Poradna

Obecné

324 dotazů

 • Dotaz

  Dobrý den pane docente, prosím o radu. Je mi 51et, TK 110/70, jsem štíhlá až hubená, mám dlouhodobě vysoký cholesterol, ať držím dietu nebo ne-tu už dávno nedržím, protože to nemělo smysl. Jím snad zdravě, maso, vejce, sýry,ovoce, zelenina, mandle, ořechy, celozrnné pečivo. Nesladím. No a zjistili mi porušenou glukózovou toleranci. Vůbec to nechápu. Mám držet diabetickou dietu. Já se tak stravují už roky. Od 23 let mám RA, zjištěna osteoporóza, po léčbě bisfosfonáty zlepšeno. Stále beru Calcichew, více než 10 let, i přesto mi byl nyní zjištěn větší deficit vitaminu D. Nemůže to mít spolu s tím cholesterolem nějakou souvislost? Děkuji Vám.

  Odpověď

  Váš dotaz je velmi komplexní a řadu informací by bylo potřeba doplnit, aby bylo možno se přesně vyjádřit k Vašemu dotazu. Zaprvé by to chtělo vědět více o tom, co se myslí "porušenou glukózovou tolerancí". I u štíhlého člověka se může vyvinout diabetes 2. typu, jehož je porušená glukózová tolerance předstupněm. Ale určitě by bylo potřeba zjistit, zda se u Vás nejedná o něco jiného - například pomalu vznikající diabetes 1. typu. Ten, stejně jako revmatoidní artritida, patří mezi autoimunitní choroby a ty se rády někdy sdružují.  Navíc lidé s těmito chorobami mají častěji nižší hladinu vitaminu D. Vyšetřoval Vám někdo protilátky proti slinivce břišní? Dále - některé léky užívané při léčbě revmatoidní artritidy (kortikoidy) zvyšují hladinu krevní glukózy (glykémii). Je potřeba tedy posoudit celkovou Vaši medikaci. Je nutné se též zamyslet nad výskytem diabetu v rodině. Dále k tomu cholesterolu - pojem vysoký cholesterol je potřeba upřesnit. Jaké jsou hodnoty? A je více druhů cholesterolu, rovněž nutno posoudit další parametry metabolismu tuků. Určitě není radno poruchu metabolismu tuků neřešit. S tou dietou to také není tak jednoduché. Například uvádíte, že jíte sýry. Z hlediska tuků je zásadní rozdíl, zda člověk jí sýry nízkotučné nebo si rád a častěji dá například aromatické sýry, které mají vysoký obsah tuků. A co se týká vitamínu D, v naší zeměpisné šířce je jeho nedostatek poměrně obvyklý, a také zrovna nejíme moc ryb. V případě skutečného nedostatku vitaminu D by Vámi uváděná suplementace přípravkem Calcichew nebyla dostačující. Jinak samozřejmě vše může souviset se vším. Mám-li to tedy shrnout konkrétně - chtělo by to komplexní vyšetření stran "poruchy glukózové tolerance" (pokud nebylo provedeno) a pokud jsou hodnoty metabolismu lipidů opravdu vyšší - začít s léčbou poruchy metabolismu tuků. Tím spíše, že jste ještě mladá a nemá smysl si říkat o potíže s cévami a srdíčkem.
  (v zastoupení odpovídá Prof. MUDr. Kateřina Štechová, Ph.D. z interní kliniky FN Motol)
   

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Co je gestační diabetes?

  Odpověď

  Gestační diabetes je porucha zpracovávání sacharidů, která se rozvíjí během těhotenství. Postihuje asi 4 % ze všech těhotných. Příčina není přesně určena, ale je známo několik faktorů, které ovlivňují vznik gestačního diabetu. Placenta pomáhá dítěti v jeho růstu. Hormony, které placenta produkuje, na jedné straně podporují vývoj plodu a na straně druhé snižují účinnost vlastního inzulinu v těle matky. Tento problém se nazývá inzulinová rezistence. Gestační diabetes vzniká tehdy, pokud tělo matky není schopné dodat a použít dostatek inzulinu pro optimální vývoj těhotenství. Bez dostatku inzulinu glukóza nemůže opustit krev a změnit se v energii. Takto dojde ke zvýšení hodnot cukru v krvi - ke zvýšení glykémie, k hyperglykémii. Hodnoty nejsou však tak vysoké, aby subjektivně těhotné ženě působily nějaké potíže, bez vyšetření zaměřené přímo na toto onemocnění se nemusí gestační diabetes zavčas rozpoznat.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Když už jednou beru léky na cukrovku, existuje šance, že se můj diabetes upraví natolik, abych je mohl vysadit a postačí mi pouze dodržovat dietu a cvičit?

  Odpověď

  Ve velice výjimečných případech. Současný názor upřednostňuje trvalé užívání léků, cukrovka totiž není vyléčitelná, a normálních hodnot glykémie je dosaženo vždy jako výsledkem společného působení životosprávy a léků.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Jaké jsou nejnovější trendy v léčbě cukrovky 2. typu?

  Odpověď

  Léčba by měla být zahájena co nedříve. Cílem je dosažení glykémie blízké zdravému člověku. Léčby by měla být vedena ve spolupráci s nemocným, který by měl dodržovat základní principy diety a životosprávy obecně. Výběr léků by měl respektovat požadavek na jejich bezpečnost, což splňují všechny moderní léky.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Existují v Čechách organizace sdružující nemocné s cukrovkou?

  Odpověď

  Ano, je jich více. Odkazy najdete na našich stránkách. Vyzdvihnul bych Svaz diabetiků a Sdružení rodičů a přátel diabetických dětí.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Moji přítelkyni diagnostikovali prediabetes, co to znamená?

  Odpověď

  Tento pojem se týká cukrovky 2. typu. Pro pochopení je třeba trochu představivosti. Obvykle je tato situace veřejností vnímána tak, že pacient buď cukrovku má, nebo nemá. Základním příznakem, který určuje, zdali je člověk cukrovkou postižen, je vyšší hladina krevního cukru, tedy zvýšená glykémie. Kdybychom však měřili každoročně glykémii u člověka, který se stane diabetikem v 60ti letech, tak zjistíme, že od středního věku se glykémie pozvolna, každoročně o kousínek zvyšuje z hodnot normálních až k hodnotám, které jsou typické pro toto onemocnění, to je glykémie nalačno 7 a více mmol/l. Složitými výzkumy bylo stanoveno, že horní hranice normálních hodnot glykémie je do 5,6 mmol/l a hodnoty od 7 mmol/l již o cukrovce svědčí. Hodnoty mezi 5,6 - 7 mmol/l jsou obvyklé u osob, které již nemají normální, ale ještě netrpí „diabetickou“ glykémii. Jsou to tedy prediabetici, kterým hrozí v horizontu několika let, že se cukrovka projeví. Lépe řečeno, že se jim glykémie zvýší na hodnoty, které jsou již pro cukrovku typické.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Může být cukrovka nějak ovlivněna menopauzou?

  Odpověď

  Jistě, dochází ke změnám hladin hormonů, které mohou mít vliv i  na kompenzaci diabetu.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Existuje nějaký způsob, přístroj, jak si mohu doma změřit hladinu cukru bez toho, abych si musel odebrat krev?

  Odpověď

  Ve vývoji je jich několik a jsou registrovány k použití, je rovněž velmi pravděpodobné, že v brzké době budou k dispozici i v České republice. Dlouhou dobu byly potíže s dostatečnou přesností měření, ty jsou však již vyřešeny.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Je možné úplně vyléčit cukrovku 2. typu?

  Odpověď

  Obecně panuje přesvědčení, že to není možné. Je však možné životosprávou a léky nastavit organizmus tak, aby se jevil stejně, jako u zdravého člověka.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Je cukrovka dědičná?

  Odpověď

  Dědí se vlohy. Pro cukrovku 1. typu je možné získat dědičnou náchylnost, nebo také odolnost. Není však v moci pacienta ani medicíny nemoci předejít. Pro cukrovku 2. typu platí, že kdo má vrozené vlohy, může životosprávou ovlivnit věk, ve kterém se cukrovka objeví. Hodně jídla, málo pohybu a nadváha urychlují vznik cukrovky, naopak střídmost a pohyb cukrovku oddalují.

  Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Pravidla poradny

Dříve, než položíte svůj dotaz, vyhledejte si, prosím, zda ten samý nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Návod "Jak na to" naleznete v sekci Vyhledávání v dotazech. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejňovány, stejně jako odpověď na ně. Neuvádějte, prosím, celé své jméno. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky působí pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!