Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Obecné

620 dotazů

 • Dotaz

  Dobry den, mam 24let cukrovku, zatim bez komplikaci, pouze neuropatie nohou mirna, bez lecby stalo se mi, ze jsem se vzbudila zpocena a ocividne s hypoglykemii (namerila jsem ale 3.5) vzala jsem si cukr, ale snad 5 min jsem mela pocit hodne nepravidelneho buseni srdce (preskakovani) mam to resit, nebo to je normální? dost me to vydesilo, jelikoz bydlim sama... Salma
  věk: 37 let

  Odpověď

  Milá Salmo,

  jak víte, nebo byste určitě měla vědět, při hypoglykémii dochází ke kontraregulační reakci, na které se podílejí zejména 2 hormony: glukagon a adrenalin (viz naše stránky v rubrikách o hypoglykémii). Zkuste odkaz Hypoglykémie z rubriky o cukrovce 1. typu a odkaz Hypoglykémie z rubriky Akutní komplikace.

  Reakce glukagonu bývá u pacientů s déle trvajícím diabetem zpomalená. Naproti tomu reakce adrenalinu je zpravidla výrazná. Adrenalin ale kromě toho, že zvyšuje uvolňování glukózy ze zásobního glykogenu v játrech, má řadu dalších reakcí, které obecně odpovídají stresu a vy je znáte nejen z vašich hypoglykémií, ale také ze situací, kdy se náhle polekáte nebo třeba máte skládat nějakou zkoušku. Také se dočtete na našich stránkách, že tato reakce, kterou většina osob léčených s diabetem při hypoglykémii rozpozná a reaguje na ni, u některých osob je rovněž oslabená či opožděná. V tom případě můžete hypoglykémii rozpoznat až při nižších hodnotách krevního cukru, nebo dokonce člověk skoro nic nepociťuje a může tak upadnout až do bezvědomí.

  Ve vašem případě reakce asi je dobře zachovaná, ale ve spánku se může stát, že rovněž reagujete pozdě. Hypoglykémie je pak těžší.

  Uvolněný adrenalin aktivuje nejen metabolismus, ale také váš krevní tlak a srdeční činnost, kterou stimuluje. To může vyvolávat pocit bušení srdce a zrychlený tep. Někdy může být stimulace tak velká, že srdce se občas stahuje nepravidelně a vy máte pocit toho „přeskakování“. Reakce zpravidla brzy odezní, jakmile adrenalin zafunguje na hladinu glukózy v krvi nebo na jídlo, které si vezmete. U osob, které mají nějaký stupeň postižení kardiovaskulárního systému však může dojít také k výraznější poruše rytmu, která už může být nebezpečná.

  Já vám na prvním místě doporučuji udělat nějaká opatření, která budou případné hypoglykémii během noci předcházet. Jedná se zejména o monitorování glykémie či případně používání glukózového senzoru, který ve spojení s inzulínovou pumpou nebo mobilním telefonem vás může zvukově varovat při hrozící hypoglykémie. Pak můžete udělat něco včas a hypoglykémie vůbec nevznikne. Asi ne úplně správným postupem je preventivně zvyšovat večer svoji glykémii jídlem nad doporučené rozmezí ze strachu z hypoglykémie, protože hyperglykémie také není dlouhodobě dobrá.

  Jinak byste ale určitě měla absolvovat pravidelnou kontrolu krevního tlaku a EKG. Ve vyšším věku, nebo pokud máte nějaké kardiovaskulární onemocnění, měla byste být preventivně vyšetřena podrobněji, např. pomocí kontinuální monitorace srdeční činnosti přenosným přístrojem (tzv. Holterova monitorace EKG). Osoby s již existujícími poruchami srdečního rytmu mohou být totiž k účinkům adrenalinu citlivější a hypoglykémie u nich může vyvolat epizodu závažnější formy arytmie.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den mám rakovinu prsu s metastázemi ve skeletu. Paliativní léčba etruzilem a xgewa. Předoperační vyšetření ukázalo cukr 8 na lačno tak jsem skončila na diabetologii kde mi předepsali stadamed. Onkoložka nechce abych zhubla a diabetoložka to doporučuje. Nevím čím se řídit a co správně jíst. Jana
  věk: 56 let výška: 180 cm váha: 89 kg

  Odpověď

  Milá Jano, přidružený diabetes může zhoršovat průběh každého onemocnění, a proto je dobré se tomu rovněž věnovat. Máte celkem přiměřený stav výživy, a tak souhlasím s paní onkoložkou, že snaha o hubnutí není na místě. Spíše byste měla dbát na racionální stravu odpovídající běžné zdravé výživě, tedy mimo jiné bez nadbytku sacharidů (doporučuji 180 – 200 g/den), bez zbytečného volného cukru. Metformin je dobrý lék a neměl by mít interakci s ostatními přípravky, které užíváte. Držel bych se dávky asi 2x 850 mg.

  Bude ale pro vás dobré, když si pořídíte osobní glukometr a glykémie si občas budete sama kontrolovat. Hodnota 8 sama o sobě není příliš vysoká, ale není jasné, tak to je po jídle. Asi by se hodilo otestovat také glykovaný hemoglobin. Pokud by vám tato léčba nepostačovala a vy byste zbytečně nepřibírala na váze, tak bych pak jako další krok doporučil jednu dávku dlouze působícího inzulínu. Za nedostačující léčbu bych po asi 3 měsících léčby považoval glykémie na lačno nad 7 mmol/l a po jídle nad 10 mmol/l (1-2 hod.), glykovaný hemoglobin nad 50 mmol/mol. Inzulín je přirozená látka a v malém dávkování nemůže být nijak škodlivý, pokud by bylo třeba léčbu zintenzivnit.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, ráda bych se zeptala jaká jsou možná vyšetření při častém močení. Bakteriologii byla v normě a na ultrazvuku městnání moči nenašli. Co mohu očekávat dál za vyšetření? Děkuji Barbora
  věk: 20 let výška: 167 cm váha: 80 kg

  Odpověď

  Milá Barboro,

  Váš dotaz je opravdu stručný a odpovědí by mohlo být nepřeberně. To nemůžete svoje problémy popsat trochu blíže?

  Takto vám uvedu jen některé běžné příčiny:

  Špatně léčená cukrovka.

  Diabetes insipidus – vzácná hormonální porucha, při které pacienti špatně koncentrují moč, která je velmi řídká a je jí mnoho (třeba 10 l). Je to provázeno odpovídajícím pitím.

  Používání diuretik.

  Onemocnění ledvin s porušenou koncentrační schopností.

  Onemocnění močového měchýře či močové trubice. Nejčastěji jde o záněty, může jít také o kamínky v měchýři.

  Neschopnost udržovat moč – inkontinence. Může být v souvislosti se špatnou inervací, porušením svalstva svěrače hrdla močového měchýře, u gynekologických poruch, po ozařování aj.

  Psychické poruchy.

  Nadměrné pití.

  Prochlazení.

  Tzv. dráždivý močový měchýř.

  Močové infekce: asi nejčastěji.

  Pokud močíte často a pálí vás přitom v podbřišku, tak bych si tipnul na močovou infekci, a to i v případě, že máte nález negativní. Dala by se zkusit léčba antibiotikem.

  Jinak byste asi měla absolvovat gynekologické a případně urologické vyšetření.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den. Prosím je možné se k vám objednat?
  věk: 42 let výška: 175 cm váha: 103 kg

  Odpověď

  Dobrý den,

  jsme internetový portál a nevlastníme diabetologické ordinace. Doporučuji obrátit se na takto specializovanou ordinaci v blízkosti Vašeho bydliště. Zkuste se podívat na internet, například zde https://www.navstevalekare.cz/lekari.html?params=diabetolog--diabetologie-s51010/-kraj-k

  S přátelským pozdravem

  PharmDr. Rostislav Šimek

  redakce cukrovka.cz

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, bylo mi zjištěno z krevního rozboru zvýšené množství cholesterolu, celkový cholesterol 5.2 mmol/l , HDL_chol 1.64 mmol/l , LDL_chol 3.2 mmol/l. Měl bych na to brát už nějaké prášky? DM1 15 let, je mi 24, nynější kompenzace Hba1c 44 mmol/mol. Slávek
  výška: 172 cm váha: 55 kg

  Odpověď

  Milý Slávku, máte velmi dobré vyrovnání diabetu a hladiny cholesterolu jsou prakticky v normě. Normy se postupem času zpřísňují, takže ta hodnota celkového cholesterolu 5,2 mmol/l je už možná označována jako lehce zvýšená. Naopak HDL cholesterol (lidově „ten prospěšný“) je zcela v normě a ten „škodlivý“ LDL-cholesterol také. Vedou se určité spory, zda by diabetici měli užívat nějaké léky na snížení hladiny cholesterolu jakožto riziková skupina a při ještě normálních hladinách. Efekt ale není zatím prokázaný. Myslím tedy, že žádné léky na úpravu hladin cholesterolu nepotřebujete a že vše je v pořádku.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Jsem obézní a v poslední době mám stále sucho v ústech, pořád musím pít a v důsledku toho močit. Také mám často cítím nevolnost. Moje životospráva je dlouhodobě tragická, živím se v podstatě jen sladkostmi, zmrzlinou, protože je mi neustále horko. Normální oběd jsem už nejedla tak rok. Pohybu mám hodně, jsem v důchodu, tak denně nachodím minimálně 15 km. Mohu si nějak sama zjistit, zda nemám ze špatné životosprávy cukrovku, abych nemusela v dnešní vypjaté době k lékaři ? Je možné zjistit cukrovku 2. typu z moči pomocí diagnostických proužků z lékárny ? Samozřejmě kdybych zjistila, že je zde na cukrovku podezření, ihned bych navštívila lékaře.
  věk: 63 let výška: 160 cm váha: 81 kg

  Odpověď

  Milá Aleno, Vy píšete jako do učebnice o cukrovce pro pacienty. Přesně takto se totiž popisují příznaky diabetu 2. typu, když jsou zanedbány. Máte nadváhu, jíte hodně sacharidů, hodně močíte, máte žízeň, cítíte se unavená.

  Pravděpodobnost, že máte cukrovku, je veliká.

  Léčba diabetu zahrnuje nejen nějaké léky, ale také podrobné poučení pacientů a úpravu jídelníčku. To všechno může zajistit obvodní lékař nebo diabetolog. Vy byste určitě měla lékaře navštívit. Budete-li totiž opatrná, nosit roušku a mýt si pečlivě ruce před každým jídlem a pitím a nesahat si neumytýma rukama do obličeje, tak vám koronavirová infekce hrozí velmi málo. Problémy s diabetem vás na rozdíl od toho neminou, pokud něco brzy nepodniknete.

  Jinak byste mohla najít bohaté poučení jak se chovat a také co jíst i na našich stránkách.

  Pokud byste trvala na tom, že se vyšetříte sama, tak můžete:

  1. Nejlépe koupit si osobní glukometr a diagnostické proužky
  2. Koupit si testovací proužky na moč, ke kterým nepotřebujete přístroj. Je to ale méně přesné. Cukr v moči bývá až při dost zvýšené glykémii. Tu vy ale asi máte, takže pro začátek by to mohlo stačit. Glukometr je ale mnohem lepší, používání není složité, jen určité zaučení by bylo dobré.

  Prozatím omezte v jídle přílohy jako jsou chléb, brambory, knedlíky, rýže apod. Absolutně nejezte jídlo s volným cukrem (zmrzlina, sladké pití, cukrovinky atd.). Dostatečně pijte. A jdete k lékaři!

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Poznámka redakce:

  Pro testování glukózy v moči lze pořídit v lékárně například testovací proužky DiaPhan. Jsou určeny pro testování dvou základních parametrů, kterými jsou glukóza a ketony

  Detail dotazu
 • Dotaz

  mohu používat bez omezení?
  věk: 70 let výška: 161 cm váha: 72 kg

  Odpověď

  Dobrý den,

  na přípravek Dialine se již ptalo více lidí. Podívejte se prosím na naše odpovědi zadáním tohoto názvu přípravku do kolonky "Hledat v poradně" nad KATEGORIEMI a najdete tři naše odpovědi.

  S přátelským pozdravem

  redakce cukrovka.cz

  Detail dotazu
 • Dotaz

  cítila jsem se tak špatně, že jsem musela k lékaři. v krvi 31,56 hodn. a dlouhý c. 114, dostala jsem Siofor1000 a za týden stáhla na c. 23,24 a dl. 125, za dalšich týden hodnota 11,88 a dl. 126. Za dalších 14 dní jsem už měla jen zavolat a to už jsem měla hodnotu 7,8. dl. c. nevím. Takže ok. beru Siofor 2x deně poledne a večer. Jím střídmě, koupila jsem si pár knížek. Dále za 14 dní jsem se začal zase cítit unavená. (částečně asi stresy v práci) Koupila jsem si v Benu glukometr Beuer GL50 a změřila se - 10,3. OK. druhé měření po 3 dnech a ráno na lačno - 10,8. Volala jsem diabetickou poradnu, ale ta je jen na doporučení obvodní. Tak jsem volala doktorce a asi jsem ji trochu naštvala. Nakonec řekla, že doporučení napíše a položila mi telefon. Naštvat ji nechci, tak jsem tam zatím nešla. Teď tedy dotaz, má cenu, jít do poradny? Léky mám, dietu držím, doktorka to má za celkem zbytečné, když to tak zvládáme spolu. Co byste mi doporučili, jít přeci jen k diabetologovi, nebo jen navštívit obvodní, třeba se jedná jen o změnu v braní prášků. Eva

  doplňující údaje:

  váha 100 Kg, výška 163 cm

  věk: 59 let výška: 163 cm váha: 100 kg

  Odpověď

  Milá Evo, mám o vašem zdravotním stavu jen málo informací, jen nyní zjišťuji, že máte skutečně nadváhu. Není jasné, zda se léčíte ještě pro jiné onemocnění a zda jste o diabetu věděla již dříve, nebo je to pro vás novinka. Také netuším, co vaší návštěvě u lékaře předcházelo, zejména jak mnoho jste jedla a zda jste např. nezavařovala sladké ovoce a neolizovala si příliš intenzivně prsty.

  Nicméně zjištěné hodnoty byly velmi vysoké a svědčí o delší dobu trvající poruše.

  Pokud máte nadváhu a dosud jste hodně jedla, bylo by možné nasadit přísnou dietu, užívat ten Siofor 2x 1000 mg a měřit si denně glykémie, zatím minimálně ráno na lačno a dále za 2 hodiny po jídle. Budou-li vaše hodnoty po týdnu nadále nad 10 a po jídle ještě vyšší, určitě se s tím bude muset něco udělat. Paní doktorka by se neměla zlobit, měla by naopak být ráda, že máte o léčbu zájem a chcete s tím něco dělat. Pokud se tedy skutečně nejednalo o to, že jste se před tím zcela "utrhla ze řetězu", ale teď se vše výrazně upravuje, měla byste co nejdříve navštívit lékaře, který bude ochoten vás podrobně poučit a sledovat. Mohla by to být i vaše obvodní lékařka, ale pokud má na vás "málo času", bylo by lepší navštívit diabetologa. 

  I když o vás vím velmi málo, domnívám se, že potřebujete intenzivnější léčbu, možná dokonce inzulín. K dispozici jsou nyní také léky, které se vhodně kombinují s metforminem (Siofor) a přitom snižují chuť k jídlu a pomáhají hubnout.

  Moc bych s tím vším neotálel.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobry den. Manžel ma diabetes 2. Cukr,tlak i cholesterol v norme. Ale bohuzel se mu uz nekolik mesicu mota hlava. Vsimla jsem si ze je to od te doby,co se stresuje s koronavirem. Bere 2 krat denne Eucreas. Nadvahu nema. Zivotospravu dodrzuje. Chtela jsem mu koupit Gingio. Je to pro neho vhodne? Nebo by jste poradil jiny doplnek stravy. Moc dekuji za odpoved
  věk: 46 let výška: 180 cm váha: 78 kg

  Odpověď

  Dobrý den, jestli tomu dobře rozumím, kladete mi hned 2 otázky. První se týká důvodu, proč se vašemu často motá hlava. V druhé otázce se ptáte, zda můžete svému muži koupit nějaké vhodný potravinový doplněk, například obsahující výtažek z ginkgo biloba.

  Snazší je pro mne odpovědět na otázku druhou. Ano, výtažky z této rostliny (stromu) se často doporučují s tím, že mají zlepšovat prokrvení mozku a tím případně pomáhat proti „motání hlavy“ cévního původu. Nejedná se sice o žádný vědecky ověřený postup, nicméně pokud dodržíte doporučené dávkování, určitě to neuškodí. Jinak se ale domnívám, že pokud se váš manžel stravuje zdravě, tak nepotřebuje žádný speciální potravinový doplněk.

  "Motání hlavy", závratě či vertigo - to je poměrně častá obtíž ve vyšším věku a může mít řadu příčin. Uvedu některé častější:

  Nízký krevní tlak

  Vysoký krevní tlak

  Srdeční arytmie (nepravidelná činnost)

  Hypoglykémie (pod 3,8 mmol/l)

  Chudokrevnost

  Oční poruchy, nejčastěji poruchy inervace okohybných svalů (nově vzniklé šilhání)

  Aterosklerotické postižení větších tepen zásobujících mozek

  Postižení drobných mozkových tepen, zvláště v oblasti tzv. "mozečku"

  Onemocnění stato-akustického ústrojí ve vnitřním uchu

  Onemocnění vestibulo-kochleárního nervu (vedoucí od vnitřního ucha do mozku)

  Různá postižení mozku

  Používání nevhodných léků, otravy, alkoholismus

  Postup je většinou ten, že praktický lékař vyloučí nejběžnější příčiny (krevní tlak, srdeční rytmus, léky apod.). Na místě je vyšetření tepen na krku pomocí ultrazvuku. Ty mohou být ve stáří zúžené a lze to léčit. Dále pak může být doporučeno neurologické vyšetření. I když se u starších lidí někdy nic zvláštního nezjistí a porucha se připisuje věku, vyšetření by mělo být provedeno.

  Příčinou nestability může být také diabetická polyneuropatie, kdy mozek dostává omezené signály informující o poloze končetin a zatížení nohou.

  Poté, co se jako příčina motání hlavy vyloučí nějaká závažnější věc, doporučuji soustředit se hlavně na to, o čem píšete, že má váš manžel v pořádku: vyrovnání diabetu, krevní tlak, hladiny krevních tuků. Dále by měl stabilitu trénovat - pravidelná fyzická zátěž, případně se zajištěním turistických holí, dostatek vitamínů, zeleniny a méně živočišných tuků. Existují také léky přímo proti závrati. 

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  poznámka redakce:

  našli jsme také pro vás na internetu https://www.anamneza.cz/nemoc/Zavrat-vertigo-toceni-hlavy-98

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, jsem diagnostikován na diabetes II. stupně od 12. 2017, zhruba od tohoto data se při opakovaných odběrech projevovala glykemie na lačno cca 7,0 - 8,0, byl jsem zaregistrován u příslušného diabetologa a nasazena léčba (Trajenta 5 mg ráno), po celou dobu oněch tří let se glykemie držela cca 8,0 - 9,0 na lačno, v srpnu 2020 mne ale z týdne na týden (zatím jsem se měřil každý druhý den) vyskočila na hodnoty - 17,0 - 19,0, kontrolu u diabetologa mám vždy cca za 2,5 měsíce, nejbližší další 15.09.2020 - hodnoty z posledních tří kontrol (21.01., 03.04., 17.06. 2020 byly 8,2, 9,8, 9,6 - Hba1c naposledy 10_2019 - 54, 11_2018 43, 12_17 - 50), moč vždy čistá, A-B 0 a cukr 0, hodnoty cholesterol - celkový 4,28, 4,39, 4,61, HDL 0,49, 0,34, 042, LDL 2,68, 2,49, 2,34 a TG 4,50, 5,68 a 5,30 moč a cukr v moči 0, věk 62, váha 110 - výška 180, léčba krevní tlak (Nebilet 1/2 ráno a TK 130/80, Fortilip na krevní tuky, které jsou vysoké - přes 5. Dotaz - mám hned reagovat, nebo počkat na kontrolu 15.09. (nárůst cca od 10.08.2020) a co lze očekávat dále, děkuji Libor
  věk: 62 let výška: 180 cm váha: 110 kg

  Odpověď

  Milý Libore, Vy máte nyní nevyrovnaný diabetes 2. typu provázený syndromem inzulínové rezistence. Máte nadváhu, zvýšené hladiny krevních tuku (hlavně triacylglycerolů) a nízké hodnoty tzv. HDL cholesterolu. Krom toho máte sklon k vyššímu krevnímu tlaku. Jste tedy celkem ohrožen vznikem kardiovaskulárních onemocnění a měl byste proti tomu něco dělat.

  Pravděpodobně se vám v poslední době snížila schopnost vyrovnávat malou účinnosti inzulínu jeho zvýšenou sekrecí. Asi tedy bude potřebná změna léčby. Nejdůležitějším opatřením ale bude úprava pohybového a jídelního režimu. To by mohlo mít ještě lepší efekt, než přidávání léků.

  Navrhuji vám tedy, abyste zatím zkusil zásadně zpřísnit dietu. Omezte velmi zásadně kalorický příjem, zejména příjem sacharidů a živočišných tuků. Zkuste např. jíst asi ½ toho, co jste jedl dosud. Zvyšte také výrazně pohybovou aktivitu. Choďte např. denně na co nejrychlejší vycházky, doporučuji 60 minut. Měřte si denně glykémie a dostatečně pijte (vodu, neslazené nápoje, žádné pivo). Předpokládám, že již po několika dnech se vaše glykémie zlepší. Pokud nikoliv, vyžádejte si časnější kontrolu u diabetologa.

  Počítejte ale s tím, že pokud chcete zůstat zdráv, budete muset v navrženém režimu pokračovat.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!