Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Obecné

632 dotazů

 • Dotaz

  Dobrý den, přítel má cukrovku a překvapuje mě, že denně vypije poměrně velké množství piva (i 5 lahví) a někdy k tomu přidá i tvrdý alkohol. Podle mě žehrá na to, že pomocí inzulínu, který si je schopen asi dobře individuálně dávkovat, nemá žádné problémy. Taky se poměrně intenzivně pohybuje, protože je řemeslník. Potřebovala bych mu vysvětlit, co vlastně alkohol v organismu u cukrovkáře může způsobit a proč si hold nemůže dovolit tolik alkoholu, co zdravý člověk i když bere inzulín a zdánlivě je nemoc pod kontrolou. Navíc je to kuřák (to je ale jiná kapitola - na to argumenty mám). Potřebuje vysvětlit mechanismus toho, jak alkohol u cukrovkáře škodí. Aby to pochopil. Nebo mi prosím pošlete odkaz na nějaké odborné materiály, ať to nemusíte vypisovat. Mirka
  věk: 55 let

  Odpověď

  Milá Mirko, většina kuřáků ví, že kouření škodí zdraví. Jenom si myslí, že jich se to netýká. A s alkoholem je to podobně. Jenom dopředu vám hned říkám, že alkohol škodí diabetikům i nediabetikům, stejně jako kouření. Rozdíl je v tom, že diabetici už jeden velký problém, který si nevybrali, mají. Tak si k tomu přibírají ještě problém další, nebo hned dva. Pro cukrovku to zrovna neplatí, ale jinak to v životě hodně chodí tak, že jak si kdo ustele, tak si lehne. A to platí trochu i pro vás: všechno bude u vás začouzené, časem váš přítel začne pokašlávat a nakonec ho stihne nějaká kuřácká nemoc. 

  Alkohol a diabetes: Trocha alkoholu neškodí, nebo v tom není rozdíl od zdravých osob. Většina diabetiků, když se více napije, nedodržuje další pravidla. Buďto se nají toho, co mu přijde pod ruku bez ohledu na inzulín, nebo třeba nejí vůbec nic. Tak se snadno stává, že glykémie vyletí nahoru, nebo zase hrozí hypoglykémie. Pod vlivem alkoholu je to mnoha lidem jedno.

  Alkohol v určité míře brzdí vlastní tvorbu glukózy v organismu. Může tedy vést k tomu, že se snáze vyvine hypoglykémie. To zejména v případě, že člověk k tomu pořádně nejí. U někoho může dokonce vzniknout těžká hypoglykémie.

  Hodně alkoholických nápojů ale obsahuje cukr, ať už hroznový, řepný nebo maltózu (jako např. pivo). V půl litru takové plzeňské dvanáctky je asi 24 g sacharidů. Násobte to pěti a vyjde vám asi 120 g. To je zhruba polovina denní potřeby pro diabetika 1. typu, který manuálně pracuje. Když se k tomu pak ještě něco pojídá, vede to u většiny lidí k obezitě. A alkohol sám o sobě je také kalorický. Bohužel, ani nealkoholické pivo není pro diabetiky vhodné. Je sice bez alkoholu, ale cukrů obsahuje ještě více.

  Na diabetes malé množství alkoholických nápojů nevadí, i když není žádný důvod je doporučovat. Když už něco alkoholického pít, tak nejlépe snad nesladké víno, ale samozřejmě s mírou.

  Jinak ale z dlouhodobého hlediska alkohol rozhodně škodí. Poškozuje játra, poškozuje mozek, poškozuje nervy. I když tolerance alkoholu po určitou dobu roste a nemusí vést k výraznější opilosti, za určitou dobu tolerance začne klesat. To už ovlivňuje lidskou povahu, vede to ke společenským a osobním problémům a nakonec k poruše zdraví.

  Zkuste to příteli trochu rozmluvit, ale když se vám to nepodaří, bude lepší, když se obrátí na specialistu. A pak se musíte sama rozhodnout, jestli vám to bude v životě vadit a jestli to snesete.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, mám DM I. typu již 22 let glykovaný hemoglobin kolem 58,00 mám lehoučký nález na očích, ledviny v pořádku bohužel již několik měsíců bojuji s trávením - nadýmání, škrundání, hlasité projevy z oblasti žaludku, výjimečně průjem pocit těžkosti až kamene v břiše nezvracím, ale přijde mi, že hubnu, jelikož ani nedokážu jíst větší porce jídla na gastroskopii nález negativní, celiakie i alergie vyloučeny intolerance též bylo mi řečeno, že se pravděpodobně jedná opravdu o problém s DIA, tudíž gastroparézu dle lékaře z gastra na to nejsou žádné testy a jsou nepřesné když už, takže mě nikam neposlal! zajímalo by mě, jak to tedy je? Jaké je léčba a má nějaké nežádoucí účinky? začíná mě velmi štvát, že všude čtu o ledvinách a očích, ale čím dál víc vidím, kolik diabetiků má trávící problémy, které lékaři bagatelizují a svádějí na stres a psychický stav! Můj známý nedávno zjištěná gastroparéza - roky chodil a diabetolog mu řekl, že je to nesmysl! až když zhubl skoro na kost a zvracel, najednou diagnóza... Byla bych moc vděčná, zda by na kongresech DIA mohlo toto téma zaznívat více... Zuzana

  Odpověď

  Milá Zuzano, diabetická autonomní neuropatie je bohužel velmi dobře známou dlouhodobou komplikací diabetu. Je vlastně součástí diabetické polyneuropatie, která může postihovat prakticky všechny nervy v těle. Nervy pak mohou mít porušené vedení, které je pomalejší, některá vlákna mohou dokonce zanikat, jiná dostávají různé regenerační (ale špatně fungující) stimuly, takže vznikají nesprávné pocity, brnění, někdy bolest.

  Nervy se nacházejí také v orgánech, jejichž činnost přímo nepociťujeme a nedokážeme vůlí řídit. Jsou to například nervy v cévách, na srdci, na střevech, žaludku, močovém ústrojí a podobně.

  Vy ale mate diabetes "teprve" 22 let a pravděpodobně je celkem dobře vyrovnaný. Určitý stupeň neuropatie, který by se při podrobnějším vyšetření dal zjistit, určitě budete mít, ale já si myslím, že to nebude příliš závažné a když o sebe budete náležitě pečovat, tak se můžete závažnějším formám vyhnout. 

  Tím zdaleka nemohu na dálku říci, že netrpíte závažnou formou autonomní neuropatie, ale možností je mnohem více. Kromě toho diabetická neuropatie probíhá často v určitých vlnách, kdy se subjektivně zhoršuje a zase zlepšuje. Hodně záleží na vaší celkové kompozici, psychickém stavu, pohybovém režimu (který pomáhá) a rozkolísání diabetu. Zažívací problémy spojené s neuropatií také zhoršují hypoglykémie a následné hyperglykémie.

  Vzhledem k tomu, že na diabetickou neuropatii neexistují žádné pořádné léky, které by postižení nervů vracely zpět (a většinou jen pomáhají lépe snášet příznaky), tak vám stejně nezbývá, než se pokusit to zvládnout vynikajícím vyrovnáním jak diabetu, tak svojí psychiky. K tomu je také dobré dodržovat určitá obecná dietní doporučení, která jsou stejná pro všechny, kteří mají zažívací potíže z různých příčin. To totiž skutečně pomáhá.

  Autonomní neuropatie na zažívacím traktu se opravdu potvrzuje obtížně. Potíže totiž mohou mít řadu jiných příčin. Spíše se usuzuje, že když máte výraznější projevy neuropatie v jiné oblasti, budete je mít i zde. Mohlo by se tedy provést:

  Neurologické vyšetření doplněné o elektromyografii (měří rychlost vedení v nervech na končetinách)

  Vyšetření kardiovaskulárních autonomních reflexů: to se dělá jen na specializovaných pracovištích a zjišťuje se, jak reaguje vaše srdeční frekvence na různé podněty, jako jsou třeba hluboké dýchání, mačkání gumového kroužku, hluboký výdech proti odporu apod. Opět, pokud se zjistí výraznější patologický nález, nepřímo se usuzuje, že něco podobného můžete mít i s inervací žaludku a střev.

  Ve vaší situaci doporučuji především vyloučit, zda neděláte nějakou dietní chybu, případně zda se u vás neprojevuje nesnášenlivost nějaké složky potravy, kterou jste dříve mohla běžně jíst. Uvádíte, že o céliakii nejde. Může jít např. o nesnášenlivost mléka či mléčných výrobků, ale možností je mnohem více. Dále byste měla jíst pravidelně a spíše menší množství, neměla byste si dávat těžká jídla. Bylo by také dobré vyloučit nějaké infekční onemocnění. Mohl by se např. zkusit na několik dní lék Endiform, který má protibakteriální účinky. Mohla byste se také pokusit pro vás najít vhodné tzv. probiotikum, které obsahuje živé bakterie vhodné pro zažívací trakt, případně složky potravy, které růst těchto vhodných bakterií podporují.

  Jinak na podobné obtíže, jako uvádíte, existují také léky, které na někoho dobře působí. Uvolňují svaly ve dvanáctníku a potrava pak lépe prochází žaludkem. Je to např. lék metoclopramid, ale existuje jich více a lépe by vám poradil gastroenterolog.

  Já jsem ale spíš optimista a myslím, že vás obtíže časem přejdou. Když mám někdo přiřkne diagnosu gastroparézy, stejně vám to moc nepomůže. Jenom těžké formy, většinou u špatně léčených pacientů s diabetem, představují opravdový klinický problém. Existují ještě další možnosti léčby, ty jsou ale vhodné jen pro opravdu těžké formy.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Poznámka redakce:

  Novějším lékem podobným metoclopramidu je itoprid (Kinito, Itoprid PMCS, Itoprid Xantis, Asketon). Jeho indikacemi jsou funkční dyspepsie a diabetická gastroparéza. Jeho preskripci by možná stálo za úvahu probrat s diabetologem či gastroenterologem (lék může předepisovat i praktický lékař).

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Jak se projevuje cukrovka, může způsobit i omdlévání. Miroslav

  Odpověď

  Milý Miroslave, pokud je cukrovka dobře léčená, nepůsobí omdlévání. Cukrovka působí řadu bezprostředních problémů, ale pouze za situace, že buď o ní nevíte a neléčíte ji, nebo ji léčíte špatně, případně uděláte nějakou chybu.

  Pokud někomu tiše a postupně stoupá hladina krevního cukru, aniž o tom ví, tak je postupně čím dál více unavený, většinou hodně močí, má v těle nedostatek tekutin a pokud se včas nedostaví k lékaři, tak skutečně může až omdlít. Může nastat stav zvaný hyperglykémie.

  Když si pacient s diabetem nebere svoje pravidelné léky, nebo si jich naopak vezme příliš, případně pokud si podá inzulín a zapomene se najíst, nebo máte přílišnou fyzickou aktivitu, tak také může mít problémy a můžete také dokonce omdlévat. Může nastat stav zvaný hypoglykémie.

  Jinak ale je třeba hledat problém i jinde. Může jít o řadu různých onemocnění, či nesprávně užívaných léků.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Jak, prosím hodnotit, když glykémie nalačno bývá 6 mmol/l a 2 hodiny po jídle 7,3-7,4 mmol/l. Glykovaný hemoglobin je 41 mmol/mol. Může to být dáno zvýšeným kortizolem a nejedná se o DM? Ranní hodnota kortizolu je 859 nmol/l. Děkuji Gabriela
  věk: 50 let

  Odpověď

  Milá Gabrielo, ať je to způsobeno čímkoliv, vaše hodnoty odpovídají porušené glukózové toleranci. Kortizol skutečně může přispívat k tomuto stavu. Jeho hladinu je nutné posuzovat velmi opatrně. Odběr musí být ráno na lačno, a to ještě dříve, než se vydáte na někdy náročnou cestu k lékaři, tedy optimálně po probuzení v nemocnici, v  horším případě za podmínek alespoň krátkého odpočinku. Pokud byl tedy kortizol měřen za těchto podmínek, je hladina mírně zvýšená a stálo by za to provést podrobnější testy. Kortizol lze také měřit v celodenním vzorku moči, případně se provádí tzv. dexametasonový test.

  I kdyby se ale jednalo o účinek kortizolu, opatření by z toho vyplývala stejná, jako v jiných případech: Dodržovat dietu s menším obsahem jak kalorií, tak sacharidů, více se pohybovat.

  Samozřejmě, je potřeba objasnit příčinu zvýšené hladiny kortizolu.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Poznámka redakce:

  Hodnoty glykémií jsou uvedeny v rubrice DIAGNOSTIKA.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý večer, prosím vás mám obavy o svoji dceru, žijeme ve Skotsku, dceři je skoro 16 let a před Vánocemi ji byla diagnostikován diabetes mellitus typ 1. Máme strach z hypoglykémie, jelikož nemáme senzor. I když se snažíme vše dělat správně, počítat cukry, pokrýt inzulinem, tak stále není glykémie srovnána a máme časté skoky třeba z 10 na 2,3 a naopak. Nevím co dělat, snažím se dceru kontrolovat v průběhu nocí, ale jsem už i já i dcera vyčerpané z neustálého buzení. Mam nastoupit zpět do práce a vůbec si neumím představit, jak to bude vypadat potom. Paní doktorka nám na otázku jestli můžeme dostat nebo pořídit si senzor odpověděla, že si myslí, že její játra stále vyrábí dost glykogenu, tak aby to hypo zastavilo, že by prý musela pít alkohol, aby upadla do hlubokého bezvědomí, že v tom případě se glykogen věnuje alkoholu, mě se to nezdá. Navíc dcera teď má období honeymoon, kde prostě její slinivka stále produkuje nějaký inzulín, takže hypo je na místě. Nevím jak tohle vše zvládnout a hlavně mám strach, že se skutečně něco stane a já dceři nepomůžu. Děkuji za názor, či případnou radu co dělat, s pozdravem Marta.

  Odpověď

  Milá Marto, to, co popisujete, jsou běžné problémy, které provázejí nově zjištěný diabetes mellitus. Chvíli trvá, než se vaše dcera s novou celoživotní nemocí smíří, chvíli trvá, než se vše potřebné naučí. Je dobře, že má ve vás oporu, ale bude to muset zvládnout sama, a to co nejdříve.

  Základní postup u nás i ve Skotsku spočívá v tom, že se musí dobře naučit složení potravin a vědět, kolik sacharidů je v každém jídle. Dále si musí pravidelně měřit glykémie. Doposud se používaly osobní glukometry. Ideální by bylo měřit se alespoň 7x denně, je možné naučit se odebírat kapku krve i z jiných míst, než z prstu. Na předloktí to skoro není cítit a jde to, jen se to musíte naučit.

  Dnes jsou ale k dispozici kontinuální senzory hladiny glukózy v podkoží. Ze zkušeností vím, že tomu tak vždycky není, ale očekával bych, že ve Velké Británii, jedné z nejbohatších zemí na světě, by používání senzoru u mladé diabetičky neměl být žádný problém. Kontinuální senzor má mnoho výhod a pacienti s diabetem 1. typu by ho měli mít všichni. V dnešní době, kdy každý automobil v sobě na 30 senzorů a každý to považuje za normální. Je to pokrok, a ten se má využít.

  No a třetí součástí léčby je podávání inzulínu ve 4 denních dávkách nebo inzulínovou pumpou. Na základě podrobného a postupného zacvičení se musí pacient naučit dávkovat inzulín podle aktuální potřeby. U nás k tomu organizujeme kurzy pro pacienty, ve Skotsku to jistě bude podobně.

  V době, kdy se diabetes prvně projeví, to ale bývá obtížné. Zbytková sekrece inzulínu je někdy větší, jindy menší, a přesná dávka se nemusí trefit. Hodně také záleží na fyzické aktivitě.

  Hypoglykémie zpravidla není příliš závažná, protože tělo opravdu je schopné v reakci na hypoglykémii si samo uvolňovat glukózu z glykogenu v játrech, ale za určitých okolností to závažné může být. Navíc po pořádné hypoglykémii hladina krevního cukru naopak stoupá příliš, vy přidáte inzulín a vše se může znovu opakovat. Proto je dobré snažit se větší hypoglykémii zabránit, a to můžete nyní jen častějším měřením.

  S novou nemocí se pacienti většinou vyrovnají za 2 měsíce. Ale naučit se diabetes samostatně dobře řídit trvá déle. Myslím, že nyní bude vaše dcera potřebovat několik sezení s edukační sestrou, aby se vše naučila. A pro jistotu s sebou musí stále, opakuji stále a všude, nosit trochu cukru pro případ hypoglykémie. Také vám radím, abyste se o senzorech co nejdříve informovala a vyžadovala je. Představují velký pokrok a prostě jsou, tak se mají používat.

  Good luck! Za měsíc bude líp.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobry den, dcera 4 roky byla v utery prijata na infuze z duvodu dehydratace zpusobene masivnim zvracenim. Byla ji namerena hodnota cukru 8.5mmol. Behem hospitalizace ji udelali ranni test pomoci glukometru rano a mela 3.9. chci se zeptat, zda jsou hodnoty nejak zasadni a muze se jednat o cukrovku. Samozrejme budeme absolvovat kontrolni odbery u obvodniho lekare. Dekuji Petra

  Odpověď

  Milá Petro, je mnoho důvodů, proč mohou malé děti zvracet. Jeden z nich je také nově zjištěná cukrovka. To by ale hodnota glykémie byla určitě nápadně vysoká. 8,5 mmol/l  je hodnota jen blízko nad normou, jistě tedy neodpovídá rozvinutému diabetu, který by působil zvracení. Při jakémkoliv větším zatížení, jako je třeba horečnaté onemocnění, může mít dítě mírně zvýšenou glykémii a nic to neznamená. Osobní glukometr sice není přesné zařízení určené k potvrzení či vyloučení diabetu (pokud nejde o vysloveně vysokou hodnotu), ale hodnota 3,9 mmol/l to prakticky vylučuje.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, předem Vám mockrát děkuji za Vaši předešlou odpověď. A ještě bych měla otázečku. Přítel normálně chodí, komunikuje. Doktoři říkali že jediný důvod proč může normálně fungovat, je to že je mladý. Zánět by měl být už zastavený. A chtěla bych se zeptat zda bude někdy moc se napít alkoholu (pivo). A jaké potraviny, jídlo bude moc jíst. Na internetu jsem toho moc nenašla. Předem mockrát děkuji za Vaši odpověď a přeji hezký zbytek dne. AppleCute

  Odpověď

  Dobrý den. Vašemu příteli je tedy snad konečně lépe, a tak už mohu snad odpovědět s trochou nadsázky a humorem.

  Zaprvé, vaše hlednání na internetu asi nebylo moc pečlivé. Nalezl jsem hned několik knih o dietě při onemocněních slinivky břišní, které jsou určené pro pacienty. Určitě si mezi nimi vyberete.

  Zde jsou:

  Dieta při vleklém onemocnění slinivky břišní (autorky: Marečková, Patlejchová, Hovorková)

  Onemocnění slinivky břišní, dieta pankreatická (autor: Pavel Kohout)

  Kuchařka při onemocnění slinivky (autorka: Růžena Milatová, Petr Wohl)

  I když blíže znám jen poslední 2, jsem si jistý, že o alkoholických nápojích se tam nic hezkého psát nebude. Alkohol je u nás nejčastější příčinou akutního zánětu slinivky břišní a stejně tak tomu je se záněty dlouhodobými. Někdo je vůči alkoholu více citlivý a stačí mu k vyvolání problémů jen minimum, u některých to důsledek dlouhodobého nadměrného pití alkoholu, ať už v jakékoliv formě. Pro pacienty, kteří prodělaly závažný zánět, platí určitě úplný zákaz. Ostatně, myslím, že jim stačí jen si pomyslet na to, čím si prošli, aby je přešla chuť. Tedy pokud nejsou na alkoholu závislí. Až bude všechno úplně v pořádku, tak třeba opravdu malé dávky nemusejí škodit, ale jako lékař to nedoporučuji. Pevně věřím, že váš přítel v životě najde jiné a lepší radosti.

  Abych celý ten dramatický zážitek pro vašeho přítele i pro vás trochu odlehčil a navázal na váš poslední dotaz, dovolte mi dávnou vzpomínku na dobu, když mému nejstaršímu synovi bylo asi 12 let. Příhodu vyprávěl svojí mamince, obvodní lékařce, aby se ujistil, že nic nepokazil.

  Když byl jednou sám doma, zvedl neodbytný telefon. Nějaký pacient z ambulance jeho mámy potřeboval nutně poradit. Syn jej upozornil, že maminka není doma, on že je doma sám a je mu 12 let a asi mu moc neporadí. Pán ale trval na tom, že radu nutně potřebuje a že ho moc o ni prosí. Měl strašlivý průjem a nebylo mu dobře. Cokoliv snědl, za chvilku vyšlo druhým koncem ven. Syn toho od své matky hodně zaslechl a nějaké ty průjmy také sám prožil. Ještě jednou upozornil, že je teprve dítě a žádný lékař a vysvětlil: „To nesmíte vůbec, ale vůbec nic jíst. Zato ale musíte hodně pít, abyste se nevysušil. Máma nám vždycky dává hořký čaj, tak ten hodně pijte.“ Pán moc poděkoval, řekl, že to zkusí a zavěsil. Jenomže za chvilku zavolal znova: „A prosím vás, můžu aspoň slané buráky, já mám na ně strašnou chuť“.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den. Jsem diabetik 1. typu (Lada). Bohužel se moc nekontroluji, mám 27 let a jsem sám, bez rodičů. Prostě jsem na všechno sám a nestíhám. Diabetes mám od svých 18. Problém je i to, že nemám zázemí a pořad bydlím tam, kde zrovna jsem zaměstnán. Když jsem tu cukrovku dostal, studoval jsem ještě na Slovensku, svého diabetologa jsem měl tam. Pak jsem pracoval v Praze, tam jsem ještě chodil pravidelně. Pak jsem 2 roky bydlel v Plzni,tam jsem ještě taky pravidelně chodil na kontroly. Ale asi tak za poslední  2 roky jsem vždycky jenom vyhledal až na poslední chvíli diabetologa, protože mi docházel inzulin, samozřejmě jsem ho vždycky dostal, s tím že si vyhledám lékaře a objednám se na kontrolu. Uvedomuju si svoje chyby a budu se snažit dodržiavat pravidlá, abych nedopadl špatně. Potreboval bych se nasměrovat k nějakému doktorovi, ke kterému bych mohl příjít na kontrolu v Karlových Varech, anebo když tak v Sokolově. Chtěl bych se zeptat ještě na jednu věc. Tenkrát ještě na Slovensku jsem byl na edukačním pobytu, a pamatuji si jak dobře jsem pak fungoval, tam mě tak nastavili, že pak asi 2 roky jsem byl úplně v pohodě. Ale teď naposledy jsem měl glykovaný hemogobin 91. Měl bych takovou možnost ještě? Jsem pojištěný tady v Čechách. Tady mám i přechodný pobyt. Předem děkuji. Oto
  věk: 27 let

  Odpověď

  Milý Oto, znám podobné případy pacientů s diabetem, jako jste vy, a musím říct, že s nimi nemám dobré zkušenosti. Diabetes dlouhá léta nebolí, leccos se dá dělat na poslední chvíli a „nejlépe“ se žije s glykémií mezi 10 a 15 mmol/l, kdy nehrozí žádná hypoglykémie a nehoní vás to příliš na WC pro glykémii vysokou. Ale všeho do času, a to je bohužel pravda. U někoho dříve, u jiného později, se objeví problémy s diabetickou polyneuropatií, na očním pozadí se zjistí pokročilá retinopatie nebo pacient dokonce přijde k očnímu lékaři až s nitroočním krvácením, v moči se zjistí bílkovina anebo je hned nutná péče nefrologa. Je to smutné, ale stále se s takovými případy setkáváme. I když je to v dnešní době zbytečné. Mnoha problémům se dá předejít nebo je alespoň co nejvíce oddálit. Pacient s diabetem 1. typu, který o sebe pečuje, může prožít plnohodnotný život a zůstat dlouho aktivní a zdravý.

  I omluva za takové zanedbání bývá většinou podobná. Například to „nestíhám“. Nestíhám, protože nemám rodiče, o které bych musel pečovat... Nestíhám, protože ještě nemám děti, které přinášejí hodně starostí… Ale lékařům se omlouvat nemusíte. Omluvte se především sám sobě. Klidně si rovnou odpusťte, ale něco s tím udělejte! Možná se teď konečně ve vás něco hnulo, pokud vás to zase nepustí. Doufejme, že je ještě čas, diabetes máte teprve 10 let.

  Pořádnou edukaci určitě potřebujete, možná i při pobytu v nemocnici, aby bylo dost času vám všechno vysvětlit, abyste se setkal s pacienty, kteří už komplikace mají a abyste už konečně správně vykročil.

  Nejprve je ale nutné, abyste se řádně evidoval u diabetologa a chodil k němu pravidelně a snažil se poslouchat jeho doporučení. Ten potom rozhodne, jak by měla probíhat vaše edukace, případně vás doporučí na edukační pobyt. Bude už mít ale k dispozici nějaká vaše vyšetření. Nejedná se jen o laboratoř, ale měl byste také ukázat podrobné profily glykémií, které si asi zatím moc neměříte. Měl byste podstoupit kontrolu krevního tlaku, močového nálezu, měl byste absolvovat oční vyšetření. Když váš nový diabetolog uvidí, že jste ochoten spolupracovat, jistě vám pobyt v edukačním kurzu zprostředkuje. A na další kontrolu pak přijďte určitě včas a přesně, vezměte si s sebou výsledky samostatného monitorování glykémií a absolvujte předepsaná vyšetření.

  V diabetologii dnes existuje řada možností, jak pacientovi usnadnit a zlepšit život. Léčba je ale drahá a musí být zdůvodněná. Lékaři nemohou předepisovat k hrazení nákladné prostředky, které pacient neumí a nechce využívat, a tudíž mu nepřinášejí žádné zlepšení.

  Nemohu vás odkázat přímo na určité lékaře. Není jejich povinností vás přijmout do ambulance. Nicméně vám doporučuji, abyste se podíval na internet a zjistil, kde jsou ve vašem okolí diabetologické ambulance.

  Mohl byste také kontaktovat Diabetologické centrum v Karlových varech, kde by vám jistě poradili a doporučili vás dále. Kontakt naleznete na stránkách České diabetologické společnosti na  http://www.diab.cz/diabetologicka-centra

  Adresu a další údaje pro Karlovarský kraj jsem uvádím zde:

  Diabetologické centrum Karlovarské krajské nemocnice Interní oddělení

  Bezručova 19

  360 01 Karlovy Vary

  telefon : 353 115 483

  Fax: 353 115 528

  Koordinátor: MUDr. Gita Markofová

  Diabetolog: MUDr. Gita Markofová

  Edukátor: Gabriela Křížová

  Bezručova 19, Karlovy Vary, 360 00

  Telefon: 353 115 483

  E-mail: markofova@centrum.cz

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, už jsme si psali před Vánoci. A chtěla bych Vám říci aktuální stav mého přítele, který měl akutní zánět slinivky břišní. Přítel byl dne 1.1. z jednotky intenzivní péče převezen na oddělení interní péče. Dostával tekutou výživu nitrožilně. Plus nitrožilně dostává léky na bolest, aktibiotika. Momentálně už cca týden dostává stravu pro diabetiky (nestle isosource 1000ml) na každý den jednu láhev 1000ml. Břicho už má měkčí než předtím. Otok nohou zmizel. Břicho se také zmenšuje. Ale pan doktor před 14cti dny řekl že mu udělají dren. A další den mu řekli že dren dělat nebudou, že dostane něco aby tekutina v břiše udělala takovou "kaši". A že to tam nechají, že to prý ničemu nevadí. Dnes 13.1. rano bylo příteli řečeno, že půjde místo 17.1. na CT 15.1. A že po CT dostane už nejspíše normální jídlo a že půjde možná po 2 dnech domu. Ale dnes 13.1.večer mu pan doktor Tureček řekl že v nemocnici bude minimálně ještě měsíc a že mu budou dělat ten dren v Ústí nad Labem. (jinak cukr má pořád maximálně v hodnotě 10) Toť vše. Nevím vůbec proč to každou chvíli mění, bez jakékoliv vyšetření řeknou to a pak zase to. Chtěla bych se zeptat jaký jsou podmínky transplantace slinivky břišní. Udělám cokoliv, aby byl v pořádku. Předem Vám moc děkuji za Vaši odpověď a přeji hezký zbytek večera. AppleCute

  Odpověď

  Milá „AppleCute“! pokusím se vám stručně odpovědět a jen zopakuji, že váš přítel prodělal těžkou ataku akutního zánětu slinivky břišní. To je velmi závažné onemocnění, které často vyžaduje chirurgickou léčbu, léčbu infekce, umělou výživu. Někdy také má za následek vznik tzv. druhotného diabetu, tedy toho typu diabetu, který je vyvolán jiným onemocněním. V tomto případě může dojít k velkému poškození celé slinivky, ve které zanikne ne jen ta část, která tvoří zažívací šťávy, ale také část, kde se tvoří inzulín.

  Slinivka břišní je orgán, kde se tvoří trávicí šťávy, které jsou nutné ke zpracování potravy poté, co opustí žaludek. Této šťávy je za den asi 2000 ml a obsahuje aktivní látky, které štěpí bílkoviny, tuky a sacharidy. Tyto látka za normálních okolností odcházejí do dvanáctníku a tenkého střeva, kde kontrolovaně působí. Pokud ale se tyto látky aktivují přímo v tkáni slinivky, mohou slinivku těžce poškodit. To je příčinou toho prudkého zánětu, který prodělal váš přítel.

  Tkáň, která tvoří tyto šťávy, představuje převážnou část slinivky. Langerhansovy ostrůvky, kde se tvoří inzulín, představují asi jen 1 – 2 % tkáně pankreatu.

  Za určitých okolností se uvnitř poškozené slinivky tvoří dutina, která se postupně ohranišuje. Lékaři tomu říkají pseudocysta, a to je asi to, o čem mluvíte. Pseudocysta se může léčit zavedením drénu, nebo se počká, až se úplně ohraničí a potom se její obsah někam odvádí, kde tělu příliš nevadí. Hojení může být zdlouhavé.

  Nyní a v nedaleké budoucnosti bude pro vašeho přítele zcela zásadní, zda se zánět slinivky uklidní, zvládne se infekce a zbytky tkáně pankreatu se ohraničí a pankreatická šťáva nebude odtékat jinam, než má. Trávicí funkce pankreatu se dá celkem dobře uměle nahrazovat tabletami, ve kterých jsou obsaženy nejdůležitější složky trávicích šťáv. Kvůli tomu se proto pankreas netransplantuje. Byl by to příliš složitý a zbytečný způsob léčby.

  Transplantace pankreatu se dělá výhradně pro léčbu diabetu. Nejčastější varianta je transplantace spolu s ledvinou u diabetiků 1. typu, kteří mají již mnoho let diabetes, který u nich vedl k poškození ledvin. Transplantace samotného pankreatu se dělá jen opravdu výjimečně u osob, u kterých je léčba inzulínem velmi obtížná a kteří přitom trpí opakovanými těžkými. Hypoglykémiemi (nízkou hladinou krevního cukru způsobené léčebně podávaným inzulínem).

  Pro vašeho přítele nic takového vůbec nepřipadá v úvahu. Jeho problém není diabetes ani chybějící slinivka. Jeho problémem jsou následky toho, že se jeho vlastní slinivka uvnitř těla částečně „rozpadla“ a vyvolala v okolí těžký zánět. Tento zánět je nutné zvládnout. Pak teprve se postupně začne jeho stav zlepšovat. Žádná transplantace nepřipadá v úvahu, tu by spolehlivě v tomto stavu nepřežil a ani by mu nijak nepomohla.

  Svému příteli můžete pomoci tím, že jej psychicky podpoříte při pokračující léčbě. Až bude moci chodit, budete jej doprovázet, pečovat o to, aby se znovu rozhýbaly jeho končetiny a páteř, budete mu pomáhat připravovat vhodné jídlo.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Je mi 72 let, 16 let mám Parkinsona a poslední dobu mám potíže shodující se s diagnózou, kterou tady uvádím jako třetí nemoc. Eliška

  Odpověď

  Milá Eliško, z vašeho „dotazu“ není vůbec jasné, na co se ptáte. Mohu jen uvést, že správná léčba diabetu může přispět k tomu, aby se zlepšil také váš Parkinsonův syndrom.

  Laktátová acidóza je jev poměrně vzácný, ale závažný. Může mít více příčin, ale ve vašem případě vás asi zajímá, zda vám laktátová acidóza hrozí při vašem diabetu.

  Laktátová acidóza může v určité míře provázet silně nevyrovnaný diabetes, ale to jistě není váš případ. V praxi se nejedná přímo o skutečnou laktátovou acidózu, ale spíše jen o zvýšenou hladinu laktátu, která může provázet dekompenzovaný diabetes. V tomto případě hraje hlavní úlohu správná léčba diabetu, a to především inzulínem.

  U diabetiků 2. typu se může vyskytnout laktátová acidóza při léčbě lékem metformin, a to u pacientů, kterým by se z různých důvodů tento lék vůbec neměl dávat. Jsou to nemocní s těžce sníženou funkcí ledvin, pacienti se srdečním selháním či těžkým plicním onemocněním nebo pacienti se závažnou poruchou funkce jater. V tomto případě se většinou jedná a těžce probíhající stav, ve kterém byste nám nebyla schopna posílat dotaz po internetu. Proto se domnívám, že ani o tuto formu laktátové acidózy nejde.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!