Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Obecné

738 dotazů

 • Dotaz

  Dobrý den, reaguji ještě na Vaši odpověd zde v poradně na můj dotaz k vyšší ranní glykémii. Takže ještě upřesním, že ono se to u mě má tak, že ta ranní glykémie, kterou mám obecně nejvyšší, je vždy měřena po cca 12 hodinách a nalačno od večeře, kdy ale po večeři už nemám pohyb a pak jdu spát. To je to, jak mi vychází cca 5,9 a dnes třeba 6,2. Tím, že ale já dále lačním, jak jsem psala, že se stravuji přerušovaným půstem - 20 hodin půst a 4 hodiny jím, tak následné další měření je provedeno vlastně též opět nalačno stále, ale už tam vstupují faktory delší doba lačnění od té večeře již není těch 12h ale 20 h + už tam byly i aktivity a práce během dopoledne a odpoledne. V tuto chvíli mám měření však naprosto zdravé - dnes např. 4,4 a včera třeba 4,8. Následně se najím prvním jídlem bohatém na komplexní sacharidy a další živiny (bílkoviny a tuky) a glykémie po 30 min se nezmění absolutně a následně za hodinu po jídle se zvýší též do normy zdraví - např. jen na 6 a po další hodině a jídle opět jen třeba na 6,1. Takže u mě je jen ten faktor, že se vlastně neděje s glykémií nic od té doby po večeři po těch cca 12 hodin, když už jdu i spát. Nicméně ale po další čas a též nalačno je těch 4,4. Takže myslíte, že je i tzv. možnost prediabetu v tomto případě vyloučena a je to spíš jen dáno tou formou mého stravování,ale problém s glukozovou tolerancí a inzulínem tam nebude?? Ještě jen chci upřesnit takovou drobnost, kterou jsem ale vypozorovala a co mi přijde zvláštní, protože se většinou doporučuje a tvrdí opak. Jenom mi je divné, jak je možné, že paradoxně po jídle s vyššími sacharidy mám glykémii nižší, než když jsem před půl rokem jedla stravu právě s nižším podílem sacharidů a tam jsem glykémie měla i vyšší - nad 7. Co jsem znovu zařadila sacharidy, tak se to stáhlo právě na těch max. 5-6 a mám krásně i ty 4,4 apod...plno lidí toto nechápe, protože se paradoxně doporučuje opak a i lidé právě po jídlech s nižším podílem sacharidů dosahují nižších glykémií, ale je pravda, že já jsem zase opravdu hodně moc aktivní člověk a bez těch sacharidů jsem se dostávala i do lehké ketozy. Jinak ještě k té životosprávně. Tam opravdu není problém, protože já sladká jídla nebo jídla typu pizza apod opravdu nejím a jsem velmi aktivně sportovně založená - hýbu se denně min. 5-6 hodin + činnosti běžné chodu domácnosti a jak jsem psala, hmotnost mám spíše lehce ještě nižší než bych měla mít. Moc děkuji za doplnění a ještě jednou odpovědi.
  věk: 29 let výška: 161 cm váha: 50 kg

  Odpověď

  Milá Andreo, ještě vám znovu sdělím můj názor na váš problém, kterému jsem se již věnoval v odpovědi za váš dotaz z posledního dne května t.r.

  Protože lékař si na dálku nemůže být nikdy jist o zdravotním stavu osob, které nesleduje, uvedl jsem ve své minulé odpovědi také 2 málo pravděpodobné možnosti, které však z důvodů nemohu s jistotou vyloučit:

  Můžete mít skutečně lehkou poruchu glykémie na lačno, což může být projevem pomalu se rozvíjejícího se diabetu 1. typu, nebo by také mohlo jít o dědičnou formu vzácného typu diabetu typu MODY (nejspíše typ 2). Diabetes 1. typu se ale zpravidla sám postupně projeví a v podstatě se mu zatím nedá účinně předcházet, typ mody zase mívá velmi lehký průběh a zatím by se s tím rozhodně nic nedělalo. Proto si myslím, že plně bude postačovat, když si občas změříte glykémii, např. 1x měsíčně ráno před jídlem.

  Není mi jasné, proč ale dodržujete poměrně komplikovanou dietu a proč nejíte normálně. Říká se, že proti gustu není distputát, a protože jste zdravá a chcete to takto dělat, budiž. Ale že byste tím nějak zvlášť posílila své zdraví, o tom pochybuji. Zvlášť když máte pocit, že při takovéto dietě není všechno v pořádku. Myslím si, že pro vás by byla vhodná 3 denní jídla, z nichž večeře by právě měla být nejlehčí. Nemusíte si nic odměřovat ani nic odpírat, jen bych se vyhýbal vysokému celkovému příjmu sacharidů najednou. Tím myslím i větší příjem komplexních sacharidů např. v tmavém pečivu, např. více než 60 g těchto sacharidů naráz. Pokud toho sníte naráz velmi mnoho (vzhledem k vaší konstituci), může se opravdu stát, že se to potom dlouho pomalu vstřebává a ráno pak máte hodnotu lehce vyšší. Jinak ale cukr se v těle také sám tvoří (uvolňuje z jater a nově syntetizuje), a to probíhá právě zejména v noci.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, při běžném odběru mi zjistili zvýšený cukr a obvodní lékařka mi dala lék Stadamed. Občas si měřím a mívám+- kolem 7. Dnes ale nějaký výkyv měla jsem 18. Tak se chci zeptat, jestli mám zajít už na diabetologii, protože obvodačka mi nedělá odběry a nezajímá se. Markéta
  věk: 49 let výška: 178 cm váha: 108 kg

  Odpověď

  Milá Markéto, to z velké části závisí na vás, na vašem odhodlání s tím sama něco aktivně dělat a ne jenom čekat, co tomu řekne lékař.

  Glykémie 7 ukazuje, že vaše tělo už nestačí samo dostatečně zpracovat glukózu ve vašem těle, které nedostatečně reaguje na působení vašeho inzulínu. Inzulínu se proto snaží produkovat více, ale nejde mu to dostatečně. Dosud jste se pohybovala na hranici, kdy si s tím ještě nějak poradí, ale při větší zátěži vám glykémie už stoupá příliš. Podle mého názoru tomu předcházela konzumace příliš velkého množství jídla a také jste se nedostatečně pohybovala.

  Když s tím nyní nebudete nic dělat, glykémie bude opět stoupat. Stadamet v malé dávce trochu pomůže, ale nikoliv dostatečně.

  Vzhledem k vaší hmotnosti máte jistě velkou rezervu v omezení kalorického příjmu. To vám v každém případě pomůže a při důsledném dodržování, by toto omezení zatím mohlo i postačovat.

  Nicméně měla byste aktivně předcházet dalšímu zhoršování, vyhledat diabetologa a vyžádat si od něj podrobné dietní doporučení. To není otázka 10 minut, je nutné nechat se pořádně proškolit, zajistit si k tomu materiály, které ostatně najdete i na našich stránkách. Samotné ponaučení lékařem, nebo dietní sestrou ale postačovat rozhodně nebude. Potřebujete odhodlání a vytrvalost.

  Přidat další léky je pochopitelně možné, ale na prvním místě bude třeba učinit intenzivní dietní pokus. Velmi vám k tomu doporučuji postupovat cíleně, erudovaně a ne jenom na půl dne držet hladovku.

  Tedy znovu: Máte jít k lékaři? Ano, zejména proto, abyste získala podrobné poučení a odhodlání. Léky vám pomohou, ale bez vašeho přičinění to nepůjde.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, ráda bych se zeptala, co může znamenat, že mám opakovaně vyšší hodnoty glykemie - nad 5,6, ale v průběhu dne se sníží na normální hodnoty - třeba na 5,3 a po jídle je v normálních hodnotách. Chci ještě říct, že nejsem diabetik ani nikdy nebyla nějaká prokazatelná hodnota zvýšená z krve žilní - glyk.hemoglobinu apod (každý rok dělám krevní testy), navíc jsem hodně hubená a aktivní a mám spíše nižší váhu. Měření si dělám jen pro prevenci sama glukometrem a právě před cca 3 měsíci mi přesně takto ráno vylítávaly hodnoty klidně až na 7 až 8, ale opět během dne se snížily třeba na 5,6 a po jídle vždy v normě max. 7,1. Po odstupu 3 měsíců jsem měření provedla opět náhodně jeden den a opět byla nejvyšší hodnota ráno po těch 12 hodinách a opět nad normu - 5,9 ale opět během dne do doby před prvním jídlem klesla na 5,3 a následně po jídlech to bylo pak cca za 30 min. po příjmu sacharidů na 5 a pak po hodině od dalšího jídla 6,3 a za další hodinu 6. Ještě bych chtěla upozornit, že se stravuji již pár let formou přerušovaného půstu, takže 1/4 dne vlastně lačním a až následně pozdní odpoledne a večer jím stravu - takže vždy ta nejvyšší glykemie - po ránu - je cca po 12 hodinách od večeře a v průběhu dne - než přijmu 1. jídlo, je stabilní a v normě.(viz výše) S lékaři jsem to konzultovala a bylo mi řečeno, že když se následně neprojevují vyšší hodnoty PO jídle bohatém na sacharidy a během dne se též sníží, tak je to prostě jen reakce na jídlo večer, tedy že za těch 12 hodin, když pak i spím, tělo nevyčerpá dostatečně toho cukru - ale na DM 2 to, prý údajně, nevypadá notabene když jsem navíc hubená a aktivní a spíš mám tendence k hubnutí a hlavně jsem na sladké a cukr obecně spíše až moc citlivá, že sebemenší vyšší podíl cukru třeba i jen sladší zelenina či ovoce nesnesu, takže jím sacharidy ale jen komplexní formou a v mléčných zakysanych výrobcích neochucenych. Moc děkuji za případnou odpověď k tomu, co ale dělat s těmi ranními vyššími čísly.
  věk: 29 let výška: 161 cm váha: 50 kg

  Odpověď

  Milá Andreo, vy nyní rozhodně nemáte zjevný diabetes a nemáte ani poruchu glukózové tolerance, která by vyžadovala léčebnou intervenci.

  Čísla, která se uvádějí jako hranice normálních hodnot vycházejí z populační statistiky u tzv. zdravých osob, kam by se mělo vejít asi 97% všech osob bez diabetu a bez poruchy glukózové tolerance. Nicméně jako ve všem, nejsou všichni stejní a určitá variabilita nastavení metabolismu jistě existuje.

  Pro váš případ se uvádí pojem „porušená glykémie na lačno“, což spadá do kategorie porušené glukózové tolerance lehkého stupně. Vyskytuje se spíš u osob s rizikem vzniku diabetu 2. typu, u starších osob a u osob s nadváhou, málo se pohybujících. Do této skupiny vy zjevně nepatříte.

  Dále připomínám, že všechna vaše měření byla provedena osobním glukometrem, který je ale určen pro sledování pacientů s diabetem, aby pouze věděli, zda se léčí dobře. Přístroj není určen pro diagnostiku diabetu a zejména v oblasti normálních hodnot, kde i malé odchylky mohou být významné, není dostatečně přesný. Nicméně to, že jindy během dne máte hodnoty zcela v normě, ukazuje, že zřejmě pracuje dobře. Lze jej také otestovat pomocí kontrolních roztoků, které jsou dostupné v lékárnách, ale musejí být určeny pro určitý konkrétní typ glukometru. I tak ale nelze žádný osobní glukometr považovat za spolehlivě přesný.

  Pokud tedy nemáte žádné zvláštní obtíže, tak bych v tom intenzivním měření ustal, opravdu budou stačit kontroly jen občas.

  Jste-li ale velmi „zvědavá“ či neklidná, mohla byste podstoupit glukózový toleranční test za standardních podmínek s měřením glykémií v laboratoři.

  Dále připouštím 2 další možnosti, které jsou sice málo pravděpodobné, ale jsou možné.

  Mohlo by se jednat o projev latentního diabetu 1. typu, který zatím probíhá pouze na imunologické úrovni, ale klinicky se ještě neprojevuje. Pro tento případ by bylo možné kromě glykemické křivky vyšetřit také tzv. autoprotilátky, které mohou být prokazovány u diabetu 1. typu v časném stádiu (anti-GAD, anti-inzulín, IA2, anti-ZnT8). Nicméně, pokud by tato málo pravděpodobná skutečnost byla pravdou, časem byste jistě zvýšené glykémie zjistila a momentálně mimo výzkumné studie není pro toto stádium dostupná v ČR žádná léčba.

  Také by se mohlo jednat o vzácný typ dědičné formy diabetu typu MODY, kterých je několik typů. Např. u tzv. MODY 2 bývá dlouhodobě mírně zvýšená glykémie. Porucha se ale zpravidla nijak nezhoršuje a má příznivý průběh. Glykémie mohou dosahovat hodnot od 6 do 8 mmol/l. Zde někdy léčba vhodná je (dieta, někdy velmi malé dávky inzulínu), ale pokud by šlo o hodnoty do 6 mmol/l a normální hodnoty po jídle, žádná léčba by se neprováděla. Porucha se prokazuje dost náročným genetickým vyšetření. Zpravidla poruchu má řada členů v rodině.

  Já vám doporučuji pustit to zatím z hlavy a po čase si udělat zase glykémii, např. za 6 měsíců. Nejspíš mají pravdu lékaři, se kterými jste se již radila. Nekonzumujte na noc jídla obsahující velké množství celkových sacharidů, které se pak mohou během noci pomalu vstřebávat. Takovým příkladem je např. plná porce pizzy. Sladká jídla vám jako lékař nemohu doporučovat, ale v rozumné míře se jim nemusíte vyhýbat, jste-li štíhlá a máte glykémie takto dobré. Jde spíše o celkové množství sacharidů v jedné porci. V tom ta pizza nebo milánské špagety kralují, pokud to nevykompenzujete intenzivním sportem.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, mám dlouhý cukr 39 mmol/mol. Je to dobré, nebo špatné?
  věk: 49 let výška: 187 cm váha: 85 kg

  Odpověď

  Dobrý den,

  odpověď záleží na několika informacích.

  Jste diabetik? Pokud ano, glykovaný hemoglobin 39 mmol/mol je velice krásná hodnota.

  Možná bych se ještě ale dozeptala, léčíte se jen prášky nebo jste i na inzulinu? Pokud jste na inzulinu, jak často máte hypoglykémie? Cílem je samozřejmě mít nízký glykovaný hemoglobin, ale současně nemít velký počet hypoglykémií. 

  Současně u pacientů, kteří hodně kolísají mezi hypo a hyperglykémiemi (nízkými a vysokými hladinami cukru) může být glykovaný hemoglobin “falešně” nízký.

  Pokud jste jen na prášcích a nemíváte časté hypoglykémie mé prohlášení trvá a hodnota 39 mmol/l je velice pěkná.

  Pokud nejste diabetik, hodnota 39 mmol/l je již v hraničních hodnotách pro prediabetes a pak by bylo na zvážení doplnění oGTT.

  (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  dlouhodobý cukr 44, po jídle 8,4, ráno na lačno 8-9,,,,beru glucophage 500mg,,,,,Vadí ráno to zvýšení,,,,děkuji Miloslava
  věk: 78 let výška: 170 cm váha: 124 kg

  Odpověď

  Hodnoty dlouhého cukru, které udáváte jsou v doporučených mezích pro ideální kontrolu cukrovky. Nalačno jste trochu výš, přes den pak hodnoty vyhovují. Důvodem je nejspíše vaše nadváha, či méně pohybu nebo způsob vašeho večerního stravování.

  Kromě diety, pohybu můžete zkusit zvýšit dávku metforminu na 1000 mg večer.

  Vzhledem k vašemu věku spíše doporučuji ponechat léčbu beze změny, snažit se lehce hubnout, či hýbat pokud je to možné.

  Pokud by se hodnoty nalačno dostávaly nad 10,0 mmol/l pak doporučuji zvýšení dávky metforminu.

  (odpovídá MUDr. Dagmar Bartášková, Diabetologická a endokrinologická ambulance Praha 4)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den chtěla bych se zeptat jsem už 14 dní hospitalizaci v nemocnici v Havířově ohledně amputaci prstu u nohy ale už týden vůbec nikde nemůžu chodit jen pokoj a na záchod a zase pokoj tak mám na vás prozbicku chtěla bych se vás zeptat jestli je to možné mít přes den jiné glykémie kolem 5 až 7 a ráno na lačno vysoký jsem diabetik 1 typu už od miminka a bude mi letos 20.10. 1978 ( 45 let ) děkuji moc za to jestli mi napíšete nebo zavolate budu ráda z pozdravem kačka 
  věk: 45 let výška: 162 cm váha: 60 kg

  Odpověď

  Milá Kačko, radit, jak léčit diabetes 1. typu na dálku u osoby hospitalizované jinde v nemocnici lze jen těžko. Asi nejlepším řešením by bylo, kdyby vám léčbu diabetu svěřili do vlastních rukou a vy si mohla samostatně monitorovat glykémie tak, jak jste zvyklá, a podle toho si podávat inzulín. Lékaři v nemocnici jsou zodpovědní za váš stav, a tak často s tímto postupem nesouhlasí. Když je ale přesvědčíte, že to zvládáte, tak by vám to rozumní lékaři mohli dovolit. Je to pak mnohem snazší než spoléhat na výsledky měření z laboratoře, které chodí opožděně a jsou málo časté (nejlepší by pro vás byl kontinuální senzor glykémií, tam byste zřejmě měla mít). Také bystě měla mít možnost sama si volit množství sacharidů v dietě a nikoliv jen čekat, co vám přinesou. V nemocnici velmi často dávají sacharidů hodně, přidávají svačiny a druhé večeře, a vy se přitom skoro nehýbete, takže není divu, když se diabetes rozladí.

  Doufám, že vám nemocný prst zcela odstranili a že vaše tkáně a zejména kosti jsou nyní již bez zánětu a jsou prokrvené. To je velmi důležité pro dobré hojení.

  Jinak ale bohužel k základním opatřením patří omezení pohybu, jednak aby nedávno operovaná tkáň byla zcela v klidu a jizva se nenapínala, ale také proto, aby se při pohybu a tlaku nešířila infekce do zdravé tkáně. Snad vám brzy dají k dispozici speciálně upravenou obuv, třeba i dočasnou (tzv. walker), která vám umožní se přemísťovat s minimem zatížení na operovanou nohu.

  Jinak vám ale znovu doporučuji: Vybavte se svými vlastními pomůckami ke kontrole diabetu. Glykémii byste si měla měřit minimálně 6x denně, ale lepší by byl ten senzor, pokud ho máte. Senzory pro pacienty vašeho typu hradí zdravotní pojišťovny, ale nemocnici vám jej nyní nově poskytnout nemůže, děje se to přes vašeho diabetologa. Pečlivě sledujte glykémie a množství sacharidů, které jíte. Jakmile glykémie stoupá, není možné bez potřebné úpravy přijímat další sacharidů. Na posteli vám asi stačí sacharidů méně, než jste zvyklá. Tak je všechny nekonzumujte a pokud máte hlad, musí vám rodina opatřit nějaké vhodné přídavky, např. tvaroh, libové maso, zeleninu apod.

  Pobyt v nemocnici bývá často pro osoby s diabetem 1. typu obtížný. Většinou se léčba neodehrává na diabetologickém oddělení, a tak podávání inzulínu i jídlo probíhají podle zavedeného řádu. Léčba inzulínem ale musí být velmi individuální a tu si musí umět zajistit pacient sám. Výjimkou jsou osoby špatně spolupracující a nezaškolené a lékaři pak mají obavy, že by si špatným zacházením s inzulínem mohli způsobit rozvrat diabetu, a tak na to raději dohlížejí sami.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Cítim sa neustále unavený, bolia ma svaly. Michal
  věk: 65 let výška: 186 cm váha: 98 kg

  Odpověď

  Milý Michale, nemohu vám formou odpovědi na dotaz (zahrnující 2 věty), poslat návod, jak se má správně léčit diabetes. Důvodů pro únavu může být mnoho a mimo jiné také nedostatečně léčený diabetes. Vaše hodnoty glykémií mezi 8 a 12 mmol/l nejsou nijak kritické a samy o sobě by nemusely být příčinou únavy. Když ale takovýto stav trvá dlouho, nebo když jsou glykémie ještě vyšší, únavu to může vysvětlovat nebo k ní přispívat.

  Vy se především musíte domluvit se svým lékařem, který vás zná, zná vaši léčbu a výsledky laboratorních vyšetření.

  Na našich stránkách byste se mohl dočíst, co zahrnuje správná léčby diabetu. Jde především o volbu vhodné diety a pohybového režimu. Podle toho, jaké míváte glykémie, se potom používají různé léky nebo jejich kombinace.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den. Je mi 52.let. Mám cukrovku II.typu (zatím bez léků, pouze na dietě) a podstoupila jsem přístrojovou lymfodrenáž. Mohla jsem si uškodit? Mám totiž od následujícího dne silne motáni hlavy s pocitem až na zvracení a návalové pocení. K tomu i silny tlak za ocima. To trva jiz 4 dny. Po lymfodrenazi jsem se ale cítila perfektně. Co mi prosim pomůže od tohoto stavu? A mohu na lymfodrenáže docházet i nadále nebo to má souvislost s mými potíží? Děkuji. Jitka
  věk: 952 let výška: 160 cm váha: 91 kg

  Odpověď

  Milá Jitko, pro správnou odpověď bych potřeboval vědět, jakou metodou byla lymfatická drenáž prováděna, v jakém rozsahu a také z jakého důvodu.

  Předpokládám, že nejspíše šlo o formu přístrojové masáže dolních končetin.

  Při takové masáží dochází ke zvýšenému prokrvení tkáně, přičemž má tekutina nahromaděná v mezibuněčných prostorech tkání větší šanci, že se vstřebá do lymfatického a také do žilního systému. To může vést ke zmenšení otoků. Aby se tekutina dobře vylučovala z těla, někdy se přidává i diuretická léčba, která zvyšuje vylučování sodíku a vody do moči.

  Jako u každého aktivního zásahu může dojít k přehnané reakci. Např. tlakem se mohou některé tkáně poškodit a z buněk se pak uvolňují látky, které působí nevolnost a slabost. Také se mohou uvolnit působky imunitního systému, který je obsažen v lymfatické tkáni. Možný je také pokles krevního tlaku, který mohl být způsoben zmobilizováním příliš velkého objemu tekutin.

  Pokud byla indikace lymfodrenáže zvolena správně, ještě bych ji nezavrhoval. Jen bych spíše doporučoval pravidelné a kratší použití a menší počáteční intenzitu. Je nutné také si být jist, že se „nemasíruje“ žádná oblast, ve které probíhá infekční zánět, např. zánět žil či lymfatických cest.

  Masáží by se mohla infekce více šířit a tím by mohla být způsobena i ta nevolnost.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, před rokem mi měřili v práci glykemii s měl jsem 5,3 žilni naběr.Nyni se mi udelali tmavsi fleky v podpaži a mám suši rty napadl mě hned diabetes II.Měřil jsem si cukr v práci glukoemtrem. Déam ve zdravotnictvi . Akorat jsem slouzil nocni takze jsem nespal. Ranni glykemie z glukometru 5,8 nechal jsem se nabrat 2x po sobě jednou byl výsledek 5,4 podruhe 5,7. V rodině nemáme žadného diabetika . Jedine co tak piju energy drinky často. Už sem stim ale skončil. Nevíte zda se da odvratit prediabetes zpatky na normqlni hodnoty cukru? Nebo se časem rozvine diabetes. Kdybych behql a drzel dietu?jinak 2 hodiny po večeri jsem měl glykemii 5,1 glukoemtrem. Ale ranni glykemie byla 5,3-5,9 mmol.Nikdo v rodině nemá diabetes. Jinak jsem postavou hubeny akorat mam trošku břicho. Podle BMI mirna nadvaha.je možne že glykemie ktera byl vyssi bylo tim ze jsem malo spal? Meril jsem si ji v 4:30 čas. Naposled jdem jedl v 18:00. Na dotkach jsou uvedene časy celou dobu jsem byl na lačno tak je mi odvne ze sel cukr nahoru. Postupne. Děkuji
  věk: 30 let výška: 175 cm váha: 78 kg

  Odpověď

  Milý Martine, prevence diabetu 2. typu je v podstatě obecná zdravotní prevence, kterou bych doporučoval každému. Bez ohledu na to, zda opravdu máte riziko pro vznik diabetu, je dobré udržovat se v dobré kondici, jíst zdravé potraviny a nepřibírat na váze.

  Pokud uvádíte správné údaje, tak jsou ale vaše obavy momentálně zbytečné a vaše starostlivost je přehnaná. I když měření pomocí osobního glukometru není určené pro diagnostiku diabetu, nýbrž pro monitorování kvality léčby diabetu. Opakované hodnoty na lačno i po jídle jsou v normě a u vás diabetes vylučují, prakticky vylučují i poruchu glukózové tolerance (tedy předstupeň diabetu).

  Buďte tedy rád, už se tolik nesledujte a raději si ve volném čase opravdu zaběhejte, nebo se věnujte jinému sportu, který vás bude bavit.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den. Moje tchýně má cukrovku, vzniklou nyní ve stáří, tudíž pravděpodobně II. typu. Bere léky a hodnotu měla při kontrole 11. Doktorka už jí nabízela inzulínové pero. Podle mě je to dost nízká hodnota, inzulín by si musela maminka potom aplikovat do konce života. Prosím poraďte, zda je již potřeba aplikovat inzulin, nebo stačí léky. Kde je ta hranice vyžadující aplikaci inzulinu. Mnohokrát děkuji za odpověď.

  Odpověď

  Dobrý den,

  na tento dotaz neexistuje správná odpověď. Jednoznačná hranice pro nasazení inzulinu neexistuje.

  Záleží na mnoha faktorech, které diabetolog v ambulanci hodnotí a které já zde nemohu vyhodnotit (protože je ani neznám).

  Za prvé -  jedná se o glykémii nalačno nebo po jídle a jaký je věk Vaší tchýně. Pokud je Vaše tchýně mladší a relativně v dobrém biologickém věku -  měla by být např. ranní glykémie mezi 4-6 mmol/l. Po jídle klidně i do 8 mmol/l. U cílové glykémie  záleží samozřejmě právě na věku, stavu, ostatních onemocněních,  výsledcích…. Pokud by byl cíl ráno nalačno pod 6 mmol/l a máme opakovaně 11 mmol/l, tak už je rozdíl celkem vysoký. Dále je otázkou je jedná se o jednorázovou glykémii nebo opakovaně hodnoty kolem 11 mmol/l.  Jaké jsou  glykémie během dne? Jak vypadá glykovaný hemoglobin.

  Samozřejmě u pacientů s DM 2. typu většinou nezačínáme inzulinem jako první volbou, ale i zde je přihlíženo k dalším faktorům:

  • Má Vaše tchýně již nějaké léky na cukrovku (nějaké tablety), případně jaké
  • Měla již v minulosti nějaké léky na cukrovku, které netolerovala
  • Má zhoršené renální (ledvinné) funkce
  • Má zhoršené jaterní funkce
  • Má srdeční selhávání…
  • Má opakované nevolnosti nebo nechutenství
  • Má nebo měla recentně opakované močové infekce…

  Všechny tyto faktory a jistě i další, které jsem zde nestihla uvést, ovlivňují zda je možné nasadit určité léky. Pokud např. již ošetřující diabetolog vyčerpal možnosti tabletové terapie, které u pacienta/tky mohou být nasazeny (ať již z důvodu stavu, nežádoucích účinků nebo např. úhrady pojišťovnou…), mohl jako další krok přistoupit k inzulinu. Hodnoty kolem 11 mmol/l s přihlédnutím k okolnostem mohou být již dostatečně vysoké, aby si žádaly inzulinoterapii. Proto na tento dotaz neexistuje jednoduchá odpověď a je potřeba vše blíže probrat s ošetřujícím diabetologem -  z jakého důvodu byl inzulin navrhován.

  (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

  Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!