Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Obecné

620 dotazů

 • Dotaz

  Dobrý den, vzhledem k obtížím mi obvodní lékař udělal krevní obraz, kde mi naměřil cukr 8,9 ráno nalačno. Hodně piju, hodně chodím na WC, trápí mě stále průjem a bolest hlavy. Navíc špatně zaostřím vidím rozmazaně. V rodině cukrovku máme. Kamarádka mi dnes měřila večer a výsledek byl 12,5. Pan doktor mi řekl, ze měsíc počkáme a uvidíme. Nejím skoro sladké, pečivo tmavé, mám pohyb. Potřebovala bych asi spíše radu odborníka. Můžu vyhledat diabetologa už nyní nebo mám opravdu počkat jak se to vyvine dál? Děkuji Karolína
  věk: 29 let

  Odpověď

  Milá Karolíno, glykémie na lačno 8,9 mmol/l a další hodnota během dne 12,5 mmol/ již jasně svědčí pro diabetes. Nejedná se ale o hodnoty nějak dramatické, které by měly vyvolávat výraznější potíže. Ledaže by to trvalo už delší dobu a vy byste z toho byla už celkově vyčerpaná.

  Neuvádíte svoji výšku a váhu. Pokud byste byla obézní a rodiče by měli diabetes 2. typu, tak bych uvažoval o této formě a doporučil bych vám přísnou dietu s omezením sacharidů i celkových kalorií. Nestačí jen omezení sladkého nebo světlého pečiva, ale prakticky omezení každého pečiva a všech příkrmů, které obsahují sacharidy.

  Vy ale stejně tak dobře, nebo vzhledem k vašemu věku mnohem spíš, můžete mít diabetes 1. typu. Ten se musí léčit hned a správně a není dobré čekat, až se rozvinou závažnější příznaky. Pokud tedy nejste obézní, hubnete, máte žízeň a nadměrně močíte, určitě hned vyhledejte diabetologa nebo internistu. Samozřejmě by vás k nim mohl odeslat váš obvodní lékař.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, po zátěžovém testu na cukrovku po porodu mi byla zjištěna cukrovka. Hodnoty byly na lačno 5,54, po hodině vypití glukózy 11,40 a po dvou hodinách 12,64. Mám přijít až za 3 měsíce na odběr krve a mezitím se měřit glukometrem. Jaká léčba mě tedy čeká? Bude stačit dieta, nebo jsou hodnoty vysoké a dostanu léky? Děkuji za odpověď
  věk: 28 let výška: 156 cm váha: 53 kg

  Odpověď

  Dobrý den,

  až u 50% žen léčených v těhotenství pro gestační diabetes se do 5let po porodu rozvine diabetes mellitus 2. typu. Je tedy velmi důležité provádění preventivních testů, které ev. cukrovku včas odhalí a může být pokud je třeba zahájena léčba.

  Vás čeká nejprve režim a dieta. Což v praxi znamená 2-3x týdně nějakou alespoň 45-60 minut trvající fyzickou aktivitu a dieta podobná té, co jste držela v těhotenství. Pokud při měřením glukometrem budou nalačno vaše hodnoty nad 6,0-7,0 a po jídle nad 9-10mmol/l a zároveň pokud hodnota hbA1C bude nad 45mmol/mol, doporučí Vám lékař léčbu diabetu. Pro prevenci komplikací je totiž velmi důležité zahájit léčbu včas, i když nemáte žádné potíže a cítíte se výborně.

  s pozdravem

  (odpovídá MUDr. Dagmar Bartášková, Diabetologická a endokrinologická ambulance Praha 4)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den ,maminka má 84 roků a dlouhodobě se léčí s cukrovkou. Od ledna má stále vysoký ranní cukr. Poradíte mám prosím. Přikládám naměřené hodnoty i dávkování inzulinu. Předem dekuji za odpověď. 

  Maminka už je málo pohyblivá a tak ji poslední dva roky léčí pan doktor jen na  dálku, doma mamince odeberou krev a potom podle výsledků pan doktor jí upraví inzulín. Do ledna měla výsledky a naměřené hodnoty v pořádku. Nyní mívá ranní měření od 7-11 ale většinou těch 10. Pan doktor řekl , že v jejím věku jsou tyto hodnoty normální, ale maminka si myslí, že ne. Proto prosím o vaší radu. Jarmila

  věk: 85 let výška: 161 cm váha: 72 kg

  Odpověď

  Milá Jarmilo,

  U pacientů léčených inzulínem ve vyšším věku se lékaři často obávají hypoglykémií, které mohou probíhat hůře než u mladších osob. Požadavky na vyrovnání diabetu se proto přizpůsobují velikosti tohoto rizika. To hodně závisí na tom, do jaké míry je pacient schopen se sám o sebe postarat a rozpoznat příznaky hypoglykémie. Hodně pomáhá časté měření glykémií či dokonce používání senzoru glykémií (měří kontinuálně), ale také péče další osoby, ve vašem případě asi zejména vás.

  Vy neuvádíte, zda se jedná o diabetes 1. typu či druhého typu. Vaše maminka ale není obézní (nebo jen mírně) a její dávky inzulínu jsou přiměřené, takže rozhodnutí mezi oběma typy léčbu příliš nebude měnit. Pokud by se jednalo o typ 2, což je pravděpodobné, hodilo by se přidat k inzulínu také ještě nějaký další lék, např. metformin (odhadem v dávce 2x 500 či 2x 850 mg).

  Já bych na prvním místě doporučil lehce zpřísnit dietu, zejména obsah sacharidů v dietě. Celkem bych doporučoval asi 150 g sacharidů za celý den. Následně pokud by to nepostačovalo by bylo možné lehce zvýšit dávky inzulínu, např. na noc o 4 j. a před jídly od 2 j. Bylo by vhodné, aby maminka v rámci svých možností trochu cvičila, případně chodila ven, třeba i s pomocí vozíku. Podle typu diabetu by se hodilo přidat ten metformin. Jako cílové hodnoty ráno na lačno bych se snažil dosáhnout výsledků mezi 5 a 7 mmol/l, po jídle mezi 7 a 10, nikoliv ale více.

  Pokud s maminkou žijete v jedné domácnosti, mohl by se hodit senzor glykémií. Asi byste jí měla pomáhat s jeho používáním, nicméně byste pak viděli v průběhu celého dne výkyvy glykémie a mohly podle výsledků upravovat jak jídlo, tak dávky inzulínu. Navíc byste se cítily bezpečněji z hlediska možné hypoglykémie.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobry den, syn byl hospitalizovan se zanetem oci, nateklemi klouby a bolesti kloubu, zarudlimi prsty, kaslem, vysokou horeckou a vyrazkou na rukou a obliceji a vysoke CRP. Doktori prvnim odberem nezjistili cukrovku po prevozu do krajske nemocnice( zjisteny vysoke hodnoty cukru, ale predtim bylo podano nekolik davek ventolinu s kortikoidy). Doktori stale nevi co vsechny priznaky nemoci zpusobilo, jelikoz pry testy nejsou natolik prukazne, abychom zahajili lecbu( napr. antibiotika, ci imunoglobuliny atd.). Jsme 4 tydny po Covidu a tak uvazujem nad PIMS a Kawasakiho nemoci. Je nejaka moznost, ze by cukeovka toto vsechno zpusobila? Nebo je moznost, ze nemoc co syn ma muze docasne zvysovat cukr. Jelikoz hodnoty, ktere ted meri nejsou vysoke spise v norme. Aktune podavaji jednu 24h davku inzulinu 2,5. Syn 4 rokydrobny hubeny, sportovni typ, v rodine cukrovka neni. Prosim o pripadnou odpoved tel. nebo mail. Radek
  věk: 35 let

  Odpověď

  Milý Radku, bohužel všechno líčíte poněkud zmateně, takže pořádně nechápu, co se s vaším synem děje. Především, v záhlaví je rok 1987, což ukazuje, že vašemu synovi je 35 let. Dále se ale vyjadřujete heslovitě a uvádíte:

  "Syn 4 roky hubeny, sportovni typ, ....", což může znamenat, že mu jsou 4 roky a uvedený rok narození by pak asi patřil vám. Pro mně je to ale zásadní rozdíl.

  Pokud by šlo o malé dítě, může se snadno stát, že horečnaté zánětlivé onemocnění, zvláště po podání kortikoidů, může být provázeno přechodně zvýšenou glykémií, aniž by se jednalo o diabetes.

  Také uvádíte, že synovi nyní podávají jednu denní dávku inzulínu "2,5", což snad má znamenat doslova 2 a půl jednotky inzulínu. Pro dítě by o mělo význam, ale u dospělého je to zanedbatelná dávka a asi by nikomu nestála za to, aby ji podával. Takže jsem z vašich dat opravdu zmatený.

  Je-li váš syn dospělý, tak i v tomto případě může probíhající onemocnění vést ke zvýšení glykémií. V tomto případě by to asi ale znamenalo odhalení určité vlohy, která se zřetelně projevila při zátěži způsobené probíhající nemocí. Diabetes sám o sobě podobné příznaky nevyvolává.

  Zkrátka: píšete nesrozumitelně a rozumná odpověď v takovém případě není možná. Omlouvám se.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, před půl rokem, mi mamka z glukometru naměřila 12,7 druhý den 13,1, začala jsem mít příznaky, sucho v ústech, nadměrné pocení,svědění celého těla,byla jsem na vyšetření dlouhého cukru,nic nezjistili.Pred 14 dny,se k tomu přidaly nevolnosti,bolesti žaludku,koupila jsem si glukomer,a od té doby měřím nalačno kolem 11 každý den ,k večeru mě odvezla rychlá,naměřili 14,1,druhý den opět u dr.kde mi vzali krev,výsledky zněli lehce zvýšený cukr,jsou to příznaky prediabetu nebo cukrovky?v nemocnici řekli,že je to cukrovka,Dr,že to ještě neznamená,čekám na ultrazvuku otec si píchal inzulín,matka bere léky na cukrovku dekuji. Lenka
  věk: 49 let výška: 162 cm váha: 80 kg

  Odpověď

  Milá Lenko, o tom, že máte diabetes, není pochyb. Máte vysoké glykémie a k tomu typické příznaky. Glykémie na lačno je zvýšená, ale nikoliv ještě bezprostředně nebezpečně, nicméně po jídle máte hodnoty jistě ještě vyšší.

  Je pravděpodobné, že budete mít diabetes stejného typu jako rodiče, tedy 2. typu. Navíc máte docela slušnou nadváhu. Nicméně ani jiný typ diabetu nelze s jistotou vyloučit a je proto dobře, že vás lékaři ještě vyšetřují.

  Nicméně s léčbou byste měla začít hned. Zejména je potřeba, abyste se s tím smířila a byla ochotna dodržovat správnou dietu, zejména redukční. Neznám vaše další výsledky, ale již nyní byste měla dostat tablety a možná dokonce i inzulín, alespoň na přechodnou dobu. Je dost možné, že při silné vůli k hubnutí a dietě se stav může ještě upravit, ale nyní opravdu potřebujete podrobné poučení od diabetologa a od edukační sestry.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Z krvi mám výsledok glykémie 5,95. Je to už cukrovka? Božena
  věk: 71 let výška: 159 cm váha: 70 kg

  Odpověď

  Milá Boženo, normální hodnota glykémie na lačno se udává do 5,6 mmol/l. Od hodnoty nad 7,0 se hovoří o diabetu. K posouzení diagnózy má být vyšetření provedeno alespoň 2x, zejména pokud se najde hodnota zvýšená.

  Ve vašem případě se asi jedná o poruchu glukózové tolerance, nikoliv ještě o diabetes. Doporučuji vám tedy, abyste si poruchy byla vědoma, snažila se nepřibírat na váze a dostatečně se pohybovala. Mírné zhubnutí by rovněž neškodilo. Jinak je také vhodné vyšetření časem opakovat.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den mám dotaz maminka má cukrovku a z posledního žilního náběru měla tuto hodnotu 35 co to prosím znamená..????
  věk: 54 let výška: 159 cm váha: 74 kg

  Odpověď

  Milá Jaroslavo, normální hodnota glykovaného hemoglobinu („dlouhého cukru“ – strašný termín) je obecně do 38 mmol/mol, někdy i do 42 mmol/mol. Hodnota 35 je v normě. Pokud má vaše maminka diabetes, svědčí to o velmi dobré léčbě či dodržování diety a režimu.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, již asi 14 dní trpím velkou únavou po jídle, v noci špatně spím potom se a na to vzápětí mám zimnici, na zvýšený cukr jsem nikdy netrpělivě tedy aspoň na ten co se měří na lačno, vždy byl v normě kolem 5,..po jídle jsem se nikdy neměřila je to 6 týdnů, co jsem začala detoxikační kůru od firmy "harmonelo" a před pár dny mi začalo být divně velká únava hlavně po jídle a bolest v nadbřišku, přítel má glukometr tak jsem se zkusila jen tak změřit a 4den mám na lačno 6.6cukr a 2hodiny po jídle 11, nevím co to znamená jestli to mám přirovnat nežádoucím příznakům detoxu a nebo mi začíná cukrovka,? před deseti dny jsem na odběrech krve měla cukr na lačno 5, mohu poprosit o radu děkuji jinak se snažím nejíst sladké ani tučné, vlastně skoro vůbec teď málo jím, když mě bolí břicho, jinak se teď léčím na zánět žaludku. Miroslava
  věk: 43 let výška: 153 cm váha: 90 kg

  Odpověď

  Milá Mirko, kvůli vám jsem si vyhledal produkty Harmonello, abych posoudil, zda vám nemůže být špatně právě po nich. Uvádějí řadu produktů, které mají  pomoci upravit složení mikrobů, které lidé mají ve střevech a jsou důležité pro trávení a mnoho dalších věcí. Složek je v přípravcích uvedeno mnoho, z nichž žádnou podle svého posouzení nepovažuji za nebezpečnou. Je ale velmi dobře možné, že to prostě někomu nevyhovuje a místo té správné střevní "mikroflóry" se to u někoho vyvine jinak a není mu pak z toho dobře. Proto bych vám doporučoval tuto "léčbu" raději ukončit, už jen proto, že si od ní žádný "detoxikační" efekt nedovedu představit. Vy jste "intoxikovaná" leda nadměrným tukem v těle, a na to bohužel funguje jedině pořádná dieta s omezením zejména tuků a se sníženým obsahem sacharidů.

  Jinak pojem "zánět žaludku" je poměrně široký. Já si ve vašem případě pod tím představuju pocit tlaku v břiše, případně pálení žáhy. Na to bych vám doporučoval celkově méně jíst. Jezte jednoduché nedráždivé jídlo, k tomu případně pokud snášíte mléčné výrobky nějaký jogurt s živou kulturou (typu Activia) - což je jednoduché a navíc chutné probiotikum) a případně lék typu Apo-Ome (omeprazol) po nějakou dobu. Pokud by ale obtíže byly horší, určitě byste musela vyhledat lékaře.

  Velmi doporučuji pokračovat v "detoxikaci" pomocí redukční diety a raději nepoužívat jiné prostředky, které obsahují mnoho přidaných látek, z nichž některé vám mohou působit obtíže. Pokud byste případně i měla počínající cukrovku, asi by to nebyla příčina vašich obtíží, protože glykémie máte jen mírně zvýšené. To ale neznamená, že byste neměla cukrovce předcházet - právě tím, co vám doporučuji pro vaše obtíže.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, je u mě zvýšené riziko cukrovky, když matka měla cukrovku těhotenskou, když mě čekala, a babička má cukrovku 2. typu? Robert
  výška: 179 cm váha: 94 kg

  Odpověď

  Milý Roberte, vlohy pro diabetes mellitus 2. typu jsou v naší populaci značně rozšířené. Patří mezi ně zvláště výskyt diabetu v rodině, a to především v mladším věku (tím míním zhruba před 60. rokem života). Z tohoto hlediska se dá říci, že vaše "dědičné" riziko může být o něco větší než u osob, které v rodině nikoho s diabetem nemají. Pokud je ale váš výčet kompletní, tak to ještě neznamená riziko velké. Důležité bude, jak vy sám budete pečovat o své zdraví, budete se udržovat štíhlý (váš BMI svědčí o tom, že máte nadváhu) a budete pěstovat tělesnou aktivitu.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  v práci jem se bouchl do nohy,a dělá se mi čím dál víc flek kerý nebolí,ale budu se stydět chodit v kratkych kalhotech
  věk: 44 let výška: 163 cm váha: 68 kg

  Odpověď

  Milý Lukáši (otče, případně synu; z dotazu není patrné, který z vás se ptá),

  Na takovýto dotaz nemohu odpovědět. Obracíte se na poradnu cukrovka.cz, která je určena především pro osoby s diabetem Z vašeho dotazu ale není patrné, zda tazatel diabetes má či nikoliv, případně jak dlouho, jak je léčen a podobně. Zejména, zda neužívá léky na ředění krve. Pak není patrné, kde se červený „flek“ nachází. Člověk by myslel, že v naší poradně se budou pacienti v případě končetin zajímat zejména o trofické defekty na prstech nohy či na chodidle či nártu. Pokud vám ale dělá starosti co tomu lidé řeknou, až budete chodit v kraťasech, tak se možná jedná o stehna či lýtka.

  Pokud by se jednalo o běžnou modřinu či o velkou modřinu po poranění, tak pokud místo nehnisá, nebolí a není zarudlé a teplé, jen bych počkal, až to samo přejde. Pří vážnějším poranění je ovšem nutné navštívit lékaře.

  U pacienta s déle trvajícím diabetem, zejména 1. typu, by se mohlo také jednat o tzv. diabetickou nekrobiózu. To bývají různě velké nezanícené kožní skvrny, které nebolí a samy od sebe nejsou zanícené. V místech, kde dochází k otlaku či poranění se mohou snáze zanítit a být příčinou problémů. Léčba na to v nekompilovaných případech žádná speciální není, i když se zkoušejí různé masti. My doporučujeme co nejlepší vyrovnání diabetu a ochranu před poraněním či tlakem od obuvi či nesprávného oblečení.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!