Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Chci přestat brát léky na cukrvku

Datum vložení dotazu: 03.10.2023

Ptá se: Barbora

Dotaz

Dobrý den mám diabetes 2 každé ráno jim jednu tabletu ráno metformin 850 již 7 let chci prášky úplně vysadit paní dochtorku mi dala 2x prášky 1000 mg po kterých mi bylo špatně a nutila mi je stále jíst já je nejím jen ty sve 850 mg
věk: 44 let výška: 160 cm váha: 89 kg

Odpověď

Milá Barboro, pro vás je velmi důležité, abyste sama měla zájem o dobrou léčbu vašeho diabetu. Na prvním místě máte dost výraznou nadváhu. Kromě toho hodnota glykovaného hemoglobinu 60 mmol/mol je zbytečně vysoká a jistě by se vám mohlo podařit dosáhnout lepších dlouhodobých výsledků. Glykémie nijak nebezpečně vysoké nemáte, ale alespoň mírné zlepšení by se hodilo.

Metformin je osvědčený základní lék pro většinu osob s diabetem 2. typu. Pokud nepostačuje, mohou se k němu přidávat léky další. Standardní dávkování je 2x 500, 750, 850 nebo i 1000 mg, ale může se podávat až 3x 1000 mg. Někomu vysoké dávky dělají zažívací obtíže (což ale je někdy možné považovat za lehce pozitivní efekt, protože lidé pak méně jedí). Pak je skutečně možné podávat jen např. 1x 850 mg, ale je nutné se s lékařem v klidu dohodnout a vysvětlit svoje stanovisko. Lékař potom může přidat další lék z jiné skupiny místo zvyšování dávky metforminu.

Základem správné léčby diabetu vašeho typu je ale především omezení celkového kalorického příjmu a snížení tělesné hmotnosti. To zpravidla funguje lépe než řada léčiv používaných na diabetes. Problém ovšem je, že řada osob nechce a nebo neumí pořádně dodržovat doporučený jídelní a pohybový režim a tak se mu postupně místo toho přidávají různé léky. Ve vašem případě pokud ale opravdu nechcete užívat vyšší dávky tablet, měla byste se pokusit zvládnout situaci přísnější dietou a pohybem. Byl by to také přístup nejzdravější.

Teprve pokud by i po alespoň mírném zhubnutí se glykémie nelepšily, mohla by vám paní doktorka přidat léky z jiné skupiny, které byste dobře tolerovala a byla spokojená.

Poznámka redakce:

Pomalé zvyšování dávky metforminu může zvýšit gastrointestinální toleranci. Nauzea, zvracení, průjem, či bolest břicha pak většinou spontánně vymizí. Důležité pro snížení nežádoucích účinků je užívání během jídla, nebo po jídle.

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a léky"

647 dotazů

  • Dotaz

    Kde mohu Ozemtic koupit bez receptu?

    Odpověď

    Jedině v lékárně. Podívejte se prosím na předchozí dotaz https://www.cukrovka.cz/poradna/ozempic-muze-predepsat-prakticky-lekar, případně si zadejte do "Hledat v poradně" slovo Ozempic...

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Muže praktická lékařka , která mě léčí na diabetes 2.typu předepsat ozempic? Děkuji

    Odpověď

    Vážená paní Aleno, přeji dobrý den,

    odpověď není tak jednoduchá. Důvodem je skutečnost, že přípravek Ozempic má dvě různé úhrady.

    Praktická lékařka Vám může Ozempic předepsat, pokud splňujete tzv. podmínky úhrady: "Semaglutid je hrazen v dávce maximálně 1,0 mg týdně v kombinaci s metforminem a/nebo sulfonylureou nebo v kombinaci s thiazolidindiony u pacientů, u nichž použití maximálních tolerovaných dávek zmíněných léčiv po dobu alespoň 3 měsíců společně s režimovými opatřeními nevedlo k uspokojivé kompenzaci diabetu definované jako hladina HbA1c nižší než 53 mmol/mol. Nedojde-li k prokazatelnému zlepšení kompenzace diabetu o 7 % či vyššímu poklesu hladiny HbA1c při kontrole po 6 měsících léčby, semaglutid není dále hrazen. V kombinaci s inzulinem nejsou léčivé přípravky s obsahem semaglutidu hrazeny. Z prostředků veřejného zdravotního pojištění je hrazeno pouze jedno předplněné pero obsahující 4 dávky po 1,0 mg semaglutidu na dobu 28 dnů. Dávkování nad 1,0 mg týdně není z prostředků veřejného zdravotního pojištění hrazeno.". Pokud uvedené podínky úhrady nesplňujete, pak je možný předpis pouze s Vaší plnou úhradou. Pojištovny v takovém případě hradí Ozempic pouze v tzv. základní úhradě. 

    Diabetolog pak může Ozempic předepsat na účet pojišťovny v tzv. zvýšené úhradě, opět za splnění podmínek úhrady: "Semaglutid je ve zvýšené úhradě hrazen: 1) v dávce maximálně 1,0 mg týdně v kombinaci s metforminem a sulfonylureou u pacientů, u kterých není při podávání maximálních tolerovaných dávek perorálních přípravků (včetně gliptinu nebo thiazolidindionu) po dobu alespoň 3 měsíců dosaženo dostatečné kontroly diabetu definované jako hladina HbA1c nižší než 60 mmol/mol a zároveň při obezitě II. a vyššího stupně definované jako BMI nad 35. Nedojde-li k prokazatelnému zlepšení kompenzace diabetu a 10 % či vyššímu poklesu hladiny HbA1c bez současného vzestupu tělesné hmotnosti po 6 měsících léčby, není semaglutid dále hrazen. 2) v kombinaci s bazálním analogem inzulinu u diabetiků 2. typu se zachovalou sekrecí inzulinu, u nichž použití kombinace alespoň jednoho perorálního antidiabetika s bazálním analogem inzulinu (inzulin detemir, inzulin glargin, inzulin degludek) v denní dávce alespoň 20 U po dobu alespoň 3 měsíců společně s režimovými opatřeními nevedlo k uspokojivé kompenzaci diabetu definované hladinou HbA1c nižší než 60 mmol/mol. Nedojde-li k prokazatelnému zlepšení kompenzace diabetu 2. typu o 10 % či vyššímu poklesu hladiny HbA1c bez současného vzestupu tělesné hmotnosti při kontrole po 6 měsících léčby, volná kombinace semaglutidu s bazálním analogem inzulinu není dále hrazena. Z prostředků veřejného zdravotního pojištění je hrazeno pouze jedno předplněné pero obsahující 4 dávky po 1,0 mg semaglutidu na dobu 28 dnů. Dávkování nad 1,0 mg týdně není z prostředků veřejného zdravotního pojištění hrazeno.". Diabetolog může písemně pověřit i praktickou lékařku.

    Pro Vaší informaci je cena nejslabší síly přípravku Ozempic 2 593,74 Kč, základní úhrada činí 121,42 Kč (započitatelný doplatek činí 1 196,54 Kč). Zvýšená úhrada přípravku Ozempic činí 1 012,63 Kč (započitatelný doplatek činí 305,96 Kč). Toto balení "vystačí" na měsíc terapie.

    S přátelským pozdravem

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, užívám rok Saxendu max.dávka 1,8 (u vyšší dávky je mi zle), úbytek 16kg. I přes dietní stravu mi víc zhubnout nejde. Potřebuji zhubnout ještě 15 kg.Chtěla bych zkusit Ozempic. Jakou dávkou bych měla začít a kdy si píchnout první dávku Ozempicu po denním užívání Saxendy? Myslím kolik dnů mám vynechat Saxendu, než si píchnu Ozempic. Eliška

    Odpověď

    Vážená paní Eliško, přeji dobrý den,

    dávce 1,8 mg liraglutidu (přípravek Saxenda) denně, tj. 12,6 mg liraglutidu za týden, odpovídá dávka 1 mg semaglutidu (přípravek Ozempic nebo Wegovy). Při přechodu z přípravku Saxenda na přípravek Wegovy nebo Ozempic je možné aplikovat první injekci přípravku Wegovy nebo Ozempic již za 24 hodin po poslední injekci přípravku Saxenda. Použitá dávka přípravku Wegovy nebo Ozempic by měla být ta nejnižší, tj. 0,25 mg s tím, že se ale aplikuje 1krát za týden. Tuto dávku lze zvyšovat v závislosti na toleranci a účinnosti v intervalu 4 týdnů v případě, že bude aplikován přípravek Wegovy (ten má schválenou indikaci snížení tělesné hmotnosti) z 0,25 mg na 0,5 mg, poté na 1 mg a na 1,7 mg až na nejvyšší dávku 2,4 mg. Dávky vyšší než 2,4 mg 1krát týdně se nedoporučují. V případě, že by byl použit přípravek Ozempic (ten má schválenou indikaci léčby diabetu 2. typu, obsahuje totožnou léčivou látku), pak upozorňuji, že tento přípravek nemá injekce obsahující 1,7 mg ani 2,4 mg a jeho dávkování by muselo být 0,25 mg, poté 0,5 mg, následně 1 mg a nejvyšší dávka 2 mg vždy 1krát týdně s intervalem zvyšování dávky 4 týdny.

    S přátelským pozdravem

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, při preventivní kontrole mně byla zjištěna vyšší hodnota cukru na lačno 6,2.Při absolvování glukózového testu ráno 6,9 a po 2 hodinách 12.U praktického lékaře opětovný odběr z kapilární krve odpoledne cca 3 po jídle 7,2 a dlouhodobý 44.Je nutné brát výše uvedený lék 1x denně a současně předepsán i lék na cholesterol (hodnoty 3,17) Sorvasta 10mg ? Děkuji za odpověď.

    Odpověď

    Dobrý den

    podle nejnovějších doporučení pro léčbu cukrovky, se zahajuje léčba lékem Metformin (ve vašem případě pod názvem Stadamet) hned po zjištění diagnózy. Tento lék zlepšuje citlivost těla na inzulín a do budoucna snižuje riziko zhoršení cukrovky. Stejně je to s léčbou vyššího cholesterolu. Ani cukr ani cholesterol nebolí, oboje se ale podílí na urychlování procesu aterosklerózy a jsou zodpovědné za vyšší výskyt postižení cév u diabetiků. Pro pacienty s diabetem proto platí nižší cílová hladina LDL cholesterolu (pod 1,8 mmol/l). Lékař Vám tedy doporučil léčbu podle nejnovějších standardů v rámci prevence postižené cév (jako je např. srdeční infarkt či mrtvice). Léčba bývá celoživotní.

    s pozdravem

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, chci se zeptat zda bylo zrušeno omezení předepsaní Ozempicu jen pro nemocné cukrovkou splňující určitá kritéria? Aktuálně užívám Saxendu a poprosila jsem o změnu na Ozempic kvůli snížení četnosti injekci (dělám injekce kvůli RS), ale endokrinolog to popřel, ze to není pravda a obvodni lékař prý taky nemůže psát, protože nemam cukrovku. Existuje nějaký oficiální dokument pro aktuální možnosti použití a predopisovani Ozempicu? Mohu případně poprosit o odkaz? Děkuji předem, Liza

    Odpověď

    Vážená paní Lizo, přeji dobrý den,

    léčivý přípravek Ozempic obsahuje léčivou látku semaglutid, která je v ČR registrována ve třech různých léčivých přípravcích, a to jako Ozempic injekce, Wegovy injekce a Rybelsus tablety. Léčivé přípravky Ozempic a Rybelsus jsou schválené pro léčbu diabetu 2. typu a v této indikaci jsou také hrazeny z prostředků veřejného zdravotního pojištění. Přípravek Wegovy je schválen jako doplňková léčba k dietě se sníženým obsahem kalorií a zvýšené fyzické aktivitě za účelem úpravy tělesné hmotnosti, tedy ke snížení tělesné hmotnosti, avšak pouze u pacientů s hodnotou body mass indexu (tzv. BMI) vyššího než 27 kg/m2. Přípravek Wegovy "na hubnutí" není hrazen z prostředků veřejného zdravotního pojištění. Navíc podmínku BMI nad 27 kg/m2 podle Vámi udané tělesné výšky a hmotnosti v současnosti nesplňujete. Momentálně si aplikujete přípravek Saxenda, který není hrazen z prostředků veřejného zdravotního pojištění.  Pro Vás je nejdůležitější informací, že přípravek Wegovy, který má stejnou indikaci jako přípravek Saxenda, ale aplikuje se pouze jednou týdně není do ČR vůbec dodáván.

    Na závěr tedy odpovím na Vaší otázku. Omezení předepisování přípravku Ozempic jen pro nemocné s diabetem nebylo zrušeno. Přípravek Ozempic je tak hrazen z prostředků veřejného zdravotního pojištění pouze pro pacienty s diabetem 2. typu. Přípravek Wegovy, který je schválen ke "zhubnutí" není hrazen z prostředků veřejného zdravotního pojištění a bohužel není do ČR dodáván, takže si jej pacient nemůže uhradit ze svého. Oficiální dokument, který uvádí úhradu přípravku Ozempic najdete na webových stránkách Státního ústavu pro kontrolu léčiv (https://prehledy.sukl.cz/prehled_leciv.html#/leciva/0223053) a vyplývá z rozhodnutí Státního ústavu pro kontrolu léčiv SUKLS35969/2023 ze dne 19. 7. 2023, které naleznete zde: https://www.sukl.cz/modules/procedures/detail.php?spzn=SUKLS35969/2023. Váš endokrinolog má (bohužel) pravdu.

    S přátelským pozdravem

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a léky"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!