Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

zvýšená ranní glykémie

Datum vložení dotazu: 29.05.2022

Ptá se: Adam

Dotaz

Dobrý den, před cca 4 lety jsem dlouhodoběji pociťoval nevolnosti (zejména slabost) z hladu a neuropatii v palcích na nohou. Samy o sobě to byly spíše drobné obtíže, měl jsem ale docela špatnou životosprávu (minimum pohybu, mnoho stresu, hodně sladkého), takže jsem chtěl ověřit, zda to nemůže být problém s cukrem. Moje praktická lékařka je schopná, ale řeší hlavně akutní problémy a v extrémní rychlosti, proto jsem se to rozhodl prověřit sám. Pořídil jsem si tedy domácí glukometr a zkoušel jsem po nějaké období zmapovat glykemii. V průběhu dne byla zcela v pořádku vč. momentů, kdy jsem pociťoval nevolnost nebo po sladkých jídlech (pociťované potíže tedy asi s cukrem nesouvisely). Pouze ráno na lačno se někdy objevila glykemie mírně nad 5,6 mmol. Snažil jsem se tedy zlepšit životní styl, po čase jsem ranní hodnoty ještě kontroloval a byly OK. Od té doby jsem jenom příležitostně několikrát do roka ranní hodnotu zkontroloval. Z naprosté většiny byla OK (do 5,6 mmol). Poslední cca rok se však objevuje poměrně pravidelně nad 5,6 mmol, mezi 6-7, dvakrát jsem zaznamenal hodnotu přes 7. V rámci preventivní prohlídky u lékaře byla hodnota OK. Životospráva v současnosti lepší, cvičím každý den, nekouřím, alkohol téměř vůbec, strava normální, stresu stále hodně především z práce. Neuropatie se zhoršuje, ale pomalu (necítím cca polovinu jednoho palce, na druhém snížená citlivost, většinou cítím třeba měsíc zhoršování - jehličky atd., a pak zase nějakou dobu je klid nebo mírné zlepšení), z jiných potíží mám autoimunitní zánět ŠZ, alergie, Gilbertův syndrom. V rodině o nikom s cukrovkou nevím. Abych získal nějaká data mimo domácí glukometr, jako samoplátce jsem si v laboratoři nechal vyšetřit ranní glukózu a HbA1c, obojí OK (5,20 a 33,0).

Moje otázky tedy jsou:

1. Mám ty zvýšené domácí hodnoty nějak dále řešit, ať už s lékařkou, nebo třeba jako samoplátce zaplatit oGTT, nebo je to zbytečné a je to takto v pořádku?

2. Mohla by neuropatie souviset se zvýšenými ranními hodnotami glykémie?

3. Při probouzení většinou cítím velmi rychlé bušení srdce, jak se proberu, tak to přejde, v průběhu dne je to OK. Dočetl jsem se, že to bude asi zvýšený ranní kortizol. Je možné, že právě ten způsobuje ranní zvýšení glykémie a než dojdu na odběry v případě vyšetření v laboratoři, už tento efekt vymizí? Pokud by to tak bylo, je to normální a není tedy nutné žádné řešení (kromě snahy o omezení stresu)?

Omlouvám se za délku dotazu, ale neumím sám vyhodnotit, zda je to něco, co bych měl dále řešit, nebo vůbec ne, a proto jsem se chtěl poradit. Velice děkuji za odpověď.

věk: 32 let výška: 173 cm váha: 67 kg

Odpověď

Dobrý den.

Nejprve mi dovolte vyjádřit pochvalu, jak se o sebe staráte. Hodnoty glykémie, které udáváte (a myslím tím ty z laboratoře) jsou naprosto normální. Hodnoty z glukometru vždy hodnotíme opatrně, protože ne všechny přístroje měří přesně a i ty nejlepší mohou mít odchylku cca 10-15%. Proto při posuzování hraničních stavů, zda se jedná o cukrovku, hodnotíme výhradně laboratoř. Domnívám se, že potíže, které udáváte nesouvisí s hladinou krevního cukru. Neuropatie vzniká po určité době (obvykle jsou to roky) hyperglykémie.

tedy odpovědi na vaše dotazy:

ad 1) oGTT nemá nyní smysl dělat, provádíme ho pokud je v laboratoři nalačno hraniční glykémie (tedy 5,6-6,9 mmol/l)

ad 2) domnívám se, že ne. Pokud obtíže, které popisujete budou přetrvávat, doporučuji vyšetření neurologem, zatím zkuste doplnit stopové prvky, hořčík, vápník, můžete zkusit kyselinu thioktovou (označovanou také jako kyselina thioktová), je to silný antioxidant, který se opět široce využívá k léčení diabetické polyneuropatie (porušení nervů) spojené s poruchami čití či bolestivosti, pomáhá zlepšit výživu nervu

ad 3) ano ranní zvýšená hladina kortizolu obvykle může za vyšší ranní glykémie u řady diabetiků. Zatím u Vás není nutné žádné řešení kromě toho, jak správně říkáte, omezení stresu

Doporučení na závěr: pokračujte v životosprávě, pravidelný aerobní pohyb alespoň 3x týdně na 60 minut, můžete zkusit nějaké postupy na snížení úrovně stresu 1x za rok kontrola glykémie a HbA1C v laboratoři. Pokud bude hraniční hodnota, nechce si doplnit oGTT.

s pozdravem

(odpovídá MUDr. Dagmar Bartášková, Diabetologická a endokrinologická ambulance Praha 4)

Další dotazy z kategorie "Obecné"

620 dotazů

 • Dotaz

  Důvod odebrání hematon,stále se opakující, niní glikemie,nízká po operaci pod hranici 5,6 12×denně se ěřím,diabetes 2st.mám5let je mi67let před operací jsem bojoval vyššími hodnotami11,8 až 25 moll 20,6teď jsem na hranici 3.6moll4,1moll nejvíce jsem měl,12,0moll už mě odvezlaRZ nízkou hlad.cukr.3,1moll.měřím se12×denně po 2h. Jarek

  Odpověď

  Milý Jarku, poslal jste pár dalších údajů, které se týkají vašeho předchozího dotazu z 23. 2022. Zřejmě vám velmi klesla potřeba inzulínu, možná také méně jíte. Stále jste nenapsal, zda si pícháte více denních dávek inzulínu nebo třeba jednu dávku. Pokud máte dávek více, doporučuji vám dávkování postupně mírně snižovat, inzulín ale nevynechávejte. Že byste jej úplně přestal potřebovat je málo pravděpodobné.

  Dále si pravidelně měřte glykémie.

  Určitě se ale budete muset poradit také s vaším diabetologem.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Na ledvině změna hodnot glikemie, teď po odebrání ledviny spíše g/moll nízký 3,94.5nedělemi mě na Urologii vzali ledvinu stále se tvořil krevní hematom, noční mám g/moll3,9 4,1 5,2je to proto že mám už jen jednu ledvinu?r.n.56 vaha80kg výška175. Jarek

  Odpověď

  Milý Jarku, tak tedy máte další otázku.

  Vyoperování jedné ledviny by nemělo mít vliv na vaši potřebu inzulínu. Leda, že ta ledvina vám dlouho dělala potíže, měl jste tam třeba závažnou infekci a v důsledku toho potřeboval hodně inzulínu. Když se pak celkový stav upraví, velmi často potřeba inzulínu klesá.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, nedávno jsem byla na testu OGTT, předtím mi byla náhodně změřena hladina cukru v krvi nalačno 7.3 nmol/l. Při prvním odběru na testu jsem prý měla hodnotu 7, jak mi později sdělil lékař, druhý odběr po vypití nápoje nevím hodnotu, tu mi lékař nesdělil, pouze řekl, že dle tohoto výsledku o cukrovku nejde. Léčím se cca 16 let neuroleptiky a antidepresivy, v současné době od roku 2016 jsem léčena depotní injekcí jednou za 4 týdny abilify maintena a nedávno jsem dostala AD venlafaxin. Vlivem léčby neuroleptiky jsem obézní, až nyní po přidání venlafaxinu, který napomáhá hubnutí, se mi podařilo asi za 3 týdny shodit 6 kg. Můj praktický lékař mi řekl, že mám měsíc držet dietu a přidat více pohybu, potom mi udělají rozbor odběru krve a na základě jeho výsledku buď bude léčba pokračovat takto, nebo dostanu lék. Ještě před sdělením výsledku OGTT jsem se začala občas měřit glukometry, ranní hodnota nalačno je téměř vždy vyšší, na jednom glukometru kolem 6.4, někdy i více, na druhém kolem 5.4 -5.8. 2 hodiny po obědě mívám hodnoty nad 6, déle po jídle přes den nad 5 nebo nad 4. Jednou jsem dietu porušila a snědla večer čokoládu, ranní hodnota byla nejnižší, co jsem kdy ráno měla, a sice 4.2 na obou glukometrech. Mohu se zeptat jednak na to, proč ranní hodnoty bývají vyšší než přes den a jednak na to, zda když jsem při OGTT měla hodnotu první 7, nejde už nyní o cukrovku bez ohledu na hodnotu po vypití nápoje? Mockrát děkuji za případnou odpověď. M. Š.

  Odpověď

  Milá Magdaleno, máte pravdu, že některé léky užívané psychiatrii zhoršují působení inzulínu a některé zvyšují chuť k jídlu. Jedná-li se o léky důležité, nemůže se léčba kvůli tomu rušit. Lze ale proti tomu bojovat tak, že se snažíte jíst o hodně méně a více se pohybujete. Tím se zase působení inzulínu zlepšuje a je ho potřeba v těle méně. Malá účinnost inzulínu se často projevuje z počátku jen tím, že v noci není dostatečně inzulínem utlumena novotvorba glukózy ze zásob glykogenu v játrech. Proto bývá často jako první zvýšená hodnota glykémie na lačno ráno.

  Vy nyní jste zjevně na hranici, kdy už tzv. porucha glukózové tolerance přechází do zjevného diabetu. Naměřená čísla ukazují, že když se snažíte, je glykémie ještě ve správném rozmezí, ale jinak vám snadno stoupá. Tak byste k tomu měla přistupovat a není příliš důležité, zda podle čísel vám lékař řekne, že jste už diabetik nebo ještě nejste.  Ta porucha má plynulé rozmezí. Máte prostě glykémie vyšší, než byste měla mít.

  Proto vám doporučuji omezit kalorický příjem a co nejvíce se pohybovat. Mohla byste klidně užívat i nějaké léky, aby se přechod do zjevného diabetu zpomalil, nebo aby se tomu dokonce předešlo. Třeba metformin by se podle mého názoru hodil.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Jsem krátce po odběru ledviny, 5neděl, jsem diabetes 2stupně klesá mě cukr pod hranici 5,0moll,co dělat pichám si inzulín, před operací glikémické stavi 11,6 i21,moll

  Odpověď

  Milý Jarku, pro vaši situaci je těžké doporučit, jak léčit diabetes. Vím toho o vás příliš málo. Nevím, proč vám brali ledvinu, zda jste po stránce chirurgické v pořádku a kromě několika málo hodnot neznám vaše současné ani dřívější glykémie ani způsob léčby. Určitě byste se měl poradit se svým diabetologem.

  Do té doby doporučuji pravidelně si měřit glykémie a upravovat dávky inzulínu. Je možné, že jste v souvislosti s operací zhubnul a že nyní jíte méně, a proto potřebujete menší dávky inzulínu. Je také možné, že jste měl diabetes před operací nebo těsně po ní „rozhozený“ a bylo nutné zvyšovat dávky. Nyní se možná stav zlepšil. To ale opravdu nemohu z vaší jediné věty rozpoznat. Proto se určitě poraďte s lékařem, který vaši situaci zná.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den. Sestře byla zjištěna atrofie slinivky, má plnou substituci enzymů. Má silné bolesti trávicího traktu, vysoké D-dimery až 3,1, rozmazané a dvojité vidění, pálení a brnění končetin, motá se jí hlava. Zhubla 12 kg, je slabá. Ordinovaný Seropram její potíže rychle zhoršil. Při oGTT testu (po odběru nalačno vypití 75 g glukózy) byly naměřeny následující hodnoty: Glukóza nalačno: 6,00, po 2 hod 10,78 mmol/l; C-peptid nalačno 580, po 1 h 2671,po 2 h 3288 pmol/l ref. m. (370-1470); Inzulin nalačno 3,86, po 1 h 45,02, po 2 h 43,70 mlUI ref. meze (1,9-23,0). Co to znamená, jaký to má vztah k jejím potížím? Léčba? Děkuji moc za odpověď.

  Odpověď

  Milá Blanko,

  Vaše sestra nejspíš trpí chronickým zánětem slinivky břišní, který kromě bolestivých atak může vést ke „zvazivovatění“ tkáně pankreatu, což se projevuje poklesem či ztrátou tvorby trávicích enzymů, které pankreas  produkuje. Kromě toho může docházet k postižení Langerhansových ostrůvků, kde se tvoří inzulín. Proto může klesat jeho sekrece (stejně jako C-peptidu) a vznikat diabetes.

  V současné době má podle orálního glukózového tolerančního testu poruchu glukózové tolerance, ještě se nejedná o zjevný diabetes.

  Stanovení C-peptidu a inzulínu při tomto testu je sice zajímavé, ale nebylo podle mého názoru nezbytně nutné. Výsledek ukazuje, že produkce inzulínu (a tudíž i C-peptidu, jenž odpovídá sekreci inzulínu a používá se k vyšetření zejména u osob, které jsou léčeny injekčním inzulínem) je velmi dobře zachovaná. Hladiny jsou v normě na lačno i po stimulaci.

  K potížím vaší sestry předložené výsledky nemají přímý vztah. Zánět slinivky břišní je bolestivé onemocnění, které se někdy musí léčit chirurgicky. Příčin onemocnění existuje řada, ale mezi nejčastější patří:

  Žlučové kameny, často s obezitou

  Alkoholismus

  Vysoké hladiny vápníku (v důsledku jiných onemocnění)

  Velmi vysoké hladiny krevních lipidů

  Vrozené genetické poruchy

  Podávání některých léků (vzácně; např. kortikoidy nebo tzv. GLP-1 analoga)

  I když má vaše sestra celkem dobře zachovanou sekreci inzulínu, tak bych v tomto případě při případném zhoršování stavu směrem k diabetu doporučoval spíše malé dávky inzulínu než perorální antidiabetika. Chronický zánět slinivky často vede k poruše glukózové tolerance nebo diabetu, který je způsoben porušenou sekrecí inzulínu.

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Obecné"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!