Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Cukrovka a léky

647 dotazů

  • Dotaz

    Dobrý den, u mne asi léky, jsem měla (před tím, 4-4,7) až po prednisonu z cukru pak na 7,pak 6- 6,1.Při prednisonu, jsem přibrala cca14 kg. byl cukr i tehdy až 10,ale pak po skončení až6,1-6,5 atd.Ale neuroložka mi od r. 2020 napsala lék na lumbální spondylozu páteře (bolesti) Lyricu 50mg, nebo 75 mg.. Pak jsem měla kontrolu na endokrinologii, a najednou cukr byl 8,8.. ??Ale prý se to stává,pak mi dala lékařka Neurontin místo Lyricy, ale bylo mi zle po něm, opary atd, vyrážky, chřipky. Takže jsem se vrátila k Lyrice, beru k tomu + Stadamet 850mg, od obvodní dr. a cukr každé ráno je 6,1, 6,2. Tak jsem si zase koupila Diaben a mám pocit čím dál víc, že lék na tlak Tezefort a lék na Lyricu mi dělají ten cukr!! Jinak asi bych cukr vůbec neměla...Zvažuji zkusit brát jen Diaben,, Stadamet zkouším brát půlku ráno a +Diaben, pořád je to,o.k. ??Kdy se vlastně ten Stademed má brát ? Ráno lékynatlak,3, Tezefort, Rilmenidin a Egilok, večer, Stadamet, lék natlak a Lyrica ?? Tu už radši beru jen 3 x týdně . Pořád jsem přesvědčená, že to vše je jen a jen lékama,viz prednison, lék na tlak a Lyrica a Euthyrox, ale ten beru řadu let a cukr byl vždy do 6,5jen,děkujipředem
    věk: 70 let výška: 165 cm váha: 65 kg

    Odpověď

    Vážená paní Ivo, přeji dobrý den,

    z léků, které užíváte mohou vést ke zvyšování tělesné hmotnosti hned tři, byl pro Prednison (který ale asi již neužíváte), dále Lyrica a Egilok. Prednison pak může vést ke zvýšení glykémie (krevního cukru), které může přetrvávat i po ukončení podávání Prednisonu. Pokud jste měla hladinu krevního cukru před podáváním Prednisonu normální, jak ostatně uvádíte, je velmi pravděpodobné, že Prednison způsobil její zvýšení. Z důvodu takto zvýšené glykémie proto užíváte Stadamet 850 mg, což je léčivo, které obsahuje látku metformin, která hladinu krevního cukru snižuje. Tablety Stadamet se musí polykat celé, nesmí se půlit nebo drtit. Mohou být užity nalačno (pak mají vyšší efekt, ale mohou dráždit a vyvolat např. průjem) nebo i po jídle (pak mají lepší snášenlivost). Optimální by bylo užívat Stadamet ráno před snídaní nebo po snídani. Léky na vysoký krevní tlak, které užíváte (Tezefort, Egilok a Rilmenidin) bych spíše doporučit užívat večer před spaním. Euthyrox se má také užívat ráno, tento lék však vždy nalačno.

    Lék Tezefort podle dosud hlášených nežádoucích účinků hladinu krevního cukru spíše snižuje, stejně tak i lék Lyrica. To ale nevylučuje, že ve Vašem konkrétním případě je to přesně naopak, přičemž důvodem by mohlo být předchozí užívání Prednisonu.

    S přátelským pozdravem

    poznámka redakce

    co se Diabenu týče, dovolujeme si upozornit na předchozí odpověď téhož autora zde:

    https://www.cukrovka.cz/poradna/diaben-a-inzulin-je-vhodna-kombinace

    (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    leky na dia ktere neobsahuji chlor. Magda
    věk: 72 let výška: 175 cm

    Odpověď

    Milá Magdo, na váš dotaz nedovedu odpovědět.

    Chlór má velmi malou molekulu a je v našem okolním světě skoro všudypřítomný. Tedy i v pitné vodě a v každém jídle. Zpravidla se v takovém případě jedná o chlorid sodný, tedy tzv. jedlou sůl. Chlor se v této podobě vyskytuje v krvi, v moči, ve tkáních. Neumím si tedy představit, že by na něj vznikla přecitlivělost nebo alergie.

    Chlor je ale také v mnoha sloučeninách, které mají molekulu větší, nebo se také používá ve vyšších koncentracích např. v některých čisticích prostředcích. Na složitější molekuly, které také obsahují chlor, přecitlivělost vzniknout může. Chlor samotný ve vyšších koncentracích působí podráždění sliznic a ještě při vyšších koncentracích může být i toxický.

    Pokud je mi známo, chlorid sodný je součástí většiny, ne-li všech inzulínových přípravků. Pokud vzniká přecitlivělost na inzulín, tak se jedná vždy o některou další součást, která se v přípravku nachází. Nejčastěji je to kresol, který zlepšuje stabilitu inzulínů a má antibakteriální účinky, aby se načatá ampulka brzy nezkazila díky bakteriální infekci. Přecitlivělost mohou ale působit i jiné součásti inzulínových přípravků.

    Já vám podle svojí praxe doporučuji:

    Ozkoušejte různé inzulínové přípravky, které se od sebe liší svým složením. Nepoužívejte na čistou kůži žádnou desinfekci, abyste vyloučila, že podráždění nevzniká po ní. Pochopitelně k tomu potřebujete spolupráci s vaším lékaře. Můžete se také obrátit na alergologa, který může provést složitější test, kdy vám na vaši kůže v podobě takového pásu aplikují v nepatrném množství různé druhy inzulínových přípravků. Potom podle místního nálezu vyhodnotí, po kterém nevzniká nežádoucí reakce. Je to ale poměrně náročné a dělá se to jen v případě, že jde o jasnou a závažnou nesnášenlivost řady inzulínových přípravků.

    Rovněž u tablet se při nesnášenlivosti nejedná o samotný chlor, ale zpravidla o jiné součásti, z nichž případně některé chlor také obsahují. I v tomto případě musíte tyto tablety postupně ozkoušet.

    Vypsal jsem svoje názory k vašemu stručném dotazu bez dalších podrobností, např. jak se vaše alergie projevuje. Pokud se jedná o závažnější projevy, budete se muset obrátit na specialistu – alergologa.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Mám diabetes 2 typ a asi dvanáct let. Celá léta glykemie do 7, najednou se zvýšila kolem 10 naladěno. Užívám Metformin 750 a můj lékař mi tvrdí, že je to pořád dobře a ani léky mi nezvýší. Neexistuje nějaký přídavný lék? Děkuji za odpoved. Helena
    věk: 72 let výška: 165 cm váha: 57 kg

    Odpověď

    Milá Heleno, diabetes 2. typu je bohužel onemocnění, které samo o sobě má tendenci se spíše zhoršovat. Obecně platí, že je vyvoláno nepoměrem mezi malou citlivostí tkání vůči působení inzulínu a současně nedostatečnou sekrecí inzulínu, která musí čelit té snížené citlivosti. Ostrůvky ve slinivce se snaží produkovat co nejvíce inzulínu, aby to stačilo, ale nejenže nepřibývají, ale spíš se časem „unavují“ a někdy postupně zanikají.

    Takovémuto scénáři se dá často čelit tím, že pacient zhubne a více se pohybuje. Tím se zlepší citlivost tkání na inzulín, takže si vystačí s tím, co má. Kromě toho léky mohou sekreci inzulínu podporovat a jiné zase zlepšovat jeho účinnost. Toto všechno ale často není jenom v rukách pacienta a lékaře, prostě někdy se to zhoršuje a je potřeba se k tomu postavit čelem a léčit se správným způsobem s použitím inzulínu.

    U vás existuje mezi léky ještě poměrně velká rezerva. Vaše dávka metforminu je poměrně nízká, je při vaší hmotnosti možné užívat až 2 000 mg denně. Je také možné přidat další lék, například některý s gliflozinů. Lze také před jídly zkusit léky, které stimulují sekreci inzulínu, např.  repaglinid. K metforminu by se mohl přidat lék pioglitazon, který také zlepšuje efekt inzulínu spolu s metforminem. A existují i jiné léky, které by bylo možné zkusit a asi by vám glykémie snížily.

    Já ale z vašich dat vidím, že jste štíhlá osoba. Je tedy nejpravděpodobnější, že prostě už nemáte dostatek inzulínu. Pokud byste méně jedla a omezila zejména sacharidy v dietě, tak by to asi pomohlo, ale podle mého názoru byste dále zhubla a to ve vašem případě už není žádoucí. Ačkoliv váš případ blíže neznám, nejvíc bych doporučoval mírně zvýšit dávku metformin, a to např. na 2x 850 g denně, a k tomu přidat malou dávku dlouze působícího inzulínu. Není to žádný velký problém, je to látka tělu vlastní a inzulín je s největší pravděpodobností právě to, co vám chybí. Také vám doporučuji měřit glykémie více, současně i po jídle. Pokud by glykémie po jídle byly opakovaně třeba nad 12 (a vy byste měla svoji běžnou dietu), tak bych ten inzulín považoval za vhodný.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den mám cukrovku 2typu ,beru Repaglinide 3x1 tabletu 1mg a jednou denně půlka tabletky Forxiga,celý týden jsem nachlazena ,domácí test na covid negativní..dneska jsem se vzbudila ranní cukr 9,9 po jídle to stejné ,motá se mi hlava ,bolí mě hlava ,mám nechutenství a únavu ..můj doktor naordinuje ...můžete mi poradit jak snížit cukr ať nemám takový stav nebo jestli si mám vzít vyšší dávku léku ? Věra
    věk: 41 let výška: 164 cm váha: 113 kg

    Odpověď

    Milá Věro,

    Je celkem běžné, že v průběhu virového onemocnění se pacientům s diabetem 2. typu zhoršuje vyrovnání diabetu. Je to většinou tím, že se zhoršuje citlivost tkání vůči působení inzulínu.

    Glykémie 9,9 mmol/l na lačno je sice značně zvýšená, ale nikoliv nějak bezprostředně nebezpečná.

    Vaše léčba by si asi zasloužila úpravu, ale zatím to není nezbytně nutné.

    Především vzhledem k vašemu mládí a nadváze postrádám lék metformin. Možná je nějaký důvod, proč jej neužíváte, ale pro většinu pacientů s diabetem 2. typu a takovou nadváhou je vhodný.

    Zatím vám tedy zejména doporučuji:

    Zvýšit příjem nesladkých tekutin, odhadem na 2 000 ml denně nebo více.

    Výrazně omezit příjem sacharidů v dietě. Pokud možno nejíst zbytečně pečivo, brambory, knedlíky, rýži apod. Mohly by úplně stačit sacharidy obsažené v zelenině a případně v pomerančích či jiném méně sladkém ovoci. Při nemoci se málo pohybujete nebo dokonce ležíte, tak pokud možno také méně jezte. Určitě by vám stačilo 100 až 120 g sacharidů za den, což odpovídá asi 1,2  kg pomerančů nebo jinému podobnému ovoci. Pak už ale žádné další sacharidy.

    Forxigu užívejte celou jednu tabletu, tedy pokud nemáte močovou infekci, ale to asi nikoliv.

    I při nemoci se snažte pohybovat a pokud nemáte Covid, tak se jděte alespoň trochu projít. Můžete si brát Paralen 1 až 3 tablety denně nebo Acylpyrin či Ibalgin. Pokud byste chtěla užívat léky typu Coldrex, tak vězte, že obsahují látku, která sice navozuje uvolnění nosní sliznice, ale zároveň také zvyšuje glykémii. Lepší jsou tedy pro vás nosní kapky.

    Pokud by vaše glykémie stoupaly dále a nebylo by to způsobené jídlem (sacharidy), tak byste ale měla kontaktovat lékaře.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobry vecer mam dotaz ziji jiz 5 rosemary v GB a muj 7 lety onemocnel je tedy diabetik typu 1 me by zajimalo za jak dlouho se chodi na kontroly a hlavne proc musim aplikovat insulin 2 druhy jeden je kdyz jde jist a 2 kdyz jde spat dekuji Ahmed
    věk: 7 let

    Odpověď

    Milý Ahmede,

    pokud pečujete od 7leté dítě s diabetem 1 typu, musíte rozhodně postoupit podrobnou edukaci o diabetu a sám tomu rozumět, abyste nejprve mohl léčbu řídit sám a potom to naučit svoje dítě. Ve Velké Británii je léčba diabetu na vysoké úrovni. Musíte ale své dítě přihlásit do kvalitního centra s diabetologickou péčí. Na vaši otázky odpovím jenom v rychlosti. Sotva se ale člověk nají, zejména když sní jídlo s obsahem sacharidů, okamžitě so uvolní nárazová dávka, tzv. bolus inzulínu, který odpovídá množství sacharidů v jídle.

    Vaše dítě si asi již netvoří žádný inzulín. Bazální rychlost proto nahrazujeme 1 dávkou dlouze působícího inzulínu, který působí 24 hodin. Před jídlem pak podáváme bolusovou dávku rychle působícího inzulínu a dávku volíme podle aktuální glykémie a podle toho, kolik sacharidů je v jídle. Snažíme se tak napodobit přirozený stav u zdravých lidí.

    Opakuji ale, musíte podstoupit edukaci od edukačních sester a měl byste si prostudovat nějakou knihu pro rodiče, která se zabývá léčbou dětského diabetu. Určitě se to naučíte a pak to už nebude složité. Později se to vaše dítě naučí samo.

    Dear Ahmed, if you are rising a 7 year child with type 1diabetes, it is absolutely for you to pass a comprehensive education on diabetes an a specialised diabetes center. In this age, you need to be able to direct the therapy of your child yourself. There is excellent level of diabetes care in GB, however, you need to apply for it and be motivated. I will answer your questions only briefly.It is apparent, that you are currently a beginner in parents'diabetes care and you really need comprehensive education. Later, your child will be able to take care of itself and you will only make a supervision. It will become much easier soon for you.

    Your child does not produce any insulin. Insulin is, however, necessary for 24 hours per day, even if you don't eat anything. We are trying to mimic the natural insulin production with insulin shots. To substitute the basal rate, we administer once daily a long-acting insulin preparation. Before meals, we administer short-acting insulin to cover the meal, especially the amount of carbohydrates. The dose corresponds to actual blood glucose level and to the amount of carbohydrated in the meal. Most often, we use 4 daily insulin doses: 1 dose of long-acting insulin and 3 doses of rapid acting insulin before the main meals. Some people need also additonal doses to cover the snacks.There is also a possibility to use an insulin pump, usually in older children (up to 8 years). Continuous glucose monitoring using subcutaneous sensors is very helpful. I hope your health insurance will cover the expences for appropriate therapy. If not, pleas do not hesitate to spend additional money for the health care of your child. It is very important for his future health.

    Now, you need specialized education and reading a comprehensive education book for parents of diabetic children.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    glykémii na lačno ráno je 9,2, pak se během dne snižuje až na 7,3. Ilona
    věk: 79 let výška: 155 cm váha: 71 kg

    Odpověď

    Milá Ilono, máte mírně zvýšenou glykémii během dne a poměrně dost zvýšenou po ránu. Na prvním místě bych vám doporučoval zkusit přísnější dietu, zejména méně sacharidů. Kromě toho by bylo vhodné dokázat co nejméně jíst večer, nebo třeba nejíst už nic po 6. hodině večer.

    Na druhém místě bych doporučoval přidat lék metformin, např. 850 mg v jedné tabletě večer. Tento lék pomůže tlumit novotvorbu cukru během noci. Pokud byste opravdu omezila večerní jídlo, tak bych klidně připustil večerní dávku Glyclady vynechat, nebo ji brát v poledne.

    Dále upozorňuji, že existuje lék Jentadueto, který v sobě obsahuje stejnou látku jako je v Trajentě, a zároveň také ten metformin. Takže byste mohla mít obojí v jedné tabletě. Rozhodnout o tom ale musí váš lékař, který zná lépe váš zdravotní stav. Jen znovu pamatujte: dieta je na prvním místě. Ani ne tak svým složením, ale především nízkým kalorickým příjmem.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, ráda bych se zeptala na následující - náhodným záchytem byla u mne zjištěna ranní hyperglykemie (6,2 mmol/l), lékařka mne odeslala na OGTT, kde byla zjištěna hodnota na lačno opět zvýšená, a to 5,81 mmol/l (ref. interval laboratoře: 3,60 - 5,59), a po dvou hodinách po podání glukózy hodnota 4,88 (ref. int.: 3,80- 7,79). Ráda bych se zeptala, jestli tyto hodnoty jsou již nutné pro zahájení lékové terapie, nebo je možné, abych hodnoty spravila vhodným životním stylem a zhubnutím. Současně jak moc je nyní akutní věc řešit (k lékařce jdu až za cca za měsíc), respektive jaký by byl vhodný další postup...? Trvale užívám Xyzal, s ohledem na pylové alergie nyní i Avamys, Budiair. Děkuji, pěkný den.
    věk: 39 let výška: 175 cm váha: 92 kg

    Odpověď

    Vaše hodnoty po podání glukózy jsou v normě, Vaše glykémie nalačno je zvýšená, ale zatím nedosahuje hodnoty pro diagnózu diabetes mellitus. Porucha metabolismu glukózy, kdy je glykémie ráno nalačno ze žilní krve mezi 5,6 - 6,9 mmol/l se označuje jednoduše jako: zvýšená koncentrace glukózy nalačno. V tomto okamžiku by pro Vás byla nejlepší, již Vámi zmiňovaná, režimová opatření -  dietní režim s omezením příjmu sacharidů, pravidelný pohyb a redukce hmotnosti. Léková terapie v této chvíli není nutná, ale rozhodně to nechce celý stav podcenit, protože postupem času může dojít až k rozvoji diabetu. Pokud začnete postupně s opatřeními, kontrola u praktického lékaře za měsíc jistě stačí.

    Budiair je inhalační lék ze skupiny kortikoidů, jeho systémový účinek (vliv na celé tělo) by měl  být minimální, ale nelze ho vyloučit -  zvláště při užívání vysokých dávek léku. Kortikoidy v těle mimo jiné působí na zvýšení glykémie. U inhalačních léků by tento účinek neměl prakticky být nebo jen minimální. I přes určitou možnost vlivu na glykémii bych tento lék, pokud Vám byl předepsán, nevysazovala a nanejvýš se poradila s plicním lékařem.

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Všiml jsem si že ve stolici mám pravidelně celou (nepoužitou) tabletu glucophage po její aplikaci, je to normální? děkuji Ladislav
    výška: 179 cm váha: 85 kg

    Odpověď

    Milý Ladislave, to je docela poučná otázka. Vím o tomto problému z literatury, ale žádný pacient mi takovou otázku zatím nepoložil.

    Domnívám se, že ve vašem případě se jedná o přípravek Glucophage XR, tedy lék, který obsahuje látku metformin ve formě tablet s prodlouženým uvolňováním. Tableta je připravena tak, aby lék ve střevě udržovala pohromadě. Dovnitř tablety se postupně dostává voda a účinná látka se pomalu po své dlouhé cestě střevem uvolňuje, až nakonec je všechna pryč. V některých případech pak zůstane ve stolici původní "kostra" tablety, ale už bez metforminu. V anglické lékařské literatuře se tomu říká "ghost tablet", tedy duch tablety nebo také strašidelná tableta. Vás to ostatně trochu vystrašilo, že?

    Je to tedy celkem normální a zcela neškodná věc. Jiná situace by byla, kdybyste měl velmi prudké průjmy a tableta by z vás zase spodem rychle vyletěla, aniž by se vůbec stačila vstřebat, většinou během již jedné či dvou hodin.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den mám toujeo nocni a dění inzulin fiasp a řeším už půl roku to že se najím a během hodiny mám hypo a když se najím a pichnu k jídlu tak mám pokaždé během hodiny nisi nb nizkej cukr a jakmile dojít tak už musím jistvznoba během 30 minut po jidle dokud se my nezastaví cukr co mi padá dolu behem hodiny po jidle a i kdyzvsibpicnu min tak se mi to stane taky a pichal si 3 i žiliny má 40 sacharidu a doktor říkal ať zkusím 2 na 40 sacharidu a vyjde to na stejní stejně během hodiny mi padá cukr dolu a kvůli tomu že na nej jim tak se mi zase stává to že za 3 hodiny po jidle mám pak třeba 15 a vejde a musím si zase odpočinout dění že se mi to pa k mezastavuje a jde to nahoru a nocniho si picham 15 jednotek ale ve dne mám pocit že ho je moc a doktor mi ho pořád chce navazovat lvi tomu že noci myvam2 zvýšené hodnoty 12 až 18 cukr ale jenom kvůli to.u když my ten cukr padá dolu po jidle během hodin a musím pak pořád jist abych neměl hypo a kvůli tomu že jim mám pak v noci moc vysoké a dopichuji si celou noc skoro dění a doktor mi kvůli to u zvyšuje nocni inzulin a jado nechci pichat víc když je to jinej problém proč mám no vysokou a řeším to už půl roku a noc mám normální jenom kdyz nepada mi cukr během hodiny tak že noc mám normální 3 krát za měsíc jenom a nevím co mám dělat ani ten doktor už neví děkuji standa je mi 27 let cukrovku mám 10 let a mam pocit že jsem úplně omezování ze se bojím jídla a i ti že se mu stává pořád to samé už půl roku dokola a to i kdyz si pichnu po jidle inzulin ten dění nb někdy má cukr 8.5 třeba a musím si pichnu po nb před nb v průběhu jídla a nevim jak to mam zjistit to udělám a stejně mi to nevyjde a mam to pak moc vysoké nb nizkej zase už z toho nemůžu si chci odpočinout někdy tak jestli není lepší změna inzulinu děkuji standa
    věk: 27 let výška: 178 cm váha: 64 kg

    Odpověď

    Milý Stando, tedy dříve, než vám sdělím můj návrh, tak vězte, že bych si zasloužil nějakou odměnu za to, že jsem přečetl váš dotaz s takovým množstvím překlepů až do konce, a není tomu skoro ani rozumět. Kéž byste si to po sobě nejprve přečetl a chyby opravil. Ale nyní k věci:

    Inzulín Fiasp působí velmi rychle. Má v sobě přidanou látku, která rozšiřuje drobné cévy v podkoží v místě vpichu, a tak se inzulín dostává do krve velmi rychle. To je pro mnoho lidí výhoda, protože si mohou inzulín píchat až těsně před jídlem, kdy již s jistotou vědí, co všechno budou mít na talíři. Inzulín má zapůsobit v okamžiku, kdy ho nejvíce potřebují a naopak po jídle už téměř nemá působit, takže většina lidí na rozdíl od vás udává méně hypoglykémií.

    Lidé jsou ale různí, a tak se může stát, že u někoho určitý inzulín působí jinak. Doporučuji vám tedy nahradit inzulín Fiasp inzulinem Novorapid, který sice působí také rychle, ale ne zase tolik. Má také o něco delší působení. Samozřejmě musíte ale dobře navolit dávky a je potřeba umět spočítat množství sacharidů, které se chystáte sníst. Určitě by pro vás bylo vhodné používat kontinuální senzor hladiny cukru v podkoží. Pak byste viděl, jak vám glykémie po jídle stoupají, nebo naopak jdou dolů, mohl byste hypoglykémiím předcházet a poučit se názorně, jaké správně volit dávky inzulínu a jídla. Tyto senzory jsou nyní pro pacienty vašeho typu k dispozici, jen je nutné se s nimi naučit pracovat.

     

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, mám Ozempic nyní prvně - aplikuji dávku 0,25mg. Váha trochu klesla, chutě se změnily, nicméně stále mívám hlad. Zlepší se to vyšší dávkou? Nemůže to být špatnou aplikaci? Zbývá mi v peru poslední dávka a v okénku mám ještě asi 3/4 roztoku. Je normální, že v peru něco zbývá a nebo jsem si nějakou dávku špatně aplikoval? Postupoval jsem ale přesně podle návodu. Děkuju moc za odpověď.

    Odpověď

    Ozempic je lék, který při dlouhodobém užívání postupně ovlivňuje chut k jídlu, zlepšuje uvolňování inzulínu, vede k poklesu krevního cukru i hmotnosti. Jeho dávka se postupně navyšuje. je to proto, aby si organizmus zvykl. Pokud již po nejnižší dávce pociťujete ovlivnění chuti, znamená to, že tělo reaguje a je pravděpodobné, že po navýšení dávky budete mít větší nechutenství. Co se týká zbytku tekutiny v peru. Třebaže je na příbalových letácích informace, že je pero určeno na 4 aplikace, tak pouze pero s obsahem 0,25mg na dávku má v ampule zbytky. Je tedy normální, že pozorujete zbytek tekutiny. Pera s vyššími dávkami to tak nemají. Proto pacienty učíme, aby pero použili vždy 4x. Pokud jste jej ještě nezlikvidoval, můžete toto pero s dávkou 0,25mg použít celkem 5x.

    s pozdravem

    (odpovídá MUDr. Dagmar Bartášková, Diabetologická a endokrinologická ambulance Praha 4)

    Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!