Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Cukrovka a léky

609 dotazů

 • Dotaz

  Co se stane když vezmu omylem místo 500 1000 ,beru 4 prášky. Vít
  věk: 58 let výška: 180 cm váha: 110 kg

  Odpověď

  Milý Víte,

  Metformin se dávkuje  od 500 mg 1x denně po 1000 mg 3x denně. Před nasazením té nejvyšší dávky je ale nutné lékařské vyšetření, aby měl lékař jistotu, že bude pacient lék v takové dávce dobře snášet.

  Takže většinou se dává do 2x 1000 mg, přičemž je jedno, zda se jedná o 2 tablety po 1000 mg nebo o 4 tablety po 500 mg.

  Pokud jste jednorázově „snědl“ 4 prášky po 1000 mg, tak se nestane nic, pokud se to stalo jednorázově. Jenom vás z toho asi bude tlačit žaludek. Případně byste pak mohl jednu následující dávku vynechat.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Beru léky ráno Jardiance 10mg, Eucreas 50mg/1000mg, Glyclada 60mg a večer Eucreas Glyclada. Před snídaní mám glykémii 10-12 mmol/l, po obědě 14 mmol/l, a kolem 17hod. 17 mmol/l. Cukrovku mám 16 let a tyto hodnoty 2-3 měsíce. Děkuji
  věk: 78 let výška: 177 cm váha: 88 kg

  Odpověď

  dobrý den

  dávka léků, kterou užíváte je již maximální. Je potřeba vyloučit možné příčiny zvýšení glykémie: nemoc, nevhodná strava, hodně tuků, málo pohybu.

  Pokud není nalezen důvod pro zhoršení, důvod proč je vaše glykémie takto vysoká, je možné že po 16 letech nemoci dochází ke snížení produkce inzulínu a vy budete potřebovat přidat do terapie inzulín.

  Doporučuji Vám do kontroly na diabetologii se zaměřit na správný režim, stravu, procházky. Pokud se hodnoty nezlepší, na kontrole na diabetologii Vám lékař doporučí pravděpodobně jinou léčbu je možný i inzulín.

  s pozdravem

  (odpovídá MUDr. Dagmar Bartášková, Diabetologická a endokrinologická ambulance Praha 4)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý večer, přítelovi byla minulý týden diagnostikována cukrovka, 4krat denně na inzulinu. Nikdo mu vlastně nevysvětlil když ho pustili z nemocnice jak inzulin vlastně píchat. Kolik píchat jednotek když je mala hodnota cukru, a když velká co dělat atd. K diabetolozce jdeme až 16 února jelikož prý má plno. Mám tedy dotaz, novorapid 7-5-5 a abasaglar 14 jednotek na noc. Nejsou nějaké přímé tabulky pro začínající diabetiky aby si mohli samy korigovat inzulin aby ráno neměli hypoglykemii? Dnes třeba v 22hod 5,3mmol/l a má mít 14 je abasaglaru. Mě osobně jako zdravotníci to přijde strašně moc inzulinu a strach ze ráno bude hypoglykemie. Nějaké tabulky jak a kolik inzulinu a kdy aplikovat by byli skvěle. Ale bohužel v nemocnici mu řekli vše napůl... Jde o ty čísla hlavně kolik inzulinu při kolik hodnoty glykemie... Předem děkuji za odpověď
  věk: 33 let

  Odpověď

  Dobrý den,

  omlouvám se, že odepisuji později, ale odpověď na Váš dotaz není rozhodně jednoduchá. Bohužel neexistuje jednotný návod pro všechny diabetiky, protože každý má jinou citlivost na inzulin. Někdo potřebuje při 80kg hmotnosti a věku 20 let 30j inzulinu na den, někdo 50j. Současně je hodně důležité, zda Váš přítel je diabetik 2. typu, 1. typu nebo má diabetes mellitus vzniklý v souvislosti s jiným onemocněním a zda má zachovalou ještě nějakou vlastní sekreci inzulinu. Podle těchto parametrů se hodně odlišuje i edukace, kterou pacient potřebuje. Např. u diabetiků 1. typu je ideálním řešením počítat sacharidy v jednotlivých jídlech a podle nich a aktuální glykémie upravovat dávky prandiálního (krátkého) inzulinu podávaného před jídly. Alespoň základní rady je možné nalézt v kapitole a podkapitolách: Co s naměřenými hodnotami, ale ani tyto texty neobsahují zdaleka vše.

  Stran nastavení dlouhého (bazálního) inzulinu tolik rozdílů mezi jednotlivými typy diabetu není a mohu se Vám pokusit alespoň trochu poradit. Následující rady se týkají bazálních inzulinových analog (např. Abasaglar, Lantus, Tresiba, Toujeo…)

  První bod je, že důležitá není jedna hodnota, ale vývoj glykémie. Bazální inzulin (zde Abasaglar) se postupně uvolňuje z podkoží po celý den a měl by vytvářet určitou základní víceméně vyrovnanou hladinu inzulinu v krvi, která napomáhá po celý den cukru do buněk, aby mohly normálně fungovat. To jestli je dávka inzulinu správně nastavena se nejlépe hodnotí podle vývoje glykémií během noci, kdy člověk spí (tzn. glykémie není ovlivněna jídlem nebo aktivitou).

  Ideální stav je, když se diabetik budí s podobnou glykémií s kterou šel i noc předtím spát. Současně by ranní lačná glykémie měla být (především u mladých a jinak zdravých diabetiků) mezi  4-6 mmol/l. Vámi uvedená glykémie 5,3 mmol/l  je ve skutečnosti v cílových hodnotách a 14 jednotek může být i klidně nízká dávka. Chápu však, že pokud nemáte tolik zkušeností s tím, jak se budou u Vašeho přítele glykémie chovat, můžete mít obavy z propadů během noci.

  Jak tedy na to:

  Začnete naměřením glykémie večer před spaním. Ideální je při tomto hodnocení aby poslední dávka krátkého inzulinu (u Vás Novorapidu) byla aplikována alespoň 3 hodiny před tímto měřením a tak již neovlivňovala výrazně glykémii. Aplikujete Abasaglar -  např. uvedených 14 jednotek. Následně ráno změříte glykémii. Pokud se opravdu na počátku bojíte propadů během noci, doporučuji nezkoušet toto při hraniční glykémií a jít spát alespoň s glykémií okolo 8 mmol/l.

  Je vhodné jednou za čas změřit i glykémii mezi 2-3 hodinou ranní, abychom věděli, jaká je glykémie v průběhu noci (samozřejmě senzor je ideálním řešením pro hodnocení průběhu glykémií).

  Co s naměřenými výsledky:

  1. PŘÍKLAD

  Glykémie ráno nalačno                       Glykémie večer před psaním -  např. ve 23hodin

                                                                7,5

  9,2                                                         6,8

  10,2                                                       5,8

  8,6

   - Zde glykémie mezi večerním měřením a následným ranním (nalačno) stoupají

   - Stoupání bylo ověřeno opakovaně během několik dní

   - Tzn. bylo by vhodné navýšit dávku bazálního inzulinu o 1-2 jednotky. Ve vašem případě bych zkusila navýšení na např. 16j Abasaglaru. Nadále by se aplikovalo 16j. Pokud by stoupání trvalo i během dalších 3-7 dnů po navýšení dávky inzulinu, je toto navýšení možné postupně opakovat, dokud nedosáhnete vyrovaných hladin během noci.

   -  Při opakovaných ranních hyperglykémiích je vhodné změřit glykémii i kolem 2 až 3 hodiny ranní, aby se vyloučily jiné příčiny ranní hyperglykémie.

  2. PŘÍKLAD

  Glykémie ráno nalačno                       Glykémie večer před psaním -  např. ve 23hodin

                                                                8,6

  5,2                                                         9,2

  6,1                                                         7,8

  4,5

   - Glykémie ráno nalačno jsou sice “v normě”, ale celkově oproti hodnotám glykémií, které byly naměřeny před spaním (předchozí den), jsou jasné poklesy.

   - Pokud by zde šel diabetik spát s 5,3 mmol/l a byl by podobný pokles (kolem 3 mmol/l), dostal by se pravděpodobně během noci do hypoglykémie.

   - Pokud se poklesy během noci opakují, měl by být bazální inzulin (u Vás Abasaglar) snížen o 2-4 jednotky.

   - Jednorázový pokles glykémií během noci může být způsobeny i aktivitou v pozdních odpoledních nebo večerních hodinách  nebo větší celodenní činností.

  3. PŘÍKLAD

  Glykémie ráno nalačno                       Glykémie večer před psaním -  např. ve 23hodin

                                                                14,8

  8,5                                                         11,3

  7,9                                                         15,2

  10,3

  - Glykémie ráno nalačno jsou sice hodně vysoké, ale přesto jsou stále propady během noci jako v předchozím příkladu.

   - Stále platí, že je potřeba snížit dávku bazálního inzulinu, aby nedošlo k noční hypoglykémii v případě, že by šel jednou diabetik spát s normální hladinou cukru. Je zde ale také nutné vyřešit proč je večer vysoká glykémie (jestli např. nepotřebuje navýšit dávka krátkého inzulinu před večeří…)

   - Tento příklad samozřejmě platí pouze pokud nebyl ještě před spaním dopichován krátký inzulin za cílem snížení hyperglykémie.

  4. PŘÍKLAD

  Glykémie ráno nalačno                       Glykémie večer před psaním -  např. ve 23hodin

                                                                10,2

  9,8                                                         11,5

  11,7                                                        9,9

  9,5

  - Glykémie ráno nalačno i předchozí večer jsou podobné ale vysoké, nedochází k propadům během noci.

   - Pokud je takto vysoký celý den, můžeme zkusit navýšit bazální inzulin o 2j.

   - Pokud je větší část dne glykémie nízko, stoupá např. po večeři a pak se následně v noci drží relativně vyrovnaně, je potřeba vyřešit, proč je večer vysoká glykémie. Pokud potom bude před spaním glykémie v normě, dá se očekávat i normoglykémie ráno.

  5. PŘÍKLAD

  Glykémie ráno nalačno                       Glykémie večer před psaním -  např. ve 23hodin

                                                                6,3

  6,2                                                         5,4

  5,6                                                         5,8

  5,2

  - Glykémie je ráno relativně v normě, přes noc výrazně neklesá.

  - Jupííí, nebudu to zatím měnit

  Glykémie je potřeba kontrolovat pravidelně, protože citlivost i potřeba inzulinu se může postupně měnit. Vliv může mít aktuální životní styl pacienta, míra dlouhodobého stresu i spousta jiných faktorů.

  POZOR:

  Během nemoci většinou glykémie výrazně stoupá nahoru -  je nutno měřit ji častěji a dle vzestupu navýšit jak bazální (dlouhý inzulin) tak krátký (prandiální inzulin) a to někdy i o 50 či více procent.

  S ohledem na to, že po větší aktivitě nebo aktivitě v pozdních odpoledních či večerních hodinách může glykémie přes noc klesat, je vhodné nechodit tyto dny spát s hraniční glykémií -  např. 4,5 mmol/l. Pokud nemáte jasně vyzkoušeno, že příteli nebude glykémie po aktivitě přes noc padat, je lepší jít spát s o něco vyšší glykémií - např. 8-9mmol/l.

  Pokusila jsem se alespoň trochu poradit s bazálním inzulinem. Doufám, že to nějak pomůže. Na úpravu dávkování krátkého inzulinu bych opravdu potřebovala více informací a času.

  (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, já jsem diabetička 1. typu a můj 18ti letý syn si píchl dnes v kolem 3. odpoledne 1 jednotku levemiru, mně řekl, že to chtěl zkusit, jaké to je. Syn diabetik není, každou hodinu mu měřím cukr a snažím se, aby jedl více. Zatím má hodnoty naprosto v pořádku, ale v noci k němu budu raději vstávat a často monitorovat jeho hladinu glykémie, aby neměl hypoglykémii, na noc mu dám tak 2-3 rohlíky a přemýšlím, že mu i v noci dám nějakou svačinu. Bojím se dalšího dne, zda to po 24 hodinách u nediabetika vyprchá a nebude mít nejaké následky. Kdyby cokoli, glukagon máme, jsem připravená, ale i tak se bojím, na druhou stranu 1j asi není na to, ho vést do nemocnice, ale kdyby cokoli hned jedeme na pohotovost, nebo voláme sanitku. Pohybuje se kolem 4.5 - 7.7, nijak zle mu není, leží na gauči, nedovolila jsem mu dnes už žádný sport a jen ať je v klidu. Pije džus a dopřává si sladké, nic mu není. Tuto poradnu jsem využila již drive a vždycky jste mi moc pomohli, jen se bojím nějakých následků.. Syn má psychické problémy a samozřejmě to s jeho psychologem řešit budeme. Stejně tak navštívíme jeho lékařku. I tak budu ráda za další názor. Děkuji, Dana.
  věk: 19 let výška: 167 cm váha: 52 kg

  Odpověď

  Milá Dano, 1 jednotka Levemiru neudělá se 17letým klukem vůbec nic. Jenom si ale nemůžete být jista, že si píchnul skutečně jen 1 jednotku, a proto je správné, že ho nyní chvíli kontrolujete. Možná bych měl obavy, kdyby si píchnul třeba 12 j. a více, ale i tak by měl asi jen lehčí hypoglykémii, jakých vy jste už zažila určitě hodně.

  Moje zkušenosti z dob studií či začátků lékařské praxe ukázaly, že hodně studentů či mladých lékařů chce vyzkoušet, jak vypadá "hypoglykémie". Podali si třeba 2 j. rychle působícího inzulínu a většinou hned spustili strašný povyk a cítili "hypoglykémii", i když glykémii měli ještě v normě.  Naproti tomu, pacienti s diabetem 1. typu, kteří se snaží mít glykémie blízko normy, se skutečným hypoglykémií občas nevyhnou. Jenže oni jsou zvyklí snášet svoje útrapy, ani o tom nemluví, a pokud to není skutečně vážné, nikdo si toho ani nevšimne.

   

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, právě jsem si přečetla v příbalovém letáku, že tento lék může způsobit zánět slinivky. Sama jsem ho prodělala na přelomu let 2017/2018, pravděpodobně způsobený uvolněním žlučových kamenů, žlučník od listopadu 2018 nemám. Určitě to nebyl stav, který bych si chtěla zopakovat. Chtěla bych se zeptat, jestli se opravdu tento problém vyskytuje častěji, mám z toho velké obavy. Léky mám nové, ještě jsem nezačala užívat. Paní doktorka o slinivce ví, možná jen zapomněla nebo to opravdu nevadí? Děkuji za odpověď. Petra
  věk: 35 let výška: 158 cm váha: 122 kg

  Odpověď

  Milá Petro, dříve než se nové léky uvádějí na trh, provádí se jejich podrobné klinické testování. Ověřuje se jejich účinnost a bezpečnost. Klinické studie se zpravidla provádějí u velkého počtu pacientů, kdy jedna část studijní lék nedostane a druhá ano. Pacienti ani jejich ošetřující lékaři však nevědí, zda léčba zkoušený lék skutečně obsahuje, či nikoliv. To vědí jen výzkumní pracovníci, kteří na průběh studie dohlížejí.

  Studie většinou zahrnují několik tisíc osob, a tak se stává, že v obou skupinách se během studijního období, které může trvat i déle než 2 roky, se vyskytnou nejrůznější komplikace, včetně akutního zánětu slinivky břišní. 

  Při vyhodnocování studie se zjišťuje, zda se ve skupině s aktivním lékem nějaké nežádoucí účinky vyskytují častěji než ve skupině druhé.

  V případě Januvie se ojedinělé případy zánětu slinivky vyskytly v ojedinělých případech v obou skupinách a není možné posoudit, zda ve skupině léčené Januvií byl výskyt častější, nebo zda se jednalo jen o náhodný výskyt. V takovém případě se zpravidla udává upozornění, že je možné, že určitá nežádoucí věc se u léku může vyskytovat častěji, ale že se to neví. Takové upozornění je uvedeno u přípravku Januvia.

  Kromě častého pití alkoholu jsou nejčastějšími příčinami akutního zánětu slinivky břišní obezita, vysoké hladiny krevních tuků a výskyt žlučových kamenů. Ve vašem případě pankreatitidu asi způsobili ty kameny, ale mohla se na tom podílet i obezita a vysoké hladiny krevních tuků. Proto není pravděpodobně, že by pro vás Januvia představovala riziko. Podle mých zkušeností se jedná o lék velmi bezpečný s málo častými nežádoucími účinky. S případem akutní pankreatitidy po Januvii jsem se dosud nesetkal. 

  Základní povinností a snahou lékaře však je: především neškodit. Januvia není lék nezbytný a existuje více možností, jak diabetes léčit pomocí jiných léků. Pokud tedy už jednou vaše obava vznikla, přikláněl bych se jako lékař a "psycholog amatér" spíše k tomu Januvii vám nepodávat. Vy i váš lékař budete klidnější a snadno si společně najdete jiný vhodný lék, který Januvii nahradí. 

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, může lék Euthyrox 200 zvyšovat cukr v krvi? Eva
  věk: 37 let

  Odpověď

  Vážená paní Evo, přeji dobrý den,

  hormony štítné žlázy mohou obecně ovlivňovat hladiny krevního cukru, protože onemocnění štítné žlázy souvisí s činností slinivky břišní a také s citlivostí tkání na izulín. Nejčastěji je pozorováno zvýšení hladiny krevního cukru u pacientů léčených levothyroxinem (např. přípravek Euthyrox) v případě, kde je efekt levothyroxinu snížen, např. lékovou interakcí. Máme dostupné důkazy o tom, kdy současné podávání levothyroxinu se solemi vápníku (užívaného na osteoporózu) vedlo ke snížení vstřebávání levothyroxinu a současně s tím i ke zvýšené glykémii (hladiny krevního cukru), cholesterolu, ale i např. krevního tlaku. Za zvýšení hladiny krevního cukru tedy spíše může snížené vstřebávání levothyroxinu a takto navozená nižší účinnost. Mějte, prosím, na paměti, že levothyroxin ve formě léčivého přípravku Euthyrox se má užívat ráno, před snídaní (optimálně 1 hodinu) a k zapití se má použít voda. Jiné nápoje (např. ovocné šťávy, zelený čaj, černá káva), stejně jako podání levothyroxinu po jídle, vstřebávání levothyroxinu zhoršují a mohou tak, mimo jiné vést ke zvýšení hladiny krevního cukru, a to zejména u pacientů s cukrovkou.

  S přátelským pozdravem

  (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den mám střední obezitu BMI 33 a doktor mi zkusil předepsal Ozempic, ale nejsem diabetička - vůbec ! Beru ho něco přes 8 týdnů a vše je celkem v pohodě, mám menší chuť k jídlu, takže mi stačí menší porce vyrovnané stravy a kila jdou dolů. Také se trochu více hýbu, hlavně chůze :-) Ale posledních cca 2 až 3 týdny pociťuji pod pravým žebrem vystřelující bolest i když zrovna nic nejím. A tak trochu to i vystřeluje do zad. Přirovnala bych to jako k podrážděnému žlučníku, ale jím zdravě a nepiji alkohol. Žaludek mě určitě nebolí nebolí. Já bych nechtěla s léčbou končit, vyhovuje mi to, že nemám takový hlad a chutě jako dříve, ale bojím se aby ty vedlejší účinky mi nějak ještě více neublížily. Určitě to také proberu se svým lékařem, až půjdu na kontrolu, ale zajímá mě i Váš názor. Předem děkuji za odpověď, moc si toho vážím. S pozdravem Kateřina
  věk: 42 let výška: 173 cm váha: 96 kg

  Odpověď

  Milá Kateřino, Ozempic je dobře účinný lék předepisovaný na diabetes 2. typu, zejména spojený s obezitou. Několika mechanismy zároveň pomáhá snižovat tělesnou hmotnost, přičemž asi nejdůležitějším efektem v této oblasti je určitá nechuť, respektive menší chuť k jídlu a dále různé zažívací obtíže, pokud by se člověk najedl více. Lidé, kteří chtějí a potřebují zhubnout, si tohoto efektu většinou cení, a tak do určité míry tolerují tyto nežádoucí účinky. Méně často jsou tyto obtíže takového charakteru, že si pacienti žádají ukončení léčby. A opravdu jen zcela výjimečně se mohou vyskytnout problémy připomínající žlučníkovou koliku či vedoucí ke vzniku zánětu slinivky břišní. Většinou naopak se potíže zmírňují, a tak se často vyplatí jejich mírnější stupeň "přečkat". Je ale vhodné svého ošetřujícího lékaře informovat a případně podstoupit kontrolní vyšetření.

  Ačkoliv při dlouhodobém užívání Ozempicu byl u většiny léčených osob zaznamenán pokles hmotnosti, není použití tohoto léku v ČR schváleno pro indikaci "hubnutí" u osob bez diabetu. Lék ani není v této indikaci hrazen zdravotními pojišťovnami a pacienti, při vědomí, že souhlasí s jeho užitím mimo platnou indikaci, si jej musejí hradit v plném rozsahu. Před nasazením by měl lékař pacienta o těchto skutečnostech poučit a zaznamenat do dokumentace, že pacient byl poučen a že souhlasí s použitím léku i mimo oficiálně schválenou indikaci.

  Naopak pro indikaci "hubnutí" je již i v ČR schválen lék se stejným mechanismem účinku, a to liraglutid, přípravek Saxenda. I ten si však pacienti s obezitou a bez indikace pro léčbu diabetu 2. typu musejí sami hradit. Tento lék se podává 1x denně podkožně (na rozdíl od Ozempicu, který se dává 1x týdně). Jeho nežádoucí účinky bývají ale podobné, i když je možné výměnu vyzkoušet, zda nebude tolerance lepší.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den mám problém s kterým si nevím rady. Mám inzulíny Actrapid a na noc Levemir a mám problém s vysokou glykémii v noci. V 17:30 píchám Actrapid kolem 14-16 a glykémii mám kolem 3,5-5 pak sem do šesté hodiny najím a kolem 19:00 už mám glykémii velmi nízko. Já se najím na druhou večeři kolem 20:30 a najednou do deseti je glykémie už kolem 4,5 - 9 a pak začne velmi stoupat, třeba dneska sem měla 3,9 před druhou večeři, nejedla sem se, v deset byla glykémie 4,8 píchla sem Levemir 15 a už kolem 11 byla glykémie 9 a stoupala tak sem připíchla Novorapid ale ten to snížil do půlnoci na 7, ale pak zase stoupala až na 12, často takhle vyleze i na 20. Tak sem o půlnoci zase připíchla a zase se to trošku snížilo ale pak kolem třetí už to neslezlo pod 10 tak sem už potřetí připíchla a teď mám ranní glykémii 5. Obvykle mě nezabírá Levemir, když už tak ve tři a do té doby mám ty glykémie strašně moc vysoké, dnešek byl výjimka jinak mám 15-20. Napadlo mě že bych před druhou večeří píchla třeba Novorapid aby to pomohlo aspoň jí snížit, vynechat jí nemůžu, mám PPP a jíst musím. Za odpověď velmi děkuji, opravdu nevím už v dělat, a připichovat ve tři ráno, teď už i víckrát se mi fakt nechce. Tereza
  věk: 20 let

  Odpověď

  Milá Terezo, určitě by pomohlo, kdybyste toho o sobě napsala více. Z vašeho stručného a dost nejasného líčení předpokládám, že máte diabetes 1. typu, dáváte si zpravidla 4 denní dávky inzulínu a používáte kontinuální monitor FreeStyle Libre. Glykémie vám někdy vystoupí i ke 20, ale často zase máte i dost nízké hodnoty. Na hodnoty zobrazované na vašem monitoru glykémií reagujete velmi aktivně, často i během noci. Podle vašeho líčení se mi zdá, že vaše reakce mohou být někdy příliš zbrklé, takže sice korigujete stoupající glykémii, ale na druhé straně si pak způsobíte hypoglykémii, pro kterou se musíte najíst a nastartovat další vzestup.

  Velmi by pomohlo, kdybyste absolvovala edukační kurz zaměřený na používání senzorů FreeStyle Libre, abyste postupovala uvážlivě a nereagovala hned na každou informaci, ale někdy raději chvíli počkala, co se bude dít a pak teprve přidala nějaký inzulín navíc, ale spíše v malé dávce.

  Bylo by dobré, kdyby váš dlouhodobý inzulín působil předvídatelně a vyrovnaně. Já mám v tomto ohledu dobré zkušenosti s inzulínem Lantus, který ovšem často vyžaduje podávání 2x denně, ráno a před spaním. Dále mám dobré zkušenosti s inzulínem Tresiba, který působí velmi dlouho a velmi vyrovnaně, zejména ale předvídatelně.

  Pečlivě byste si měla rozmyslet dávky sacharidů a dobře si je propočítat, aby to odpovídalo skutečnosti. Neuvádíte svoje tělesné proporce, a nejspíš by vám postačilo 180 g sacharidů denně. S menším množstvím se pracuje lépe, snáze se odhaduje potřeba inzulínu a předchází se vzestupu glykémií. Asi byste ani větší druhou večeři nepotřebovala, nebo jenom opravdu sacharidově malou. Když si nedáváte před druhou večeří žádný krátce působící inzulín, tak se pak nesmíte divit nočnímu vzestupu. A když si dáváte poměrně vysoké dávky Actrapidu, tak není divu, že vás občas překvapují hypoglykémie, zvláště při tělesné zátěži.

  Osobně si myslím, že pro mladé aktivní pacienty s diabetem 1. typu je velmi vhodná inzulínová pumpu, kterou lze navíc propojit se senzorem a dokonce využívat i určité automatické kontroly, respektive automatického dolaďování glykémií (pumpy Medtronic a Tandem). Nejdřív je ale určitě dobré svůj diabetes zvládnout i na perech.

  Ještě jednou, co vám tedy doporučuji:

  1. Absolvujte edukační kurz pro úpravy dávek inzulínu při používání senzoru. Nasměrovat by vás měl váš diabetolog.
  2. Napište si v klidu svůj doporučený jídelníček a předpokládanou potřebu inzulínu
  3. Na odchylky glykémií nahoru i dolů reagujte s rozmyslem, při vzestupu rozhodně vynechejte další sacharidy, v případě nutné korekce dávejte jen malé dávky, zejména na noc
  4. Zvažte používání inzulínu Tresiba, ale v tom se musíte domluvit s vaším lékařem. Musíte se také seznámit s jeho profilem působení.
  5. Uvažujte o inzulínové pumpě. Mnozí pacienti se při jejím použití zlepší a život se jim zjednoduší. Pro použití pumpy je ale také nutná dobrá spolupráce a edukace.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Cukrovka 1typu..Eucreas 1000 1tabl. Atorvastin 1 tableta..hodnoty glykemie 4,9 cholesterol 5,4 Pry semoc hlidam a přidal Eucreas 2 tabely..prosim vysvêtlit. Diky
  věk: 76 let výška: 169 cm váha: 92 kg

  Odpověď

  Milá Zorko, poskytnu vám základní informace o vašich lécích, ale vysvětlit, proč vám váš lékař léky nasadil, to nemohu, protože o vás vím příliš málo informací.

  Glykémii, zřejmě na lačno, máto v pořádku, ale je to jedna jediná hodnota. Jak to vypadá po jídle, to nevím. Také neznám hodnotu glykovaného hemoglobinu. Cholesterol máte na hranici normy,  jenom lehce zvýšený, ale u cholesterolu se zpravidla uvádí více ukazatelů, a ty také neuvádíte.

  Eucreas je kombinovaný lék, který obsahuje 2 účinné látky, a to metformin a vildagliptin. Obě mají zlepšovat účinnost vašeho vlastního inzulínu, vildagliptin může dokonce lehce zlepšovat jeho sekreci.

  Je to lék většinou dobře snášený a zřejmě se pro vás (při vaší nadváze) hodí. Dobré výsledky nejsou důvodem k vysazování léků, pokud dobrých výsledků bylo dosaženo s jejich použitím.

  Určitě by pro vás bylo dobré kalorické omezení, které by asi srovnalo i hladinu cholesterolu. Jinak ale Atorvastatin je lék ke snížení hladin cholesterolu a je pro vás vhodný.

  Kdybyste se „moc hlídala“, tak byste neměla takovou nadváhu. Takže si myslím, hlídejte se, sledujte častěji svoji glykémii a pěstujte podle svých možností také fyzickou kondici.

  Mnoho štěstí.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, mám diabetes 2.stupně a byl mi předepsán Metformin Mylan 500, užívání večer, kdy již užívám dlouhodobě udržovací antibiotika Furolin. Mohu užívat bez obav obojí večer? Dg.: vředová choroba gastroduodena, recidivující IMC, alergie PNC- anafylaktický šok, IgG4 - neléčeno pro alergické reakce. Užívání léků: Detralex 2-0-0, Furolin 0-0-1. Stanislava
  věk: 59 let výška: 172 cm váha: 93 kg

  Odpověď

  Vážená paní Stanislavo, přeji dobrý den,

  lék Metformin Vám doporučuji užívat, protože jeho pravidelné užívání brání rozvoji komplikací diabetu. Správně by se měl užívat nalačno, avšak k zajištění lepší snášenlivosti je zpočátku lepší jej užívat po nějakém malém jídle. S léky jako je nitrofurantoin (léčivý přípravek Furolin) lék Metformin neinteraguje a jejich souběžné podávání je bez problému možné. Každý z léků se totiž vylučuje ledvinami jiným způsobem a vzájemně se přitom neovlivňují.

  S přátelským pozdravem

  (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

  Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!