Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

cukrovka/krevni tlak

Datum vložení dotazu: 16.09.2023

Ptá se: Marcela

Dotaz

Dobrý den, užívám Betalox 50 a pan doktor mi přidal Carzap HCT 8/12,5, půlku tbl.denně. Ráno jsem si měřila cukr na lačno jsem měla 8,2 dvě hodiny po snídani 11. Před užíváním Carzapu jsem měla hodnoty do 8,2mmol/l. Carzap užívám 14dnů. Na cukrovku Stadamet 500mg. Může Carzap ovlivnit hladinu cukru? Nic jiného mě nenapadá, snažím se žít zdravě. Děkuji za odpověď. Marcela Š.
věk: 61 let výška: 154 cm váha: 60 kg

Odpověď

Vážená paní Marcelo, přeji dobrý den,

jak přípravek Betaloc, tak i přípravek Carzap HCl mohou ovlivňovat hladinu krevního cukru, každý z nich ale jiným způsobem. Betaloc působí snížení glykémie a vlastně může zesílit účinek léků užívaných na cukrovku, a to v závislosti na tom jaké přesně užíváte (ve Vašem případě Stadamet). Přípravek Carzap HCl zvyšuje glykémii, přičemž za tento účinek je odpovědný především hydrochlorothiazid, který přípravek obsahuje. Zvýšení glykémie je závislé na dávce hydrochlorotohiazidu, která u Vás je 12,5 mg, jedná se tedy o dávku nízkou, která u většiny pacientů nemá významnější vliv na glykémii. Zvýšení glykémie po jídle, které popisujete je ale poměrně veliké, hydrochlorothiazid v dávce, kterou užíváte, takové zvýšení obvykle nenavozuje, ale již jsem se o obdobným zvýšením, které uvádítě v minulosti setkal. Doporučil bych Vám poradit se s Vaším lékařem jak konkrétně situaci řešit. Někdy může alespoň částečně pomoci užití přípravku Carzap HCl cca 1 hodinu po jídle (aby se pomaleji vstřebával).

S přátelským pozdravem

(odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a léky"

666 dotazů

 • Dotaz

  Mám koupení OZEMPIC z Švedska Mám cukrovsku 2.typ Píchám 4 x denně Mužů používat OZEMPIC? a OZEMPIC můžeme koupit v ČR? Děkuji

  Odpověď

  Milý tazateli či tazatelko (Ai?), lék Ozempic je vhodný zejména pro osoby s diabetem 2. typu a obezitou s inzulínovou rezistencí. Může se ale také používat pro léčbu obezity i bez diabetu.

  Vy ale vysloveně obézní nejste. Ozempic pochopitelně užívat můžete, musíte se ale seznámit s možnými nežádoucími účinky, což je zejména nevolnost na počátku léčby. Proto se také většinou začíná nízkým dávkováním (0,25 a pak 0,5 mg 1x týdně).

  Ozempic musí u nás předepsat lékař. Je možné jej pak v lékárně zakoupit (pokud nemáte diabetes 2. typu). Přechodně byl léku nedostatek, a tak jej koupit nebylo možné a lék byl rezervován pro indikaci k léčbě diabetu 2. typu.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  mám nyní naměřený tzv. dlouhý cukr 50 mmol/mol,prý mám zvýšit dávku na 2 denně 1,5 tablety... mám obavu o zhoršení stavu křečí ve svalech Josef

  Odpověď

  Vážený pane Josefe, přeji dobrý den,

  pokud pociťujete křeče v nohách bez přítomnosti jiných příznaků jedná se s největší pravděpodobností o nedostatek hořčíku. Při léčbě metforminem totiž může u části pacientů docházet ke snížení hladiny hořčíku v krvi, totéž však může způsobit samotná cukrovka 2. typu. Pro Vaší informaci je snížená hladina hořčíku v krvi zjišťována až u 20 % pacientů s diabetem 2. typu léčených metforminem. Na základě výsledků klinických studií se vede debata, zda je větším viníkem léčba metforminem nebo změny ve vstřebávání hořčíku při diabetu. Myslím si, že jak metformin, tak i diabetes jsou obdobnými "viníky", takže je-li diabetes léčen metforminem, je možnost snížení hladiny hořčíku častější. Doporučuje se užívat soli hořčíku nebo pít minerálky s jeho zvýšeným obsahem, protože jeho nízká hladina není spojena pouze se vznikem křečí, ale i dalšími příznaky nebo chorobami. Popravdě tuto informaci obvykle lékárníci podávají při výdeji metforminu v lékárně, opakovaně jsem se o tom přesvědčil.

  S přátelským pozdravem

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Paní doktorka mi předepsala leky na hubnutí Rybelsus ale cukrovku nemam mužu jich užívat dĕkuji. Helena

  Odpověď

  Vážená paní Heleno, přeji dobrý den,

  lék Rybelsus je určen k léčbě diabetu 2. typu. Pokud Vám jej paní doktorka předepsala na hubnutí je to možné, protože lék Rybelsus vede k postupné a poměrně významné redukci tělesné hmotnosti. Mějte, prosím, na paměti, že Rybelsus se má užívat (optimálně) ráno, nalačno a měl by se zapít jen velmi malým množstvím vody. Poté je potřeba vyčkat nejméně 30 minut (optimálně 60 minut) a až potom je možné pít, jíst nebo užívat jiné léky. Současně s lékem Rybelsus tedy léky neužívejte, protože hrozí možnost, že se semaglutit, tedy účinná látka obsažená v léku Rybelsus, nebude vstřebávat. Ani Euthyrox ani Tezeo neovlivňují osud léku Rybelsus, ale lék Rybelsus může ovlivnit vstřebávání obou léků. V případě Euthyroxu může mírně zvýšit jeho vstřebávání a tím i účinek. Bylo by proto vhdoné zkontrolovast činnost štítné žlázy přibližně za 2-3 týdny po zahájení užívání léku Rybelsus. Je také dobré myslet na to, že snížení tělesné hmotnosti může vést ke snížení krevního tlaku, proto bych Vám doporučil si měřit krevní tlak a paní doktorku informovat, pokud by došlo k jeho poklesu.

  S přátelským pozdravem

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, mám dotaz: Partner má DM 2.typu a zároveň bipolární poruchu. Užívá stadamed 1000mg 1-0-1 a Depakine Chrono 500mg 1-0-1. Pichá Novorapid a Tresibu na noc. Problém je v tom, že poslední dobou má velmi často průjem, používá Loperamid. Ve většině případů zabírá, ale jsou dny, kdy dochází k tomu, že to na WC pomalu nestíhá. Partnerovi je 69let. Prosím, poraďte, co s tím. Děkuji Eva

  Odpověď

  Vážená paní Evo, přeji dobrý den,

  ptáte se na velmi aktuální téma. Z experimentálních a klinických studií se totiž ukazuje, že kombinace metforminu (lék Stadamet) a valproátu (lék Depakine Chrono) zpomaluje růst karcinomu prostaty a brání rozvoji tohoto nádorového onemocnění. Proto se bezpečnost této kombinace začala zkoumat. Mimo jiné se zdá, že podávání metforminu snižuje výskyt některých nežádoucích účinků valproátu a může dokonce zvyšovat jeho účinnost. O léku Stadamet je známo, že může poměrně často vyvolávat průjem jako nežádoucí účinek. Průjem může vyvolávat i užívání léku Depakine Chrono. Nelze proto vyloučit, že při užití obou léků najednou se riziko průjmu zvýší. Doporučil bych proto užít nejprve lék Stadamet a přibližně za 1-2 hodiny poté užít lék Depakine Chrono. Vstřebávání léku Stadamet totiž může být ovlivněno mnoha léky, které tím, že snižují vstřebané množství a způsobují tak vyšší výskyt průjmu, protože se nevstřebaný metformin dostává ve větším množství do tlustého střeva. Další možností jak příznivě ovlivnit výskyt průjmu v souvislosti s užíváním metforminu je požádat lékaře, aby manželovi předepsal metformin v retardované lékové formě (např. lék Glucophage XR), který průjem vyvolává jen vzácně.

  S přátelským pozdravem

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Xigduo nemohu polknout. Musím ho dělit a ještě rozkousat . Vím, že je to špatně. Poraďte.

  Odpověď

  Vážená paní Jano, přeji dobrý den,

  Xigduo jsou potahované tablety, které se obecně nemají půlit, drtit nebo kousat. To může mít různé důvody. V případě přípravku Xigduo je důvodů proč jsou potahované hned několik, tím hlavním je nepříjemná (kovová) chuť dapagliflozinu a hořká chuť metforminu. Pokud nemůžete tablety polkout a nevadí Vám chuťové vlastnosti, můžete je rodělit případně i rozkousat, protože se nejedná o retardovanou lékovou formu, která by měla speciální způsob uvolňování léčiva. Způsob jak tablety užíváte sice není v souladu s doporučením výrobce, ale je-li jediný možný, tak jej používejte. V zahraničí je metformin dostupný ve formě roztoku k perorálnímu podání, což je myslím nejlepší důkaz toho, že je možné tablety rozdrtit aniž by se snížil účinek. Přípravek Xigduo Vám totiž přináší velké množství pozitivních účinků a významně přispívá ke zlepšení Vašeho zdravotního stavu.

  S přátelským pozdravem

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a léky"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!