Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Obecné

632 dotazů

 • Dotaz

  Dobrý den, měla bych dotaz. Je mi 43 a mám cukrovku 18 měsíců. Ranní hodnoty mám
  kolem 12 na lačno a přes den okolo 15 a po jídle mám i 20. Mám cukr v moči. Paní
  doktorka mě stále léčí 3x denně Stadamed a 2x denně ½ tablety Amarylu. A teď mám
  kontrolu za půl roku a při vidině že celou dobu budu mít stále problémy, je mi zle. Moje
  problémy jsou úporné svědění genitálií, častá žízeň, časté močení, rozostřené vidění,
  únava, natíkání nohou. Zdá se mi že paní doktorka se mnou nic nedělá a řekla mi že inzulín
  mi nemůže dát, protože slinivka mi funguje. Snažím se dodržovat dietu. Ale cukr mi neklesá
  a nevím co už mám dělat, nebo jestli je to tak správné. Děkuji za odpověď. Eva 

  věk: 43 let

  Odpověď

  Milá Evo, že něco s vámi není v pořádku a že by se s tím mělo něco udělat, to je evidentní. Nicméně trochu víc informací by skutečně neškodilo, pokud byste ode mě očekávala přesnější odpověď. Na prvním místě bych potřeboval vědět, zda náhodou nemáte výraznou nadváhu. Dále by se hodilo znát, zda v poslední době hubnete, případně hodně hubnete a dále, zda máte v moči přítomné ketolátky.

  Jste mladá a mohla byste mít diabetes 2. typu (jak asi předpokládá paní doktorka), ale také možná i diabetes 1. typu, který se postupně rozvíjí. To by se právě vyznačovalo tím hubnutím a přítomností ketolátek v moči.

  Mám-li vám tedy i takto, jako neúplně informovaný lékař, nějak odpovědět, tak čtěte:

  1. Máte-li spíše nadváhu a nehubnete, tak znovu zhodnoťte svůj jídelníček. Měla byste jíst málo sacharidů, maximálně 150 g celkem za den. Pokud při vysoké glykémii jíte sacharidovou stravu, stejně to nemá cenu. Sacharidy se ve střevě přemění na krevní cukr, pak vám jen zvyšují glykémii a vy je vymočíte. Zkuste tedy přísnou dietu, hodně pijte neslazené nápoje a kontrolujte si glykémie. Efekt by se měl dostavit do několika dnů. Pokud nikoliv, budete tak jak tak potřebovat další léčbu. Lékaři někdy správně otálejí s nasazováním inzulínu u obézních pacientů s diabetem 2 typu, pokud očekávají velkou rezervu v možnostech omezení jídla. Tito pacienti po nasazení inzulínu někdy jen zbytečně dále tloustnou, ale diabetes se příliš nezlepšuje.
  2. Pokud jste ale spíše štíhlá a pokud hubnete, určitě vám bude v těle chybět inzulín. Kdybyste měla výraznější přítomnost ketolátek v moči, tak tím spíše. Měla byste tedy získat podrobnější doporučení diety s obsahem 150 až 200 g sacharidů, měla byste si měřit glykémie a měla byste alespoň prozatím začít užívat inzulín, pravděpodobně ve 3 až 4 denních dávkách. Mohlo by se jednat o diabetes 1. typu, pak by to bylo asi natrvalo. Vhodné by to bylo ale i při diabetu 2. typu. Po dosažení úpravy by se pak mohlo rozhodovat o další léčbě, mohly by stačit i tablety nebo 1 denní dávka inzulínu a tablety (a pochopitelně dieta).
  3. Svědění kolem genitálu je skoro jistě vyvoláno kvasinkovou infekcí. Kvasinky milují sladké a vlhčí prostředí. Na prvním místě byste měla dostat nějakou protikvasinkovou mast. Doporučuje nejlépe Fungicidin mast. Mohla byste užívat i Canesten creme nebo jemu podobný přípravek. Při infekci většího rozsahu byste mohla několik dní užívat i nějaký protikvasinkový lék v kapslích (např. Diflucan, Fluconazol apod.). Současně s tím je ale nutné zlepšit vyrovnání diabetu, aby se cukr nedostával do moči. K tomu se vztahují předešlé 2 body. Je také dobré dosti pít, „větrat“ postižená místa a dodržovat šetrně hygienu (oplachy vodou, ale nikoliv příliš mýdla), volné oblečení.
  4. Patrně si samostatně kontrolujete glykémie. To je dobře, v tom pokračujte. Pokud ale glykémie nejdou ráno pod 12 a někdy máte i 20, objednejte se co nejdříve na diabetologii. Potřebujete podrobné poučení a změnu léčby. Mezi tím dodržujte dietu s výrazným omezením sacharidů (musíte přesně vědět, o co se jedná – i na našem webu najdete vhodné informace) a dostatečně pijte.

  Při správné léčbě by se váš stav měl rychle upravit. Neoddalujte návštěvu diabetologa. Hned se objednejte a trvejte na včasném termínu maximálně do několika dnů.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý večer, pane Saudek. Na začátku ledna mi brali v IKEMU krev a měl jsem nalačno 7,3 a vyšší jaterní testy.Tento týden v pondělí mě zase brali krev v laboratoři AeskuLab a měl jsem 8,5, ale ráno jsem měl čaj s cukrem a citronem. V listopadu mi zemřela babička a v prosinci jsem měl často rychlé bušení srdce, často vysoký tlak a návaly horkosti v hlavě, taky chodím často čůrat a trochu jsem zhubnul. Teď v poslední době mám také stěhovavé tlaky v hrudi a v hlavě, slabost a únavu, občas stavy, jako bych byl mimo (hučení v hlavě a rozostřené vidění) a zmatenost. Měl bych na chvíli omezit cukry? Mám strach, jestli nemám cukrovku v důsledku velkého stresu a jestli mi něco neselže. Dneska jsem si koupil v lékárně bylinný čaj na snížení hladiny krevního cukru. Můžu ho začít pít? Děkuji, Petr 

  Odpověď

  Milý Petře, diabetes se dá diagnostikovat různými způsoby. Jednou z možností je zachycení hodnot na lačno po celonočním hladovění nad 7,1 mmol/l, a to minimálně 2x. Vy to více méně splňujete, a pokud nikoliv, máte k tomu velmi blízko. Proto vám skutečně doporučuji omezení sacharidů v dietě. Měl byste se je naučit spočítat, např. podle kalorických tabulek. Pokud byste chtěl zkusit dosáhnout zlepšení sám bez lékaře, měl byste mít v dietě maximálně 150 g sacharidů. O tom, jak taková dieta má vypadat, byste se mohl dozvědět i na našich stránkách například v rubrice DIETA, nebo v rubrice ŽIVOTOSPRÁVA.

  Zázračné čaje na léčbu diabetu neexistují. Je ale vhodné dostatečně pít nesladké nápoje a to může takový bylinný čaj proti cukrovce splňovat. Zejména, pokud budete jen pít a nebudete k tomu nic přikusovat.

  Bylo by ale pro vás vhodné pořídit si osobní glukometr a občas si testovat glykémii po jídle. Budou-li vaše hodnoty opakovaně ráno nad 7 a po jídle nad 10, měl byste určitě navštívit lékaře a získat od něj další instrukce.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, beru 4 léky na vysoký krevní tlak Milurit, skoro v každém léku monohydrát laktózy, mám diabetes 2. typu zatím bez léků, může tato laktóza zvýšit cukr v krvi, děkuji. 

  Odpověď

  Milá Vlasto, dnes je povinností výrobce u každého léku vypsat nejen obsažené účinné (léčivé) látky a jejich množství, ale také složení tablety. Úkolem tablety je udržet lék pohromadě tak, aby se nedrolil, případně nebyl příliš maličký, protože by se snadno někam mohl zakutálet a už byste jej nenašla. Musí také napomáhat stabilitě účinné látky, musí ji chránit v zažívacím ústrojí a někdy také je složení tablety zodpovědné za délku trvání účinku. Tableta pak totiž může zajistit jen pomalé a setrvalé uvolňování účinné látky.

  Laktóza je sacharid, který se ke stavbě tablety často používá. Její množství je ale prakticky zanedbatelné z hlediska kalorií. Laktóza se sice může v těle měnit na krevní cukr, ale to opravdu nehraje roli. Může se jednat při užívání více tablet denně maximálně o množství asi 0,5 - 2 g. Pro vaši informaci krajíc chleba vážící asi 80 g (běžný krajíc) obsahuje asi 40 g sacharidů.

  Přítomnost laktózy však může být důležitá pro osoby, které mají vůči laktózy přecitlivělost. Ti by takové léky neměli užívat. To by se ale nemělo zaměňovat s nesnášenlivostí mléčného cukru. Většinou tito lidé laktózu velmi špatně tráví a mají po ní nadýmání či průjem. Podání laktózy v takto malém množství jim ale zpravidla nevadí, je to příliš málo k tomu, aby to vyvolalo obtíže.

  Vy se tedy složením tablet, které užíváte, z hlediska diabetu rozhodně nemusíte znepokojovat.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Pouze po ránu cukr přes 10 přes den a večer v normálu. Co to znamená? Dagmar
  věk: 55 let

  Odpověď

  Milá Dagmaro, na váš dotaz se opravdu špatně odpovídá. Vůbec nic bližšího o sobě neříkáte, např. kolik je vám let, zda již máte delší dobu diabetes, zda berete nějaké léky, zda jste obézní či jaké máte dietní zvyklosti. Neuvádíte ani přesné hodnoty glykémií. „Přes 10“ může znamenat také 20 a „v normálu“ beru tedy jako do 5,6 na lačno.

  Zde jsou určité možnosti, jak to vysvětlit:

  1. Jíte příliš mnoho večer nebo dokonce jíte i v noci. Omezte večeři, kterou si nedávejte příliš pozdě. Zejména omezte nebo zcela vynechejte sacharidové pokrmy, tedy zejména chléb, pečivo, brambory, rýži, sladší ovoce apod. Dejte si trochu bílého jogurtu, neslazený tvaroh, plátek masa nebo něco takového. A pak už nejezte, případně jděte na procházku.
  2. Máte nadváhu a vaše sekrece inzulínu je tak na hranici, kdy začíná být nedostatečná. V těle máte spoustu energetických zásob v tuku a játrech a v noci se vám nově tvoří glukóza ze zásobních látek. Ideální by bylo zhubnout a více se pohybovat. Pokud to nejde, byl by pro vás vhodný lék metformin, např. 2x 1 g. Jsou ale jiné možné léky. Pokud by toto nestačilo, mohla by pro vás být vhodná malá dávka déle působícího inzulínu na noc. Inzulín bude tlumit novotvorbu glukózy ze zásobních látek.
  3. Jste už léčena nějakými léky na diabetes, možná i inzulínem. Bude potřeba zvýšit dávku inzulínu na noc tak, aby vám glykémie nepřesahovala 6 mmol/l, ale zároveň, abyste neměla hypoglykémii.
  4. Možná si neměříte glykémii po jídle. Ta je možná i během dne vyšší, ale vy o tom nevíte. V tom případě budete potřebovat zásadně upravit dietu a nasadit léčbu tabletami nebo inzulínem.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  poznámka redakce:

  v rubrice ŽIVOATOSPRÁVA naleznete zajímavé informace včetně receptů vhodné stravy pro diabetiky.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, mě by zajímalo, které ústavy či společnosti se zabývají výzkumem diabetu 1. typu u nás v České republice? Děkuji Anna

  Odpověď

  Milá Anno, na vaši otázku nedokážeme přesně odpovědět a pravděpodobně to ani není možné.

  Existují různé formy výzkumu. Jen velmi zhruba bych je rozdělil podle toho, jak je výzkum podporován.

  Existují tyto základní možnosti pro podporu výzkumu diabetu:

  • Institucionální podpora: určité pracoviště, nejčastěji Universita, podporuje určitý výzkumný projekt. Většinou se jedná o překlenovací podporu, která zajišťuje na určitém pracovišti kontinuitu výzkumné činnosti, když třeba nějaký projekt skončil a ještě nebyl přijat projekt nový. Málokdy se jedná o samostatné delší projekty podporované pouze tímto způsobem.
  • Soukromá podpora: V ČR přichází v úvahu zejména tzv. výzkum na zadání určitým sponzorem, většinou větší farmaceutickou společností. Zpravidla se jedná o testování určitého léku na mnoha světových pracovištích zároveň. Testuje se určitý lék, který byl vyvinut farmaceutickou firmou. Ta vypracovala projekt a příslušné pracoviště jej provádí přesně podle zadání. Samo toto pracoviště se buď vůbec nepodílí, nebo jen málo na samotném charakteru studie. Je také někdy možné, že výzkumník získá pro svoji myšlenku soukromého sponzora, který podporuje nějakou výzkumnou instituci. Spíše se jedná o ojedinělé a malé projekty, alespoň v ČR
  • Grantová podpora: Jde o nejčastější případ. V ČR existuje zejména Grantová agentura České republiky, Agentura pro zdravotnický výzkum při Ministerstvu zdravotnictví, dále grantové agentura Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, Technická agentura České republiky, Ministerstvo průmyslu a obchodu a jiné. Tyto projekty jsou centrálně evidované, protože se jedná o státní formu podpory. Lze je hledat na:  https://www.rvvi.cz/cep

  Dnes jsou na výzkumné projekty, jejich hrazení a povolení kladeny vysoké nároky. Pokud jde o klinický projekt, je zpravidla evidován pomocí významných agentur, a to zejména European Medicines Agency pro Evropskou unii či Clinical.Trials.gov. pro USA. Zde mohou listovat i laici a zjišťovat, co kdo a kde zkoumá podle určitých klíčových slov na celém světě, tedy i v ČR. Jedná-li se o seriosní výzkum, musí být projet v jedné z těchto agentur ohlášen a průběžně se mají ukládat základní data. Jen v takovém případě totiž mohou být pak výsledky publikovány v uznávaných vědeckých časopisech.

  Čistě experimentální projekty zde však evidovány být nemusí.

  Zcela orientačně můžeme odpovědět, že klinický výzkum diabetu 1. typu se provádí v Institutu klinické a experimentální medicíny a na všech českých lékařských fakultách. Experimentální a čistě základní výzkum však probíhá v Akademii věd a na řadě dalších výzkumných pracovištích.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den trápí mě sucho v krku a povlak na jazyku. Zkouším pít čaj, brát pastilky a někdy se mi i dokonce blbě dýchá nevím čím to je. Adam
  věk: 0 let

  Odpověď

  Milý Adame, váš dotaz se do značné míry vymyká zaměření našeho portálu. Povlak na jazyku a sucho v ústech mohou mít řadu příčin. Špatně léčená cukrovka je jen jedna z možností.

  Pochopitelně sucho v ústech je průvodním zjevem osob, které málo pijí nebo příliš mnoho ztrácejí tělesné tekutiny. Při špatně léčeném diabetu lidé hodně močí, v těle chybí dostatek tekutin a v dutině ústní se to projevuje suchostí sliznice. Při špatně vyrovnaném diabetu se mohou také v ústech rozmnožit kvasinky, které tvoří až bělavé povlaky a působí bolest.

  V prvé řadě je třeba srovnat glykémie. Někdy je nutná protikvasinková léčba buď jen pomocí výplachů s protikvasinkovými léky, někdy je vhodné navíc užívat takové léky celkově.

  Kvasinky se mohou také pomnožit v dutině ústní v důsledku antibiotické léčby. Je to tím, že antibiotika kromě léčebného účinku mohou v dutině ústní vyhubit i běžné normální bakterie, které pak uvolní místo kvasinkám, jimž antibiotika nevadí. Kvasinky se také mohou pomnožit v ústech u osob s výrazně utlumenou imunitou, např. při závažné nemoci nebo při užívání imunosupresivní léčby pro jiné onemocnění.

  Suchost v ústech provází také některá onemocnění slinných žláz, které netvoří dostatek slin. Tato onemocnění mají někdy autoimunitní podklad a vyžadují řádné vyšetření a léčbu. Slinné žlázy mohou také špatně fungovat např. v důsledku ozařování při léčbě některých nádorových onemocnění.

  Suchost v ústech působí také některé léky, např. léky na depresi, výjimečně některé léky na vysoký krevní tlak, na Parkinsonovu nemoc, opiáty proti bolesti. O tom se musíte poradit s lékařem, který tyto léky nasadil.

  Pálení v ústech se vyskytuje také při nedostatku železa, většinou ale přitom nebývá povlak na jazyku, jazyk bývá spíše více hladký.

  Pochopitelně pálení jazyka a bolest v ústech může provázet i některá zcela běžná onemocnění, např. virózu jako je rýma nebo bakteriální angínu.

  Pokud obtíže trvají již více dní, měl byste navštívit svého obvodního lékaře, který provede základní vyšetření. Z méně častých a méně pravděpodobných příčin je také možnost závažnějšího onemocnění jater či ledvin. To by ovšem váš obvodní lékař měl snadno vyloučit.

  Nezjistí-li sám příčinu, pošle vás na podrobnější vyšetření k otorinolaryngologovi (ORL), který se na takové věci specializuje.

  Zatím vám tedy radím dostatečně pít a užívat cucavé bonbóny, spíše bez cukru. Na bolení v krku dostanete také v lékárně speciální cucavé bonbóny či tzv. umělé sliny, bez receptu.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den. Mám cukrovku 2.typu již několik let, od doby, kdy jsem měl infarkt myokardu. Užívám léky na vysoký tlak, na srdce a potom právě na cukrovku a to STADAMET 1000 a Glycladu 60mg. V poslední době se mi nedaří udržet přiměřeně nižší hladinu cukru v krvi a mívám 14,7 mmol/l. Pan obvodní dr. mi několikrát dělal testy a hodnoty se nijak nelepší, tak jsem se chtěl zeptat, zdali už nenastal čas, na podávání inzulínu a nebo na změnu léků. Děkuji za vaší odpověď. Ladislav
  věk: 63 let

  Odpověď

  Milý Ladislave, je dobře, že se o vyrovnání svého diabetu zajímáte. Určitě na tom hodně záleží, a to nejen proto, abyste se cítil lépe, ale také aby se u vás nerozvíjely komplikace diabetu, na prvním místě asi ischemická choroba srdeční.

  Hodnoty kolem 14 mmol/l jsou určitě vysoké a je nutné s tím něco dělat. Na prvním místě vám doporučuji používat osobní glukometr a měřit si glykémie nejen na lačno, ale také občas asi 1 hodinu po jídle, kdy by glykémie rozhodně neměly překračovat hodnotu 10 a před dalším jídlem by se měly vrátit co nejblíže k 5 mmol/l. Jak toho dosáhnout, záleží hodně na dalších okolnostech.

  V prvé řada si pořádně zkontrolujte dietu. Určitě by měla být spíše méně kalorická, a pokud nevykonáváte nějakou náročnější fyzickou námahu v průběhu dne, postačovalo by 150 g sacharidů denně, ale i méně, např. 120 g. Příklady naleznete na našich stránkách v rubrice ŽIVOTOSPRÁVA a DIETA

  O tom, zda to bude fungovat, se sám přesvědčíte ze svých glykémií. Vím, že to bude náročné, ale je to nejzdravější přístup. Teprve pokud budou glykémie stále vysoké (po 14 dnech), bude třeba uvažovat o zintenzivnění farmakologické léčby. Podle toho, zda máte či nemáte výraznější nadváhu, by se mohly volit další léky. Nabízí se hned několik možností, ze kterých bude moci váš pan doktor vybrat podle toho, co se k vašemu zdravotnímu stavu nejlépe hodí. Máte-li nadváhu, vhodné by byly léky, které nadváze nenapomáhají, nebo ji dokonce pomáhají snižovat (analoga GLP-1, glifloziny).

  K inzulínu bych přistoupil tehdy, pokud by glykémie stoupala dále, nebo pokud by výrazné omezení sacharidů v dietě (a zařazení dostatečné tělesné aktivity) nevedlo ke zlepšení (např. po měsíci snažení). Inzulín je vhodný zejména pro pacienty, u nichž zjevně již selhává jejich vlastní produkce inzulínu, nebo jsou vysloveně štíhlí a omezování diety není vhodné.

  Dovolte mi ještě připomenout, že dietní a pohybová opatření nejsou vlastně nějaká ošklivá omezení, ale představují obecně zdravý způsob života, kterým lze předcházet rovněž i srdečnímu onemocnění. Měl byste mít pod kontrolou také krevní tlak a hladinu krevních tuků. A ještě znovu vám doporučuji to samostatné kontrolování glykémií, které vám samo ukáže, zda a kde děláte chyby.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, Obracím se na Vás s dotazem, zda jsou výsledky krve v pořádku, či by mohly značit onemocnění cukrovkou. Odběry na hematologii: Glykemie 6,38 mmol/l Nalačno. Výsledky odběru moči: sed-ery 27 ul, sed-leu 50 ul, sed-epitelie 326 ul. Na odběry jsem šla z důvodu déle trvajících potíží, jako je otoky nohou a rukou, časté močení, noční pocení, třes rukou (po sladkém přejde), bolest v oblasti beder. Vše jsem přisuzovala neurologickým obtížím, vyšetření byla v pořádku. Bohužel neustálá totální vyčerpanost a prodělaný samovolný potrat mně nutí tyto problémy šeřit, jen Už si přijdu jak hypochondr, když mi bylo řečeno, že jsem vlastně zcela v pořádku. Předem Vám mnohokrát děkuji za odpověď. Barbora
  věk: 32 let

  Odpověď

  Milá Barboro, uvádíte příliš málo osobních i laboratorních podrobností potřebných k tomu, abych se k vašim problémům mohl podrobněji vyjádřit. Máte lehce zvýšenou hodnotu glykémie, která ještě nespadá do oblasti diabetu, ale může jít o porušenou glukózovou toleranci. Je otázkou, zda vyšetření proběhlo ráno po celonočním lačněji. Jedna hodnota navíc k nějakému vyjádření nestačí, ale více méně vylučuje vážnější poruchu ve smyslu diabetu. Je také docela možné, že lehce zvýšená hodnota souvisí s  nějakou další poruchou, která je příčinou vašich zdravotních problémů. Z močového nálezu také plyne, že u vás může probíhat močová infekce.

  V každém případě potřebujete podrobnější vyšetření, např. vaším obvodním lékařem.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, mám přítele, který je diabetik ( ma 33 let) měl užívat léky, které neužíval a troufnu si říct, že je extrémně závislý na sladkém. Po dlouhém přemlouvání jsem mu vzala glykemii glukometrem, kde hodnota byla skoro 22. Jsem zdrovotní sestra, takže nějaký přehled mám, do nemocnice bych ho nedostala, takže okamžitě začal užívat léky, které měl za ty roky nasbírané a začala jsem mu chystat přesně jídlo, které by měl sníst. Glykemie se mu začala pomalu snižovat, dostal se i na hodnotu 12 po jídle . Jenže je problém že si nechce nechat odebírat cukr pravidelně. A důvod je ten že prostě on bez toho sladkého nevydrží. Slíbil že se objedná na diabetologii... nevím zdali tomu věřit, lže mi i v tom jídle. Je schopný sníst pekáč buchet nebo plechovku kondenzovaného mléka. Prosím pěkně, kam směřovat takového člověka ? u mě v rodině tři diabetici, všichni po amputaci končetin.. na vše mi řekne "já vím, že je to špatně" , cvhíli se snaží a pak je stejně ve starých kolejích. Máte nějakou zkušenost s takovými pacienty nebo nějakou radu. Jsem z toho zoufalá... Moc děkuji za každou radu. Pavlína
  věk: 33 let

  Odpověď

  Milá Pavlíno, na vaše otázky je těžké odpovědět. Ono se říká, komu není rady, tomu není pomoci. Váš přítel je dospělý, o své situaci ví a nesnaží se s tím nic dělat. Zřejmě se nechce připustit, co mu vlastně hrozí, a říká si, že to nějak půjde a že se s tím nebude stresovat, nebo až příští týden.

  Nevím, jestli je to tak vážné, jak popisujete, ale život s glykémií okolo 20 mmol/l nedopadne dobře. To už bývá člověk málo výkonný, je unavený a těžko snáší běžné starosti nebo různá náhodná onemocnění. A po určité době se komplikace určitě dostaví, nejdříve nejspíš polyneuropatie, potom oční postižení, někdy onemocnění ledvin, nohou atd.

  Mně v prvé řadě není jasné, o jaký typ diabetu jde a jak dlouho to už takto trvá. Kdyby šlo o diabetes 1. typu, byl by průběh bez léčby určitě rychlejší. Předpokládám tedy, že váš přítel má diabetes 2. typu, asi má nadváhu, dost možná velkou. Někdy dříve mu byla zjištěna vyšší glykémie, dostal na to léky a postupně to všechno pustil z hlavy. Za těchto okolností by bylo nejlepší, kdyby navštívil svého diabetologa a ke všemu se přiznal a uvedl, že se rozhodl začít k tomu přistupovat pořádně. Nejdříve bude třeba zjistit, jak závažnou poruchu má a jaké léky budou nyní potřeba. Samozřejmě ale bude na prvním místě životospráva, která začne především omezením kalorického příjmu a tělesným pohybem. Jídelníček může zůstat pro něho atraktivní, ale určitá pravidla dodržovat bude muset. Někdy je člověk překvapen, jak se jeho zdravotní stav náhle zlepší, když začne pravidelně cvičit a jíst zdravě. Hlavně u mladých lidí se stává, že glykémie potom klesnou a ani nejsou potřeba tablety.

  Myslím si ale, že po ověření zdravotního stavu by sám měl vyhledat psychologa a případně nutričního terapeuta, kteří by mu vysvětlili, jak jeho duševní blok překonat a přitom si uchovat „radost ze života“. Dnes existují pro léčbu diabetu dostatečné prostředky, které životní radosti nezkazí a přitom vedou k dobrému způsobu léčby, které bezprostředně zlepší kondici, ale zejména dlouhodobě předcházejí vzniku dlouhodobých komplikací. Váš přítel by měl najít odvahu a odhodlání s tím začít. Jinak myslím, že s ním budete mít těžký život. Asi by pomohlo, kdybyste mu k „novému začátku“ pomohla svojí podporou, ale dále už to musí být na něm.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Obracím se na Vás s obrovskou prosbou. Můj tatínek má cukrovku 2. typu a rád by si pořídil Senzor pro kontinuální monitorování glukózy. Byl mu doporučen od společnosti Libre, ale tatínek se dočetl, že je velmi poruchový. Koukali jsme na internetu a těch senzorů je mnoho a v různých cenových kategoriích. Nemáte náhodou kontakt na někoho, kdo by nám pomohl s výběrem toho nejlepšího a cenově nejdostupnějšího? Prosím? Dále bych se ještě i ráda zeptala, zda nemáte kontakt na nějakého nejlepšího diabetologa v ČR? Tatínek chodí k diabetoložce v Mariánských lázních, cukrovku má od roku 2004 a stav se mu nezlepšuje a já ani on se nedokážeme smířit s tím, že na trhu neexistuje přípravek, který by mu cukrovku 2. typu potlačil? Omlouvám se, ale jsme už bezradní. Eva

  Odpověď

  Dobrý den, v současnosti jsou v ČR senzory pro kontinuální monitoraci ať již se jedná o Freestyle Libre nebo CGM hrazeny pojišťovnou pro diabetiky 1. typu. 

  Samozřejmě u všech typů senzorů se vyskytuje jistá poruchovost, ale nedokážu říci, jestli je u Freestyle Libre vyšší než u jiných typu monitorace. Pokud jsou senzory  koupeny přes oficiální firmy je zde možnost reklamace chybného senzoru. Cenově nejdostupnější, pokud by si měl vše hradit pacient sám, by byl asi právě Freestyle Libre. Pokud se však ze začátkem roku něco nezměnilo, není na českém trhu běžně pro diabetiky 2. typu dostupný. 

  Obecně využití kontinuální monitorace je výhodné právě pro diabetiky 1. typu, kteří nemají vlastní produkci inzulinu, musí aplikovat kromě bazálního inzulinu krátkodobý inzulin ke všem jídlům a mají vyšší variabilitu (výkyvy) glykémií. Dal by se asi využít u diabetika 2. typu který už je na intenzifikovaném inzulinovém režimu (musí aplikovat inzulin i před jídly) a má špatnou sekreci vlastního inzulinu, tudíž se 1. typu dost podobá nebo diabetika 2. typu na intenzifikovaném režimu s velkými výkyvy glykémií. U diabetika 2. typu pouze na tabletách nemá kontinuální monitorace takový přínos a většinou stačí měření glukometrem.

  Hledat nejlepšího diabetologa  by bylo asi hodně obtížné - každý koho se zeptáte bude mít trochu odlišný názor. Kvalitní lékaře najdete jistě jak v běžných diabetologických ambulancích, tak v diabetologických centrech a klinikách.

  Vzhledem k tomu, že neznám přesnou terapii ani výsledky a anamnézu Vašeho otce nejsem schopna říci, zda by šlo u Vašeho otce nějak upravit terapii a tím vylepšit jeho kompenzaci, ale je pravdou, že během posledních 5 let se na český trh dostalo mnoho nových léků, které jsou právě na léčbu DM 2. typu zaměřeny.

  (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová z diabetologické stanice a ambulance Interní kliniky Fakultní nemocnice v Motole)

  Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!