Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Obecné

632 dotazů

 • Dotaz

  Lze se zbavit cukrovky typu 2 operací? Děkuji za odpověď. Ivett

  Odpověď

  Milá Ivett,

  Dříve než vám odpovím, upozorňuji vás na jeden dotaz umístěný na našem webu, kde můžete získat další užitečné informace (Lubomír, vyléčení cukrovky pomocí bariatrické oparace). Nebo další dotaz téhož pacienta bariatrická operace a zlepšení začínající polyneuropatie.

  Jedním z hlavních mechanizmů vzniku diabetu 2. typu spočívá v nedostatečné účinnosti tělesných tkání vůči inzulínu. Beta buňky pankreatu, kde se tvoří, se snaží této snížené účinnosti čelit, ale v určitém okamžiku už na to nestačí a objeví se diabetes. Mohou se také postupně vyčerpat, takže fungují nedostatečně a dokonce zanikají.

  Obezita je významným faktorem, který vede ke snížení účinku inzulínu. Protože obézní lidé většinou hodně jedí (i když to často popírají), nároky na množství a působení inzulínu se u nich dále zvyšují. Vedle toho, nadměrný tuk se usazuje nejen v zásobní tukové tkáni v podkoží, ale také různě jinde, mimo jiné také v samotném pankreatu. Ztučnělý pankreas má rovněž sníženou schopnost tvořit inzulín.

  Pro léčbu diabetu 2. typu má tedy zásadní význam dosažení ideální tělesné hmotnosti a obecně snížení příjmu potravy. Pokud pacienti s lehčí formou diabetu 2. typu výrazně zhubnou a začnou pravidelně cvičit, vyrovnání jejich diabetu se zpravidla výrazně zlepší a jsou případy, kdy je dokonce možné vysadit léčbu tabletami a výjimečně někdy i inzulínem (pokud byl před tím nutný). To jsou ale výjimky, zejména proto, že jen malá část pacientů s obezitou skutečně výrazně a trvale zhubne.

  V posledních 10 letech se značně rozšířilo používání chirurgických metod, které nějakým způsobem zpravují cestu potravy v zažívacím ústrojí. Tomuto postupu se říká „bariatrická léčba“.

  Může se zmenšovat kapacita žaludku, utáhnout vstupní část žaludku speciální manžetou, nebo se mohou vytvářet různé zkraty, takže potrava část zažívacího traktu obchází a zkracuje si cestu, což vede ke sníženému vstřebávání živin. Bylo ale také prokázána, že tyto postupy snižují pocity hladu, a to nejen díky sytosti, kterou pacient vnímá, když se naplněný takto zmenšený např. žaludek, ale také díky působení některých hormonů, které se tvoří v zažívacím ústrojí a působí přímo na mozek.

  Po bariatrické operaci převážná většina pacientů skutečně významně zhubne. U náročnějších operací může být zhubnutí velmi výrazné a dlouhodobé, u jiných někdy jen přechodné, zejména pokud pacient nakonec svoje zažívací ústrojí znovu vytrénuje nadměrnými jídly.

  Jsou případy, kdy osoba váží třeba 140 kg a za této situace se u ní rozvine diabetes vyžadující léčbu kombinací tablet a někdy i inzulínu. Po bariatrické operaci pacient během 2 let zhubne na 100, ale někdy klidně i na 70 kg, a diabetes zcela ustoupí a léčba může být vysazena. Čím lehčí je diabetická porucha před operací, tím větší je naděje na kompletní ústup diabetu.

  Neodvažuji si použít termín „vyléčení“ diabetu, protože kdy se potom stane, že pacient zase v následujících letech přibírá, diabetes se může znovu objevit.

  Bariatrické operace se v současné době používají zejména v léčbě obezity, která pacienta ohrožuje zdaleka nikoliv jen diabetem, ale také srdečními chorobami, vysokým krevním tlakem, kloubními potížemi, jaterním poškozením a poškozením ledvin. Někdy se také provádějí na přání pacienta zejména s estetických důvodů. Dalším jasným důvodem je těžko léčitelný diabetes se špatnou citlivostí k inzulínu u pacienta s výraznou obezitou. K vymizení diabetu může skutečně dojít, ale pacient musí i po operaci trvale dbát na to, aby si operované zažívací ústrojí znovu nevytrénoval ke žravosti.

  U diabetu bez obezity se tyto operace neprovádějí. Alespoň o tom nevím.

  (v zastoupení odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý deň, liečim sa na diabetes 2. typu, uživam liek Siofor 500 ráno po jedle. Cez deň mám hladinu cukru po jedle od 6,4 do 7,4. V poslednej dobe mám ráno nalačno 6,4. Mohli byste mi prosím poradit, ako dosiahnuť lepšiu glykémiu? Ďakujem Daniela
  věk: 57 let

  Odpověď

  Milá Danielo, pokud zalistujete naší poradnou, naleznete v ním mnoho podobných dotazů. Vždy znovu opakuji, že k léčbě diabetu 2. typu máme nyní mnoho prostředků a léčbu je možné přizpůsobovat podle potřeb jednotlivých pacientů. Stále však platí, že nejdůležitějším prvkem v léčbě je úprava životního režimu. Nejvíc se to týká příjmu potravy a léčby obezity a na druhém místě zařazení pravidelného tělesného pohybu.

  Obojí kromě toho pomáhá tomu, že se cítíte víc fit a předcházíte tím i jiným onemocněním.

  Vaše glykémie jsou celkem v pořádku. Kromě glykémie je dobré mít v pořádku hladiny krevních tuků a také dbát na léčbu případně zvýšeného krevního tlaku.

  Metformin je zpravidla první a základní lék, který se používá. Má řadu příznivých efektů a snižuje zejména glykémii na lačno. Jeho dávka se pohybuje od vašich 500 mg do 2 000 mg, někdy i 3 000 mg. 500 mg je dávka nízká a já bych vám doporučil jej tedy brát i večer. Dále byste viděla.     

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Pěkný den, náhodně mi byla zjištěna glykemie po jídle 9,8. Tak jsem si půjčil glukometr a párkrát se přeměřil. Na lačno 5.1, 4.9, 5.2. Po běžném obědě za hodinu 9.9, za dvě hodiny 7.3. Jindy po obědě za hodinu a půl 9.8. Je mi 20 let, jsem štíhlý a trochu hubnu (181/68). Mám snížený TSH 0,3, před půlrokem ale 4,6. Hodně se potím, jsem únavný. Mám to nějak řešit? Lékař mi poradil, že glykemie hodinu po jídle je zbytečné sledovat, ale mě se to zdá přesto vysoko. V rodině mám diabetiky. Sladkosti nekonzumuji, pohybu mám dost. Martin
  věk: 20 let

  Odpověď

  Milý Martine, přesnou odpověď vám dát nemohu, ale rozhodně se nyní nic závažného neděje. Stálo by za to vědět, kdo v rodině má diabetes, jaký typ a v kolika letech se diabetes zjistil. Ve vašem případě je zejména důležité, zda má někdo diabetes 1. typu.

  Jste velmi štíhlý a dále hubnete a nemohu si být jist, zda je to úplně v pořádku. Kdybyste ale hubl kvůli diabetu, tak by glykémie byly rozhodně vyšší. Při takovýchto hodnotách se nehubne. Po jídle máte hodnoty trochu vyšší, ale záleží také na tom, co jíte a zda nepijete přeslazené nápoje, jako třeba Coca Colu.

  TSH máte nízký, ale to může být také normální. TSH je hormon, který řídí činnost štítné žlázy. Když štítná žláza funguje málo, tak se jeho hodnota zvedá. Když naopak funguje hodně, tak TSH klesá, někdy skoro k nule. Protože hubnete, tak je skutečně možné, že máte nadprodukci hormonů štítné žlázy (v laboratoři se označují jako T3 a T4 nebo fT3 a fT4. Ty by měly být také vyšetřeny, protože typickým příznakem zvýšené funkce je mimo jiné hubnutí, únava. Často také třes, pocení a obecně špatná tolerance tepla. Někdy dokonce zvýšené hodnoty glykémie po jídle, protože se potrava rychleji vstřebává v zažívacím ústrojí.

  Pokud se hubnutí nezastaví, určitě budete potřebovat podrobnější vyšetření. Diabetes se vyloučí snadno, protože to by vám skutečně stoupaly glykémie, takže hned na druhém místě se nabízí hyperthyreosa, čili zvýšená funkce štítné žlázy. Potom bude nutné vyloučit nějaké střevní onemocnění.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, v posledních 4 letech mi postupně roste glykémie z 5,6 na 6,2 dnes. Stravu mám velice dobrou, je to můj koníček, spíše low carb. Aktivně sportuji 6x týdně, 60 min kardio + fitness. Tlak optimální. V posledním půlroce jsem snížil chol. z 7,1 na 5,6 a Tg z 2,9 na 1,2 bez léků. Před dvěma lety jako samoplátce OGTT po dvou hod. 1,9! Výsledek - cukrovku nemáte. Před 4 měsíci hba1c - 33. Lékař mi říká, že si glykémie nemám všímat. Takže mi zbývá čekat, že za pár let se dostanu na 7,0 cukrovce? Ve stravě a pohybu už nemůžu udělat víc. Děkuji za odpověď. Vladan
  věk: 45 let

  Odpověď

  Milý Vladane, vy se opravdu potřebujete ohledně obavy z diabetu zklidnit! Některé věci se dají v životě předvídat, ale u řady věcí nemáme tušení, co nás všechno může čekat. Vy děláte pro prevenci diabetu maximum a máte z toho mít radost. Máte být rád, že jste štíhlý a dobře pohyblivý a cvičení by vás mělo bavit a ne být pro vás strašákem.

  Máte zcela normální glykemickou křivku, máte naprosto normální glykovaný hemoglobin. Diabetes prostě nemáte.

  Tak se občas klidně někdy změřte, hodnoty na glukometru nejsou zcela přesné. Když budete mít někdy 7, ale pak 10x pod 5, tak je to zcela normální. Když se jednou za 3 měsíce změříte, tak se ujistíte, že je vše v pořádku, a to stačí. Žádná lepší prevence než to, co děláte, neexistuje.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dělám 3 směny, mám strach, že přijdu o práci. Budu zapírat, na vyšetření nepůjdu. Živím rodinu, mám strach o práci, mám jít k doktorce na vyšetření. Táta má cukrovku, v rodině ji měli i předkové. Hrozí že přijdu o práci ne větší strach uzivim rodinu. Váhám. lukas

  Odpověď

  Milý Lukáši, člověk by měl chodit k lékaři vždy s důvěrou, že mu lékař pomůže, a ne že mu bude nějak škodit. Půjdete-li k lékaři dobrovolně (nikoliv z nějakého třeba úředního nařízení), je povinností lékaře zachovávat lékařské tajemství (nevykládat nikomu bez vašeho svolení o vašem zdravotním stavu).

  Pokud řada lidí ve vaší rodině má diabetes, tak by bylo opravdu správné, abyste se dal vyšetřit, zda diabetes buď přímo nemáte, nebo zda vám to nehrozí. Existuje řada možností, jak by se dalo vzniku diabetu (2. typu) předejít a lékař by vám to měl vysvětlit a případně vám dát nějaké léky.

  Pokud byste skutečně diabetes dostal a nedbal na to, nemoc by se postupně zhoršovala, až by se to nakonec stejně poznalo. Určitě je lepší to zjistit včas a správně se léčit. Převážnou většinu zaměstnání mohou vykonávat i pacienti s diabetem. Pokud o tom budete vědět, budete dodržovat preventivní opatření a budete předcházet vzniku případných komplikací diabetu, které mohou být vážné. Pak teprve byste mohl mít problém uživit rodinu.

  A ještě další možnost: Můžete si opatřit vlastní osobní glukometr a orientačně si zjistit, zda máte zvýšené glykémie. Rozhodně se ale nebojte lékařů. Jejich povinností je vám pomáhat. Svěřte se jim se svým problémem a oni vám poradí.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Léčím se s cukrovkou 2. typu. Měřím si orientačně cukr a bylo mi doporučeno si ho měřit (kromě rána na lačno) hodinu až dvě po jídle a hodnota by měla být (pokud jím normálně, resp. s ohledem na cukrovku) do 7,8. Dotaz: Když si po jídle změřím cukr dřív než v doporučeném intervalu, tj. např. za hodinu po jídle, může být vyšší než 7,8? Jinak řečeno, ráda bych věděla, zda po jídle hodnota cukru postupně nabíhá a 1,05 - 2 hodiny kulminuje na oněch 7,8 a pak padá nebo zda se nejdřív vyšplhá výš, než je 7,8 a pak v intervalu 1,5 - 2 hodiny po jídle začne padat na tu obecně deklarovanou hodnotu? Nebo ještě jinak řečeno: Zdravý člověk, ať sežere co sežere:), tak nikdy nemá cukr nad 7,8? Díky moc za odpověď. Vladislava
  věk: 55 let

  Odpověď

  Milá Vladislavo, normální hodnoty glykémie na lačno jsou do 5,6 mmol/l a za dvě hodiny po jídle by neměla být vyšší než 7,8 mmol/l. To platí pro zdravé osoby bez léčby. Stejné doporučení platí ale i pro diabetiky. Ti toho ovšem mohou dosahovat jen s použitím svých (pokud možno maximálních) sil v úpravě diety a s pomocí léků včetně inzulínu. To je ideál. Že se to často nedaří, to je jasné, takže musíme tolerovat i hodnoty vyšší, i když víme, že to může být pro zdraví horší.

  Lidé, kteří mají nadváhu a diabetes, mají zpravidla velkou rezervu v dietě. To znamená, že v prvé řadě jim připomínáme ty ideální hodnoty, protože u mnohých z nich opravdu jejich osobní úsilí k tomu stačí. Pokud nestačí, přidáváme léky.

  Vy ale neberte ty stanovené hodnoty jako nějakou zcela přesně stanovenou hranici. Glykémie kolísají i zdravým lidem a skutečně mohou vyskočit i dost vysoko nad normální hodnoty, pokud třeba snědí 2 sklenice zavařeniny nebo vypijí 2 l sladké koly. Je správné měřit si glykémie i po jídle. Když přestřelíte přes doporučenou hodnotu, není to žádná katastrofa, ale je to pro vás upozornění, že máte být opatrnější a snažit se příště tomu předejít.

  I zdravým lidem glykémie po jídle trochu stoupají. Tento vzestup hodně záleží na množství sacharidů a také na tom, jak rychle se tyto sacharidy v zažívacím ústrojí uvolňují. Diabetikům se z tohoto důvodu doporučuje jíst převážně sacharidy, které se uvolňují pomalu, aby glykémie příliš nestoupala. Třeba po mrkvovém salátu, zvláště je-li oslazený, stoupá glykémie opravdu velmi rychle.  

  U zdravých lidí typicky stoupá glykémie nejvíce za 1 hod., ale nepřekračuje zpravidla těch 7,8 mmol/l, a pak pomalu klesá. Pokud diabetici 2. typu nemají správnou léčbu, glykémie jim většinou stoupá ještě dál, takže je nejvyšší za 2 hodiny. Je to tím, že nejsou schopni uvolnit dostatečné množství inzulínu a jejich beta-buňky pracují naplno, ale více nemohou. Správným řešením je jíst méně sacharidů. Druhá možnost je užívat léky, které povzbudí sekreci inzulínu, nebo přímo podat k jídlu injekční inzulín. Mezi jídly se pak kromě inzulínu může uplatňovat řada jiných léků na diabetes 2. typu.

  A ještě k té vaší otázce ohledně zdravých osob a glykémií po jídle. Před lety jsem prováděl studii, kdy jsem lidem s normální glykemickou křivkou podával infúzi glukózy do žíly. Cílem bylo u každého z nich dosáhnout alespoň 60 min. trvající hodnoty glykémie 12 mmol/l. Samozřejmě dosáhnout této hodnoty se podařilo u všech. U někoho ale bylo potřeba mnohem rychlejší infúze, aby se takto vysoká hodnota udržela. To znamená, že měli velmi vysokou schopnost „bojovat“ s hyperglykémií. Rozdíly v rychlosti infúze glukózy ale byly mezi jednotlivými osobami až trojnásobné. Z toho je jasně vidět, že i při normální glukózové toleranci mají lidé kapacitu „likvidovat“ glukózu velmi rozdílnou. Je to jako ve škole se skokem do dálky. Učitelé stanoví určitou normu, jak daleko by měl žák skočit. Když třeba skočí alespoň 150 centimetrů, řeknou si, že je vše v pořádku. Někteří ale skočí 2,5 metrů, někteří 4 metry a vrcholoví sportovci dokonce 8 metrů.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, manželka je diabetik a prodělala suchou gangrénu. Noha je stále oteklá a značně citlivá. Může bio-lampa pomocí zlepšit tento stav a jak postupovat. Děkuji za odpověď. Pavel
  věk: 70 let

  Odpověď

  Milý Pavle, syndrom diabetické nohy je nebezpečnou komplikací diabetu a může se projevovat různými způsoby. Z vašeho dotazu není jasné, jak rozsáhlý nález vaše paní měla. Uvádíte, že se jednalo o suchou gangrénu, pravděpodobně se jednalo o jeden prst na noze, ale mohlo to být i rozsáhlejší.

  Suchá gangréna je většinou cévního původu, kdy u rizikové končetiny dojde k uzávěru určité tepny a k odumření tkáně, kterou příslušná malá tepna zásobovala. Prst postupně "zčerná" a v lepším případě se neinfikuje, nebo alespoň se zánět nešíří nahoru, ale ohraničí se. V takovém případě se po zklidnění antibiotiky zpravidla příslušný prst amputuje v oblasti již zdravé tkáně. Někdy může celý proces probíhat i pomalu, kdy mrtvá tkáň se postupně oddrolí sama a rána se může někdy zahojit i bez amputace.

  Při hojení takovýchto případů je nezbytné zhodnotit cévní zásobení celé končetiny a zjistit, zda nadále nezůstává část končetiny téměř neprokrvená. To představuje riziko dalšího šíření a rizika další gangrény. Lze provést vyšetření ultrazvukem, většinou se ale provádí rentgenologické zobrazení tepen. Hodnotí se také teplota kůže a celkový vzhled, je možné změřit okysličení krve v příslušném úseku pomocí sondy. Není-li prokrvení končetiny dostatečné, je nutné uvažovat o některých metodách, které průtok zúženými tepnami zlepší. Mohou se např. pod rentgenovou kontrolou roztahovat a mohou se do zúžených míst vkládat spirálky, které udržují cévu rozšířenou. Tyto výkony je ale nutné provádět včas, dříve než se nedostatečné prokrvení projeví další gangrénou.

  Dále je nutné končetinu odlehčit, aby se případná infekce dále nešířila. Příslušné místo (prsty) musejí být zcela v klidu a bez rizika poranění či špatné polohy např. v botě. Většinou se provádí dlouhodobé antibiotické doléčení.

  Léčba diabetické nohy vyžaduje systematickou péči v podiatrické (nožní) ambulanci pro diabetiky.

  Podle mého názoru použití biolampy nemá žádný význam. Může se jednat o pomocné opatření v době, kdy je rána otevřená a ještě nezhojená, protože biolampa může působit protibakteriálně.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, před 3 týdny mi nečekaně při preventivní prohlídce diagnostikovali diabetes. Cítila jsem se dobře, jen jsem během roku zhubla a měla jsem pocit únavy, který jsem připisovala stresu z podnikání. Mám diabetes 1. typu - je mi 48 let, jsem 185 cm vysoká, hmotnost cca 75 kg. Glykovaný hemoglobin jsem měla 134. Nyní si píchám 3 týdny inzulín Lantus - zatím mi stačí 14 jednotek a ranní glykémie nalačno mám už 6 dní od 4,2 do 6,7. Když jsem byla diagnostikovaná jako diabetik, měla jsem nalačno 25,6 cukru v krvi. Jak prosím pokračuje výzkum ohledně toho přeprogramování buněk které tvoří trávicí enzymy na buňky produkující inzulín (viz článek na stránkách IKEM - PDF z roku 2016)? Děkuji. Pavla
  věk: 48 let

  Odpověď

  Milá Pavlo, pro vás nyní bude důležité zahájit léčbu diabetu správně a bez kompromisů, protože ty se později jen obtížně překonávají. Jedná-li se skutečně o diabetes 1. typu, bude vám skoro jistě inzulínová sekrece postupně ubývat a vy budete odkázána jen na inzulín injekční, který se musíte naučit dávkovat přesně podle vašich glykémií, podle plánovaného jídla a podle fyzické zátěže. Proto se tyto postupy hned začněte učit, měřte si glykémie a naučte se složení potravy. Většina pacientů používá později 4 denní dávky inzulínu nebo inzulínovou pumpu.

  Odpověď na vaši otázku naleznete například na našem webu v článku Co by mohlo zajímat každého diabetika (informace z kongresu IPITA 2019). Rovněž časopis Diastyl v nejbližších dnech přinese zajímavý rozhovor s RNDr. Tomášem Koblasem, který se této problematice věnuje. Mohla byste si také opatřit knížku F. Saudek: Léčba diabetu transplantací, nakl. Maxdorf, Praha 2018, která je dostupná v lékárně IKEM, ale také přímo od nakladatelství.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den při preventivní kontrole u lékaře mi byla naměřena hodnota glykémie 6 mmol/l a před 2 lety 5,8 mmol/l. Ostatní výsledky prý jsou ok cholesterol dokonce velmi dobrý. Je mi 57 let váha 91 kg, pohybu mám někdy dostatek, jindy docela málo. Zakoupil jsem glukometr a naměřil na lačno 6,5 mmol/l (večer před jídlem - topinky na tuku) další dny jsem se kontroloval a včera naměřil 5,5 mmol/l. Ovšem dnes opět ráno na lačno 6,5 mmol/l. Vím, že musím zhubnout, chtěl bych mít 85 kg. Upravil jsem životosprávu v jídle a snažím se nyní o pohyb min 30 min denně. Pokud vytrvám, tak bych očekával zlepšení výsledků glykémie na lačno, ale nevím po jaké době by mohlo dojít ke zlepšení - 1 měsíc, půl roku, nebo více? V případě po jaké době, pokud bude cukr pořád nad 5,6 mmol/l, navštívit lékaře a trvat na nějakém vyšetření nebo léčbě? Děkuji Roman
  věk: 56 let

  Odpověď

  Milý Romane, tomu, co popisujete, se říká porucha glukózové tolerance. Ještě to není zjevný diabetes, ale ten by se brzy mohl vyvinout. Pokud byste chtěl zpřesnění, musel byste podstoupit orální glukózový toleranční test po podání sladkého čaje. Myslím ale, že to není nutné.

  Chcete-li zabránit přechodu v diabetes, měl byste opravdu zhubnout, trochu cvičit a rozhodně méně jíst. K tomu byste našel doporučení i na našem webu, ale určitě by bylo dobré navštívit dietního terapeuta, který by vám podrobně poradil. Zejména jde o to, snížit celkové kalorie.

  Kromě úpravy dietního režimu byste mohl užívat lék metformin. Ten by přispěl k poklesu glykémií a působil by jako prevence přechodu v diabetes.

  Je dobře, že máte osobní glukometr. Není to sice zcela přesný přístroj, ale používá-li jej určitá osoba, může snadno sledovat trendy, zda se glykémie spíše zlepšují či zhoršují. Kromě měření na lačno byste měl zkusit se také měřit asi 1 hod. po jídle, abyste se ujistil, že vám glykémie nestoupají příliš vysoko, např. nad 10 mmol/l. Za 2 hodiny po jídle by bylo ideální, kdybyste měl glykémii do 5,6 mmol/l, ale i hodnoty mezi 5,7 a 7 by bylo dobré.

  Pokud opravdu budete cvičit (30 min. je minimum) a snížíte kalorický příjem, zlepšení bych opravdu očekával do 1 měsíce. Nicméně i pokud se hodnoty nezhorší, bude to částečný úspěch.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, při prevenci mi byla náhodně zjištěna hodnota glykémie nalačno v žilní krvi 7.5, po týdnu změřena glykémie glukometrem z kapilární krve asi 3 hodiny od oběda a hodnota byla 5.7. Před rokem při prevenci byla hodnota 5.7 nalačno z žilní krve. Můj lékař zatím vyčkává, mám se sám od sebe objednat na diabetologii? Nebo co mám dělat? Jsem muž 46 let, váha 93 kg děkuji za Vaši odpověď. Vašek

  Odpověď

  Milý Vašku, všechny glykémie, které udáváte, jsou mírně zvýšené. Usuzuji tedy, že máte přinejmenším poruchu glukózové tolerance. Máte asi mírnou nadváhu, nevím, kolik měříte a jaký máte životní styl. Určitě se neděje nic dramatického a tuto poruchu by měl sledovat váš obvodní lékař, diabetologa nepotřebujete.

  Určitě byste se měl zamyslet nad svou životosprávou, kolik a co jíte. Je možné, že je na místě prostudovat zdravý jídelníček s mírným kalorickým omezením a podle něj se stravovat. Také byste se měl dostatečně pohybovat.

  Pokud byste chtěl přesněji vědět, jaký stupeň poruchy máte, mohl byste absolvovat glukózový toleranční test, na nějž by vás mohl váš obvodní lékař poslat. Možná by to pomohlo tomu, abyste s větším odhodláním přistoupil k režimovým opatřením. Jinak to ale v tento okamžik nutné není. Měl byste mít občas, např. 4x ročně, kontrolu glykémie na lačno (opravdu od večeře nic nejíst), mohl byste si rovněž pořídit osobní glukometr a občas se měřit sám. Osobní glukometr není přesné zařízení, nicméně pro dlouhodobé sledování by se hodil, protože byste jasně viděl, zda mají glykémie nějaký trend, zda nejsou nápadně vyšší po jídle apod.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!