Štefánková, Ph.D.

Pracoviště: Diabetologická ambulance, K Sokolovně 309, Hradec Králové

Vloženo: 25. 6. 2018


Edukační pobyt – Luhačovice 2018

Na přelomu dubna a května se pod záštitou neziskové organizace Diaktiv uskutečnil v Luhačovicích edukační pobyt pro mladé diabetiky 1. typu, ve věku 18-30 let. Většina účastníků se zúčastnila takovéto akce poprvé a poprvé měla možnost diskutovat o cukrovce s lidmi, kteří řeší podobné problémy. Program byl velmi interaktivní. Edukace probíhala formou diskuse v malých skupinách po 10 účastnících. V průběhu pobytu měli účastníci možnost si nabyté informace týkající se např. řešení hypoglykémií, úprav dávek inzulinu a jídla při fyzické aktivitě, vykoušet i v praktickém životě.

Pro mě byl zážitek, když si jedna mladá diabetička po dvou letech odříkání dovolila dát kopeček zmrzliny (pod lékařským dohledem a po zápase volejbalu). Nejdříve z ní byla cítit nedůvěra a obava, ale nakonec, když zjistila, že glykémie je v pořádku v jejích očích bylo vidět záblesk štěstí. Díky krásnému prostředí a počasí, které tou dobou bylo, si mohli vyzkoušet vliv pohybové aktivity (volejbal, procházky, jízda na kole, běh…) na hladinu glykémie. Pobyt byl i hodně motivační.

Mladí mezi sebou diskutovali a podporovali se navzájem k lepšímu zvládání své nemoci, předávali si  zkušenosti a dělili se o své úspěchy a pomáhali si i v hledání řešení nezdarů, které se v životě s cukrovkou také objevují.

Přinášíme několik příběhů pacientů a také partnera nediabetika týkajících se tohoto pobytu a motivace k léčbě (viz menu v levém sloupečku)